n ebreide kleding werd de^^^-'6^ koningin van de mode W De panty-nylon maakt een forse opmars i i J ï- - N NA JAREN VERONTACHTZAMING De nieuive mens Modekleuren Structuur \fé> *%stf [PTEMBER 1968 ALLERHANDE Geen gebied van de mode heeft zo de aandacht gekregen als die van de bonneteriedie van de tricotages en van de gebreide goederen. Sinds, in 1927, geïnspireerd door de gebreide trnien van Franse vissersCoco Chanel de jersey introduceerde in de mode en daarmee de vrouw een volkomen nieuw middel gaf de vormen van haar figuur tot uitdrukking te brengen en vooral een nieuwe mogelijkheid bood haar innerlijke groei te beklemtonen is het breisel, de tricotage tot een enorme macht in de textielwereld geworden. De tricotage-industrie heeft, sinds 1927 toen de eerste jersey in de modewe- rtld werd geïntroduceerd, de vleugels heel wijd uitgesla gen. Gebreide stoffen in tal loze steekmotieven, kleuren, it ructuren en vormen (links-links, wevemit etc. etc. etc.) beheersen het mode beeld. Niet altijd echter zo geraffineerd en feestelijk als bij dit ensemble van Orlon net Lurex gemengd. Het bo venstuk is sprekend gebreid beige Orlon met strepen Gold Lurex. De rok toont de nu zo modieuze d-effecten en is ook ge naakt van Orlon met glinsterende Lurex. Erbij wordt een tweed-gebreide gouden ceintuur gedragen. Het model is Engels en af komstig van Miss Casual. De opmars van de tricota ges komt ook tot uiting in deze fraaie tricotjurk van inthraoietgrijze en parkiet- blauwe getextureerde Arnel (een kunstvezel van Amcel); ie jurk toont een rond halsje en heeft een charmante, flat teuze plooirok. Model van .Vont Sport (Milaan). Van Dior is onderstaand volkomen-wollen, grijze fla nellen broekpak met lang jasje met dubbelrij sluiting, grote opgestikte zakken en ceintuur. De wyduitlopende pantalon sluit, om de heupen, echter zeer nauw aan en dat noopt de draagster, die geen oneffenheden onder de stof wil laten zien, tqt het dragen van panty-nylons; deze om spannen het been strak zon der jarretelles. Ook de broekrok is oorzaak van de opmars van de panty-nylon. De minirok heeft de pan ty-nylon die jarenlang veron achtzaamd werd, weer volle dig in de aandacht gebracht. Begrijpelijk: panty-nylons kleden warm, zitten glad en Iaten geen indecente been- partijen bloot. Hiernaast: twee modellen van jersey (Shubette of London). Lin ker figuur: het bovenstuk toont een visgraatstructuur in het breisel; rechter figuur: een effen jurk met grote kraag en contrasterende bie zen. Beide verkrijgbaar (ook in ons land) in verscheidene kleurencombinaties (wel zes.'). Wat die innerlijke groei aan- gaat dit: men kap ervan uit gaan dat de 20ste eeuw (die waarin wij nu leven) een aan vang nam na de eerste wereld oorlog. dus feitelijk een kleine twintig jaar „te laat". De peri ode tot 1914 kan men beschou wen als een zuiver-vori- ge-eeuwse met moraal-normen die nog geheel-en-al die waren welke vastgesteld werden in een door de dorre, strakke Ko ningin Victoria beheerste eeuw. Ofschoon zij in 1901 stierf, bleef haar geest nog rondwa ren, tot de oorlog van '14'18, alles wat eens was geweest wegvaagde en een geheel-nieu we mens deed opstaan. Het was een mens die meende dat. na déze oorlog, geen oorlog ooit nog zou worden gestreden. Die jonge mens werd daarom vrolijk en optimistisch. Hij bouwde een nieuwe wereld. Het werd de rumoerige, vro lijke, onverantwoordelijke „jazz age" ofwel de tijd van de „lost generation" die later de naam kreeg van „roaring twen ties" ofwel de „razende, loei- woeste jaren twintig". Een as pect daarvan was dat de vrouw „ineens", vooral door de lei dende figuren van deze „jazz age", schilders, kunstenaars, uitgaande rijkaards etc., tot nieuwe vrijheid werd geroepen Zij mocht zich vrijer kleden, vrijer gedragen en vrijer lief hebben. Zij maakte een opzien barend gebruik van deze vrij heid. Zij knipte haar lange haar af, zij wierp het bescher mende en belemmerende corset van zich en zij verkortte de rokken. De minirok van nu wint het van die van de „flap per" zoals het modemeisje in die dagen genoemd werd, maar hij kwam toch flink boven de knie en dat was, voor die tijd, een ware revolutie. Wat meer was: zij ging ook de vormen van haar lichaam tonen. En waarmee kon dat beter dan met die voorheen „onbekende" breisels die „jersey" werden genoemd? Tricotages waren voorheen zaken geweest die hoogstens alleen als ondergoed een rol hadden gespeeld; nu werd de stof gebruikt voor bo venkleding! Dezelfde half-ver- ontwaardiging die, in onze tijd, velen minachtend doet spreken over „de jurkjes die eruit zien als onderjurken en nachtpon netjes". diezelfde verontwaar diging wees toen de korte rok ken. de pagekopjes, de lange sigarettenpijpjes en de voegza me jersey-stoffen af. Het heeft niet mogen baten. De mode blijft zich ontwikkelen parallel met de opvattingen van de mo raal en zodra die verandert, verandert de mode ook. Daar is geen tegenhouden aan. En dat verklaart dat met de vrijwor ding van de vrouw al is die nog lang niet geheel een feit het gebruik van jersey's etc. toenam. En dan nu een der be langrijkste bestanddelen is van de kledingindustrie. Zo is het de komende winter natuurlijk weer: jersey en an dere breisels zijn koning van de stoffen. Tricotages en an derszins gebreide artikelen be heersen het beeld. De kleuren van de komende winter zijn rijp en bedaarder dan voor heen. Zij zijn geschikt voor elk vrouwentype en voor elke leef tijd. Het schelle en felle is eruit. Het helle oranje is afge nomen tot een mooi, gloeiend herfstbruin en het appelgroen is verinnigd tot mosgroen, tot olijf- tot wazigzacht nevel- groen. Het is nu pijngroen dat is het groen van de „blauwe" den en ook zwart. En berk ofwel teder-beige. En boufgondië, wijnrood en portwijn, bruin rood. Verwant aan de kleur berk is geel-oker, een nogal sprekend bananengeel. Het felste toontje is dat van het rood, red-red heet die kleur en het is een knalrood met een oranje-achtige zweem erin. Marine blijft mode (en mooi) en als andere blauwkleur is er het saffier, een ferm huzaren- blauw en nauw verwant daar aan een sterk paarsblauw. En dan is er het bruinpalet: oker bruin (een zacht' sigarenbruin), chocoladebruin, koffiebruin (dof donkerbruin), roodbruin (terracotta) en sienna: een oranjebruin van zacht karakter en stilgloeiend'. En dan, „nieuw", het helle grijs en het zwart. Wat het breisel aangaat: veel ziet men het toepassen van tweed-achtige breisels. Ze to nen dat hoogst-moderne beeld van Donega l-tweed. die tweed- soort die kleine nopacluige stippen toont op een tamelijk- gladde ondergrond. De Done- gat-tweeds zijn enige jaren ge heel van het toneel verdwenen geweest. Zij werden verdron gen door sterke, ruige tweeds I met ruiten en zeer heftige i visgraat-dessins. Nu keren zij in de mantelmode. in de tail leurmode én in de tricota ge-mode, triomfantelijk terug. De breif abri kanten blijken in staat tot de meest-verbluffenrie brei kunstjes; die ontwikkeling vindt nog voortgang. De tweed-achtige pullovers. in verschillende tinten verkrijg- i baar (wij zagen ze ook in AH-SuperMarts) die dus dat 1 gemêleerde effect hebben van 1 de Donegal-tweeds komen voor mei knoopgameringen en met i ceintuurs (ook laaggeplaatste) want dat is komend seizoen weer hoge, hoge mode. Men ziet ze (bij AH b.v.) met ka belmotieven op het voorpand, maar ook met kabeltjes op al leen de colkraag, de manchet ten en de boord. De moderne vrouw u-U er niet alleen overdag tot in de puntjes verzorgd uitzien. In dit snoezige nachthemd van luchtige nylon-charme use (een model van Triumph In ternationaal) met kant- bloesemgarnering zal zij zich jong en prettig roeien. Een bekend gezicht, niet alleen in Rome. maar over de gehele tcereldHet is van Vc- ruschka oftewel gra vin Vera Gottlieb con Lehndorff nu een der meestbetaalde fotomo dellen, die u op de co vers van alle grote modebladen, met de regelmaat van de klok kunt tegenkomen. De mode blijft kort, daar helpt geen lieve vadertje en moedertje aan. Niet alleen komende winter zal de hoofd lijn de korte lijn zijn (want maximantels komen ook voor, maar zullen toch duidelijk een minderheid vormen; ze zijn nu eenmaal niet flatteus in deze tijd!) Maar ook volgende zomer, en zelfs voor de winter van 1969-1970 zien de voor spellers, die overigens over heel wat meer gegevens be schikken dan koffiedik en een kristallen bol, nog geen opmerkelijke verandering brengen. Het ziet er feitelijk naar uit dat we de toekomst zullen binnenstappen met korte rokken en dat dit nog vele jaren zo zal blijven. Maar het kan ook Ineens veranderen, hoewel de grote I modelijn over het algemeen maar heel langzaam verandert. En dat geldt ook voor de korte rokken of (nog liever) voor het li ïnodesilhouet, want dat is het u uitgangspunt! Als het silhouet zo smal en tenger en onop- - gesmukt, zender hevige accen- ten op schouders, borst, heu- pen, hoofd, of wat dan ook, •I blijft als het nu is. Dan blijven I ook de rokken jeugdig-kort. M Want het een is onverbrekelijk M verbonden met het andere. Daarom ook dat de maxi-rok- ken weinig kans maken. Voor i een lange rok namelijk moet de schouderlijn verbreed wor- i den (dat is nu eenmaal een H kwestie van harmonie en van evenwicht. Lange rokken bij smalle schouders maakt een 1 an gelijs-indruk die hoogst-on- flatteus is) en die schouders verbreden, dat ligt op het mo- ment niet in de bedoeling van de vrouw. Zij voelt zich fijn bij haar smalle, haar rustig-aansluitende, haar ranke silhouetje en daarom wijst zij i de maxi-rok (zeker bij smalle schouders!) af. Zulke maxi-za- ken liggen haar op het moment niet. Het ziet er naar uit, wij zeiden het al, dat dit nog wel een aantal jaren zo zal blijven. En dat betekent dat er voor de H anderkleding bijzondere maat- m regelen getroffen moeten wor- H den. En dat weer houdt in dat ff de opmars van de panty-nylons |J voort blijft gaan. Panty-nylon Een jaar of vijf geleden werd de panty-nylon geïntroduceerd, j Na het succes van de maillot "i yfeii v - Dior-leerling Y ves St. Laurent bracht als nieuwtje een broekpak met lndianenfranjes langs pas, mouwen en zoom. Suggestie: een passende veren-hoofd tooi is in elke speelgoed winkel te koop. die voornamelijk in de winter werd gedragen, maar die nogal log en dik en vaak onflatteus van structuur was, bleek een behoefte aan een wat sierlijker, wat vrouwelijker en lichter kledingstuk, dat de voordelen van de maillot combineerde met de elegance van de nylon kous. Merkwaardigerwijs, al dus verklaren de fabrikanten, werd die panty-nylon maillot geen succes. Het moest zelfs uit de produktie worden genomen. Maar de tijd schreed voort en de roklengte werd elk jaar en kele centimeters kleiner. En toen de mini-mode in '66 in Engeland onverhoeds het straatbeeld in zekere opschud ding bracht (en menigeen de handen in elkaar deed slaan), toen werd het een dwingende eis (fatsoenlijkheid, gezondheid etc.) om een kledingstuk te gaan dragen, dat zowel moed kleedde als praktisch en warm was. Beide eigenschappen nu •bezit de panty-nylon. Het pro- duktieschema werd in de fa brieken uit de archieven ge haald en opnieuw werd de panty-nylon in produktie geno men: hij werd eer. on weerstaanbaar succes. Bij de mini'mode kwam een andere factor: het broekpak. Onder de lange broek van dit broekpak die goed-aansluitend moet af- I kleden, kan men geen oneffen- I heden verdragen in de vorm van jarretel-knop.ies of an derszins storende kleinigheden. Ook daar werd toen de pan ty-nylon een oplossing. Resu merend: de panty-nylon maakt jarretelles en gordels overbo dig; hij is sportief en ideaal voor fietsers en brommers (van het vrouwelijk geslacht) en hij biedt goede bescherming tegen de koude. Panty-nylons blijken bijzonder goed de koude af te weren en de warinte te bewa ren.. Goede pasvorm De goede panty-nylon bezit een duidelijke pasvorm die er ingebreid is. Daarop moet men letten want volslanke vrouwen (zeg maar rustig: de wat zwaar dere en de corpulente vrou wen) krijgen last met exempla ren, waarin de pasvorm niet ingebreid is. Dan gaan deze spannen en dat is onaange- naam en ongezond. Binnenkort i bij AH (in de SuperMart) twee nieuwe soorten panty-nylons in de ,,Jolie-Madame"-collectie Beide vertonen die inge bouwde pasvorm en beide voldoen aan die eisen van strakheid, kracht en souples- j se. Zij komen in twee vor- men voor: er is een Jolie- Madame Panty-Nylon van Enkasheer en een van Helan- ca-garen; beide soorten ma teriaal zijn bijzonder veer- j krachtig. Enkasheer (spreek i uit Enkasjier) is een revoluti- Dut de taille en daarmee dus ook de ceintuur weer hele maal in ere hersteld is, wist u natuurlijk al. Vandaar ook een einde loze variatie op het ge bied van gespen: goud kleurig, verchroomd, met of zonder steentjes voor de avond dan). Een model van witte en zwarte wollen jersey uil de nieuwe wintercollectie van BAROCCO: een der meest vooraanstaande couturies van Rome. Grote buretten, nok van bont en zeer schuin op fér i oor gedragen, zijn favoriet. Even charmant als de Romeinse ontwerpster, Mireille di Lazarro zelf, waren ook haar ont werpen. Zoals deze man tel in een parelgrijze wol en een enorm-groot Prince de Galles-dessin. Wat las tig lijkt ons de sluiting: die zit aan de achterkant! ■ér,. A Eens de grote pionier van de Italiaanse Haute Couture, brengt Emilio Schubertli nu eigenlijk steeds teleurstellende col lecties voor het voetlicht. Modellen, die niet draag baar en verre van flatteus zijn, zoals dit pakje met de vreemde sluiting, de witte kraag, die het nu juist nèt niet doet op dit pakje en de malle oor- warmers. onair, nieuw type nylon ga ren. dat door onze vader landse AKU is ontwikkeld en dat even elastisch is als stretchnylon of Helanca-ga- ren, maar dat even dun en teder en ademlicht is. Het toont echter als gewoon ny longaren. Panty-nylons van dit materiaal 2ien er dan ook uit als nylons, maar hebben de prettige elastisch, goed- aaneensluilende eigenschap pen van stretch-nylons. De ,,Jolie Madame panty-ny lons" bezitten een ingezet kruissteekje als belangrijkste garantie voor een goede pas vorm; uiteraard zijn kwets bare gedeelten van het kle dingstuk extra versterkt. Waarom Vorig jaar winter werd eens onderzocht wat men wel wist van panty-nylons. Het bleek dat toen, landelijk ge zien, 53 percent van de meisjes van 20 al een exem plaar bezat (in het Westen was het gemiddelde zelfs 63 pet.) en dat in de leef tijdsgroep. van 35-49 jaar, 25 percent der vrouwen er al over beschikte. Het bleek dat men voornemens was, als men er nog geen had, over te gaan tot de aanschaif ervan. Dat betekent dat nu liefst 75 percent van de jonge meisjes er een bezit en dat 40 per cent van de oudere dames erover beschikt. Bij koud weer. Voor onder het broek pak. Bij de minirok. Wat achten al die goede vrouwen nu de voordelen? 51 percent vindt het fijn dat de jarretel les verdwenen zijn; 22 per cent vindt ze zo mooi om hei been sluiten; 22 percent vindt ze lekker zitten en 42 percent vindt ze praktisch bij minirok. Er waren nog meer argumenten vóór.

Allerhande | 1968 | | pagina 9