Jeugdangsten en frustraties itten vaak mee aan tafel GENIETEN VAN ETEN IS EEN KUNST llv ¥1 81 OVER DE GRENS GELEZEN oh-Chocal 125 Vrachten- drank f cn 'MAGERE x Choc. Melk Zeg Ciska... mmow Walnootreep V V 1» NU 139 y STIL GEEN HOXGEIt ZONDER EETLLST Beïnvloeding Frustraties? Jeugdervaringen Vele aspecten ENKELE PMC-ARTIKELEN ZIJN UITVERKOCHT j|| Y yj 100 GRAMS PRIJSVERLAGING! Abrikozen, Perziken of Peren V MEMBER 1968 ALLERHANDE Soep van de Eerzame Heer" gr bestaat een weinig bekende tak van wetenschapde culinaire psychologie. Jet is de psychologie van de etende en drinkende mens. Het is duidelijk dat tak van wetenschap van groot belang is voor allen die zich bezighouden 0 de bereidingde verzorgingde opdiening en de verorbering van alles wat 0 eten en drinken te maken heeft. Het is begrijpelijk dat men het zich voe- 0" is gaan onderzoekeneten en drinken zijn eerste levensvoorwaarden voor cns. Nu is het bekend dat er verschillende soorten eters zijn: men kent de smul- apen, de gourmands of gourmets. Men kent de fijnproevers, de lekker-eters ,f fijnvraten en men kent de veelvraten die van. véél houden. Maar men kent 1ok de voedselweigeraars en de heel sobere eters. De meeste mensen blijken 0 soort middenweg te zoeken tussen al deze onderscheidingen: daarmee steu- 01 zij op hetzelfde als waarop de culinaire wetenschap is gebaseerd. Deze 0n el ijk gaat uit van de grondstelling: de bevrediging van de honger wordt Joor een goede eetlust gediend. Ut klinkt nogal raadselach- tfen vraagt zich af: bestaat dan honger zonder eetlust? Itrdaad: bij bepaalde psy- iche of lichamelijke stoor den kan de mens een hon- (evoel ervaren zonder eet- I te hebben. Andersom kan alleen eetlust hebben ua om lekker te eten ider hongergevoel te erva- Ge.eft men aan die eetlust dan doet men onverstan- men voedt zich zonder dat lichaam daarom vraagt en dus meer dan nodig is en is nu eenmaal verkeerd: beïnvloedt het lichaams- icht heel ongunstig! geleerden nemen aan dat drang tot voedselopname ,>geld wordt door een soort itrale in de hersenen en dat centrale beïnvloed kan len door bepaalde cellen in afwijkende gevallen van itzucht of voedselweigering bepaalde lichamelijke of ilijke ziekten b.v.) kunnen in de tussenhersenen. bepaalde gevallen van ituurlijk" veel of weinig is de patiënt dus weer- en zal alleen de medicus, st of anderszins terzake- ige therapist kunnen in- Maar niet alle veel- >rij (en weigerachtigheid) teruggevoerd kunnen wor- 4tot onmacht; in de meeste [tallen (kijk maar eens rond- |iu) is de dikkerd (of dun- ird) zelf oorzaak van zijn kheid (of dunheid) en kan hij n niemand anders de schuld ïen dan zichzelf. Immers, l weten het maar al te goed, ader eten dan men gewend (het is immers zo lekker!) geen eenvoudige opgave. iar als we ons tot de talloze tkerds bepalen die ons volk t dan zouden we toch na- ikkelijk willen wijzen op de rensttande oerwet voor iker eten": bevrediging 1 de honger wordt alleen jr een goede eetlust ge- nd. En, om die richtlijn geven verder door te trek- a: als men geen werkelijke last heeft, moet men niet !D. Dat wil dus zeggen: als in normaal gezond is. We nnen, dat blijkt uit boven- iande( niet alles doen aan ipulentie of overgewicht, lar we kunnen er wel heel cl aan doen. (Tie er zichzelf op betrapt 1 hij (zij) honger ervaart der dat er eetlust is, moet is nagaan of er soms iets is [dwarszit in het leven. De ptepsychologen (zoals de pzeeduikers der psychologie iden genoemd) hebben na- fijk vastgesteld dat sommige irten van honger niets an ts zijn dan agressieve reac- s op de z.g. frustatie. ustatie is de opbouw van lotionaliteiten die ontstaat een niet-verwerkte, hevige eurstelling b.v. als zekere le- tisbehoeften of bepaalde ik onvolwassen wensen en dere persoonlijke verlangens, rden tegengewerkt. Vaak d men daarom te veel eten, «el snoepen, teveel bitteren tveel roken ook) zien als een folg van zulk een frustatie. rtom van een bepaald gemis, ïtt voelt in zo'n geval van men een soort leegte en die tfte tracht men op te vullen men doet dat, heel begrijpe- ki door te eten en te drinken. die primitieve wijze tracht mens die iets mist (of meent missen; meestal is het dat itste) zich toch te vullen tot b gave totaliteit. Dat dit niet kt is begrijpelijk. Het enige t bereikt wordt is een te 01 gewicht. harom: dikkerds en corpu- iten die gezond zijn (want er ook zwaargewichten die tor zijn vanwege een stoor- 1 in de celstofwisseling) kun- door eens na te gaan, *rora ze nu precies zo'n Uger" of liever „leegte" den, heel wat opklaren in B innerlijk en daarmee ook I wat herstellen. In ieder 'al kunnen zij, door zelfken- een rem zetten op hun M veel, té veel te eten. Zij Bnen namelijk de bewuste (gte" of ,,'honger" leren her toen en misschien zelfs le- 1 vullen op andere wijze dan voedsel en drank, snoep en Er zijn op dit terrein in- tosante voorbeelden te noe- De meeste corpulentie komt niet voort uit een organische stoornis. Meestal is het een ge volg van onbeheerst teveel eten. Vaak komt de emotionele leegte, waarover wij spraken, voort uit een steeds weerke rende herinnering aan iets dat ons ontnomen werd of iets dat we nodig menen te hebben, maar nooit kregen. Talloze omstandigheden uit onze jeugd kunnen dergelijke gevoelens opwekken. Het grote gezin kan b.v. oorzaak zijn van die latere leegte; de persoon-in-kwestie kan later teveel gaan eten uit een volkomen ongerijmde, maar onverwerkte, nimmer overwonnen idee dat het voedsel voor zoveel monden „ineens" niet meer toereikend zal zijn en dat weer wordt (door sommige dieptepsycholo gen) teruggevoerd tot een ge brek aan liefde dat hij vreesde in zijn jeugdjaren toen hij bang was dat de moeder niet genoeg liefde zou hebben "oor al die gegadigden naar haar liefde. Voedsel werd voor hem een overdrachtelijke waarde; in feite ging het hem om ont beerde liefde of om de angst liefde te zullen moeten ontbe ren. Zo kan de toch heel nor male geboorte van een nieuw, broertje of zusje een ouder kind dusdanig treffen (indien het gebeuren niet op de juiste wijze „aankomt" en wordt ver werkt) dat het later kan resul teren in het „opvullen" van een toen ontstane leegte door een vermeend tekort in de ge negenheid der ouders. Eten is vaak een verdovingsmiddel ter onderdrukking van allerlei ge voelens die innerlijk woeden en die door allerlei oorzaken kunnen ontstaan. Het school- huiswerk kan aanleiding zijn tot overdreven voedseldrang; ook een anderszins te zware belasting van een kind kan dat. De angst om te eten (de angst om dik te worden meestal) kan, in bepaalde ge- vallen, veel dieper zetelen dan zorgen om het figuur. Vaak is het ontstaan van anorexie, zo als gebrek aan eetlust of ver lies van eetlust heet, een diep- tepsychologische aangelegen heid en valt terug te voeren tot jeugdervaringen die op latere leeftijd, op merkwaardige wij ze en geheel los van hun oorspronkelijke verschij ningsvorm, tevoorschijnkomen in de vorm van voedselweige ring. Het echte „kieskauwen" stamt ook uit een knagend en hinderlijk gevoel van gemis. De „kieskauwer" ontwikkelt tot dit onbewuste doel vaak de merkwaardigste eetgewoonte: hij eet net voldoende om in leven te blijven maar zoekt het dan in vreemde voedingsmid delen en eetwaren. Soms leidt dit systematisch ondervoeden tot lichamelijk verval en is op neming in speciale ziekenin- richtingen noodzakelijk. In de meeste gevallen van dergelijk voedselweigerën blijkt een moeilijke of overheersende verhouding met de moeder oor zaak van het euvel. Natuurlijk spreken we hier over min of meer ongezonde gevallen; vaak is alleen gebrek aan durf bijvoorbeeld oorzaak van voedselweigering of van anorexie. Dan is de patiënt zo vol van behoefte om iets te volbrengen maar bezit zo wei nig durf ertoe, dat een soort eet-kortsluiting ontstaat. Het bovenstaande maakt wel duidelijk dat het probleem van „het zich voeden" vele aspec ten toont en vaak voor velen heel wat ingewikkelder is dan voor de normale, gezonde mens die met mate zijn eetlust bevredigt en zoveel andere be langrijke dingen in het leven moet doen, dat hem de tijd ontbreekt zich al te zeer bezig te gaan houden met die vreem de innerlijke roerselen die ons kunnen gaan beheersen. Dat bij dit alles de goede arts en natuurlijk de psycholoog en de psychiater ook hun adviezen en geneesmethoden kunnen geven, behoeft geen betoog. Zeker is dat het gebied van de culinaire psychologie zeer uit gebreid is en dat nog lang niet alle facetten van het „zich voe den", van het „eten en drin ken" doorvorst zijn. Denk al leen maar eens aan het feit dat sommigen graag in gezelschap eten en anderen liefst eenzaam, alleen in een eigen hoekje, het maal tot zich nemen. Dat verklaart dan ook dat wij hier slechts enkele aspec ten en dan nog maar heel ter loops hebben kunnen behande len. Resumerend willen wij al leen wijzen op de reeds enkele malen aangehaalde grondregel van de culinaire psychologie: (zoals die zo glashelder in De „Culinaire Encyclopedie" van Elsevier wordt aangegeven): „De bevrediging van de honger wordt door een goede eetlust gediend". Deze grondregel na melijk kan een ieder die eet- moeilijkflieden heeft tot richtsnoer zijn. Voor 6 perso nen heeft men nodig: het fijn gesnipperde wit van 3 mooie preien, 500 gram geschilde aard appelen in stukken gesneden, een liter bouillon, een deciliter warme melk, 200 gram wortel tjes, een krop sla, 150 gram doperwtjes, 2 eierdooiers, 100 gram boter, 3 eetlepels onge klopte slagroom, veel fijn ge hakte kervel, dobbelsteentjes in boter gebakken brood. In de boter laat u de prei goudblond worden, u voegt er de aardappelen bij en 2 dl wa ter plus wat zout. Laat alles met elkaar koken en draai als de aardappelen gaar zijn, het geheel door de zeef. Roer er daarna de bouillon en de war me melk door. Zet de massa weer op het vuur, breng aan de kook en voeg er bij: de wortel tjes in blokjes gesneden, de, in smalle reepjes gesneden, sla en de doperwtjes. (Verse soort eerst gaar koken, bliksoort eerst afgieten) Als de wortel tjes gaar zijn neemt u de soep van het vuur en u bindt door middel van de eierdooiers die met de room losgeklopt zijn. Breng de soep op smaak met zout en vers gemalen peper, strooi er de kervel over en ser veer deze „eerzame heer" met de gebakken broodjes. Het is een zeldzaam lekker en mild soepje! Groente-hors d'oeuvre In mijn vakantieverblijf las ik in uw no. 5 (13de jaargang) het artikel: „AH koestert zijn kaas als een romantische her innering". Dit artikel bracht plotseling een herinnering bij mij boven van 33 jaar geleden. Het was het jaar 1935 en wij waren verlofgangers uit het voormalige Ned. Indië. Zo ge beurde het, dat wij diverse fa- miUeleden in den lande op zochten. Bij één van die bezoe ken logeerden wij in Hoorn en vonden daar aan het ontbijt een verrukkelijke Edammer kaas op tafel. Nu is zo'n hele Edammer op tafel een „rijk" gezicht, vooral als je juist uit de tropen bent aangekomen, waar hoogens 18 vr leskamer kaas door de mailschepen aangevoerd kon worden gekocht, want die kaas was prijzig en de salarissen waren matig! Wij smulden aan dat ontbijt dus van de belegen Edammer en toen wij vroegen van welke kaashandelaar deze wel was betrokken, daar wij er dan een mee wilden nemen naar ons pension, kregen we ten ant woord: „Wel, die kopen wij bij Albert Heijn, want die heeft de beste kaasinkopers van Neder land." Om nu niets af te doen aan de capaciteiten van uw heer Kok, die al 30 jaar meeloopt volgens uw artikel, vermoed ik toch dat hij een beste leer meester heeft gehad aan dege ne, die in 1935 inkocht. Ik hoef u zeker niet te zeg gen, dat wij ook prompt een Edammer kochten bij Albert Heijn! Ik vind het leuk u dit te schrijven, daar deze herinne ring spontaan bij mij opkwam. J. Hoogcarspel Van de in de P.M.C. catalogus 1968 vermelde premies zijn de volgende artikelen inmiddels uitver kocht: badlaken, boot Apollo V, chateau Lamont '68, losse voorhang voor de Oléron, windscherm de luxe, windscherm, slaap zak. Van de Flora Danica broches is de Ensiformis uitverkocht. Andere 5 mo dellen ziin nog leverbaar. Dit gerecht be staat uit verschil lende gekookte groentensoorten die u ten dele uit blik tevoorschijn tovert en voor de rest van tevoren kookt, zodat ze alle tijd hebben om goed af te koelen. U hebt er voor no dig: een klein bloemkooltje (vers) heel gekookt en vooral niet overgaar s.v.p., wat wor teltjes (die zijn uit blik zeer goed en erg geschikt voor deze plat), fijn gesneden, gekookte rodekool, een gekookte rode biet (geschaafd), doperwtjes in verhouding tot de rest (uit blik en even onder de koude kraan afspoelen om overtollig zetmeel te verwijderen), ge kookte sperciebonen, asperges uit blik goed uitgelekt, voet selderij uit blik in een passend aantal repen verdeeld en even eens goed uitgelekt. Schik' al deze groenten op elegante wijze op een grote platte schaal en giet er de vol gende saus over: veel olie, ver mengd met wat dragonazijn, vers gemalen peper, zout, wat Franse mosterd en een be wijs je geraspte ui. Opdienen met verse toost en boter. En dit is nu een van de scho tels waar u zich met plezier aan zult kunnen wijden, vooral het schikken van de fraai ge kleurde groenten is een ware vreugde, bereid u erop voor dat er niets van over zal blij ven! Na dit uitstekende begin van een voortreffelijk etentje (zon der schuldgevoelens, weet u wel?) leest u elders nog iets over kippen en eendjes. Kip met pikante saus Een fraaie kip van ongeveer 1200 gram, 100 gram boter, 2 teentjes knoflook, zout en vers ge malen peper naar smaak, 2 eetlepels droge witte wijn, een dessertlepel Franse witte wijnmosterd, een eetlepel tomatenpuree, 3 eetlepels wijn azijn, 2 eetlepels ongeklopte slagroom, een scheut Worces- tershire-sauce. U laat de kip in betamelijke stukken snijden (of u doet dat zelf als u er een uit de diepvries in alle rust hebt laten ontdooien) en deze stukken kip braadt u in de boter met de 2 hele teentjes knoflook aan alle kanten mooi bruin. U zout vervolgens en u pepert. U laat de kip, zonder deksel op de pan, goed gaar worden. Als dat het geval is, giet u er de azijn over en u zet WERKENDE VROUWEN GETROUWDE MAN Geen ongetrouwde vrouw boven de 21 jaren, of ze komt ten minste één maal onder invloed van een ge trouwde man hoe ze ook probeert zoiets te vermij den. Aldus het nieuwe Britse tijdschrift „Fashion", dat de verschillende soorten getrouwde mannen ont maskert en een voor de hand liggende conclusie geeft. De werkende maatschappij bestaat nog altijd voor het grootste deel uit getrouwde mannen en onge trouwde vrouwen, die ten minste veertig uur per week samen in één gebouw of vertrek doorbrengen. En of we nu zelf maar willen nagaan. MOORD EN SPOOK Gevraagd „iets engs* te tekenen tekenden kinderen van een Engelse lagere school voor vijftig procent „een moord" en liefst in donkere kleuren, die de nacht of avond moesten suggereren. Volgende favorie te onderwerpen waren spoken en monsters, waarbij veel rood en purper te pas kwam (voor het bloed). (Gelezen in „Nova") KONINGIN ELIZABETH Het Britse blad „Nova" heeft iets gedaan dat waarschijnlijk alleen buiten Nederland mogelijk is: Het laat foto's zien van koningin Elizabeth zoals ze is en het toont foto's van de koningin zoals ze kon zijn en dat alles onder de titel: „Wat Parijs zou kunnen doen voor de koningin." Een van de foto's laat de Britse vorstin zien in een geel-roze toilet en met die foto onder meer is men van „Nova" naar Parijs gegaan. Carita gaf adviezen over de make-up (wenkbrauwen te zwaar, ogen moeten sprekender worden opgemaakt). Maitre Alexandre gaf als kapper zijn adviezen: het haar moet naar achteren, la prinses Alexandra van Kent, nicht van de vorstin. Tot slot publiceert „Nova" een foto waarop de konin gin is te zien mét dat kapsel, met die nieuwe make-up. met een wit-zwart mantelpak van Courrèges, met heel lichte kousen, bijna platte schoenen en een wit tasje zonder hengsels. Koningin Elizabeth is een aantal jaren geleden wel eens naar Parijs gegaan om een privé modeshow te zien, maar ze heeft in Parijs nooit iets gekocht. Jac queline Kennedy, Farah Dibah, koningin Sirikit van Thailand, prinses Paola, ze doen dat allemaal wél. Vandaar dat „Nova" eens probeerde hoe koningin Elizabeth uit Parijs zou terugkomen, wanneer ze daar wél van alles kocht en liet doen. Kapper Alexandre zei, desgevraagd: „Ze is het type vrouw waar ik van houd. Alles wat gedistingeerd is en koninklijk, dat staat haar." NOOIT GOED „Wanneer er op iets staat: Goed voor alle maten, dan past het m 1 j nooit". (Uit het Dagboek van een Zielige Vrouw, in „Ladies Home Journal"). SOPHIA Een Amerikaanse televisiemaatschappij gaat het le ven van Sophia Loren en haar echtgenoot Carlo Ponti (nu eindelijk officieel) verfilmen. Niet zomaar een kort filmpje, maar een uitgebreide, over een leven met ups en downs (Sophia wil zo graag kinderen). Carlo Ponti is al een keer naar New York gereisd om de opzet van de film te bespreken. (Gelezen in het Duitse „Praline") KALE SLAVINNEN De valse haarstukjes van nu zijn zoals alles in de mode niet nieuw. Meer dan duizend jaar geleden al lieten de echtgenotes van machtige mannen de haren van hun slavinnen afknippen om zich er zelf mee te tooien. Aldus het acht-talige blad „Scala International". Het Engels-talige blad „Fashion" heeft ook inge haakt op de werkende moeder, die bijvoorbeeld, punt één, overal ter wereld wordt onderbetaald vergeleken met mannen die hetzelfde werk doen. De problemen veranderen iedere vijf jaar, maar ze worden er nooit gemakkelijker op, aldus „Fashion". Maar het grootste probleem is wel, dat er voor net gehele probleem geen oplossing is. Ieder advies is verdacht, alle vragen zijn al eerder gesteld. Verliezen de kinderen hun moeder, of winnen ze aan haar, wanneer ze gaat werken? „De regering laat haar zitten, de plaatselijke autori teiten doen of ze niet bestaat, de moralisten vitten op haar, en intussen gaat die werkende gehuwde vrouw maar door. Het is nu de tijd, dat er eindelijk eens iets voor haar moet worden gedaan", aldus „Fashion". En daarmee wordt dan bedoeld, dat huisvrouwen die thuis na een jaar „gek" worden, de kans moeten krijgen er een baantje buitenshuis bij te> nemen, zo ze dat willen. Dat er niet te dure crèches moeten zijn, zodat de moeder aan het eind van de week iets meer dan een paar tientjes overhoudt. En. dat de dames niet langer onderbetaald moeten worden, zoals overal nog gebeurt. Behalve dan in de metaalbedrijven in Nederland, die pas laat aan de gehuwde werkende1 vrouw „wilden geloven" maar toen ook goed. HULPGEROEP „We vroegen onze lezeressen, of ze dachten dat er iemand kwam, als ze op straat om hulp zouden roepen. Zeven van de tien maar zeiden: Ja." .Ladies Home Journal") NEGENTIG WORDEN St. Teresa, Florence Nightingale, Dorothea Dix, Jane Add ams allemaal vrouwen die de wereld op een be paalde manier hervormden. Maar ze deden dat alle maal pas na hun 45ste jaar („de moeilijkste jaren",. Aldus heeft dr. William Brown in het Amerikaanse Pittsburg (psychiater) ontdekt Hij vertelde erbij dat deze vrouwen voor hun 45ste jaar en hun grote daden nogal moeilijke, een beetje nare dames waren. Maar tevens, aldus dr. Brown, leven dit soort vrouwen vaak tot hun negentigste of langer. (Gelezen in „Ladies Home Journal") er onmiddellijk een deksel op en laat het net zo lang braden tot de azijn verdampt is. Intus sen roert u in een kom de mos terd, de tomatenpuree en de wijn goed door elkaar. Verwarm de schaal waarop u de kip wilt serveren, leg de stukken erop en houd het ge heel warm. Al roerende voegt u de in houd van de kom bij de braad boter in de pan en als alles goed dooreen geroerd is dan giet u er (en u blijft roeren) de room bij. Als de saus fraai ge bonden is dan gaat de Wor- cestershire-sauce erbij en u giet de saus meteen over de stukken kip op de schaal. Opdienen met vers gekookte aardappelen en spinazie of doperwten. Aardappelkoekjes in de oven U draait 500 gram aardappe len door een zeef nadat u ze afge goten hebt op het moment dat ze gaar zijn. U laat ze natuurlijk wel goed droog- stomen. Door de aardappelen mengt u 60 gram boter en u roert er vervolgens 3 eier dooiers (losgeklopt) door. Maak er met de hand platte ronde koekjes van, die u met een kwastje bestrijkt met we derom een losgeklopte eier dooier. U bestuift uw bakblik met wat bloem en u legt er de koekjes op waarna u ze in een matig warme oven goudbruin bakt. Voorzie de koekjes ter wijl u ze maakt van zout en peper naar smaak. Heerlijk bij de kippen met pikante sauzen! Kip in aantrekkelijk saus Zorg voor een mooie kip. Als u een verse neemt, laat u dan de vleugeltips eraf snijden evenals de poten. Neem echter tips en poten wel mee want met de maag, het hart, de lever en de hals trekt u te zamen met wat gesnipperde worteltjes, uitjes, thijm en een stukje laurierblad een kwart liter geurige bouillon die u door een zeef giet en apart houdt. Snijd de kip in hand zame stukken en laat ze even goudgeel kleuren in een meng sel van boter en olie, van bei den evenveel. Strooi over de stukken kip een flinke eetlepel zeer fijn gesnipperde ui en een flinke eetlepel wit var prei, eveneens zeer fijn gesnipperd. Zet eon deksel op de pan en laat de stukken kip de heerlijke geu ren opnemen, op een zacht vuurtje gedurende een minuut of 10. Daarna giet u er een glas droge witte wijn bij en een glas van de kruidige bouillon die al staat te wachten. Laat de kip verder gaar smoren en voorzie een en ander wel van een passende hoeveelheid zout plus vers gemalen peper. Als de kip gaar is, haalt u de stukken uit de pan en u bindt de saus met een mengsel van bloem met boter (glad door el kaar gewreven met aen vork, de zo geheten „beurre manié"'). Met kleine beetjes tegelijk roert u de beurre manié door de saus tot ze naar uw zin ge bonden is. Leg de stukken kip nog even in de pan terug en dien het gerecht gloeiend op in een voorverwarmde schaal, giet de saus er overheen. Antwerpse varkenshaasjes Op een kg var kenshaasjes hebt u 200 gram jong belegen Goudse kaas nodig plus 50 gram boter, een glas droge witte wijn, een zelfde hoeveel heid ongeklopte, ongezoete slagroom, een snuifje roosma- rijn, mosterd, zout naar smaak en vers gemalen peper. U bebotert een vuurvaste schotel en legt er de var kenshaasjes in die u vervolgens voorziet van, weinig!, zout en peper naar smaak. Weinig zout omdat de hartige kaas een be langrijke rol in dit gerecht gaat spelen. Strooi er vervolgens de roosmarijn over en zet de scho tel in een warme oven gedu rende een half uur. Na een kwartier keert u de var kenshaasjes, zodat ze gelijkma tig van kleur worden. Neem de schaal uit de oven en snijd de haasjes in plakjes die echter aan de onderkant verbonden blijven, dus niet helemaal door snijden. Tussen de plakjes legt u schijven Goudse kaas die u aan beide kanten met mosterd hebt besmeerd. Daarna gaat de schaal andermaal in de oven tot de kaas gesmolten is. U serveert deze uiterst pi kante varkenshaasjes op een voorverwarmde schotel en de saus die in de vuurvaste scho tel tot stand is gekomen lengt u eerst aan met de witte wijn waarna u er de room doorroert zodat deze saus fluwelig ge bonden is. Uitstekend met spaghetti naturel. Fijne Delicata Met stukjes walnoot. Een bijzondere reep, waarin de bescheiden nootsmaak har monisch is aangepast aan het edele karakter van de fijne Delicata melkchocolade. Instant magere cacaopoeder met suiker Nu in handige glazen pot inhoud 300 g Het toegevoegde woord 'in stant' zegt het al: zo klaar! Of u nu gauw een beker chocolade of wat pasta voor de boterham wiltklaarmaken, of u nu een lekker choco- ladevlaatje als dessert op tafel wilt brengen, de pot Chocal is geduldig. Uw to verstaf doet de rest verser bij albert heijn NECTAR fles 0.68 liter geen statiegeld Nectar Is een pure vruchten drank, gegarandeerd uit eer ste soort fruit bereid. Deze vruchtendranken kunnen puur gedronken worden o.a. bij het ontbijt. Maar ook gemengd met up-drink of mousserende wijn (b.v. Mo- sel Perlé) is er een heerlijke longdrink van te 'brouwen'. Zoudt u zo'n fles niet eens proberen? U zult er verrukt van zijnl verser bij jj 1 Liter (1058 gram) fMmaaemm Wordt door de kinderen en hun slanke moeders hoge lijk gewaardeerd. Beslist niet vet, toch vol smaak. verser bü[

Allerhande | 1968 | | pagina 7