in het oor gefluisterd 1 We moeten de juiste voeding leren eten 2 T 1.- 98 T oh 2?° 54° T PLAATSELIJKE JEUGD IN HAAR (VERF)ELEMENT Tomaten ketchup Insecticide Advocaat Soepballetjes \V V X 2- V V TV voor ../ereenzaamden" Schilderingen op AH-schutting RECTIFICATIE Abonneren op AllerHande Van Toon VERMAGER NIET MET POEDERS OF PILLEN Gorilla Koninklijk Na de prinses albert heijn Theestroom N X albert heijn Duits leren Prinses Olga Over bedden albert heijn albert heijn v|/ EPTEMBER 1968 ALLERHANDE forestebs voeren aktie Hoeveel plezier en afleiding brengt een televisietoestel niet bij mensen die altijd alleen rtiuis zün-De Foresters zijn een iktie begonnen om geld bijeen te brengen om televisictoestel- jen voor deze mensen aan te jehaffen. U kunt de Foresters aktie .elevisie voor vereenzaam den" o.a. steunen door de aan- coop van het grammof oon- ilaatje „Ik zou honderd wiEen irden alleen maar om tc zien'\ liedjes en conferen ces door Dorus (Tom Manders) belangeloos voor deze aktie op de plaat gezet. De plaat die 3,kost (normale winkel- aarde 6.50) is o.a. verkrijg baar bij de SuperMarts van Albert Heijn. met verkoop van grammofoonplaten. Wilt U meer weten over deze aktie of wilt u ook nog op andere wijze steun gever, iet adres van de Foresters is Sarphatistraat 810, Amstei- het postgironummer 15300 00. Hoewel op de plek waar in Voorschoten een nieuwe AH-SuperMart gaat verrijzennu nog niet meer is te zien dan een gapende bouwplaats waarin de laatste funda menten worden gelegd, heeft de vestiging-in-wording haar eerste rol in dé dorpsgemeenschap reeds vervuld. Op de schutting, die de activiteiten van de gebruinde bouwvakkers aan hel oog onttrekt, vierde nl. op 5 augus tus de plaatselijke jeugd haar verf lust bot. Een hele dag iverd. er door vijftien jongetjes verbeten gewerkt aan de muurschilderingdie volgens de opdracht een bloemen tuin met de daarin passende vlindersbijen en andere dieren moest opleveren. Het resultaat was een tamelijk abstract aandoende compositie in felle kleuren, iDaar tussen zich gedrochtelijke monsters aftekenden, met bo vendien op enkele plaatsen de kennisgeving: „Hier komt Albert Heijn". verscheidene kinderen een hand gegeven": „De bouw- en decoratiegroep heeft een hut gemaakt op de speelweide en heeft ook een ruimteschip gemaakt en dat daarna naar de grond gegaan is. Hij heeft ook een klimrek \i gemaakt, die ,.de Rooie Don- f der" heet. j f En ten slotte nemen wij het commentaar over van een jeugdige reporter die al geheel de kritische instel ling heeft die in de Neder landse journalistiek in zo ruime mate aanwezig is: .Jiobert Schuur was aan het De A.H. SuperMart in Alkmaar, gevestigd aan het Geert Grooteplein 7 zal niet, zoals in het augus tusnummer is vermeld, op 12 september, maar op 1 oktober worden ge opend. Lamsragoüt op z'n Ireools Laat een mooi stuk lamsbout door de slager in grote dobbelste nen snijden. De verhouding van de ingrediënten is als volgt: Op een kg vlees hebt nodig 2 uien, een dessert lepel kerrie, een eetlepel "iloem, een eetlepel geraspte cocos, zout naar smaak, een halve liter bouillon, een bou quet garni. 40 gram boter, een halve liter melk en droogge- kookte rijst, fijn gehakte ker vel. In de boter laat u de gehakte uien kleuren én u voegt er ver volgens de vleesj es bij die u eveneens goudbruin laat wor den. Daarna stuift u er de ker rie over en direct daarop de bloem die op zijn beurt ook licht dient te kleuren. Als alles er naar uw zin uitziet, roert u er de kokende bouillon en de melk door en u voegt er het bouquet garni bij. Dit bestaat uit: een worteltje of twee,, een laurierblad, een takje tijm, een paar takjes pe terselie en in dit geval ook een kruidnageltje. Deze kruiden bindt u in een dun lapje ka toen bij elkaar en u laat het hele geval mee smoren. Als het gerecht opgediend wordt, haalt u het „bouquet" er gemakke lijk uit. Maar voor dat het zo ver is, hebt u het lamsvlees op een laag vuur gedurende een uur laten sudderen. Wel af en toe even roeren opdat de saus niet aanzet! Daarna gaat de geraspte co- cos erbij, nog een minuut of 10 verder sudderen en in een die pe schaal opdienen, nadat u er veel fijn gehakte kervel over heen hebt gestrooid. Hierbij kunt u het best droog gekookte rijst geven, terwijl een pittig aangemaakte sla er het frisse accent aangeeft. Alle gerechten waar bouillon in gebruik wordt kun u zon der enige moeite op voortreffe lijke wijze klaarmaken, zonder de extra moeite van het trek ken van welke bouillon dan ook. AH voorziet u van uitste kende bouillonblokjes waarmee u zonder enige moeite geurige vlees- en kippebouillon kunt maken!! AllerHande te abonneren heb ben reeds velen gebruik gemaakt. Slechts een briefkaart met dui delijke vermelding van naam. vol ledig adres en woonplaats, liefst in blokletters, voorzien van ƒ2,aan extra postzegels voor administra tiekosten en gericht aan Albert Heijn N.V. Zaandam, is voldoende om zich gedurende een jaar van toezending te verzekeren. De post bezorgt AllerHande aan huis. Wij verzoeken u wel in verband met de postvoorschriften, deze ƒ2,aan zegels aan de adreszyde van de briefkaart te plakken. De man die de verant woordelijkheid droeg voor de kunstuitingen op de schutting, is de heer R. Rotteveel, beeld houwer i en leraar aan de Haagse Sociale Academie. Zwaar besnord en in een mouwloze tricot gehuld, zagen we hem bezig met allerlei ruw werk in de Voorschotense Speelstad, die van 5 tot 12 au gustus haar poorten had geo pend. Het „decoratiekarwei" op de hoek van de Leidseweg en de Raadhuislaan was als het ware een object buiten de mu ren. AM}tl tfoetl Op een affiche lazen we. wat er allemaal te doen was: „Kre- atief werk voor iedereen die met verf wil smijten, die een beeld wil maken, om dat beeld wil dansen, die een pot wil bakken, die wil slopen en bou wen en toneel wil spelen, een jurk wil maken en een mode pop zijn of een filmster, een filmer. Wat je ook doet, het is altijd goed". Aangelokt door zovéél mo gelijkheden hebben 200 kinde ren een week doorgebracht op het voormalige Marine-terrein, waar aan hun gezichtjes duide lijk was te zien, dat zij zich met volle overgave in hun fa voriete activiteiten vastbeten. Dat gebeurde onder leiding van twaalf vakmensen, van wie de heer Rotteveel er. als leider van de bouw- en decoratie- groep één was. Weinig geduld Hij trok zijn handen even te rug uit een zak vol kalkachtige materie, die nodig was bij het vervolmaken van een gigan tische draak, die zich hoog en dreigend voor de „werkplaats" verhief. „Het verven", zei hij me, „is bij velen in trek. Kin deren hebben vaak maar wei nig geduld. Wanneer het lang duurt voordat zij resultaat van hun werk zien, verliezen zij de belangstelling. Maar wie schil dert, ziet direct wat hij doet. Bovendien is het strijken met zo'n grote kwast iets, wat je thuis bijna nooit mag." Vervol gens werd de Leidse kunste naar door een jochie dat zich had losgemaakt uit enig ge woel, waarin een toneel werd gebouwd voor het ballet. „Me neer", vroeg hij, „komt U eens even kijken? Het gaat zo moei lijk!" Eerste mant De Voorschotense Speelweek vond dit jaar voor het eerst plaats, op initiatief van de nog in oprichting zijnde afdeling van de „Werkschuit", een groep mensen die zich ervoor inspant anderen tot enigerlei vorm van creativiteit te bren gen. De gemeente zorgde voor een subsidie en talrijke onder nemingen droegen op de één of andere manier een steentje bij. Albert Heijn stelde niet alleen een schutting ter beschikking, maar ook de verf, waarvan heel wat werd gebruikt. Ook met de klei ging het hard. Vele vingertjes kneedden van de vette substantie bekende en onbekende wezens of ge bruiksvoorwerpen. Verslaggeving Een heel speciaal groepje op het kermis-achtige terrein vormde de reportage-afdeling. Zij legde de gebeurtenissen in de Speelstad op een echte film band vast en verzorgde ook de berichtgeving op het grote pu- blikatiebord. Enige indrukwek kende feiten waarvan door on ze jongste broeders in de verslaggeverij zeer to the point melding werd gemaakt: „Erik Koopman poocht .een asbak met een dover en een houder te maken"; „Wout Bakker is een kist aan 1 het slopen, want hij moet plan ken hebben voor de bouw- en kliederen met de verf, hoe- i wel de bedoeling was, dat hij de zaal aan het versie- ren was". decoratiegroep, want zij gaan de voorgevel van de gebouwen versieren"; De burgemeester heeft mets bijzonders, want diezelfde opvatting kwam men destijds m het buitenland tegen. Nu is de Westduitse minister Willy Brandt gehuwd met een Noorse ën verder is uitgerekend dat van de tien verte genwoordigers van West- Duitsland er wel één met een buitenlandse is ge trouwd. Eén van de Duit se diplomaten trouwde een Chinese en de am bassadeur voor West- Duitsland in Guyana gaf onlangs zijn ja-woord aan een jonge vrouw uit Guyana zelf. leert ijverig TOON HERMANS TOON HERMANS vliegt deze maand naar Cana da en ook al deze maand gaat er een boek van hem uitkomen. Zo maar. een boek met „grollen en grappen" en dit zijn er bijvoorbeeld esn paar van „Een babysit uit As sen. wou niet op babies passen, maar voor twee viscroquetten wou ze wel op ome letten." Het lichaam heeft een groot aantal voedings middelen nodig. Het gaat zeker om een vijftigtal. Deze stoffen zijn de eiwit ten, vetten, zetmeelstoffen en vele vitaminen en mine ralen. Dat betekent dat we dus wel degelijk regel matig voedsel tot ons moeten nemen en dat dit voedsel dan van een verstandige samenstelling moet zijn. Dat klinkt nogal gewoon. Toch is het niet zó doodgewoon als men wel meent; daar kan de arts van meepraten. Hij weet dat velen het voedeneigen lijk wat zijn vergeten. Zij zijn in feite afgedwaald van die allereerste noodzaak van het menselijk (en dier lijk) leven: zich voeden. Dat is te begrijpen: het toch zo dwingende instinct tot het gebruiken van voedsel is wat afgestompt in onze tijd van welvaart. De moderne westerse mens kent de honger ternau wernood; anders is dat, zoals wij maar al te goed weten, in andere delen van de wereld, waar de hongerdood nog da gelijks duizenden meevoert. Wij, in het „westen", echter kennen honger niet meer; op een aantal onzer na die de hongerwinter van '44-'45 mee maakten, weet vrijwel niemand precies wat „honger" is. Daar mogen we blij om zijn. Maar we mogen daarbij toch niet het grote gevaar over het hoofd zien dat besloten ligt in de ge ringe belangstelling voor voe ding. De honger is (bij ons!) verdwenen; de „trek" is er voor in de plaats gekomen. En die trek is snel te bevredigen: helaas maar al te vaak met de verkeerde middelen. En dan krijgt het lichaam lang niet die bovengenoemde vijftig voe dingsbestanddelen binnen en raakt dan, op een of andere wijze, ondervoed hoe vreemd dat ook klinkt. En ondervoe ding betekent; kwetsbaarheid, overgevoeligheid en gebrek aan weerstand tegen bacteriën etc. Slank silhouet De mode schrijft haar onder danen een slank silhouet voor en de mode is een tiran. Zij dwingt velen onzer dingen te doen (en te laten!) die verkeerd zijn voor onze gezondheid. Bij een onverstandig kuren kan vaak blijvende schade op treden. Daarom hier een aantal gegevens in dit verband. Met als opwekking voor diegenen die menen dat „eten" zoiets als een soort vergif is, de leus: „U kunt eten wat u wilt, als u het maar met mate doet en als u maar rekening houdt met de juiste samenstelling." Smakelijk eten Hierboven schreven wij over een geestesinstelling die men tegenwoordig maar al te vaak aantreft. De strenge mode voorschriften hebben vele vrouwen (en mannen) gewoon bang gemaakt voor voedsel; ze zijn het bijna gaan beschouwen als een soort gif. „Kon ik maar zender eten", hoort men soms mensen verzuchten. Dat is na tuurlijke onzin: voesel is, met lucht en zon, het enige middel om het lichaam in stand te houden; het is een eerste le vensvoorwaarde tiet begint al met het jonge meisje dat zo nodig slank moet zijn (omdat een of ander be roemd mannequintje cp de fo to's ook zo twijgdun is) en dat dan allerlei onontbeerlijk voedsel laat staan (weigert) omdat zij denkt er dik van te zullen worden. Wie jong is heeft juist veel goede voeding nodig. Want jong-zijn betekent En deze: ,,'N schoolmeester uit Blaricum, verdronk in zijn aqua rium, men lei hem in zijn zerk te kijk en zei: Zo ligt-ie „meesterlijk" En intussen is zijn huis aan de Maastrichtse Stokstraat (eigenlijk twee huizen, doorgebroken) ingericht en hangen er aan de muur door Toon zelf ge maakte schilderijen. Veel voorkomend fi guurtje op deze olie-verven: zijn zoontje Gaby. MINISTER 11 ILLY BRANDT BALENCIAGA, de gro te Spaanse mode-ont werper die al jaren en jaren in Parijs werkt, had nog niet gezegd dat hij zijn salons zou sluiten, of er ontstond in diezelf de salons een run op de laatste modellen van de 73-jarige ontwerper. De man die behalve door zijn modellen ook beroemd werd vanwege zijn bijna nooit kreuken de stoffen en zijn per fecte afwerking. Zelfs meer dan één jurk of mantelpak, was het verzoek van de Pa- rijse clièntes en niet al leen van die uit Parijs, want de Spanjaard Ba- lenciaga is pok ontwer per geweest voor de Belgische koningin Fabi- ola. Voor haar maakte hij bijvoorbeeld het bruidstoilet. Balenciaga, die 31 jaar in Parijs heeft ge werkt. vroeg voor de laatste modellen die hij op verzoek ontwierp tenminste drie en een half duizend gulden. Het kon oplopen tot het dubbele. Maar dat wa ren niettemin de norma le prijzen van de man, wiens vader kapitein was op het jacht van de koninklijke familie van Spanje (rond 1900). In het kasteel van Fredensborg, waar be gin dit iaar de Deense prinses Benedikte trouwde, gaat een Ne derlander zijn jawoord geven: jonkheer Pieter Feith uit Rotterdam trouwt in het Deense slot met Christina gra vin Wachtmeister af Jo- hannishus Precies 24 jaar is de bruid even als de bruidegom en ze komt uit Zweden, waar haar familie als het oudste adellijke geslacht wordt beschouwd Maar jhr. Pieter Cor- nelis Feith uit Rotterdam heeft eerst in vier da gen vier maal veertig ki lometer gelopen met nog eens tien kilo baga ge op de rug. Kortom, hij liep in Nijmegen de hij nog een paar maan den moet dienen alvo rens hij met zijn vrouw naar Amerika kan ver trekken. Hij gaat daar (weer) politieke we tenschappen studeren, want voor hem 9taat straks een loopbaan in de buitenlandse politie ke dienst voor de deur. ca. 30 stuks in een blikje van 120 gram blikjes VIA RLE NE DIETRICH verser bij 8 QUIVU. prinses uit de tropen van een onbe kend volk. heeft een dochter gekregen en wel in de Antwerpse dierentuin. QUIVU is niet meer en niet minder dan een berggoril- la-vrouwtje en zij was het die in Antwerpen voor sensatie zorgde: want de baby die zij er kreeg, was de aller eerste berggorilla die in gevangenschap is gebo ren. VAN KONINGIN WIL- HELMINA was bekend en dat was toe gestaan dat zij liever niet converseerde met de echtgenotes van haar ambassadeurs in het buitenland als de dames geen Neder landse waren en zich tevens niet „behoorlijk in het Nederlands kon den uitdrukken. Dat was KONINGIN FABIOLA PRINSES BENEDIKTE 52-ste Vierdaagse mee. En dat deed hij als tweede luitenant bij het Corps Mariniers, waar „groei". Niet alleen lengtegroei maar ook groei van organen, beenderstelsel en vooral groei van het reservoir aan krachten waaruit het lichaam, in moei lijker tijden (als men ouder is), putten moet. Steeds meer mensen zijn in staat goede voeding te gebrui ken. Steeds meer mensen doen dat ook en daaruit komt het verschil in lengte tussen een kind van 1900 en nu voort. Maar vele mensen ook zijn zo in de war gebracht door schrikverhalen over eten, door modieuze behoeften om toch vooral smal en slank te zijn en door het feit dat zij eigenlijk nooit echt honger hebben (ge had) en zelden zelfs trek heb ben, dat zij verzuimen te doen wat de medicus met klem aan raadt: smakelijk eten! Ja: eet toch smakelijk. Eet gezellig. Eet verfijnd of eet burgerpot, maar eet! Eet echter wél zo dat het lekker blijft. En dat bete kent: eet niet teveel! Domme meisjes Het is natuurlijk wél zo dat wie té dik is en mager wil wor den, een dieet zal moeten toe passen; ook daarover kan de dokter alle inlichtingen geven. Gebruik daarvoor geen zoge naamde „wondermiddelen", want die bestaan niet. Elk wonder gaat namelijk ten koste van de gezondheid. Meestal is die oplossing een dóódsimpele: gewoon goed eten maar van al les aanmerkelijk minder! En niet u zelf bedriegen met zoet jes in thee-en-koffie om zo doende de grote taartpunt die erbij wordt gepresenteerd, on gestraft naar binnen te kunnen slaan. Want geen zoetje weegt op tegen het aantal calorieën dat zo'n taartpunt bevat. Wie zich in zijn jonge jaren niet goed voedt zal precies de zelfde vervalsverschijnselen zien optreden die indertijd de mens (die uit de vorige eeuw bijvoorbeeld en die welke er voor leefde) zo snel tot een wrak maakte. Men was rond zijn dertigste „op middelbare leeftijd" en rond zijn veertigste al knap „bejaard"; de vijftigja rige was een grijsaard of besje; de zestigjarige was een ruïne en wie nog ouder was gewor den (en dat was immers een soort zeldzaamheid!) nu die werd als een soort wonder be keken. Dat was geen toeval! Zomin als het voor ons „ge woon" is dat wij, op ons vijf tigste nog „jong" zijn (en er vaak nog heel behoorlijk uit zien ook), op ons zestigste de „middelbare leeftijd" hebben bereikt en op ons zeventigste, soms „bejaard" zijn, zonder er al te vaak als zodanig uit te zien. Wie zich dom voedt (dus on toereikend) en zichzelf tekort doet, die zal ook vaal haar krijgen en een doffe huid. En die zal gemakkelijk puistjes krijgen. En de ogen zullen flets staan. En het eerste herfstbuitje zal verkoudheid doen ontstaan (want de weerstanden ontbre ken) en de neus zal rood zijn en nat en de oogjes zullen tra- nerig staan en de huid zal vaal en pukkelig zijn. Kortom: zo slank als ze dan al moge zijn, zo akelig, armelijk miezerig en onaantrekkelijk zal ze eruit zien. Waarbij, als gezegd, de veel ernstiger gevolgen van on dervoeding de toekomst van d:t MARLENE DIETRICH heeft haar oordeel ge geven over de En gelsen: „Mense>n met een navelstreng die nooit werd afgesneden en waar voortdurend thee door stroomt." PRINSES OLGA ZUR LIPPE, een oud-tante van Prins Bernhard (be halve prins der Neder landen ook prins van Lippe-Biesterfeld) doop te in Valkenburg het boek van een. Lim burgse kelner. Een ex-kelner eigenlijk, want de 25-jarige Lou Heynens uit Valkenburg heeft bijna alle tijd van het afgelopen jaar gege ven aan het schrijven van zijn boek. Genaamd „Vorstenspiegel van Eu ropa" en handelend over 49 vorstelijke en adellijke families in Eu ropa. De heer Heynens. die alleen lagere school heeft, is al weer aan een tweede soortge lijk boek begonnen Onze MINISTER MR. J. LUNS heeft, tijdens een recent bezoek aan Israël, voor één keertje niet geslapen in het duurste hotel van het te bezoeken land. Een bed dat groot genoeg was voor onze langste diplo maat was namelijk al leen te vinden in een hotel dat een ietsje pietsje minder van klas se was. Hoewel: voor presi dent De Gaulle zijn al heel wat bedden van een tussenstuk voor- jonge lichaam zullen be heersen. En wat is nu goed voeden? Juiste voediutf Dat is: niet een beetje eten maar het juiste eten. En wat is het juiste? Juiste voeding bestaat uit 1) beschermende stoffen 2) bouwstoffen en 3) brandstoffen. En die vindt men in melk. kar nemelk, yoghurt: in groente, fruit, aardappelen: in kaas, vlees, vis, ei of peulvruchten; boter, margarine, levertraan; bruin brood en grove graan- produkten. Kortom: in het nor male levensmiddelenpakket. Wie zich goed voedt, schuift gezellig aan en eet. Maar nooit teveel. En nooit teveel zoet. Verdere inlichtingen geeft het VOORLICHTINGSBUREAU voor de VOEDING, Koninginne gracht 42, Den Haag (tel 070 - 183044) waar men, voor enkele dubbeltjes, verscheidene bro chures kan aanvragen die prachtig uitsluitsel geven op het gebied van de voeding. Ook dat gebied waar de cor pulente, hijgende dikkerds voortzwoegen met hun last van te vele kilo's. Fles 340 gram albert heijn Alleen in de AH-SuperMarts met een drogisterij-afdeling insectici# 'nsectick# Spuitbus inhoud 340ml (12 oz.) Bestrijdt op afdoende wijze allerlei hinderlijke insecten, zoals vliegen, muggen, wes pen en motten. Eén druk op de knop, even spuiten en u bent van die lastige plaag verlost. VAKANTIEI.IJST Maakt u ieder jaar opnieuw een lijst van alle dingen die u mee moet nemen op vakantie? Doe het dan dit jaar voor het laatst en bewaar hem. Komt u terug van de reis, schrijf er dan nog gauw even alle dingen bij die u vergeten was. Nu weet u het nog en volgend jaar spaart het een hoop gepieker. CISKA VERHEUL vin de beproefde Albert Heijn kwaliteit Nu in nieuwe fles inh. 0.75 liter geen statiegeld Advocaat komt er steeds meer in. Niet alleen 'puur', maar ook in tientallen re cepten voor lekkere 'drank jes' wordt advocaat voorge schreven. Waarom ook niet? Advocaat is waard om her ontdekt te worden, 't Is een gezellig drankje. Doet u mee? verser bij 1

Allerhande | 1968 | | pagina 5