OVERHEIDSTiaiTTE MENSA Studentenmaaltijden vaak sluitpost op begroting I FLORIDA Cultureel jeugdpaspoort biedt vele mogelijkheden Maaltijden overslaan is gevaarlijk I IP 85 Chips 95 98 T iRook- vorst JÉpSSSj m Supermargarine in plastic kuipje Amandel- Koffiemelk V X V. In dit hele kleine fis» albert heijn zit voor een groot gezin 6 glazen lekkere gezonde energie om de dag goed te beginnen en dat voor 98 albert heii fSSSdüïl S^rve- I Trouwe bezoekers Kunst kweekt gevoel voor schoonheid Mogelijkheden Waakzaam albert heijn albert heijn Naturel Paprika Sappige, Gelderse vacuum verpakt ±250 gram 88 rEMBER 1968 ALLERHANDE Vóór de oorlog kende men het probleem niet. De 6tudenten vormden toen nog de bevoorrechte groep en niemand vroeg zicb bezorgd af of de studenten iedere dag wel behoorlijk aten. Natuurlijk waren er ook toen studenten die van een zo kleine toelage moesten stu deren dat aan bun tafel schraalhans keukenmeester vas. De meeste studenten aten echter in sociëteiten, hadden abonnementen bij restaurants óf zij waren op kamers met volledig pension. Na de oorlog veranderde de universitaire wereld in Neder- and echter grondig. Steeds neer jongens en meisjes gin- jen met steeds minder geld geconcentreerd «diepvries s?a'0m diepvries Sinaasappelsap? Jasteuriseerd. nietSe- fc&rne"v\n gesloten «8{L1'n,„deJraeikast ca. 'ij-IO-'c r»'1PVries!!aSt I c. ca. 1 week studeren. De maaltijd werd de sluitpost op hun begroting. Zij moesten kiezen tussen boeken of eten, tussen een feestje of eten, soms tussen twee glazen bier of een maaltijd. Hoe ernstig de toestand in enkele jaren was geworden, bleek tijdens een gezond heidsonderzoek onder de Amsterdamse studenten in het begin van de jaren-vijftig: een schrikbarend hoog percentage van het aantal studenten in Amsterdam bleek ernstig on dervoed, wat onder meer een groot aantal gevallen van t.b.c. tot gevolg had. Omstreeks die tijd greep de overheid in. Men stichtte eetta fels voor de studenten de Mensa waar iedere student dagelijks voor een vrij laag be drag een goede warme maaltijd kon krijgen. Men zou menen dat de Mensa door de studenten met grote geestdrift werd begroet en dat zij vanaf die tijd met z'n allen vaste bezoekers van de Mensa werden. Dat is niet gebeurd. De Mensa's hebben een vaste kring van trouwe be zoekers, maar berekeningen to nen aan dat slechts één op de vijf studenten regelmatig in de Mensa gaat eten. Het drukst worden de Mensa's bezocht aan het begin van het studiejaar. De grote groep eerstejaars-stu denten beschouwt het eten in de Mensa als een soort status symbool: zij mogen aanzitten aap de Mensa die slechts voor studenten toegankelijk is. Na enkele maanden loopt de be langstelling zichtbaar terug. Men ontdekt de nadelen van de Mensa: het eten heeft er iets machinaals en massaals. De Ook aan de studenteneettafels zijn de prijzen omhoog gegaan. Enkele jaren geleden verlaagde de regering de subsidie op de Mensa-maaltijden. Dit bracht grote boosheid bij de Amster damse studenten die met borden „Mijdt de Mensa" voor het Mensa-gebouw demonstreerden. studenten ontdekken andere mogelijkheden die zij aantrek kelijk vinden. Zo is het aantal meisjesstu denten dat aan de Mensa eet, zeer laag. De meisjes, pas on der moeders vleugels vandaan, vinden het doorgaans een op windend avontuur om zelf hun maaltijden te verzorgen. Vele hospita's zijn niet zo geestdrif tig vanwege de rommel en het gasverbruik, maar steeds meer studenten leven in studenten flats en daar is voldoende gele genheid om zelf een eenvoudi ge maaltijd te bereiden. Omdat het natuurlijk erg leuk is, als Maandag 12 augustus liep de Oranje-Nassau van de KNSM de haven van Amsterdam binnen, geladen met het eerste Suri naamse dtrusfruit bestemd voor Albert Heijn. Ter begroeting waren aanwezig, v.l.n.r.: de heren J. van Meer (directie AH); L. van Pelt (directie Stichting ter bevordering van investeringen in SurinameL. Munsterman (staffunctionaris KNSM); Z. E. Lim A Po (gevolmachtigd minister van Suriname); R. W. Ie Pole (directie KNSM). Het sportveld is (vooral op zondag) een grote trekpleister, de bioscoop lokt tallozen, maar de concertzaal, de schouwburg, de musea zjjn voor honderd duizenden nog een onontdekt gebied. „Dat is niets voor ons", zeggen velen, hetgeen voor namelijk voortkomt uit het sim pele feit, dat zij nooit hebben geleerd er interesse voor te krijgen. Wanneer men niet van jongsaf-aan tot waardering voor de kunst is „opgevoed", komt het er later zelden meer van. Het Cultureel Jongeren Paspoort biedt de jeugd tegen sterk gereduceerde prijzen toe gang tot een wereld vol onge kende mogelijkheden, die ten onrechte de naam heeft ex clusief te zijn. De Amsterdamse Jeugdraad is in 1961 begonnen met het idee van culturele paspoorten te realiseren, een jaar later gevolgd door de Kunststichting voor de Jeugd in Den Haag. Thans zijn er ongeveer 35 gemeenten in Nederland waar deze methode om de jeugd cultuur-minded te maken, wordt toegepast. De reducties bedragen door gaans 50 procent. Drie jaar geleden hebben de paspoort-uitgevers zich vere nigd in een landelijk overleg orgaan, waarvan het secreta riaat is gevestigd in Amster dam. Tolstraat 129, tel. 020 - 761333. Vorig jaar werd het eerste tastbare resultaat bereikt: de paspoorten, die er overal an ders uitzagen, ging er in het hele land hetzelfde uitzien. Met ingang van september 1968 is echter een nog veel be langrijker regeling van kracht geworden: tot nu toe waren zij alleen geldig in de plaats van uitgifte, maar thans kan men er ook in de andere steden en dorpen waar men „c.j.p.'s" kent, mee terecht. Verder is de in aanmerking komende leef tijdsgroep, die vroeger lag tus sen de 15 en 20 jaar, uitgebreid tot 22 jaar. V.oor studerenden en militairen is de maximum grens op 26 jaar vastgesteld. De programma's worden via eigen publikaties of door mede delingen in de pers bekendge maakt. ook anderen verrukt zijn over de kookkunst, willen de meisjes nog wel eens vriendin nen of vriendjes uitnodigen bij hen te komen eten. Meisjes die minder behoefte hebben om zich in de keuken waar te ma ken, eten vaak in het clubhuis van hun vereniging. Tenslotte is het ook heel gezellig om met een groepje in de stad te gaan eten, al is dat natuurlijk wel duurder. Hoe langer men studeert, hoe meer mogelijkheden men ont dekt om dagelijks de maag te vullen. Hoewel mannelijke stu denten minder vlug tot het zelf koken zijn over te halen, komt het toch nogal vrij dikwijls voor dat zij op hun kamer iets klaarmaken. Het klassieke spiegelei van vreeger wordt steeds meer ver vangen door blikjes die soms een hele maaltijd bevatten en die alleen maar in een panne tje water verwarmd behoeven te worden. Veel moeders van studenten Stoppen, als hun stu derende zoon op bezoek is, een stapeltje blikjes in zijn week endtas. In de steden met universitei ten en hogescholen vindt men doorgaans een groot aantal eet huisjes. Het voordeel van een eethuisje boven de Mensa is dat men in een eethuisje niet met een bord in de rij behoeft te staan en dat men uit een aantal menu's kan kiezen. Na 1950 zijn in Nederland de Chi nese eethuisjes erg populair geworden en al zijn ook daar de prijzen in de loop van de jaren opgelopen, men kan er nog altijd vrij voordelig een redelijk goede maaltijd krijgen. Het blijft echter een feit dat de studenten nergens zo goed- Het ontgroenen is sinds eind augustus weer in volle gang. De jongens met de kale hoofden-van-nu zijn onze advocaten, ingenieurs en artsen van straks. Zij, de eerstejaarsstudenten, komen meer aan de eettafels dan hun oudere studiegenoten, maar onderzoekingen heb ben uitgewezen dat bijna negentig procent van alle studenten in Nederland het ontbijt overslaat. Een „ge woonte", waarvan alle voedseldeskundigen eenparig roepen: Fout, niet doen! koop een zo goede maaltijd kunnen krijgen als aan de Mensa. Niet alleen worden de maaltijden daar streng gecon troleerd op voedingswaarde, variatie en hygiëne, maar te vens werkt een Mensa zonder winst sterker nog: iedere Mensa-maaltijd wordt door de overheid met dertig cent gesubsidieerd. Voor een prijs die varieert tussen de 1.60 en 1.85 krijgen de studenten aan de Mensa een maaltijd met soep vooraf of een toetje toe, elke dag vlees of vis en dik wijls een keuze uit verschil lende soorten aardappelen en groenten. De meeste Mensa-commissies zijn redelijk tevreden over de belangstelling, al menen zij dat er meer studenten aan de Mensa zouden moeten eten dan tot nu toe gebeurt. De Mensa's zouden echter voor onoverkomelijke moeilijk heden komen als het aantal studenten aan de Mensa's drastisch zou stijgen. Nu al zijn er Mensa's die duizend maaltijden per dag serveren en maar plaats hebben voor 350 VERLOF A Hij is verstandig in die zin, dat hij zijn bromfiets afsluit en elke politieman zal hem een pluim geven: Hij vraagt de potentiële dief niet om dief te worden. Dan gaat hij naar zijn sociëteit. Met ..Verlof', dat wel. Binnenkort zullen een hoop sociëteiten ook broodjes-vlees verkopen, in plaats van alleen maar koeken waar niets in zit", zoals de voedsel deskundigen zeggen. Misschien dat dan wat minder studenten de maaltijd 's middags overslaan, want nu is dat nog tien procent. „Slecht voor het concentratievermogen en de studie", zeggen de artsen. studenten, zodat in enkele uren iedere plaats drie keer wordt bezet. Studentenartsen zijn er ech ter van overtuigd dat men zeer waakzaam zal moeten blijven op het gebied van voeding. Studenten zijn nu eenmaal ge- neigli vooral de warme maal tijd te verwaarlozen. Dat lijkt niet zo heel erg voor jonge mensen, maar dikwijls zijn en kele jaren onvoldoende of slechte voeding voldoende om in het latere leven veel ellende te veroorzaken. Dat betekent, dat de student in Nederland daar kan kiezen tussen twee menu's bestaande uit vlees, aardappelen, groente en jus en daarvoor een bedrag moet neertellen dat varieert tussen de 1,55 en 1,85. En wil hij er soep of een nage recht bij hebben, dan moet hij iets bijbetalen dat neerkomt op een dubbeltje of een kwartje. Desondanks maakt slechts 25 tot dertig procent van de stu denten van die eettafels ge bruik, waarbij Delft dan een gunstige uitzondering is (het zelfde Delft dat, evenals Amsterdam, ook een Joodse eettafel heeft). „De studenten vinden het te duur", weten de voedsel deskundigen in Den Haag. „Ze zijn zeer kritisch en vinden het eten zelden lekker. Dat er in tussen een aantal studenten is, dat het budget op wonderlijke manier verdeelt en gewoon te weinig eet, dat is buiten kijf". Overslaan Nergens, zo hebben de diëtisten vastgesteld, is het eten voor de studenten „oneet baar". Wel mankeert het links en rechts aan hygiëne, maar de deskundigen houden het er op, dat dit een zaak van de studenten zelf is. Eerstejaars komen meer naar de eettafels dan derdejaars, maar ook daar is een verkla ring voor: „Derdejaars hebben doorgaans een vriendinnetje dat voor hen kookt". Maar al die vriendinnetjes koken nu ook weer niet zo erg uitgebreid, want prof. Den Haan stelt vast: „Door een kwart van de meisjesstudenten en een tiende van de jongens studenten wordt meer dan tweemaal per week een warme maaltijd overgeslagen". Niet lachen „Verbindingstrap" de curatoren, het ministerie van Onderwijs en Wetenschap pen en de studenten is, op het gebied van de voeding, al tien jaar mejuffrouw P. J. A. Bak ker, diëtiste in Den Haag. Haar dringende raad is, en is altijd aan de studerenden geweest: ontbijt en eet een keer per dag warm. Het is in deze dagen dat de meisjes-eerstejaars haar overal in het land vragen om lezingen te komen houden en te praten over eten en goede voeding. De ■meeste jongens grinneken in het begin er een beetje om; als ze wat langer kamerbewoner zijn, profiteren ze niet zelden van de „eetwetenschap" van een meisje. Zonder enige terughoudend heid kan gesteld worden, dat •goede voeding in staat stelt voldoende en zelfs betere prestaties te leveren, voldoende weerbaar te worden en veer kracht op te brengen. Goede voeding heeft invloed op de geest, dat is onderzocht en be wezen. Slechte eters, studeren den die ontbijten overslaan, die Binnenkort een nieuwigheid in de zuivelafdelingen van onze filialen: in plastic kuipjes verpakte Super-Queen margarine, onder het merk Albert Heijn. Het geheel is be stemd om zo op tafel te zetten. Het botervlootje kan in de kast blijven en u blijft verschoond van de opgave de papier wikkel schoon te schrapen. Bovendien betreft het hier een topkwaliteit margarine, die door zijn excellente smeerbaar heid niet in een wikkel maar alleen in een kuipje kan worden gebracht. Duur? Voor de somma van.... 0.53 neemt men zo'n kuipje gevuld met 250 gram Super-margarine (dus evenveel als een pakje) mee naar huis. warme maaltijden uit mis plaatste zuinigheid negeren zijn niet zelden degenen ge weest, die de meeste moeilijk heden hadden met hun studie. En precies datzelfde geldt voor de middelbare scholieren. Halve li ter Niet voor niets gaat het Voor lichtingsbureau voor de Voe ding in Nederland binnenkort onder de studenten weer een folder verspreiden, die duide lijk vermeldt:: „Gebruik drie hoofdmaaltijden per dag en het ontbijt is ook een maaltijd en een belangrijke; sla de warme maaltijd niet over. Iedere dag: een halve liter melk, karne melk of yoghurt, honderd gram fruit, driehonderd gram groen te, driehonderd gram aardap pelen of minder, ongeveer hon derd grato vlees en vleeswaren of vis of twee eieren, twintig gram kaas (één plak), 50 tot 75 gram margarine, vierhonderd gram brood, liefst de donkere broodsoorten". Geen fruit-eters Prat. Den Haan constateert: „Vijf en veertig procent van alle studenten gebruikt minder dan drie aardappelen (200 gram) per dag, waardoor het vitamine C-gehalte van de warme maaltijd gering lijkt. Dit wordt waarschijnlijk niet gecompenseerd door fruit consumptie. Meer dan de helft van jongens- en een vijfde van de meisjeskamerbewoners ge bruikt niet regelmatig fruit". En dan nog als klein detail lets over de nieuwelingen: „Eerstejaarsstudenten gebrui ken meer alcohol dan vierde jaarsstudenten". Twee dingen vinden de deskundigen van groot belang. Punt één is het op tijd eten. Niet dat verzetten „tot straks", want op die ma nier schieten bij duizenden studerenden dagelijks een van de maaltijden er bij in. En dan: Het ziet er wel eens naar uit, dat het eten niet meer bepaald wordt door de wensen van de maag, maar door de wensen van de geest. Laat „die maag" maar terugkomen, is het oordeel. En die maag meldt zich echt wel, drie keer per dag. Men vindt in Den Haag, dat geen enkele student mag ver wachten voor de prijs van ruim anderhalve gulden ergens niertjes in madeirasaus te krij gen voorgezet. Min ctf meer zal men in de „lapjessfeer" blijven en bij de koolsoorten. Maar de student, die niet van kool zegt te houden en naar de Chinees rent, vergeet, dat hij ook daar volgestopt wordt met diezelfde kool. Niets te „lijnen" En alles bij elkaar komt het hier op neer. Duizenden mid delbare scholieren slaan hun ontbijt over de meisjes soms onder het mom van „m'n lijn" en het zijn de voedsel deskundigen die de ouders aan raden radicaal tegen deze gang van zaken in te gaan. Mèt een goed ontbijt de deur uit, niet anders. Ontelbare studenten zien hun voeding als sluitpost van hun maandelijks budget en vinden eten slechts een maagvulling. Het is meer zeggen de deskun digen: „Eten houdt u fit en energiek, verbetert uw hu meur, verhoogt uw prestaties en activeert uw brein." Tegen deze opsomming zal geen Nederlands student be zwaar kunnen maken. Cfi-FIJN PROEVER met 10% amandelen dubbelpak 500 gram Dit is pas amandelspecu laas, zoals de kenner ze het liefste heeft, vol knapperige amandelen en heerlijk krui dig! Een heel bijzonder spe culaasje en tochvoor nog geen 36 ct. per 100 gram! vereer bij n li- >/2 LITER (534 gram) Heerlijk-romige koffiemelk die aan uw verse kopje Albert Heijn koffie precies dat extra aromatoevoegtvoor een volmaakte genieting! zak 200 gram Fijne krokante chips, licht bruin gebakken, licht gezou ten, zoals de Ideale chips behoren te zijn. Als u wee! dat u bovendien nog kunt kiezen uit naturel en paprika en voor een bijzonder lage prijs een zak van maar liefst 200 gram krijgtProbeert u ze maar! verser bij Blijft vers dankzij de lucht dichte' vacuumverpakking. Zo vers alsof ze een half uur Seleden uit de rokerij kwam. i kunt zo'n rookworst thuis in voorraad nemen. U kent die momenten wel,waarop u blij bent er een in de kast te hebben liggen. m vereer bijl

Allerhande | 1968 | | pagina 3