Sta bijtijds op en neem een goed ontbijt AH opent zes SuperMarts in het oor 'ph gefluisterd f T W///!\0 Abrikozen: geurige delicatesse Vier boeken met exclusieve gerechten Vruchten- drank l«lü 139 V Formosa Darieeling Choc. Repen ;E\ GOED BEGIN I§ HET HALVE WERK! (s, PRIJSVERLAGING! Wat is bii AH AH BOEKENSERVICE mmm ze zijn er weer^/ de Griekse perziken Abrikozen, Perziken ol Peren mmm ^ijne Delicata^1 JUSTUS 1968 ALLERHANDE A 5 jam vanwege de vitaminen. Als u ze geen vruchtensappen geeft, laat ze dan het ontbijt beëindigen met een vrucht of geef ze een boterham met schijven appel of banaan. En, zorg dat er voldoende tijd is, dat het kind na de maaltijd de tanden kan poetsen want dat is een absolute noodzaak wil men het steeds groter wordende tandbederf bestrijden!!! Geef uw kinderen, of ze nu trage eters zijn of niet, in ieder geval iets mee naar school om te eten 'tijdens de ochtendpauze. Een snee bruinbrood met kaas doet wonderen om het holle gevoel weer weg te nemen en geef ze ook nog een vrucht mee. Deze befaamde Nederlandse uitdrukking is op tal van tingen van toepassing, maar vooral op z'n plaats wan- teer we eens over „het" ontbijt gaan peinzen. Waarbij we 'net dan meer in het bijzonder over het ontbijt van de schoolgaande jeugd willen hebben. De regels, die daar 'coor geljLen, kunnen we gerust op de tiener en op de volwassenen ook toepassen! Hoe komt het dat er zoveel tijzonder „slechte" ontbijters zijnAntwoord: heel sim pel, gebrek, aan tijd!! Waardoor ontstaat het ge- irek aan tijd?Precies! poordat we te laat opstaan; we aten gewoon de wekker aflo- «n en denken dan: Nog Tentjes.... en hoe dikwijls «beurt het niet dat we cns verslapen, met een ruk schrik het bed uitvliegen, ^ór niets meer tijd hebben, de wgiëne aan onze laars lappen o het ontbijt idem. Buiten ,jem en in een slecht humeur joint men dan op de plaats van «stemming, hetzij school of Santoor dan wel werkplaats ian en is de eerste tijd meestal net te genieten. lulden regel Daarom is de gulden regel iowel voor de volwassene als jet kind: Sta bijtijds op (Dat houdt meteen in: Ga jiet te laat naar bed en hier at bij menig kind een enorm tielpunt: het gaat doorgaans laat naar bed om wat voor -eden dan ook.) Als de moeder van een gezin har kinderen van jongsaf aan pvoedt in het besef van tijdig •sar bed en tijdig opstaan dan tornt dat het hele gezin wel Sijzonder ten goede. Zij zal op üe manier ook minder last van .ontbijtontlopertjes" hebben, ortom het dagelijkse begin zal oor iedereen stukken pleziëri- zijn. Natuurlijk betekent dat niet, dat iedereen tierelie rend van levenslust iedere morgen aan de cntbijtdis -laats hoeft te nemen want dat ran hoogst irriterend werken de meer in zichzelf gekeer de?,, die pas langzaam het ±me van alledag opvatten. Kaar een vriendelijk gedekte tafel, geen rumoer als er eens en beker melk of een kopje tee omgaat, en afwisseling ran spijs en drank zal een ie- ier deugd doen. Erote keuze ware de brandstof voor de mo- I tor die tenslotte de hele dag moet draaien! En vooral 'net starten vraagt een behoorlijke j dosis energie. Koude zomersoep met pittige rookworst Maar al te weinig genieten wij in de zomer van de voortref felijke koude soe pen die zich juist bij warm weer zo gemakkelijk laten oplepelen. Met rookworst is er zo'n bijzonder smakelijke van te maken. U gaat als volgt te werk: U kookt 2 eieren hard en laat ze afkoelen. U neemt een kilo tomaten, u pelt ze, snijdt ze aan stukken en verwijdert de harde kernen. Neem een halve geschilde komkommer en snijd die in kleine blokjes. U hebt een mooie groene paprika no dig die u van zaadlijsten ont- Een goed ontbijt is als het doet, u verwijdert de pitjes en snijdt ook de paprika zeer klein. Twee boterhammen zonder korst weekt u in wat water. Van de tomaat, de komkom mer, de paprika, het geweekte brood, eqn halve liter water, 2 eetlepels olijf-olie en 2 eetle pels azijn maakt u in de mixer een uitstekende soep die u ver volgens naar smaak voorziet van zout en vers gemalen pe per en die u garneert met dun ne schijfjes rookworst en de in plakken gesneden, eieren. Afrikaanse koffie Er bestaat een enorme keuze op het gebied van de vruch tensappen, als: een sinaasappel concentraat uit Florida (diep fries en te verdunnen met 3 olikjes water), druivensap rood en wit, ananas- en grape fruitsap uit blijk, het heerlijke sctar van perziken, peren en abrikozen, appelsap, rode bes sensap en bosbessensap en na tuurlijk tomatensap en blikjes vegetable-juice voor degenen ie van iets pittigers houden. Daar de kinderen meestal melk drinken, geeft u de sap- oen aan de volwassenen. Zijn ie kinderen echter geen melk- drinkers en nuttigen ze een bordje pap dan kan een klein glaasje vruchtensap een pretti- ;e ouverture van een goed ont bijt betekenen. Het woord pap al gevallen en als de leden van het gezin die gaarne eten, arg dan toch altijd» voor veel afwisseling. Vergeet de knap perige com-flakes niet met melk ci suiker (rietsuiker of donker- oruine basterdsuiker geven *eer eens een andere smaak), aaar wissel de corn-flakes af net havermout. griesmeel, eschuitpap, Brinta, Bambix of »at dies meer zijn. Maar wat voor pap u ook kookt, zorg dat nooit klontjes inzitten en 'g ook dat ze nooit aange brand is! Als u niet zeker bent van uw talent om pap te ko ten, dan bestaan er tal van kant- en 'klaar produkten die "et u'mogelijk maken die klip te omzeilen: pap in flessen, de havermout die niet meer ge kookt behoeft te worden, de vtnrgekookte rijst, enfin er is keuze genoeg. Geef uw kinde ken niet elke dag een ei al zijn er rog zo dol op een eitje of >ee per week is meer dan voldoende. Houden uw kinde ken van yoghurt geef ze dat tan ook ter afwisseling, het is lezond! Een kind behoort ?er aag zeker een halve liter neik te drinken. Is het ouder ban zeven jaar, dan liefst wat ®eer en geef de kinderen ook dagelijks een boterham, vooral een bruine!, met kaas. Kaas is goede bouwstof wat de ei witten betreft: 75 gram kaas weegt op tegen 100 gram vlees! Geef uw kinderen, als u ze jam geeft, ook eens rozebottel- Drink eens een ander kopje kof fie dan u gewend bent. Op z'n Afrikaans! Voor deze Afri kaanse koffie hebt u nodig: 2 afgestreken eetlepels Bongo Oploskoffie en 6 afgestreken eetlepels AH Instant Cacao poeder. De oploskoffie en in stant cacaopoeder vermengen en over 4 koffiekopjes verdelen. Kokend water opgieten en er slagroom naar smaak aan toe voegen. Werkelijk iets bijzonders. Een bijzonder hapje in de picnic-mand Zeer korte tijd in de zomer is in ons land de abri koos vers te koop, maar de beste abrikozen uit warme landen worden in geblikt en op die manier ge nieten wij er het meest van. Wat kunt u allemaal met die abrikozen doen? U kunt ze geven als compote bij gevogelte, speciaal bij kip, of bij vlees. Kalfs- en var kensvlees bevinden zich zeer wel in gezelschap van de abri koos. Doe aan die compote nog iets extra's, door de uitgelekte abrikozen met de holte naar boven in een schaal te depone ren en de holte te vullen met bijv. een kers, een aardbei of een framboos, dat smaakt niet alleen heerlijk maar het ziet er zo feestelijk uit! Daarnaast vormt de abrikoos uit blik een ideaal onderdeel van de meest verrukkelijke toetjes als: Griesmeel met abrikozen U hiaakt griesmeel vla op de wijze die op het pakje aange geven staat, maar u roert door de melk de geraspte schil van een citroen en u maakt de vla een klein beetje steviger omdat u er van het vuur eerst een eierdooier doorklopt en vervol gens een zeer stijf geslagen ei wit. Natuurlijk gaat er behalve gewone suiker ook een pakje vanille-suiker door de vla. On- In de maanden augustus en september zal Albert He(jn zes SuperMarts gaan openen. De eerste van dit zestal is het filiaal Beverwijk aan de Bilderlaan, op 14 augustus de deuren voor de klanten zal openen. Hierna v°Igt op 22 augustus het filiaal in Den Haag aan het Lorentz- Plein 76. Op 27 augustus zal het filiaal aan de Dr. Huber Nood- straat 2 in Doetinchem (uitgebreid nonfood) worden geopend en °P 28 augustus het filiaal in Waalwijk aan de Irenestraat 4. s» j^er won*en op 5 september het filiaal in Wassenaar aan het «adhoudersplein en op 12 september het filiaal aan het Geert wooteplein 7 in Alkmaar geopend. der in de vla-schaal legt u een laag abrikozen uit blik (met een klein deel van het sap er bij), daarover giet u de helft van de vla, daarop weer een laag abrikozen met wat sap en vervolgens de rest van de vla. Goed koud serveren. Eventueel bij het vruchtensap een klein glaasje Apricot Brandy voegen, maar dan is het niet bedoeld voor de zeer jeugdigen! Abrikozen-pasteitjes Maak een mengsel van may onaise en mosterd. Het mag ge rust wat pikant zijn. Besmeer met dat mengsel hetzij don ker-, hetzij Brabants-rogge brood. Leg tussen 2 plakjes roggebrood de nodige schijfjes koude rookworst. Roer door de mayonaise behalve de mosterd ook nog een weinig zeer fijn gehakte peterselie. Feestelijke asperges Neem daarvoor asperges uit blik die u, bijzonder goed van kwali teit en uitzonder lijk voordelig, bij AH kunt vinden. Voor 4 personen hebt u vier plakken ham nodig die wat dikker (een halve cm) ge sneden zijn. Verder kookt u vier eieren hard, laat ze af koelen en pelt ze waarna u ze overlangs doormidden snijdt. Mayonaise hebt u ook nodig. U rioert er een snippiertje ge raspte ui door, plus wat Franse mosterd, vers gemalen pieper en eventueel nog wat zout. Laat de asperges uitlekken. Leg de plakken ham op de schaal en besmeer ze met een aangename laag van de pittige mayonaise. Leg er de uitge lekte asperges op. Bedek de asperges ook weer met wat mayonaise, maar zo dat de koppen vrij blijven. Stuif over de mayonaise wat rode paprika-poeder. Plaats de halve eieren tussen de opge maakte hamplakken en geef bij dit heerlijke gerecht zo mogelijk verse toost of biscotte. Haring-salade op Wilt u eens een grapje uitha len? Maak dan wat custard en laat ze goed koud worden. Neem pasteivormpjes en laat ze in de oven bros en knappe- rig worden en door en door gloeiend. Vul even voor het opdoen de vormpjes met een laag custard en leg er als afsluiting een mooie abrikoos uit blik op, goed uitgelekt en met de holte naar beneden. Het is bijna een gebakje! Rijstebrij met abrikozen-moes Kook heerlijke rijstebrij van weinig rijst en veel melk en voorzie de rijstebrij van vanil le-suiker, gewone suiker naar smaak en een of twee eierdooi ers en, apart, 2 stijf geslagen eiwitten. In de mixer pureert u abri kozen uit blik met een deel van het sap. Onder in de schaal de abrikozenmoes (waardoor desverlangd wat marasquin geroerd kan wor den, maar de moes mag na tuurlijk niet te dun worden) en daarop dan de rijstebrij. Koel serveren. Cake met abrikozen een andere manier a HSMWw aSgHsiilil Geen pruik FRITS THORS uit Hil versum nieuwslezer bij de NTS gaat in tussen onvermoeibaar voort te bemiddelen in weddenschappen, die werden afgesloten rond de vraag' „Draagt de heer Thors nu een pruik of niet?" „Maar", aldus het ant woord van de man die het nieuws leest in een „lekkere, oude slobber broek" (omdat die toch niet in beeld komt), „al9 ik een pruik zou heb ben, zou Ik toch echt oiet zo'n spierwitte heb ben genomen. Vraag de cameramensen van de NTS maar. ze hebben vreselijk veel moeite met de belichting van mijn echte haar." eens even snel lopen. Het komt misschien ook, omdat ik jurken die ik zelf helemaal niet mooi vond. toch zo voordelig mogelijk probeerde te showen Mevrouw De Gaulle In het Elysee in Pa rijs, waar mevrouw YVONNE CHARLOTTE ANNE-MARIE DE GAULLE, geboren VEN- DROUX niet alle&n de vrouw van het Franse staatshoofd is maar ook nog een tikkeltje het hoofd van de huishou ding, werken 240 man Oliejasje GEORGETTE. de top-mannequin die ie dereen (tot In Rusland toe) moet kennen van mode-shows of foto's, Georgette uit Den Haag „loopt" niet meer. Na zeventien jaren werken voor mode-ontwerpers die zowel In Amsterdam en Den Haag (Heymans. Beeuwkes. Holthaus) als in Itallè, Parijs en Ber lijn wonen, heeft ze opeen9 gezegd: „Ik stop. geen mode-shows, geen foto's meer." Achter de Georgette die iedereen kent („de mannequin met de sleeppassen en de oosterse make-up) gaat mevrouw Georgette Gütllch schuil, dol op „thuis zijn" en haar zwarte koningspoedel Ollejasje ZIJ, die van zich zelf zegt: „Nu Ik gestopt ben, ben ik op mijn slankst", werd in Nederland geboren, maar haar bloed is dat, dat stroomt in de mensen die bij de Itali aans-Zwitserse grens wonen. „Vandaar mis- ischien ook mijn zwarte haar en mijn wat ty pische gezicht", aldus mevrouw Gütllch. Gevaagd naar de oor zaak van het succes dat zij al 'die zeventien ja- - ren lang, boekte s ze was'derfoogst"BeTèalde mannequin van Europa zal zij zeggen: „Het komt waarschijnlijk om dat ik nooit heb gezegd: Wel. dat showtje zal ik Mevrouw De Gaulle huishoudelijk personeel: 27 kamermeisjes bij voorbeeld. vier wasvrouwen, twee kar- pettenmakers, twee ar chitecten en twee kristallassers. Maar me vrouw De Gaulle, in Frankrijk bijgenaamd „Tante Yvonne", over legt nimmer recht streeks met het per soneel. Overleg vindt plaats in een conferen tie met de chefs. In dat palels waar Iedere dag. om te beginnen, 137 klokken moeten worden opgewonden. Van die klokken staat er trouwens niet één in de slaapkamer van president De Gaulle. Want die wil In die ka mer noch klok noch ra dio; het Is mevrouw De Gaulle die hem 's mor gens (om zeven uur) moet wekken. Heintje en paard ONZE HEINTJE, die nog steeds niet in eigen land mag optreden om dat hij .nog maar elf jaar is, wil wel blijven zin gen, maar niet ten eeu wigen dagen Afgezien van de baard die hij nog in de keel moet krijgen, wil Heintje later toch iets heel anders worden dan zanger: ma chinist op een trein of rlj-instructeur in een manege. „Ik ben toch een jongen", aldus Heintje Simons uit Lim burg. Of hij ooit als machi nist de treinen zal rijden, blijft de grote vraag, maar het „later iets doen met paardrijden" ligt wel voor de hand bij het jongetje dat triomfen viert met zijn „Mama". Want in Helmond is Heintje voortdurend te vinden in de* manege, waar hij al „springt" op zijn pony Adi. En Adl is weer het paardje dat onze Heintje heeft over genomen van zijn vriend Piet. Bang voor paarden is de Jongen (die „Mama" ook in het Engels gaat zingen) niet. Want be halve galopperen en springen, is dit zijn liefste stuntje met het paardje Adi: Adi moet plat op de grond gaai liggen en Heintje zelf komt ernaast, met zijn hoofd op dat van Adi. De Lach WILLEM DUYS wilde geen jurylid ziin bij het concours voor dorpsom roepers, onlangs gehou den ii Egmond aan Zee; thee?" Laten we ge makshalve de Indiase thee kiezen, maar daar mee is men niet klaar. Want de bediende ver volgt: „Indiase thee met citroen, room of melk?" Met melk dan maar, klaar nu? Helemaal niet. want nu moet er geko zen worden van welke koelen die melk moet komen. Van de koelen van Jersey, die van He reford of Shorton u zegt het maar. Mooie Alice Willem Duys Alice Oppenheim ALLER-HANDE heeft een oplage van tegen de twee miljoen exem plaren en daarom is het niet zo vreemd dat ALI CE OPPENHEIM om- roepster bij de Avro en onlangs in deze rubriek hier en daar een paar duidelijke opmer kingen hoorde. ..Je stond helemaal niet leuk op die foto, in „In het oor gefluisterd", hebben tientallen mensen haar mondeling en telefo nisch laten weten. „Je bent veel mooier dan op die foto", hebben man nen aan Allee Oppen heim laten weten. Dat kon de Avro weer bevestigen door een gloednieuwe foto van haar omroepster te stu ren. Kijk. zo ziet Alice Oppenheim er dus nu uit. Georgette showt hij reikte wél het hon derdduizendste exem plaar van „De Lach" uit, toen de directie van dat blad voor „de man van nu" de oplage van hon derdduizend vierde. Koeien kiezen Ontbijten bij ALFRED BARON DE ROTHSCHILD (in Sea- more Place) is niet iets met een beschuitje met jam en een snel gezette kop thee. Helemaal niet, want voordat er ontbe ten kan worden, vindt er eerst een ceremonie plaats. In de slaapkamer verschijnt een bediende in livrei, die een volle serveerwagen zachtkens over de tapijten duwt. „Wenst u thee of per- ziksap?", Is de eerste vraag van de bediende en dan moet er dus gekozen worden. Kiest men thee, dan volgt er dit: „Wenst u Chinese, Indiase of Ceylon Bikini's Niemand zal mevrouw KARIN VAN WAMELEN ooit in een badpak zien. „Bikinimens", zegt ze over zich zelf in deze Karin van Vi amelen tijd. waarin „tan minste tien bikini's" klaar lig gen om aangetrokken te worden. Wie nu mis schien denkt „Kan zij doen", zit er toch eer* beetje naast, want de echtgenote van Maartan van Wamelen (manager van racing teams, met onder anderen Rob Slo- temaker) maakt als het meezit al die kleine kle dingstukken zelf U hebt er voor nodig wat ge kookte, in stukjes verdeelde, koude sperzieboontjes, evenals wat war me, gekookte aardappelen. Deze laatste snijdt u in plak jes en u laat ze terwijl ze nog warm zijn, marineren in wat olijf-olie en wat droge witte wijn plus een weinig vers ge malen peper. Neem een paar zoute haringen en snijd ze in reepjes. Voeg er wat olie en een beetje azijn bij plus wat mayonaise en wat geraspte ui. Tevens gaat er bij: een rode paprika, die ontdaan is van de zaadlijsten en de zaadjes en die in dunne reepjes gesneden wordt. Als de aardappelen afge koeld zijn, mengt u alles voor zichtig door elkaar. U gar neert het gerecht met een rand radijsjes waar u, als u handig bent, roosjes van snijdt en u bestrooit het geheel met fijn gehakte peterselie. Italiaanse casserole met rookworst Daarvoor hebt u elleboogjes- macaroni nodig en die kookt u in ruim, licht ge- gezouten, water tot ze precies gaar is. Giet ze af en laat ze even schrik ken onder de koude kraan. Doe in de pan een klontje boter, houdt ze warm. Terwijl de macaroni gaar werd hebt u een sausje ge maakt van 30 gram boter die u met 30 gram bloem tot een glad papje hebt geroerd en waar u onder voortdurend roe ren een halve liter melk bij hebt bevoegd. Bij deze mooie gebonden saus hebt u wat zout, vers gemalen peper, een snip pertje nootmuskaat, een be- wijsje geraspte ui, 50 gram ge raspte belegen Goudse kaas en wat tomatenketchup gevoegd. U hebt een pittige koude rook worst in plakjes gesneden en door de saus geroerd evenals wat zeer fijn gehakte peterselie en door deze verrukkelijke en voedzame saus gaat dan de macaroni. Het geheel deponeert u ifc een vuurvaste schaal en u bestrooit dit gerecht met een flinke hand geraspte kaas waarna de schotel in de oven gaat om er een bruin korstje op te laten komen. (Met het oog op het gebruik van de kaas en de worst zult u er goed aan doen voorzichtig met het zout te zijn, een en ander is nogal hartig!) Kampeerschotels met koude rookworst Als u een bakster bent maakt u natuurlijk wel eens een abrikozentaart of een abri- kozenvlaai, maar als u voor de ze dingen eigenlijk geen tijd hebt en u wilt uw gasten of uw gezin toch eens op iets lekkers tracteren dan koopt u een kant-en-klare botercake. U snijdt hem in plakken en legt op iedere plak één of meer abri kozen met de holte naar bene den. Gameer met wat slagroom en klaar bent u, letterlijk in een wip! Verras uw familie en kennissen bij verjaardagen en andere feestdagen eens met een goed receptenboek. AH's boekenservice kan u hel pen aan vier boeken met ex clusieve gerechten, die overzich telijk zijn gerangschikt en afge wisseld worden met kleurenfo to's. Het zijn „Sla slaatjes snacks" van Hugh Jans 6,75), waarin tal van recepten voor im provisaties met sla zijn opgeno men, „AllerHande recepten", waarin de beste recepten zijn op genomen die de laatste 12Vt jaar in AllerHande zijn verschenen 6,75), „Wjjn, wijn en wjjn", een boek van Wina Bom. (6,75) en „Café fantasia", waarin men let terlijk alles over koffie vindt. 1,50). Als u postrekeninghouder bent. kunt u het bedrag, afhankelijk van het aantal boeken storten op postgiro 416905 t.n.v. Albert Heijn boekenservice, Westzijde 26, Zaandam. Een tweede mogelijkheid is op het postkantoor een stor- tingskaart te vragen en in de daarvoor bestemde ruimte te no teren hoeveel boeken van welke titel u wilt ontvangen. Het post gironummer is 416905 Albert Heijn boekenservice, Westzijde 26, Zaandam. In een schaaltje vermengt u de' in blokjes gesneden rook worst met mayonaise uit pot of tube aangemaakt met zout, pe per, tomatenketchup en even tueel een beetje fijn gesnipper de ui. U schilt een komkommer en snijdt deze eveneens in blokjes. Roer alles goed door elkaar en geef er brood bij voor de lunch. N.B. Maak er vooral niet te weinig van Nieuw bij AH zijn de blikken champignon-hoed jes, de stelen spelen in dit geval dus niet mee. U kunt er alle gerechten mee klaarmaken waar u anders de hele champig nons voor gebruikt, maar als extra plezierigheid le nen de hoedjes zich spe ciaal goed voor de ele gante garnering van een gerecht, bijvoorbeeld in een rij op een gebraden stuk vlees of op de rug van een heerlijke gepo cheerde vistong! Uitgelekt en aangemaakt met pi kante mayonaise als beleg op een toostje bij een drankje vooraf. Een blik je van 1'12 gram kost 98 ct. albert heijn NECTAR fles 0,68 liter geen statiegeld A# Nectar is een pure vruchten drank. gegarandeerd uit eer ste .soort fruit bereid. Deze vruchtendranken kunnen puur gedronken worden o.a. bij het ontbijt. Maar ook gemengd met up-drink of mousserende wijn (b.v. Mo- sel Perlé) is er een heerlijke longdrink van te 'brouwen'. Zoudt u zo'n fles niet eens proberen? U zult er verrukt van zijnl T ^^erser bij f In alle AH-SuperMarts en een groot aantal AH-Zelfbedieningszaken Zak 250 gram FORMOSA «■SAmM Opde hellingen van de Hima laya groeit de fijnste thee ter wereld, de beroemde Darjeeling thee. Albert Heijn is de enige theepakker in Nederland, die deze thee zelf mengt volgens een zeer oud recept. Nog wel een advies: laat Formosa Thee iets langer dan normaal trek- ken, dus ongeveer 8 minuten! vereer bijl Butterscotch ■VERKRIJGBAAR IN GEHEEL NEDERLAND! 250 gram QSSficSSa capias chocolade Oëlicaxa CHOCOLADE "T"— cteücaïa CHOCOLADE Albert Heijn repen - de lekkerste repen en toch zo laag in prijs! vereer bijl

Allerhande | 1968 | | pagina 5