„Iedere vrouw maakt alles wat zij wil met één basispatroon Frites saus 1?» 145; J SLIM IDEE VAN JEAN FILARSKI EEN MANNELIJKE AANWINST Een geweldige hobby-bank Riet suiker 1« l83 52. pïl OBQES3SS8D Voorgebakken friten in een wip klaar Sè V, aA_ 4 In plastic emmertje inhoud 760 gram Gebruik van koffie kan automobilist van nut zijn aX ag Ventilator kacbel Clubprijs Hobby-set „Super Home kit" Glub prijs AUGUSTUS 1968 ALLERHANDE U kent het sprookjestherrui van de arme. arme hout hakker (met nobele inborst) die met hard zwoegen een karige boterham verdient en dan, als beloning voor het helpen van een passerend oud vrouwtje met wie hij zijn boterhammetjes deelt, ineens op een dag tussen de wortels van de enorme boom, die hij eindelijk klein heeft ge kregen, een schat van goud en diamanten vindt. Dat sprookje voltrekt zich, in de werkelijkheid van vandaag, nog regelmatig. En de ..goede daadbestaat dan niet zozeer in het hclven van dwalende besjes, maar meer in hel harde werken en hel gebruik maken van zijn aaven. Dan komt. op een dag. het grote idee Ineens vindt men het: de schat.' Zo is het gegaan met de man die. in ons land. begonnen als marktkoopman met geringe omzetten, ineens op het idee kwam om een winkelzegel- actie op touw te gaan zetten. De zegeltjes maakten hem schatrijk (maar vanzélf ging het. niet!). Zo vertelde de „Haagse Post" van een man die. door middel van bepaalde reispakketten die hij de toerist wist, te verschaffen, tot grote welstand is gekomen. En zo ging net ook (volgens hetzelfde weekblad) met de man die. in Nijkerk begonnen met het lap pen van ramen met behulp van een geleende ladder en het emmertje van moeder-de- vrouw, nu een schoonmaakbe drijf leidt dat aan 1300 men sen in vaste dienst ar beid verschaft en dat nu jaar lijks zo'n 6 miljoen omzet. En al die mannen (want er zijn er meer!) zeggen zo nu en dan te gen hun vrouw: „Wie had dat Model Marja is een tiseh jurkje met lange mouw en ruimvallende rok en kleine ronde hals. Filarski ziet het zo: Voorpand A 1 x knippen, dub bele stof. Rugpand B 1 x knip pen aan de stofvouw (delen A en B omvouwen bij lijn kort model). Manchet C 2 x knippen dubbele stof. Mouw D 1 x knip pen, dubbele slof. Voor de rok 2 of 3 keer de stofbreedte nemen van 90 cm op een roklengte die gewenst wordt. Daarna aan liet bovenlijfje rimpelen. Mid den-achter een korte Opti- lon-ritssluiting instikken voor de halsopening. Denkt u toch vooral aan het gemak van de voorgebakken friten, bij het samenstellen van uw zonnige zomermenu's! Ze zijn in een wip klaar en jong en oud zijn er allemaal even dol op. Voorbeeld van zo'n zon nig menu? Haring op toost. Gekookte eieren naar verkiezing hard of zacht. Flinke bak met ge mengde salade. Flinke 6chaal knapperige friten. Vruchten als toe. Smake lijk engemakkelijk 15 tien jaar geleden kunnen den ken!" Want het opmerkelijke van deze sprookjes is, dat zij de „goede vinder" inderdaad in opvallend korte tijd tot rijk dom of in ieder geval grote welstand brengen. Ideeën hebben benen Er bestaat een uitdrukking dat goede ideeën benen heb ben. Dat wil zoveel zeggen als ,,een goed idee komt er altijd". Dat werd ook bewezen in het geval van de modeontwerper Jean Filarski die, zoals boven staande „ideeënmannen", op een dag, op een luisterrijke ge dachte kwam: hij bedacht zich opeens al zwoegend aan ont werpen dat het toch moge lijk moest zijn een patroon te ontwerpen, dat zo ongeveer als een legkaart „werkend", een onbeperkt aantal modellen zou kunnen voortbrengen. Met an dere woorden: Jean Filarski meende dat men elk model dat bestaat, zou kunnen uitvoeren aan de hand van een patroon systeem dat berustte op één pakket patroononderdelen. Im mers: het „gewone" patroon is maar bestemd voor het maken van één kledingstuk. Filarski nu wilde een systeem ont werpen, dat geschikt zou zijn voor alle modellen die men maar wenste te maken. En dat deed hij. En met succes. Maar zo eenvoudig als het in die twee zinnetjes wordt gezegd, was het bepaald niet! Maar het was een goed idee. Het had dus benen. En het kwam er. Mozaïek van stukjes „Ik was aanvankelijk mode ontwerper bij de confectie", vertelt hij, een montere man van 45 jaar. „Ik kwam na de bevrijding toevallig in het j modevak terecht. Een kennis vroeg me wat ontwerpen te maken en die wilde hij aan een modehuis aanbieden: in die dagen stond ie immers voor niets. Overal waren mo gelijkheden; overal had je kans iets te bereiken. Met mij was dat ook het geval op het gebied van de bewuste onl- werpjes; ze werden aanvaard! Ik ben me daarna gaan toeleg gen op dat werk en zo klom ik op van gewoon ontwerper tot ontwerper-bedrijfsleider van een confectie-industrie. En daar leerde ik alle kneepjes van het vak. Niet alleen dus het artistiek-creatieve van het ontwerpen van nieuwe, mo dieuze modellen, maar vooral ook het technisch-economische werk dat een fabrikatieproces eist. Ik ben daarna een eigen zaak begonnen. En toen kreeg ik dat idee. Dat is nu zo'n acht jaar geleden. Omdat ik veel patronen moest maken en uiteraard telkens dezelfde de tails opnieuw moest tekenen, ging ik zoeken naar een ver eenvoudiging van dat werk. Ik 1 dacht een mozaïek en zag het ineens voor me: Ik moest elk patroonondcrdccl in stukjes hakken en die stukjes einde loos variëren zodat, door het telkens weer anders in elkaar leggen van de verschillende onderdeeltjes, steeds weer nieuwe modellen zouden kun nen ontstaan. En dat werd dan he* systeem Filarski." Hoe het icerkt Dat systeem Filarski gaat zo: de vrouw koopt, in haar maat, het pakketpatroon „Variation" en kan daarmee dan eindeloos variëren; nooit zal zij een mo del dat zij tegenkomt en na wil maken (of zelf bedenkt) niet kunnen naaien. Want in Model „Monique" toom een costuum van hoogstmodieuze snit: het jasje reikt tot de taille en is gevoerd met de stof van de blouse. De rok is iets gerend en draagt een zeer brede ceintuur. Het materiaal dat hier gebruikt werd, is van zuivere „Trevira" en is doorgestikt. Het systeem Filarski geeft de volgende aan wijzingen: MONIQUE mei rok MARIN- NA (zonder plooien Voorpand A 1 x knippen van dubbele stof. Rugpand B 1 x knippen aan de stofvouw. Mouw (1 1 x knippen van dubbele stof. Kraag D 1 x knippen aan de stofvouw en 1 x knippen van schuingenomen dubbele stof plus naad midden-achter. Delen A en B eventueel iets korter 56 SO F «1 1 i Model ADA, een sportieve vrouwelijke jurk met jasje. De biezen op de jurk en het jasje hebben een modieus-contraste rende kleur. Het materiaal, dat bier werd toegepast, is „Silan Trevira 2000". Het model is van Italiaansen huize: Nardini. Vol gens het Filarski-patroon kan men als volgt te werk gaan: MODEL ADI: Voorpand A (japonI I x knip pen aan de stofvouw. Rugpand B (japon) 1 x knippen van dub bele stof en midden-achter een lange ritssluiting instikken. Voorpand C (jasje) 1 x knippen van dubbele stof. Rugpand D (jasje) 1 x knippen aan de stof vouw. De mouw E 1 x knippen van dubbele stof. Kraag F I x knippen aan de stofvouw en 1 x knippen van schuingenomen dubbele stof, plus naad mid den-achter. De zijnaden van de japon eventueel iets gerend maken en zowel het jasje als de japon gar neren zoals op de tekening staal aangegeven. De delen C en D hier iets ruimer knippen Jean Filarski dat éne pakket, dal zij heeft gekocht, vindt zij alle stukjes van dat bewuste model terug. Zij vindt er het lange jasje op de korte geplisseerde rok met de reverskraag en de mouwen met kleine manchet. Maar zij vindt er ook de avondjurk met diep-ingesneden rugdécolleté in puntvorm én de draperie op de heup. En ook het simpele strafidjurkje met het ronde halsje, het met één rij knoop jes sluitende bovenstuk en de korte mouwtjes. En het broek- pak met. van de elleboog af, klokkende mouwen. En de py jama met vlot jasje en on- j zichtbare sluiting. De vrouw vindt en zonder moeite (daarin schuilt het succes van Filarski's systeem), in dat ene patroonpakket, alles wat zij nodig heeft voor al haar kle ren. Geklede jurken, huis- houdschorten. zomerjurkjes, avondjurken! Hetzelfde is het geval met de kleertjes voor kinderen; ook die vindt men in aparte patroonpakketten. En tenslotte: ook voor poppen- kleertjes heeft Jean Filarski een speciaal poppenpakket sa mengesteld en daarin kan men, ook alweer volgens hetzelfde systeem, alle kleertjes van pop Barbie zelf naaien. Wij zonden de heer Filarski de foto's van een aantal model len die wij welwillend ter be schikking kregen vanwege het grote bedrijf van synthetische vezels „Trevira" en vroegen hem of hij, aan de hand van die foto's, de patroonpnderdelen zou kunnen aangeven waar mee de modellen vervaardigd zouden kunnen worden. Hij heeft dat gedaan; de resultaten ziet u op deze bladzijde. Het enige dat men nodig heeft is zijn patroonpakket om de mo dellen, hier afgebeeld, zelf te gaan maken. Filarsld-club Het succes van Filarski's systeem (want een succes is het!) heeft zijn naam bekend heid gegeven in o.a. Frankrijk, Duitsland, België. Maar ook Amerika maakt gebruik van zijn systeem. Daar werkt een machtig stoffenconcern dat. zo als spreekt, brood ziet in het stimuleren van het zelf-naaien, met zijn systeem. Ook gebrui ken verschillende scholen zijn vondst met succes. Er is hier te lande zelfs een Filarski-club Wat men weten moet, als men een Filarski-basispa- troon wil bestellen. Een damesknippatroon leverbaar van maat 36 t'm 48 per maat kost 3.-. Een modellenmapje met ongeveer 35 modellen en toelichting ov het patroon kost 2.75. Kinderpatronen leverbaar van maat 1 t'm 12 (leeftijd van meisje of jongetje is de maat l kost per maat f 4.-. Modellen boekje met on geveer 35 modellen kost f l 60 Een paspoppalrone in uw maat kost f 6.75. Poppenpatroon o.a geschikt voor de kleding voor Barbie- en andere poppen (40 modellen) kost f 1.75. Dit zijn enkele gegevens om u een indruk te geven. Wilt u alleen maar één or meerdere patronen bestel len, dan stort u het desbe treffende bedrag op girore kening 416766 l.n.v. Filarski te Stamproy in Limburg. Alle administratieve gege vens, zoals naam, adres, maat en eventuele andere gegevens schrijft u op een kaart en adresseert u aan Filarski. Stamproy. Lim burg. Op dit adres kunt u ook alle gewenste inlichtingen krijgen over de voordelen van het lidmaatschap van de ..Filarski Club Neder land. albert heijn Bij patates hoort fritessaus. Dat vinden de kinderen - maar vergeet de groten ook niet - vanzelfsprekend. Bij AH bent u goed af. Uit het plastic emmertje (inhoud liefst 760 gram) gaan heel wat schepjes. En als u dan nog even goed naar de prijs kijktdat is toch wel erg voordelig! verser bij Een geweldige hobby-bank! Het oordeel over een werktafel voor een man met een echte rechter- en een echte linkerhand, is I natuurlijk veel genuanceerder te geven, maar deze eerste drie woorden verraden misschien een enthousiasme. En als dat zo is, dan ben ik blij, want dat was de bedoeling. in Den Helder aan land stapte. Later, in Napoleons legers, verloor hii nog een been. Hij bleef tenslotte in Nederland en zijn nageslacht verdietste vol komen: Jean Filarski (neef van bridge-specialist Filarski) is een rasechte Amsterdammer. Maar dat heeft hem niet belet te verhuizen naar een bunga low in het Limburgse Stamp roy, waar hij voortgaat met het verder uitwerken van zijn mooie idee. Dat, aangezien het benen heeft, steeds verder blijkt te kunnen komen en daarbij uitvinder Filarski meeneemt naar weer nieuwe ontwikkelingen. Hoe het ook zij: zelf ontwerpend en teke nend, (met de bijstand van een tweetal modetekenaressen) is hij nu het voorbeeld van de man die, ook in onze tijd, nog een opzienbarend succes kan bereiken. Alleen door inventi viteit en hard werken /•yj •~t 7| 1 n 6; 9! i Ch opgericht die een aantal voor delen biedt voor de leden (zo als gratis abonnement op het modeblad Filarski, dat nieuwe modellen laat zien met de bij behorende patroon-adviezen natuurlijk; korting op stoffen en stof pakketten van de Club; kortingen op eigen naaicursus sen, etc.). „De gemakkelijke werkwijze van het aan elkaar passen van de patroondelen, zoals bij een legkaart, stelt iedere vrouw ook degene met weinig of geen ervaring in staat alle mo dellen die zij wil, ie vervaar digen. Door het weglaten, ver vangen of toevoegen van be paalde onderdelen, is het ge makkelijk een oneindig aantal variaties aan te brengen. Ame rikaanse relaties van de heer Filarski hebben eens uitgere kend dat het systeem ver over de 150.000 variaties biedt. De naam Filarski heeft een uitheemse klank; dat komt omdat een verre voorvader, zo'n dikke anderhalve eeuw geleden, vanwege vaderlandse troebelen, het eigen land Polen ontliep en. in 1795, Het is duidelijk, dat als het gebruik van een kopje koffie, na de aanvankelijk opwekken de werking zou worden ge volgd door een depressieve werking, deze gering is (en dan door het gebruik van een kop koffie weer kan worden opgeheven!Een van de moei lijkheden bij onderzoekingen als de onderhavige is, dat wan neer men de invloed van een stof bij de mens, die moe is. gedurende een aantal uren wil onderzoeken, het duidelijk is. dat deze moeheid in de loop van de tijd toeneemt. Het is dus zonder meer duidelijk, dat het prestatievermogen ook zonder gebruik van welk mid del ook gedurende de proef tijd achteruit gaat. Alleen wan neer boven op deze achteruit gang nog een extra-effect zou komen, dat bij een controle persoon, die overigens tijdens het eerste gedeelte van de proef dezelfde activiteit zal moeten vertonen als de ander, niet zou worden gevonden, zou men dit aan de gebruikte stof mogen toeschrijven. Effect Uit het oogpunt van ver keersveiligheid zijn er geen stoffen, waarmee het gebruik van koffie zich niet kan laten combineren. Het drinken van koffie is geen panacee. Het zal iemand, die doodmoe is, niet tot een veilige verkeersdeelne mer maken. Zo iemand hoort eerst uit te rusten, voordat hij weer achter het stuur kan plaats nemen. Maar in het da gelijkse leven kan het kopje koffie ons de activiteit en de oplettendheid helpen behou den. die we in hel veilig ver keer zo hard nodig hebben. Be langrijk is. dat de positieve werking niet vergezeld wordt door ongewenste werkingen. Bovendien is er wat de ver keersveiligheid betreft, geen enkele stof. waarmee het drin ken van koffie niet zou kun nen samengaan. De gevoeligheid voor het ef fect van koffie is bij de ver schillende mensen zeer ver schillend. Ook de duur van cle werking varieert. In het alge meen gesproken mag men op een effect van één a twee uur rekenen. Een kop koffie voor een rit en by lange ritten om de twee uur een onderbreking van een kwartier, waarin de benen worden gestrekt en een Sinds een paar dasen heb ik de nieuwe hobby-bank „be proefd" en als handen-wappe- raar met een ervaring van twintig jaar kan ik niet anders zeggen dan: D*t is het nu pre cies. Precies, voor de man die een garage heeft met nog net I een hoek over; precies voor de man die een hobby-kamer erop na houdt en een stevige maar niet te grote werkbank wilde; precies voor de man die een flat bewoont en er niet meer dan twee vierkante meter knutselruimte af kan knibbe- len. Hier zijn gewoon construc teurs aan het wérk geweest, die met alle woon-omstandig- heden rekening hebben gehou den én met de man, die nu eindelijk eens van zijn gamme le oude keukentafel af wil en al jaren lonkte naar iets dat een echte werkbank is. Drie-en-dertig minuten I Ik heb het helemaal voor u i op de klok nagerekend, van het moment af dat ik de grote (zware) kartonnen doos open- maakte tot het ogenblik, dat de hobby-bank in elkaar zat en ik met welk karwei dan ook kon beginnen: drieëndertig minu ten. En ik heb het od m'n dooie gemak gedaan, punt voor punt van de montage-aanwijzingen volgend. Tot nog toe voerde ik mijn „klussen" uit aan een zelf ge maakte werkbank. Niet slecht, laat ik er dat met gerechtvaar digde trots even bij vermelden, maar met het grote nadeel, dat twee kanten tegen de muur be vestigd waren, om het geheel „body" te geven. Dit is met deze hobby-bank (via de PMC te krijgen) op geen stukken na nodig. Er komt geen spijker en geen schroef aan te pas, maar als het geheel in elkaar zit, staat het zo stevig op de poten als de Bank van Engeland. Met handkracht De constructie is zo, dat het in elkaar zetten voor geen mens enige moeilijkheid ople vert. Kwestie van aanwijzingen lezen en stuk voor stuk opvol gen. Begonnen wordt met één zij kant plat op de grond te leggen en de dwarshouten in de voor- geboorde gaten te steken; even aankloppen met de hand, want een hamer is uit den boze. Multiplex zij- en achterwand worden ingeschoven, tweede zijkant er bovenop gelegd en dwars door het geheel gaan twee ijzeren stangen, die met vleugelmoeren worden aange- daaid. Geen tang, geen Engelse sleutel niets, alleen wat handkracht. De hobby-bank wordt op z'n poten gezet en men hangt twee deurtjes in de scharnieren, stopt de sleutel in het slot en kijk: onder het werkblad een geweldige bergruimte voor de potjes verf of schuurpapier, voor houtwas en puntige zagen, voor lijmklemmen en het setje bo ren. kop koffie wordt gedronken, is een zeer verstandig richtsnoer. Velen passen deze op grond van hun praktijkervaring toe; wetenschappelijk onderzoek heeft een aantal gegevens op geleverd, die de nuttigheid van deze handelswijze ondersteu nen. Nog één handeling: het werk blad wordt bovenop de hob by-bank gelegd, twee houten pennen zakken in de klaarlig- gende gaten en het geheel is klaar. Sterk als een beer (van gestoomd beukehout). handig in omvang, van alle kanten te bereiken, voorzien van twee grote klemtangen. En dan ineens ontdek ik nog twee schaafpennen. die in een van de zeven gaten gestoken kunnen worden. zodat houtstukken tot bijna een me ter voor bewerking stevig kun nen worden vastgezet. Aanwinst Het grote voordeel is ook, dat een ijzeren bankschroef op alle mogelijke plekken kan worden gemonteerd, zonder er bij houtbewerking last van te hebben, terwijl de hele hob by-bank bij schaven geen cen timeter van zijn plaats wijkt. Ik gun alle vrouwen hun voordeel met wasautomaten, koelkasten, mixers en wat er meer is om de arbeid van de dames te verlichten maar deze hobby-bank is nu eens iets. waar elke man zonder uil zondering blij mee zal zijn. Gewoon een puur goede werk-bank. Versier er maar een oude keukenstoel of een krukje bij. Want zittend blijkt de werkhoogte ook precies de juiste te zijn. Een mannelijke aanwinst. P.W.R. De augustus-premie in de PMC i.« een schitterende hob by-bank tan gestoomd beu kehout, voor de beginnende en de gevorderde doe-hel-zel- \er. De achter- en de zijkan ten zijn dicht en onder bel werkblad (extra dik) bevin den zich twee deurtjes, met een sleutel te sluiten, zodat een ideale opbergruimte ontstaat. De maten tan het werkblad zijn 95 bij 35 centimeter, de bank i< 82,5 centimeter boog. Twee klemtangen. links voor en rechts op zij. zijn 23 en 32 centimeter breed en kunnen maar liefst werkstukken van tien centimeter dikte afzet ten, Twee schaafpennen kun nen op zeven verschillende plpkken in liet werkblad gestoken worden en de geheel geoliede 'werkbank kan op een bouten vloer nog eens vastgeschroefd worden, hoe wel de bijzonder stevige constructie dit eigenlijk over bodig maakt. De hobby-bank wordt in losse onderdelen geleverd en is aan de hand van monta ge-aanwijzingen op zeer eenvoudige manier in elkuar te zetten. In garage, kelder, zolder, bobby-kamer of in een kleine flat-boek is de bob by-bank zonder enige moeite te plaatsen. Bestelnummer: F-149. Clubprijs: 98 gulden, wuar- san 52 in PM.C.-rbeques. Veekaanbiedmg geldig van donderdag 15 t/m woensdag 'l 21 augustus. Geaffineerde zak 1 kilo verser bij Modern model met kunst stof „huis". Kan tevens worden opgehangen, daar door extra mogelijkheden in kinderkamer en boven kap tafel als haardroger. Keuzeknop met drie moge lijkheden: 500 watt, 1000 watt of 2000 watt, Ther- mostatische regeling, die juiste temperatuur hand haaft en stroom bespaart. Veiligheidsthermostaat en extra schakelaar voorkomen oververhitting. Als ventilator keuze uit twee snelheden. Flinke handgreep. Afmetin gen 28 x 121/2 x 19 cm. 220 volt. 1 jaar garantie. Vw f89.-. Bestelnummer F-505. (in PMC-cheques) I Zeer robuuste uitvoering. I Krachtige 300 watt Hitachi I machine (snelheid: 2800 toe- I ren per minuut) met com plete set voor boren, zagen èn schuren, om 1001 kar- f weitjes plezierig snel en verbluffend goed uit te voe- ren. Dubbel geïsoleerd. Radio en TV-ontstoord, 220 volt In stevige opbergdoos, f compleet met gebruiksaan- wijzing. 6 maanden garantie. Vw f 202.-. Bestelnummer F-160 waarvan f52.- in PMC cheques. Voor nog meer mogelijk heden met de Hobby-se\ zijn diverse extra huipap- f paraten (als draaibank, de- coupeerzaag enz.) te be stellen. Vraag gratisPMC- catalogus waarin volledige gege-- vens geroosterd brood n reuze pak, voordelig en tot de laatste boterham vers I

Allerhande | 1968 | | pagina 3