f Zoute Oplos- koffie 3!° f Bos bessen- lam 1" f' VELEN GEBRUIKEN KOELKAST OP EEN ONJUISTE WIJZE i Wegwijzer naar AH-SuperMarts lllf RABAT V Aantal nuttige wenken OVERAL ALLERHANDE Juiste spanning Surinaamse sinaasappelen niet mooi maar lekker Nieuwe expositie in het Wijnkeldertje9 @ÜESB 200 huishoud I pot 450 gram PMC-koelkasten nu „twee sterren koelkasten Deskundigen geloven in toekomst van kunstvlees m-mm AH importeert uit overzeese rijksdeel Vele problemen Goede kwaliteit Schakels ALLEKHAiNDE AUGUSTUS lJ I Prachtig-gave, goudkleurige pinda's, knapperig vers en op de juiste temperatuur ge brand. En er gaan heel wat bakjes pinda's.uit zo'n baal! Even beroemd als de Rabat Koffiebonen is de vierlingpot gram In een wip een lekker, stevig, pittig bakje koffie. verser bij verser bij I Lang niet iedereen van de twee miljoen huisvrouwen die de beschikking hebben over een koelkast, weet eruit te halen wat erin zit. Er valt inzake het doelmatig en succesvol gebruik van deze kille meubels een heleboel voor en in te lichten, vooral wanneer men ook de recep tuur in de zaak betrekt. Wjj volstaan hier met een be scheiden aantal nuttige wenken, die de nieuwelingen in de club der koelkastgebruikers op het juiste spoor kun nen helpen, maar ook velen die al jaren met het bultje hakken de ogen zullen openen. verser bij 'flrariputdir Ihfaaiï'tfj'L Inhoud vergroot prijs gelijk gebleven De PMC biedt nu twee sterren koelkasten aan. Boven- diendien is tie inhoud van de koelkasten vergroot. Het zijn een Tafelmodel en een Ge zinsmodel, die een inhoud hebben van resp. ITO en 230 liter. Zij zien er als volgt uit: De buitenkant is wit gemof feld, de handgreep van de deur heeft de kleur van no tenhout. Het bovenblad bestaat uit een krasvaste en brand vrije kunststof. De binnenwan den zijn licht beige, de druipschaal en het therm o- staathois beige in een wat donkerder tint. De roosters ■zijn voorzien van chroom- strippen. Om li het maken van een vergelijking te verge makkelijken. drukken wij de gegevens over beide modellen hier af: Tafelmodel: hoog: 86 cm, breed: 55 cm, diep (zonder greep): 55 om, bladmaat: 55x55 cm, benodigd vloerop pervlak: 62x56 cm, compres sor, inhoud vriesvak: ca. 7,5 liter, breedte vriesvak ten op zichte van de kast: 2/3, roos ters: 1 opklapbaar naast vries vak, 1 hele, 1 in twee delen, groenteladen: 2 afgedekt met een glasplaat, lade voor het maken van ijsblokjes, ont- dooi-inrichtinghalf-automa- tisch. In de deur: ruimte voor 4 literflessen, 2 afgesloten vak ken, een eierrekje, vak voor kleine flessen, binnenverlich- tiug: automatisch, deurslui- ting: magnetisch langs de ge hele rand, voltage 220. Gemid deld stroomverbruik per et maal 0.7 kwu. Gezinsmodel: hoog: 119 cm, breed55 om, diep 55 cm bladmaat: 49x55 cm, benodigd vloeroppervlak: 60x56 cm, compressor, inhoud vriesvak: ca 16 liter, breedte vriesvak ten opzichte van de kast: ge hele breedte, roosters: 2 hele, 2 in twee delen, 2 groenteladen afgedekt met glasplaat, 2 laden voor. liet maken van ijsblok jes Ontdooi-inricliting: half- automatisch, in de deur: ruimte voor 4 literflessen. 4 afgesloten vakken, 2 eierrek jes, vak voor kleine flessen, binnenverlichting: automa tisch, deursluiting: magne tisch langs de gehele rand; voltage200. Gemiddeld stroomverbruik per etmaal 1 kwu. Het tafelmodel heeft onder het vriesvak een lekbak, die tevens dienst doet als vlees- lade. Bij het gezinsmodel is hierin een rooster aangebracht, waarmee het mogelijk is meer of minder koude lucht onder in di* koelkast tc laten. Inge- schuimd polyurethaan tussen de hinnert- en buitenwanden zorgt voor een uitstekende isolatie, hoewel de wanden in bun geheel dunner zijn ge worden. Voor U betekent dat: ruimtewinst. Twee sterren. De nieuwe PMC koelkas ten zijn „twee sterren" koel kasten. Deze aanduiding heeft betrekking op de koelcapaci- teit in bet vriesvak. In een twee sterren koelkast komt de temperatuur in het vriesvak, bij stand 7. nooit boven de —12° C. De prijzen: het tafelmodel kost 259,- het gezinsmodel ƒ359,-. Van beide prijzen dient minimaal 52,in PMC cheques te worden vol daan. Betaling in termijnen is mogelijk. Zie hiervoor de PMC-catalogus 1968. Vele door ruimtegebrek ge kwelde huisvrouwen brengen in de koelkast alles onder waar zij anders geen raad mee we ten. Er zijn echter heel wat artikelen die het „klimaat" dat daar heerst, niet kunnen ver dragen. Dat geldt bijvoorbeeld voor bananen en komkommers. Voor deze laatste groene knup pels is. als het dan beslist niet anders kan, nog wel een oplos sing te vinden: door ze in een goed afgesloten plastic zakje te doen, kan men ze in de koel kast voor verdroging vrijwa ren. „Luchtjes .99 Zorgt U vooral een hoeveel heid aluminium folie in huis te hebben. Zonder dit materiaal, dat zich overal gemakkelijk omheen laat wikkelen, is het niet doenlijk sterk riekende za ken als haring, paling, ananas, aardbeien en kaas in de koel kast op te bergen. Melk, dat de eigenschap heeft zeer snel geuren aan te nemen, kan vanwege die ge voeligheid niet in onafgedekte kannen of geopende flessen worden bewaard. Karnemelk en yoghurt dienen eveneens stevig te worden afgesloten, zij het om de tegenovergestelde reden: zij geven juist een door dringende zure lucht af die zich overal aan vasthecht. Mayonaise is een ander ar tikel dat niet in een ijzige om geving thuishoort. Daar wor den n.l. bepaalde stoffen uit de gebruikte oliesoort vast. Wat weinigen schijnen te weten is, dat ook bier eigenlijk uit de koelkast moet worden geweerd. De ideale temperatuur voor dit schuimende goud-gele nat ligt tussen de 7 en 10 graden en het is due verkeerd om het voor langere tijd aan een „kou" van 4 graden bloot te stellen. De aanschafkosten van de koelkast kunnen bij een goed gebruik van de kast langza merhand terugverdiend worden b.Vi door bij aanbiedingen gro tere hoeveelheden te kopen. En verder kunnen allerlei restjes, die vroeger werden wegge gooid, thans worden bewaard om de volgende dag tot het één of ander te worden verwerkt. Van restjes vlees croquetten of huzarensla, van groenten een slaatje of een voorgerecht, van vis een vissla. Kool kan wor den gestoofd in een kerrie- of tomatensaus en. spruitjes in een kaassaus zijn heerlijk. Onverwachte gasten Hoevele brave huismoeders i zijn in de loop der geschiedenis niet in paniek geraakt door de onverwachte komst van een aantal gasten. Menigeen heeft met een rood hoofd moeten be kennen: „Wij hebben niets in huis. Waarom hebben jullie ook niet geschreven of opge beld dat je van plan was te komen?" Dit hoeft in onze dagen niet meer, tenminste niet wanneer men op een verstandige manier gebruik maakt van zijn koel kast. Daarin behoren nl. altijd een paar dingen te staan waar men snel even iets van kan ma ken. We wezen hierboven al op de mogelijkheden van de rest jes, maar er is nog meer: wie steeds een deegje bakklaar heeft liggen (niet van zelfrij zend bakmeel), redt zich snel en gemakkelijk uit de brand. Een vruchtentaartje b.v. is zo gemaakt en voor allerlei soor ten koekjes draait U helemaal Uw hand niet om. Dat U met behulp van de koelkast ijs kunt maken, be hoeven wij U niet uit de doe ken te doen. Met wat fantasie zet U Uw eigen specialiteiten op tafel en ook veel gevraagde tractaties als de Pêche-Melba, de Coupe Romanoff, de Bana- na-Split en IJs-koffie of -thee, zijn zonder al te grote moeite klaar te maken. Lekkernij Een lekkernij waar vooral kinderen dol op zijn, is de milk-shake, een eenvoudig mengsel van melk. room en vruchtensappen, produkten dus die U doorgaans wel in de koelkast hebt staan. De shakes zijn er in allerlei uitvoeringen: sinaasappelsap, banaan, me loen, frambozen, gember, kof fie, ijs; het kan er allemaal in worden verwerkt. De recepten nodig voor het opvolgen van onze suggesties, zult U zonder moeite te pakken weten te 'krijgen. Eventueel zijn zij, samen met een schat aan andere informatie, te vin den in het bekende koelkasten boekje. een uitgave van C. A. J. van Dishoeck in Bussum. Aardappelen schillen, wassen en opzetten met een weinig ko kend water. Naar smaak zout toevoegen. Wanneer de aardap pelen gaar zijn, ze fijnstampen met de gekookte melk. Maak er een luchtige puree van. De groente goed wassen, laten uit lekken en fijn hakken. Meng •nu de groente met de helft van de boter door de puree. Bak de TVP met de rest van de boter even op en doe het dan door de puree. Naar smaak peper en nootmuskaat toevoegen. De stamppot nog even in de oven warmen. Spaghetti schotel. 100 gr. TVP hamsmaak, 250 gr spaghetti, 1 - 2 uien, 50 - ;00 gr Gruyère, boter en paneer meel. Maak de TVP klaar volgens gebruiksaanwijzing. Kook ca. 250 gr. spaghetti: Fruit 1 fijn gesnipperde ui en bak ca. 2 mi nuten de TVP mee. Meng dit door de spaghetti, tezamen met de kaas. In een vuurvaste schotel doen, bestrooien met paneermeel, daarover gesmol ten boter gieten, en in de oven er een licht korstje op laten bakken. Leve de techniek De horloge-industrie ervaart (aldus verklaren deskundigen) dat er in ons tijdperk van specialisatie dringende be hoefte bestaat aan horloges voor specialisten zoals inge nieurs, technici, sportliên en zakenheren. Dezen dan zouden voortdurend, aan de hand van ingenieuze wijzerplaten, loga- rithmeschalen en wekkerap- paratuurtjes, willen vaststellen hoe het er allemaal in de techniek (en de tijd) voorstaat op elk ogenblik van de dag. Het lijkt ons meer een kwestie van stoer-doen en van dik-doen ook en van nogal on volwassen jongensachtige praalpret die overigens heel onschuldig en eigenlijk wel charmant-mannelijk is ook, maar de industrie denkt daar anders over. Die meent wer kelijk dat het nuttig is om steeds b.v. een chronograaf (zo Spanning te laag! spanning Het kan u bekend zijn, ge achte autobestuurders, snelle voortijiers langs heerbaan en renweg, dat 'de juiste span ning uwer banden een punt is van het grootste belang. Al lereerst voorkomt de juiste spanning het schielijke slijten uwer profielen; ten tweede bevordert het de verkeersvei ligheid. Maar hoe kan men nu snel en gemakkelijk controle- lAAAAAAAAAi heet dat) bij zich te hebben, waarmee men de rekenmachi ne kan vervangen. Want zulke horloges zijn er! Er zijn nu dan ook wekkerhorloges voor die belangrijke personen die de hele dag gewekt moeten worden tot nóg weer belang rijker besprekingen en verga deringen tijdens welke zij dan opnieuw gewekt moeten wor den voor nóg weer indruk wekkender bijeenkomsten, tij dens welke enzovoort enzo voort. Men brengt ook horlo ges in de handel voor heren die bang zijn voor de onstuit bare wijzer van de parkeer- meters; het zijn horloges met parkeermeters erin! Natuur lijk zijn er ook horloges te koop met tijdaanwijzers die" de gehele aardbol bestrijken; daarop kan men telkens haar fijn zien hoe laat de relaties in Hong Kong of Tokio het op ditzelfde moment hebben. En natuurlijk zijn wij Allen (geen man uitgezonderd) diep zeeduikers; geen dag gaat er voorbij of wij Allen Duiken Diep. Valt het dan te verwon deren dat wij daartoe een speciaal horloge behoeven? Neen immers. Het werkt nog uitstekend op 1000 meter diepte onder een druk van 100 atmosfeer. Dat is een mooie gedachte al is het wél een diepte die zelfs de zwaarste onderzeeboot verplettert tot een papierdun vliesje staal. Dat wel. Maar toch fijn te weten dat het horloge het dan nog houdt. Als u eens wist hoeveel lieden, die nimmer zelfs maar de grote teen te water laten, hunkeren naar zulk een diepzeewaterduik- horloge en als u eens wist hoeveel lieden, die zelfs nog nimmer water hebben ge proefd, er een dragen! Voorts is er voor de autosport de elektronische teller voor ster- ritten die op het dashboard wordt bevestigd; men kan er de omloop mee timen met in achtneming van haltes, con troletijden en hindernissen. En bestuurders (ook bezitters) van de Mercedes-Benz hebben óók iets heel aardigs om te vragen met Sinterklaas of zo: een horloge met de vorm van de geliefde radiator met inbe grip van de befaamde ster... ren of de eigene bandspanning wel de juiste is? Wij beant woorden die vraag als volgt: door het toepassen van de Amico Ventieldoppen, die te vens spanningsmeters zijn. Amico wordt, in de plaats van de normale ventieldop, op het ventiel geschroefd. Een kleine zuiger nu ligt, bij een juiste bandenspanning, op gelijke hoogte met de ventieldop. Als de spanning in uw band zakt, zakt ook het zuigertje iets naar beneden, zodat zich e»n kleine holte in de Amico vormt. En dan is het tijd de zaak bij te laten pompen. U kunt overdag duidelijk-zicht- baar een afwijking constate ren en in het pikdonker tastend nagaan of er iets ha pert aan de spanning. De Amico wordt in een vul pen-klein doosje geleverd in vijf exemplaren (één voor de reserveband erbij) voor 5 95 en alles wat met autogerij te maken heeft, verkoopt ze. Toverfluit Van zeer wonderbaar-grote schoonheid (vinden wij) is het relief-porselein van Rosenthal, zoals dat ontworpen werd door Bjern Wiinblad uit het land Denemarken alwaar men streepjes door de o trekt Hel is de „Relief-epera-lijn Rosenthal en dat wil »eggen dat, op al de verschillende de len van deze serie, scènes i_„ Mozart's opera „Zauberflöte" in relief aangebracht zijn. Ver der werden de operateksten eigenhandig door de ontwer per op de onderkant van het gerief geschreven. Het technisch zeer moeilijk om relief op porselein aan brengen en bijzonder deskun digen hebben er aan mee moeten werken. Men kan rus tig vaststellen dat met deze 0pera-serie het duurste en tech nisch moeilijkste porselein tot stand is gebracht dat ooit door Rosenthal werd gemaakt. Het gaat om liefst 37 verschillende scènes, vastgelegd in evenzo veel reliefjes. U kent de filmpjes van de Stichting Bio-Vakantieoord (op gericht in 1927); tweemaal per jaar rammelen tijdens de bio scoop-pauze de vertrouwde bussen en tweemaal per jaar stort de bioscoopganger daarin zijn gift. Voor het goede doel: hin ders die daaraan behoefte hebben, een verblijf in de vrije na tuur van zee, zon en zand te verschaffen (bij goede verzorging en goede voeding). De Stichting heeft zich de laatste jaren vooral beijverd voor de belangen van het gehandicapte kind en met name voor diegenen die, naast hun handicap, ook nog slechthorend zijn. Ditmaal een ander filmpje dan gewoonlijk: „BIJ DORUS OP SCHOOT" vormt het thema ervan; de regie is van René van Nie; de produktie van Cinecentrum. De naam is „Ooghoogte". Hoe men net ook aanlegt, ben deze beide landen jaren- nergens ter wereld is men in lang de vrijheid genomen hun staat het gehele jaar door si- produkt voor de verscheping naasappel^n te kweken. Zo valt van een fraaiere tint te voor- er rond de Middellandse Zee. zien. Dat mag nu echter niet waar Turkije, Griekenland, Al gerije en Marokko geriucht ko men opzetten, tussen eind juli en begin november geen oranje appeltje te plukken. In die pe riode richt de Nederlandse markt zich daarom vooral op Afrika, Brazilië en Californië. Maar hoe fraai de vruchten uit die streken er ook uit mo gen zien, een kwaliteitsverge lijking valt toch in him nadeel uit. Thans echter kan Albert Heijn U een „vervanger" aan bieden, die qua smaak, zacht heid, aroma en zoetgehalte voor geen enkele andere si naasappel onderdoet. Land van herkomst: Suriname. In het „Wijnkeldertje", dat is ingericht in de gewelven onder de Albert's Corner aan de Oude Gracht te Utrecht, worden de wijn-drinkende en fondue-etende bezoekers sinds kort omgeven door een nieuwe reeks schilderij en. Aan de wanden prijken nu dertig werken van Nico Rijpke- ma, de derde in de reens van Utrechtse schilders die in deze intieme sfeer hun doeken expose ren. De gevulde glazen, zachtjes fonkelend in de schemering, en de schilderijen die juist genoeg licht krijgen om tot hun recht te komen, geven het toch al tot de verbeelding sprekende inter: e-ur een heel apart karakter, dat ve len blijkt aan te trekken. Vooral jongeren, die in de kille mecha nische wereld van vandaag steeds meer gevoeligheid ionen voor een vleugje romantiek, we ten de weg naar het keldertje te vinden. Maar er zijn ook oude ren, die toen de voormalige grill-room tot zijn huidige vorm werd omgebouwd, verschrikt wegbleven, maar nu toch weer het vertrouwde trapje afdalen. De grill is met de verandering niet verdwenen. Vele minnaars van wijn (het gehele AH-assorti- ment), een hartige hap of de schilderkunst, zullen hun nart nog aan (en misschien in) het Wijnkeldertje verliezen. De Surinaamse sinaasappel is, wat de verhouding pulp tot sap betreft, de beste ter we reld. Duidelijker gezegd: de hoeveelheid sap is zeer groot. Daarbij is het vruchtvlees heerlijk zacht en de schil dun. Helaas heeft de natuur hem echter met wat minder uiter- meer. De sinaasappels uit Suriname zijn niet nieuw in Nederland. Om de één of andere on naspeurlijke reden genieten zij vooral in Amsterdam een grote populariteit. Albert Heijn heeft er menigmaal een welgevallig oog op laten rusten, ma'ar kon de zaak niet op behoorlijke schaal aanpakken. De heer Ruys van de groente- en fruit- afdeling en een man die bij wijze van spreken tussen de sinaasappels is geboren, legt uit: „Wanneer wij mee waren gaan bieden, dan hadden wij met onze enorme behoefte de veiling finaal uit haar voegen gelicht. De anderen zouden, uit angst dat er niets voor hen overbleef, de prijzen te hoog hebben opgejaagd. In' het begin van dit jaar is lijk schoon begiftigd. Hij is nu de heer J. van Meer. direc- niet zo mooi oranje als wij dat gaarne zien, maar groenachtig geel, welke kleur bovendien niet overal gelijkmatig is ver deeld doordat de vruchten aan de boom dicht tegen elkaar hangen. De huisvrouw maakt bepaald een grote vergissing wanneer zij zich door dit ruwe bolster laat afschrikken. Een weinig aantrekkelijk uiterlijk is in het geheel geen kenmerk van min dere kwaliteit. Argentinië en Mexico hebben in het verleden vaak met lede ogen moeten aanzien, dat hun edele si naasappels door „dat gekke kleurtje" geen genade vonden in de ogen van de consumenten in Europa. Om de mensen niet bij dit volmaakt onbelangrijke detail stil te laten staan, heb- teur van AH., naar Suriname geweest. Hij heeft daar vele plantages bezocht, zakelijke contacten gelegd en gesproken met vrijwel alle leden van de regering in Paramaribo. Het resultaat is, dat Albert Heijn thans als eerste van de grote filiaalbedrijven in Nederland, rechtstreeks gaat importeren. Dat klinkt heel eenvoudig, maar de consument mag best weten, dat daar een hele orga nisatie aan te pas komt. Alleen al bij het vervoer, dat plaatsvindt in koelschepen, ko men vele problemen om de hoek kijken. Maar de voorde len die dankzij deze transactie worden bereikt, zijn de moeite waard. Want behalve de omstandigheid dat men nu over een grotere hoeveelheid kan beschikken, spelen nog en kele gewichtige aspecten een rol. Het transport wordt op een zodanige wijze geregeld, dat tussen de pluk en het moment waarop de sinaasappels in de AH-winkels komen, zo weinig mogelijk tijd verstrijkt, wat de kwaliteit uiteraard zeer ten goede komt. De vruchten die de plantages verlaten, blijven niet om maar eens een kras voorbeeld te noemen een paar dagen op een gloeiend he te kade staan wachter tot het schip komt opdagen. De boot van AH ligt klaar! In Nederland kunnen vervol gens allerlei schakels, zoals de veiling en de grossier, worden overgeslagen, wat ook weer tijdwinst, maar vooral ocjk een kostenbesparing met zich brengt. Ten slotte is nog van belang, dat de vruchten reeds in Suriname aan een strenge selectie worden onderworpen, zodat b.v. onder-de-maatse exemplaren de verre reis niet meemaken. Albert Heijn gelooft in de nieuwe aanwinst. „De Neder landse huisvrouw", zo zegt men in Zaandam, „heeft aanvanke lijk ook de nodige reserves be toond jegens de eveneens wat ongebruikelijk uitziende Suri naamse grape-fruits, die nu echter allang als een zeer hoogwaardig produkt zijn ge accepteerd. Wij denken dat het met de sinaasappel net zo zal gaan. Die grape-fruits zijn overigens ook bij deze directe import betrokken. Behalve de consument, hoopt AH ook Suriname met dit initi atief een dienst te bewijzen: „Het welslagen van deze on derneming geeft ons des te meer voldoening, omdat wij een steentje kunnen bijdragen tot de ontwikkeling van dit land, dat zich nog altijd zeer hecht met Nederland verbon den voelt". „Zeker weer langs een zelfbedieningszaak gekomen" J|ET KOMT nog al eens voor dat men de redak- tie van AllerHande vraagt welke SuperMarts behalve kruideniers- en levensmidde len ook huishoudelijke artike len, textiel en andere artikelen verkopen. Om een duidelijk beeld te geven van de verschillende SuperMarts volgt hieronder een overzicht. AH-SuperMarts, die ook textiel verkopen zijn: Apel doorn Talingweg 169; Bergen op Zoom Parade 1; Nijmegen St. Jacobslaan 137; Tilburg Korvelplein 26; Vlaardingen Dr. W. Beckmansingel 10; Roosendaal Nieuwe Markt 66; Deventer van Vlotenlaan 1. SuperMarts, die ook textiel en bovendien, huishoudelijke artikelen verkopen zijn: Am- hem Hanzestraat 145; Den Haag De Stede 10; Den Hel der Julianaplein 9; Geleen Rijksweg 2; Hoogvliet Bin nenban 265; Laren Zevenend 2; Rijswijk In de Boogaard C 114; Roosendaal Nieuwe Markt 66; Rotterdam De Slin- ge 690; Utrecht Van Starken- borghhof 132. SuperMarts met een nog uit gebreider non-food afdeling, die behalve textiel en huis houdelijke artikelen ook da mes- en kinderkleding, leder waren, verlichtingsartikelen, bijouterieën, wekkers, cam- pingartikelen enz. verkopen zijn: Amsterdam Osdorpplein 33; Brunssum Schiffelerstraat 8; Deventer Karei De Grote- plein 18; Heerlen Homerus plein 9; Den Haag (Maria- hoeve) Kleine Loo 438; Am sterdam Helmholzstraat 63 en (vanaf 27 augustus 1968) Doe- tinchem Dr. Huber Noodt- straat 2.

Allerhande | 1968 | | pagina 2