fcOELKASTEN VEROVERDEN IN ENKELE JAREN NEDERLAND Netty Rosenfeld: Gebruik van koffie kan automobilist van nut zijn Voedseldeskundigen geloven in toekomst van kunstvlees X Veranderde koop gewoonten €BBSXEES9 HlllfWIHniiHII lts i vr* IS#* Thuis op alle fronten Thuis bij alle omroepen Diamanten echtp aar Van der Pas jaar klant van AH Ook als de fles is aangebroken Onvoorwaardelijke Kwaliteitsgarantie Gouden horloges worden duurder GOED BEKEKEN (iiwsblad van |ert Heijn N.V. - Zaandam Aller SAH001000149 Allerhande augustus 1968 augustus 1968 oplage 1.866.000 13e jaargang - No. 8 (148) Ju zes jaar tijd hebben de koelkasten Nederland veroverd. In 1962 waren er ÖO.OOO gezinnen die over een dergelijk meubelstuk beschikten, in 1965 1,4 mil- 5en, in 1967 1,9 miljoen en tegen het einde van dit jaar zal het aantal van 2 mil- jen ruimschoots zijn overschreden. De grote doorbraak, zo verklaren ons inge- ijden, heeft plaatsgevonden in de jaren 1962 en 1963. Thans evenwel is er op dit ebied wederom een belangrijke ontwikkeling te zien: de kleine tafelkoelkast (130 jt 140 liter), waar de huisvrouw jarenlang heel blij mee was, is langzamerhand klein geworden. Men wenst een groter exemplaar. In de kleine maar ge zellige woning van de familie Van der Pas aan ie Herenstraat 9 te Weesp was liet vorige maand feest. Op 22 juli herdachten de heer en mevrouw J. van der Pas namelijk het feit dat zij 60 jaar geleden in het huwelijk traden. Voor Albert Heijn was dit ju bileum een bijzondere gebeurtenis, want me vrouw Van der Pas-Die- iericli was toen tevens 0 jaar klant van AH. In geuren en kleuren vertelt mevrouw Van der Pas (87) over het eerste fi liaal van AH te Weesp dat was gevestigd aan de Slijkstraat. „Dat was nog i'n echte oude kruide nierswinkel met die prach- glanzende koperen weegschalen", zegt ze. „De Albert Heijnwinkel is voor mij altijd het voor deligste geweest. En als je een gezin met vijf kinde ren moet onderhouden dan moet je wel uitgerekend zijn". Vanaf de eerste dag dat ik mijn inkopen bij AH ging doen ben ik altijd goed behandeld geweest. Daarom heb ik nooit een andere kruidenier willen hebben. Ook nu nog kom ik regelmatig met mijn dochter bij AH. Ik moet wel zeggen dat dit bedrijf steeds met de tijd is mee gegroeid". De heer Van der Pas. die in de hoek van de kamer bijna' geheel verscholen tussen de tientallen bloemstukken zit, vertelt hoe hij ruim 40 jaar beurtschipper is geweest eerst op de trekschuit en later op motorschepen. ,,Het was geen gemakke lijke tijd. Je moest 20 uur per dag werken en voor een loon waarvan je net in leven kon blijven", zegt de 85-jarige heer v.d. Pas. De familie Van der Pas heeft op 27 juli een feeste lijke receptie en familie bijeenkomst gehouden waarop de vijf kinderen, 15 kleinkinderen en twee achterkleinkinderen het echtpaar eens goed in het zonnetje hebben gezet. Koffiemelk, limonade, wijn, slaolie, sherry, cola-drink, welke inhoud een bij Albert Heijn gekochte fles ook heeft, als u er niet helemaal over tevreden bent, kunt u hem terugbrengen, ook al is hij aangebroken of gedeel telijk leeg. Albert Heijn schippert niet met zijn On voorwaardelijke Kwaliteits garantie. Albert Heijn ver goedt het volle bedrag. Albert Heijn wil alleen te vreden klanten! Deze wens houdt nauw ver- band met de verandering die zich g gaandeweg in de „koopgewoonte" g van de consument heeft voltrok- |j ken. Om het heel anders te zeg- gen: er bestaat een duidelijke sa- menhang tussen het succes van de SuperMart en de groei van de koelkast. Nadat de koelruimte aanvankelijk in het huishouden nog maar weinig toepassing had gevonden, ging men allengs meer oog voor de mogelijkheden krij gen: restjes eten, boter, melk, vlees en vleeswaren verdwenen erin en toen het eenmaal zo ver was, begonnen sommigen het probleem van het plaatsgebrek al te voelen. Maar de behoefte aan kasten met een grotere capaciteit, ging pas echt vaste vormen aannemen naarmate de consument zich bij het doen van zijn boodschappen geheel begon in de stellen op de vereenvoudiging die de Super- Mart bood: het injkopen van zo veel mogelijk artikelen in één keer, zodat veel van het dagelijk se gesjouw van vroeger kon ver vallen. Aan de andere kant moet worden toegegeven, dat de SM nooit zo'n vlucht had kunnen ne men wanneer de koelkast er niet was geweest. Knappe koppen hebben becij ferd, dat de klant thans gemid deld 2,3 keer per week inkopen doet. Als gevolg daarvan is ech ter vooral op vrijdag en zater dag de hoeveelheid levensmid delen die men mee naar huis neemt zo omvangrijk, dat in de koelkast de kip, het vlees en de vis temidden van kaas, boter, melk, eieren en limonade lelijk in de verdrukking komen. In vele huiskamers wordt over vervan ging gesproken. Albert Heijn hoopt met de twee nieuwe aan biedingen de keus gemakkelijk te maken, (zie pag. 2). In verband met de stijgende goudprijzen zullen het gouden F3VIC heren- en dameshorloge duurder worden. Het dames horloge dat eerst 136,kostte zal met ingang van 1 septem ber 144,— gaan kosten. Met ingang van dezelfde datum zal het herenhorloge van 178,— worden verhoogd tot 192, Voedseldeskundigen geloven in de toekomst van kunstvlees. Alleen al door het feit, dat het wereldtekort aan vlees jaar lijks groter wordt en kunst- vlées een goede vervanger is! Onbekend maakt onbemind. Dat gold vele jaren geleden voor de eerste pakjes margari ne, die op de markt werden gebracht. Boter, pure roombo ter heette onvervangbaar te zijn en daarmee werd margari ne als vanzelfsprekend tot sur rogaat veroordeeld. Op het ogenblik leren de omzetcijfers van de margarine-industrie en die van boterfabrieken, dat van die oorspronkelijke bewering niets is overgebleven... Het is geenszins uitgesloten, dat het met het kunstvlees net zo gaat. Het produkt, dat onge twijfeld nog een aantal ont wikkelingsstadia moet doorma ken en daardoor thans nog van weinig belang is, heeft aan trekkelijke perspektieven. Al- bert Heijn heeft onlangs in de sortering in alle SuperMarts en een aantal zelfbedieningswin kels TVP opgenomen. Höewel in de Verenigde Sta ten van Amerika van een te kort aan vlees nog lang geen sprake is, is juist daar de re search met kunstvlees het verst gevorderd. De omzet is gering, maar dat neemt niet weg, dat de grootste voedselindustrieën kunstvlees in diverse variëtei ten fabriceren. Grondstof voor kunstvlees is het eiwit van sojabonen en in een later stadium wellicht ook het kunstmatige eiwit, dat wordt vervaardigd uit aardolie en steenkolen. Essences geven er de smaak van vlees aan: rundvlees, varkensvlees, bacon, ham, kip. Er zijn twee fabricagemetho den. Bij de ene wordt het eiwit geëxtrudeerd (het beste te ver talen met geperst) en is het resultaat brokjes kunstvlees; bij de andere wordt het eiwit gesponnen, ongeveer zoals op de kermis met suiker gebeurt. De laatste methode is kostbaar. Kunstvlees, dat op deze manier is gemaakt, is even duur als echt vlees. Pas als het in grote hoeveelheden op de markt Het wordt steeds duidelijker, dat auto mobilisten, hier gemakshalve als vertegen woordigers van alle verkeersdeelnemers ge noemd, maar weinig stoffen straffeloos kunnen gebruiken als zij achter het stuur zitten. Ook het gebruik van slechts weinig alcohol en het innemen van sommige ge neesmiddelen blijken gevaren op te leveren of te kunnen opleveren. Nu is het beker.d, dat koffie naast zijn smaak ook om zijn opwekkende werking wordt gedronken. Vele automobilisten zijn gewend, vooral voordat zij een wat langere rit maken en zeker wanneer dit 's a- vonds geschiedt om eerst een kop koffie te drinken. Ook tijdens langere ritten wor den vaak een of meer korte pauzes gehou den, waarin koffie wordt gedronken. Ge zien het feit, dat er opwekkende stoffen zijn, waarvan het gebruik voor automobi listen funest kan zijn, is het niet onredelijk te vragen of het gebruik van koffie door automobilisten gewenst is. Het blijkt dat na gebruik van 1 of 2 koppen koffie, loomheid en moeheid min der worden. Het waarnemingsvermogen verbetert, het denken gaat sneller en hel derder en de reactietijd wordt korter. In een speciaal daarop gericht onderzoek kon worden aangetoond, dat typistes na het ge bruik van een kop koffie sneller werkten en minder fouten maakten dan daarvoor. Verkeersveiligheid Verkeersongelukken en -fouten worden weinig geanalyseerd, dat wil zeggen dat de wérkelijke oorzaak van het ongeval slechts zelden bekend wordt. Maar uit de gebrek kige gegevens, die beschikbaar zijn kan met zekerheid worden geconcludeerd, dat de menselijke factor in een zeer hoog per centage een doorslaggevende rol verhult. Onoplettendheid, zitten suffen of slapen vormen een belangrijk gedeelte van deze menselijke fouten. De strijd voor de ver keersveiligheid omvat daarom onder meer de strijd tegen de slaperigheid en onop lettendheid. Op grond van het bovenstaande bestaat er dus geen twijfel, dat koffie voor de automobilist nuttig kan zijn. Direct onder zoek bij deelnemers aan het verkeer is we liswaar niet verricht, maar dit is geen re den om aan de conclusie, dat het drinken van een kop koffie nuttig kan zijn, te twij felen. Er zijn echter twee punten, die hier moe ten worden vermeld. Het ene is: gaat de gunstige werking van koffie bij dagelijks gebruik niet verloren? Het andere is: wordt de verbetering niet door een verslechtering gevolgd? Wat het eerste punt betreft kan worden medegedeeld, dat dit tot uitvoerige onderzoekingen aanleiding heeft gegeven. Hieruit is duidelijk naar voren gekomen, dat voor de opwekkende werking op het, centrale zenuwstelsel, waar de gunstige werking op berust, geen gewenning op treedt. Dit wil dus zeggen, dat het opwek kend effect van koffie, ook bij dagelijks gebruik, niet verloren gaat. Een ervaring, die wij allen kennen! Het is toch plezierig te weten, dat wetenschappelijk onderzoek heeft aangetoond, dat we op dit gebied dus goede waarnemers zijn. Het tweede punt, veel belangrijker nog. is in hoeverre de verbetering volledige winst is. Het is n.l. heel goed denkbaar, dat een verhoogde activiteit en een verbetering van functies wordt gevolgd door een perio de van verminderde activiteit en slechtere functies. Men zegt immers dat men niets voor niets op deze wereld krijgt. Er is geen enkele twijfel over, dat prik keling van het centrale zenuwstelsel door grote hoeveelheden coffeïne wordt gevolgd door een periode van minder dan normale activiteit. Maar over hetgeen gebeurt na het gebruik van een of twee koppen koffie zijn de acten nog niet gesloten. Wegrestaurant Zevenaar komt, kan het goedkoper wor- j den. Voordeliger Het volgens de eerste metho de vervaardigde kunstvlees is veel voordeliger dan vlees. Be zwaar van het geëxtrudeerde produkt is echter, dat de toe passingsmogelijkheden gering zijn. Het kan worden gebruikt aJs toevoeging bij nassi goreng of in de soep en daarmee houdt het op. Groot voordeel van het gesponnen produkt is, dat het in grote stukken en in schijven is te vervaardigen. Daardoor kan het voor meerdere doelein den worden gebruikt. Boven dien lijkt dit soort kunstvlees door zijn kleur en kleurschake ringen bedrieglijk veel op vlees, ofschoon het daar in fei te niets, maar dan ook hele maal niets mee te maken heeft. In Amerika worden bitter ballen en kroketten van kunst- vlees gemaakt, die zelfs niet in smaak verschillen van die van echt vlees. Corned beef. Ham burgers (half kunst, half echt), knakworstjes en verse worst zijn andere voorbeelden van de uitgebreide toepassing. Er zijn zelfs kunstkippen en kunstkal koenen te koop, verpakt in de orginele vellen van kippen en kalkoenen... Voedingswaarde De voedingswaarde van kunstvlees is gelijk aan die van dierlijk vlees. Het vetgehalte is uiterst laag. Daarom is kunst vlees bijzonder geschikt voor mensen, die geen vlees of geen vet mogen gebruiken. In de Verenigde Staten zijn vooral vegetariërs grote afnemers van kunstvlees. Kunstvlees in droge vorm verpakt is onbeperkt houdbaar. Vermengd met water heeft het dezelfde houdbaarheid als vlees. De gebruiksaanwijzing voor TVP luidt als volgt: Een zakje TVP (100 gram) doet u in een halve liter ko kend water met een beetje zout naar smaak. Laat de TVP 20 tot 25 minuten zacht koken en giet het dan af (het kookwater kunt u als basis voor een saus gebruiken). Hierna kunt u de TVP voor uw gerechten ge bruiken op dezelfde wijze als u b.v. vlees zoudt gebruiken. Een bijzonder goed resultaat wordt verkregen wanneer u de opge kookte TVP nog even met een weinig boter of vet bakt (1 a 2 minuten is voldoende). Een paar voorbeelden: Stamppot met rauwe andij vie: 100 gr. TVP, V* kg andij vie. l'/z kg aardappelen, 4 dl. melk, 60 gr. boter, zout, peper, nootmuskaat naar smaak. Twintig jaar geleden kende iedereen, die wel eens naar een radio had ge luisterd, haar naam. Ieder een kent haar naam nu nog en dat overkomt niet velen van de groep land genotendie „iets in de ether" doen. Dan moet je, dat mag ik toch wel hard op constateren, gewoon goed zijn in je vak. „Dat is ze ook", zeggen ze bij de VARA. de KRO. de NCRV. de NTS. het 1KOR en de NRU over Netty Rosen feld. En daarom werkt ze voor al die ..afkortingen", zojuist opgesomd. Plus de VPRO. want. die was ik nog vergeten. Ik zal niet zeggen dat een afspraak maken met Netty Rosenfeld net zo moeilijk is als een rendez-vous beleggen met de heer Luns, maar bei der agenda's staan voor elke dag volgeboekt, dat is zeker. En als ik dan in Hilversum haar huis binnenstap, dan zit ze doodmoe op een bank en roept: „Zoek een plek, ga zit ten. wil je koffie, die zal m'n dochter even voor je inschen ken". Netty Rosenfeld zit mid den in een verhuizing naar Kortenhoef. Ken hoot, Setter Er staan overal kisten, half en helemaal vol. Alles is al van de muren en voor de deur haalt op deze avond een breedgeschouderd heer met een takelwagen een container weg. „Handig nietwaar", vindt mevrouw Netty Rosenfeld. „Je hebt zoveel rommel waar je niets meer mee doet, ik dacht, nu is het de kans om meteen flink te zijn. Vuilnisbakken zijn dan een lachertje, je moet het groot aanpakken. Van daar'. Sydney de hond („Er zit een hoop Setter in", zegt de zeven tienjarige doch ter die zojuist het eindexamen HBS in de zak stak) kwispelt overal tussen door, vindt de hele rommel- achtige toestand een pracht ter rein om overal aan te snuffelen en legt zijn kop dan uitgebreid op m'n knie om aandachtig mee te gaan luisteren, waar het ge sprek wel over zal gaan. Genoeg van missen Zeg mevrouw Rosenfeld, een mens is maar een mens, dat weten we, maar zo heet toch ook uw programma? „Ja, 'Een mens is maar een mens' en ik maak het voor de VPRO", is het antwoord. „Eens per zes weken. Televisie dus. Ik zoek de mensen in het hele land, ga ze thuis opzoeken en ons gesprek wordt dan ge filmd. Later bekijk ik pas of het geschikt is en ik zeg de mensen er ook altijd bij: We zenden het alleen uit als we het interessant genoeg vin den". Wat voor soort mensen zoekt Netty Rosenfeld dan bij voorbeeld uit? Wel, een me vrouw van 68 jaar, die twee-en-twintig kinderen op de wereld bracht, om eens ie mand te noemen. Of een jon geman die promoveerde op de NSB-taal in de oorlog. „Ik had genoeg van al die Missen of van mensen die zich aan hun neus laten opereren", zegt Netty Rosenfeld. „Ik had ook een Griekse werknemer; 'gastarbeider' vind ik een on eerlijk woord. Wel, hij was achterdochtig en vond ons Ne derlanders nogal vreemde mensen. Ik ben er niet om in discussie te treden, dus ik ga tijdens zo'n gesprek dan niet met antwoorden komen. Ik vraag alleen maar en de an der mag zeggen wat hij of zij wil, want Een Mens Is Maar Een Mens". Koning Klant De telefoon roept Netty Rosenfeld voor de derde keer binnen een kwartier weg en ik vraag de dochter des huizes hoe de hond aan zijn naam komt. „Moeder was in Sydney toen ik hem kreeg, daarom. Tegenwoordig kan hij de ka merdeuren openmaken en hij kruipt de hele dag in iemands bed. als hij even de kans krijgt". Mevrouw Rosenfeld is er weer. „Een mens is maar een mens" gaat dus zomer en win ter door, zeg ik, maar u doet meer voor de televisie. „Ja, in Koning Klant en in Uitgerekend, dat is weer voor de VARA", zegt ze. „Die pro gramma's, waarvan Will van der Smagt de redacteur en re gisseur is, presenteer ik sa men met Gerrit Eerenberg. Drie of vier keer in de maand. De teksten maak ik niet, ik doe alleen de presentatie en met Will van der Smagt is het lekker werken". Nog meer tv? „Ja, in de quiz van Berend Boudewijn 'Per seconde wij zer' lees ik de tekstjes. Ook de VARA dus. Ik vind het erg leuk om te doen en ook om met Ellen Blaser. die de regie heeft, samen te werken". De NTS? „Voor de NTS ging ik naar Canada om daar uitvoerig emigranten te interviewen", vertelt mevrouw Rosenfeld. „En ik kwam van die reis thuis compleet met een A-griep". De Radio. Laat ik begin- nen met de KRO. door P. W. RUSSEL „Voor de KRO twee jaar elke week op Hilver sum drie een programma ge daan. De naam? Sorry, gewoon: Netty Rosen feld". En het IKOR? „Even kijken: voor het IKOR heb ik voor de tv-camera's een discussieprogramma ge produceerd", aldus Netty Rosenfeld. De NRU dan? „Voor de NRU heb ik op Koninginnedag de hele dag op de Dam gezeten", lacht de vrouw van alle zuilen. U bent nu ook bezig met iets voor de NTS? „Ja, twee dingen in de serie „Met uw verlof". De eerste keer kwam Miss Walletje in het programma voor. Het tweede komt. in augustus en wordt opgenomen op het vliegveld Teriet". Een adembenemende activi teit en Netty Rosenfeld racet al die gebeurtenissen af in haar kleine blauwe Fiat G,Heerlijk autootje"). Wat zei ik in het begin: twintig jaar in de ether be kend? Wel, maakt u daar maar drie-en-twintig van, want in 1945 werkte Netty Rosenfeld al in Eindhoven voor de zender Herrijzend Ne derland. Heerlijk, eindelijk eens ie mand die met all»» zuilen en groepen overweg kan. Ze houdt zelf niet -/«n Missen, anders zou je Netty Rosenfeld Miss Nationale Omroep willen noerrr%n. NETTY ROSENFELD, thuis op alle fronten: vraaggesprek ken, produktie van programma's, reportages, lezen van teksten, voor radio en televisie. Thuis ook bij alle omroepen. N.N. heeft iemand haar genoemd: Nationale Netty.

Allerhande | 1968 | | pagina 1