Hein Mijdema is expert op hengelsport in het oor gefluisterd 68 l!8 T 81 CAKE T f 59 DIT IS PAS HENGELEN": LEERZAAM BOEK W 4/ Ch-Slasaus \P Choc. Melk Engelse L25 Australische fruitconserven om zo in te bijten Sappig en vol aroma Worstsoorten vt' I Verbroedering Intelligent spel Eerbied SQL Goede raad Ch-MAGERE - Gekookte Worst Luncheon Meat JU 1968 ALLERHANDE A 7 j)iixzenden hengelaars hebben Rein Mijdema wel eens tgens langs het water ontmoet. Anderen kennen hem ',an het televisieschermwaarop hij reeds enige malen t zien is geweest. In de maanden juni en juli tracht {n een tweetal programma's de kijkers de kunst ',ali het „karperen" en snoekbaarsenbij te brengen. Velen echter zullen nog meer willen leren en dat kan. de serie „Topsporters" is bij de uitgeverij van Dis- oeck. van Holkema Warendorf N.V. te Bussum een l0elcje uitgekomen, dat geheel met zijn adviezen en ieievenissen is gevuld. Rein Mijdema besteedt zijn ele leven aan de hengelsport, ij is bedrijfsleider in een jhkel die zich heeft gespecia- :eerd in de verkoop van be- «digdheden voor dit rust ende tijdverdrijf. En zodra zaak gesloten is, trekt hij -zelf met zijn hengels op uit: p mooie zomerdagen direct na gsen tijdens de weekeinden fop vakantie. Hij heeft gevist Joegoslavië, Tsjechoslowa- j, Hongarije en Oostenrijk. jaar zal het Noorwegen orden. Hij laat zich bij het ■aken van zijn plannen door shengelmogelijkheden leiden, jewel het natuurschoon ook en gewichtige factor is. „Maar li hij niet kon vissen, zou hij iet op vakantie gaan", zegt »n van zijn collega's. needs op zeer prille leeftijd ferd Rein Mijdema door zijn ader meegenomen naar de raterkant en daarna heeft hij eze liefhebberij nooit meer as kunnen laten. Het gaat hem aarbij om drie dingen: de port, de vrije natuur en de ust. „Niet voor niets", zegt ij, „wordt het hengelen steeds ieer door de zenuwspecialis- >n aanbevolen aan mensen ie in onze jachtige tijd over un toeren zijn geraakt." Hij is de grote animator van ieze hobby die één der meest «oefende sporten in ons land t. „Natuurlijk", geeft hij toe, voor voetbal lopen meer men sen warm. Maar het merendeel komt slechts kijken. De hengel- tnthousiasten zijn zelf bezig. Verder gaat van het vissen een enorme verbroedering uit. De gewone man en de bankdirec teur zitten samen in - een bootje". Wij geloven dat Rein pas tevreden zou zijn als hij erin daagde heel Nederland naar de waterkant te krijgen. In het bijzonder spant hij zich in voor de befaamde „Club der Hon- eerd", waarvan hij technisch adviseur is, en voor de 150 tot 80 ouden van dagen die hij «nmaal per jaar meeneemt Daar het Noordhollands Ka naal, waar zij menig visje ver schalken. Mijdema regelt alles net groot enthousiasme: de hengels, het aas, het natje, het droogje. Van het enorme assortiment nengelsportartikelen weet hij alles en hij is voortdurend op zoek naar verbeteringen. Zijn experimenten zijn voor de Rinkel in de le Jan Steen- straat van grote waarde. Vele van de prachtige „stokken" die er op de ware kenner staan te wachten, zijn volgens zijn aanwijzingen gebouwd. Aan het water gebeurt het met zelden, dat Rein Mijdema andere hengelaars tot grote verbazing brengt. Terwijl zij niet of nauwelijks beet krijgen, boekt hij de ene vangst na de andere („niet altijd, natuur lijk"),. Dat komt doordat hij het karakter van de vissen schijnt te doorgronden. Hij weet ze te vinden, te lokken, om de tuin te leiden en van gedachten te doen veranderen. In zijn boek, geschreven in samenwerking met D. A. Ane- ma, geeft hij in hoofdstukken over brasem, zeelt, voorn, kar per, snoek, baars, snoekbaars en diverse andere soorten, verschillende van zijn gehei men prijs. Hij speelt een intel ligent spel met de dieren, zoals blijkt uit het volgende citaat: „Maar wat deden die kar pers, zij pakten van ons aas, brood met een vlok erop, alleen het zachte stukje; aan het har de kwamen zij niet. En dan zie je geen beweging meer aan je pen. Om zulke voorzichtige vissen toch nog te verschalken, zijn andere methodes nodig dan de gebruikelijke. Ik lag daar met de wind achter mij en hengelde met de pen 'n meter of acht van de boot af. En wat deed ik toen? Wanneer ik twee of drie korte stöotjes zag, tilde ik de hengel heel voorzichtig op, zodat de lijn door de wind naar de pen toeliep. Ik haalde de pen 5 h 10 cm uit het water, o zo voorzichtig, want de kar per is een loze schavuit, trok daardoor de vlok bijna uit het gezicht van de vis, en liet die dan weer zakken, zodat pen en aas weer op de oude plaats terugkwamen. Ik hoefde niet lang te wachten, want vrijwel op hetzelfde ogenblik ver dween mijn pen, en begon het nylon van mijn molen af te spoelen. Ik liet de karper een meter of vijftien gaan, hield dan even aan en sloeg hem met een heel zacht tikje vast. Het resultaat: elf karpers bij windkracht 8 en koud weer." REIN MIJDEMA .in gespannen afwachting Mijdema spreekt met een zekere eerbied over de vissen en hij geeft totdat hij er vaak moeite mee heeft ze te doden. „Het vorige jaar", vertelt hij, „heb ik 400 karpers gevangen, die bijna allemaal zijn terug gezet. Drie heb ik er meegeno men, maar dat ging met pijn in het hart. Het is zo'n prach tige vis, die fijne sport heeft te bieden." Snoekbaars heeft hij, omdat te genieten. Het is beter erbij te zijn als de vis begint te lo pen, om te jagen op voedsel. En wanneer dat gebeurt hangt nog weer van andere factoren af, vooral ook van de stand der hemellichamen, met name de maan. Voor hem die het verstaat daarmee rekening te houden, is het een klein kunst je zijn leefnet te vullen". „Het is zaak dat de rokende hengelaar zijn handen wast in het viswater alvorens het aas aan te raken. Vis is zeer ge voelig voor nicotine ,Jiet is niet zoals tal van hengelaars menen, dat het bij noorden- en oostenwind slecht wil bijten. „Ik ga maar niet", zeggen zij dan. Zij hadden moeten nagaan welke wind er de vorige dagen heeft gestaan. Als er veertien dagen zuid- westerwind is geweest en die gaat draaien op de visdagdan vangt u slecht, want de vis moet nog wennen aan de ver andering." TE1EF00J1 het zulk een voortreffelijk eten is nogal eens afgeleverd bij ..gezinnen die het niet zo breed hadden". En wat er dan in de keuken met de vis gebeuren moet, is voor Rein Mijdema evenmin een geheim. Daarover schrijft hij voor de huisvrouw, als gevierd deskundige in zijn boekje. Vet weg! Toen indertijd dat zeer grote olieschip de „Tor- rey Canyon" vast liep op een Britse klip en in stukken brak, om vervol gens zijn gehele inhoud uit te storten in de zilte baren, toen zocht menigeen naar een doeltreffend mid- del de olievlakten op de zee (die vis qn vogel doodden) op te ruimen. Men probeerde van alles; men stak er de brand in, men bom bardeerde, men spoot er oliebrekende middelen over heen. Ook een landgenoot de heer, Henry de Vries uit En schede, kwam met een vin ding; hij kreeg er grote publi citeit mee, want zijn middel was doeltreffend gebleken. Deze Henry de Vries nu heeft zijn oliebrekertje, op een heel wat kleiner gebied dan dat der oceanen en monstertank schepen, opnieuw in de aan dacht gebracht. Zijn „Clean- O-Sol" is nu verwerkt in een middel dat door vet besmeur de handen (autosleutelaars etc.) in een wip geheel schoon maakt. In een aerosolbus spuit men de „Clean-O-Sol" op de vuile handen en het middel, nu op schuimbasis, neemt onmiddellijk alle vet- verontreinigingen weg. Wie het verkoopt? Roparko, Wee na 723, R'dam (010—119456) 4,95. Klein feestje Raadspensionaris Rut- ger Jan Schimmelpen- ninck heeft een afstam meling die jonkheer Hen drik Maurits Calkoen heet, een zoon van een gravin Schimmelpen- ninck. Hij woont in Doorn, maar is veel meer te vinden in Jut- phaas. waar hij in een zeer oud fort de meest gigantische wijnkelder uit de omgeving bezit Maar beroepshalve dan ook, want achter zijn naam schrijft hij pre cies zoals de vader van de vroegere raadspen sionaris „wijnhande laar". Om de kleine bestel lingen bij zijn klanten aan huis te kunnen afle veren liet hij uit Londen een echte Londense taxi komen. „En daar heb «k nu jaren op geloerd", aldus jonkheer Calkoen. En voor de rest kunt u nu rustig een partijtje geven voor 1500 man, want ook dat verzorgt de heer Calkoen, com pleet met wijnglazen en eventueel een mobiele bar plus krukken. Tegen buikjes Generaal J. G.^ M. van Nass (dat „van" is er sinds kort bij geko men) Is de vroegere commandant van ons Corps Mariniers en te vens de man die nog voortdurend in de Rot terdamse Van Ghendt- kazerne terugkeert. En wel om er in de gym nastiekzaal, waar nie mand behalve zijn trai ner mag komen, een fors partijtje badmin ton te spelen of een zogenaamde „Indoortrai- ning" te ondergaan. Hetgeen vermoeiend is, maar alle aankomende buikjes wél tegengaat. Generaal Van Nass is ook de man van wie wordt gezegd: „Hij zette iedereen aan om maar steeds meer aan zijn lichamelijke conditie te gaan doen". De Beatles hebben Inmiddels al weer een ander instru ment ontdekt: de Gama- lan uit Indonesië. Zijn leerlingen die een instrument uit India wil len bespelen vanwege „de rage" vallen dan ook pijlsnel af, ook al omdat de studie langdu rig en moeilijk is. Behal ve dan mensen zoals Joep Bor, „komende uit een familie waar bij wij ze van spreken de Stra divarius-violen in de kast op stapels liggen", aldus Joeps leermeester in het Instituut voor de Tropen. -r.- 1 Zij, die meteen kan overspringen van de rol van de Russische Catha- rina de Grote naar die van een Italiaans huis moedertje, is ook een zuster van drs. MIc de Vries, een arts. van wie iedere vrouw die in een „Jappenkamp" heeft ge zeten, zal roepen: „Ah, deze geweldige man". „Zelfs tot in Amerika hoor ik over mijn broer spreken", aldus me vrouw De Vries, die daar nu bepaald ook geen onbekende Is. Joep Bor Joep Bor. een oudere broer van violist Chris tian Bor en tevens de helft van een ook al muzikale tweeling, stu deert op een muziekin strument uit India: de Sarangi, een snaarin strument. Dat instrument lijkt een beetje op een viool (hoe kan het ook anders, in een familie vol violisten). Joep Bor dankt de studie op dat instrument uit India aan FELIX BA RON VAN LAMSWEER- DE, de man die con servator is In het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam en de enige Nederlander (voor zover bekend) bij wie men les kan nemen in het bespelen van bij voorbeeld de sitar, ook al een instrument uit India. De heer Van Lams- weerde, aan wie het ook al is te danken dat Ne derland dit jaar twee concerten kreeg van In diase grootmeesters op de sitar, heeft meer leerlingen dan hij eigen lijk kan verwerken. Die toeloop is vooral te dan ken aan de „rage India" (kleding, muziek), die door de Beatles aan hangig werd gemaakt. de lekkerste normale dubbele ■fles inhoud fles inhoud 0.3 liter 0.6 liter verser bij Generaal an Nass Stradivarius De Beatles waren het die naar India gingen om te mediteren, zij waren het die Indiase muziek voor hun liedjes ge bruikten. „Maar", aldus de heer Van Lamsweer- de, die een lange stu- diereis door India achter de rug heeft, „de Beatles Lord Snowdou Overjas Lord Snowdon, de 38- jarige echtgenoot van prinses Margareth van Engeland, bezit sinds kort een bruin-wit ge streept pak, zeer ge tailleerd, met zeer lange jas (overjas bijna). Ui teraard naar maat ge maakt. Haar broer Beppie de Vries is een puur Nederlandse naam voor een puur Ne derlandse vrouw, maar het zijn de Verenigde Staten waarin die naam beroemd is geworden. Deze nicht van Louis de Vries maakte haar eigen „Imaginair Theater" en vierde triomfen in bij voorbeeld de New Yorkse Carnegie Hall. Ook televisieprogram ma's genoeg, voor deze Nederlandse actrice, die haar loopbaan begon op Java. Rijke tijgerin In het flat van de vrouw die hij tot zijn vierde echtgenote wilde maken, is hij overleden: Dennis Arthur Welles- ley. DE VIJFDE GRAAF COWLEY uit Engeland stammend uit het be roemde geslacht der Wellingtons. ledereen dacht daarna yan alles en steeds iets anders en Engeland sprak al over „het grootste schandaal sinds de Profumo-af- faire". Artsen consta teerden echter: gestor ven aan long-embolle. Deze vreselijk rijke man, van wie een der voorvaderen een papier ondertekende dat voor Napoleon de verbanning naar Elba betekende, had zich een paar we ken voor zijn docd la ten scheiden van Janet Aiyar, een fotomodel dat zich erg graag „de tij gerin" laat noemen. Janet, nu dertig jaar en zeven jaar met de graaf gehuwd geweest, erfde zijn hele vermo gen. Dat kon. omdat de Engelse wetgeving be paalt, dat na een schei ding een huwelijk nog officieel is tot drie maanden en één dag na de datum van schei ding. Janet, nu vriendin van een Lord Foley, had bin nen een mum van tijd even negentigduizend gulden uitgegeven; ge leend aan haar vriend. Fles 1 liter (1058 gram) B) Jlagn> llinrnhilnm Wordt door de kinderen en hun slanke moeders hoge lijk gewaardeerd. Beslist niet vet, toch vol smaak. verser bij Tom Manners Niet op schoot. Tom Manders. Juist een jaar met zijn eigen cabaret plus zaaltje In Rotterdam, heeft nog maar de helft over van het „jonge talent" waar mee hij in Rotterdam begon. Dat waren tien jongens en meisjes, die hij zorgvuldig uit een enorme groep aspirant cabaretiers selecteerde. Nu dus nog vijf, met wie hij voor het volgende te levisie-seizoen vier shows zal gaan maken. Hijzelf zal dan weer iets doen als „de ar chivaris", een mannetje dat op weg is het typetje Dorus een beetje te evenaren Tom Manders. over het afvallen van de helft van zijn „jong talent": „De een houdt het licha melijk niet vol, de ander zag het toch te veel als hobby. Wie je over houdt, dat zijn de gedre venen". Het aantal bezoekers, in dat ene Jaar in het Rotterdam dat zo „niet- uitgaanderlg" heet te zijn: honderd en dertig duizend mensen. Hoewel niet allemaal op schoot. Een lekker-luchtige en toch forse cake, uit het allerfijnste cakemeel gebakken, verpakt in aluminiumvorm ('om 'm zo vers als het maar kan bij u in huis te krijgen.') ±310 gram verser bij I Enkele uitspraken van Rein: „Het is heus niet nodig zo vroeg aan de waterkant te zitten, tenzij om i natuur -v-.—■- Etn mail par jaar met de ouden van dagen naar het N+brihollands Kanaal. De warme zon van Aus tralië's Goulburn Valley gaat in de week van 18 tot en met 24 juli volop in alle AH-SuperMarts en -win kels schijnen: in de vorm van ingeblikte „Bartlett Perenen „Two Fruits", zonnig fruit uit het even zonnige Victoria. Van ver over de oceanen komt Australië naar Neder land. Niet met zijn traditionele kangoeroe's, maar met een gloednieuwe attractie: fruit, peren en perziken, gestoofd door de zon van het zuidelijke halfrond. Het presenteert een nieuw visitekaartje, dat van het fruit- land bij uitstek. Want heeft het dan eeuwen bekendheid genoten alleen door zijn met zorg gekoesterde buideldieren, vooral de laatste jaren kreeg het wereldnaam door zijn vruchten. Zelfs zó, dat het een sterke concurrent is geworden van het fruitland per traditie: Californië. Er is dus een reden voor, dat AH zijn fruit juist uit deze uithoek van de wereld haalde. Want waar Australië zijn pe ren en perziken een belang rijke plaats toekent op de ranglijst van nationale pro- dukten, staat het ook borg voor een optimale kwaliteit. En dat kan ook gemakkelijk, want ze komen uit een streek, die zowel qua klimaat als bodemgesteldheid ideaal voor de fruitteelt is. De vruchten uit de Goul burn Valley onderscheiden zich: door het aroma, door het sap ook. Eigenschappen, die dank zij een hypermoderne bereidingswijze, ook in het blik gehandhaafd worden. Als jong land, zonder veel tradities, heeft Australië een fruitconservenindustrie kun nen opbouwen, die up to date is en beantwoordt aan de meest moderne eisen. Vrijwel het gehele proces voltrekt zich volautomatisch. De vruchten worden automa tisch gesorteerd, machinaal geschild, gehalveerd, of in kwarten gesneden en geklok- huisd. Dat waarborgt de ge lijke grootte van het fruit. Een andere garantie die van de uniforme kwaliteit levert het proces, dat hieraan vooraf gaat. In een nog vrij onrijp stadium worden de vruchten geplukt en gaan dan direct de koelcel in om verder te rijpen. Door dit systeem wordt be werkstelligd, dat ze gelijk matig rijpen. Verschillen in rijpheid zijn daardoor onmo gelijk: elke peer en elke perzik blijft vier tot zes weken in de cel, net zolang tot hij rijp genoeg is om te worden in geblikt. Zegt de heer C. Pieters, inkoper conserven bij AH i „dat Australië als fruitland zeer snel in opkomst is, blijkt uit de cijfers. Vorig jaar pro duceerde men niet minder dan 100 miljoen blikken pe ren. Voor de perziken noteer de men zelfs nog veel hogere cijfers. Australië met ziin gun stige omstandigheden is hard bezig andere fruitlanden van naam van hun plaats op de wereldranglijst te verdringen. Dat 90 procent van de totale "roduktie wordt geëxnorteerd, is er het bewijs Van de beide produkten, die AH nu naar Nederland brengt, is „Two Fruits" vrijwel nieuw voor Nederland; een exclusie ve specialiteit, bestaande uit fijne sappige peren, gemengd met blokjes perziken. Onder de naam Austral, wordt het produkt (in blikken van 822 gram) op de markt gebracht. Behalve als dessert kan het ook uitstekend worden ge bruikt als basis voor een zelf te maken bowl, vla-flip. De blikken Barlett Peren (William's Bon Chretien) wor den geleverd onder dezelfde naam Austral: een blik van 822 gram met 9 tot 12 halve peren. Evenals de „Two Fruits" zijn zij ingemaakt op een zwa re siroop, die evenveel aroma heeft als de vruchten zelf. Fruit uit Australië: hoewel De heer C. Pieters: ,,'t laat zich proefondermndelijk vast stellen 't is fruit om zó in te bijten. de prestatie van het land van de kangoeroe's op de markt van het Europese continent nog maar pas begonnen is, staat wel vast, dat het bij deze eerste kennismaking niet zal blijven. Waar Australië er zich op toelegt met zijn zonnig kwaliteitsfruit de wereld te veroveren, zal het zeker ook in Europa vaste voet krijgen. Hard wordt gewerkt aan nieu we aanplant. De produktie gaat ieder jaar opnieuw met sprongen omhoog. En de stroom ingeblikte vruchten, die overzee gaat, groeit even eens in snel tempo. De oorzaak daarvan laat zich proefonder vindelijk vaststellen: 't is fruit om zó in te bijten. Magnetisch matrasje Zagen onlangs een opmer kelijk matrasje van heel kleine afmetingen en merk waardige functie; het is 2.5 cm dik, 19 cm breed en 60 cm lang en dus alleen geschikt voor een dwergje. Het is echter geen matras in de ware zin van het woord; het is meer een behagelijk onderlegger - tje dat betere nachtrust waarborgt (zeggen de Ja panse makers) ten gevolge van het feit dat 4 sterke su- per-ferrite-magneten (die 1200—1800 Internationale Gausseenheden bevatten!) in het matrasje zijn aange bracht en een heilzame stroom magnetische kracht door het lichaam voeren. Magnetische stralingen gelden als heil zaam en wie het matrasje ,AHmanté Health Matress" in bed legt of op zijn autostoel, verkomt er vermoeidheid mee, stijve schouders, nek pijn, spierpijn of die zware dofheid in het hoofd en el ders. De makers verklaren dat de magnetische stroom vermoeidheidsstoffen en nare zouten in het bloed afvoert en neutraliseert en het Japanse ministerie van Welvaart en Volksgezondheid heeft het matrasje geheel goedgekeurd. In ons land voert Medicor (van Hoeylaan 28, Den Haag tel. 070-850093) het in; het kost 125,— en is (nogmaals) zo klein dat het in de ak- tentas meekan en dus ook op reis dienst kan doen in auto of hotelbed eet. Ideaal om mee te nemen op weekend-uitstapjes en vakantie! Vacuum-verpakte Waarom zo ideaal? Omdat u de Albert Heijn vacuum- verpakte worstsoorten ge rust op reis kunt meenemen. U hoeft niet te twijfelen. U kunt direct zien tot hoelang AH de versheid garandeert. Die datum staat op elke ver pakking vermeld. Een veilig Idee! 01-Rookworst 250 gram öo per stuk 200 gram 79 Bierworstjes pak 7st. (samen 200 g)l .4" Ch-Knakworstjes pak 7 st. (samen 200 g) 98 IN BLIK: 01 -Leverpastei blikje 56 gram Ctl-Soepballetjes blikje 120g ±30st 2voor1.- 01 -Knakworst blik 10 stuks 200 g) 1.. Weekaanbieding van 18 t/m 24 juli kl'k AA* 200 gram JOq verser bij!

Allerhande | 1968 | | pagina 7