Eten tussen het groen Graaf van Sandwich T T 85 3 -sst 89 ANDWICHES Australische Bartlett-Peren en Two-fruits \L' Ch-Instant- pudding 60 65 Theezakjes meer practise Goed koud ondienen Voor wie er meer van wil weten MacQueen Aardappeltjes 79 u 1968 ALLERHANDE fr zijn verschillende xAsoorten in vele modellen, twan wij sandwiches kun- maken. U gaat geheel naar n wens te werk. De meest trkomende broodsoorten mowit en roggebrood) heb- toij bij ons voorbeeld ge nikt. U begint door van ajes witbrood zonder korst ndwiches van verschillende Men te snijden. Het vier- inte sneetje brood één keer di gitaal doorgesneden en u bitwee driehoekjes. Heel ge melijk kunt u ook drie nqwerpige sandwiches ver- igen, door het vierkantje ge- m in drieën te snijden, mdjes steekt u met een ijnglas uit. Alvorens met het wen van de sandwiches te finnen, is het aan te bevelen i ingrediënten klaar te zet- dat werkt vlugger en ge- •ikelijker. Schrik er vooral van terug om deze sandwi- Een picnic doel een mens altijd denken aan improvisa tie: een tafellaken of een plastic op de grond, wat koterhammetjes en je bent klaar. Maar om een echte pic- met kinderen of vrienden kennissen, goed te doen ilagen, moet je als vrouw toch wel even het „koppie" m te voren gebruiken. Vat hebben we nodig, wat moeten we van te voren even inpakken en meenemen? In elk geval wat bordjes, bekers (desnoods van weg- looimateriaal, overal in wa renhuizen en huishoudwin- kels en in de grotere steden natuurlijk in de AH-Super- Marts te koop). Verder vol doende papieren servetten liefst ook messen, vor ken en lepeltjes. Het zou best kunnen zijn, dat iemand trek heeft in wat lekker-warme borstjes (uit blik), met -een ferme lik mosterd erop. Of dat u behalve, de sandwiches toch ook nog een pittig slaat je van het één of ander wilt «menstellen, dan kunt u dit toch niet met uw vingers op- eten, nietwaar? Dingen die ook heel ge makkelijk vergeten worden en ter plaatse onmisbaar blij ken, zijn: een thermosfles of lessenkan, en blikopeners, «lnminiumfolie zout en 'uiker, eventueel peper en dan ook een paar flinke plastic zakken, om lege blik jes, schillen, doppen, etc. etc. 'n te verzamelen en dit dusdanig in zijn geheel te de- Poneren in de daarvoor bestemde afvalbakken, die "'en overal langs de weg te- ?enkomt. Ennebent u dan vooral °ok heel, heel erg voorzichtig met vuur, ja? Menige licht zinnig weggeworpen lucifer, Peukje of iels dergelijks heeft °Q5 land al duizenden hecta- r«n kostelijk geboomte ge- kost! ches naar eigen fantasie te ver anderen. Let op de kleur. Sandwiches moeten niet alleen smakelijk zijn, maar ook aan trekkelijk om naar te kijken. MIDDEN BOVEN: Gevuld brood: van een wit brood (klein model) de twee puntjes afsnijden. Met behulp van een lang mes het brood voorzichtig uithollen zonder de korst te beschadigen. Verwij der het omhulsel van 2 h 3 leverworstjes (200 g.-.59)f daar na met een vork stukjes papri ka door de worst mengen. Het brood vanuit de 2 punten vul len. Leg het brood op een plank en steek wat bier worstjes in de vulling, onder gebruikmaking van de steel van een houten lepel. De kap jes weer aandrukken en het brood in aluminium-folie ver pakt bewaren. Een heerlijke, voedzame zomerse tractatie. Van links naar rechts: Grapefruit gevuld met to nijnsla. De grapefruit halveren, het vruchtvlees lossnijden en met de stukjes tonijn (ƒ0,89) mayonaise (ƒ0,58), snufje zout en peper, theelepel soyasaus en gehakte peterselie vermengen. De grapefruitschil met de to nijnsla vullen en versieren met reepjes groene paprika. Sandwich met plakjes ei en ansjovis. Gekookte ham (-,69 per 100 gr.) met halve schijf ananas (-.50 bl. 227 gr.) en cocktail- kers. Mon Chou (-,95) met partjes gele mandarijn (-,99) en reepjes groene paprika. Op slablaadjes gerookte tong, plakje ei en kappertjes. Driehoekje boeren goudse kaae (-,59 per 100 gr.), waarop driehoekje roggebrood, kaas en half schijfje radijs. Rondje roggebrood met Hausmacher leverworst 0,69 per 150 gram). In het midden plakje tomaat, hierop plakje ei en kappertje. 2 plakjes ei met viskuit (pot 50 gr. 2,15). Driehoekige sandwich met rookvlees, hierop 3 plakjes komkommer en 3 stukjes eiwit. Roggebrood met slablaadje en gebraden gevuld gehakt. Het gehakt op gewenste manier klaarmaken. Plat uitstrijken 2 gekookte eieren over het mid den achterelkaar leggen, daar na voorzichtig van het gehakt een broodje vormen. In alumi niumfolie verpakt, in de oven heel zachtjes laten gaar wor den. Om een bruine korst te i verkrijgen, de aluminiumfolie even opensnijden en het ge hakt laten bruineren. Sardientje belegd met in ci troensap gedompelde uiringen, hiernaast peterselie. 4 opgevouwen plakjes cerve- laatworst 0,69) daarnaast reepje boerenkaas 0,59) met radijsroosje. Op slablaadje een plakje ro- lette met 2 reepjes paprika en 1 reepje eiwit. Hieronder volgen nog enige sandwich-suggesties: Sardientjes fijnmaken en vermengen met geraspte appel, citroensap en mayonaise. Op slablaadje garnalen met tomatenketchup. Laat zalm uit blik goed uit lekken, schoonmaken. Vermeng met mayonaise en kerry. Ansjovisboter vermengen met gehakt ei, ui en tomatenketch up. Gekookte worst met sand wich-spread. Tartaar met mayonaise, ge hakte ui, kappertjes, peper en zout aanmaken. Tongenworst met piccalilly Pumpernickel of roggebrood met roquefort-boter. (1 ons ro quefort, 1 ons boter of marga rine met whisky tot een smeui- ge massa vermengen). Camembert met plakjes to maat en gehakte ui. Edammer met ananasblokjes of klein gesneden gember. Sandwich voor vegetariërs Sandwich met remoulade besmeren, hierop doperwtjes met tomatenketchup. Sandwich met mayonaise besmeren, gehakte picalilly, reepjes paprika en gehakte amandelen. Al deze suggesties kunt u ook voor dichte sandwiches ge bruiken, d.w.z. 2 sneetjes brood met beleg ertussen. Van links naar rechts: 1. „Dolores" 1/5 glas Guanabana limona desiroop 1,75 fles 0,75 ltr.) 3/5 glas Up (1/1 ltr. fles -,59) 1/5 glas Curasao 2. „Valencia" 2/3 glas Nectar Perzik vruch tendrank (1,55 fles 0,7 ltr.) 1/3 witte Vermouth 3. „Toledo" 4/5 glas Nectar Abricot vruchtendrank (1,55 fles 0,7 ltr.) 1/5 glas Abricot brandy 4. „Jamaica" 5/6 Cola-drink (fles -,59) 1/6 Rum Gameer met schijfje si naasappel 5. „voor een kinderpartijtje" 1/3 glas appelmoes met bosbessen 2/3 glas koude melk met va nillesuiker Kort voor het opdienen toe voegen. Geeft een verrukke lijke kleur. 6. „St. Pauli" 4/5 glas Cola-drink 1/5 glas Cognac Garneren met citroenschijf op glasrand 7. „Bobby speciaal" Rode of groene cocktail kersen (ca. 10) in een slank glas, en opvullen met Up-drink 8. „Melk-tic" 1 blikje frambozen (-,72) 1 eetlepel citroensap 1 borrelglas frambozen-bran dewijn door 1 liter koude melk roeren 9. „Nachtvlinder" 1/3 zwarte bessen limona desiroop (fles 1,50) 2/3 rode Vermouth bovenop plakje citroen 10. Vers gebrande AH pin da's in een long-drink glas sluiten de rij. Van links naar rechts: 1. Klop 2 pakjes kwark (a 55 cent) mooi glad met de siroop van een blik Two-fruits 1,49) en vermeng de blok jes peren en perziken met de kwark. Serveer in glas of fruit en een kers bovenop, schaaltje en leg er wat stuk jes fruit en een kers bovenop. 2. Kook een halve liter AH chocolade-pudding 0,36) volgens opgedrukt recept en verdeel dit over vier glazen. Leg voor het opdienen een halve peer er bovenop, ge garneerd met slagroom en hagelslag (-.78). 3. Laat een blik Two-fruits op een zeef uitlekken. Kook van 1 theel. geraspte citroenschil de siroop. 1/8 liter frambo zen-bessen limonadesiroop, (per fles 1,75) en 1/4 liter .water en 6 blaadjes rode ge weekte en goed uitgeknepen gelatine (ƒ0,31) een pudding. Deze over 4 glazen verdelen en zodra de massa gelei-ach- tig begint te worden, er een rand van blokjes peren en perziken opleggen. 4. Leg de halve Bartlett-Peren 1,49) in een schaal, vermeng het sap met een eetlepel ci troensap en giet het over de peren. Smelt 2 reepjes choco lade (puur) van A.H. (1,25 - 7 repen) en vul dadrmee de holte van de peren. Leg rode of groene cocktail-kersen (ƒ2,10 p. flesje) als versiering op de peren. 5. Met een puntig mesje 2 si naasappelen zigzag-gewijs doormidden snijden, voor zichtig uitpersen. Vul de si naasappelschil met een laag je Two-fruits (ƒ1,49) peren- en perzikblokjes. Het gezeef de sinaasappelsap aanvullen met siroop van de Two-fruits, een eetlepel citroensap, zo nodig met wat water tot Vi liter vocht. Met maizena bin den 0,25), laten afkoelen, over het laagje Two-fruits verdelen. Gameer met de rest van de Two-fruits en wat rode jam. Wilt u meer weten van Australisch fruit? Lees dan pagina 7. Wist u waar de naam sandwichvandaan kwam? Volgens het boekje met de zeer toepasselijke naam „Sandwiches", uit gegeven door C. A. J. vctn Dishoeck te Bussum (f 5.90) en geschreven door mevrouw C. J. Huisken- Boissevain komt deze naam van de weledele heer John Mantagu, die van 1718 tot 1792 in Engeland leef de. En tevens de vierde Graaf van Sandwich was. Hij was in zijn tijd, aldus het boekske, een berucht gokker die het soms wel presteerde vierentwintig uur achtereen te spelen. Ja. de schalk wilde soms zelfs de speeltafel niet eens verlaten om te gaan eten. Een eigenschap die wij soms nog wel eens bij onze kinderen plegen waar te nemen. Hetgeen U, ouders, echter niet moge veront rusten, want uit elk tn zijn spel verdiept kind behoeft waarlijk nog geen berucht gokker te ontstaan. Teneinde de graaf van Sandwich nu toch niet aan de speeltafel van honger te laten sterven, was er een bezorgde butler in zijn De slimme en opmerkzame lezeres (of lezer) zal het niet ontgaan zijn, dat onze recep tuur in dit nummer helemaal gericht is op het onderwerp: «wat nemen we mee, als we eens een dagje naar buiten gaan? Waarmee kunnen we onze gasten of kinderen eens verrassen, als we eens een zogenaamde picnic of an der „onder-onsje" in de eigen tuin, op het balcon, op het dakterras (ook zulke mensen heb je!) of waar dan ook willen houden zonder al te veel werk. We zouden u in dit verband van harte willen aanbevelen één van die han dige boekjes (het mogen ze ook best alle twee zijn) te bestellen, die de elders reeds genoemde uitgeverij C. A. J. van Dishoeck in Bussum voor u in voorraad heeft. Het zijn kleine uitgaafjes met vrolijk-geïllustreerde ontslag: „Huis-, tuin- en cock tailfeestjes" van B. W. F. Da gevos, (prijs 4.90) en het reeds genoemde boekje „Sandwiches" van mevrouw C. J. Huisken- Boissevain, (prijs 5.90.) Het „Cocktailboekje" leidt u helemaal van het begin af aan de deskundige hand: van af het moment van de uitno digingen, de voorbereidingen tot aan de dranken en zelfs de barbecue toe. Dus beter en vollediger kan het al niet. Vergissingen uitgesloten. Over het boekje „Sandwi ches" spraken we elders reeds. Het zal u menigmaal goed van pas komen om zon nige, maar ook regenachtige dagen binnenshuis, op te fleu ren. Als u een dagje uit bent ge weest, als u op de camping zit, als u weinig tijd over hebt om het eten klaar te maken, neem dan deze aard appeltjes. Even opwarmen ot bakken. Zout naar smaak toevoegen. En klaar bent u! Houdt u dit ook nog even in gedachten: ze zijn ook uit stekend te gebruiken bij de bereiding van koude scho tels en slaatjes. verser Wit WEEKAAN BIEDING van donderdag 18 t/m woensdag 24 juli (per stuk ±150 gram) *n Heerlijk stuk zeep, lekker fris, lekker geurend en nu ook nog 'extra-lekker' goed koop! nabijheid die steeds op het kritieke moment met een schaal met dunne boter, hammetjes, belegd met vlees en dergelijke, kwam aandraven. Vandaar de naam sandwich. Hoewelom enig pro test van 's lezers kant bij voorbaat te voorkomen er in Denemarken stem men opgaan, die beweren dat het aldaar en elders beroemde smorrebrod reeds lang bestond, alvo- rens de „vierde graaf" zo'n honger begon te krijgen. NIEUWE GRAAF De staat Atlantis moet nog steeds ont dekt worden, maar er is nu in ieder geval een graaf van Atlantis, die in Duitsland tevens dienst doet als ambas sadeur. De „edelman" in kwestie is de Duitse privé-detective Waldemar Wohl- fahrt (27 jaar), die zich door een vriend even in de adelstand liet verheffen. Die vriend speelde op dat moment voor de koning van Atlantis en wel koning Christian Wilfried Attalos. Beide vrien den verzonnen meteen een wapenspreuk voor de „graaf" van het onbekende land: „Immer zoekend naar mooie vrouwen Ivan Atlantis". „Der Stern" vroeg ernstig naar de juiste bedoelingen van dit alles. „Vrede", was het antwoord. COMPUTER Protestanten hebben meer last van hart-infarcten dan katholieken, zelfs twee maal zoveel. Aldus een onderzoek, gedaan door mensen van de universiteit van Heidelberg en beschreven in het Duitse blad „Der Stem". Er zijn en quêtes gehouden in Amerika, er zijn er gqhouden in Europa, allemaal dezelfde tendens. „Misschien kan een computer, gevoed met statistieken over hartinfarcten bij Mohammedanen, Mormonen, Boeddhis ten en atheïsten, een religie voor ons uitdenken die de minste kans geeft op hartaandoeningen", aldus de rubriek schrijfster Sibylle, die het hele onder zoek in Der Stern zeer cynisch be schrijft. BLAUWE OGEN „Op mijn grafsteen moet komen te staan: Hij was een geweldige acteur, tot de dag dat de kleur van zijn ogen bruin werd". Aldus de acteur Paul Newman die zijn vreselijk blauwe ogen haét in een interview in „Ladies Home Journal". De titel: „De moeilijkheden van een man die er té goed uitziet". ELEGANT „Ik heb de pretentie te weten wat een elegante man is. Ik ben er name lijk altijd een geweest". Aldus de Franse couturier Cardin in de Franse krant „L'Express". LUCHTKASTELEN Precies 69 procent van de Amerikanen oopt te da"-dromen, mar.r vrov.ven bouwen kleinere luchtkastelen dan man nen. Dr. Morton Wagman van de uni versiteit van Illinois vroeg tweehonderd van zijn studenten of ze wel eens fan taseerden dat: Ze een vakantie door brachten op Hawaii, met een enorme suite in het Royal Hawaiian Hotel: Ze met een boot op een meer waren en na omslaan net diegene redden die niet kon zwemmen: Ze een kamer binnen kwamen en iedereen hardop dacht: Wat ziet die er enorm goed uit. Het klopte allemaal wel. Een van dr. Wagmans conclusies: vrouwen dag-j dromen minder heldhaftig dan mannen, veel meer praktisch. (Gelezen in „Ladies Home Journal") CEVAARLIJK Mannen zwarte en blanke dro men van haar tederheid, blanke moe ders en echtgenotes beven voor haar -ntrekkingskracht wat man en zooni betreft". Zo begint een verhaal in het Duitse blad „Moderne Frau" over de Amerikaanse negermeisjes en vrouwen. Uit het onderzoek dat dit blad ter plekke instelde, blijkt niet alleen dat de blanke vrouwen zich somtijds hevig beconcurreerd voelen door mooie, jonge, negerinnen. Maar behalve mooi zijn zei vaak ook de grote baas in eigen huis i vêel doortastender dan hun mannen. Al- dus „Moderne Frau". VUILNISBAKKEN Prins Charles van Engeland heeft stenen en oude beenderen opgegraven. Dat gebeurde in een archeologisch kamp. uitgaande van zijn school. Hij kreeg wel aardappelen en pudding, die de echt genote van een van zijn professoren eigenhandig kookte, maar verder moest hij om zeven uur opstaan en zich was sen met ijskoud water uit de bergen. Aldus alweer „Der Stern" En dan te bedenken dat prins Charles in de universiteit van Cambridge zelf een klacht indiende tegen de gemeentelijke reiniging, omdat de vuilnismannen hem té vroeg met het gerammel van emmers en vuilnisvaten wakker maakten. In modern karton met inhoud voor 2 x een halve-liter-pud- dlng. Keuzeuitdiversesmaken vanille, sinas, caramel, amandel, banaan, fram bozen. Pak 2 zakjes -(samen 168 gram) CHOCOLADE Pak 2 zakjes (samen 168 gram) verser bij I doos met 20 grootformaat theezakjes (samen 80 g) Rijkgeurige melange, ge noemd naar een vermaarde Schotse clan: MacQueen. Superieure thee, in handige groot formaat theezakjes, zo gemakkelijk, vooral op va- kantietochten en weekend trips. verser bijl rtC zitten er weer middenin.... in de i.t,n van de zomerse vakantie. Jammer Lnlijk. want het houdt je zo overdui- Ijjlt voor ogen, dat het jaar er alweer .r de helft op zit. Nog enkele maand jes vve beginnen alweer aan het herfstige oJ.je van het jaar te knabbelen. Reden te meer om dan nu nog te pak- wat we krijgen kunnen van zon, :-5e zuurstofrijke buitenlucht en wat ^panning op water of in de bossen. ju]j en augustus zijn immers bij Kjek dè maanden om aan vakantie, aan ije-tijd te denken. Maakt u geen grote tot misschien wel ver over de landsgrenzen, trek er dan vooral eens met gezin of vrienden en kennissen op uit om van de vele schoonheden in eigen land te genieten. Zet de auto eens aan de kant en maak een mooie fietstocht of geniet op „lijn twee" van al het na tuurschoon om u heen. Er zijn immers zoveel manieren en mogelijkheden om het Uzelf én anderen en denk eens aan moeder-de-vrouw met haar zevendaagse werkweek het hele jaar door! echt gezellig te maken. Alleen al het feit. dat zij zo'n dag eens niet voor een uitgebrei de warme maaltijd hoeft te zorgen, is voor haar al een feest op zichzelf. Maak eens een plan om ergens voor een gezelli ge picnic neer te strijken bij slecht weer kan dit zelfs misschien wel thuis op uw balconnetje werkelijkheid worden! en ga met zijn allen aan de slag om de voorbereidingen te treffen. Sandwiches zijn er in zo talloos-veie variaties, de één nog verrukkelijker dan de ander, dat u beslist moeite zult hebben ze niet al tij dens de voorbereidingen te verorberen. En mocht uw eigen fantasie u op dit punt eens in de steek laten wel, dan zijn er handige boekjes (en de suggesties op deze pagina) om u even op weg te helpen. Veel plezier en eet smakelijk! f WEEKAANBIEDING (van donderdag 18 t/m woensdag 24 juli) KANT EN KLAAR 3/4 pot (0.72 liter)

Allerhande | 1968 | | pagina 5