Vakantie- en vrijetijdskleding veranderde in de loop der jaren <41 Sportdiiiken: ontmoeting met een andere wereld 176. GOUDZOEKER MAAKTE SPIJKERBROEK GZÜ3BK) Rollette voor alle doeleinden Snelkookpan Keukenmachine Wandelwagen Clubprijs 42«" jjjjj 1968 ALLERHANDE A De spijkerbroek is één van de eerste officiëlevrije- tidskledingstukken. Voorheen hadden we, ten eerste, weinig of geen vrije tijd en dus geen vrijetijdskleding nodig en ten tweede, weinig belangstelling voor speci fieke kleding voor de uren-van-niets-doen. Op het strand bestond en dan alleen nog bij de beter-gesitueerden de vakantiékleding uit een dun witkatoenen jurkje met veel Engels kant erop en eraan en een kanten mutsje, om hoofd en haar te beschermen tegen wind en zonnestraling; de heer des huizes liep in een soort tenniskostuum: een lange witte of beige-witte, flanellen pantalon met een wit overhemd en later véél later) daarover weer een pull over met echt een v-vormige halsopening) of een blazer met ferme kleurige strepen, zoals men die dan nu weer Echte kleding voor het nietsdoen, het niksen, bestond feitelijk niet. Die kwam eigen- Hik neer op het afdrager» van oude spullen en een trui was yel het uiterste waartoe men kon gaan (en dan moest men no» wel een beetje een artist, voorstellen ook, wilde dat aan vaard worden). Er bestond, kortom, geen vrijetijdskleding in het nabije verleden: we he pen in ons vest of in over hemdsmouwen. zoals dat heet, maar we hadden een ferme boord om en een hooggespan nen broek met bretels aan. Wat is dat nu anders geworden! Dat begon, onder Amerikaanse in vloed. na de laatste oorlog. Sniikerbroek En dan te weten dat, in de tijd van onze vaders, moeders, grootouders en zelfs overgroot ouders. de vrije, blije spijker- broek-van-nu al uitgevonden was en gedragen werd. Waar komt de spijkerbroek vandaan? Van de cowboy, antwoordt men. Mis! De spijkerbroek is door de cowboys (de echte in de vorige eeuw dus!) overgeno men van de goudzoekers en de uitvinder ervan is Levi Strauss. Een hunner was Levi Strauss, toen 20 jaar oud. Hij had, in zijn bagage, een lap zeildoek. Toen hij eens in con tact kwam met gouddelvers en vernam dat deze lieden ij- zersterke kleren nodig hadden voor hun harde werk, toen liet hij door een meester-kleerma- ker uit zijn lap zeildoek, twee broeken maken. Het waren de eerste „jeans": het werden de eerste van de ruim 250 miljoen die later, onder de naam van „Levi", een begrip werden in de hele wereld van de blue- jean-dragers; iedereen kent het etiket „Levi". Ook in die verre dagen al was ,.a pair of Levi's" een begrip. Zulk een behoefte bestond er aan de sterke broe ken. dat Levi Strauss al gauw moest uitbreiden en zo zijn naam tot een begrip in de con- fectie-industrie zag worden. Dat is nog het geval. Waar kwam toch de spijkerbroek vandaan? Ja, ook uit het Wilde Westen. En ook weer uit het milieu van de goudzoeker. Een zekere Al kali Ike had de gewoonte, bij het zoeken naar goudaders, de stukken steen, bij wijze van monster, in zijn broekzakken mee te dragen; meestal was dat te veel voor die zakken en scheurden zij uit. Een kleerma ker in Virginia City die de zaak steeds weer moest repare ren, greep op een dag een ha mer en wat koperen klinkna geltjes en klonk de gerafelde zak op de broeknaad vast. Toen bleek Alkali Ikes broek niet meer te bezwijken onder het gewicht. Levi nam het idee over, bracht de kleermaker er toe patent te nemen op de vin ding en, vanaf 1873, toen het patent afkwam tot de dag dat het afliep, was Strauss de eni- fabrikant die spijkerbroeken leverde. In Amerika is dat soort broek sindsdien altijd een soort begrip geweest; in Euro pa was hij onbekend. Pas na de oorlog, toen de Wild-West-film zulk een enor me greep kreeg op het amuse mentsbeeld van de mens en dat vooral via de televisie toen begon men, via de cow boy-helden van doek en scherm belangstelling te to nen voor de nauwe, stevige broeken der stoere vechters. De bewuste „Levi" van daar juist is nu de grootste fabriek van werk- en vrijetijdskleding ter wereld; behalve de spijker broek, nog steeds de meest-verkochte pantalon op aarde, produceert men nog veel meer sportieve en vrije kle ding. Achterkleinzoon Walter A. Haas leidt nu het .bedrijf van overgrootvader Haas, die de compagnon was van Levi Strauss die zelf kinderloos stierf. Het bedrijf omvat 12.500 medewerkers en is daarmee het 254ste bedrijf op de in drukwekkende lijst van de 500 belangrijkste werkgevers in de V.S. Laat-vorige eeuwse prent met, voor die tijd, nogal on deugende inhoud: jonge vrouwen in „gewaagde" had kostuums, zoals die toen soms al wel gedragen werden en beloerd door een manspersoon, die zich als een soort verstekeling op het koetsje heeft opgesteld. Overigens: de modellen to nen nauwkeurig hoe de had mode was. Moderne variatie op oud thema; voor de foto werd dit tweetal modellen uit de vori ge eeuw geshowd; dat ucuk de jonge vrouw was, voor het cinJe van de eeuw, toch wel pak. De tijden zijn veranderd: zonder angst voor berispin gen, kan de hedendaagse vrouw zich mooi en decent kleden in de vele modellen badpakken, die in de handel zijn. Voor de man is het al heel eenvoudig: hij vindt een uitgebreide keuze aan bad- broeken die van allerlei ge makken zijn voorzien zoals waterdichte zakkenvoerin gen etc. (Model Bernhard Altmann) soort nachthemd (tot op de kuiten); daarmee zwom hij ook. Later mocht hij een soort tricot aantrekken, zoals de foto dat hier toont. Weer later werd dat het badpak uit één deel en nog weer later de badbroek en dan nu deze badbroek in de vrolijkste en grappigste soorten en kleuren en modellen. Badkleding In Pompei heeft men afbeel dingen gevonden van vrouwen in tweedelige badpakken; het waren de zusjes van onze bi kini. Later is dat alles anders geworden; door de veranderde moraalopvattingen werd het vrouwelijke lichaam meer en meer verborgen. Pas in onze eeuw is het weer vrij gewor den en mag op enkele ge deelten na vrijelijk worden getoond en bewonderd. De kleine bikini van nu is wel het uiterste tot waar men gaan kan. Men ziet, in de ontwikkeling van het badpak, hoe, heel lang zaam, de vrije beweging die bijv. het zwemmen eist, oorzaak is dat de badkleding wat gerie felijker wordt dan de langbroe- kige hespakken van weleer. Maar het gaat langzaam! Ei genlijk pas in de jaren twintig ziet men het gewone badpak (met rokje) algemeen ingang vinden; voordien bleef het een gewaagd kledingstuk. Ook de heer aan het strand ging op merkelijk gekleed: in het begin van de eeuw nog in een lang Varkensvlees in de oven Probeer het varkensvlees eens op de volgende manier: u hebt er een mooi stuk varkensvlees voor nodig, liefst zonder te veel vet. Natuurlijk leent de fri candeau er zich bijzonder goed voor, maar ook met ma gere lappen kunt u uitsteken de resultaten bereiken. Snijdt het vlees in vrij gro te dobbelstenen. Fruit een gesnipperde ui. doe de blokjes vlees er bij. schroei ze dicht en voeg er wat zout en vers gemalen pe per bij. Laat alles op een zacht vuurtje gaar stoven. Kook intussen rijst mooi droog en korrelig. Neem een paar grote uien, snijd ze aan plakken en fruit ze 'in wat boter. Vanzelf val len die plakken in ringen uit elkaar. Pel een paar tomaten en ontdoe ze van harde kernen, pitjes en vocht waarna u het vruchtvlees in stukken snijdt. Maak een paar paprika's schoon, verwijder de zaadjes en de zaadlijsten en snijd ze in smalle reepjes. Bedek de bodem van een vuurvaste schotel met een laagje ge smolten boter. Leg hierop eerst een laagje rijst, daarna een dun laagje gefruite uirin gen, vervolgens een laagje tomaten, dan een laagje pap rikareepjes en tenslotte een laag vlees. Begin nu weer met een laagje rijst enz. enz. en zorg dat de bovenste laag uit tomaten bestaat. Nu is de be doeling dat u iedere laag die in de schotel gedeponeerd wordt, om het even wat het is, begiet met wat ongeklopte ongezoete slagroom en dat u er natuurlijk zout en vers ge malen peper naar smaak aan toevoegt. Ook de laag toma ten waar u mee eindigt wordt overgoten met room. In een matig warme oven laat u het gerecht in ongeveer drie kwartier gratineren. De „Rollette": dat is de naam I van de juli-premie van Albert Heijn's Premie-van-de-maand Club. Het is een verrijdbaar Twee modellen van Bene- dikt Maser (Dornbim, Oos tenrijk): voorbeelden van goe de elegante, jeugdige en de cente badkleding. Het linkse model heeft een streepge- kleurde ritssluiting als garne ring. Vis in romige saus Ovenschotels mogen zich in de zomer in een grote populariteit verheugen omdat f'Z-k. h ze handig zijn en V** omdat u ze in de meeste ge vallen van tevoren klaar kunt maken, Aangezien vis licht verteer baar is en in de vorm van een ovengerecht stellig ge waardeerd zal worden, hier een recept voor vis in romi ge saus. Op deze manier kunt u de meeste „stevige" vissen heel goed klaarmaken. U neemt kabeljauw, schelvis, of tarbot of iets dergelijks en pocheert de gekozen vis in ruim ko kend water met wat zout tot ze precies gaar is, dus vooral niet te lang. Daarna maakt u de vis schoon en pluist ze uit elkaar in kleine stukjes. Om het sausje klaar te ma ken gaat u als volgt te werk: ongeveer V2 1 melk wordt met een ui, een laurierblad, een paar takjes peterselie en wat geraspte nootmuskaat plus vers gemalen peper aan de kook gebracht. Zodra de melk kookt laat u het geheel op een zacht pitje een poosje trekken, met andere woorden u zet een dekseltje op de pan. Wanneer de melk naar uw mening voldoende geuren tot zich heeft genomen giet u de melk door een zeef. Daarna laat u wat boter smelten en roert er met een weinig meel een mooi glad papje van waar u onder voortdurend roeren beetje voor beetje de gepar fumeerde melk bij giet tot u een prettig gebonden saus heeft verkregen. Dit is dus eigenlijk een sauce Béchamel in een ietwat andere samenstelling dan de klassieke. Breng de saus op smaak met wat zout. In een beboterde vuurvaste schotel legt u op de bodem een laag aardappelpuree, daarop een laag gekookte worteltjes met fijngehakte peterselie bestrooid, daarop legt u de uitgeplozen vis. U giet over dit geheel de saus en daarover strooit u een laagje paneermeel. Giet hier wat gesmolten boter over, zet de schotel in de oven en laat er een mooi korstje op ko men. tafeltje, dat gebruikt kan wor den als theetafel, serveerwa gen, projectietafel, lessenaar, lees- en bijzettafel. Het blad van de „Rollette" is aan de bovenzijde afgedekt met kunststof in een teakhouten nerf en aan de onderzijde met een witte kunststof. Rondom het blad zit een rand, die een halve centimeter boven het blad uitsteekt om het afschuiven van glazen etc. te voorkomen. De afmetingen van het blad zijn 63x41 cm. Het blad is behalve horizon taal ook te stellen in verschil lende standen tot verticaal. De hoogte van het blad is instel baar van 70 tot 94 cm. Het onderstel is metaalgrijs gemof feld en de overige metaaldelen zijn verchroomd. De „Rollette" loopt op drie kogelrollers. Dit soort zwenk- wielen maakt verrijden zeer ge makkelijk. De korte zijpoten kunnen worden ingeklapt. Met de verticale stand van het blad kan de „Rollette" makkelijk in een kast worden opgeborgen. De uiterste afmetingen zijn dan hoog 86 cm., breed 80 cm. De clubprijs van de „Rollette" is 52,in PMC- chèques. Geen sport zo exclusief, of zij wordt op een gegeven mo ment algemeen beoefend. We zien één keer de Middellandse 7-ee en mannen die met een duikersuitrusting onder het ateroppervlak verdwijnen en dan gebeurt het. Dan is er in Rotterdam een caféhouder die met vrienden een eigen club van onderwatersnorters nnricht. Dan komt er uit Utrecht een jongeman naar een „onbewoond" eilandje in de Rode Zee en hij gaat er een duikerskamp lelden, dat mensen tot uit Amerika trekt. Kortom, we zakken met z'n allen zachtjes onder water, want van Middelburg tot Meppel wonen nu de Neder landse duikers. En wanneer u wilt weten: „Waarom moet ik eventueel zo nodig onder water", kunt u het antwoord krijgen van de man uit Utrecht: de heer Henk Kloosterhuis. Hij is 25 jaar en hofmeester in de vliegtuigen van de KLM, op de internationale lijnen nu. Er zijn meer mensen van onze nationale luchtvaart maatschappij die. bij een pau ze in bijvoorbeeld Kaïro, een duikerspak aantrekken om vervolgens een paar heerlijke uren onder water door te brengen, vissen en koralen kijkend of fotograferend (of vangend). Maar bij de heer Kloosterhuis lag dat al meteen voor de hand, want voordat hij ging vliegen was hij instructeur bij een Engelse duikclub. MET JOKE In die tijd al hadden Neder landers het Egyptische eiland je Giftun Saghir ontdekt, midden in de Rode Zee. Pre cies 187 dagen bracht Henk Kloosterhuis er als duik- instructeur op door. Samen met zijn vrouw Joke („Van wie menig duiker nog iets kan leren"), samen ork met die groep duikers uit alle moge lijke landen. „Duiken bij dat eiland moet voor iedereen een droom zijn", aldus de heer Klooster huis, die over het water rond dat eilandje ook zegt: „Het Mekka voor iedere gerouti neerde duiker". Zijn kamp op Giftun Saghir betekende voor alle deelne mers: slapen in tentjes, hele dagen lopen in zwempak, op blote voeten. Uren onder wa ter met de flessen zuurstof, haaien kijkend, fotograferend, vissen vangend voor de maal- De heer Henk Kloosterhuis uit Utrecht, hofmeester in de vliegtuigen van de KLM, maar ook de man die 187 dagen een internationaal kamp van duikers leidde op een tot dan onbewoond eilandje midden in de Rode Zee. tijden en 's avonds zien hoe de maan daar als een rode bol opkomt. „Iets om eindeloos te herha len". vindt Henk Kloosterhuis. die overal ter wereld wel vrienden heeft die hem tij dens een paar dagen vlieg-pauze hun duikuitrusting willen afstaan. OOSTERSCHELDE Maar duiken kan ook dood gewoon in Nederland, zowel in de Beulakerweide als in de Oosterschelde (zeearm). Even kijken weer in dat café in Rotterdam, waar de eigenaar, de heer Anton Stohoe. oprich ter is van de duikersclub „Gin Divers". Deze mannen van on der water hebben een eigen rubberboot, eentje van gigan tische afmetingen, waarmee ze zowel de Oosterschelde op gaan als de zee langs de kust van Bretagne. Vanuit die boot wordt gedoken en dat gebeurt dan bij de „Gin Divers" nog met een speciaal doel: levend materiaal verzamelen voor het Zee-Aquarium in Schevenin- gen. In het café van de heer Stobbe is een zee-aquarium voor eigen gebruik ingericht: vol met veelkleurige poliepen, een chaos van bont geverfde vissen en kreeften, op en neer wiegende zee-anemonen in meer kleuren dan de regen boog telt. „En dit", aldus de heer Stobbe, „komt voor een heel groot deel gewoon uit onze ei gen Oosterschelde. Wat dacht u. alleen maar een beetje don ker zeewater in die zeearm? Helemaal niet, om kleuren te zien hoef je niet speciaal naar een Middellandse Zee". IN SPANJE Hoewel hij ook dat met zijn club van vrienden doet, want er wordt bijvoorbeeld ook ge doken voor een zee-aquarium aan de zuidkust van Frank rijk. „En mensen die al een beetje ervaring hebben, die willen graag het grotere werk. Inderdaad, duiken bij Bretag ne of zuidelijker", zegt de Rotterdamse caféhouder, die het duiken leerde van kennis sen, tijdens een vakantie in Spanje. Maar de kennis van het duiken komt niet iedereen zo maar aanwaaien en daarom zijn er in Nederland bijvoor beeld de onderwatersport- clubs, die beginnende leden allereerst in een zwembad la ten ondergaan. Langzaam aan: zwembad, Vinkeveense plas sen, Oosterschelde, Middel landse Zee. DUIKSCHOOL „Maar in die Middellandse Zee krijgen veel mensen het idee om duiken te willen le ren", zegt in Haarlem nu de heer J. R. Ferwerda. Hij is de man die een tijdschrift voor duikers uitgeeft en tevens de man die op het idee kwam een nationale duikschool te beginnen. Zijn plannen staan nog deeltelijk op stapel, maar als hij zijn zin krijgt, kunnen mensen in Meppel en Tilburg, in Temeuzen en Heerenveen duiken leren zonder daarvoor al te ver te reizen. Hij wil een corps van instructeurs opbou wen, een net dat over het hele land verspreid moet zijn. Het idee daarvoor ontstond zo: „Vlak voordat mensen met vakantie naar Spanje gaan bijvoorbeeld, willen ze opeens nog een beetje leren duiken. Snel gaat dat nooit, maar ik wil ze graag inderdaad zover krijgen dan, dat ze tijdens die vakantie iets van de sport we ten". Aldus de heer Ferwerda in Haarlem, die wel de eis stelt dat zijn leden tenminste één jaar bij zijn school blijven, Tot slot nog: duur, dat dui ken? „Middelmatig", zegt de man in Haarlem. „Maar een goede uitrusting die men vaak meteen nodig heeft kost toch wel duizend tot twaalfhonderd gulden". Nog iets: een duiker gaat nooit alléén onder water. Kenwood Chef Wereldberoemd Engels fa brikaat met krachtige motor voor veelzijdig gebruik. 3 Mengarmen (deeghaak, gar de en K-arm). Met opaalglas mengkom en instruktieboek- je, waarin 100 pagina's re cepten.- 2 Jaar garantie. Volledige service. Vw f 298.- Bestelnr. C - 1000 K Clubprijs waarvan f 42.- in PMC-cheques 10Hulpapparaten maken uw keukenmachine nog handi ger. U kunt ze apart bijbestellen: Snelmeng- Vlees beker molen N—/IN— Vruchten pers Koffie molen Rauw moten Vraag gratis catalogus met ^olledige gegevens Tempo Gourmat voor 4 6 personen. Geschikt voor elke warmtebron, voorzien van 2 handige koudgreeporen. 3 Inzetbakken (2 geperforeerd). Compleet met kooktijden- kaart en Instruktieboekje met kooktips. 2 Jaar garantie. Vw f70.- Bestelnr. F-860 Clubprijs (in PMC-cheques) Vraag gratis catalogus met volledige gegevens Zeer lichtlopende wagen. Met een paar handbewegin gen inklapbaar, -zodat u de wagen gemakkelijk mee kunt nemen in auto, bus of trein. Frame, evenals de velgen van de wielen, geheel ver chroomd. Nylon naven die geen olie of smering be hoeven. Zitje van sterke kunststof In leuk blauw ruit- dessin. Vw f65.- Bestelnr. C-112 (in PMC-cheques) Vraag gratis catalogus met volledige gegevens

Allerhande | 1968 | | pagina 3