Koffie Koffie 2?° cti Revalidatie wordt een steeds gewoner zaak (9J 29, 46 T VERWEN UW PLANTEN NIE1 Wetenswaardigheden RABAT HARTINFARCT RUKT OP Cft-Sinas Planten- margarine Vhallo -OVERAL RONDNE ALLERHANDE NIEUWTJES mm de smookboks Kleinste kamertje Het nut van het opkammen van grondHoudt het vocht tochvasi Ferla Americana GOED BEKEKEN 20 bekers Jkdoe ook mee ALLERHANDE JULI "BA dubbelpak 5ÖU 500 gram De koffie der koffies - zo noe men de kenners de vol-aro- matische Perla Americana koffie. En gelijk hebben ze. Want de beste koffiesoorten uit Midden-Amerika zijn sa mengebracht voor deze krachtige en bijzonder fijn- geurige melange. dubbelpak 500 gram vareer bij Het gebeurt ineens en je schrikt je ongelukkig: binnen één week twee goeie vrienden van wie je plotseling hoort dat ze doodstil en plat" moeten liggen. Je wilt wat doen maar verneemt „Geen bezoek, zeker de eerste drie weken niet". Bij verder informeren valt het woord „hartinfarct" en je denkt somber: de zo veelste. In de kring van bekenden wordt druk gepraat. Hij werkte de laatste maanden ook veel te hard, zegt de een. Het zat er dik in, betwetert de ander. En al tijd kerels met leidinggevende functies, weet een derde. Dan blykt wat later dat een heleboel van die opmerkingen er helemaal naast zijn. In het Academisch Zieken- .huis in Leiden zit ik in een kamer, met koffie, papier en ballpen. Ik had gedacht er met één arts een beetje te praten en nu blijkt er ineens een heel groepje mensen klaar te zit ten om mij als leek een beetje inzicht te verschaffen. Links van me mejuffrouw B. van Wijngaarden, maatschap pelijk werkster; dan de heer H. van der Sluys, econoom; vervolgens de heer J. Josten, psycholoog en tenslotte dokter H. W. H. Weeda, cardioloog. Zij (samen met de cardioloog J. Pool en de psychiater J Rin- gelberg) vormen een team en om het een beetje onple zierig te zeggen het begrip hartinfarct staat dagelijks op hun menu. door P. W. RUSSEL j9 mS m 1* 'koclzuurvrij'e Q pi II IT sinaasappel- «AA KAlil limonade Verpakt in bekers van 2 dl die tevens als drinkbeker sinas Y\jirii .In speciale meeneem-doos: dat is slechts 25 ct. per beker verser bij GOLD QUEEN Pakje 250 gram 100% plantaardig, zuiver als de natuur zelf en heerlijk van smaak. Bovendien licht ver teerbaar en ongezouten. Verpakt in licht- en lucht dicht aluminium. Een fijne tafelmargarine! Ja, 'Heintje* doet ook mee! U weet het: als u AH-Mar- garine koopt, kunt u voor 12 ct. een 'Heintje' meene men. Boeiend, avontuurlijk, fantastisch jeugdblad in kleuren. Uw kinderen zullen er 'mee weglopen'! verser bij Opvallend Hartinfarct, wat is het eigen lek? Het betekent, dat een stukje van de hartspier dood is. Zoiets gebeurt niet van vandaag op morgen; een hart infarct moet een langdurige voorgeschiedenis hebben. En wat opvalt? Hartinfarc ten komt men tegen bij men sen die beslissingen moeten nemen, die sociaal mobiel zijn, die snel carrière m-aken. Al deze zaken verhogen de kans op een hartinfarct, net zoals het ontmoeten van veel onze kerheden. Maar met „niveau" heeft het niets te maken, zo als men maar al te graag ge looft. Maar je hoort toch nooit van een havenarbeider of een vuilnisman, dat hij een hart infarct heeft, probeer ik. Dokter Weeda kijkt me glim lachend aan: „Oh neen? We hebben hier net de tweede vuilnisman voor een hartin farct onder behandeling. Het heeft allemaal niets te ma ken met de lichamelijke zwaar te van het werk; wat dat be treft staan de bouwvakker en de kantoorman op één lijn". „Bekende" voorbeelden Feit is wel, dat veel meer mannen een hartinfarct krij gen dan vrouwen. Grofweg gezegd: vier tot vijf mannen tegen één vrouw. Onplezierig om te bedenken, maar daarom niet minder waar, is ook, dat het echte hartinfarct in onge veer dertig procent van de ge vallen meteen dodelijk is. En de praktijk heeft ook aange toond: als men één maand na het hartinfarct haalt, dan heb ben 74 van de honderd man nen kans de volgende vijf jaar (en langer) ook te halen. Voorbeelden van bekende man nen zijn er, Eisenhower is er één, Johnson (hartinfarct vóór hij president werd) is een an der. In Amerika kreeg vijftien procent van de patiënten een hartaanval op hun werk, ter wijl men zeker 25 of dertig procent zou verwachten Wie de kaart van Europa bekijkt, die ontdekt, dat Ne derland eigenlijk helemaal niet zo gunstig uit de bus komt. Van alle mensen die er in ons land doodgaan sterft 41,3 procent aan een hart ziekte. In België is dat 30,1 procent, in Duitsland 37,6 pro cent en in Frankrijk 31 pro cent Finland staat bovenaan met 49,2 procent en Polen springt er gunstig uit met 21,4 procent. Het hartinfarct rukt op, dat is gewoon waar. Als we in ons eigen land terug gaan naar 1950, dan ontdekken we dat er toen 3830 mannen tussen de 50 en 74 jaar stierven aan een hartziekte. In 1965 was dat aantal gestegen tot 7620, een verdubbeling dus. Bij de vrou wen van dezelfde leeftijds groep was de sprong gelukkig niet zo groot, maar toch nog altijd van 2740 naar 3300. Tien procent niet Een relatie tussen wat men noemt managers-ziekte en hartinfarct is nog nooit bewe zen, maar wel is aangetoond dat van de mannen tussen de veertig en 62 jaar er vijfen twintig tot dertig per duizend last hebben van een hartin farct. Tot hun vijf-en-veertig ste jaar halen vrouwen maar één-vijfde van dat mannenge- tal en na dat 45ste levensjaar komen ze tot de helft. „Een hartinfarct hoeft niet meteen pijn te doen en liggen tot gevolg hebben'', hoor ik. „Tien procent van de hartin farcten komt niet eens bij een arts terecht en de mannen of vrouwen, die er aan lijden, blijven rustig leven". Rust roest Als we het over hartinfarct hebben is er ook een positie ver geluid te horen en dat komt hierop neer: teveel men sen worden, na een hartinfarct met onnodige zorgen omringd. „Neen, laat hem maar zitten, hij moet oppassen", zo in die geaet en dat zo dikwijls onno dig te voorzichtig zijn maakt de patiënt angstig. Steeds meer zal men de artsen horen zeggen, dat de patiënt uiteraard gedoseerd op lichamelijk gebied belast moet worden en steeds meer zal men horen van iemand, die na een hartinfarct, bezig is aan hartrevalidatie Zo dikwijls, dat er in Nederland al lijsten bestaan van mensen die op de ze revalidatie zitten te wach ten. „Rust roest" dat geldt ook (dikwijls) hier. En bij onder zoekingen is gebleken, dat ge trainde hartpatiënten dikwijls een grotere overlevingskans hebben dan de stilzitters. Het zijn de trainingsprogramma's die de hartpatiënten psychisch maar ook zeker fysiek veel verder brengen. Geen Keesie Ook cardiologen zullen niet meteen kunnen zeggen, waar de oorzaak van een hartin farct te zoeken is. Een samen spel van factoren maakt een even snel neergezette conclu sie bijzonder moeilijk. Maar aan de andere kant komen nu de vruchten los van de vele onderzoekingen, die de laatste jaren zijn gepleegd. Wie de patiënten zelf naar de oorzaak vraagt, hoort bij na altijd: intense arbeid of psychische spanningen. Er zijn hartpatiënten, die zelf de spanningen uit de weg gaan. Zij zullen niet naar de beeldbuis kijken wanneer Real MadridManchester Uni ted wordt uitgezonden. Ande- ren geven toe: „Ik kijk wél wanneer buitenlanders schaat sen, maar als Ard of Keesie komen, zet ik 'm af; ik zit me dan teveel op te winden". Slim Hartpatiënten hebben nóg een groot nadeel; hun ziekte is niet zichtbaar. De man, die rus tig 's ochtends wat wandelt, boeken leest, 's middags een uurtje rust en zich 's avonds bezig houdt met zijn postzegel verzameling, krijgt niet zelden van collega's te horen: „Lek ker bruin leven heb jij". En omgekeerd wanneer men hoort dat hij een hartpatiënt is komen dikwijls die over dreven zorgen: „Neen zeg, blijf zitten, ik pak die asbak wel even voor je". Slim was de man die, na een hartinfarct, met zijn vrouw boodschappen ging doen en dan telkens een lege tas droeg. „Anders denken ze: hij laat zijn vrouw maar sjouwen en draagt zelf niets", vond hij. Blijft voor ons doorsnee mensjes als positiefste hou vast het feit, dat hartrevalida tie waarvan onze groot ouders nog nooit hadden ge hoord een steeds gewoner zaak begint te worden. En president Johnson blijft wel het beste bewijs voor de „stel ling", dat men na een hart infarct niet uitgeteld hoeft te zijn. Elders in dit nummer bren gen hoogdeskundige Personen u op de hoogte van het bar- bekuuen; het braden en roos teren van lappen vlees in de vrije natuur. Weet u waar het woord barbecue vandaan komt? Van die Fransman (al dus wil de geleerde het) die, ergens in Zuid-Amerika. een barbecue-feestje binnenliep en daar een os aan het spit zag draaien boven het vuur. Het viel hem toen op dat het dier een pluim of baard aan de staart had en toen riep hij verward uit: „Barbe a Queui" Baard aan de staart, dus. En dat hoorden die barbaqueuende Amerikaantjes en zeiden het toen na op hun manier: „bar- beque" en spraken het zo uit: barbekjoe. En dat is het ge bleven. En wij doen mee. Nu óók wat onze versgevan gen vis aangaat, ja. Zagen 't Amsterdam, bij Studio Ba zar in de Spuistraat, deze smoke-box: dienende tot het zelf roken van verse vis, vlees of worst. Slim: een spiritus- brandertje verhit zaagsel dat zich in een afgesloten ruimte bevindt en dat gaat dan hef tig roken; in 8 minuten reeds is uw regenboogforel glanzend gerookt. Deze smookbox heet ABU-Smoke-Box en is ge ëmailleerd; er kan ook mee gegrild worden. Compleet met brander, zakje rookzaagsel voor 50 rokingen, een instruc tie-receptenboekje en een draagtas: 55,(tel 020 222030). Behalve de barbekjoe nu ook dus de smookboks. Voor uw bokking. Spray-pret Oogjes opzetten Men kan modieuze, grote ogen opzetten met die grap pige, nieuwe Pick-and-Paint- Set" van Gala of London. Wat, beste man, vraagt gij nu, een „Pick-and-Paint-Set"? Wij zul len het u uitleggen. Deze set dan is een set om grote mo derne ogen mee op te zetten; dat meldden wij reeds. Voor heen was alleen wit, bruin en zwart het paletje waarmee de kijkers verfraaid moesten wor den; dat is anders bij Gala: daar worden kleuren toege past lila, blauw, aqua, groen Even aandacht voor de „Perform Hairspray" en wel om "olgende re denen: 1) is geur loos, zodat geen botsingen ontstaan met eigen parfum; 2) kan in twee standen gesprayd ofwel verstoven worden; even een draai aan het ven tiel en men regelt zelf de dosering; 3) bij elke bus twee aardige flesjes parfum „Le Jour", een licht, fijn geurtje voor de jonge^ vrouw en het meisje; „Soirée", iets zwaarder voor de rijpere vrouw en voor zwoele avond(t)uren De vloeistof bevat proteïnen die de nadelige gevolgen, welke wel eens optreden bij een geregeld gebruik van sprays, grotendeels ondervangen. Im porteur „Fleetwood", Keizers gracht 104, Amsterdam; 020 65746. 6,90). Voor beter leefklimaat Wij zijn niet alleen voor „beter leven" maar ook voor „beter leefklimaat", al staan beide begrippen nauw met elkaar in verband. Derhalve melden wij het bestaan van de nieuwe ITIIO Aircondi tioner. Dat dóen wij. Want ons leefklimaat kan dikwijls buitengewoon slecht beïnvloed worden door overmatige hitte, door overdadig vochtgehalte, door benauwdheden en stu wingen. De airconditioner fil treert ook nog. Dat wil zeggen dat zij stof opzuigt en vast houdt; bij het koelen, bij het ontvochtigen. Voor kantoor, winkel, woning, vergaderzaal. Kan aangebracht worden te gen de (doorboorde) muur, maar ook, op statief staande, tegen (doorboord) venster. Prijs? Er zijn twee modellen; het ene kost 1160,het andere 1285,Zonder sta tief en zo. Dan wordt het enkele honderden guldens duurder. ITHO-Schiedam: 010—260340. besluit van hogerhand in de Model Bouwvergunningen 1-965 zijn de maten van de toiletruimte, het kleinste kamertje in uw woning, gebracht op 115 bij 85 cm. Juist. Dat kan betekenen dat u, i.v.m. deze beperkte ruimte een LAAG HANGEND CLOSETRESERVOIR nodig heeft. Nu: WISA (de oude W. J. Stokvis uit Arnhem) heeft, als eerste fabrikant, toestemming gekregen van het Keurings Instituut voor water leiding Artikelen het garantiemerk (van de KÏWAte voeren voor zijn laaghangend closetreservoir WISA 200. Dat kan dus zelfs aangebracht worden in dwergen-w.c.-tjes. Wat zegt W. J. (WISA) Stokvis er verder van: elegante eenvoud kenmerkt het reservoir en het heeft EEN FLUISTERZACHTE WER KING. En zoals wel heel duidelijk blijkt uit het prentje hierbij: het ding werkt sluw met twee drijvers. Grey flannel Grijs flannel (grey flannel is het materiaal van dez twee Britse jurkjes; de m: dellen zijn van het, voon voor jonge mensen werkend; bedrijf „Shubette of London Het meisje-met-hoed draag een jurk met bolero-jasji hoog kraagje en bef met wit! ruches; in marine-wit en grijs wit (hier getoond) Het meisji met de Piet-de-Smeerpoeti kuif draagt een grijsflanella jurk met witte crêpe kraaj en manchetten en een stiksel motief en inzetstuk in he midden. Shubette importeerd ook in ons land. Dan belle; naar Mevr. Babs Nelemans Sartorius, Confectiecentrum Amsterdam. Het is moeilijk te voorspellen of het een droge augustus maand zal worden. Er is tot nu toe nog maar enkele keren sprake geweest van de droogte die noopt tot het be sproeien van de tuin. Todh kan het zover komen dat de bovenste verdiepingen van flats droogstaan, doordat er teveel tuinslangen door de tuinen kronkelen en teveel sproeiertjes de strijd moeten opnemen tegen het drogen van de grond en daardoor het ver welken van plantjes. Toch is het zeker dat men te snel be gint te spuiten (ads het ten minste gewone winterharde planten en bloemen en strui ken aangaat) en verder dat men, met beleid, veel kan doen om uitdrogen te voorkomen. Wie te vlug begint te spui- Krulsetten grote mode Er zijn twee nieuwe haar krulsets verschenen: een van Friolanda N.V. (Koninginne gracht 29, Den Haag 070- 63 98 53) en een van Erres (Heiman Dullaertplein *3, Rotterdam010-25 10 60). De eerste heet „Queen Curl" of wel Koninginnekrul en deze komt in drie uitvoeringen, al le therinostatisch beveiligd en alle in slaat de krul in 3 tot 6 minuten te doen ontstaan. „Queen Curl JQ-7" heeft 4 dikke, 2 middel en 2 dunne krullers en 8 verwarmings staafjes in het oventje; 59,— „Queen Curl JQ-3" heeft 8 dikke, 4 middel en 4 dunne krullers en is luxe uitgevoerd in beauty case lichtblauw of rose met wit. Met spiegel 98, Model „Queen Curl JQ-5" be vat 12 dikke, 3 middel en 3 dunne krullers die alle gelijk tijdig verwarmd kunnen wor den; ook luxe beauty case uitvoering; ook spiegel 165. Dan^ kijken wij even naar Er- res-Stokvis' „Instant Hairset", waarvan hierbij de afbeelding. Ook weer zo'n krullerverhit- ter; ditmaul bestaande uit 14 rollers van verschillende dik tes; 7 dezer rollers kunnen tegelijkertijd verhit worden op het oventje dat elektriek ar beidt. De veilige grens van 75° wordt niet overschreden de warmte blijft een kwartier op vrijwel constant niveau. In 6 minuten mooi! 89,— ten dat is bij de eerste droge periode verwent de planten; ze zullen dan pas echt last van de droogte gaan krijgen. Elke plant bezit een reserve tegen droogte; deze stelt haar in staat tamelijk lang weerstand te bie den tegen warmte en droogte. Dat geldt voor struiken even zeer. Alleen de eenjarige zo- merplantjes, de Afrikaantjes, de begonia's, de geraniums, de lobelia's, de agertum en al die andere vrolijke bloeiertjes die nen, nadat ze geplant zijn, vochtig gehouden te worden. Deze plantjes moeten dan even geholpen worden „op de been te komen". Als gezegd: we kunnen veel doen om van al het water dat in herfst en-winter gevallen is, gebruik te maken als het zo mert. Hieronder een aantal ad viezen daarvoor. Komende seizoen Natuurlijk is het, in vele ge vallen, nu te laat er nog iets aan te doen; veel van wat we hier vertellen zal dus toegepast moeten worden in andere sei zoenen. Zoals bekend, is het de hoeveelheid grondwater die be paalt of de planten wel dan niet zullen groeien. Daarom is het reguleren van het grond- xvater een van de meest effec tieve bewateringsmethoden, dat klinkt logisch. Het is, zoals spreekt, ook niets nieuws; wij in Nederland, wisten dat vele honderden jaren geleden al en wij zorgden door ons systeem van kanalisering voor de ver spreiding van het voorradige water; andere volkeren hebben dat, op hun manier, ook ge daan. Maar wij, in ons tuintje, hoe ven niet over te gaan tot het graven van een miniatuur-ka- nalenstelsel. Wij moeten ervan uitgaan dat iedere vorm van bovengrondse irrigatie, met be hulp van gieters en slangen en sproeiers, slechts een tijdelijk en zeer ontoereikend hulpmid del is en eigenlijk een soort laatste poging is om de plan ten te redden. De structuur van de bodem speelt bij dit al les natuurlijk een rol; stenige, zandige bodem droogt snel; kleigrond houdt het vocht langer vast maar wordt ten slotte hard en barst; veen grond houdt het vocht het langst vast. Teelaarde We kunnen de vochtigheid van de grond het best bewaren met behulp van teelaarde; een kruiwagen vol is evenveel waard als tientallen emmers water. Teelaarde is een meng sel van bladaarde, mest, stro, bladeren, turfmolm en andere soorten bovenaarde. Deze aarde is te koop. Deze aarde dient in de herfst al ingewerkt te worden in de grond die dan tevens omgespit en omgewerkt moet worden; bewerkte grond nl. absorbeert het vocht en houdt het vast. Onbewerkte grond, „dichtgeslagen" noemt men dat, weert het water af; het stroomt weg door geultjes maar dring er niet in door. Rondom struiken, coniferen en andere groenblijvers dient de grond dus „opgekamd" te wor den. De goede tuinman zal, als de vorst geweken is, in het voorjaar de gehele tuin om werken. De eerste keer dat dit ge beurt, moet het vrij diep gaan; later kan men volstaan met een meer oppervlakkig „kammen". Denk eraan dat droogte niet iets is dat kenmerkend is voor de zomermaanden; ook in no vember kan het droog zijn en vooral het voorjaar (maart, april) is zó droog dat dan het gevaar voor bosbranden het grootst is! In die periode hebben groen- blijvende struiken vaak veel te lijden; aan de ene kant is er reeds de krachtige zon die tot groei stimuleert, aan de andere kant is er de nog droge, koude (vaak diep binnenin nog be vroren) wintergrond. Men doet er dan het best aan struiken etc. die tegen een zuidelijke muur staan en daar door de zon doodgemarteld worden, af te dekken met wat licht mate riaal zoals sparre-twijgen, hooi, stro, plastic. De voet moet ook gedekt worden; dit alles voor komt de uitdroging heel goed; het behoedt tegen het fatale „verbranden"; er zijn landen waar men zeewier toepast. Dit dekt prachtige af en heeft het voordeel dat er geen onkruid onder groeit. Men moet des zomers zulk een voetbedek- icing weghalen daar de struik etc. anders zou „stikken" maar men moet er toch wel zoveel van overlaten, vermengd met de grond, dat deze vochthou- dend blijft. Achter een scherm Open plekken in uw tuin zul len snel uitdrogen; men dient daar een scherm te plaatsen in de een of andere vorm. Daar mee vermindert men de be hoefte aan water; men vermin dert er n.l. de uitdrogende adem van de wind mee. Heggen, schuttingen, stromatten, etc. doen hier prachtig werk. Men kan zelf een tijdelijk scherm maken door een houten raam te timmeren van de gewenste afmetingen en dat te bespannen met een stuk plastic; zo'n scherm kan ook heel handig eerst bespanen worden met kip pegaas en daarna met plastic. Dat maakt het geheel steviger en het stelt in staat er b.v. een klimplant etc. tegenop te laten klimmen. Hierbij volgen nog enkele korte wetenswaardigheden. Men bewerkt nog steeds omgespitte grond: flink diep, spa. diep. Later is dat niet telkens weer nodig. Nadat de grond de eerste maal diep is omgespit, kan men later volstaan met „opkammen", dat is iets oppervlakkiger bewerken. Kleigrond zal scheuren vertonen in het voorjaar; hierdoor verdwijnt het zo broodnodige water. Die scheuren moeten dus verdwijnen! Voor het zaaien moet de grond diep hewerkf worden. Anders houdt de korrelige, brokkelige grondlaag het vocht dat zich eronder bevindt, tegen. Nieuw-gepote plantjes sterven daarom zo vaak. Goed omgespitte grond geeft het water de gelegenheid op tf stijgen naar de jonge plantjes. „Dorst" van boom en plant: een berk drinkt tussen de 300 en 400 liter water op een zomerdag! Een zonnebloem plm. 1 liter; een cactus redt bet met een paar druppels. Een helling, op het zuiden en westen gelegen, droogt gemat keiijker uit dan een die op het noorden of oosten ligt. 0 lievige winden blazen het vocht weg; men beschutte de grond daar dus tegen met behulp van schutting, scherm of haag van struiken. Een windscherm behoeft niet hoger te zijn dan 1 meter, om uitdroging van een strook van zeker 20 meter tuin te voorko. men. Natuurlijk vragen de beschermende struiken zelf ook weer water. Een plant absorbeert voedsel, dat opgelost is in water, door middel van de wortels en scheidt vocht af door de bladeren.; Bedekking van de voet van hoorn, plant en struik voorkomt uitdroging in najaar (november) en winter en voorjaar (maart- april vooral). Alleen tijdens langere perioden van droogte en dan nog alléén des zomerg sproeie men. Coniferen en dergelijke kunnen söins wel eens, in b.v. november nog, be hoefte hebben aan een emmertje bijvoeding in de vorm van water. 0 Bomen en struiken die dicht bij een zonnige muur staan, drogen vroeg in de winter en in het voorjaar vaak uit wanneer ze onbeschermd blyven; bedek ze dan met linnen, sparretakken j of stromat. Ook de voet dient bedekt te zijn in zo'n geval, j 0 Pas-gepote planten groeien beter en hoeven niet zo dikwijls besproeid te worden wanneer ze beschermd worden door spar retakken of zaklinnen. Zwarte bessen, frambozen en aardbeien groeien goed in vocli- grond; maak een bed van bladeren, stro of turfmolm rond om iedere plant of struik; wèl weghalen in het voorjaar! Het grasveld kan, na de barre winter, eens even opgekamd worden met de hark; het moet, zoals spreekt, heel licht ge beuren. Daarna kan er compost op, of gezifte bladaarde of een ander mestmiddel. Dan echter nog geen kunstmest opbrengen: dat mag pas als het gras weer flink begint te groeien, later in het voorjaar dus. De schoffel dient om harde grond om te spitten of om de grond tussen rijen planten te bewerken. Onkruid moet dan meteen gewied worden. Om het nog even samen te vatten: houdt de grond vochtig en doe dat door bewerken en slim afschermen. Het toevoegen van teelaarde is vooral belangrijk.

Allerhande | 1968 | | pagina 2