Albert Heijn-filialen staan klaar voor vakantiegangers ch IN DE WINTER VOORBEREID BARBECUE-PARTY IS NIET ZO DUUR De man-alleen-thuis is een beklagenswaardig wezen Klein fabriekje in de tuin TM ■iiniiifiiini Voorwaarden Knus en heerlijk Rook wèg SAH001000148 Allerhande Juli 1968 Aller #Hande Europa viert vakantie en de Nederlandse kust „verwerkt" e vrije dagen van honderdduizenden. Ze drinken en ze 'en> ze snoepen en ze rennen over het strand en dan in- ens, in september, zyn ze weer weg. En ze vinden het na- mri^jk heel gewoon dat ze overal hun frisdranken en hun erziken kunnen kopen. De toeristen Uit het Oosten aan er helemaal niet van te kijken, dat ze 's avonds om ht uur bij AH nog hun Duits brood kunnen aanschaf- ,n en dat er volop „harde worst" is, waar ze zo gek zqn. Zo moet het ook, maar het kan alleen, omdat er de ijzige maanden januari en februari al mannen aan Mini's, zon en veel dorst dachten. Bergen in Noordholland, één de weinige plaatsen met predikaat „Europese ge ënte". Bergen, dat nog niet ïan g geleden de dichter jriaan Roland Holst 'huldig- omdat hij tachtig jaar erd. Bergen waar hij die ge- »enheid oOk prinses Beatrix 'prins Claus kwamen. Ber- n, waar de heer Th. A. de een bedrijfsleider van Ibert Heijn zegt: „Nor aal hebben wij per week 00 'klanten in de zaak; in bet eristenseizoen loopt dat op twintigduizend". Veel dorst Twintigduizend mensen, 'die verschillende talen spre- maar die een paar dingen sneen hebben: vakantie, ager, dorst. „Midden juni is de grote room begonnen", vertelt de De Veen. „Wij onder- ouden een heel nauw contact t de VW hier; dan weten precies en tevoren! anneer de vakantiegangers ingeschakeld om bij eike kas sa de klant te 'helpen de bood schappen in een tas of mand te pakken en eventueel naar de auto te dragen, want alles draait er om iedereen zo goed én zo snel mogelijk te helpen. „Maar om aan voldoende mensen te komen ben je in januari al bezig een schema op te zetten en in februari trek je al extra mensen aan", vertelt de heer De Veen. „Veel meisjes van middelbare scho len, die we eerst opleiden en leren met de 'kassa's om te gaan. Want er valt wel iets te verwerken als u weet, dat we in die drukke maanden elke avond en ook zondags open zijn". Onverwacht TH. A. DE VEEN„Wij we ien tevoren in Bergen precies hoeveel toeristen er komen m uit welke stréken, zodat ce op tijd onze maatregelen hunnen nemen." omen, uit welke landen ze fkomstig zijn, of ze op de earn ings, in de pensions of in de tels zitten. Dan kunnen we tijd onze maatregelen ne- ?n om aan de wensen te oldoen". Ook die wensen lopen na- ïurlijk uiteen, maar een ding zeker. „Op de warme dagen het AH-bier nauwelijks aan slepen", aldus de heer De een. „En de frisdranken, on- elofelijk. We hebben nu ge- likikig in Bergen zelf een op lagplaats, zodat 'het uitgeslo ten is dat we „uitverkocht" aoeten 'verkopen." Ervaring Wat de vakantiegangers be reft, vormen de Duitsers in lergen de grootste hap. „De rvaring heeft ons geleerd caar de Duitse toerist het leest naar vraagt en we we ten dus precies, wat we da- elijks moeten aanvullen", ver telt de 'bedrijfsleider. Er is een aonme vraag naar chocolade, roomboter, koffie en varkens- lees". En de Duitse kopers worden iirect gevolgd door de eigen 'aderlandse toeristen in Ber gen. „De Nederlander met va kantie 'koopt veel gemakkelij ker dan anders", weet de heer le Veen. „Men komt niet met het boodschappenlijstje bin nen, maar het is de impuls (lie doet kopen. En in de va kantiedagen zit het geld nu «en keer iets losser in de por temonnee". Goed en snel Vijfentwintig mensen wer ken er bij Albert Heijn in Bergen „normaal", maar in net vakantieseizoen is dat aan tel meer dan verdubbeld. Aan kassa's wordt achter el- afgerekend, jongelui zijn „Een machtige tijd, zegt in Katwijk aan Zee de bedrijfs leider van AH, de heer I. J Adelaar. Deze maand én in augustus kan men bij Albert Heijn in Katwijk elke avond tot negen uur boodschappen doen en misschien lopen de neer Adelaar en de zijnen aan het einde van het seizoen een beetje op de wenkbrauwen, hijizelf wil er nauwelijks van weten. Als het even kan gaat ihij op zondag een paar^ uur zwemmen „en dan 'kun je er de hele week weer tegen". Zijn dertienjarige ervaring bij AH heeft hem al meer keer voor onverwachte situaties ge plaatst en als we met hem praten, kunnen we het zo voor onze neus zien. Worteltjes Negentienduizend klanten stappen er bij hem tijdens 'het vakantieseizoen elke week door de kassa's, zoals dat heet en ook in Katwijk zijn de frisdranken nauwe lijks aan te slepen. „En wor teltjes", zegt de heer Adelaar, „De Duitse toeristen zijn gek op onze worteltjes". Met Pasen heeft Katwijk de Engelsen gehad, nu zijn het de Nederlanders, de Duitsers en de Scandinaviërs ..en de Zweden zijn de gemakkelijk ste klanten", aldus de bedrijfs leider. De bezetting van vijf en dertig mannen en vrouwen is uitgebreid tot vijftig. Wensen met haast Ook in Zandvoort zitten bij Albert Heijn nu elke dag vijf tig mensen, om al die mensen met- vrije-tyd aan hun bood- J. A. VAN PUTTEN: „De mensen hebben in Zandvoort altijd haast. Oj ze willen naar het strand, of ze komen er vandaan en zijn op weg naar huis." I. J. ADELAAR: „Worteltjes. In Katwijk zijn de Duitse toeristen gek op onze Ne derlandse worteltjes." schappen te helpen en dat zo snel mogelijk. „De mensen ko men hier in een haast-stem- ming binnen", zegt de bedrijfs leider, de heer J. A. van Put ten. „Of ze willen naar het strand, öf ze komen er van daan en willen naar huis. Al les schuurt een beetje van het zand of de zon en iedereen wil ■dus heel snel alles hebben". En ook in Zandvoort draait Albert Heijn in de weekein- Het is moeilijk te voorspellen of het een droge of een natte augustusmaand zal worden. Wat we niet behoeven te voorspellen gewoon omdat we het weten is, dat uw tuinplanten sterker zijn dan u denkt. Onder het motto „Verwen uw planten niet teveel" vindt u op pagina 2 een artikel over de bewerking van uw tuin, waarbij het geen zins de bedoeling is dat u gelijk de lieftallige jongedame op de foto met grote kruiwagens gaat rondrijden. den. Elke dag van acht uur 's ochtends tot negen, uur 's avonds en op zondag gaan de deuren 's middags om zes uux dicht. Wie ziet de 'heer Van Putten als klant binnenkomen? „De Zandvoorters van oorsprong of wat ze hier noemen, 'de im port, dat is één", antwoordt, hij. „Dan veel Duitse toeristen en ooik heel veel Nederlanders van de campings, plus de dag jesmensen uit Amsterdam. Die laatste groep is geweldig groot en zo komen we in deze maanden dan ook tot achttien duizend klanten per week". Nog even die dagjesmensen. ,,'s Morgens komen ze om fris dranken te halen, als ze naar het strand gaan en van vier uur af zie je ze weer op weg naar huis om nog vlug even sla. komkommer en vlees te halen om voor vader-thuis toch een maaltijd op tafel te hebben, maar dan een die niet veel voorbereiding kost". Maar AH staat klaar. Voor vakantiegangers uit alle hoe ken, die alle talen mogen spreken die ze willen. De vak ken liggen vol, de snelle hel pende handen zijn gereed. De man die een dag thuis alleen wordt gelaten, is een beklagenswaardig wezen. Niet ómdat hij alleen wordt j gelaten. Dat vervult hem tevoren namelijk met een stille, glanzende vreug de. Maar het is de manier waaróp hij alleen wordt gelaten. En daar zijn de vrouwen de schuldigen. Aan haar ligt het als de man-alleen-thuis onzeker wordt in de loop van de i dag (soms al een uur nadat j zij zijn weggegaan) en tenslotte gaat twijfelen aan de juistheid van zijn j handelingen en ten prooi valt aan wanhoop.. Of wel: een speelbal wordt van stormachtige emoties, zoals dat ook wel wordt gezegd. Het ligt aan de vrouwen. Want de man die alleen thuis blijft, ziet zo'n dag als een ware vakantie. Hij zal nu eens heerlijk precies gaan doen waarin hij zin heeft en dat zonder één enkel antwoord te hoeven geven op één enkele vraag; zonder éénmaal de mond open te hoeven doen voor monter gebabbel en zon der ook maar éénmaal te moe ten gehoorzamen aan de ake- lijkste opdracht die gegeven kan worden: „als je tóch naar de keuken gaat, neem dan even de dinges mee terug" (terwijl hij dus helemaal niet van plan was naar de keuken te gaan!). Dat alles gaat door zo'n man alleen-thuis heen als de vrouwen aanstalten maken om te vertrekken. Hij is een gelukkig mens. Hij is een gaaf, volledig mens. Hij zucht in het vooruitzicht van een mooie, stille dag waarin hij zijn koffie zo koud mag laten worden als hij zelf wil en waarin hij, zo onregelmatig als hij zelf dat wenst, koelkast en keukenkast, kelder en ijskast Als we er nu eens van uit gaan, dat de Zuidafrikanen het een „braai-vlees-partij" noemen, dat klinkt al wat eenvoudiger. Erg Nederlands is, om te praten over een „barber-suu", maar een feit is dat nog veel te veel men sen denkendat een barbecue party" een bijzonder kost bare en luxueuze aangelegenheid is en van die ge dachten wilden wij u nu eens even voor goed afhelpen. We vallen met de deur in huis en doen dat met onze tandarts. Er zijn tnomenten, dat we hem met zijn straalja- gerboor in ons gebit, gewoon niet mogen; maar daar staat veel tegenover en een van die dingen is de braai-vlees-partij, zoals hij die ons reeds meer malen heeft laten meemaken. Wat zijn de noodzakelijke dingen? Wel, dat het goed weer is, punt één. Dat we buiten kunnen zijn, in tuin, op ons balcon of tijdens de vakantie op een camping, dat is twee. Dat we tenslotte bereid zijn tot een eenmalige uitgaaf van een gulden of vijftien, dat is punt drie. Dan kunnen we net zo veel barbecue-en als we willen. We moeten de aandacht nu even vragen voor de foto, die bij deze regels staat afgedrukt. Ziet u het hele „fabriekje", dat centraal staat tussen deze drie jonge meisjes? Wel, dat is nu alles. Het ijzeren bakje met de twee hand vaatjes opzij, dat is de hele „barbecue", die onze tandarts zich aanschafte in een winkel voor de prijs van dik zeven gulden. Eigenlijk is dat al genoeg, want wie onder het rooster in dat bakje wat houtskool legt (in zakjes, keu rig verpakt, voor dit doel over al te krijgen, die kan al volop barbecue-en. Onze tanden- meester deed meer en het is aan te raden zijn voorbeeld te volgen. Hij stapte met zijn „cue" naar een smid en sprak: „Zo gauw als er een beetje wind staat van opzij, dan krijgt ie dereen die om „het vuur" zit, die vervelende rook in het oog. Is daar wat aan te doen?" toen dat werk klaar was en de tandmeester zijn barbe-cue verhoging kwam ophalen, moest hij de somma van vijf gulden betalen. De resultaten? Rook weg, het vuur brandde veel beter, het vlees aan de pinnen kreeg geen zwarte rand jes meer. O ja, de pinnen. Vol maakte onzin is het om dure gevallen aan te schaffen. Uitstekend zijn de goedkope „haringen" die in elke sport zaak worden verkocht om klei ne tentjes overeind te houden. En ook zijn, na een heel klein beetje zoeken, de eenvoudige ijzeren saté-pennen te krijgen, voor een dubbeltje of twee (hooguit) per stuk. Nog één tip. Het moet voor geen enkele man een kracht toer zijn om aan vier bakste nen te komen. Twee aan twee, links en rechts onder het „oventje" geplaatst, geven ze de „trek" meer kans om nuttig werk te doen en het vuurtje zachtjes maar bij voortduring te laten smeulen. En dan ligt het helemaal aan uzelf of u de heerlijke maar vrij dure varkenshaas aan de pennen rijgt of goedkopere stukjes ossevlees, die door elke vrouw rundvlees worden ge noemd. Feit is, dat men voor nog geen vijftien gulden zijn hele installatie om te bar becue-en bij elkaar heeft en een oude krant als aanwaaier heeft iedereen. Voor wie regel matig de pennen omdraait en even met aandacht bij zijn oventje blijft zitten, kunnen de resultaten niet tegenvallen. Wie dan daarbij een schaal met nasi-rijst en een pin dasaus de tuin in of het balcon op sleept, die kan verzekerd zijn van enthousiaste eters, van opgewekte gasten en van een gezelschap dat hardop (of zachtjes) zegt: Nu ik dat weet, ga ik het ook doen; ik had al tijd Amerikaanse visioenen voor ogen en dacht aan hon derden guldens; maar dit is vreselijk knus enheerlijk. kan openrukken om er uit te halen wat hem bevalt Want dit terzijde een man al leen-thuis heeft een veel gro tere aandacht voor de inwen dige mens dan zomaar een man; voortdurend denkt hij aan voedsel in de vele va riëteiten. waarin het zich voordoet. Hij eet biscuits uit alle trommels die hij ziet; hij vindt pinda's in bussen en amandelen in cellofaan en hij kookt of bakt altijd wel een aantal eieren; daar is de man alleen-thuis heel sterk in. Goed: laten we zeggen dat het hier een „aanvullen" betreft (in overdrachtelijke zin dus) van het gemis der vrouwen, maar dat doet niets af of toe aan het verschijnsel dat de man alleen-thuis een voortdu rende voedseldrift ervaart en daar graag aan toegeeft. Waar nu echter ligt de oor zaak van het feit dat deze zelfde man, daarstraks nog zo vervuld van stille vreugd, als de vrouw eenmaal weg is, tot een langzame onrust rijpt en tenslotte ten prooi valt (zeiden wij) aan de wanhoop? Wij zullen het u zeggen: die oorzaak ligt bij de vrouwen. Want zij geven altijd, voordat zij weggaan, instructies. En zij doen dat niet op de juiste, psychologisch verantwoorde wijze. En dat moet nu juist, want een man die weldra een man alleen-thuis zal zijn, ver keert in een uiterst gevoelige, labiele gemoedstoestand. Hij is, als het ware, zo gevoelig als een briefwegertje, als een goudschaaltje. Het minste, ge ringste kan zijn staat van heerlijke ontvankelijkheid (zo moet men het zien) verstoren. En dat nu gebeurt op wreedaardige wijze door het instrueren. Vrouwen menen namelijk altijd dat de man alleen-thuis geïn strueerd moet worden, Daar toe stellen zij zich, terwijl hij geheel in afwachting is van haar afscheid en het dichtval len van de deur achter haar, tegenover hem op en gaan hem, met verschrikkelijke na- Een heel eenvoudig fabriek je half gekocht, half ge maakt door de smid-in-de- buurt dat is het hele eie ren eten bij een gezellige barbe-cue-party en de kos ten zijn het niet die u er van af houden: nog geen vijftien gulden. Vijf pennen met vlees liggen nog boven het vuur, één wordt even lachend gecontroleerd. En als idee voor de vakantie dagen of een verjaardags feest: de jeugd blijkt mate loos geboeid en het is een bijzonder welkome onder breking tussen alle beat- plaatjes! druk, vaak vlak voor zijn j zicht, zitten vertellen wat hij j allemaal doen moet die dag. i Met de bakker. Met de schoenmaker. Met de fiets. Met de kat. Met de hamster. Met de kachel. Met deen met de En dan gaat zij j weg. En de man, nu al leen-thuis die geen woord, geen énkel woord, heeft opge nomen van alles wat zij heeft gezegd, blijft achter. Hij zwaait haar na. Hij zucht. Hij glimlacht. Hij gaat zitten en slaat de krant open. En dan ineens schrikt hij! Wat zei ze ook alweer? Wèt moest hij al lemaal doen? Duizend vragen, beste lezer, bestormen hem nu. Hij staat op en loopt koortsig door het hele huis om aanknopingspunten te vinden. Hij doet de koelkast open en eet een stuk kip; hij rukt de kamerkast open en schrokt twee boterkoekjes naar bin nen. Hij is, dat is nu wel dui delijk, ten prooi gevallen aan zorgen en onrust. Wat hééft ze toch ook alweer allemaal ge zegd? Wat moest hij doen? De fiets? Alie? Wim? Het Kleine Raampje? De Overschrijving? De soep? Ja, hij gaat wat soep opwarmen; uit een fris nieuw blik. Hup! Open is het blik. Nu de pan. Daar is de pan. Maar daar zit al soep in! j Goed, dan eten we die eerst even op. Dat blik komt straks wel. Joop? En verder? Hij weet het niet. Hij weet niets meer. Want hij heeft niets ge hoord; hij heeft zich geheel gericht op de dag alleen-thuis en toen alles over zich heen laten gaan. En daar zit hij nu! En daardoor wordt hij in een draaikolk van emoties naar beneden gesleurd. Daarom wordt hij, zoals wij dat al zei den, een speelbal van hevige gevoelens. Hij is een vreemde geworden in eigen huis. De kat kijkt hem vals aan; de kanarie loert naar hem en hond Bello ligt languit, over zijn tenen, naar hem te kij ken. En de bakker? Wat wil de bakker? Niets of vier hele broden? De melkboer? Zes flessen of één? Zo gaat het door; geen moment krijgt hij nog rust. Hij dwaalt door het huis en kan stilzitten noch werken. Hij is, kortom, een beklagenswaardig wezen. A. ROEKOE Nu is die smid er een van het soort, dat overal raad op weet, ïnaar u kunt van zijn vindingrijkheid profiteren. Hij maakte van een stukje dun plaatijzer een schoorsteen, die precies op het bakje paste en IS HEINTJE At HET VRIENDJE" \VAftl UW KINDEREN,/ -Teintje- Albert Heijna Vrolijk - elke:;?A dagen - Jeugdblad Voor 12 cent bij AH-Margarine Bij Albert Heijn ts het druk. En dat betekent: zó staat een artikel in de winkel en zó vliegt het weg. Daarom is alles verser bij Albert Heijn. (Het krijgt er gewoon de tijd niet om oud te worden!) albert heijn tuwsblad van bert Heijn N.V. - Zaandam juli 1968 oplage 1.866.000 13e jaargang - No. 7 (147)

Allerhande | 1968 | | pagina 1