Het zeilkamp moet wel viiegtuig speeit vooruit betaald ivorden toekomst toerisme rif T T T IJsmix Easifit \L' 7 77 7 55 belangrijke rol in vi TT '11 M 1 PRIJZEX Licn 2gezinsflessen89et S-T-R-E-T-C-H MEÜBELOVERTREKKEN MAKEN UW BANKSTEL INEENS WEER GAAF - AANTREKKELIJK - ALS NIEUW! En,..direkt van de fabriek dus: goedkoper kan het niet! COUPON Aardappeltjes BONGO Oploskoffie vfy Ü1-lnstant w Ch-Sinaasappel Vruchten- limonade JUNI 1968 ALLERHANDE A JCHTVEMtVOER It ALEX Godfried Bomans zou misschien zo beginnen: „Tegen de tyd dat de grote vakantie voor de deur stond, las mijn moeder elk jaar het verhaal voor van kindertjes, die helemaal niet met vakantie gingen, om zodoende het bescheiden huisje dat mijn vader naar onze mening al eeuwen huurde, in onze gedachten meer het aanzien van een kasteel te doen krijgen". Kijk, zo gaat dat in Mace donië. Over vakantie wordt niet gepraat, want de kin deren kennen het idee van „weg gaan" niet eens. Dol gelukkig met een (Neder lands) jack, dat direct bin nenstebuiten wordt gedraaid om dan urenlang de zachte vacht als iets liefs en warms te voelen. (Advertentie) limonade Abonneren op AllerHande A AN dc gelegenheid om zich op AllerHande te abonneren heb ben reeds velen gebruik gemaakt. Slechts een briefkaart met dui delijke vermelding van naam. vol ledig adres en woonplaats, liefst in hlokletters. voorzien van 2,aan extra postzegels voor administra tiekosten en gericht aan Albert He ij n N.V. Zaandam, is voldoende om zich gedurende een jaar van toezending te verzekeren. De post bezorgt AllerHande aan huis. Wü verzoeken u wel in verband met de postvoorschriften, deze ƒ2.— aan zegels aan de adreszijde van de briefkaart te plakken. Er is in één generatie wel even iets veranderd. Teveel, als u het mij vraagt, kan Toon Hermans dan opmerken maar wie vraagt mij. Het al maanden van tevoren zwoegen op het huiswerk, om vooral die repetities (proefwer ken. zei men toen) goed door te komen en vafl die zeven een zeven en een half te maken, zodat de beloning: twee weken logeren bij opa, in de wacht kon worden gesleept haha, kom er nu eens om. Bij opa kun je ten eerste die beat-pla- ten niet draaien, moet je ten tweede op zondag mee gaan wandelen en tenslotte gaat elke avond de tv om tien uur uit, omdat opa het dan „welletjes" vindt. Educatief Neen. de Néderlandse jon gens en meisjes van 1968 bren gen hun vakantie-weken wel even anders door dan hun ou ders laat staan hun grootou ders. Het zij ze gegund, maar het kan toch zijn nut hebben er-even bij stil te staan. Schoolreisjes zijn de ge woonste zaak van de wereld tegenwoordig. Meegaan met de ouders naar Spanje of Italië is allang geen zaak meer om „Oh" over te roepen. En zijn ze een keer op de middelbare school beland, dan komt voor u het weet het weekeinde naar Lon den of Parijs. Natuurlijk, de voordelen lig gen voor de hand. Men kan het woord „educatief" gebruiken akkoord. Maar laten we zeggen dat het voordeel vooral is, dat ze later niet „wereldvreemd" zijn al kost dat de ouders nu voor zo'n weekeinde méér dan twee tientjes. Maak dan alleen niet de fout door te zeggen: „De rest van de vakantie zul je het wat rustig aan moeten doen, want je was ook al in Parijs." Want dan moet u voorbereid zijn op deze woorden: „Parijs? Ja, het was reuze, maar precies één week einde." De rigoureuze oudertjes doen het weer anders. Met een knik n aar- het-venster-op- de-wereld in een hoek van de kamer, zeg gen ze: „Weet je wat die kin deren in Vietnam hebben en de kinderen in India...." Advertentie NIEUW! Easifit meubelovertrekken van s-t-r-e-t-c-h Enkalon hebben in Engeland enorme opgang gemaakt. Nu ook in Nederland! Meubelovertrekken die u zelf in 10 minuten aanbrengt. Altijd passend altijd mooi en sterk. En dankzij Enkalon garen: praktisch onverslijtbaar kleurecht en vuilafstotend indien nodig: zó gewassen, mot-enschimmelwerend GRATIS voor u: complete beschrijving stofmonster 4- kleuren- en dessinskaart! Vraag vandaag nog aan'.Maak meteen een begin met uw totaal vernieuwde interieur! STRETCH OVERTREKKfN UW GARANTIE alle overtrekken gratis 5 dagen thuis op zicht Invullen, uitknippen en (n open envelop met 15 ets postzegel of als brief met 20 ct gefrankeerd, versturen aan Easifit Holland J |J4 N.V.Postbus 165,Almelo. complete beschrijving Ja? ,k wi' sraag.uw GRATIS Easifit- r beschrijving met stofmonster en kleur- van Easifit kaarten, meubelovertrekken, plus stofmonster A eii staalkaarten straat van kleuren en dessins woonplaats Vergeet het maar. „Ja, in In dia hebben ze honger en daar om heb ik toen bij die actie ook van mijn zakgeld gegeven. En Vietnam, maar hebben ze het daar nu beter wanneer ik niet met vakantie ga?" Geïrriteerde vaders en moe ders soms „Met jou is niet te praten." Stemming weg voor de rest van de avond. Maar het probleem „vakantie" dient zich de volgende ochtend weer even dringend aan. Leeg blik En we hoeven niet eens zo ver weg, om heel iets anders tegen te komen. We kunnen rustig in Europa blijven, zo'n vijftig kilometer ten zuiden van de Bulgaarse grens, waar de streek Macedonië heet en de plaatsjes Kavala en Drama en Serrai. Gewoon, in noord-Grie kenland dus, op hetzelfde mo ment dat de buitenlandse toe risten in het zuiden bij Athene de droge, gekoelde sherry op het strand laten serveren. Het woord „vakantie" is daar voor de kinderen net zo vreemd als dat u hier tegen uw zoon van tien morgen zou zeg gen: „Met ingang van maandag moet je je eigen kost gaan ver dienen." Eten, warmte in de winter, niet op blote voeten hoeven lo pen als het onder nul is dat zijn de dingen, die de kinderen daar boeien. Spelen? Zeker, dat gebeurt ook daar en wie een stuk touw met aan het eind een leeg conservenblik bezit, is al iemand die met kop en schouders boven de vriendjes uitsteekt. Een belangrijke rol in de toekomst van het vakantie honden speelt het vliegtuig. De hevige concurrentie tus sen de luchtvaartmaatschappijen heeft het mogelijk ge maakt (b.v. op Majorca) een vakantie door te brengen met-alles-inbegrepen, voor een bedrag dat lager is dan alleen al het retourbiljet voor een lijnvliegtuig. Char termaatschappijen doen hier het massale vervoerswerk tegen zo laag-mogelijk berekende prijzen. Wang op bout Het toeval heeft ons wel eens in die buurt gebracht, met wat speelgoedauto's, poppen, snoep en kleren. Het is tot heden de enige echte „vakantie", die de kinderen daar toen meemaak ten. Een jongetje van vijf kreeg een jack, gevoerd met schapen bont. Het was de eerste uren niet meer uit zijn handen te krijgen en hij deed niets an ders, dan op de afgebrokkelde stoep voor zijn ouderlijk huisje zitten, zijn jack binnenstebui ten gevouwen en zijn wang zonder onderbreking gevleid tegen dat schapenbont. Meisjes, die nooit verder wa ren gekomen dan het bezit van drie stenen knikkers, bleken idolaat van hun pop, die dagen achter elkaar werd uit- en aangekleed met zo'n intensi teit, dat er huilpartijen ontstonden wanneer de pop een kwartier alleen in een hoek moest zitten, omdat er gegeten diende te worden. Het snoep was binnen de kortste keren verdwenen. Er viel bovendien niet tegenop te werken: men kon één of zeven kilo zuurtjes uitdelen, na vijf minuten: floep! alles weg. Teveel Vertel het eens hier, in het eigen Nederland. Men wordt welwillend aangehoord •en dan komt de opmerking: „Dat zeil kamp moet wel vooruit be taald, want anders schrijven ze je niet in." Met blote voetjes in de modder, want gespeeld moet er worden, al is het met niks. En de kinderen uit Serres, die op deze foto staan en die laarsjes dragen kregen die uit Nederland. Net zoals het jasje van de fi guur helemaal rechts, trots als een pauw en geinig als Pipo. Dus je hebt wel in de gaten, dat jij het zo kwaad nog niet hebt? „Ja Paps." Dan wordt er gebeld. Een ren naar de voordeur en even later weer binnen: „Guus, Ri chard en Anneke vragen of ik mee ga roeien. Ze hebben een bootje gehuurd. Mag het? Hoi, hoi. dank je wel." Wat later zeggen twee mensen in dezelfde kamer: „Och, er is ook hard gewerkt voor het rapport en laten we blij zijn dat er weer een klas op zit." Zodra de vervoersprijs naar verder gelegen oorden zoals Amerika en West-Indië om- laaggebracht kan worden tot een „massa-prijsje" (en daar zijn reeds duidelijk tekenen zichtbaar bij de geredu ceerde aanbiedingen die nu al gelden) dan zal ook weldra Amerika worden overstroomd door Europeanen evenals onze Antillen en de Böhama-eilan- den. Het vreemde is dat terwijl alle prijzen, overal ter wereld, omhoog gaan die van het luchtvervoer vrijwel voortdu rend zakken. Dat grote omzet ten dat ook hier mogelijk ma ken, is wel duidelijk. Mode speelt rol De vakman zegt: „Er zijn duidelijk modebewegingen voelbaar in het toerisme. Frankrijk is lange tijd een be langrijk toeristenland geweest. Dat is nu lang niet meer zoals enkele jaren geleden het geval. De prijzen zijn er te hoog en de toerist wordt er niet gast vrij genoeg ontvangen, vindt hij. Ook Zwitserland is niet meer zo „in" als voorheen, al blijft het altijd een uniek en buitengewoon prettig vakantie land. De zonnemode speelt bij dit alles natuurlijk een belang rijke rol; men wil bruin wor den en daarvoor is zon nodig. Waar die zon schijnt, daar vin den we dan ook de massa. Wie echter die massa wil ontvluch ten, die zoekt naar andere zon- neoorden en die vindt hij dan bijvoorbeeld in Turkije en in Noord-Afrika en in het Mid den-Oosten: ook de Zwarte Zee lokt. We hebben gezien hoe ve len Spanje ontrouw werden en uitweken naar Joegoslavië en Griekenland. Nu ziet men hoe men verder zoekt en in Ma- maia aan de Zwarte Zee te recht komt. Spanje en Italië blijven het natuurlijk goed doen, al worden de prijzen er toch ook wel heel wat hoger dan in die beginjaren van hun succes toen vooral Spanje bepaald goedkoop was. Naarmate de vakanties lan ger worden, zullen verre oor den gemakkelijker ingevoegd kunnen worden in onze aanbie dingen. De Canarische eilanden liggen al, bij wijze van spre ken, voor de deur. Malta wordt hevig gepropageerd en Djerba doet ook al mee. Er zullen na tuurlijk wel stagnaties optre den in de karavaan toeristen, maar die zullen van tijdelijke aard zijn. Zo zal het feit dat de Engelsen maar heel weinig geld mogen uitvoeren voor va kantiegenoegens, een zekere in vloed hebben evenals president Johnson's „advies" voor zuinig heid aan de Amerikanen. Maar in de grote lijn zijn er alleen maar ontwikkelingen naar een nog groter vervoer. Dit jaar verwacht men een vliegvervoer van liefst 225 miljoen personen die dan zo'n 300 miljard kilo meter tezamen zullen afleggen. Hoe groot de invloed is van de aanbiedingen van reisbu- reaus blijkt wel uit het volgen- i de: in Duitsland slaagde een postorderbedrijf die daar ook reizen „verkoopt" erin Libanon „open te leggen" voor toerisme de Lufthansa kreeg daardoor ineens 20 procent meer vervoer te verwerken op de bewuste route. Hetzelfde was merkbaar bij Spanje, Griekenland en plekken in Afrika. Opvallend was het tin het Noorden; va kantieaanbiedingen met alles inbegrepen (ook het vliegtuig dus) stimuleerden het vliegver voer van de SAS in 1965 met liefst 30 procent en, van Scan dinavië naar Spanje en Portu gal, met liefst 50 procent. In dat opzicht ging trouwens de „uitvinder" van het mas- sa-toerisme Thomas Cook al heel ver; hij garandeerde, met zijn eigen geld en gezag, dat de klant kreeg waarop hij recht had en dat was in de vorige eeuw lang niet zo gemakkelijk als nu, nu het toerisme een gladlopende industrie met duidelijke reglementen en voorschriften is geworden. Hij kwam eens een keer aan in Rome voor het bijwonen van de Heilige Weck en ontdekte toen dat het hotel, dat hij voor zijn grote gezelschap had ge huurd, niet ter beschikking was. Hij huurde toen om de zaak te redden, voor 5000,- uit eigen zak het paleis van prins Torlonia. WANT EN KLAAR 3/4 pot 0.72 liter Als u een dagje uit bent ge weest, als u op de camping zit, als u weinig tijd over hebt om het eten klaar te maken, neem dan deze aardappel tjes. Even opwarmen of bak ken. Zout naar smaak toe voegen. En klaar bent u! En houdt u dit nog even in ge dachten: zij zijn ook uit stekend te gebruiken bij de bereiding van koude scho tels en Slaatjes. verser bij I LIPPENSTIFT ETEN Het Duitse weekblad „Der Stern" laat u vijf gulden regels leren. In West-Duitsland zelf zijn ze al twintig tot dertigduizend keer per jaar nodig: omdat er even zovaak een kind is vergiftigd, ge woon thuis. De vergiftigingsgevallen zijn in Duitsland de laatste vijftien jaar maar liefst ver viervoudigd, tot de genoemde aantallen. (En in Ne derland klinkt soms honderd en tachtig keer per dag de bekende noodkreet aan het adres van de huisarts.) Het bleekwater en de wasmiddelen in het gootsteenkastje zijn veelal de bekende boosdoeners, evenals de tubetjes en doosjes uit het medicijn kastje, waar kleine handjes met gemak even een krukje onder plaatsen. Professor dr. Wiesener. directeur van een Duits kinderziekenhuis, heeft de moeders nu nog ééns extra gewaarschuwd. Want uit zijn praktijk bleek, dat bijvoorbeeld ook cosmetische artikelen een ge vaar voor kinderen kunnen zijn. (Ze eten volgaarne lippenstift). Hier nog een paar gevaarlijke dingen: alcohol (rumbonen!), zeep (ze eten het ook), de bekende flessen met reinigingsmiddelen en planten (de meeste kan men beter écht niet eten). Goed, en als er toch iets gebeurt? Bereidt u. terwijl u de huisarts opbelt, voor om een antwoord te geven op de volgende vragen: Wat heeft het kind opgedronken of gegeten, Hoeveel heeft het naar binnen gekregen, Wanneer precies is het gebeurd, Hoe oud is het kind, Welke symptomen zijn er (ziet uw kind blauw, snakt het naar adem, bijvoorbeeld). Verder nog even professor Wiesener: Neem, als de arts het raadzaam acht dat u naar zijn praktijk komt, de verpakking mee van het doosje waaruit werd gegeten of de resten van dat, waaraan is geknabbeld. EEN ROOS De jonge dhansonnière Mireille Mathieu (driftig Engels aan het studeren voor „Amerika") is op bezoek geweest bij vriend en bewonderaar Maurice Chevalier. Mireille heeft voor de grote Franse tach tiger gezongen, in zijn salon in het enorme huis „La Louque". Het werd prachtig gevonden en Mireille werd meegenomen naar een gigantische vaas mid den in het vertrek, vol met zeer dure rozen. Maurice Chevalier nam er een uit, overhandigde de bloem aan zijn jonge bezoekster en sprak: Dit is de mooiste roos ter wereld, het is de roos van de liefde en de bewondering. Helaas voor Mireille kreeg zij er maar één. (voor u gelezen in „Jours de France") ZOALS LIZ Deze brief stond in de vragenrubriek van het Engelse tijdschrift „Woman": „Ik weet, dat Elizabeth Taylor haar armen te lang vindt, haar benen te kort, haar voeten te groot en haar neus veel te gek. Wel, ik heb het eens nagegaan. Ik ben net als Liz Taylor. Maar ik lijk nog steeds niet op haar, hoe komt dat?" Antwoord van „Woman" in deze rubriek die „Van vrouw tot vrouw" heet: Als uw man maar blij met u is. Het kan altijd slechter, u lijkt tenslot te nog niet op Richard Burton. RITSEN U wilt misschien nog niet aan de papieren weg- gooistoelen, tafels en banken, maar „gewoon" kan het ook wel ietsje gemakkelijk zijn met de zitmeu belen. Er zijn bijvoorbeeld nieuwe, zeer „kale" stoelen die aangekleed kunnen worden volgens uw eigen wensen. Er komen kussentjes op en de stoelbekleding van uw keuze ritst u er meteen overheen. Dank zij de ritssluitingen wel te verstaan, die het gemakkelijk maken de overtrek ken te wassen. Desnoods kunt u na een paar jaar een tweede overtrek ter afwisseling aanschaffen. (Een nieuwtje, gelezen in „Schoner Wohnen") STRIPVERHALEN Tussen het intelligentiepeil van kinderen en het lezen van stripverhalen bestaat geen enkel verband. Een onderzoek onder ruim dertienhonderd Duitse striplezertjes heeft uitgewezen, dat de intelligente kinderen niet meer en niet minder strips lezen dan leis dommere kinderen. De raad van een kinderpsychologe: „De vraag of er verband tussen deze twee dingen bestaat, is dus verkeerd gesteld. We zouden ons veel meer moeten afvragen: Hoevéél stripverhalen mag een kind ei genlijk lezen?" Alléén maar stripverhalen lezen vinden veel ou ders een fout verschijnsel. Maar als we er iets tegen willen doen, dan nog even dit: Als u zelf alleen maar televisie kijkt en geïllustreerde bladen leest, staat u ook niet zo geweldig sterk in de schoenen. (Weer gelezen in „ES") NOG MEER „Schoonheid moet niet perfect zijn, liefst nog veel meer". (Estée Lauder in „Marie Claire") VIJF JAAR Er worden geen boze kinderen geboren, ook geen uitzonderlijk lieve, zo schrijft een psychologe in het Duitse maandblad „ES" (voor moeders en vaders). Tenminste vijf jaar heeft het kind nodig te ontdek ken wat nu eigenlijk goed of kwaad is. Met tien jaar pas kan het een beetje omvatten, wat volwas senen eigenlijk precies met deze begrippen bedoe len. TURKEN Het eveneens Duitstalige blad „Brigitte" heeft een jonge Duitse vrouw aan het woord gelaten, die getrouwd is met een Turkse ingenieur en als gevolg daarvan in een kleine Turkse stad woont. Moeilijk leven voor deze vrouw, in een land dat volkomen andere leefgewoonten en opvattingen heeft dan het Westen? Niet voor Roswitha Kangal, die al vóór ze ging trouwen meteen koken, naaien en Turks leer de en zich voorbereidde haar aanpassingsvermogen nog eens uit te breiden. „Maar", vertelt zij, „ik weet. dat veel Duitse meisjes het in dit land niet uithouden. Punt één: de overheersing van de schoonmoeder. Punt twee: Als de schoonvader sterft, neemt de man de zorg op zich voor de hele rest van de familie. Punt drie: de meisjes wisten veel te weinig van Turken en Tur kije." Pot 50 Pot 100 gram gram Oploskoffie kunt u uiteraard overal kopen, maar de zo favoriete bongo Oploskoffie koopt u alleen bij AH. Dat is Albert Heijn's eigen merk: vol-aromatische, krachtige oploskoffie voor een bijzon- j| der aantrekkelijke prijs! verser bij I PaKzww" (samen 400 g) voor 2x3(4Jiter vanille-i]S Hebt u een goed vriesvak in uw koelkast, dan kunt u met deze ah-IJsmix nu zelf over heerlijk ijs maken: vanille roomijs, ijs met vruchten, rumijs, chocolade-ijs, ijs- sorbet, enz. Zelfs het maken van een ijstaart ligt binnen uw mogelijkheden. en Koolzuurvrij 0.7 liter In plasticfles, dus onbreekbaar; geen statiegeld verser bij E

Allerhande | 1968 | | pagina 7