Vakantiegangers in allerlei soorten trekken er op uit Huisdieren als logé m Heb meelij met uw trouwe viervoeter als u met vakantie gaat Verbijsterende voorbeelden van wreedheid Zonzoeker. avonturier, hobbv-ist of cultiiurzoeker WIN EEN VOUWFIETS. LUISTER NAAR HILVERSUM 3 FEUX DUBBELBLIK VOOR DE POES, MET ZONNIG LIVIT Xiet altijd kan hond of kat mee tie grens over VOEDINGSADVIEZEN VOOR DE POES TIPS VOOR DE HOND SLIM ADVIES JUNI 1968 ALLERHANDE NOOIT HOND OF POES „WEGDOEN"! 1Z Toen in de winter van 1962-'63 de hondsdolheid onze volksgezondheid bedreigde en het beruchte „witte hondje", dat de eerste infectiedrager zou zijn geweest, aller belangstelling had (het diertje werd trouwens nooit gevonden), brak er voor een aantal honden een verdrietige tijd aan. Want wat bleek? Dat sommige hondeneigenaren, om welke reden dan ook, ineens graag van hun huisdier afwilden. Waren zij bang voor besmetting? Dat was dan niet nodig want de dieren werden immers alle ingeënt; Dat was een wettelijk voorschrift vanwege het ministerie van landbouw en visserij dat, voor elke hond, een „entingsbewijs Rabies" eiste. Toch deden verscheidene mensen hun trouwe huisgenoot weg. Dat „wegdoen" ging vaak niet heel erg menselijk en zachtmoedig. Vaak kwam het neer op het eenvoudigweg do den van het dier, het afmaken of op het achterlaten van het dier in een onbekende landstreek. Dit verschijnsel nu blijkt zich ook voor te doen als de vakantiietijd aanbreekt. Hoe verbijsterend het ook klinkt: elk jaar weer doen een aantal vrolijke vakantiegangers, vóór ze er fijn en vrij tussenuittrek- ken, hun huisdier weg door het doodgewoon aan zijn lot over te laten. Zonder verzorging, zonder woning, zonder voedsel. En dat waarschijnlijk in de brutale veronderstelling dat anderen wel voor het zwerven de dier zullen zorgen. Dat dit op zichzelf een onmenselijke wreedheid is behoeft geen be toog; deze wreedheid echter wordt nog schrijnender als men weet dat de hond een dier is dat in een soort kuddever- band pleegde te leven (in wilde staat dus). Met andere woor den: de baas en de vrouw zijn de leiders van zijn „roedel" (zoals de kuddevorm van hon den en wolven, etc.) heet en daarin heeft het dier een vaste, duidelijke plaats. Die roedel is zijn hele wereldje. Zonder die roedel is het dier verloren. Niet alleen lichamelijk (vanwege het gebrek aan voeding en ver zorging) maar ook geestelijk. Wie dus een hond uit de roedel stoot, stoot hem uit zijn vaste heelal. Maakt hem een uit gestotene in de meest directe zin van het woord. Hij maakt het dier wanhopig, verloren; hij kwetst het tot in de diepste vezels van zijn hondenwezen. Daarom is het „wegdoen" zo extra wreed. Enkele voorbeelden In een dierenasyl annex die- renpension ergens in ons land zag men hoe een autobestuur der zijn cocker-spaniel over de hoge heining smeet (het dier had zijn poten gemakkelijk kunnen breken) en vervolgens wegreed. Zonder dus het geld, dat voor het opnemen van een hond betaald moet worden (werkelijk geen onoverkome lijk bedrag), te betalen. De be wuste cocker-spaniel had zijn stamboom (want het was nog een kostbare hond ook) met een elastiekje aan de staart be vestigd. De asylhouder wist, door snel in zijn auto te sprin gen, de eigenaar van het dier in te halen en klem te rijden en hem te verplichten te beta len. Een dergelijk gedrag is voor een weldenkend, be schaafd mens onbegrijpelijk! Nog een voorbeeld: er stopte bij het asyl een auto met een persoon die er als een heer uit zag. Deze stapte uit en vroeg of er plaats was voor zijn hond. Tot zijn spijt moest de houder van het hondenpension ontken nend antwoorden; hij was ge heel vol. De heer vond dat jammer en reed weg. Met zijn trouwe huisgenoot. Die geheel op de leider van zijn roedel vertrouwde; die volledig van hem afhankelijk was... Waar heen reed de man? Hij reed naar een nabijzijnd bos en bond cjaar het arme dier aan een boom, waarna hij wegreed. Vier dagen later vond iemand toevallig het dier dat dolblij was toen het mensen zag. Zo zijn er nog tal van voorbeelden te noemen. Zoveel dat men zich wel eens gaat afvragen of de mensheid (dan nog afgezien van alle andere wreedheden welke begaan worden) ooit op een hoger niveau zal komen. Het hoeft dan ook niet te verwonderen dat de fabrikan ten van Felix-Bonzo N.V. uit Etten (zij maken het befaamde kattebrood en de hondebrok- ken en nog veel meer) een ad- I vertentie plaatsten waarin ne venstaande foto voorkwam met j de volgende tekst: „De bomen staan roerloos. Op de donkere stille weg stopt een auto. Een hond springt er argeloos-kwispelend uit. Zijn baas smijt het portier dicht en spuit yol-gas weg. In de eenza me stilte kijkt een verbijsterde hond de auto na met de mens die hij met heel zijn simpele hondenziel toegenegen was. De man in de auto kijkt strak naar het stuur om niet dat hoopje radeloze wanhoop ach ter hem te zien. Hij grijpt een sigaret en is nijdig op zichzelf omdat zijn handen trillen. Dat beest kon toch niet mee op va kantie. En een hond is toch maar een hond." Deze tekst staat onder een foto van een onzekere, verloren herdershond met verschrikte oren en een hangende staart. De tekst gaat ten slotte zo verder: „Is vakantiepret, gebouwd op het verdriet van maar een hond, dat waard? Kom mensen, er zijn honderden dieren- pensions waar uw hond goed verzorgd kan logeren. Voor maar een heel klein deeltje van het vele geld dat uw dure vakantie kost. Felix-Bonzo, Et- ten verstrekt u desgewenst de adressen. Vraag ze. Om uw ge moedsrust. Om uw hond. Mis schien om die traan van een kind thuis". Pension-adressen Voor vakantiegangers die hun hond een poosje te logeren willen geven bij vakmensen- met-hart heeft Felix-Bonzo een speciale adressendienst in gesteld. U hoeft maar te bellen naar 01608 - 2855 en men geeft u de nodige informatie. En te vens verzoekt men dieren- pensionhouders die twijfelen of hun naam wel op de lijst van Felix-Bonzo voorkomt, even te melden dat zij er ook zijn. Poes ook Met poes is alles wat gemak kelijker. Poes namelijk is een help-u-zelver; hij is minder afhankelijk van de mens dan de hond. Dat komt omdat de poes minder lang in menselijk gezelschap is dan de hond, die ons al vanaf het begin-der-tij- den vergezelt. Poes zal zich tij dens een vakantie wellicht kunnen redden. Maar dat zal dan zijn ten koste van vogel tjes en ook van de gemoedsrust van buren en kennissen. Daar om: ook poes mag niet zomaar buitengesloten worden, als men weggaat! Want daarmee maakt men hem zwerfkat en dat bete kent al te vaak: „opgeruimd door duivenmelkers, vogel vrienden etc. met vergif". Poes mag geen wild tijgertje worden in zijn voedselnood. En dat maakt u van hem als u hem wreed buitensluit als u met va kantie gaat. Denk aan Duitsland Duitsland stelt voor vakan tiehonden en katten zware eisen. Sinds 22 april is een nieuwe verordening van kracht geworden voor de invoer van honden en katten; er wordt een officiële verklaring van inen- Wij kennen een heer die geen enkel vakantieprobleem heeft: Hij blijft thuis als hij vrij heeft en verdiept zich dan in zijn aquariumliefhebberij, leest „achtergebleven" boeken en zingt in het bad. Hij ontspant zich geheel. Of zijn vrouw dat ook doet, is een ander punt. Wij kennen een echtpaar dat ook geen enkel vakantieprobleem heeft. Dat gaat elk jaar opnieuw naar hetzelfde hotel in dezelf de plaats in het Zwarte Woud. Men kan de kalender op hen gelijk zetten. Deze mensen zijn gelukkigen. Anderen namelijk moeten vaak lang zoeken en denken en informe ren en praten en lezen, vóór ze weten waarheen dit jaar de reis zal zijn. De meesten kunnen ingedeeld worden in een van de volgende groepen vakantiegangers. Afgeziep van het hiergenoemde Zw arte-W oud-echtpaar dat men in kan delen in de gewoontegroep, die niet afwijkt van een eenmaal vastgesteld schema en zich daarbij heerlijk voelt (en waarom ook niet?) is er, als tweede, de groep der zonnezoékers, ook wel de groep der bruiners geheten. ting en een gezondheidsbewijs van de dierenarts geëist. Die verklaring mag daarenboven niet ouder zijn dan tien dagen. Dat betekent dat vrijwel nie mand zijn hond of kat met va kantie naar Duitsland mee kan nemen. Of naar de verder lig gende landen; want de veror dening betreft ook de doorvoer van de dieren. Pleegdieren De ervaring heeft geleerd (we zagen het hierboven) dat zulk een verordening voor me nig huisdier een gevaar bete kent; het gevaar van achterla ting en verkommering. Dat heeft de Nederlandsche Vereni ging ter Bescherming van Die ren ertoe gedreven de actie ,PLEEGDIER' op touw te zet ten. Men vreest dat sommige dergenen die bij de grens aan gekomen en niet op de hoogte zijn van de nieuwe verorde ning, daar hun huisdier zullen achterlaten. Men wil nu een lijst opstellen van alle mensen in Nederland die, gedurende een door henzelf vast te stellen periode, een hond of kat willen adopteren. De Dierenbescher ming wil slechts bemiddelen. Wie een pension zoekt voor zijn hond of kat moet daartoe een briefkaart met 1 gulden aan postzegels zenden aan de Dierenbescherming in Den Haag, Prinses Mariestraat 40 en dan worden vakantieganger en logeeradres met elkaar in contact gebracht. DOEN, DOEN U kent. leden van deze groep bij tientallen, bij honderden, bij duizenden, honderdduizen den zelfs, want geen groep is zo uitgebreid als deze. Het gaat om de lieden die, voorzien van zonnebrandolie. badpakken, bikini's en pocketboeken naar een zonnig strand trekken en zich daar op een handdoek uitstrekken om niet eerder op te staan dan wanneer de zon achter de kimme verdwijnt. Dan gaan zij kermend naar hun hotel, eten gloeiend van koorts hun maaltje, gaan schreiend naar bed, brengen daar de nacht in een soort halfzithou- ding door en liggen, de volgen de dag alweer, op een hand doek in het zand (of op de kie zels) en laten zich verder bra den. Dat gaat zo door tot de zesde dag de huid begint te vervellen en een nieuw-rose tevoorschijn komt vanonder de vliezen die men aftrekt; dan treedt de belangrijke brui- ningsfase pas echt in! Cannes, St. Tropez. Dubrovnik, Astir, Benidorm, St. Remo, de Adria- tische kust, Taormina, Tossa del Mar en Kilyos zijn enkele zonne-namen. Bij Tel Aviv (Golden Sands) vindt men de groep bruinerds; op enkele Griekse eilandjes de ex clusiefste (miljonairs). Hotelminnaars De leden van deze groep zoe ken kleine, schilderachtige ho tels en geen vreugde is groter er dan een te treffen dat nog goed is ook (al komt dat wei nig voor). Zij zijn de mensen die in Frankrijk langs binnen wegen trekken op zoek naar zulke hotels en die, in de Pyre neeën hetzelfde doen en die tal van namen kennen die, bij na der onderzoek, altijd tegenval len bij diegenen die niet tot deze groep behoren. Kluizenaars Zij hebben iets gemeen met de vorige groep maar zijn ver- elke dag 's morgens ±10 en *11uuren'smiddags±3uuf Poesje mauw, poesje mauw, ik heb Felix dub... ^dubbel... Felix dubbelblik! Felix dubbelblik voor de poes. Helemaal nieuwe samen-' stelling. Vol vers vlees en heerlijke\ vis. Enmet Livit. Dat wondere Livit, dat poes zo gezond houdt I Felix in voordelig dubbel blik. Tijdelijk ook nóg 10 ct. 1 goedkoper. Alle Felix en Bonzo bevat Livit I Welke zin zegt moeder niet? Moeder zegt hiernaast een zin meer dan u op de radio hoort. Luister dus goed naar Hilversum 3 en hoor welke zin dat is. Schrijf die od een briefkaart met 'n 2-regelig rijmpje over Felix en stuur uw inzending naar Felix-Bonzo Etten (N. Br.) f Elke week pracht vouwfiets uitgeloofd Voor de beste inzending. Prijswin naars ontvangen persoonlijk be richt. der toch heel uniek. Zij zoeken onbekende plaatsen, waar zij zich kunnen verbergen voor „de anderen" ofwel „de grote massa" en waar zij heerlijk de vrije vogel kunnen zijn, de „eerste blanke", de „ontdekker van nog witte plekken op de kaart". Want zo voelen zij zich: de man uit een andere wereld, van een andere planeet en dat maakt hen gelukkig. Zij zijn te vinden aan kleine baaien in Zuidslavië, zitten in een onge bruikte hut in het hart van de Camargue en wonen bij boeren in Egypte; zitten in dorpen waar de autobus eenmaal per dag doorkomt en trekken naar stadjes in het Midden-Oosten waar de kruisvaarders de laatste westerlingen waren. Als zij ontdekken dat hun plekje ook door anderen ontdekt is, vluchten zij weg in hun land rover of hun stationwagen of hun jacht. Avonturiers Zij hebben veel gemeen met bovenstaande twee groepen, maar zij onderscheiden zich door hun behoefte aan zekere ontberingen. Zij willen een soort' „terug naar de natuur". Zij willen het harde oerleven genieten. Zij slapen, als dat moet, gev/oon op harde grond en dan nog niet eens in een slaapzak. Zij kamperen natuur lijk altijd. Zij trekken door de elandgebieden van Finland en laten zich geheel opeten door de muggen. Vliegers Op elk vliegveld kan men ze vinden. Zij reizen uitsluitend door de lucht en over grote afstanden. Zij kunnen het al tijd goed doen. Zij zijn wel gesteld of rijk. Zij bezitten fraaie bagage en dragen zeer dure mantels over de arm. Zij zijn altijd onderweg; van Pa rijs naar Rome en van Londen naar New York. Zij gaan naar St. Moritz of komen er van daan; zij vliegen naar Nice (om Monte Carlo even te bekijken in ook dit seizoen) of ze komen er vandaan. De Bahamaeilan- den (én de Kanaaleilanden) kennen zij beter dan hun por- temonnaie; zij zijn thuis in Mexico en zitten telkens weer even bij kennissen in Caracas; en Buenos Aires is een aardige, levendige stad om even naar toe te gaan; we hebben daar een best hotel. Massa-minnaars De massa-minnaars die veel gemeen hebben met de strana- bruiners, zijn diegenen die graag mensen om zich heen hebben. Zij willen daar het strand hebben en hiér de bou levard, de cafés en dan om de hoek de nachtclubs en daar naast de bars en de speelzaal desnoods. Als het er maar ge zellig is en druk en rumoerig. Zij houden van muziek, van pret en slapen doen zij vrijwel niet; zij zoeken, met twinke lend oog, naar vertier en nog eens vertier in welke vorm zich dat ook mag voordoen; zij zijn de gezelligen. Overal vindt men ze; overal waar de meisjes zijn (en de jongens): op Texel, Terschelling, Torremolinos, Ri mini, Blackpool, Scheveningen, San Remo, Yalta, Oostende ook en Cannes, de Italiaanse vièra. Als het maar druk is. Cultuur-zoekers Voor hen heeft de zon lang niet die aantrekkingskracht, die hij heeft voor de zonnezoe- kers. Voor de zonnezoekers bestaat er geen achterland dan het dorp of het stadje waar zij in pension of in hotel zijn en waar zij hun brandwonden lik ken. Voor de cultuur-toerist is er vrijwel alleen dat achter land met zijn kerken en musea en zijn woningbouw en zijn mensentypen. De cultuurzoeker gaat met het hoofd in de nek (vanwege het opblikken naar monumenten en kerken, ge vels en beeldengroepen, fon teinen en gedenkzuilen) door het land en probeert er het we zen van te leren kennen; zij doorzoeken het verleden. Zij lopen door het Alhambra. door Bern; zij dwalen door Wenen en bekijken de barok van Salz burg; zij bestuderen vestingen en kastelen en Pompeii, Athe ne. Avignon en de forten van Acre tot Villeneuve zijn hun doelwit. Zij zijn de mensen die trachten de bronnen van de culturen weer te vinden en daarom ook zitten zij in Saint Maurice in de Rhónevallei en in Sion in Wallis en klimmen daar dan de hoge trappep op naar de kerk op de berg en vullen zich daar met overwe gingen over beschaving en mensheid. Zij hebben, in ieder geval, een duidelijk omlijnd vakantiedoel. Zij praten soms wat veel over hun ontdekkin gen. Rustzoekers Zij trekken zich terug uit de woeste wereld; zij wonen in afgelegen bungalows, logeren bij kennissen in de provincie. Zij ook zitten doodstil op zon nige eilanden. Zij zijn het die de dure buitenlandse va kantie-clubs bezoeken en die een huisje hebben aan een tro pische baai of in een dood zeestadje, een boerderijtje be zitten in een polder, een gra nieten verbouwde woning in Zwitserland (een „rustico", zo als dat heet) of in dunbevolkte delen van Frankrijk. Zij waren de eersten die Portofino, Ibiza, Het voedsel van hond en kat verschilt aanzienlijk. Dat is begrijpelijk: het betreft twee geheel andersgeaarde dieren. Kat is nog tamelijk wild. Dat betekent dat hij (zij) vooral belust is op rauw voedsel. De tegenwoordige in blik verpakte voedingsmiddelen, alsmede de droge soorten „brood" of brokken betekenen een enorme vooruitgang in de verzorging van het huisdier. Zij worden alle op wetenschappelijke basis samengesteld en dan met duidelijk begrip voor de eigen voedseltrekken van de dieren. Zo is blikvoedsel voor kat anders van samenstelling dan dat voor hond. Er bestaan verscheidene soorten en merken. Men heeft ze met vis en vleesblokjes; men heeft warme poeze- maaltijden en gemakkelijke ritsblikken. die variatie in het menu brengen. Maar kat moet wél regelmatig bediend wor den (trouwens hond ook). Want dieren zijn erg gesteld op regelmaat. Eén maaltijd per dag is voldoende en die geve men dan 's avonds. Het maal mag niet te koud en niet te warm zijn. Rauw vlees en rauwe vis vindt poes heerlijk. Weinig vet. Ook groente en dan liefst rauw zoals prei, sla, asperges. Dat laxeert (vooral gekookte lof vindt poes fijn, maar die is nu, in dit seizoen, niet te krijgen); en laxeer- voeding heeft poes nodig daar hij zich altijd vollikt met haar, dat er weer uit moet. Poes is een zindelijke wasser en hij wil glimmen. Tweemaal in de week een beetje ei, kaas, slag room. Maar geen meelspijzen. En helder water is veel be ter dan melk. Melk is niet geschikt voor elke poes en zeker niet als de melk ijskoud uit de koelkast komt. Het natuurlijke voedsel voor hond is vlees. Of een dusdanig menu, dat het dezelfde bestanddelen bevat als die welke vlees biedt. Dus: dagelijks vlees. Uit blik. Of rauw. Of éven een momentje gekookt. Hond schrokt zijn eten naar binnen; dat is zo zijn manier. Dat is normaal; zijn sterke maagsappen doen de rest. Met kat is dat anders; kat is een kieskauwen Dat is ook normaal. Hond geve men strot, hersens, pens en andere afval; ook lever en hart, nieren doen hem goed, maar deze zijn duurder. In het algemeen dient de helft van het honden- maal uit vlees te bestaan. Het mag ook meer zijn dan de helft. En de rest is dan hondekaak, bruinbrood, wat groen ten. GEEN ZOUT! Groen hebben honden altijd wel nodig. Snipper daarom wat sla door zijn maal. En bedenk dat zowel hond als kat, net als uzelf, graag wat afwisseling heeft in zijn menu. En er moet altijd een bak schoon water klaar staan. Geen visgraten voor hond (poes heeft ze juist nodig in zijn visje); geen kippebeentjes die de darm wanden beschadigen en allerlei narigheid veroorzaken (poes draait er de hand niet voor om; die kauwt ze geheel fijn; poes eet een gevangen diertje altijd met huid en haar op). Witbrood en aardappelen zijn niet goed voor hond. En dan ook hier: blikmaaltijden die er te kust en te keur te koop zijn. Er is blik met uitsluitend vlees; er zijn maaltijden (om op te warmen) waarin alle dingen zitten die hond behoeft. Er zijn brokken voor honden en hondebroodsoorten. Een slim advies is dit: als u uw hond of poes naar zijn vakantieadres brengt, neem dan voor de vriendelijke gasthe ren een voorraad kant-en-klaar-voedsel mee als basis voor de voeding tijdens de vakantiedagen. Voor een middelgrote hond zijn een paar pakken brokken, enkele diner-blikjes, blikjes vlees met merg, zuiver vlees of lever voldoende. Voor kat geldt iets dergelijks: de ervaring heeft u geleerd wat kat nodig heeft. Neem die benodigde hoeveelheid alvast mee; dat bespaart de gastheer moeite. Ischia en Hydra bezochten. Nu zijn ze nog te vinden in Alpen dorpen, in Eilat ook, in Zuide lijk Ierland, Antalia, Ponza. Veroveraars en afwachtenden Dit is een groep, hoofdzake lijk bestaande uit ongehuwden; het zijn de veroveraars waar het mannelijke leden aangaat, en de afwachtenden, waar het de vrouwelijke betreft. De mannelijke zoeken vrouwelijk gezelschap; hun glinsterend oog waart zoekend rond langs strand, boulevard en terrasje. Alleen de „andere sekse" is het doel van de leden van deze groep der veroveraars en de afwachtenden. Wat de mannen aangaat: vooral Scandinavië prikkelt hun verbeelding; de zuidelijke landen (ook Frank rijk) zijn nl. te bezorgd voor hun dochteren en houden ze heel strak. Op elk strand jagen deze jagers en op elk strand ook zitten, als spinnen in het web, afwachtenden gereed om een vakantiedroom te beleven. Dat in Italië en Spanje be roepsminnaars deze afwachten den vaak belagen, behoeft geen betoog. Al jagend of afwach tend worden de leden van de ze groep in ieder geval bruin. Hobby-isten Deze groep is verwant aan die der cultuur-zoekers en ook, wat sommige leden aangaat, aan die der avonturiers en rustzoekers. Het gaat om mensen die, tijdens hun va kantie, hun liefhebberij vrijuit gaan beoefenen. Zij gaan ein delijk eens ferm vissen of paardrijden, weken achter %1- kaar, of vlinders vangen of insecten bestuderen of vogels fotograferen of alpen bestijgen aan een dun touw. Er zijn erbij die gaan schilderen en ook die talen gaan leren en studies gaan verrichten en ook die gaan werken op het land ten einde ofwel het bewuste land ofwel een instelling te helpen. Vele hobby-isten hebben hun hobby als voorwendsel om er gens naartoe te gaan (mannen meestal alleen met mannen) om er te herstellen van een moeilijk huwelijk, van drukte, van nervositeit en van de druk van het werk. AH's onvoorwaardelijke kwal iteitsgarantie- óók voor reklame-artikelen Iedere AH-klant weet misschien wel uit e-gen er varing dat AH streng de hand houdt aan éen van haar meest be'angrnke de viezen: ONVOORWAAR DELIJKE KWALITEITS GARANTIE OP AL HAAR ARTIKELEN. Waar vele huisvrouwen echter misschien nog niet bij stil gestaan hebben is het feit, dat deze garantie ook geldt voor artikelen, die net in een ieklame-ak- tiviteit vallen. Met andere woorden: als een artikel, dat tijdens een speciale re- klame-aktie gekocht is, bij nader inzien niet aan alle kwaliteitseisen blijkt te voldoen, dan komt u er maar gerust mee raar uw AH-filiaal: U k>.ijgt het volle bedrag volledig ver goed!

Allerhande | 1968 | | pagina 5