Vakantie i weer in evenwicht komen in het oor gefluisterd Ch UITGEBREID ASSORTIMENT VLUG-KLAAR ARTIKELEN IN 1920 KREGEN SIGARENMAKERS 1 DAG VRIJ Gekke ervaringen in het buitenland PMC Vakantie premie Automatic Rapid Cassette Camera PMC" Vakantie premie Hangmat in frame PMCl Vakantie premie Tuinparasol - SI 1968 ALLERHANDE A 3 jloe was je vakantie?". Stel de vraag aan een iderlander en zes van de keer komt het ant- |ord: „Prima eten" of ion, die Spaanse olijfolie niks voor ons". Wat en soms véél later, ,aen de verhalen van uit- ippen en dorpjes bekij- van de ontmoeting die oude visser en het houtsnijwerkje, ivonds om tien uur ge- igt )(ht in een winkeltje, dat hi r gewoon open was. harom hebben we ei2.er.lijk 8 pniie nodig? In Delft stel ce vraag aan mejuffrouw A. Hessels. wetensehappe- hoofdmedewerkster van de ia fonische Hogeschool. j Dp boeren ook glimlacht mejuffrouw ■feels, „u kent het: we heb- vakantie nodig om fysiek psychisch weer in even- ■ht te komen. Er is eert pro- sor in Oostenrijk die zegt: moet drie weken achter el- r nemen. De eerste week een beetje aan de vakantie wennen, de tweede om wat rust te komen en de derde werkelijk tot rust te ko- Maar ik kan er niets doen ik zie er ook wel beetje de Oostenrijkers Iter, want tenslotte zien die de toeristen komen," jji verder is er de theorie, we vakantie moeten hou- vanwege ons drukke leven, uit het monotone van ons beidsbestel te komen, om niet gecommandeerd te rden allemaal even- htstheorieën dus. En vast sat, dat de mensen uit de j o:e steden meer met va kantie gaan dan de bewoners van wat we noemen het platte land." '.54 is basis Cijfers kunnen soms veel le- j ren en drs. Hessels heeft dank- j zij enquêtes van het Centraal Bureau voor de Statistiek ge noeg cijfers bij de hand, ook al omdat zij bezig is aan een proefschrift over vakantie en vakantiebesteding. Ze zegt: „In In een gebouw, dal nog eigendom is geweest van de Oost-Indische Compagnie, zetelt in Delft mejuffrouw drs. A. Hessels, verbonden aan de Technische Hoge school, Vakantie-en-aanver wanten, zou men mogen zeg gen, ts gesneden koek voor haar en tegelijk onderwerp van een proefschrift dat ze aan hei schrijven is. Vakan tie is: weer in evenwicht ko men, zegt zij. door P. W. Russel Je kunt. m.et vakantie tan en het vaste program- aanhouden van elke rond om elf uur naar bed elke ochtend om acht ur met de blote voeten op m ti zeil. De gezondheid zal beslist niet onder lijden, war wellicht maken die tiere vakantiegangers, die ich laten meevoeren op de van de onbekend- lid, meer mee waar ze la- r met plezier aan terug- tnken. Laten we zeggen: et hoofdstuk „Gekke Er- i ringen." t toeter-Bril Ik heb er een paar en de rste die me te binnen schiet Higt me naar San Francisco, swoon, aan het einde van een adagmiddag. doodmoe van el lopen en veel kijken, «gestreken in een huis waar koffie en het bier goed wa- i Een man met een onmisken- ar Brits accent spreekt me o: „Uit Europa? Vanwaar m wel? Nederland! Vrienden, Hst mijn gast. Ik ben En- Isman, woon al acht en twin- jaar hier, ga mee thuis en." Zijn stevige blonde echtgeno- die Duitse van huisuit tak te zijn stemde direct In een kleine Ford reden weg, twintig kilometer bui- - de stad en zaten achter Wen met enorme biefstuk- in een huis, dat meer een deisje was met rondom een b. waar het woord „park" R misstond. Na twaalf uur bleek de stheer jarig. ,.Daar moet op dronken worden, hihaho". j hanteerde de whisky zoals ;i vroeger de schoolmelk, helde het ene boeiende ver sa! uit de oorlog na het ande- 1 stond erop ons om vijf in de ochtend naar het ho- te brengen. Protest van ain kant, want de goede Brit als een toeter. Wat? Hij niet kunnen rijden? «wen we hetn in Bombay jjjaten zien en in Singapore. ')na ruzie, zelf maar het Wd gebogen op hoop van ze- mee naar de garage, waar 'ook een geweldig glimmen- 16 nolls Royce bleek te staan. Met een onberispelijke hou- hield hij portieren open, ons instappen, reed naar en en chauffeerde of hij i®°ier van zijn leven één *"PPel alcohol had gedronken. „All the best. boys", en weg was hij. Her kilo lk heb geen broer, die zelf banketbakker is, maar persoon lijk bezit ik wel een niet-stuit- bare dwang om overal ter we reld rommel- en andere mark ten te bezoeken. Zo ook op Djerba, het kleine Tunesische eilandje. En omdat ik zelf nimmer ko per poets, is dat voor mij ook geen rem iets van koper aan te schaffen. Welnu, op die markt van Djerba stond, tussen kom kommers en tomaten, een ko peren vijzel met stamper. „Die", wees ik en wilde de prijs weten. Een Tunesiër, in hemd-tot- op-de-grond, rees omhoog, nam in zijn linkerhand de vijzel, stak zijn rechterarm door de mijne en wandelde zonder iets te zeggen vijf straten verder. Men kan zich op zo'n moment afvragen: wat ben ik begon nen, is dit wel een vertrouwde zaak maar men kan ook rus tig meestappen en denkenwe zien wel. Een huisje, een kralengordijn, wij naar binnen. Het was de ami, de vriend en laat die nu een weegschaal hebben, want de vijzel moest eerst gewogen worden om de prijs te kunnen bepalen. „Koper per kilo alleen op Djerba" luidde de uitleg. De handel kwam tot stand: vijf gulden. Hotel Terug van de Noordkaap, ze- venhonderd kilometer achter het stuur gezeten, een weg j door Finland van 110 kilometer lang keien en stapvoets rijden inclusief, las ik elf uur 's avonds de woorden: Losji, losji. „Hotel, slapen", kreet het in j me en ik belde. Een echte Fin verstond mij en ik hem niet, begreep wel de hand onder mijn hoofd, nam mij mee naar een zaal met dertig bedden waar al zeven mannen en vrouwen sliepen, woof met de hand en verdween. Ik liggen, tien minuten. De rest van de nacht heb ik mieren gevangen, 's Ochtends om zeven uur vroeg ik: Waar kan ik me was sen? Dat kon buiten, boven een grote bak met water, waar negenduizend muggen in en rondom zaten. Ik bedankte voor de eer, betaalde een krats en reed verder Om na vierhonderd meter voor de grensbomen met Zwe den te staan en nog tweehon derd meter verder een geweldig hotel te ontdekken, met gran dioze kamers en een enorm i ontbijt. Jammer. 1954 ging 41 procent van de bevolking met vakantie, in 1966 was dat al 59 procent." Vakantie-houden in Neder land blijkt heel nauw samen te hangen met het beroep dat het gezinshoofd uitoefent. De laatste cijfers zeggen: 76 pro cent van de hoofdarbeiders gaat met vakantie en bijvoor beeld 29 procent van de boe ren. Dat is veel, zeg ik. vroeger hobrde je elke boer altijd zeg gen: „Vakantie? Daar kom ik nooit aan toe man. Wie zou er dan voor het vee en voor het bedrijf moeten zorgen?" Daar zit een geweldige ver andering te komen; een veran dering die al volop aan de gang is, want die boeren blijken aan vervangers te kunnen komen en wèl van hun bedrijf weg te kunnen. En hoeveel mensen van al die vakantie-houdende Neder landers gaan ons land uit? Wel, in 1954 was dat 18 procent en nu is dat één-derde van de „uit- rusters." Waarom, juffrouw Hessels, steeds dat 1954 als uit gangspunt? Het antwoord blijkt heel eenvoudig te zijn. Het jaar 1954 is het eerste, waarop gegevens over deze za ken werden verzameld en we weten helemaal niet hoe dat met al die procenten voor de oorlog zat. Eenvoudig, omdat het toen niet werd uitgezocht en vastgelegd. Leeftijd, inkomen, beroep en woonplaats, dat zijn de vier dingen die de doorslag geven bij het met vakantie gaan. Naar Schotland De Duitse socioloog Knebel J zegt, dat vakantie-houden een vorm van prestige-winnen is. „Ik geloof er niet zo in", vindt mejuffrouw drs. Hessels. „Dat zou dus betekenen, dat je b.v. aan anderen verhalen kunt vertellen, zodat men zegt: Jonge, jonge, wat heeft hij toch veel meegemaakt. Maar zou je zoveel indruk maken met je anderhalve dia? En bovendien, gaan de mensen je vlug verve lend vinden. Je kunt wel aan prestige winnen met een mooie auto. met een tv-toestel. met een mooie keuken, blijvende za ken. Maar met een vakantie verhaal? Ik geloof er niet in." Drs. Hessels voelt het meest voor de communicatie-theorie: Iedereen doet het, iedereen gaat met vakantie. Waarom zou ik het dan niet doen? ..Vooral aanbeveling van fa milie en vrienden geeft dik wijls de doorslag. Dat wekt vertrouwen," vind ze. „Zelf ging ik ook een keer naar En geland, na een enthousiast ver haal van een collega." Twee groepen Juffrouw Hessels, hoelang en waar gaat u zelf met va kantie?" Ze lacht. ,.Ik ga drie weken", j is het antwoord. „Het pret tigste heb ik altijd gevonden om wandeltochten te maken met de rugzak bij je en maar zien in welk klein hotelletje je j terecht komt. Zo heb ik heel i wat gelopen in Frankrijk (de Vogezen met name) en ook in Oostenrijk. Maar dat doe ik nu niet meer. Dit jaar ga ik naar Schotland. Met. de boot naar de overkant en met de trein verder." Duitsland nr. 1 Wat drs. Hessels heel opmer kelijk vindt, dat is de afgelo pen familievakantie in de laatste vijftien jaar. „Het logeren vroeger bij grootouders, ooms of tantes, dat gebeurde toen door zestig procent van de va kantiegangers; nu is dat nog nauwelijks dertig procent. Dat is immens afgenomen." Er zijn twee groepen Neder landers als we een beetje grof gaan indelen die ,.so wie so" naar het zuiden (en de zon) of naar Duitsland willen. „Je hoort hier wel eens iets over de bordjes „Zimmer frei" in Zandvoort," zegt mejuf frouw Hessels, „maar in de Eifel vind je net zo goed de bordjes met Nederlandse teksten en dan meestal zo geschreven: „Khamers Fer- huur." Eén hele dag Als men zo luistert in Neder land dan zou wel eens de ge dachte kunnen ontstaan, dat de helft van de mensen naar de zon in Spanje, Frankrijk en Italië reist en niemand meer naar België. Wel, de cijfertjes spreken weer een andere taal. De meest recente ge boekstaafde feiten vertellen dat van elke honderd Neder landse vakantiegangers 8 pro cent naar Duitsland gaat, 3 procent naar Frankrijk, 3 pro cent naar België, drie procent naar Italië, 2 procent naar Spanje en Portugal, 6 procent naar Zwitserland en Oosten rijk, 1 procent naar de Balkan Bakje wijn In de ogen Rolkraag PRESIDENT JOHNSON behoort tot de best ge klede mannen van Ame rika. En zonder zich over hun kleding te schamen kunnen Frank Sinatra, gouverneur Romney en generaal Westmoreland (de vroegere bevelheb ber der Amerikaanse sol daten in Vietnam) naast de president gaan staan. Aldus het Mode-instituut van Amerika Intussen kunnen de Amerikanen hun presi dent zien in wat het nieuwste van het nieuw ste is op het gebied van de herenmode Een ate lier in New. York maakte voor de eerste man van de Verenigde Staten na melijk vier hemden met een rolkraag, uit pure zijde. Eentje in het beige, een in het spierwit, de twee anderen werden knalrood en blauw. De president draagt ze in zijn smoking. Mandje MADAME TUSSAUD. de echte, is reeds lang overleden. Zij heeft nood gedwongen de grondslag gelegd voorde griezelig- echte collectie wassen beelden in dat grote Londense gebouw dat zo veel bezoekers blijft trek ken. Zij behoorde tot de hof houding van koningin Ma rie-Antoinette van Frank rijk. Haar koningin werd onthoofd en Madame Tussaud werd gedwon gen een dodenmasker te maken van dat, wat zij in een mandje met stro voor zich kreeg gezet. Dat eer ste „werkstuk" is nog steeds te zien in de grie zelkelder van het was senbeeldenmuseum. Het is het gebouw waar men kan schrikken als er zelfs maar een suppoost be weegt, omdat er zoveel namaak-suppoosten op de trappen staan opge steld Snorren THE BEATLES staan ook in het wassenbeel denmuseum, in de afde ling van meest nog le vende figuren. Zodra de echten snorren gingen kweken plus bakkebaar den, werd dat op hun wassen gezichten keu rig bijgehouden. Blondine JOHAN CRUYFF, de jonge voetballer, heeft één keer een aantal ge dichten voorgedragen en hij heeft ook een keer meegewerkt aan een film pje van Jan Vrijman (over de Boekenweek). Maar om nu te zeggen dat „Cruyffie" zich in de poëzie en de literatuur heeft gestort zou teveel zijn. Het declameren van een aantal gedichten die allemaal over voetballen gingen was éénmalig; de NCRV had hem gevraagd MR. J. M L. TH. CALS. onze vroegere minister president, houdt niet van de sake (Japanse rijst wijn) die hij in Japan toch heeft moeten drinken toen hij zich voor de eer ste keer ter plekke ging oriënteren over de ko mende wereldtentoon stelling. Zoals bekend is de heer Cals commissa ris-generaal van de Ne derlandse afdeling op de ze Expo-'70. Nog voordat hij Japan zelf voor de eerste keer zag, maakte hij al kennis met de sake. Dat was bij de opening van de VIP- kamer (wachtvertrek voor beroemde personen) die Japan Airlines op Schip hol bouwde. De heer Cals moest van zichzelf één slokje rijstwijn nemen uit het houten bakje waarin deze wordt geserveerd en vervolgens zette hij dat bakje weer pijlsnel op een tafel. MINISTER MR J LUNS wordt in vyas nagemaakt in het wassenbeelden museum van Madame Tussaud. Precies 64 haren per vierkante centimeter rekent men normaal bij Madame Tussaud voor iemand die daar pre cies wordt „nagemaakt". Maar, zoals minister Luns zelf al vertelde, die zijn voor zijn evenbeeld niet nodig. Gipsbeen Tip voor volgend jaar voor „Salonleeuwen"; Als de vrouw van uw hart die u niet kunt veroveren straks bij het skiën een been breekt, zorg dan dat u hetzelfde overkomt. Zo'n been verbroedert enorm en onmiddellijk. in haar radioprogramma „Halte" bijvoorbeeld een ode op te zeggen die Nico Scheepmaker wijd de aan de voetbal. Waarbij mevrouw Cruyff echter kan aantekenen dat Johan altijd zeer veel leest en hij vroeger als jongetje al op een pret tige manier gedichten op zegde, geleerd op school. „Af en toe kwam dan weer naar voren dat hij er aardigheid in had", al dus de moeder van het voetbalfenomeen, dat nu en dan wordt gesigna leerd met een mooie blondine. Te zien op de tribune, dat laatste. Alice Lang gewacht, niet veel •gezwegen, twee keer ge probeerd en uiteindelijk toch gekregen: ALICE OPPENHEIM is televisie omroepster geworden Niet bij de Tros, de om roep waarbij ze twee jaar geleden een omroep- stersproef aflegde, maar bij de Avro nu Op dit moment is ze nog de jonge vrouw die op de afdeling „Speciale diensten" van de KLM werkt. De baan in de avonduren als tv-omroep- ster pakte ze er bij om alvast te wennen aan dat w&t komen gaat. Als de tekenen niet bedriegen, trouwt ze namelijk in het vroege najaar met een hoboïst. Er Is echter meer. Het wassen beeld dat onze langste minister voorstelt, zal komen te staan naast dat van president De Gaulle (in zijn ietwat jon ge jaren). Omdat de heer Luns de enige is die de Fran se president recht in de ogen kan kijken, was het grapje over de lengte van onze eeuwig op reis zijnde minister. Eten MIA FARROW, (ex- vrouw van Frank Sinatra), heel mager, heel dun, ver telt dat haar maten 50 - 50 - 50 zijn. Niemand heeft het gecontroleerd, maar feit is dat ze het prachtig vindt om uiterst dun te zijn en daarbij nog een heel kort ge knipt hoofd te hebben Ze houdt van filmen, maar ook van sokken wassen, ze schildert („Goed voor het hart"), ze is, kortom, voortdu rend actief. „Hoewel het enige wat we van haar verlangen is, dat ze eindelijk eens een keer alleen maar éét", zei een vriendin van Mia Farrow. „Een Amerikaan" In THAILAND lopen nu twaalfhonderd kinderen rond van wie bijvoor beeld alleen bekend is dat de vader „een Ame rikaan" is. Ze zijn geteld door de Pearl S. Buck- stichting, die bij het rap portje vertelde dat het aantal kinderen „zonder aanwezige vader" over een jaar vermoedelijk verdrievoudigd zal zijn. en 2 procent naar „overige lan den." Met andere woorden: Duitsland wint Frankrijk, België en Italië gaan gelijk op en moeten genoegen nemen met Zwitserland - Oostenrijk op de tweede plaats. En Spanje staat dus vrij onderaan op de lijst. Tevreden Gaan er nu ook mensen niet met vakantie? „Zeker wel", zegt mejuf frouw drs. Hessels. We gaan weer terug naar 1954. „Vijftien procent had toen geen va kantie", hoor ik. En de laatst bekende cijfers spreken van twaalf procent. Mejuffrouw Hessels: „Ik heb het hier voor me: in 1960 kreeg 38 procent van de mensen op het platteland geen vakantie, maar ik neem aan, dat dit geen vakantie „nemen" betekent en dat het vooral om zelfstandigen gaat." De tijd dat dit anders was, ook voor al degenen in loon dienst, ligt nog niet zo ver ach ter ons. „In 1920 kregen de si garenmakers één dag vakantie per jaar", vertelt drs. Hessels. „Zo'n dag werd uitgebuit; men stond heel vroeg op. om die vrije dag zo lang mogelijk te proeven." Twee keer, soms drie keer, vakantie per jaar, dat wordt al „in." Bij de vakanties van drie weken ver van huis, bij die van een week wordt dicht in de buurt gebleven. „Door die terugloop van het vakantiehouden bij familie worden dus campings of hotels opgezocht", zegt juffrouw Hes sels. „Er gaan wel mensen naar het buitenland, maar de bui tenlanders komen hier en onze bevolking groeit. Daarom ver wacht ik. dat de vakantiebeste ding in de toekomst een nog groter probleem gaat worden dan nu al het geval is." Hoe dan ook: het is soms goed nog eens aan die ene dag van de sigarenmakers te den ken. Dat maakt tevreden mensen van ons. Nu de zomermaanden voor de deur staan neemt iedere huisvrouw zich voor zoveel mogelijk van het mooie weer (dat we allemaal hopen te zul len krijgen) te gaan genieten. Voor de bereiding van de dage lijkse maaltijd wil zij zo wei nig mogelijk tijd uittrekken, want tenslotte is elk uurtje in de zon méér meegenomen. Al- bert Heijn houdt er met zijn as sortiment artikelen rekening mee, dat zij weinig tijd in de keuken hoeft door te brengen. (Het assortiment wordt trou wens voordurend aan de sei zoenen aangepast.) Zeker niet in de laatste plaats geldt dat voor het „hoofdstuk vlees". Albert Heijn biedt een groot aantal vlug- klaar-artikelen, die snel (in een handvol minuten soms) te be reiden en bijzonder smakelijk zijn. Om een paar voorbeelden te noemen: de drie quick steaks (runder, kalfs en varkens), dunne en magere lapjes vlees, die een korte braadtijd nodig hebben. Hamburgers zijn ook zo'n vlug-klaar-artikel. We hoeven er eigenlijk niets over te ver tellen, want het is langzamer hand een ingeburgerd artikel geworden. Gehakte biefstuk, slavinken, fricadellen en Gel derse schijven zijn andere voorbeelden uit het gevarieer de assortiment voor de zomer dag. In tegenstelling tot de andere levensmiddelen heeft het as sortiment vlees in ons land pas de laatste jaren meer variaties te zien gegeven. ..Verandering van spijs doet eten", is een ou de waarheid, die zeker ook op vlees van toepassing is. Sinds kort liggen in de vitri nes van de AH-filialen ook beefburgers en runder- en var- kensrollettes, die er zich evenals de eerder genoemde artikelen, goed voor lenen op een camping of in een vakan tiehuisje te worden klaarge maakt. (Men moet echter wel bedenken, dat voorverpakt vlees beperkt houdbaar is en dus uiteraard niet geschikt om op een lange vakantietocht te worden meegenomen.) De verkoop van vlug-klaar- artikelen heeft de laatstë jaren een sterke stijging te zien ge geven. De huisvrouw is in de zomermaanden op haar gemak gesteld en Albert Heijn wil daar graag aan tegemoet ko men, bv. ook met de verkoop van voorverpakte gepaneerde vleesartikelen. De wet verbiedt dat tot nu toe, hoewel er bij de keuringsdienst een voorstel ligt om daarin verandering te bren gen. De hoop is gerechtvaar digd, dat die wijziging er spoe dig doorkomt. Over gehakt en biefstuk kunnen we kort zijn. Zij zijn als „traditionele" vlug-klaar- artikelen zo populair, dat ze nauwelijks hoeven vermeld te worden. De aantrekkelijke kleurenfolder, die bij de vleesvitrines voor het pakken ligt, geeft eveneens ruime voorlichting en smakelijke re cepten. Tot de vele vakantie-voorbe reidingen hoort ook het aanleg gen van een voorraadje le vensmiddelen om mee te ne men op reis. De keus uit ge conserveerde vleesjrtikelen is groot. Noem maar op: kalfs- ragout, goulash, luncheonmeat, soepballetjes, ham, varkens vlees, cocktailworstjes, knak worstjes, gehakt, leverpastei en niertjes in Madeirasaus. Droge worstsoorten zijn ook geschikt voor een hartige hap" onderweg. Tenslotte: vlug-klaar-artike- len kunnen heel goed bij brood worden gegeten. En boterham men zijn in een wip gesneden! Automatisch fotograferen fotograferen zonder zorgen voor diafragma, sluitersnel heid en belichtingstijd. De gekoppelde belichtingsme ter regelt automatisch het diafragma. Door fixed focus scherpe foto's van 1,5 meter tot oneindig. Rapid systeem voor extra gemakkelijk en extra snel fotograferen. Met één Rapid cassette 24 opnamen in halfkleinbeeldformaat (18 x 24 mm) Technische bijzonderhe den Objectief F 2.8/f 25 mm. Beeldhoek 64'. Sluiter snelheid 1/125 sec. (auto matisch) en 1 30 sec. (flitsen X-synchronisatie). Zakformaat 6,5 x 10 x 5 cm. Gewicht slechts 400 gram. Compleet met zwartlederen tasje en polsriempje. Ge combineerde zonnekap lensbeschermer. Met in structieboekje. 1 jr. garantie. Vw= f195.- Bestelnr. F-117 Clubprijs waarvan f52.- in PMC-che- ques Vraag kleurig geïllustreerde, gratis catalogus met volledige gegevens. albert heijn Handige hangmat die geen bomen nodig heeft. Comfor tabel „nestje" dat u kunt plaatsen waar u wilt: in het gazon, op het terras of waar u ook maar van de zon of van de schaduw wilt genieten. Galvanisch verzinkt frame, buisdikte 30 mm. Een met schuimplastic gevuld kus sentje maakt het rusten nog aangenamer. In 6 kleuren uitgevoerd doek met bloem- dessin, afmetingen 182 x 80 cm. Het frame is maximaal 75 cm breed, 71 cm hoog en 330 cm lang. Frame uitneem- baar dus gemakkelijk in de auto mee te nemen (gewicht *10 kg). Aflevering in doos van 22x12x99 cm. Vw f 78.» Bestelnr. F-587 Clubprijs f49.- in PMC-cheques Bedrukt met kleurig veld- boeket, rondom witte franje. Groot model (doorsnee 2 meter) dat veel schaduw geeft, mede doordat de stang geknikt kan worden. Moeiteloos verplaatsbaar: het puntige uiteinde is zo in de grond te drukken. Vw f65.- Bestelnr. F-830 Clubprijs f43.- ^in PMC-cheques

Allerhande | 1968 | | pagina 3