KINDEREN HEBBEN HUN VRIJHEID NODIG mmmm f Voorraad levensmiddelen kan veel ergernis voorkomen Werken in de vakantie heeft ook een schaduwzijde Verre reizen met kleuters een hachelijke zaak Hollandse nieuwe vacuüm verpakt in 60 AH-filialen Speciale aktit in grotere AH-filialen Uitwisseling van gedachten in belang van consument ONVERWACHTE GASTEN OP BEZOEK: oupons wtdelende lantenofaligaties ainnen worden erzilverd iMIilSnPp* gen"- DE HEER A. HEIJN LEIDT C.I.E.S.-CONGRES BeuwsJ iblad 1 Ijjert Heijn N.V. Zaandam Aller HOFXKVKRANC1ER ■iiiiiiiibiiiii juni 1968 oplage 1.866.000 13e jaargang - No. 6 (146) lAmbrtn «uw«c Aiiit/n/'i Kinderen hebben, meer nog dan hun ouders, behoefte an vrijheid, aan beweging, aan activiteit. Zij worden al vaak, door allerlei omstandigheden, in een dwangbuis ran te weinig variatie en te weinig beweging gedwongen, lowel het dreigende verkeer als de opeenstapeling van met hun gebrek aan speelruimten, zijn daar mede chuld aan. Dan komt daarbij de gang van het gewone even, dat immers berust op kleuterschool, lagere school n allerlei andere opleidingen daarna, die óók al stil- itten eisen en opletten en die elke bewegingsdrift atomen. Daarom alleen al hebben vooral kinderen, wier ichamelijke en geestelijke ontwikkeling geheel berust up een voortdurend „oefenen" in de vorm van spelletjes, eweging en sport, vakantie nodig. En dat geldt dan in iet bijzonder voor die kinderen dus, die reeds gedwongen ijn een deel van de dag in schoolverband door te brengen. De kleutertjes die nog bij Boeder thuis zijn en voor wie et leven alleen nog de warmte m de liefde en de aandacht a moeder en vader is,- voor s is „vakantie" natuurlijk »ileeg begrip; voor die kleu rtjes dan ook is het vakantie jan met de ouders vaak een Dort straf. Want dan worden ij, gewend aan een eigen esloten leventje, ineens uit de ertrouwde wereld weggehaald n in onbekende omgeving ge- laatst. Kleine kinderen die jeegaan met de vakantie van le ouders moeten goed voorbe eld worden en eenmaal aan- ekomen op het vakantieadres, Meten zij heel geleidelijk ge rend worden aan de nieuwe, treemde omgeving. U moet bedenken dat, waar iet oudere kind al naar avon- zoekt en dat Vindt in het vreemde", het „andere", het onbekende" van een vakantie- ord en vakantie-belevenissen, e kleuter daar wars van is. De leuter is een gewoontediertje n laat zich niet gemakkelijk rerpotten. Dat blijkt wel uit e reacties van de kleine als deze al eens gedwongen is in tnaere omgeving dan de be ende van thuis te verblijven. volgen vaak stoornissen in e eet- en slaapgewoonten en iet feit dat een vreemde zich net de kleuter bezighoudt, kan oorzaak zijn van heftige reac- ies. Baby's herstellen vaak maar langzaam van zo'n ivontuur; ze zijn dan da nig van slag en het is egrijpelijk dat dit niet goed 5 voor de kleine mens. Zo kan een klein kindje, niet in staat ich snel aan te passen aan de tieuwe wereld waarin hij ge- ilaatst is, onwetend een deel sn de vakantievreugde van de uders vergallen. Daarom; be- lenkt u goed alvorens met ileine kinderen verre reizen te [aan maken! Wat het thuisla- sn onder vertrouwd en liefde vol toezicht van een persoon cie het kindje goed kent, aan gaat dit: wie het wil doen, Koet al weer overwegen of het rnd bestand is tegen het weg- van de ouders. Dat is Van 23 tot 27 juni komt in de Doelencongreshal te Rotterdam een aantal directeuren bijeen van groot winkel bedrijven in de levensmiddelensector, afkomstig uit vele landen. Zij reizen naar de Maasstad voor het bijwonen van het twaalfde jaarlijkse congres van het „Comité Interna tional des Entreprises a Succursales". De vergadering staat onder leiding van A. Heijn, president van Albert Heijn n.v. Hem hebben wij gevraagd, wat deze bijeenkomst heeft te betekenen. In vele landen bestaan na tionale verenigingen van groot winkelbedrijven en dat is ook in Nederland het geval. Man nen als Leen de Wit, Paul de Gruyter en Albert Heijn noe men elkaar daar joviaal bij de voornaam, want al zijn zij con currenten, de problemen 'die in de „club" aan de orde komen, wegen voor allen even zwaar. Zij hebben zich verenigd om gemeenschappelijk op te kun nen treden tegen verschijnse len die het de gehele super marktwereld moeilijk maken de vestigingswetgeving van de overheid bijvoorbeeld. Contacten Ia alle winkels van Albert 'fijn N.V. bestaat na 1 1968 weer de gelegen- *id een serie coupons van winstdelende klanten- «Migaties te verzilveren. Het de coupons die zijn voorzien van de datering: juli De rente die ditmaal op dt klantenobligaties wordt uit- lekeerd, bedraagt in totaal 12*/» Procent, bestaande uit 4 pro- «nt vaste rente en 8Vi pro- fcnt winstaandeel. Hiervan moet 25 procent di- videndbelasting worden afge houden. Wanneer men een **nslag van de inkomstenbe lasting krijgt, kan de ingehou den dividendbelasting later korden verrekend. Ook coupons die zijn geda verd op 1 juli 1964, 1965, 1966 fn 1967 kunnen thans alsnog •orden ingewisseld. Voor verdere informaties 'ver coupons die vervallen, he fbaar zijn en waar men de- kan inwisselen, zie pagina 2. vaak een individueel verschillende aangelegenheid: wat het ene kindje zonder al te veel pijn aanvaardt, zal de an der geheel uit het lood slaan. Maar wie de kleine achterlaat moet hem (of haar) achterlaten in de vertrouwde omgeving van het eigen huis en daar dan de bekende, vertrouwde liefde volle plaatsvervangster van moeder laten wonen. Men moet er hierbij van uitgaan dat een eerste wet is bij de behande ling van een kind dat veran deringen heel geleidelijk-aan moeten worden doorgevoerd. „Onverwachts'' en „plotseling" maken het kind aan het schrik ken. Bij meenemen op reis komen er, afgezien van die akelige avontuur-elementen die de peuter verafschuwt ook nog voedselproblemen en kli maatsproblemen de kop opste ken. En het reizen-zelf met zijn „stilzitten" en „hou nou je ge mak 'es effe" en met z'n ver moeiende afstanden in auto, trein of vliegtuig, is ook lang geen pretje voor kinderen. Ba by's kunnen daar nog het beste tegen; die slapen de meeste tijd. Wat het eten aangaat: men geve kleine kindertjes zo veel mogelijk hetzelfde dat zij ook thuis eten en lusten; de culinaire avonturen moet men maar voor zichzelf bewaren, want de kleine raakt erdoor van streek. SP? Zon, zand en water. Heerlijk met zand spelen, snel het water in rennen om je af te spoelen en de lieve zon zorgt er wel voor dat je weer droog wordt. Welk kind zou dit niet willen ruilen voor het urenlang stilzitten in de schoolbanken? Het C.I.E.S. is nu weer het internationale overkoepelende orgaan van de landelijke ver enigingen, hoewel op de con gressen ook individuele be drijven van de partij mogen zijn. Deze congressen worden niet gehouden om allerlei plan nen tot samenwerking dit te broeden. De heer Heijn meent echter wel dat de deelnemer aan deze bijeenkomsten de ge legenheid heeft velerlei contac ten te leggen, en dat is in het zakenverkeer altijd van grote waarde. De strikte bedoeling van de congressen is evenwel en dat heeft destijds de heren Henry Toulouse (Frankrijk) en John A. Logan (Ver. Staten) ook tot de oprichting van het Iedere huisvrouw kent ze wel: die onplezierige ontdek kingen een bepaald artikel niet meer in de kast te heb ben op een ogenblik, dat de winkels al gesloten zijn. Als „organisatrice" van de huishouding, de spil waar alles om draait, schaam je je dan en je neemt je vast voor, dat het je niet meer zal gebeuren. Er is immers niets vervelen der dan onverwachte gasten te moeten vertellen, dat je „iets lekkers" had willen klaarmaken, als je nu maar dat ene blik of dat pakje in huis had gehad Veel voordelen Vanzelfsprekend hoeven wij niemand te vertellen welke voordelen het heeft voortdu rend een voorraadje achter de hand te hebben. Elke keer dat je het moet aanspreken, be wijst het zijn nut. Daarvan zijn Wie in haar vakantie mooi bruin wil worden en wie wil dit niet? zonder er een huid als gelooid leer van over te houden, die geven wij de raad de nieuwe crème „Plein Vent" van Guerlain mee op reis te nemen. Uw huidje verkrijgt langzaam maar heel zeker het zo begeerde, flatteuze, zondoor stoof de tintje, maar blijft zacht en gaaf als een perzik. Crème Plein Vent geeft uw huid de beno digde hoeveelheid vocht en vet om haar tegen de uit drogende schadelijke stralen te beschermen, maar bevat daarnaast ook nog het pigmentbevorderende carotine, het geen het bruin, bruiner, bruinst-worden in de hand werkt. er voorbeelden te over: er zijn vrienden op bezoek, het wordt laat en een warm hapje gaat er gretig in. De voorraadkast is er goed voor. Of meneer brengt een zakenrelatie mee om te di neren, de winkels zijn al dicht, maar er moet toch iets speci aals op tafel komen. Als de „inkoopster" van het gezin zo'n bezoek in het achterhoofd heeft gehad, zal zij haar voorraad er wel op hebben afgestemd. Of gewoon: tijdens het klaarma ken van de avondmaaltijd blijkt de maizena op ie zijn. Geen nood, want de voorraad bevat nog een nieuw pak. Voorraadkast Vroeger en dat is trou wens nog niet zo heel lang ge leden had iedere huisvrouw een voorraad. Daar moest ze wel voor zorgen, want de ver bindingen met winkels waren nog niet van dien aard, dat men kon spreken van „even 'n boodschap" doen. Bovendien: de woningen mochten vroeger weinig comfortabel zijn verge leken bij thans, ruimer waren zij in elk geval wel. Het reser veren van een voorraadkast le verde geen hoofdbrekens op. Een voorraad van betrekke lijk dagelijkse artikelen is de formule die voorkomt, dat de huisvrouw naar een lege plaats grijpt, als zij bij welke gele genheid dan ook een be paald produkt nodig heeft. Als gemak de mens dient, geldt dat in dit geval zeker voor een voorraad van allerhande levens middelen. Niet als leidraad, maar veel meer als voorbeeld willen wij een opsomming geven van de artikelen, die ervoor in aan merking komen tot de voor raad te behoren. Het aantal is groot, maar niét volledig. Wij hebben ook een (zij het ruime) keus gedaan, zoals iedere huisvrouw dat voor zich zal willen doen. Een handig voorraadkast]e voor de fijne artikelen PRIMEUR VOOR NEDERLAND 1IOOR DE eerste maal in de geschiedenis van Albert Heijn zal er in een zestigtal filialen in de randstad Holland de be faamde groene haring wor den verkocht. Deze haring, die als primeur voor Ne derland vacuüm wordt verpakt, is geheel gefi leerd en dus meteen voor de consumptie geschikt. De eerste verkoop van de Hollandse nieuwe zal worden gestart omstreeks 20 juni. De haringen, die per 2 stuks worden verpakt, zijn van het „maatjesfor maat", dus middelgroot. Zij zijn, in verband met de voorschriften van het pro- duktschap voor vis, direkt na de vangst gedurende 24 uur in de diepvries geweest, waardoor de vis na ont dooiing als groene haring kan wordsn verkocht. De nieuwe haring zal driemaal per week vers uit Scheveningen in de lilialen worden aangevoerd. Als deze verkoopproef een suc ces wordt, zuilen in de toe komst meer AH-filialen nieuwe haring gaan verko pen. C.I.E.S. doen besluiten een gespreksforum te hebben, waarin men tot de uitwisse ling van ervaringen en ideeën kan komen. Onderwerpen De onderwerpen waar men zich in Rotterdam over zal buigen, zijn daar dan ook naar: „Groei, haar noodzaak en het vereiste klimaat", „Decentrali satie van de verantwoordelijk heid is onontbeerlijk voor de groei" en „Opleiding en voor lichting op alle niveaus", om maar een korte greep uit het programma te doen. Het zijn typisch technische onderwer pen, waar we de consument verder niet mee willen ver moeien, maar waaraan in de Doelen stellig heel wat woor den zullen worden gewijd. Dat gebeurt in de beide voertalen van het in Parijs zetelende C.I.E.S., het Engels en het Frans, maar het is langzamer hand een gebruik geworden dat ook het Duits wordt toe gelaten. Bovendien zijn er tal rijke tolken aan het werk. „Desondanks", zegt de heer Heijn, die kan bogen op een jarenlange ervaring in dit mi lieu, „spelen de taalmoeilijk heden doorgaans een belemme rende rol. Hierdoor komt het, dat op de betogen van de di verse sprekers zelden een ech te openbare discussie volgt. Het interessantste vind ik altijd de gesprekken in de wandelgan- Daar krioelen Engelsen, Fransen, Duitsers, Zwitsers, Zweden, Amerikanen, Italia nen, Canadezen en vele ande ren dooreen. In totaal ko men er dit keer een kleine 400 personen, echtgenotes in begrepen. Voor het eerst zullen daar ook Japanners bij zijn. „Zij zijn buitengewoon leergierig en duiken overal op waar zij iets aan de weet kun nen komen. Een dag nadat zij een nationale vereniging had den opgericht, vroegen zij al het lidmaatschap van het C.I.E.S. aan", vertelt de heer Heijn. Niputee ideën Over het algemeen heeft hij de indruk, dat de supermarkets in alle landen wel zo onge veer op dezelfde leest zijn ge schoeid. Maar dat neemt niet weg, dat er regelmatig er gens nieuwe ideeën worden uitgedacht of in praktijk ge bracht. En de Amerikanen, naar wier voorbeeld in de na oorlogse jaren de ZB's en SM's in de oude wereld werden op gezet, komen bepaald niet meer om een lesje weg te ge ven. „De Europeanen zijn nu op bepaalde punten veel ver der", onthult de heer Heijn, die op herhaalde verzoeken om een C.I.E.S.-congres in Nederland te houden, altijd had moeten antwoorden dat er niet vol doende accommodatie voorhan den was. Wat de klant opschiet met al dat gepraat in de Doelen Congreshal? De heer Heijn stelt het zeer duidelijk: „Deze uitwisseling van gedachten maakt het ons mogelijk, ons werk voor de consument beter te doen". Ter gelegenheid van het in ternationale gebeuren in Rot terdam voert Albert Heijn N.V. in haar grotere filialen van 20 tot en met 26 juni een speciale actie, waarin 24 artikelen uit evenzovele landen worden ge presenteerd. De kleinere win kels moeten het iets zuiniger aan doen: bU ben komen 13 landen en produkten aan bod. Onze inkopers, die in de af gelopen maanden weer de hele wereld hebben afgereisd en hun speurzin hebben uitgeleefd in Amerika, Suriname, Australië, Hongkong, Japan, Zuid-Korea en Formosa (om alleen maar de heel verre oorden te noe men), hebben het mogelijk ge maakt de onderstaande indruk wekkende lijst aan U voor te leggen. Over kwaliteit en ge detailleerde bijzonderheden zwijgen wij hier, omdat de ad vertenties daar elders in dit Dlad nadrukkelijk gewag van maken. Argentinië: „Fraybentos", corned beef; Australië Fruitcocktail (wij kunnen het niet laten op te merken, dat de kwaliteit van de hierin verwerkte vruchten alleen met superlatieven is te beschrijven); België: „Macedoine de Lé- gumes", gemengde, fijn gesne den groenten; Bulgarije: Bulgaarse salade; Canada: Canadese zalm; China: Chinese thee; Columbia: „Perla de Col om- I bia", 100% pure Columbia kof- I fie; Denemarken: „Danish Blue' fijne pittige kaas; Duitsland: Wijnzuurkool; Engeland: Originele Engelse drop; Filippijnen: Ananas; Formosa: „Three Diamonds", witte puntasperges; Frankrijk: Camembert! Griekenland: „Samos", be kende zoete wijn van het ge lijknamige eiland; Italië: Ravioli (één der be kendste cul^aire vondsten uit het land van „O sole mio"); Israël: Jaffa Gold grapefruit partjes; Japan: Witte tonijn (gesneden en gerookt); Joegoslavië: Rundergoulash; Luxemburg: „Mosel Perle", mousserende wijn; Portugal: Sardines; Rusland: „Chatka Crabmeat", krab (met veel rood vlees); Spanje: Gevulde olijven; Verenigde Staten: Barbecue Sauce, pittige saus voor vlees schotel, of jus; Zwitserland: „Bio-Bircher- müesli", een door een befaamd diëtist samengesteld ontbijt (de gebruikte vruchten en granen zijn langs biologische weg ge kweekt en hebben dus niet aan de invloeden van kunst mest en bespuiting bloot gestaan). Om het de huisvrouw ge makkelijk te maken (en haar kinderen iets te leren), is op de prijskaartjes van deze artikelen de nationale vlag van het land van herkomst afgedrukt. De trouw van een hond aan zijn baas is spreekwoordelijk, andersom kan dat niet altijd gezegd worden. Het gebeurt maar al te vaak dat viervoetige huisgenoten juist in de vakantietijd door hun baas letterlijk het bos worden ingestuurd. Een triest verschijnsel dat absoluut onnodig is. Met een klein beetje inspanning en een fractie van het geld dat men voor de vakantie denkt uit te geven, is hond of poes veilig ondergebracht in een van de vele betrouwbare dierenpensions die Nederland telt. Het hoe en waarom kunt u lezen op pagina 5.

Allerhande | 1968 | | pagina 1