Isometrie gymnastiek luiaards t het oor gefluisterd f C 79 79 T 49 We willen allemaal best... maar we doen het niet! Nog enkele tips voor inlijsten Goud alleen bepaalt de waarde niet... CU 61 Pils J Ch-Pils Vlees is waard goed te worden behandeld Zomerse Wijnwenk Negentig seconden per dag is voldoende Verbluffend resultaat iH GEEFT RUIME VOORLICHTING Duiven en trekken lekkerste PMC-premies 1/ f Houdt u van walnoten? Walnoot- repen jlEf 1968 ALLERHANDE De Amerikanen hebben ontdekt dat men zijn spieren kan versterken zonder er, bij wijze van spreken, een vinger voor uit te steken; het gaat alleen om het spannen en weer ontspannen van spieren. U weet het: gymnastiek èn dieet en soberheid en frisse lucht èn niet-roken) is de leus van vandaag en iedereen heeft in dat opzicht een lelijk schuldgevoel. Immers we zouden elke dag een kwartier dit moeten doen en een kwartier dat en dan tegelijkertijd een heleboel dingen nalaten die we nu wél doen, maar het kómt er zo zelden van! Natuurlijk: er zijn wat 5*indvastige lieden die wél keurig hun gymnastische oefe nen dagelijks doen en daar bij dan ook veel baat vinden, iaar dat zijn er maar weinig. rn vaak worden zij dan nog «dreven door overwegingen "Jan medische of van sportieve aard. Het is moeilijk om dage lijkse gymnastiekoefeningen op nemen in zijn dagprogram- pa. Het kotnt soms zelfs niet aens tot een doodgewoon om- netje om een frisse neus te aaien of om zijn brave huisdier, de hond, een wande lingetje te geven. De auto brengt ons slap (en met de dag slapper) naar waarheen Wij maar willen en zelfs de fiets, jie toch ook zo gezond is (als hij wordt gebruikt tenminste) staat ongebruikt in een hoek. Wie. na jaren autorijden, weer rtns op de fiets klimt, zal be merken dat fietsen in het begin jrg vermoeiend is. Maar over wint hij die vermoeienis en raakt hij er weer aan gewend, dan zal dat herstel van spier bundels en het stimuleren van de bloedsomloop bijzonder gunstig werken op de hart- tunctie en de rest van het li chaam. Hoe het ook zij: voor werkelijk gymnastiek-beoefe- nen dient men zich tevoren feestelijk in te stellen. Een nieuwe en toch ook weer oude methode om het lichaam ie ontwikkelen en de spieren weer stevig en elastisch te ma ten. is de isometrie. Het is de Amerikaanse methode om fit te blijven zonder tijd en zonder moeite. Zonder een spier te be- gen kan men toch gymmen, precies 90 seconden per dag san men zijn krachten 100 per cent opvoeren. U kunt een veerkrachtige tred, een sterk lichaam en een gezonde kleur herkrijgen. En dat dus zonder een spier te bewegen Aldus verklaart de uitvinder van deze mastiek voor luiaards, pro- ior Vic Obeck. En het grote voordeel van de isometrische oefeningen is dat men ze, op elk vrij moment van de dag, kan verrichten. Wie even op de tram staat te wachten, kan, zonder dat het iemand opvalt, enkele oefeningen doen; wie achter het stuur van zijn auto zit en op het wisselen van het verkeerslicht wacht, kan ze doen en wie even achter de schrijfmachine uitrust of door de telefoon praat, 'kan ze doen. Het gaat maar telkens om zes Jtconden per oefening; dat is voldoende. Wel dient men de volgende drie grondregels in het oog te houden. 1 men moet zich met de gehele in- zet-van-krachten concentreren de oefening in kwestie; 2 men moet, tijdens de oefening, normaal blijven ademen en nimmer persen of inhouden en 3 elke oefening mag niet korter duren dan precies zes tellen Het is algemeen bekend dat dagelijkse stevige lichaams oefeningen bijzonder gezond en heilzaam zijn voor zowel de geest als het lichaam. Als iedereen daarom dagelijks de armen en de benen eens flink uit de mouwen zou steken bij wijze van spreken) dan zou dat de gezondheidstoestand van ons ganse volk buitengewoon gunstig beïnvloeden en de cardiologen zouden juichen en de Hartstichting zou een enorm Herdenkingsfeest geven en zichzelf vervolgens op heffen en, afgezien van een zwerende vinger, een eksteroog en een blindedarm (door het te rap verzwelgen van pit- houdende vruchten bijvoorbeeld) zou de huisarts weinig meer te doen hebben. Maar stéken wij deze armen en benen uit de mouwen? Neen. Dat doen wij niet. Wij huiveren (generaliserend ge sproken) als wij de ochtendheer Goubitz. met een altijd wonderbaarlijk-heldere en door geen nachtleven geteisterde stem. monter zijn oefeningen horen voordragen bij de piano klanken van de heer Jacques Schutte (ook al een wonder- kloeke baas om tien over zevenenen wij rillen (en wie durft het ontkennen?) als wij denken aan de bewegingen welke dit tweetal van ons zou vergen in de vroege ochtend als de hanen nog zwijgen en de eerste trammen gierend door de bochten gaan. En dat terwijl wij weten (u en wij) dat het zo bijzonder beestachtig gezond is om deze ochtendheren te volgen tijdens hun sprongen en wendingen. Wij wenden ons af van de radio. Vaak met een schelle kreet. Soms met een zucht. Altijd met diepe afschuw. Waarom? Omdat niet alleen het vlees, maar ook de geest zwak is. Dat duurt tot de dag dat de weegschaal of de dokter of een nieuwe jurk of een nieuw pak ons streng wijzen op een zeker opzwellen van bepaalde lichaamsdelen die beter dunner hadden kunnen zijn. Dan nemen wij een besluit: morgen beginnen we meteen met gym! Ja, morgen zullen wij dat doen. Nee, niet vandaag al. Morgen! En zodra breekt die morgen aan bij het blaffen van verre heemhonden (immers) en het loeien van een eenzame koe, of reeds voelen wij een zekere weerstand in ons groeien. Het is een weerstand dieditmaal, niet uit onszelf opstijgt maar die een gevolg is van een van buitenaf optredende Macht: een verkoudheidje heeft onze conditie aangetast; we hebben een branderige keel; nee, we zijn gisteren te laat naar bed gegaan; nee, we hebben gisteren iets gegeten dat ons niet helemaal goed bekomen is; nee, we moeten vandaag fris zijn en bovendien is het al erg laat geworden: nee, de wekker liep niet af; nee, we hebben een vage rugpijn; nee, we kunnen beter nog een dagje wachten met dat gym-men. En dat doen we dan. We wachten nog een dagje. En zo stellen wïi uit en uit en nimmer komen we zover. Zo is de mens. Zwak! Slap! Vadsig! Er zullen, op dit moment, personen op rijzen uit de stoel en zeggen: „Deze schrijverd is gek! Hij heeft mij dan nog nooit gezien! Ik namelijk oefen elke dag; ik let op mijn dieet; ik eet niet te 'veel en rook nimmer; ik doe asemoefeningen voor het geheel geopende venster en dat zowel des winters als des zomers. Ik drink nimmer een pilsje en na half acht komt er vast noch vloeibaar voedsel over mijn lippen. Ik. ben die persoon die des winters, bij lustig gezang, gaten in het ijs hakt en zich vervolgens in het wak neerlaat bij het schreeu wen der meeuwen. Ik Goed: er zullen stellig, in een zo kloek, volk als wij Nêer- landers zijn, personen voorkomen die wél Goübitzen en wél Schuiten en niet roken en niét schrokken. Maar zij zijn een zodanige gèringe en nietige minderheid dat wij rustig durven verklaren, uit u aller naam, geachte lezers en lezeressen, dat ook uw vlees je zwak (en slap) is ook uw geest je best eens wat steviger zou kunnen staan temidden van de Vele Verleidingen waaraan wij Allen blootstaan. En waarvan wij er hierboven nog maar enkele hebben besproken. (een en twintig, twee en twin tig enzovoorts). Het woord „isometrie" is af geleid van de Griekse woorden "isos" dat "hetzelfde" betekent en „metron" dat „lengte" be duidt. Isometrische contractie is dus: het spannen van een spier zonder dat de lengte er van verandert (zoals dat bij gewone gymnastiek vrijwel al tijd gebeurt). Om een voor beeld te noemen: wie op een stoel zit. kan met de hand op het bovenbeen de voet met kracht tegen de grond drukken. Albert Heijn besteedt veel aandacht aan ruime voorlich ting aan de klanten over de diverse soorten vlees. Dat is belangrijk, omdat vlees een produkt is, dat waard is goed Ie worden behandeld. En dat is alleen mogelijk, als men weet welke de kenmerken zijn, de braadtijden, bereidingswijzen fn nog een aantal bijzonderhe den. De voorlichting begint al bij de ingang van de slagerij-afde ling in de SuperMarts. die wordt gemarkeerd door kleu renfoto's van vlees. De vitri nes zijn er het vervolg van: zij zijn ingedeeld naar de braad tijden van de uitgestalde vlees soorten. Op bordjes erboven is in één oogopslag te zien waar men zijn keus uit kan maken. SOORTEN Er is meer zoals kleurenfol- ders, waarop de indeling van de vitrines is te zien en die een toelichting bevatten op het uit gebreide vleesassortiment. Ver der zijn er aparte folders over enkele soorten vlees: quick steak, Hamburgers, braadworst rosbief en biefstuk. Binnenkort verschijnt een nieuwe serie, Want het is de bedoeling, dat ®ver de belangrijkste onderde- 'en van het assortiment folders worden uitgegeven. Ronduit een succes was de uitgave van het boekje „Die brave gehaktbal", dat ruim tweehonderd recepten voor ge hakt telt. Gehakt van Albert Heijn is van de beste kwaliteit, omdat het uitsluitend wordt vervaardigd van vers vlees. De bewerking in de Centrale Model Slagerij te Amsterdam geschiedt hygiënisch. Albert Heijn heeft daarvoor een com plete gehaktlijn uit de Verenig de Staten geïmporteerd, die praktisch geheel voorkomt, dat het vlees met de handen wordt aangeraakt. Als het juist is, dat de slager wordt beoordeeld naar de kwaliteit van zijn ge hakt, kan Albert Heijn de toets der vergelijking met glans doorstaan. VAKKENNIS Belangrijk voor een goede voorlichting is ook de vakken nis van het personeel. Albert Heijn houdt zijn personeelsle den in de slagerijen voortdu rend op de hoogte van de ont wikkeling op het gebied van de vleesbehandeling. Nieuw perso neel krijgt een cursus over verkooptechniek en vleesbe werking en in dienst zijnde personeelsleden volgen regel matig herhalingscursussen op de opleidingsschool. Voorts zijn er speciale cursussen voor de gediplomeerde chef-slagers. Men zal dan voelen hoe de spieren zich spannen terwijl zij toch niet van lengte verande ren. Dat is het principe van deze nieuwe gymnastiekvorm. Men heeft ontdekt dat een spier, die maar 6 seconden per dag gespannen wordt, ongeveer 5 percent per week in kracht toeneemt. Om terug te komen op die oefening van de voet-op-de-grond: drukt u 6 se conden per dag op de grond op bovenomschreven manier, dan is na 20 weken de spier twee maal zo sterk als voorheen. Tweemaal! Het gaat hier om één van de belangrijkste spie ren waarmee u zich overeind houdt, waarmee u loopt en zo voort. En dat zou dan beteke nen dat u, na 20 weken, zonder enige andere moeite dan die zes seconden concentratie op de spanning en ontspanning in de spier, een „nieuw" been zou hebben dat u tweemaal zo krachtig zou voortdragen, bij het lopen, bij het dansen, bij het zwemmen en wat verder al niet! Het zal wel duidelijk zijn dat de isometrie berust op proefon dervindelijk onderzoek. Een voorbeeld daarvan iis dat van de jongeman die, tengevolge van een aanval van kinderverlam ming, een verzwakt linkerbeen had. Men probeerde zijn been weer op kracht te brengen met gewichten die aan de voet wa ren bevestigd. Hij was erin geslaagd zich zodanig te oefe nen dat Mj met het bewuste been driemaal een gewicht van drie pond op kon tillen. Met zijn rechtervoet tilde hij tien keer tien pond op. Men ried hem aan isometrische oefenin gen te doen met het zwakke Linkerbeen. Met het rechter been moest hij tegelijkertijd de oude hef oefening blijven ver richten. Na een maand isome trie al kon hij, met het .^wak ke" linkerbeen, tien keer een gewicht van vijftien pond til len en met het goede rechter been tien keer elf pond Wat precies is nu isometrie? Het is het in werking stellen van alle vezels van een spier bundel die meestal, bij nor maal gebruik, slechts voor een klein deel worden gebruikt. Dat doet men door zo hard als mogelijk tegen een onbeweeg lijke weerstand te duwen (of eraan te trekken). Een voor beeld: u zit achter een piano met groot gewicht. Of achter een bureau. Nu zet u de han den onder het blad en probeert het op te tillen ofschoon u weet dat dit niet kan. Zonder dus de adem in te houden en zonder te persen. En slechts gedurende zes seconden. Op dat ogenblik voert u een iso metrische oefening uit en oe fent de spieren van handen, ar men en schouders (ook die van de borst) in zes luttele secon den! Hier enkele oefeningen te gen vermoeidheid. We ontle nen ze aan het boekje „Isome trie" van Vic Obeck dat, in het Nederlands vertaald, uitgege ven is bij Uitgeverij Helmond; het kost enkele guldens. Ook deze oefeningen tegen vermoeidheid zijn gebaseerd op het stimuleren van de bloedsomloop waardoor ver- moeidheidstoffen worden afge voerd. Op uw kantoor kan een ieder deze simpele oefeningen doen: 1. buig voorover, pak de zit ting van uw stoel vast en pro beer de stoel, mét uzelf erop, op te tillen (niet persen; ade men!; 6 seconden!) 2 trek de buikspieren zo diep mogelijk in en probeer de buikwand als het ware tegen de ruggewervel te persen. 3. bij het telefoneren de hoorn enkele momenten zo ste vig mogelijk omklemmen. t Zowel voor mannen als voor vrouwen zijn er speciale oefe ningen. En die zijn dan telkens gericht op speciale spiergroe pen. We willen besluiten met en kele oefeningen voor het verstevigen van de armen (spe ciaal voor vrouwen geschikt). Men gaat plat op de rug liggen (in bed bijvoorbeeld) en omvat met beide armen een paar kus sens die samen zo dik zijn dat men ze ternauwernood kan omvatten. Nu drukt men ze, met de handpalmen naar bin nen, zo krachtig als men maar kan (ademen!) tegen de borst kas: zes tellen niet meer. 2. Voor het slanke middel. Ga op de rug liggen (b.v. in bed). Met opgetrokken knieëen. Houd een boek achter het hoofd. Probeer nu, met gebo gen niet gespannen rug, tegen de zwaartekracht in, rechtop te gaan zitten. Op het hoogstbe- reikbare punt: zes seconden zo blijven. 3. De dijen oefenen we door, liggend op de rug, het kussen tussen de voeten te knellen en nu te trachten de voeten naar elkaar toe te brengen. Met alle kracht! Maar ademend! Dit versterkt de zijkant van de bo venbenen. 4. Ook voor de welstand van de dijen: de voeten kruisen en ze nu uit elkaar trachten te duwen. 5. Hetzelfde voor de spieren aan boven- en onderkant van de dij: de linkervoet boven de rechtervoet leggen en proberen de rechter op te tillen terwijl de linker hem tegenhoudt. Halfzittend steunen op de ar men. Dit omgekeerd ook toe passen. 6. Ga op de rand van het bed zitten. Druk nu, met beide han den op de knieën, de benen met kracht op de grond. 7. Zet de palm van de rech terhand tegen de binnenkant van de linkerknie en de palm van de linkerhand tegen de binnenkant van de rechterknie en probeer de knieën tegen el kaar te drukken tegen de weerstand van de handen in. Zo zijn er vele eenvoudige oefeningen die, als men ze even probeert, duidelijk effect geven in de spieren. Zonder te ver moeien. Zonder gehijg en zon de gezwoeg. Isometrie! De ide ale gymnastiek voor luiaards. En, dat is bewezen, uitermate doeltreffend. DOODGEWOON GRIJS Brigitte Bardot heeft twee een van haar vestigin- zen gen in Frankrijk opgege ven: een achtkamerflat in de Parijse Rue du Bac. Het flat is meteen overgenomen door haar collega Jean Seberg. die inmiddels voor de twee de keer is getrouwd en wel met de heer Romain Gary Haar huidige man is onder andere schrij ver en ex-consul gene raal voor Frankrijk in Los Angelos. De heer Gary is 52 jaar. de vrouw die be roemd werd in de film over Jeanne d' Arc is nu 32. Met hen verhuisde de vierjarige Alexander mee naar de vroegere flat van Brigitte, plus twee honden en drie poezen. Er is trouwens ook nogal wat verfwerk aan te pas gekomen. Al le muren waren roze geschilderd en dat moest volgens het echt paar Gary weer dood gewoon grijs worden. dracht van Philips Eind hoven naar Addis Abe ba, de hoofdstad van Ethiopië. gereisd om daar ter plaatse een statieportret van Keizer Haile Selassie te schil deren. ,.De Leeuw van Juda" heeft niet al te lang hoeven te poseren Want om de 58 on derscheidingen te por tretteren die de keizer op zijn lievelingsuniform draagt, vroeg de schil der het jasje te leen. Hij mocht er rustig mee in de bibliotheek gaan zit ten van een van de keizerlijke palei- BRUIDSTOILET Elizabeth Taylor heeft zich in de kleren gewor pen Dat Is wel meer gebeurd (en dan was het ook zichtbaar no dig). maar dit keer heeft ze zich ten volke ge- MARGA Minister Marga Klompé komt. zoals iedere Neder landse minister, nu en dan in het Perscentrum ONDERSCHEIDING Catharina Valente, afstammeling van een Spaans - Italiaanse ar tiestenfamilie, is on derscheiden Van de Duitse Bondsrepubliek kreeg ze ..Het kruis van verdienste, verleend voor de vele diensten de Bondsrepubliek be wezen". „Een ongewone on derscheiding voor een ongewone vrouw", werd er in West-Duitsland meteen bij gezegd. STATIEPORTRET Peer van den Molen- graft (uit Eindhoven) is een naam die bekend is bij alle vorstenhuizen en presidenten over de he le wereld. Deze zoon van een Brabantse aan nemer (die eruit ziet als een diplomaat) schilder de bijvoorbeeld drie maal een statieportret van Koningin luliana. Onlangs is hij In op- Nleuwspoort in Den Haag. dat vlak bij het Binnenhof ligt De Italiaanse ober. de 21-jarige Ferruccio Morandi, die daar werkt weet het recept als me juffrouw Klompé na een tv-uitzending een laatste ..hè hè" heeft gezegd. Hij schenkt dan pijlsnel een glas goede vader landse oude genever voor haar in. BEURSJE Bij Albert Heijn kwam een aantal kisten met sinaasappelen uit Tel Aviv aan en dat is op zichzelf -niets bijzon ders. Maar uit ee.n van die kisten kwam ook een portemoneetje te voorschijn. met een aan tal Israëlische muntjes. Verd'-r geen enkele aanwijzing omtrent eige naar of eigenaresse. Toch is het beursje weer onderweg naar Israël, waar de expor teur van de sinaasappe len heeft beloofd zijn best te doen, om de zaak weer te bezorgen bij iemand die zijn munt jes waarschijnlijk allang heeft afgeschreven. toond als mode-ont werpster Ze toonde haar collectie in Parijs bij Maxim s en daar bij hoorde ook een cape met geborduurde dra ken. een ideetje van haar vijftienjarige zoon Michael. Maar onder de Parijse society, die bij de show volop was ver tegenwoordigd, werd wél meteen rondverteld dat Liz Taylor voor de meeste van „haar" ont werpen twee gerouti neerde mode-ontwerp- stertjes in dienst had ge nomen. Hoewel er inderdaad toch een paar toiletten te zien waren zelf had bedacht. Een bruidsjurk bijvoorbeeld volgens de ideeën van de vrouw die bezig is aan haar vijfde huwe lijk. „Maar als de proble men zich eens al te hoog opstapelden, zei ik maar weer tegen me zelf Alles beter dan een regenachtige zon dag op het Amster damse Surinameplein". tekent Marijke Vetter hierbij zelf aan. Er zitten meer Neder landers (en wel Neder landse ex-journalisten) op de Canarische eilan den De Nederlandse Karen Roozen had al vóór Marijke Vetter haar bar opende een Italiaans restaurantje. De moeder van Karen Roozen staat inmiddels in de keuken van Ma rijke Vetter, om hapjes bij drankjes klaar te ma ken. Wie zich afvraagt of die net zo „ex clusief" zijn als het feit dat bij Marijke Vetter in de bar tien talen worden gesproken, moet nog even dit weten- me vrouw Elisabeth Roozen is enige tijd kokkin ge weest bij Prinses Bea trix op Drakesteyn. Wijn drinken een winterse bezigheid? Waarbij een gloeiend haardvuur, glinste rende kandelaars en twinke lende glazen het decor zou den moeten vormen? Die tijd is voorbij. Er zijn wijnen die zich juist in de zomer bijzonder prettig laten drin ken. Omdat ze verkwikken, omdat ze de dorst lessen, omdat ze... Proeft u zelf maar! '66 Liebfraumilch een lichtzoete, echte Rijnwijn '66 Zeiler SchwarzeKatz fris/geurig, met natuurlijk z t VAN DRAKESTEYN Marijke Vetter, de be kende journaliste die de Nederlandse vrouwen ja renlang heeft voorgelicht over nieuwe lakens en verdere huishoudelijke artikelen, heeft een bar geopend op een van de Canarische eilanden (15 kilometer ten zuiden van Las Palmas, In Telde). Ze noemde het lieflijke etablissement, dat al als het mooiste buiten van Las Palmas wordt aange duid. „Escalanda" Een samenvoeging van de woorden Espana - Ca- naria - Hollanda. Maar voordat de burge meester van Telde (ook al een ex-journalist) de bar van Marijke Vetter officieel kon openen is er wel het een en ander gebeurd. Of niet ge beurd liever, want op de Canarische eilanden houdt ook de timmer man van zon en van de uitdrukking: „Alles komt morgen wel goed". fles 0.72 liter 66 Moselblümchen Luxemburgse wijn met zeer pret tige hoedanigheden, niet geheel droog fles 0.72 liter de reuzefles inhoud 0.6 liter verser bij Bier lest de dorst BRONWATER Thee voor Prinses Margaret van Engeland en haar man Lord Snowdon is niet zomaar Llz thee. Ex-majoor Harry Waters, die het paar in zijn hotel In San Fran cisco op bezoek kreeg, wist er van en regelde tevoren een en ander De zilveren theepot was één punt. maar die had de majoor al. Verder vond hij- „Amerikanen weten niet veel van thee". Dus liet hij voor dat ene bezoekje speci ale theeblaadjes over vlieger» uit India, waar zijn zoon een theeplan tage heeft. En omdat de majoor wist, dat "er in het kraanwater van San Francisco nogal wat chloor zit, liet hij het theewater uit een van de bronnen in de Roc- key Mountains halen. IIEI'KODM TIES VAN PMC Voor 'hen die al een of meer P.M.C.-reprodukties in huis hebben volgen enkele tips. Wanneer het doek waarop werd gedrukt vochtig wordt gemaakt met lijm zal dit net als elk linnen iets krimpen. Dus eerst plakken en dan de spaanplaat of meubelplaat, op maat zagen. Verwerking op een spie- Geef twee edelsmeden een zelfde hoeveelheid goud met de opdracht daar een sieraad van te maken. De kaïns is groot dat het resultaat geheel verschil lend is en het ene sieraad door bijzondere vormgeving een grotere waarde gaat vertegen woordigen dan het andere on danks hetzelfde gewicht in goud. Daarbij spelen ook nog ande re factoren een rol. Dat is sterk het geval mét de Flora Danica sieraden waar wij op doelen, en die ook dit jaar weer voor PMC-leden te verkrijgen zijn. Orla Eggert. de man die in Denemarken de Flora Dani- ca-sieraden maakt, gaat er daarbij vanuit dat je de natuur geen geweld mag aandoen. De verwerking moet even edel zijn als de natuur zelf. Daarom zorgt hij dat de blaadjes wor den bedekt met een laagje puur zilver en daarna met een laagje 24 karaa'ts goud. Waar om? Een eerste laag van koper of nikkel is goedkoper, maar de fijne nerven in het blad blijven dan minder zichtbaar terwijl als het goud op een plekje niet goed pakt op de onderlaag het koper kan gaan oxideren en zelfs vlekken geven op de ja pon. Edele metalen als zilver en goud hechten beter en cor rosie zal nimmer kunnen op treden. JUISTE METHODE Het heeft jaren gekost om.de juiste methode te vinden die dan nu ook erg geheim wordt gehouden, maar het resultaat is dat de dames prachtige broches kunnen dragen met sierlijke vormen door de natuur zelf ge geven. Ook na vele jaren zal de schoonheid blijven bestaan. Het is fijn dat Orla Eggert uit zijn „oogst 1968" weer een aantal beschikbaar heeft gesteld ondanks grote vraag vooral uit Amerika. Snel keus maken en bestellen is daarbij wel aan te raden vooral voor de dames die vorige maal door de beperkte aantallen achter het net visten. De bestelnummers voor de sieraden, die alle per stuk 47,- aan PMC-cheques kosten, zijn Cissus: (C 461), Bamboe (C 462), Ensiformis (C 463), Lelietje van dalen (C 464), Sagitta Beg. (C 465) en Roos San Remo (C 466). Alle broches worden geleverd, verpakt in luxe etui. raam is het mooiste. Deze worden op de juiste maten gemaakt door de firma J. C. Cornelisse, Marnixstraat 52-53 in Amsterdam (telefoon 020- 246045). Deze firma heeft aan al haar afnemers een raam- •biljetje gezonden waar op staat dat daar de spieramen be steld kunnen worden. De prijs van de spieramen is ongeacht de maat vastgesteld op 3,90. Men kan ook het bedrag over maken op postgiro 231914 ten name van Cornelisse, Amster dam met vermelding van ge wenste maat. U ontvangt dan het raam franko thuis. Wilt u de reproduktie gelijktijdig laten opspannen en vernissen dan is dit voor een gering bedrag ook mogelyk door contact op te nemen met uw winkelier of de firma Cornélisse. Pickwick Opvallend zijn x meestal de na men, welke Charles Dickens aan zijn figuren gaf; men denke aan Mr. Micawber, de schurkachtige, gluiperige Uriah Heep. Mrs Pegot- ty e.a. Hoe kwam Dickens aan zul ke namen? Wat Pickwick aangaat ging het zo: hij kwam eens in het White Hart Hotel in Bath en daar was Mr. Moses Pickwick de eige naar van; hij had ook een diligen- cedienst. Hij paste precies in het idee dat Dickens al in zich droeg voor de hoofdrol van zijn „Pick wick Papers". Overigens was de naam zo ontstaan. Een vrouw vond in Wiek. een plaatsje bij Bath, een vondeling langs de weg. Zij nam de baby mee en liet hem inschrijven onder de naam Samu el Pickwick (is opgepikt bij Wick). CISKA VERHEUL Een enorm aantal kratten gaat wekelijks naar de AH- winkels. Dat moet wel: dui zenden glazen worden dage lijks gevuld met pittig, vers gebotteld Albert Heijn bier. Ja, alles is verser bij Albert Heijn. Ook het bier. Omdat het zo vlot de winkel uitgaat. 2 pullen pul 0.45 Itr 3 flesjes fles 0.30 Itr Ronder van smaak. Geen statiegeld. Geen breuk. Langer houdbaar. Makkelijk om mee te nemen of bij de hand te hebben (in de koel kast) In handig beter-bier-blik 0.34 liter verser bij 1 Als u van walnoten houdt, dan zal de combina tie van de voortreffelijke delicata melkchocolade met kleine stukjes walnoot bij u bijzonder in de smaak vallen. 30 grams Delicata melkchocolade met gebroken walnoot 0 voor J25 verser bij P

Allerhande | 1968 | | pagina 5