Texel dichterbij dan men denkt houdt geen rekening iet consumentenbelang 25 lange filtersigaretten voor f 1.50 jong meisje wil telkens ander pasklaar Elk een koppie Warme schotels met meer vlees in AC's ^MËBëêêB CARAVELLIS COSMETISCHE INDUSTRIE LACHT IN HET VUISTJE 1 AAR HET ZEEGAT VIT EX ONTDEK- EEN ANDER STUKJE NEDERLAND Historie Miniatuur Verademing Toeristenroute Fijn dat ze er zijn! Voor ongeveer hetzelfde geld 1 MEI 1968 ALLERHANDE (Advertentie) ,Het eigen land is in" is je"vakantie-leuze van dit seizoen. Het is een slogan hoop geeft aan de di verse streken van ons land hoezeer zij ook met rust en natuurschoon be- aiftigd zijn, het zoet van een grote toeristische be langstelling nog niet moch ten smaken. Dit geldt bij voorbeeld voor Texel. VVV-directeur J. Dekker l^eft ons op de eerste werke- Ijjfce lentedag van '3it jaar rondgeleid over dit eiland, ffaarvan de Amsterdammers, Hagenaars, Utrechtenaren schijnen te denken, dat het op onmetelijke afstanden van hun steden verwijderd ligt. Vanuit Hen Haag is het echter met de iuto maar twee uur. Aan het einde van de tocht voelden wij ons loom en hon gerig door de frisse zeewind en (je klimpartijen in de duinen. Er is op Texel, al is het maar luttele kilometers lang en breed, heel wat te zien, te mij meren en te genieten. En dat geldt dan niet alleen voor de liefhebbers van strand, zee en duinen, of de geïnteresseerden in het vogelrijk. Ook van het polderlandschap en de dorpen gaat een bijzondere bekoring uit, Wie belang stelt in I geschiedenis, treft rondzwer vend over het eiland vele din gen aan die erop wijzen, dat Texel in de historie van ons land een veel grotere rol heeft gespeeld dan op de scholen wordt onderwezen. In de glorieuze dagen toen de Nederlandse vlag nog op alle wereldzeeën diep ontzag inboe zemde en onze vloten de En gelsen en Spanjaarden menig maal beschaamd en verslagen deden afdruipen, was Texel druk in gebruik als bunker- plaats. Het schijnt dat éénmaal zelfs tweehonderd schepen te- gelijk voor de rede hebben ge legen. Admiraal de Ruyter had in de buurt van Oudeschild een residentie en in het kerkje van dit oude vissersdorpje vindt men twee kroonluchters die door Neerlands grootste zee held en zijn collega Tromp geschonken zijn. Verder zijn er onder meer enige wallen van forten uit de Napoleontische tijd en een Russisch kerkhof, als trieste herinnering aan de laatste we ken van de Tweede Wereldoor log. Maar genoeg nu over de geschiedenis, want het eiland wil de vakantieganger niet daarvoor laten komen. Er zijn mensen die het een „Nederland in miniatuur" noemen, maar „Natuurlijk", zegt hij, „er zijn belangrijker problemen, maar laten we vooral niet ver geten, dat de huiselijke gezel ligheid óók belangrijk is. We willen strijden voor een betere wereld, maar dan is ontspan nen thuis ook nodig. En ons bedrijf streeft naar meer en be tere eetgewoonten, naar afwis seling óók een vorm van ontspanning". Verpakking „praat" Tot de inkooppolitiek van AH behoort niet alleen een inkopen van goederen over de wereld, maar ook een zo efficiënt mogelijke distributie. Met andere woorden: de pro- dukten zo snel en goedkoop mo gelijk van de bron naar het be drijf krijgen. „De massa-productie moet aansluiten op de massa-distri butie „en dat vereist een andere beleidslijn dan de markt van vroeger", zegt de heer Ligtenstein. „Wanneer dat allemaal goed geregeld is, bestaan er grote mogelijkheden van kostenbesparing". De massa-distributie met name in de Super Marts heeft het gesprek met de man achter de toonbank overgenomen. Het is de verpakking, die nu alle informatie moet geven: inhoud, gewicht, kwaliteit en natuur lijk de prijs. De heer Ligtenstein: ,,Dat kan in vele gevallen efficiënter bij de fabrikant gebeuren dan ln de winkel en dit is bijvoor beeld wel degelijk een facet dat bij het verwerven van het arti kel behoort. Dat kan, om eens iets te noemen, mensen bespa ren p—s dus extra lonen voorko men oftewel de prijs druk ken in het belang van de klant". Scherpe prijzen Zes Inkopers zijn veel op stap alleen al in de kruideniers waren-sector om voor AH buiten de vaderlandse grenzen goederen te verwerven. Ook de heer Ligtenstein is samen met twee inkopers de wereld in ge trokken. „Dat gezamenlijk gaan is be langrijk", zegt hij. „Want als je d» koopdaad doet, dan beschik ik niet altijd over de details die inkoper zo uit zijn mouw schudt. We hebben nu zaken gedaan die niet mogelijk waren geweest, wanneer één van ons drieën op stap was gegaan". Waar de heer Ligtenstein wel de nadruk op wil leggen, is dit: „Wij stellen duidelijk in ons inkoopbeleid, erg gelukkig is deze benaming niet, omdat er van de dorpjes en het landschap iets afstraalt dat typisch „Texels" is. Dat geldt voor de poppenhuisach tige plaatsjes, vol fraaie gevel tjes, nauwe straatjes en intie me terrassen, voor het lage polderland, dat anders dan waar ook in Nederland door aarden walletjes in plaats van sloten in stukken is verdeeld, en voor de duinen, die onge kende panorama's bieden, zoals bij de Slufter ten noorden van de Koog, waar een wijde vlak te vanuit zee diep in hun gele deren doordringt. Nergens in ons land ziet men ook zoveel schapen en zoveel vogels. Maar verreweg de meeste gasten komen voor het strand en de zee. En voor de rust na tuurlijk, die in de mondaine badplaatsen langs onze Noord zeekust minder te vinden is. Behalve duinen, strand en zee vindt de vakantieganger ook rustgevende hossen om te wandelen. Dit is ook iets, wat u veel op Texel tegenkomt: schapen, oneindig veel schapen.' Over het gehele eiland hangt een landelijkheid, die de opge jaagde stadsmens als een ware verademing ervaart. Zelfs in het seizoen wordt daaraan maar weinig afbreuk gedaan. Weliswaar neemt het aantal toeristen ieder jaar toe, maar echt vol is het er nooit. Meteorologen hebben uitge rekend, dat Texel het grootste aantal zonne-uren van ons land heeft, wat aan de nogal uitzon derlijke ligging te danken moet zijn. Vooral in de maanden mei en juni komt het dikwijls voor, dat de eilandbewoners met verbazing kennisnemen van de weerstoestanden in overig Ne derland, waar almaar grauwe wolken overtrekken die vaak nog iets laten vallen ook. Eén van de vele bijnamen van Texel luidt: „Het goude bolle tje" en dat zegt toch wel iets. Dit betekent evenwel niet, dat het geen schaduw heeft te bieden. Niet ver van de Koog ligt een prachtig dennenbos, waardoorheen wandel- en rij wielpaden lopen. En dit geeft ons dan meteen de gelegenheid op te merken, dat op dit eiland, met zijn geringe oppervlakte, de fiets het ideale vervoermid del is. In het zadel krijgen de weldadige invloeden van de natuur veel gemakkelijker vat op U dan in de auto, die bo vendien nog ongezonde uitlaat gassen verspreidt. Mocht U de reis toch met de wagen maken, dan is het een goed idee de opvouwbare fietsen in de baga geruimte mee te n$men. Voor hen die „iets willen zien" heeft de VVV een toe ristenroute uitgezet, die leidt langs pittoreske dorpjes, ty pische boerderijen. natuur reservaten, bloembollenvelden, polders en dijken. Bepaalde problemen brengt een vakantie op het eiland niet met zich mee. De boten uit Den Helder zijn groot en modern, en kunnen per keer zeventig auto's vervoeren. Een lijst met vele adressen van hotels, pensions, bungalowparken en campings ligt voor U klaar bij de VVV. Eén ding zal U aan de bewo ners nog opvallen: zij hebben er lak aan dat de oude Romei nen hun eiland Insula Texla hebben genoemd, en dat de meeste kaarten ide schrijfwijze met een x in ere houden: zij spreken van Tessel. Zoals in hun grappige dialect een deksel een desscl heet. Vaar het zee gat uit en ontdek een ander stukje Nederland! dat wij relaties willen hebben op lange termijn. Onze inkopers zoeken niet naar een machtspositie. Dan zou waarschijnlijk de leverancier verdwijnen, domweg omdat hij uitgemergeld wordt. De relaties moeten ons net zo nodig heb ben als AH die leveranciers. En zo kunnen wij tot scherpe prijzen komen voor de consu ment". Eén voorbeeld Textiel, huishoudelijke en drogisterij-artikelen, ze zijn bij AH te vinden. „Dat is logisch gegaan", vindt de heer Lig tenstein. „Wij willen de klant zoveel mogelijk bieden onder één dak en waarom dan stoppen bij vlees of groente? Het gaat om de dagelijkse behoefte". Ook voor die produkten, die niet onder de levensmiddelen vallen, wordt al veel gereisd over heel de wereld. „Wij zoe ken naar alles wat binnen het budget van de consument ligt", zegt de heer Ligtenstein. „Dat maakt het hele winkelen leven diger". Daarom dus óók zoeken ver buiten Nederland. Daarom ei genlijk ook de verwondering, dat er tegelijk in New Delhi is gesproken op een wereldhan delsconferentie om de ontwik kelingslanden te helpen door hun producten af te nemen en tegelijk die protectie binnen de EEG. Een voorbeeld? De heer Ligtenstein heeft er zo een bij de hand. „Er is vraag naar witte asper ges in Europa", vertelt hij. „Vroeger kwamen die vooral uit Californië, maar daar is sinds men er de Mexicanen weerde bijna niemand meer te vinden om dit bewerkelijke produkt te oogsten. Net op dat moment komt de asperge-cul tuur op Formosa op gang en kan voorzien in de behoefte. Maar de E.E.G. waar zelf veel duurdere produktie plaats vindt, maakt nu al weer plannen die invoer te belemmeren." Gewoon leuk Dertig jaar werkt de heer P. Ligtenstein bij Albert Heijn en hij weet waarachtig waar hij over praat, want hij heeft zijn hele leven bij „inkoop" geze ten. Hij zegt tot slot dit: „Na tuurlijk, de mensen zouden ook alleen maar zuurkool en split- erwten kunnen eten, dan gaan ze niet dood, maar het is wel vreselijk saai. Het is gewoon leuk als een 'winkel telkens nieuwe produkten biedt. Kijk, als ze de consument niet beval len zal zij (of hij) ze niet ko pen". extra EXPORT 25 Groot nieuws, dat indruist te gen de wetten van de econo mie, voor ieder die houdt van eten buiten de deur: Albert Heijn heeft besloten de warme schotels in de Albert's Corners van grotere hoeveelheden vlees te gaan voorzien. In sommige gevallen is zelfs sprake van een verdubbeling, terwijl de prijzen.... een lichte schomme ling vertonen, soms wat naar boven soms echter ook omlaag. Wanneer men nu in een AC zit, de nieuwe kaart ter hand neemt om te kijken in hoeverre „het tarief' overeen komt met wat men zich van vroeger herinnert, moet men weten dat: de Duitse biefstukken zijn gegroeid van 125 tot 200 gram; de Hollandse biefstukken van 100 tot 200 gram; de Wiener Schnitzels van 100 tot 200 gram; en de varkenskoteletten van 150 tot 250 gram. Ook de filets van gebakken kabeljauw nemen aanzienlijker vormen aan: de portie van 150 gram wordt verdubbeld. De verwachting dat de halve kip van vroeger nu tot een hele zou zijn uitgedijd, wordt nau welijks beschaamd. Het blijft een halve, maar dan een uit zonderlijk geproportioneerd exemplaar. De Nasi Goreng wordt niet langer met één gebakken spie gelei, maar met twee dübbelge- bakken spiegeleieren bedekt. Daarbij komen: een stuk kip, een gebakken banaan en ana nas. De warme schotels van de menu's zijn vanzelfsprekend aan deze opzienbare ontwikke ling aangepast. Voor de „uitge breide eters" geldt dus even eens: veel meer voor ongeveer hetzelfde geld. Aangenaam en sluw Een waar Ei van de oude zeevaarder Columbus is wel dit ei van Rexona; het is een deodorant waarin de slimme fabrikanten talkpoeder heb ben vermengd. Indien men nu de straal richt op de te deodo- reren plekken van het corpus, dan wordt aldaar niet alleen de geurdodende bacteriën-ver nietigende vloeistof opgespo ten, maar ook de heilzame, verzachtende absorberende talkpoeder, die immers ontsmettend is en aangenaam riekt. Rexona heeft hiermee iets Moois gedaan voor Ons Allen. De jeugd heeft machtige invloed op de economie. Jon geren hebben geld beschikbaar en zij geven het gretig uit aan grammofoonplaten, kleding en cosmetica. Het is daarom niet zo verwonderlijk dat de industrie jonge mensen in dienst neemt om adviezen te geven voor de grote groep jongeren die een rijke markt vor men. De jeugd heeft andere bedoelingen met kleren dan de ouderen. De jeugd ook maakt een ander ge bruik van cosmetica. Over dit merkwaardige verschijn sel een beschouwend artikel. On veruiachts-modieus Er beweegt heel wat in de wereld van de jeugd. Dat er varen de confectiefabrikanten op harde wijze. De neiging van de jeügd in de winkels telkens weer om onverwachte nieuwigheden te vragen die ineens in de mode zijn geko men, heeft fabrikanten van allerlei zaken, zoals kleren, tassen, mutsen, petten, dassen en wat verder al niet, tot ner veuze mensen gemaakt. Zij houden zich het hart vast als zij de telefoon horen gaan en dan vrezen dat een of ander warenhuis zo vlug mogelijk een grote partij, onver wachts modieus geworden ar tikelen wenst waarnaar, vaak plaatselijk, zonder aanwijsba re oorzaak, enorme vraag blijkt te zijn. Want het, in allerijl, produ ceren van dingen waarnaar eerst geen vraag leek te bestaan, is een heksentoer voor de fabrikanten. Zij moe ten immers er de voorraden grondstoffen voor hebben lig gen (of de toeleveringsbe drijven moeten dat) en dienen dan bovendien ook nog, zo vlug als maar mogelijk, de produktie te. organiseren. En dat voor een rage die wellicht over enkele weken uitgewoed zal zijn., Moeilijkheden Het is begrijpelijk dat me nige confectiefabrlkant (soms betreft het een hele landelijke confectie-industrie) de onver hoedse aanvallen op zijn pro- ..het volgende: een vamp coiffure en make-up uit de ja ren dertig Stendhal percent van die miljarden wordt door de jeugd tussen 16 en 26 uitgegeven! En daar zien we dan weer een geheel nieuw verschijnsel. Was vroeger de make-up een middel om, vooral het ge zicht, wat op te fleuren met een extra kleurtje en een middeltje of wat om kleine onregelmatigheden weg te werken, nu wordt dat, bij de jeugd, anders. De jeugd ge bruikt de vele dingen die de cosmetische industrie ter beschikking stelt, om er iets lolligs mee uit te halen. De make up is nu gewoon een soort grimeergrap geworden. Jonge meisjes en vrouwen kopen zich tegenwoordig hele cosmetische collecties, om met elk dezer, telkens een nieuw, ander pasklaar koppie te kun nen creëren. Zo kan het ge beuren dat zij er 's morgens uitziet als een schuldloze en gel met een (vals) krullebolle- tje, 's middags als een koele, sportieve schoonheid met jon genskop en teder-roze-bruine tinten en 's avonds als een betoverende vamp, een actri ce, een mode-voorbeeld. ...of een aanvallig school meisje met kinderlijke vlecht jes (Hubbard Ayer) Zolderpret het ene ogenblik een kort- harig jongenskopje met straat- jongens-coiffure (Hubbard Ayer) duktieschema's (en die zijner toeleverings-relaties) niet kan opvangen en in moeilijkheden geraakt. Aan de andere kant zijn er fabrikanten die er zich geheel op instellen en zij dat is duidelijk zitten goed. Vooral als de bestellingen ko men van grootwinkelbedrij ven die ferme hoeveelheden bestellen én omzetten en die „goed zijn voor hun geld". Zo is de jeugd een moeilijke fac tor geworden in de economie. En men moet er rekening mee houden! Want: ten eerste is er zoveel jeugd, en ten tweede, geven zij flink wat geld uit. In de V.S. bijvoorbeeld heeft men berekend dat de 31 mil joen jonge mensen die er zijn tussen de zestien en de zes en twintig, ieder tussen de 600 en 800 dollaj^per jaar uitgeven aan zichz®. Zoals dat bij de grammo foonplatenindustrie al jaren lang een voor-de-hand-liggen- de regeling werd, nam men jonge mensen uit de bewuste leeftijdsgroep in dienst om advies te laten geven over die rare, onduidelijke massa jeugd die zoveel centjes ter beschikking blijkt te hebben. Make-up Van die vele miljoenen die jaarlijks worden besteed door de jeugd gaan er ook heel wat naar de cosmetische industrie. In de V.S. b.v. wordt jaarlijks 3 miljard dollar uitgegeven aan schoonheidsmiddelen; 18 gebruikmaking van en totaal-wisselende Door pruiken De jeugd gebruikt behalve make-up middelen, veel shampoos en voorts anti puistjes-zalven. Verder (ook bij de jongens) ziet men een toenemend gebruik van haar-spray-middelen die het haar moeten verstevigen, van anti-roos-middelen en verder zijn natuurlijk de deodoran- ten (anti-transpiratiemidde- len) een groot artikel. Carnavalspret "1V/TAAR dat de mogelij k- heid bestaat om het hele jaar door carnaval te spelen in de vorm van talloze Imita ties van beroemdheden en an derszins in de aandacht zijnde figuren, is een feit geworden. De jeugd maakt graag ge bruik van deze mogelijkheid en al gebeurt zulk verkleden (want dat is het) meestal niet meermalen daags maar toch wel enkele malen in de week, toch blijft het „in" tot men zich bewust wordt van de eigen persoonlijkheid en tot men wérkelijk volwassen geworden. en dan u eer een sportief type met slordig haar Orlane kleren (van leer tot de dunste en tederste voiles toe!) kun nen de jonge meisjes het alou de spel van de oude kleer kasten op grootmoeders zol der, de kleerkisten op oude vlieringen van statige behui zingen, doorspelen: de hele dag kunnen zij voorstellen wat zij willen. Dan komt de dag dat zij er beu van wordt natuurlijk en eindelijk zo rijp is dat zij de eigen persoonlijkheid (min of meer) ontdekt en idan die per soonlijkheid, met behulp van de cosmetica, alleen maar be nadrukt. ...en „psychedelisch" kan óók nog heel goed, met hek- senhaar en brandogen en al.., Gatineau

Allerhande | 1968 | | pagina 3