C 3 AFGESTEMD OP EEN LANGE HETE ZOMER Mevrouw 1. G. Kerp: „schaarkunst verruimt je horizon Ook marmer vraagt eens om wat extra aandacht Wegwijzer naar AH-SuperMarts Huishoudelijke tips Oudere broer van Aller-Hande 25 jaar hij Albert Heijn Koelkast ontdooien Wat is nieuw bii AH PMC-premies OP DE BRES VOOR OUD-NEDERLANDS CULTUURBEZIT 95 Nieuw enthousiasme Kunst voor iedereen Deurtje Voor velen belangrijk ALLERHANDE A Rodekool Rodekool mag dan nog 20 ;er op de tong liggen, eni- bezwaren kleven er wel Deze groente vergt een |8„ge kookduur en verspreidt jdurende de tijd dat zij op lt vuur pruttelt, een niet ior iedereen gewaardeerde licht De oplossing is een kant-en-klare rodekool, AH nu voor het eerst on eigen merk uitbrengt. De iud hiervan hoeft alleen gar te worden opgewarmd. smaak is best, want aan bereiding zijn appelen, ildnagelen en verschillende jere specerijen te pas ge komen. Zelfs bij mensen met ilnig geduld en snel geïrrl- •rde reukorganen kan nu fodekool op tafel komen. Pannekoeken Pannekoeken bakken, een rjjzenswaardig oud-Hol- ids volksgebruik, is Iets jarmee vele huisvrouwen pk nu nog vader en kroost lal plezier doen. Om het it gemakkelijker te maken, ieft Albert Heijn de presen ce van het parvnekoeken- »el op andere leest jschoeid. In plaats van het vroegere zakje van 200 gram, er nu een kartonnen ver pakking waarin twee van de- porties zijn ondergebracht, je hoeveelheid is dus ver- ibbeld. maar dat geldt niet tor de prijs die was 0.58 I wordt0,95. En men ioit het lege pak niet zon- |r meer weg. want er staan ferlei recepten op die uit- ;ht bieden op ware smul- irtijen. Aluminiumfolie Het zal u opvallen, dat nds kort de roomboter van lH ook in aluminiumfolie tirdt verpakt Dit om de valiteit beter te kunnen •schermen tegen schade lijke inwerking van het licht, terwijl deze verpakking de smaak ook ten goede komt. Misschien ook ontdekt meni- huisvrouw (nu pas), dat er op de pakjes de term „onge zouten" yermeld staat.' Maar dat "is" iels, dat al jaren het geval is en zodanig ook op de vorige verpakkingen heeft gestaan. Instant IJsmix De volgende primeur is de Albert Heijn Instant IJsmix, een poeder waarmee men zelf consumptie-ijs kan ma ken. De kartonnen doos be vat twee zakjes van ieder 200 gram, waarvan er één al ge noeg is om de huisgenoten driekwart liter ijs voor ogen te toveren. De prijs is 1,58 en de smaak vanille. Pepermunt En mogen wij deze stroom van nieuwigheden dan beslui ten met u te wijzen op iets geweldig ouderwets: de an tieke, blauwe zak waarin de pepermunt is verpakt. Deze traditie zullen wij in ere hou den. Buiten-de-deur- eten soepen" te koop Voor het eerst in de AH-fili- alen drie typische „buiten-de- deur-eten soepen" van Heinz en wel Bisque de Homard f 2,85, Real Turtle f 2,95; en Claire Oxtail f 2,05. Nog even en het is weer zomer, het seizoen om er op uit te trekken. Ten minste, als het weer een beetje wil meewerken en evenals vorig jaar wil zorgen voor dat por tie zonneschijn, dat ieder een nodig heeft én ver dient. Omdat optimisme nu eenmaal voorop be hoort te staan, zijn de zomerpremies van de PMC grotendeels afge stemd op een zomer met veel zonnige warmte. De premies zijn: Hangmat in frame Geheel nieuw is de hangmat, waarvoor geen bomen nodig zijn. Het bijbehorende, galva nisch verzinkte frame is gemak kelijk te monteren en heeft zes rubbervoetjes om beschadiging bij gebruik op een terras te voorkomen. De hangmat kan meer of minder strak worden gehangen in het frame, dat een lengte heeft van 3.30 meter Het doek is bedrukt met ern fleurig I bloemmotief in zes kleuren en heeft aan de zijkan ten een vrolijke franje. Het doek is 1.92 m lang en 80 cm breed. Een met schuimplastic gevuld hoofdkussentje maakt het rusten nog aangenamer. De premie wordt afgeleverd in een doos van 22 x 12 x 99 cm. To taalgewicht is ca 10 kg, bestel nummer F-587, clubpnjs f 49 in PMC-cheques V.w.w. 78. Stoel Geheel nieuw in de PMC is een beukehouten stoel, die in losse delen wordt geleverd. Zonder schroeven of spijkers gemakkelijk in elkaar te zet ten. Rug en zitting zijn van naturel linnen. De zitting kan met koorden woeden gespan nen. De stoel heeft etn be weegbare rugleuning. Bestel nummer: F-488. Clubpnjs 45,- in PMC-cheques V.w.w. 75.-. Windscherm de luxe Ook nieuw is deze ideale combinatie van windscherm en zonnescherm; moeder brandt bruin in de zon, terwijl baby in de schaduw slaapt. Het dorfk is 5.55 meter lang, de hoogte van het scherm is 1.40 meter en co puntluifel is 2 meter diep. Het hoogste punt van de luifel is 1.90 m. Bij het scherm behoren 4 driedelige stokken van me taal en een metalen luifelsloic met trekveren. Het doek is wa terafstotend, rot- en schimmel- werend en lichtecnt. Een zak 1 voor brillen, sigaretten e.d. is aangenaaid. Haringen en scheerlijnen worden bijgele verd. De kleur van het scherm is blauw, de luifel is oranje, Afmeting in foudraal: 70 cm lang, 18 cm doorsnee. Totaalge- 1 wicht: ongeveer 5 kg. Bestel- I nummer: F-559. Clubpnjs 46.- in PMC-cheques V.w.w. I 65.-. Windscherm Ook dit windscherm is water afstotend, rot- en schimmel- werend, lichtecht en uit één stuk geweven. Op het oranje- gekleurde doek is een zak ge naaid voor brillen en tijdschriften. Het scherm is voorzien van 4 driedelige meta len stokken van 1.40 n. lang en van scheerlijnen en haringen. Net als bij het windscherm de luxe worden de delen van de stokken „vergrendeld" met ve ren. Ze vallen dus niet u't el kaar bij het opzetten. Afmeting in foudraal: 76 cm lang, 15 cm doorsnee. Totaal gewicht onge veer drie kg, bestelnummer F-867. Clubprijs 26.- in PMC-cheques V.w.w. 37.50. Slaapzak (royaal formaat) Deze twee meter lange slaap zak is gevuld met Vestan Fi- brefill, een gekroesde poly- Hangmat in frame Windscherm de Luxe Chateau „Lamont '68" UK!" KOMT nog al eens voor «lal men de redaklie van Al- ltr-Humle vraagt welke Super- Marts behalve kruideniers- en levensmiddelen ook huishoude lijke artikelen, textiel en ande re artikelen verkopen. Om een duidelijk beeld te ge ven van de verschillende Su perMarts volgt hieronder een "Overzicht. AH-SuperMarts, die ook textiel verkopen zijn: Apeldoorn, Ta- lingweg 169, Bergen op Zoom, Parade 1, Nijmegen, St. Jacnbs- laan 137. Tilburg, Korvelplein 26 e» Vlaardingen, Dr. W. Beck- oansingel 10. SuperMarts, die levensmidde len, kruidenierswaren, textiel en bovendien huishoudelijke arti kelen verkopen zijn: Amster dam, Helmholtzstraat 63 en Osdorpplein 33, Apeldoorn, De- venterstraat 10, Arnhem, Ilan- «wtraat 145, Brnnsum, Schiffe- lerstraat R. Den Haag, De Stede 10 en binnenkort Kleine Loo 438 (Mariahoeve), Den Helder. Julianaplein 9, Deventer, Karei de Groteplcin 18, Geleen, Rijksweg 2, Heerlen Home rusplein 9, Hoogvliet, Binnen ban 265, Laren, Zevenend 2, Rijswijk, In de Boogaard C 114, Roosendaal, Nieuwe Mart 66, Rotterdam, De Slinge 690, Utrecht, Van Starkenborghhof 132. SuperMarts met een nog uitge breider non-food afdeling, die behalve kruidenierswaren, le vensmiddelen, textiel en huishoudelijke artikelen ook da- mes- en kinderkleding, lederwa ren, verlichtingsartikelen, bijou terieën, wekkers, campingartike len enz. verkopen zijn: Amster dam, Osdorpplein 33, Brunssum, Schiffelerstraat 8, Deventer, Ka- rel De Groteplein 18, Heerlen, Homerusplein 9. en eind april Den Haag (Mariahoeve) Kleine Loo 438. estervezel met hoge isolatie- waarde. Het materiaal blijft al tijd goed verdeeld in de slaap zak, die een ritssluiting heeft van 260 cm. De binnenzijde is van lichtgrijs katoen, de bui tenzijde van nylon met een in geweven ruit, waarin de kleu ren lichtblauw, donkerblauw en zwart zijn verwerkt. De slaapzak is in ruitvorm door gestikt. Twee slaapzakken kun nen tot een 2-persoons slaap zak aan elkaar geritst worden. Een katoenen hoes wordt bij geleverd. Gewicht: 1750 gram. Bestelnummer F-565. Clubprijs 39.- in PMC-cheques. Lederen koffers Het model „Barcelona" is van rundleer met een kro- ko-print. De kleur is matbruin, de voering is glad satijn in bruin. In de rugzijde is een toi letvakje en twee leren riemen houden cle inhoud op zijn plaats. Er zijn twee klapsloten en (in het midden) >3en klein slot. Een brede lederen riem met gespsluiting zorgt voor ex tra zekering. Onder de koffer zijn vier beschermdoppen aan gebracht en aan het handvat zit een lederen etui voor een naamlabel. Afmetingen: 65 x 44 x 16,5 cm. Bestelnummer F-356. Clubprijs 98.-, waarvan 52.- in, PMC-cheques. Het model „Marseille" is ook van bruin rundleer met krokodil-print met satijnen moiré-voering in bruin. Ook hier een toiletvakje, twee slo ten, vier beschermdoppen en een etui voor naamlabel. Twee elastische kruisbanden houden de bagage op de juiste plaats. Afmetingen: 50 x 37 x 14 cm. Bestelnummer: F-357. Club prijs 69.-, waarvan 52.- in PMC-cheques. Tassen Model „Biarritz" is een mo dieuze maar ook handige da mestas van bruin rundleer met een kroko-print. De tas heeft een satijnvoering, twee vakken, een extra portemonnaie vakje, een overslagsluiting met druk knop en twee hengsels. De hoogte is 26 cm, de breedte 27 cm. Bestelnummer F-358. Club prijs 49 - in PMC-cheques. Model ..London" is een luxe diplomatentas van bruin rund leer. De tas is in twee delen gescheiden, een metalen rits sluit de bovenzijde van de tas af. De breedte is 41 cm, de hoogte 29 cm. Bestelnummer F-359. Clubprijs 49.- in PMC-cheques. Dekselkoffers skai-dur Deze koffers zijn uitgevoerd in skai-dur. Zij hebben twee sloten, vier beschermdoppen aan de onderzijde, een kunststof-handvat, een satijnen voering met toiletvak en twee riemen voor het vasthouden van de bagage. Afmetingen: 60 x 44 x 16 cm. In zwart (zeehond-print) bestelnummer F-161, clubprijs 36.- in PMC-cheques. Verge lijkbare winkelwaarde 49.50. In bruin (buffel-print) bestel nummer F-162, clubprijs 36.- in PMC-cheques. Vergelijkbare winkelwaarde 49.50. Skai-dur kostuumkoffer Bekend van voorgaande ja ren, maar nu geleverd in zwart (zeehond-print). Afmeting: 55 x 44 x 22 cm. Bestelnummer F-163. Clubprijs 52.- in PMC-cheques. V.w.w. ƒ96.-. Skai-dur reistas Donkerbruin buffel-print. Ge voerd met donkergroen satijn. Maten: 55 x 36 x 22 cm. Bestel nummer F-164. Clubprijs 36- in PMC-cheques. V.w.w. ƒ49.50. Boot Apollo V Een opblaasbare boot van 1.95 x 1 meter, binnenzijde kuip 1.10 x 36 cm. Ook deze Apollo V is vervaardigd van Plabo, het materiaal dat de goede eigenschappen van rub ber en kunststof combineert (water- en zonbestendig). Twee onafhankelijke luchtkamers ge ven een extra veiligheid. De drie ventielen voor het opbla zen van de luchtkamers en de bodem zijn indrukbaar. Het draagvermogen is 250 kg, ruim voldoende voor een volwasse nen of twee kinderen, waarbij dan nog gemakkelijk een pas sagier op de rand mee kan. Bij geleverd worden een plastic foudraal, twee extra ventiel- doppen en een tube zelfdich- tende lijm. De kleur van de boot is weer oranje met blau we bodem. Totaal gewicht 5 kg. Bestelnummer F-299, clubprijs 52 in PMC-cheques. Chateau „Lamont '68" Deze dubbeldaks shelter voor 2 a 3 personen heeft een bin- nentent met een hoogte van 1.50 meter (achter) en 1.70 me ter (voor). De voorzijde van de binnentent 'van hetzelfde doek als het dubbeldak kan gesloten worden met drie me talen ritssluitingen. Er is een ingenaaid kuipgrondzeil. De binnentent heeft een gaasvenstertje aan de achter zijde en een wat groter gaasvenster in de deur. De bin nentent is van 130 grams geel, het dak en de voorzijde van 145 grams blauw. Totaal ge wicht (met scheerlijnen en grondpennen) 10 kg. Bestel nummer F-335. Clubprijs 122, waarvan 52,- in PMC-che ques. Vergelijkbare winkel waarde 170. Bungalow Oleron Een 4-5 persoons bungalow tent met overdekt terras. De totale oppervlakte is 400 x 430 cm; grondvlak slaaptent 280 x 210 cm. Door een oprolbare tussenwand kan de tent in twee slaapvertrekken verdeeLd worden. De stahoogte in de bungalow loopt van 1.65 m op tot 2.05 m. Er zijn verschil lende vensters in aangebracht, die met transparant plastic of met tentdoek kunnen worden afgesloten. Het terras is aan de zijkanten afgeschermd met wanden waarin extra grote vensters. Het 8-potige frame is gemakkeliik op te zetten; de poten hebben aan de onderzij- re een speciaal scharnierend voetje. Buitentent in blauw'o- "an:e kleurcombinatie. Binnen tent in geel doek met blauw kui?Dgrondzeil. Totaal gewicht (doek, frame, pennen scheerlijnen) 40 kg. Bestelnum mer F-499. Clubprijs 359.- waarvan 52 in PMC-cheques. Vergelijkbare winkelwaarde 495. Voorhang voor bungalowtent Als aanvulling op de bunga lowtent „Oleron" kan een voor hang in oranje geleverd wor den, in het midden voorzien van een nylon rits. Er zijn twee transparante plastic vensters in van ruim 1 meter breed. De voorzijde is voorzien van bandjes op de plaatsen waar in de tent al ringen voor bevestiging zijn aangebracht. Berienummer: F-491. Club prijs incl. hoes en grondpennen 47.- in PMC-cheques of con tanten. V.w.w. 75.-. De tenten kunt u bewonde ren in het PMC-Voorlichtings- centrum Osdorpplein, Amsterdam (Osdorp). In de PMC-Shows te Haren (Gr.) en Geleen (L.) is hier voor jammer genoeg niet voldoen de ruimte. Jf/IJ kunnen niet nalaten de geschiedenisboekjes te betichten van onvolledigheid inzake de Oostindi- sche Compagnie. Weliswaar wordt ons uitgebreid be richt over de rijkdom aan waren die haar schepen in de zeventiende eeuw uit de Oost naar Nederland brachten, maar nimmer hebben wij gelezen, dat de teruggekeerde zeelieden een groot deel van onze natie aan het knippen hebben gezet. Van het Chinese knipwerk, dat zij in den vreemde had den leren kennen, ging zo'n stimulerende invloed uit. dat het gemanoeuvreer met schaar en papier uitgroeide tot een kunstuiting waaraan door mensen uit alle lagen van de bevolking met grote overgave werd deelgenomen. Zonder dit alles zou de naam van mevrouw I. G. Kerp-Schlesinger uit Bussum waarschijnlijk nooit in Allcr- Hande zijn gevallen. Van haar was de gekniDte kerst boom afkomstig, die op de voorpagina van ons decem bernummer werd afgedrukt. Nadat in 1699 voor het eerst een portret was geknipt van een Engelse koning en diens gemalin, wierpen ook talrijke andere Europese lan den zich op dit creatieve tijd verdrijf, zij het dat de vrije schaarkunst slechts spora disch tot uiting kwam. Want nergens vond de mens zoveel inspiratie als in ons vlakke landschap, waar zich altijd wel ergens een silhouet van een paar bomen, een dorp, een molen tegen de horizon aftekent. Maar toen in Duitsland het knippen omstreeks 1920 zijn hoogtepunt bereikte, raakte in Nederland al bijna nie mand een schaar meer aan. De animo was er in de loop van de negentiende eeuw af geraakt. Dat nu vindt mevrouw Kerp zeer betreurenswaardig en zij probeert daarom deze volkskunst door middel van lezingen en cursussen op nieuw in de belangstelling te brengen. Nu kan men denken dat dit in onze jachtige tijd een on begonnen zaak is, maar de praktijk wijst anders uit. Tij dens haar causerieën voor al le mogelijke instellingen en verenigingen is haar geble ken, dat de schaar ook nu nog haar greep op de mensen niet heeft verloren. Op avonden voor o.m. Volksuniversiteiten, verenigingen van huisvrou wen, plattelandsvrouwen en vrouwelijke studenten, voor het Nutsseminarium voor Pe dagogiek aan de Universiteit van Amsterdam en de Ge meentelijke Dienst van Socia le Zaken van dezelfde stad, zi>n duizenden aan het knip pen gezet en velen van hen. zowel mannen als vrouwen, jongeren als ouderen, bleken na afloop enthousiast over de mogelijkheden die deze vorm van expressie bood. Wist U, dat ook marmer om een geregeld onderhoud vraagt? Misschien hebt U er nog nooit eens bij stil gestaan, omdat U geen marmeren voor werpen of ornamenten in Uw woning hebt. Of toch wel? Hoe staat het dan met die schoorsteenmantel in Uw huiskamer? Of die mooie asbak, die U van Uw heerlijke zomervakantie in Ita lië vorig jaar hebt meege bracht? En wacht eens: die lamp op het bureau van Uw man: die heeft immers ook een marmeren voet? Als we diverse winkeliers mogen geloven, gaat marmer als materiaal voor allerlei luxe-gebruiksvoorwerpen weer een steeds grotere plaats inne men. Een materiaal, dat op zichzelf ook al een zekere luxe vertegenwoordigt en het zeker verdient op de juiste manier onderhouden te worden. Afstoffen alleen is beslist niet voldoende. Wilt U niet, dat Uw marmer op den duur zijn mooie natuurglans gaat verliezen, dan moet U het geregeld een lauw warm zeepsopje geven. De meeste vlekken op marmer vooral als ze al wat ouder zijn hebben echter een speciale behandeling met aceton of amylaeetate (verkrijgbaar bij de drogist) nodig. Hiervoor kunt U het beste een dikke prop maken van enkele tissues en deze in de vloeistof dopen. Leg deze prop op de te behan delende vlek (ken) en zorg er voor, dat deze niet kan opdro gen, zolang hij op het marme ren voorwerp ligt. U kunt dit voorkomen door bijvoorbeeld een glas of een stuk plastic over de bevochtigde prop te leggen om te vlug verdampen tegen te gaan. Al naar gelang de vlek „oud" of „jong" is, zal de tijdsduur van deze behande ling variëren tussen één of twee keer 24 uur. Vlekken van thee, koffie of chocolade, die een verkleuring hebben veroorzaakt, reageren dikwijls beter op een behande ling met waterstofperoxide of ammonia, die op dezelfde manier kunnen worden aange bracht Krassen zijn op marmer he laas onvermijdelijk. U kunt de ze behandelen door ze eerst met heel fiin schuurpapier te wrijven en daarna het hele op pervlak weer op te poetsen met een vochtige prop tissues, waarop wat stopverfpoeder is gestrooid. Met het 12%-jarig jubileum van Aller-Hande nog vers in het geheugen, viert men in journa listieke Albert Heijnkringen alweer een beetje feest. Deze keer is de oudere broer van AJler- Hande het feestvarken. Voor diegenen die de „broer" in kwestie niet kennen: we hebben het over de AH-flitsen, het personeelorgaan van Albert Heijn n.v., dat 25 jaar bestaat. Flitsen is een oorlogskindje dus en werd in die moeilijke tijd dan ook wat de technische begeleiding betreft binnen de muren van het bedrijf gehouden. Het was niet meer dan een stencil. Misschien is dat ook wel de reden dat men verzuimde het een naam te geven. Dat gebeurde pas in 1946 en er moest een prijsvraag aan voorafgaan om tot de naam AH-Flitsen te komen. Met de vijf en twintigste jaargang sluit men bij Albert Heijn overigens de periode van maandelijks verschijnen van het blad af. Met ingang van 16 april a.s. zal de krant twee keer per maand aan alle personeelsleden worden gestuurd. een voor haar onmisbare af leiding in het eenzame huisvrouwenbestaan. Maar vooral doet mevrouw Kerp die een zeer sociaal voelend mens is en vaak verbaasd staat over de tegenwerking die zij van officiële zijde on dervindt wanneer zij denkt oo maatschappelijk gebied iets te kunnen ondernemen dit werk omdat zij gelooft ve len iets zeer belangrijks te kunnen geven. „De mensen kunnen leren plezier te heb ben in niets dan een stukje papier. Zij vinden in het knippen een mogelijkheid om de begrenzing van het eigen ik te verlaten en op te gaan in iets anders. Velen worden erdoor uit hun eenzaamheid bevrijd." Mevrouw Kerp heeft ze'.f de schaar serieus ter hand genomen in 1949. In de oor logsjaren en in de jaren di rect daarna heeft zij heel wat slagen te verduren gehad en zij had dringend iets nodig waarbij zij de gedachten die zij zo moeilijk van zich af kon zetten, kwiit zou kunnen raken. Toen herinnerde zij zich hoe zij dertig jaar tevo ren in een ziekenhuis uit ver veling eens iets had geknipt uit zwart röntgenpapier. Zij ging weer aan de slag, ver diepte zich in de geschiedenis van de schaarkunst en bracht een uitgebreide collectie van knipsels en kopieën bijeen, die uit de hele wereld af komstig zijn. Ook ontdekte zij na enige tiid, dat er in Nederland nog anderen waren die zich met knippen bezighielden. Zij noemden zich veelal „schaar- kunstenaars" en dat was iets waar mevrouw Kerp zich niet achter wilde stellen: „Zij doen het voorkomen alsof ze het alleen kunnen, terwijl ik juist duidelijk wil maken, dat voor iedereen hetzelfde ple zier is weggelegd. Zelfs mensen die helemaal niet kunnen tekenen, bereiken vaak heel goede resultaten." Er zijn verschillende rede nen voor, dat deze 67-jarige Bussumse dame met zoveel toewijding het kunstknippen propageert. In de eerste plaats wil zij trachten een oud Nederlands cultuurbezit voor vernieling te bewaren en verder betekenen de lezingen Een leerlinge van de Utrechtse Industrie- en Huishoudschool schreef eens: „Ik heb het gevoel alsof u een deurtie, dat ik nooit eerder had ontdekt, in mij open hebt gemaakt en nu komen er opeens allemaal silhouetjes uit. Weet u, als het klaar is, denk ik altijd: heb ik dat werkelijk zelf gemaakt en zou ik het nog eens kunnen. Ik vergeet alles om mij heen, wanneer ik zo ingespannen bezig ben." En in een brief van het Nutsseminarium voor Peda gogiek van de Universiteit van Amsterdam lezen wij: „Talrijk wareh de aardige resultaten en het was leer zaam om te zien. hoe ook de meest geremde typen na ver loop van tijd „los" kwamen en meegenoten. Een prachtige vorm van expressie, die geen materiaalkosten vraagt en en kel vreugde en ontspanning biedt, terwijl het schoon heidsgevoel ontwikkeld wordt." Ook uw verslaggever kreeg een schaar en een stuk papier in de vingers gedrukt, „want", verklaart mevrouw Kerp. „niemand komt mijn huis weer uit, zonder het ook te hebben geprobeerd". Dan geeft zij een demonstratie van haar eigen vaardigheid. Maar eerst strekt zij haar handen voor zich uit en zegt: „Ziet u hoe ze beven? Alstu blieft, schrijft u dat ook in uw verhaal. Oudere mensen moeten weten, dat dit v<*»r deze liefhebberij geen belem mering betekent. Juist voor hen kan knippen heel belang rijk zijn." Toen mijn buurvrouw laatst kwam binnenwippen terwijl ik het vrieselement aan het ont dooien was, zei ze: „Dat hoef ik haast nooit te doen." Een beetje geërgerd omdat ik het zo'n naar werk vind, vroeg ik wat zij dan wel voor een bijzondere koelkast had. „Net zo een als jij", zei ze, „alleen doe ik hem niet zo vaak open!" Nou vraag ik u.Zo'n ding is toch geen statussymbool waar je alleen maar naar kijkt! Ja, uw Ciska kan soms heel kattig zijn. Gelukkig heeft mijn „goeie buur" veel gevoel voor humor en is ze werkelijk erg handig. „Nu moet jij er eens op letten", zei ze, „hoe vaak je voor elk wissewasje die kast opendoet. Gebruik nu eens je hersens en haal er als je gaat koken alles tegelijk uit wat je nodig hebt. Zo doe je ook met de dingen die er weer in moe ten. Je verzamelt alles boven op cle koelkast en, na tafel bij voorbeeld, zet je er alles weer gelijktijdig in". Ik was spra' - loos. Ik gaf geen cent voor <at idee, maar ik heb het gepro beerd. Ze had gelijk. Het scheelt enorm. Ik hoef nu lang niet meer zo vaak te ontdooien en het schijnt ook beter te zijn voor de koelkast. U weet het dus, om met mijn buurvrouw te spreken: „hersentjes gebrui ken". Die slijten alleen maar als je er niets mee doet. Net als parels (echte dan) die moet je geregeld dragen, anders ver gaan ze. Een sleuteltip van mevrouw Harms uit Breda. Zij schrijft: „Het zal u zijn opgevallen dat de huissleutel altijd onder in de tas glijdt. Als je met je ar men vol boodschappen voor de deur staat is het bijzonder moeilijk om het ding dan op te vissen. Ik heb er iets op gevon den. Ik steek hem nu gewoon aan een veiligheidsspeld aan de h'nnrnkant van m'n tas." Dat vereist ook wei wat behendig- m: nstiek, maar hij is in e v?l bij de hand. C.V.

Allerhande | 1968 | | pagina 7