Kalkoen-kuiken omring door groenten KOUDE MOTENZALM Paasontbijt um tonijneslaatje Rauwe ham met vijgen: een vondst Het was vroeger in ons land de gewoonte dat op welke datum het Paasfeest ook viel, de grote schoonmaak achter de rug was en de da mes zich op Paasmorgen vertoonden in nieuwe kleren en met een strooien lentehoedje op. De grote schoonmaak hield in dat de kachels schoongemaakt, op de zolders weg werden ge borgen en dat ze, hoe koud het ook was bij een vroege Paasdatum, niet meer in gebruik ge steld werden De kleren bestonden meestal uit de zomer- jas of het zomerse mantelpakje en er viel ook al niet veel warmte van te verwachten. En zo zag men onder de fleurige strohoedjes meestal koude, blauwe neuzen in verkleumde gezich ten, tenzij het Paasfeest viel op een veel latere datum zoals dit jaar het geval is. Wij maken nu een redelijke kans op een voorjaarszonnetje wat ons naar buiten zal lok ken om inderdaad van de lentevernieuwing te gaan genieten. Vanzelfsprekend hebben wij dan eerst genoten van een vrolijk Paasontbijt. Steeds meer komen de boterlammetjes op onze ontbijttafel terugu kunt ze bijna overal bestellen. Vanzelfsprekend hebt u de tafel met lentebloemetjes versierd en met alle mogelijke extraatjes gedekt. Paasbrood met of zonder spijs mag er natuurlijk niet op ontbreken, maar de belangrijkste plaats wordt in deze toch ingenomen door de eieren. Het eierenkleuren en het eierenversieren blijven gezellige werkjes waaraan het hele gezin kan meedoen. Een goed voorbeeld van eieren versierd met kos telijke nieuwe Paashoed- jes ziet u op onze foto waarop tevens afgebeeld staan, de ROZIJNEN-BA TONS 32 stuks voor een bakvorm van 32 x 23 x 5 cm.). 150 g Californische blau we rozijnen; 100 g boter of margarine; 250 g tar webloem; 1 theel. zout; 3V4 theel. bakpoeder; 30 g. (2 eetl.) suiker; 100 g fijn gehakte wal- of pecanno- ten; ruim 2 dl melk. Wel de rozijnen onge veer 5 minuten in heet wa ter en laat ze daarna uit lekken en drogen. Bestrooi ze met wat bloem. Smelt de boter of mar garine in de bakvorm. Meng en zeef de bloem, het zout, het bakpoeder en de suiker. Schep er de rozijnen en de fijngehakte noten doorheen. Voeg de melk geleidelijk toe tot een samenhangend deeg ontstaat. Bestuif het aan recht met bloem, leg er het deeg op en kneed het zachtjes 12 maal. Rol het deeg uit tot een vierkant 30 x 20 x 1 cm) en snijd het deeg in 32 reep jes. Doop ieder reepje in de gesmolten boter of margarine zodat alle kan ten bedekt zijn. Leg de reepjes vlak naast elkaar in de bakvorm. Zet deze op het rooster middenin een warme oven 450° F cijfers 4 of 5 225° C) en bak de batons in 15 minuten knapperig en goudbruin. Warm serveren, even tueel besmeren met boter, jam honing of stroop. Vul uw pasteibakjes eens met visragoüt Voor de visragoüt hebt u nodig: wat krab uit de diep vries of uit blik, wat tong filets en champignons. De tongfilets pocheert u in ruim water'met wat zout en u laat ze uitlekken. Van boter met wat bloem maakt u een roux waar u vervolgens een snippertje geraspte ui, peper en zout doorheen roert, plus wat room, ketchup naar smaak en een klein scheutje cognac. In deze saus warmt u de stuk jes krab en de tongfilets die u eveneens in stukjes hebt hebt verdeeld. Voeg er de uitgelekte champignons bij en laat het geheel onder voort durend roeren door en door gloeiend worden. De pastei vormpjes laat u in de oven op temperatuur komen en bros worden, waarna u ze met de bovenstaande ragout tot over- vloeiens toe vult. Strooi er ten slotte wat fijn gesnipperde peterselie over. Zulke pasteitjes kunnen aan de lunch geserveerd worden, maar ze betekenen ook een feeste lijk begin van een feestelijk paasdiner Met een heerlijk glas Zeiler Schwarze Katz (per fles ƒ3.25). Koude Avocadosoep Voor de liefhebbers van de Avocado en van het „frisse" deze bijzondere, koude soep. Neem een avocado, snijd hem doormidden en neem de pit eruit. Daarna neemt u het vruchtvlees eruit en klopt dit met het sap van een halve ci troen met de handmixer zeer luchtig. Vervolgens klopt u er een eierdooier door en voegt er zout naar smaak bij (onge veer een mespuntje). Daarna roert u er 6 dl ontvette koude kippenbouillon door en u laat het geheel goed koud worden. U wrijft iedere soepkom of ieder soepbord in met een teentje knoflook, giet er de koude soep in en deponeert er een flinke dot dikke zure room (sour cream) op. Tot slot be strooit u soep en room met fijn gehakte peterselie en u stuift er wat rode paprika poeder over. Geef er verse, nog warme toost bij. Roereieren op vele manieren Omdat de eieren nu eenmaal tijden.; de Paasdagen zo'n belangrijke rol spe len, leek het ons nuttig om u eens te wijzen op de vele recepten voor roereieren die voor de lunch of de brunch zo'n ge schikt gerecht vormen. Het gewone roerei maakt u door de benodigde eieren te breken in een kom en ze met. een scheutje melk en zout en vers gemalen peper naar smaak goed los te kloppen. In een koekepan met gesmolten boter laat u ze op zacht vuur stollen waarbij u met een vork van de buitenkant naar binnen toe de eiermassa losmaakt en de roereieren zijn klaar als ze nog een beetje crèmig zijn. Natuurlijk kunt u met dat roerei een heleboel gezellige dingen doen en zo kunt u het roerei opdienen met kerrie en een geraspt uitje. Dat gerasp te uitje en de kerrie klopt u beide mee met de eieren, de melk, het zout en de peper. Verder gaat u als bovenstaand te werk. Verrukkelijk zijn roereieren met garnalen uit blik. Daarbij laat u eerst de garnalen even in de gesmolten boter warm worden (vooral niet bakken, dus op zacht vuur) en daarna voegt u er de losgeklopte eie ren bij. Vanzelfsprekend is een uit stekende combinatie de roerei eren met de groene kruiden. De groene kruiden bestaan dan uit peterselie, een enkel blaadje selderij, wat kervel, eventueel een blaadje dragon. I Dit alles zeer fijn gehakt en I vermengd met de losgeklopte eieren. Een andere bijzonder ge slaagde combinatie is het roer ei met geraspte belegen kaas en fijngehakte peterselie. 9°k roereieren met fijnge snipperde champignons en een geraspt sjalotje vormen een delicatesse. Kippelevers op toost De kippelevers uit de diepvries wentelt u door wat bloem waarna u ze in de boter goudbruin bakt. U voegt er een snip pertje geraspte ui bij plus wat gewelde rozijnen en u bindt het sausje met ongeklopte, ongezoete slagroom. Ten slotte voegt u er een scheutje madei ra bij en u serveert deze kip pelevers bij voorkeur op war me verse toost. NB. Vanzelfsprekend moet het sausje goed gebonden zijn. Maar dat bereikt u gemakke lijk omdat de kippelevers eerst door de bloem gehaald zijn. Exotische kip Een kip is een best gevogelte voor al omdat men er zo enorm veel mee kan doen. Zo vindt hier een bijzonder pittige soort kip. Snijd de kip in stukken en schroei haar in wat boter aan alle kanten goudbruin. Daar na neemt u de stukken kip uit de pan, u bestrooit ze met zout en vers gemalen peper naar smaak en in de jus in de pan gaan een geperst teentje knof look en een gesnipperd uitje, waarna u er wat bloem door heen roert. Voeg er een klein beetje kippebouillon bij (ge trokken van een stukje kippe- poulet uit de diepvries of ge maakt van een bouillontablet je) en leg de stukken kip te rug in de pan. Op een zacht pitje laat u ze door en door gaar worden. Als de kip bijna van de botjes valt, neemt u ze uit de pan en legt ze op een verwarmde schotel waarna u de saus afmaakt met een wei nig ongeklopte, ongezoete slag room terwijl u er verder door roert wat gesnipperde amandelen en gesnipperde gember. Rond om de stukken kip legt u schijven gebakken ananas, af gewisseld met halve gebakken bananen. Bij deze exotische kip geeft u natuurlijk droog gekookte rijst. De saus dient u apart op. Uitstekend met een glas koel bier! Avocado met kip verwerkt tot een aparte salade Behalve de avoca do's (u rekent een halve per persoon) bebt u hier koude, ge braden kip voor no- dig die u van tevoren in kleine blokjes snijdt. Verder komen erbij: geroosterde, gesnip perde amandelen, wat slagroom, ci troensap, komkommer in kleine blokjes gesneden, wat knolselderij eveneens heel fijn gesneden, on gezoete slagroom even opgeklopt, zout, vers gemalen peper en papri kapoeder. Halveer de avocado's en verwijder de pit waarna u het vruchtvlees voorzichtig uitschept zonder de schil te beschadigen. In die schil giet u onmiddellijk wat citroensap om zwart worden - te voorkomen. De wat opgeklopte room ver mengd u met de stukjes avocado, de hlokjes kip, komkommer, selde rijknol, een weinig citroensap, zout naar smaak en vers gemalen peper plus de amandelen. Met dit mengsel vult u de avocado helften op royale manier en u bestuift het geheel ten slotte met rode paprikapoeder. Ser veer dit gerecht goed gekoeld. N.B. De kleine hlokjes kippevlees snijdt u natuurlijk uitstekend uit een restant van zo'n prachtige kip- pe-rollade! Bananen met rum geflambeerd Stel u neemt 4 bananen, dan pelt u ze en snijdt ze overlangs door midden. U legt de banaanhelften in een grote koekepan waarin u 75 gram boter hebt laten smelten. Als na 2 minuten de ene kant gebakken is, keert u de bananen voorzichtig om en bestrooit ze met ongeveer 50 gram suiker. Als de suiker gesmolten is giet u een flinke scheut rum over de bananen en flambeert ze, waarna u ze onmiddellijk opdient. Overi gens moet de rum een hoog alcohol-gehalte hebben om te kunnen flamberen, maar dan is het succes ook overweldi gend en het smaakt voortref felijk. Een smakelijk voorafje Maak dit voorafje op individuele bord jes klaar. U hebt er een mooie krop sla 1 voor nodig en to- maten die u kunt vullen. Die vulling zal bestaan uit een heerlijke garnalen-may onaise. U maakt ook aardappelsla en u kookt daarvoor de aard appelen in de schil. U pelt ze, snijdt ze in plakjes en maakt ze, nog warm, aan met olijfolie en dragon-azijn plus witte wijnmosterd, een geraspt sja lotje, veel vers gemalen peper en zout en zeer veel fijn ge hakte peterselie. Maak deze sla tijdig klaar zodat de aard appelen alle heerlijke geuren in zich op kunnen nemen. U wast de slabladen, haalt de nerven er niet uit en droogt blad voor blad zorgvuldig met een doekje af. Leg de mooiste bladen op het bord, vul ze als het ware met de aardappelsla, garneer de berg aardappelsla met parten hard gekookt ei en zet de gevulde tomaat ernaast. Dit is een bijzonder appetijte lijk hapje en het ziet er boven dien heel gezellig uit! Rosbief jardinière "TEN MALSE ROS- -L' BIEF, goed kort gebraden, men re kent 15 minuten per pond, is een echt goed „mannen"- eten, alhoewel ook vele vrou wen hier bepaald niet afkerig tegenover staan. Braad dat prachtige vlees nu vooral eens een keertje in pure roomboter. Na het dichtschroeien, zouten en van versgemalen peper voorzien. Dien deze rosbief op een grote voorgewarmde schotel op en omring het vlees met alle mogelijke soorten groen ten: boeketjes bloemkool, klei ne worteltjes, doperwtjes van de zeer fijne soort, asperges of schorseneren, tuinboontjes uit de diepvries en wat u verder nog maar wilt variëren. Leg direct om de rosbief heen een randje tuinkers, dat doet het er uitstekend bij. Met versgekookte aardappelen. voor4 personen 40 g (2 eetl.) Californische blauwe rozijnen 1 ul 50 g) 1 krop sla 1 blikje tonijn 200 g) de helft van een potje zure room (sour cream) -1 potje 0,1251. het sap van een halve citroen 1 eetl.) V* theel. kerrie zout en peper naar smaak Wel de rozijnen 5 minuten in heet water en laat ze daarna uit- lekken. Rasp de ul. Was en pluk de sla. Meng alle Ingrediënten, behalve de sla, met een vork door elkaar. Leg de sla In een slabak en ver deel er de vis overheen. Even tueel garneren met een paar plakjes tomaat. Serveren met stokbrood, toast of (geroosterd) brood. Kalkoen-rollade-salade In dit geval be hoeft u de reste rende rollade slechts van het netje te ontdoen en de plak ken in reepjes te snijden. U hebt er verder een paar struikjes van de aller mooiste witlof voor nodig. U wast deze goed en snijdt ze in uitermate dunne reepjes. Leg ze op een schone doek zodat, ze al het aanhangende vocht kwijt raken. U maakt de sa lade aan met mayonaise waar u behalve een bewijsje ge raspte ui, een scheutje citroen sap, zout en peper doorroert en een weinig mosterd. U -schept de kalkoen en het lof luchtig door de mayonaise en voegt er een handjevol ge snipperde walnoten bij. Eigen lijk hoort er dan ook wat zeer fijn gesneden truffelschil bij maar aangezien dat nogal een kostbaar grapje is, kunt u dat wel laten vervallen. De truf felschil wordt in blikjes ver kocht, het is een zeer geurig ingrediënt en juist de diep zwarte kleur geeft aan dit ge recht natuurlijk wel wat reliëf. Geef bij deze salade, die vooral aan de lunch bijzonder op zijn plaats is, verse toost. Bij een salade drinkt u bijvoor- keur geen wijn. Ontmoeting van een peuter met het lentefeest: een hartverwarmend tafereel Het kalkoen-kuiken zal ongeveer 2 kg. wegen en dat vraagt natuurlijk nog meer uren voor het ontdooien. Daar moet u dus vooral rekening mee houden. Als het gevogelte goed ontdooid is dan droogt u het zowel van buiten als van binnen duchtig af en u zout en pepert licht waarna u het kalkoentje een flinke pan in een ons boter aan alle kanten mo« bruin maakt. Er gaat 75 gram mager rookspek in dob bei steentjes bij. Als dat gebeurd is, zet u de deksel op de p® en u tempert het vuur waarna u het gevogelte gedureni jj een uurtje laat sudderen. Intussen maakt u 16 kleine uitjes schoon (u laat ze heel), u borstelt zo'n stuk of 20 wor teltjes (niet krabben!) en u schilt 10 ferme aardappelen die u vervolgens in kwarten snijdt. In een andere pan smelt u 2 ons boter en daarin laat u de groenten met elkaar goudbruin worden, waarna u er zout en peper naar smaak bijvoegt. Zodra de groenten gekleurd zijn gaan ze met de boter in de pan bij het kalkoen-kuiken. U zet de goed sluitende pan in een voorverwarmde oven die u tot matig tempert en u laat het gerecht verder gaai- worden in 3 kwartier. Als alles gaar is en u wilt opdienen dan deponeert u de kalkoen op een verwarmde schaal, roert door de inhoud van de pan een dessertlepel rode paprikapoeder en een achtste liter slagroom. Voor zichtig roert u tot de saus bij na kookt, dan schept u de groenten om de kalkoen en u giet de saus er overheen. U hebt wel even geproefd of het zout- en pepergehalte goed zijn. Dit is een heel geurig kal koen-kuiken! Weet u welke wijn hier nu bijzonder goed bij smaakt? De Niersteiner Gutes Dom- thal (ƒ3,75). Kippe-rollade anders U hebt van de kippe-rollade ge noten in de natuur lijke vorm maar u hebt een deel over gehouden. En na tuurlijk is er ook saus over gebleven. Was een prettige hoeveelheid mooie champignons (op een halve rollade ongeveer een half pond champignons), snijd ze in plakjes en voeg ze in de pan bij de saus nadat u de rol lade eruit genomen hebt. Pel een paar tomaten door ze even in kokend water te houden en snijd ze in stukken, de harde kern gooit u weg. Snipper een flinke ui vrij grof. In de saus laat u dit alles smo ren en u voegt er een snuifje oregano bij en een stukje lau rier. Een bewijsje knoflook misschien? Als dit alles lekker staat te pruttelen, gaat het restant van de rollade in plakken gesne den in de pan om eveneens gloeiend te worden. Op het laatste moment roert u er wat slagroom door om een weinig te binden. Intussen hebt u de tijd ge had om spaghetti te koken vol gens de goede Italiaanse me thode: zeer ruim licht gezou ten kokend water met een scheutje olijfolie in de pan, spaghetti er waaiervormig in doen (alweer om kleven te voorkomen) en dan precies gaar laten koken, zogezegd ,,al dente", in een vergiet uit la ten lekken en even in de pan terug met een klein stukje bo ter. Serveren op een verwarmde schotel en er de ragout van de kippe-rollade overheen gieten. Geef er een ferme bak met kropsalade bij die u pittig heeft gemaakt. En omdat het Pasen is garneert u de sla na tuurlijk met een hard gekookt eitje want die hebt u vast nog wel over van de ontbijttafel! Uitstekend met een fles Calvet Foncastel Monopole van 3,45. Ie| Zalm is een van de vissoor ten die koud uitzonderlijk lek ker smaken. U maakt deze schotel als volgt: u pocheert de moten zalm in ruim licht- gezouten water, neemt ze voor- zichtig met een schuimspaan uit de pan waarna u ze op een gevouwen servet koud laat worden. Intussen maakt u een prach tige roze mayonaise. De roze kleur krijgt u door liet gebruik van wat tomatenpurée, terwijl u verder de mayonaise nog versiert met een snippertje geraspte ui, wat vers gemalen peper en eventueel wat zout, een scheutje citroensap en een lepeltje geurige mosterd. U roert er wat ongeklopte, onge zoete slagroom door. Bedek een grote schaal met knappend frisse slabladeren en leg er de koude moten zalm op. Op iedere moot zalm legt u gare, koude champignon koppen in een rijtje (de steeltjes kunt u in een ander gerecht verwerken). Om de moten zalm zet u tomaten waarvan u het kapje hebt afgesneden en die u vult met gehakte harde eieren die met de roze mayonaise zijn vermengd. Er omheen legt u halve gevulde eieren die u versiert, met wat Deense kaviaar. Geef er knappend stokbrood bij. Eventueel kunt u er een Macon Blanc uit 1964 bij drinken van 2,75. In dit geval neemt u vijgen die u kant en klaar uit een blik haalt en als u die niet kunt krijgen dan neemt u gedroogde vijgen die u met een citroenschilletje in wat water laat wellen. Voeg er desverlangd nog wat suiker bij, dat is een kwestie van smaak. «I Vouw de plakken Hamj| dubbel en leg de uitge lekte vijgen er ir randje langs. Een heerlijk hapje vooraf Uit onze speciale afdeling DELICATESSEN en SALADES FIJNE VLEESWAREN per 100 gram Coburgerham 1.25 Runderrookvlees 1.29 Keizerjachtworst 59 CervelaatAvorst69 Varkensrollade 1.19 Filet de boeuf 99 Salami89 Paté de Campagne 59 Lachsschinken 1.29 Pekelvlees75 Frikandeau1.29 Gesneden Rosbief 1.25 Cassellerrib Gekookte Worst 59 59 65 Parijse Boterhamworst59 Plockworst (grove snijworst) 65 Rundertong1.0 SPECIALE AANBIEDING van 8 t/m 13 april •i* Paté per 200 gram JHT 78 FIJNE SALADES per 100 gram o Vleessalade59 Huzarensalade 49 Crabsalade1.35 Ital. salade55 Kipsalade59 SPECIALE AANBIEDING van 8 t/m 13 april Zalmsalade per 100 gram ^69 BUITENLANDSE KAAS *j* Mon Chou 100 gram 95 Petit Port Salut per stuk ca. 250 gram 2.45 Brie doosje 75 gram 1.25 Danish chef tube 85 gr 1.20 Danablue 110 gram 1.45 Nanette, div. smaken stukje 50 gram 34 Chaletkaas, assort i doos 12 porties 170 g 1.98 Chaletkaas, gruyère doos 12 porties 170 g 1.8( Camembert du Castel doos 6 porties 270 g 3.15 SPECIALE AANBIEDING Hele Camembert doosje 250 gram 1.79 In de meeste AH-SupcrMarts en in enkele AH-zelfbedie- ningszaken. CQ^fOmU ALLERHANDE PAASNU

Allerhande | 1968 | | pagina 4