Groente: anders dan anders 259.-* 359.-* 259.-* 52.- OVERAL ALLERHANDE Leer leer kopen Heintje prijsvraag groot succes ALLERHANDE Koelkasten Tafelmodel koelkast Gezinsmodel koelkast Diepvrieskast dolden Stitch Naaimachine met kofferkap Clubprijs 202.- Naaimachine in meubel Clubprijs 292.- v y Mimi-set Clubprijs v. y Venkelknollen EEN HOED KAN DE KROON ZIJN OP HET UITERLIJK EN DE PRIJS? ENKELE ADVIEZEN Aubergines Schorseneren Asperges PAASNUMMEl GÏS Waarom toch niet Droom Bleekselderij Tegen zomerse kilte Make-up J.i Wie een koelkast en een diepvrieskast tegelijk be stelt (dé ideale combinatie) heeft slechts f52.- PMC- cheques nodig, de rest con tant. Termijnbetaling is mo gelijk op zowel de koelkast, de diepvrieskast als op de combinatie. 150 liter (DIN) Bestelnr. A-666 200 liter (DIN) Bestelnr. A-677 70 liter (DIN) Bestelnr. A-333 waarv.52.-in PMC-cheques Neem in uw AH-win kei de gratis catalogus met volledige gegevens mee! PMC prolongeert een weergaloos succes De elektrische zig-zag naaimachine De uitgekiende ringspoel- machine die zig-zagt, cor- donneert, knoopsgaten maakt, knopen en ritsslui tingen aanzet etc. Met regel bare voetpedaal en verlich ting. Garantie: 3 jaar op de machine; 1 jaar op motor en pedaal. Gespecialiseerde service. In twee uitvoeringen: Makkelijkte verplaatsen; met sterke handgreep. Vw f345.» Bestelnr. E-202 waarv. 52.» in PMC-cheques Machine weggewerkt in teak- afgewerkt meubel. Bladmaat 41 x90 cm. Twee flinke la den. Ook als bureau te ge bruiken. Vw f 450.- Bestelnr. E-302 waarv. 52.- in PMC-cheques met twee gezichten 3 mimi-tafeltjes met keer- bare bladen. Kies de zijde die het best past bij uw in terieur: teak of modern wit.. Nooit kringen of brandvlek- ken door kunststof opper vlak. Reuze-handig en echt gezellig vooral als u mensen over de vloer krijgt. 1 jaar garantie. Vw f70.- Bestelnr. F-298 in PMC-cheques In de AH SuperMart liggen allerlei soorten en hoeveelheden groente voor het grijpen. De groente die u kiest is meestal bekend: spinazie, andijvie, sla enz., omdat die zonder enig nadenken kunnen worden klaargemaakt. Maar het is ook ge zellig om eens iets anders, iets aparts op tafel te brengen. Het onbekende, het niet weten wat ermee moet worden gedaan, is dikwijls het struikelblok. Dat hoeft het niet te zijn, want het is niet moeilijk om groente klaar te maken die u nog nooit eerder op tafel hebt gezet, zoals venkelknollen, aubergines, bleekselderij, schorse neren, asperges, e.d., want als u de bereiding eenmaal weet, staan ook deze groentes zonder extra moeite op tafel en de verrassing van iets anders stimuleert de eetlust. voor garnering. De onderzijde wordt dan uitgehold. De knol moet u heel fijn snijden en dan plm. 15 minuten koken in wei nig water met een beetje zout. Ondertussen maakt u een saus van boter. b>oem en melk, zoals bij bloemkool wordt geserveerd. Deze saus wordt door de groente geroerd, het gerecht bestrooid met oude ge raspte kaas en zo geserveerd. Deze hebben een kruidige smaak, die u vast wel kent, want de bijna rijpe zaden van venkelkruid worden gebruikt bij ingemaakte augurken, ha ring e.d. Het zijn de stengels en als het ware omgekeerde Japanse paraplu's, die in de in gemaakte produkten worden verwerkt. Die smaak heeft ook de venkelknol. Per persoon is een halve knol voldoende. U moet ze eerst goed wassen en alle groe ne stelen ervan afknippen. De groene fijne „veertjes" (als die er aan zitten) worden bewaard Als u een oven of een grill hebt, kunt u de venkelschotel hoog in de oven een bruin korstje geven bij 260 gr. C of zo hoog mogelijk onder de hete grill zetten tot de bovenzijde bruin is. Maar er zijn nog andere mo gelijkheden met venkelknollen: (Vervolg van En nu iets merkwaardigs: terwijl de hoed des zomers wordt afgezet (waarom toch?) bljjft die akelige, onflatteu ze, „praktisc'he" muts als een muur zo vast op de kruinen staan. Is dat niet vreemd? Is j het soms de prijs? De prijs speelt stellig een rol. Het blijkt dat 79 percent der vrouwen een keuze maakt in de prijsklassen van 20 ƒ50. Slechts 5 percent noemt een hoger bedrag en 7 per cent noemt geen bedrag, Wie dus deze 79 percent wil berei ken dient, in die prijsklasse, zoveel mogelijk aan te bie den. Een zwak punt van de hoed is, dat hij zeer sterk on derhevig is aan de geringste verschuivingen in het mode beeld en dus tamelijk-snel (meestal al in één seizoen) „veroudert"; dat maakt vele vrouwen die er wel wat lan ger mee willen doen, huiverig voor de aankoop van een wat exclusiever model dan het klassieke opzettertje. Voor elke vrouw bestaat een goede hoed. Men moet er wel naar streven (en dat hoeft echt niet zo duur te zijn) enkele hoeden aan te schaffen bij de verschillende toiletten die u draagt. Dus niet steeds, bij „alles", dezelf de hoed dragen! En dan uit gaan van deze wetten: de hoed mag nooit opvallen. Men moet de hoed aanpassen aan het mo desilhouet. De hoed moet pas sen bij de vorm van het ge zicht en bij de kleur van het haar, het kapsel, het figuur en de leeftijd. Grote vrouwen kunnen flatteus zijn met bre de. platte hoeden en hoeden met grote randen; ook vaak met gedrapeerde modellen. Kleine vrouwen moeten het zoeken in omhoogstrevende modellen die haar, als het ware. opheffen en haar to taallijn verlengen. Hierbij speelt ook de roklengte een rol; men mag, bij korte rok ken, het gevaar topzwaar te lijken, niet onderschatten. Men kieze nimmer een grote hoed als men klein is; de gro te vrouw kan dat, bij korte rokken ook. wél doen. Corpulente vrouwen kiezen een eenvoudig model. Hoe ou der men is, hoe minder bloe men en veren en opschik de hoed mag torsen. Vrouwen met een markant profiel (een sprekende neus b.v.) kunnen een hoed „uit het gezicht" of met opgeslagen rand aan de voorzijde goed hebben; dat flatteert. Wie een „mooie Ook bandeaux kunnen prachtig dienen als joyeuze hoofdbedekking tijdens zo merse dagen. Hier ziet men (achter) een bandeau van wit te para (een stroweefsel) met strik en (voor) een model met gardenia-garnering (beide van Ricei's Huis door ontwerper Jacques le Brigant). kant" heeft, moet de hoed zo danig opzetten dat aan de „opgeslagen" kant het mooie deel van het profiel goed uit komt. Wie een kleine neus heeft of een wipneus, kieze uit een cloquemodel of een randmodelletje met aan de achterzijde de rand opgesla gen; ook de goede hoed-baret en de gewone baret kan hier flatteren. Een lang, smal ge zicht vraagt een hoed met brede rand en platte bol. Een rond, vol gelaat: hoge bol, opgeslagen randen. Ook bij het dragen van een bril dient men de hoed „uit het gezicht" te dragen. Men vermijde het uitkroezen van haar op het voorhoofd zoveel mogelijk. Zoveel mogelijk! En nog iets: wie dé hoed heeft gevonden, de hoed die „volmaakt staat," die móet die hoed vooral niet te dikwijls opzetten; dan gaat hij gauw vervelen. En niets is zo vervelend voor draagster en toeschouwer als „verve lend". Niets. Ten slotte: het Paasfeest is wellicht een goede gelegen heid het eens met een hoed te proberen. U moet u dan losmaken van de verouderde begrippen dat 1) een hoed al leen v.oor rijpere vrouwen is; 2) dat een hoed u niet nóg mooier kan maken (dat kan wél!) en 3) dat een hoed niet bij uw stand past; dat is klin- klare nonsens. Om te beslui ten: voor elke vrouw is er een hoed. En hoe! Bij een bordeaux-kleurige hemdjurk mei witte garnerin gen wordt bier een schietschijf-baret gedragen in dezelfde kleuren (Nina Ricci). plm. 15 minuten gekookt en vermengd met fijngesneden ham en (naar smaak) iets ge konfijte gember kunt u dit mengsel gebruiken als vulling voor flensjes of dunne omelet. De vulling wordt in de lengte op de flensjes o.d. gelegd, waarna deze worden opgerold. Venkelknol kan echter ook als sla worden verwerkt. De knol moet wel zeer fijn worden gesneden en vermengd met olie, citroensap, zout en peper. Eventueel kan hieraan een uit geperst teentje knoflook wor den toegevoegd. Dit wordt dan een bijzonder lekkere sla, voor al als een in plakjes gesneden hard gekookt ei en fijngeknipte venkelveertjes als garnering zijn gebruikt. Die prachtige donkerpaarse glanzende vrucht, langwerpig of rond, met dat groene kroon tje is bijna te mooi om op te eten. De smaak van deze „eier- vrucht" is bijzonder fijn. De gemakkelijkste methoden om aubergines te verwerken is om deze groente te stoven. Met een dunschiller wordt de paarse buitenkant verwijderd, de vrucht wordt in blokjes gesne den en deze gaan in de pan met een klontje boter. Deksel erop en na 15 minuten is de groente klaar. Naar smaak kan er dan nootmuskaat overheen 1 worden gestrooid. Een andere mogelijkheid is om de vrucht te schillen met een dunschiller en in plakken te snijden van plm. 1 cm dikte. Deze moeten even door losge klopt ei en paneermeel worden gehaald en in boter gebakken. Later worden die gebakken plakken aubergines met zout bestrooid. Dit is een verrukkelijke ver werking van deze groente en zeer de moeite waard om het eens te proberen. Aubergines zijn ook uiterma te geschikt om te worden ge vuld met een mengsel van ge hakt, ei, zout, peper, noot muskaat en het uitgeholde fijn verdeelde gedeelte van de au bergine. Daartoe wordt weer eerst de paarse schil verwij derd met een dunschiller. De vrucht wordt vanaf de kroon tot het uiteinde door midden gesneden en met een scherpe lepel uitgehold, tot er aan alle kanten 1 cm overblijft. Hst ge haktmengsel wordt hierin ge daan, bestrooid met paneer meel en in 20 a 30 minuten in de voorverwarmde oven gezet bij een temperatuur van plm. 220 gr. C. Per persoon kan worden ge rekend op Va* flinke aubergine. Meestal worden deze niet ge kocht omdat het veel werk is om ze schoon te maken. Maar de dunschiller bij de hand is alweer een uitkomst. Voordat u met schoonmaken begint, zet u een pan koud water klaar met een scheutje azijn. Dan spoelt u de schorseneren schoon onder de kraan. De dikke schorsene ren zijn gemakkelijk schoon te maken. Per persoon kunt u re kenen op 250 gram. De uitein- I den worden eerst afgesneden. Dan worden de wortels met i een dunschiller bewerkt. Een i eenvoudige manier *s om j steeds een stukje van.5 a 10 cm schoon te maken en af te snij- den. Dat stuk wordt in het wa ter met azijn gedaan om de wortel blank te houden. Het j beste is dan de schorseneren kleiner te snijden. In weinig water met iets zout gekookt zijn schorseneren in 20 a 30 minuten gaar. Velen geven er de voorkeur aan deze groen- te in een saus van boter, bloem en melk te eten, maar schorse neren zijn ook bijzonder sma kelijk met een klontje boter en bestrooid met nootmuskaat. Gekookte aardappelen en een gebraden karbonade smaken er uitstekend bij. Weer moet een lans worden gebroken voor de dunschiller, want ook bij het schoonmaken van asperges is die onmisbaar. Men begint met het schillen enkele centimeters onder de kop. Het gaat bijzonder snel en gemakkelijk met zo'n dunschil ler. De harde uiteinden worden afgesneden. De schillen en uit einden van de asperge kunnen worden getrokken tot bouillon zodat er behalve een verrukke lijke groente voor de volgende dag ook nog aspergesoep op 't vuur staat. Asperges worden zo lang als ze zijn gekookt in wei nig water met zout in plm. 30 minuten. Omdat ze zo'n fijne smaak hebben is het 't beste om ze ook „teer" te behandelen, dat wil zeggen dat deze groente wordt opgediend overgoten met boter. Hardgekookte eieren zijn bijzonder geschikt om erbij te geven en voor de liefhebber een snuifje nootmuskaat. Asperges kunnen worden gege ven bij gekookte aardappelen, maar ook als voorgerecht met hardgekookte eieren, eventueel een beetje nootmuskaat en (héél lekker) gecombineerd met ham. Kunt u soepasperges be machtigen (want die zijn er maar enkele weken) dan kunt u ze het beste als volgt berei den: Was ze goed en snijd er de koppen af. De rest wordt in kleine stukjes gesneden en ge- En dan is nu onze vraag: waarom toch maakt u zich niet op zoals deze jonge me juffrouw dat heeft gedaan? Wij moeten u eerlijk zeggen dat het ons verbaast dat u nog steeds voortgaat langs de reeds lanz geleden gebaande wegen der opmaakkunst en nog maar niet wilt meedoen met wat hier getoond wordt door de cosmetische fabrikan ten die. onder de naam Hele na Rubinstein, zoveel schoon heid in hun merkartikelen verpakken. Deze make-up (die. dat hebt u natuurlijk al wél begrepen, een publiciteits- stuntje is) heet de „Orbital" make-up en dat 'moet dan slaan op de raketten en ruim- tescheepies die hun baan (or bit) om de aarde vervolgen in pijlsnelle vaart. „Orbital" zeg gen de reclamemensen van Rubinstein, is een make-up die in harmonie is met het heelal van de kosmonauten, maar ook met het dagelijkse leven op aarde. Is dit, zoals spreekt, een extravagante va- riani op de bewuste zomer- make-up van Rubinstein, in de praktijk is hij heus wel mooi: warm en doorzichtig met. een wa~m-koperen of cognactintige basis, die past bij zon en zomer, een speciale bijpassende poedervariëteit. „Performance" geheten, en een natuurlijke blos „Amber". De algemene lijn van de oog- maouillage (hier natuurlijk sterk overdreven) is neer gaand tot ver voorbij de oog hoek soms. Ook de natuurlijke lijn van de wenkbrauw is Voor voorjaarsdagen, kille zomerdagen en voor allerlei sportieve gelegenheden is leer (in een van de vele vormen waarin het wordt verwerkt) erg prettig, praktisch en sterk. Maar het kopen van leer is niet gemakkelijk. Zelfs als men weet wat men zoekt: een jasje, een jack, een mantel en dan in glad of suède. Hoe be paalt men echter de kwaliteit? Want, er is heel wat on deugdelijks te koop in de leerbranche. Leer is een vertrouwensartikel. En dat betekent dat men naar een vertrouwd adres moet gaan; dat men heel voorzichtig moet zijn met de z.g. „aanbiedin gen", wegens „waterschade" of „brandschade" of „liquida tie" etc. De té verlokkende, voordelige aanbiedingen van onbekende zaken dient men te vermijden. Ook al ziet het er allemaal nog zo aardig uit. Als u eens wist wat er allemaal uitgehaald kan worden met een leren vel, dan zou u het beter begrijpen. Goed leder is nooit goedkoop. Daarvan moet men uitgaan. Leder is, op zichzelf al, prijzig; de vak kundige verwerking ervan maakt het nog duurder. Bij een model van stof is men er al als men goede stof en een goed patroon heeft; bij leder begint het dan pas. Er gaan heel wat vellen in een jasje; ze hebben wél allemaal dezelf de kleur maar ze behoeven niet allemaal even sterk te zijn; het zijn ten slottp de huiden van individuele dieren. Het sorteren is dus van het grootste belang. Dat doet de vakman en hij kijkt naar kleur, dikte, souplesse, kwali teit. De coupe is van groot belang; een lederen jasje met slechte coupe draagt b.v. aangevuld en veranderd. Twee nieuwe tinten voor de lipstift: een gouden beige kleur „Orbital Glow" en een iets rodere nuance „Orbital Glint". Dat u het maar weet! Nog dit: nieuw is van Ru binstein een crème die ge baseerd is op de werkza'me bestanddelen van kruiden en die bestemd is voor de huid rondom de ogen. Het is een- perfecte anti-kraaienpoot- crème, „Skin Life Eye Cream" geheten. trokken tot bouillon. De kop pen worden dan nog even be waard. Als de bouillon goed is, wordt die gezeefd. Een gelijke hoeveelheid van boter en bloem (40 gram per liter) wordt in een pan verhit en glad geroerd. De asperge bouillon wordt bij kleine hoe veelheden tegelijk toegevoegd. Daarna worden de aspergekop pen als vulling in de soep ge daan. Kleine balletjes kalfsge hakt maken er iets heel bijzon ders van. aangemaakt met boter en bloem of maizena. Gekookte bleekselderij (plm. 30 minuten in weinig water) is iets heel fijns. Men neemt hierom alleen 't onderste gedeelte en rekent ongeveer 1 struik per persoon. Opgediend met fijngeknipt selderijgroen en gesmolten bo ter bij gekookte aardappelen en een lekker stukje vlees vormt deze groente een feest maaltijd. zwaar. De goede, lederen mantel is drie tot vier jaar goed draagbaar. Ook wat de modelijn aangaat: leren kle ding wordt zelden extreem modieus gesneden. En. het on derhoud? Met een borstel komt men al ver. Regen kan geen kwaad; dan wél voor zichtig drogen bij voorkeur in de wind en hangend aan een goede hanger. Bij pletten kan opstomen goed dienst doen. Vlekken gaat men te lijf met doorzichtig plakband. Druk het plakband op de vlek en trek het er weer af en herhaal dit zonodig tot de vlek ver dwenen is. Potloodgum kan de laatste sporen verwijderen. Voor glad leer neme men wat shampoo, maar nooit sop. Ver der zijn goede reinigingsmid delen in bussen te koop en ook beschermingsmiddelen die men opbrengt voordat men gaat dragen. Ten slotte kan de goede vakman de jas ook vlekvrij maken. Maar daar voor heeft men een specialist nodig. Men vermijdt teleurstellin gen bij de aankoop van le deren kleding als men l zich. wendt tot het ver trouwde adres dat een naam te verliezen heeft en (of) 2) een bestaand merk koopt. Hier ziet men een jong mo del van een der bekende verwerkers van leder, Eska uit Eindhovendie hier een bloxise met rok in z.g. from melleder toont; het is een model uit de pas-uitgebrach te serif Jeugdleder ofwel Cuir-Jeunesse. Vaak kan men, eigenaar van een tuin zijnde, op zomer avonden toch niet buiten zit ten, aangezien de vaderlandse kilte dan lijf en leden otn- vangt en rillerigheid zich meester maakt van wie nog enige tijd van de buitenlucht had willen genieten. Men is. dan gedwongen, ofwel gehuld in vesten en sjalen de kilte onder ogen te zien of naar binnen te gaan en aldaar, met weemoedige blik, uit het venster te gaan staren. Daar tegen nu heeft de open haard-specialist „Be!-Fires" uit Hapert in Noord-Brabant, die overal in den lande verte genwoordigers heeft (winkels), iets uitgevonden. Het is een open haard voor buitenshuis en de kiek maakt duidelijk hoe hij eruit ziet. Deze „Port-a-Bell" is matzwart van kleur en hij brandt zagen wii als de wiedeweer ga. De pijp is ruim 2 meters hoog en voert de rook zo ver af dat men er geen last van heeft. Men kan er alles in sto-1 ken: kolen, hout, turf en men kan er ook op grilleren en barbecuen en dat kan een heel gezellige bezigheid zijn op een zomeravond. Bij een glas wijn. Met een eenvoudige aansluiting naar de schoorsteen kan deze „Port-a- Bell" ook binnenshuis worden geplaatst. In een oude ver bouwde boerderij bijvoor beeld. Of in een ruime bunga low. De middellijn is 70 cm. De prijs 545,-. an Nina Ricci Parijis deze droommooie bruidsjapon: hij is gemaakt van '.vitte organdie en de mouwen en de brede zoom zijn geliee! geborduurd met de mooiste witte relief-bloemen. Ook de mantel en de capuchon zijn van dezelfde witte organdie. Een tover- achtig-mooi geheel dat stellig de droom is van vele jonge vrouwen die in het wit willen trouwen. Maur wel kostbaar! Er zijn aanwijzingen dat de maquillage komende zomer helder van kleur Jvordt. Cu- tex kondigt de z.g. „Rode Aarde" tinten aan met de warme gloed van rood koper en geïnspireerd op de kleu ren van het oerwoud en beïnvloed door de tropische elementen in het modebeeld. De make-up volgt deze ten densen en vaak ziet men al helderrode tinten, tot zelfs felrood toe. Cutex noemt deze ldeurenserie „Tropicalia" en duidt daarmee op de bron van inspiratie: tropische ge bieden in zuid en west. Ook de namen duiden in die rich ting: namen als Tom-Tom, Bossa Nova, Calypso, Maria- chi maken al duidelijk om welke kleurnuancen het gaat. Duidelijk is dat deze tinten zich geheel voegen naar die der haute couture die veel oranjetonen demonstreert en, over het geheel genomen, afstand neemt van de heel- felle blauwen, de gifgroenen, de zuurstokrozes en de knal gelen. Ook het befaamde cosmeticahuis Guerlain brengt twee nieuwe, krachtige lipstickkleuren, luisterend naar toepasselijke namen in dit Olympisch jaar: Grenoble en Mexico. Duizenden en duizenden jongens en meisjes hebben de prijsvraag van Heintje (ter ge- De onderste zachte delen van bleekselderij worden in Ameri ka als „extra" geserveerd in een glas bij de lunch of warme maaltijd. En werkelijk: bleekselderij is verrukkelijk om rauw te eten. Zeer fijngesneden als sla, vermengd met olie en ci troensap, wat fijngeknipt sel derijgroen, peterselie en even tueel gehakte noten is het een delicatesse! Het gaat bij bleekselderij speciaal om de onderste zachte stengels. U hoeft de rest echt niet weg te gooien, want daarvan kunt u een verrukkelijke bouillon trekken. Al die harde stengels in kleine stukjes gesneden en in water met zout, of water met bouillontabletten gekookt geven een heel bijzondere soep, legenheid van zijn eerste ver jaardag) opgelost. De goede inzenders krijgen hun prijs gauw thuisgestuurd. De namen van de hoofdprijs winnaars, die hun droomwens tot een bedrag van 250,- ver vuld krijgen, zijn: Jongens van 12 jaar en ouder: Hen Hesse Rijnstraat 31, Driemond (bij Weesp) Jongens beneden 12 jaar Harrie Grutters Baarlosestraat 16, Maasbree. Meisjes 12 jaar en ouder: Brigitte de Lange Zweeringweg 225, Enschede Meisjes beneden 12 jaar: Corjo Sonneveld Goudsbloemstraat 43, Vlaardingen

Allerhande | 1968 | | pagina 2