Openhartig gesprek i DE KLANT BIJ DE NEUS NEMEN IS DOM EN KORTZICHTIG b Antoni Jensen uitwierp liet IH-versheids-eraWeem Franse KROON OP HET UITERLIJK ■immuun DEENSE KUNSTENAAR TEKENDE LLER -11 DE-B A D P V k-1N F OIï \I ATIE NIEUW BIJ AH- Een (goed gekozen) hoed betekent voor jong en oud: Voorstel 121/2% rente op klantenobligaties wsblad van Albert Heijn N.\. - Zaandam Aller Hand© HOnJtTRAKCICR SAHO01000144 Alierfiande paasnummef 1968 Paasnumuier 1968 oplage 1.829,000 13e jaargang no. 3 (143) Er zijn instellingen die controleren of de Nederlandse consument bij de neus genomen wordt of niet. Om maar drie namen te noemen: Consumentenbond en de twee televisieprogramma's ..Uitgerekend" en ..Koning Klant". Met de deur in huis: Vindt Albert Heijn dat prettig? ..Ja", zegt de lieer A. Heijn. president, onomwonden. ..De Consumentenbond is een uitstekende instelling en de twee tv-programma's zijn zeer goed en nuttig. Ik wil er alleen meteen iets bijzeggen: de mensen achter deze „instellingen", dragen een grote verantwoordelijkheid. Wie hier nonchalant te werk gaat kan een levensgrote fout maken". De Nederlandse huisvrouw I wordt prijsbewust genoemd. En J gevoelig voor kwaliteit. Dat is j ze ook, maar dat kan ze alleen zijn wanneer ze vergelijkt. dat, hoe kan dat, wat is daar- mensen altijd, andere mensen van de oorzaak? We hebben de I soms, maar nooit alle mensen A. Heijn, president i Antoni Jensen £EN artikel in het vo rige nummer van Al- ler-Hande heeft al duide- 'ijk gemaakt, dat Albert Heijn „Alles verser bij AH" er echt mag stellen. Neder land zal in de komende nadrukkelijk met deze vaarheid worden gecon fronteerd, o.m. via een ad vertentiecampagne in de pers. In de filialen zul- n de affiches en uit te iken drukwerkjes erop 'ijzen, dat AH op het ge- ned van versheid een voor- instaande plaats inneemt. Iet embleem voor deze ac tie, een boompje, is ontwor- )en door de veelzijdige |i jeense kunstenaar Ib An- oni Jensen. Hij behoort tot die catego rie van mensen voor wie eigen lijk allang geen grenzen meer bestaan. Deze bijna 39-jarige Deen heeft van de hele wereld zijn werkter- iln gemaakt. Dat is natuur lijk niet direct in één slag ge leurd. Hij kreeg zijn opleiding de Dansk Klichefabriek en Dansk Reklame, waarna hij zijn kleine vaderland verliet zich in Duitsland, Zwitser and, Italië, Frankrijk en de Verenigde Staten verder in de afische kunst te bekwamen, daden met een enorme bage- aan opgedane ervaring «rde hij in 1967 terug naar kopenhagen, om zich daar als elance-ontwerper te vesti- ;en. Ib Antoni is niet vaak in ijn atelier in de Deense hoofd- itad te vinden. Zijn naam is angzamerhand zo'n begrip ge- Worden in de wereld van re pine en publiciteit, dat gro- e concerns in vele landen el kaar bijna verdringen om zich van zijn diensten te kunnen 'erzekeren. Zijn affiches zijn te zien in de ondergrondse van New York en langs de grote autowegen, en zij waren blikvangers voor Deense weken in o.a. Stockholm, Dal las, Rome, Parijs, New York, Monaco en Londen. Hij werk te voor Shell, Unicef, Holiday J on Ice, Volvo, Time Life en ij dé Brusselse automobielten toonstelling van 1963. Ook in ons land is Ib Anto ni Jensen, die ook tapijten, ""rdijnen en porselein ont werpt, al jaren een goede be kende. Hij droeg zijn steentje °a- bij aan vier films voor de Nederlandse televisie en was verder o.m. actief voor Bols (niet Jan., maar die van de likeu ren). de Jeugd-Melkcampagne en reeds meerdere malen voor Albert Heijn. De man die thans voor AH een boom heeft getekend en in Tokio, Milaan, Toronto en Los Angeles onderscheidingen verwierf, is een naar perfec tie strevend kunstenaar. Druk kers pleegt hij tot wanhoop te brengen door tot het laatste ogenblik te blyven controle ren en corrigeren. Een boom valt niet met de eerste slag, zou het devies van Ib Antoni Jensen kunnen zijn. Er is hardop gezegd: „Als consument word je beduveld bij het leven". Er is ook ge zegd: „Kortingen en tijdelijke aanbiedingen zijn bijna altijd holle frazen". Dat is gewoon niet waar en de consument weet dat, omdat de consument zelf de eerste is die kan contro leren. Glazen huis „Er gebeuren in ons land na tuurlijk wel eens gekke din gen", zegt de heer A. Heijn. „Als ik bij ons eigen bedrijf blijf: Kijk, als wij stomme din gen doen, dan ziet de klant dat direct, want we zitten in een glazen huis. We proberen, net als de mensen die die twee te levisieprogramma's maken, ons best te doen. Men mag daar voor die camera's best eens een fout maken, wanneer men ons dan ook maar de gelegenheid geeft die fout recht te zetten, wanneer we de vergissing kun nen aantonen." En ineens zegt de heer Heijn: „Wat jammer dat dat rijstver- haal zo de wereld ingeslingerd is zonder dat er geverifieerd werd." Wij hebben er al eerder over geschreven. Dat is een ty pisch voorbeeld. \i<»f moeilijk Dat rijstverhaal... Het is soms goed man en paard te noemen en het begon met deze opmerking: „Nog niet zolang geleden kostie de In stant rijst van Albert Heijn 92 cent per pak, toen een tijd je 85 cent in een tijdelijke aanbieding en daarna één gul den; dan raakt de huisvrouw in de war en drie verschillen de prijzen in korte tijd is ons wat gortig." Ja en dan? Waarom gebeurt vraag voorgelegd aan de heer Heijn. „Het is niet moeilijk om het antwoord te geven", zegt hij. „Maar ik heb er wat cijfers en data bij nodig, daar kom ik niet onderuit. Kijk, per 1 mei 1965 kostte de rijst die een belangrijke rol speelt binnen de EEG 85 cent per pak verkoop. „Op 1 februari 1967 werd de prijs bij AH met vier cent verhoogd en kwam op 89 cent per pak. „In september 1967 moest de prijs weer worden verhoogd en ging bij ons met drie cent naar 92 cent per pak. „Ik moet nog even met cij- j fers doorgaan", aldus de heer A. Heijn. „Begin november j- 1967 moest de prijs maar mei liefst acht cent naar boven. Wij hebben deze verhoging toen uitgesteld, omdat de voorberei dingen voor (ta reclame-aanbie ding al waren getroffen en j men met de productie was gestart. Deze aanbieding is ge woon doorgegaan en wel een week lang: een pak rijst van 92 cent voor 85 cent. En na die aanbieding hebben we de prijs met acht cent verhoogd tot één gulden; dat was december 1967." De heer A. Heijn is nog even heel duidelijk: „Een verhoog de verkoopprijs van rijst is af hankelijk van de prijsstijging op de wereldmarkt en van de bepalingen in de E.E.G.." Omnoi/rJij/. De heer Heijn herinnert aan een bekende uitspraak, waarin wordt gezegd dat men sommige 11 i j d bij de neus kan ne men. „Als iemand bij ons een pak rijst koopt om even bij dat onderwerp te blijven en het deugt niet, dan komt hij ge woon niet meer terug", zegt hij. „We zitten in dat glazen huis, waar ik het al over had; het is niet alleen ons eigen be lang om de klant niet te be duvelen, maar het is zelfs voor ons onmogelijk. Want er zijn wel mensen die denken dat „de" klant dom is, maar ver geet dat maar onmiddellijk. lie leven mi Wat de heer Heijn binnen die EEG nog maar altijd een vreemde en opvallende zaak vindt is, dat iedereen steeds gehoord wordt van wegen bouwers tot mijndireeties maar nimmer de consument. Welke klant weet waarom hij nu een stevige prijs voor de sinaasappelen moet betalen? Wie weet dat Duitsland en Frankrijk tot overeenstemming kwamen over de afzet van hun voorraden graan en dat Italië ook akkoord ging. mits het even niet zijn sinaasappelen er tussendoor mocht glippen? Zo dat Italië, met aanmerkelijk minder sinaasappelen dan Spanje, toch de prijs binnen de EEG bepaalt... en de klant be taalt. „Als je over die EEG praat is het natuurlijk bijzonder plezie rig te kunnen vaststellen, dat onze kleinkinderen het prettig zullen hebben, maar wij leven nu", zegt de heer Heijn. Graufi zelfs De consument beschermen tegen prijsopdrijvingen en tweederangs-kwaliteit? Voor de klant controleren wat hij gaat kopen of gekocht heeft? Graag zelfs. Maar niet scoren wanneer er niemand aan „de andere kant" in het doel staat en ook graag informeren waarom een be paald artikel in prijs omhoog ging, voor men zijn kritiek loslaat. Dat is het werkelijke belang van de klant. .Sprekende dessins en seluiin-oplopenrie. sjankmakende coupenaden camoufleren liet teveel aan maag: een v-vormig decolleté is daar op zijn plaats. Ken model van Jant/.eu .,Yahiga". Op pagina 9 vindt li een uitgebreid artikel over badpakken. Toost is een heerlijk eten en een gezond eten. Wie aan de lijn 'doet zal graag een knappe rig toostje consumeren in plaats van een verse boterham. Toost laat zich genieten als snackje, bij de soep, aan het ontbijt (vooral voor de trage eters!) en als de kinderen met grote trek uit school komen zal zo'n Frans toostje met wat jam bij een kopje thee wonderen verrichten. De Franse toost Is ongeveer anderhalf maal zo groot als de bij ons bekende toost, de houd baarheid is bijzonder groot n.l. zeker 6 a 7 weken. In de door zichtige verpakking bevinden zich twee apart verpakte rijen van 16 stuks toost en dit pak van 32 stuks totaal kost slechts 80 cl.Doordat de toosts alle maal exact het zelfde model hebben is een zeer strakke ver pakking mogelijk, hetgeen de houdbaarheid zeer bevordert. En nu we het toch over deze Franse toost hebben, wat smaakt deze toost verrukkelijk bij alle mogelijke slaatjes! Als altijd zijn de Fransen groots op culinair gebied, iets wat ze ook weer bewijzen met de fantastische winkeltjes waar Hoe toch is de houding van de Nederlandse vrouw ten opzichte van de hoed Dat is een brandende vraag voor wie, op het ge bied der mode (ook), be langstelling heeft voor zijn lieve landgenoten, maar het is een bepaald vlam menspuwende vraag voor wie in hoeden handelt of voor icie hoeden fabri ceert. Dat verklaart dan ook het onderzoek dat de Commissie Detailhandel in Dameshoeden heeft laten instellen over de vraag: Hoe staat de vrouw tegen over de hoed? Het blijkt nu dat de da meshoed een sterke positie heeft als onmisbaar onderdeel van verzorgde kleding en dan vooral bij bepaalde feeste lijke of plechtstatige gele genheden. En daar dan blij ken vooral de rijpere vrou wen, de beter gesitueerden en de gelovigen de hoed te dra gen. Zij allen achten de hoed een essentieel onderdeel van de verzorgde verschijning. In deze kringen acht men zich niet gekleed zonder hoed. Bij de jeugd is dat (nog) niet het geval al zijn er tekenen (me nen wij persoonlijk) dat, van wege de grillige sprongen van de kindermode, de hoed heel wat vaker (in de vorm van een opmerkelijk petje, een baretje, een flaprandhoedje etc.) op de warme, glanzende bollen van onze meisjes en jonge vrouwen terecht komen dan men zou verwachten. Bij een Italiaans model van Clara Centinaro van uil-wollen crêpe wordt een hoed gedra gen die doet denken aan de mode rond de jaren dertig, liet is een cloquemodel dat vele vrouwen hogelijk flat teert. Het is mode! De folo is van Ente Moda in Turijn. Minder-goed-gesitueerden vinden het dragen van een hoed ook niet zo nodig. Dat is jammer, vinden wij. Want hieruit blijkt dat vele vrouwen niet beseffen dat het dragen van een hoed haar aantrekkelijkheid verhoogt!!! Een hoed heeft (zeggen wij) vele voordelen: een hoed be dekt het hoofd op aangename wijze, een hoed accentueert bepaalde voordelige trekken van het gelaat en een hoed „kleedt af": maakt de vrouw tot harmonisch geheel. Een mooie hoed maakt van een aardige, jonge vrouw, die wat aanmodderde, met een hoofd doekje, een schoonheid. Een mooie hoed accentueert het modesilhouet. En wat een on zin om te menen dat een hoed „iets is voor ouwere minse"! Daarom: het jonge, frisse, mooie vrouwengezicht moet omlijst worden of be kroond met een goede, een goedgekozen, een modieuze hoed. Dat zeggen wij, maar wij weten dat de heren van de hoedenbranche het er he lemaal mee eens zijn. Nu blijkt aldus deze he ren dat sommige vrouwen drempelvrees tonen en dat vooral omdat zij niet weten dat een hoed zo buitengewoon kan flatteren. Wat énig staat een hoed niet boven een smal. tenger, stralend gezicht! Daarom: jongere én oudere vrouwen: werp de hoofdlap in de vuilnisbak en koop een hoed. Dat hoeft werkelijk niet meteen een bruidsmoe- dermodel te zijn of ^en extra vagant pluimenfregat. Wel nee: kies een modieus model en maak daarmee eindelijk uw verschijning af. LEEFTIJD EN HOED Goed: enkele cijfers uit het bewuste onderzoek. Vier percent onzer vader landse vrouwspersonen draagt nimmer een hoed. Dat is niet veel. Maar, aan de an dere kant: slechts zeven per cent draagt altijd iets op het hoofd. De grote massa zit in de 89 percent, die zo nu en dan een hoed op heeft. Daar mee heeft natuurlijk het weer veel te maken. En hier blijkt dat de hoed (en de muts en al die haaktoestanden en pluisflappen en bontdeksels en frommelgevallen, die men de schedels ziet dekken) een praktische functie heeft voor de meeste vrouwen en als hij dan nog leuk staat ook is dat meegenomen. Wie modieus wil zijn en mee wil gaan, die moet de hoed invoegen in zijn garderobe niet (alleen) als beschermer voor het koppe tje, maar daarbij als accent op eigen aantrekkelijkheid en schoonheid. Dus: een hoed in- plaats van zo'n vormeloze muts! Dus: een hoed inplaats van benauwde armoelapjes! Dus: binnen het raam van ons klimaat zo mooi mogelijk proberen te zijn! En; ook des zomers eens een hoed dragen! Jonge vrouwen van 1624 dragen geregeld of wel eens een hoed in een percentage van 20; een vijfde van deze groep dus. Van 25—34 jaar is dat 32 percent; van 3549 jaar is het 52 percent en van 50—70 is het 85 percent. Voor vervolg zie pag. 2 Zonnehoed van Ricci gemaakt van rode para (een fijn stro-vlechlselmet gele band. die gedragen wordt op een omboorde vierkante .-jaal van bijpassende kleur (een grapje waarmee men, op luxueuze boule vards, bepaald opzien kan baren). alle mogelijke kant en klaar hapjes zowel koud als warm te koop zijn. Eén is er in Parijs en dat heet zeer toepasselijk „Little Pig"! Ik heb een keer in alle rust geprobeerd te tellen hoe veel verschillende slaatjes, los in grote schalen (verkoop per gewicht), en opgemaakte hap jes in schelp of staniol bakjes er uitgestald stonden en het is met niet gelukt. En dan moet u niet denken dat er iedere dag hetzelfde assortiment staat te wachten op de cliëntèle, want dat varieert ook steeds. Alle mogelijke soorten ham staan er, gesneden en weer precies in de vorm terug ge legd. klaar om ingepakt te worden. De Fransen eten ham namelijk niet flinterdun gesneden op boterhammen, zij eten een flinke plak ham met stukjes knappend stokbrood al clan niet in gezelschap van een klontje boter. 1 Het meest bijzondere vond ik echter de enorme warmplaat langs één wand die vol stond met grote bakken met de meest verrukkelijk gebraden vlees soorten, geroosterde kipjes, verse groenten, rijst, kommen met sauzen, spaghetti, aardap- pel-purée, gebakken aardappel tjes, alles dampend en wel en per gewicht te koop. Tegen twaalf uur begint de verkoop en in een ommezien staat er een lange file mensen buiten, geduldig te wachten tot men het heerlijks bereiken kan. De warme gerechten kan men alleen dan kopen, de kou de schotels de hele dag, slechts 's zondags-middags sluit Little Pig zijn deuren. (Wie mompelt daar wat?!) c Het jaarverslag over het boekjaar 1967 zal omstreeks 22 april a.s. verschijnen. Aan de op 3 mei a.s. te houden alge mene vergadering van aan deelhouders zal worden voor gesteld het dividend op de ge wone aandelen over het boek jaar 1967 vast te stellen op 20%. Indien dit voorstel wordt aanvaard, zal op de 4% winst- delende klantenobligaties per 1 juli a.s. 12betaalbaar zijn, waarvan 4% interest en 8 !g uit hooide van het winstdelend recht van deze obligaties. De omwisseling van de hui dige aandeel bewijzen van 1.000,nominaal in nieuwe aandeclbewijzcn, vertegen woordigende 50 aandelen van J' 20,nominaal, zal binnen kort plaatsvinden. Voorts is besloten het geplaatste aande lenkapitaal met 7.750,000, nominaal te vergroten door een emissie met voorkeurs recht van de aandeelhouders in de verhouding één nieuw aandeel voor elke twee oude aandelen. De koers van uitgifte zal kort vóór het verschijnen van het prospectus worden bekend gemaakt. Buitengewone omstandighe den voorbehouden zal het di vidend van 20%, op het ver hoogde aandelenkapitaal ge handhaafd kunnen worden.

Allerhande | 1968 | | pagina 1