OPENING VAN 20 SUPERMARTS nthousiaste ontvangst cprodukties Kunstmaandorkest brengt weer serie PMC-coneerten WIJN, WIJN EN WIJN opvattingen nog altijd modern LEUKE KAPSTOK ennmm Albert Heijn heeft voor 1968 grote plannen Consumentenorganisaties nauw betrekken bij AH-inkopers uit V.S. terug met veel nieuwe artikelen beleidsvorming EEG €E8S3BBti$SB ■minimin Extra advies: blanke vernis louden en Zilveren Noot voor Albert Heijn Aardappelen in eenmaligglas „WESTERN" EN „EASÏERN WEEKIN AH-FILIALEN OPNIEUW TOPSOLISTEN GEËNGAGEERD m Geen inpak- datum op roomboter Wina Born schreef boek voor Albert Heijn: (euwsblad van [Jjcrt Heijn N.V. Zaandam Aller Hamde SAH001000145 Allerhande april 1968 ROPtXVKRANCIKIl April 1968 oplage 1.829.000 13e jaargang no. 4 (144) De in maart gestarte pMC-primeur, waarbij men re- [oducties van beroemde leesterwerken op schilderslin- «n voor slechts 10 in PMC beques kon bestellen, draait og steeds op volle toeren. Nu eeds heeft de overstelpende mvraag alle verwachtingen erre overtroffen. Het is misschien wel vermel- snswaard om de „stand" van bestelde reprodukties onder- ig eens te vergelijken: Rembrandt met zijn over de iderdeur kijkende jonge rouw ligt aan de spits; daarop ilgt het riviergezicht bij win- r van Aert van der Neer, ter ijl het stilleven van Jan ividsz de Heer nummer 3 op lijst is. De overige repro- jkties ontlopen elkaar niet il wat het aantal bestellin- i betreft. Extra tip: Wij ontvingen van iskundige zijde nog een goed jpies om de reprodukties nog iter te doen uitkomen door ze jor het inlijsten heel dun te 5strijken met blanke schil- irsvernis. De door het Nederlands erpakkings Centrum inge- eldq jury heeft drie Albert eijn verpakkingen bekroond, an de inzending „krat en lessen voor frisdranken" ende men de Gouden Noot De verpakking voor „wijn- irkool" kreeg een Zilveren oot toegewezen. Beide ont- terpen zijn van Louis Swart esign Coordination. Verder reeg de ontwerper S. de Lijs- >r een %ilveren Noot voor zijn atwerp \jan de „AH instant- adding" verpakking. De aardappel heeft verschil lende kanten. Als stevig en voedzaam bestanddeel van on ze Hollandse pot wordt hij hogelijk gewaardeerd, maar zijn bewerkelijkheid ligt me nig huisvrouw wat zwaar op de maag. Men wil wel eens af van het schillen en koken de^ piepers, activiteiten die, Wat de wereld ook aan revolutio naire ontwikkelingen te zien gaf, generaties lang niet uit de sleur van alledag verdwe nen. Albert Heijn zorgt thans voor een verademing: aardap pelen in een eenmaligglas, he le exemplaren van geringe grootte, die kant en klaar zijn voor gebruik. Het jassen, het ltokeri, bet is allemaal al voor u gedaan. Het enige dat u nog te doen staat eö wij voorzien niet dat het spoedig mogelijk zal zijn u deze taak ook nog ujt hpnden te nemen is, het „gfetede produ|H" wat op te wannen. Ook op bakken gaat uitstekênd. 11 iiwmiii e HERINNERINGEN AAN DE STICHTER VAN AH „Verkoop een artikel nooit voor beter dan het is, want dat is moordend voor een zaak". De woorden zijn van de oprichter van Albert Heijn n.v., de heer A. Heijn Sr., die deze stelling aan het begin van deze eeuw neerschreef in een cahier, tezamen met enkele andere opmerkelijke filo sofieën. Dat het verslag over het tachtigste boekjaar van Albert Heijn n.v. in het teken staat van de oprichter, gebeurt dan ook niet alleen, omdat het in 1887 allemaal is begonnen. Deze terugblik in het verleden gebeurt meer om aan te tonen, dat de opvattingen uit die begintijd nog steeds van kracht zijn. Bij het doorbladeren van dat cahier van de heer A. Heijn Sr. kan men concluderen dat er in de afgelopen tachtig jaren van oprichting tot heden in wezen niets ver anderd is. De opvattingen uit die lang voorbije dagen gel den korter, krachtiger en daardoor indringerder omschre ven in deze tijd als modern zonder meer. Want die uitspraken vormen met elkaar de essentie van het zaken doen, van de hedendaagse commercie met allang ingebur gerde woorden als SuperMart, distributiecentra, computer, marketing, efficiency, salafi-managingpublic relationsre clame, met op ieder verschillend terrein veelal wetenschap pelijk opgeleide specialisten, die tot in de details nagaan, hoewaar, wat, waarom en wanneer iets wél of niet ge beuren moet of kan. De maatschappelijke veranderingde vooruitgang van de techniek, het steeds verbreden van kennis hebben tot dat alles bijgedragen. Maar achter al die veelomvattende, omslachtige werk zaamheden staat toch nog steeds dat ene, simpele woord „dienstbetoon" met hoofdletters geschreven; een woord ge richt op die mensen, die het bedrijf gezond moeten hou den c.q. gezonder moeten maken. Dienstbetoon dan wel service, te verlenen door het per soneel in zijn geheel, te ontvangen door alle klanten. En juist dat belangrijkste verschijnsel onderkende ook de op richter al, tachtig jaar geleden. Hij werkte het uit, zette het in een inmiddels verkreukeld schriftje te boek, in éigen woorden, in eigen stijl. Daardoor op het eerste oog ouder wets aandoend, bij nadere beschouwing echfier de kern be vattend voor iedere zaak, groot of klein. Ook nu, een men senleeftijd later. DE laatste jaren zyn steeds meer produkten uit andere landen de Super- Marts binnengehaald. Ook deze lente wil Albert Heijn die ontwikkeling beklem tonen, door gedurende kór- te tijd speciale aandacht te -vragen voor artikelen die uit verre oorden afkomstig zijn. De produkten waar het dit keer om zal draaien, zijn speci aliteiten uit het verre westen en het nabije oosten. Zij wor den tot middelpunt van de be langstelling gemaakt tijdens een Western en een Eastern Week, waaraan de typische bijzonder heid kleeft, dat die niet, zoals bij andere sppciale „weken" gebruikelijk, uit zeven, maar uit veertien dagen bestaan. Dat wil niet zeggen, dat Albert Heijn nu ook al aan de Grego riaanse tijdrekening wil gaan tornen; het duidt er slechts op, dat voor een dergelijke perio de nog geen bevredigende naam is gevonden, hoelang er in Zaandam ook over is na gedacht. Speurtocht Inkopers van Albert Heijn zfjn in Amerika op speurtocht geweest naar artikelen, waar voor het Nederlandse publiek mogelijk ook belangstelling heeft. De keus was niet een voudig. In de Verenigde Sta ten worden ruim dertigduizend voedingsartikelen gemaakt. Het was dus onmogelijk een enigszins representatief assor timent mee te brengen. Dat neemt echter niet weg, dat de produkten, die tijdens de Western Week (22 april tot 4 mei) in de AH-filialen extra onder de aandacht worden ge bracht, een nadere kennisma king waard zijn. Temeer daar deze artikelen afkomstig zijn uit fabrieken,die er zich in hebben bekwaamd produkten van veredelde kwaliteit en sa- Met een stijging van de verkopen in de filialen van 22 kan Albert Heijn iN.V. volgens haar jaarverslag, over 1967 op een in verband met de stijgende kosten relatief bevredigend jaar terugzien. Deze verkoop-stijging werd zowel verkregen door de opening van 17 nieuwe SuperMarts en 9 zelfbedieningszaken als door een omzet- vergroting in de reeds bestaande filialen. Daarbij dient men bovendien nog rekening te houden met het feit, dat de gemiddelde prijsstijging van het assortiment in 1967 slechts 0,8 bedroeg. Ook voor 1968 rekent Albert Heijn met de vestiging van 20 nieuwe SuperMarts en 15 zelfbedieningszaken. Dit in vergelijk met voor gaande jaren grote aantal nieuwgeopende en nog te openen filialen werd mede mogelijk gemaakt door het vrijere bouwbeleid van de overheid. Eind 1967 beschikte Albert Heijn over 78 SuperMarts, 291 zelfbedieningszaken en 37 bedieningszaken, brood- en banketfilialen; tezamen 406 filialen. Uitbreiding assortiment Naast de uitbreiding van het aantal SuperMarts geeft ook het daarin gevoerde assorti ment een voortdurende groei te zien. Naar de mening van Al- bert Heijn een noodzakelijk heid, omdat de ontwikkeling In het assortiment en de veran derde koopgewoonten dit als eis stelt. Het huidige assorti ment bestaat thans uit kruide niers- en vleeswaren, alsmede uit verse groenten, fruit en vers vlees, terwijl in de meeste SuperMarts een drogisterij-af deling is opgenomen. Tevens" wordt in 21 SuperMarts een as sortiment non-food verkocht, bestaande uit textiel en/of huishoudartikelen. Bij sommi ge is dit nog uitgebreid met o.a. lederwaren, kinderconfec- tie, speelgoed, bijouterieën en campingartikelen. Daarnaast is men in het afgelopen jaar ge start met de introductie van de verkoop van bloemen, planten, gepasteuriseerde melk en melkprodukten en sinds kort ook met een proef tot inrich ting van enige afdelingen voor de verkoop van verse vis. Bij de melk geeft AH de voorkeur aan de verkoop in een eenmali ge verpakking tegen een prijs, die lager is dan die van een in dezelfde verpakking thuisbe zorgde melk. Albert's Corners en Wimpy's Met de overname van een wegrestaurant by Oud-Leus den en de opening van een Wimpy iri Heerlen beschikte Albert Heijn eind 1967 over 17 vestigingen, t.w. bet For mosa restaurant en de Va- mi lunchroom in Amsterdam, drie Wimpy's en twaalf Al bert's Corners. Van deze laatste zijn er 3 wegrestaurants. Het restaurant in Den Haag werd verbouwd tot een Albert's cor ner. In bet voorfaar 1968 zal met de bouw va* twee nieuwe wegrestaurants worden begon- I>e heer en mevrouw Bordes met vrienden Goed nieuws komt nooit te vroeg: wij willen nu reeds berichten, dat de PMC-concerten van het Kunstmaandorkest ook het volgende seizoen in de Grote Zaal van het Con certgebouw in Amsterdam Wat zijn moeders toch vindingrijk! Hier een grandioos idee: Mevrouw F. W. van Gulik-Lugt toverde van de verpakking van AH-chocola- devlokken in een oogwenk een zeer originele kinderkapstok voor haar kleine zoon. Het moeilijkste was zo schreef ze ons om een onbeschadigd doosje te vinden. menstelling op de markt te brengen. Hieronder volgt een over zicht en enkele bijzonderheden van de artikelen, die gedurende de Western Week de be langstelling vragen. Popcorn In de eerste plaats is er Pop corn (het populaire snoepgoed in de VS), verpakt in een alu minium pannetje met steel. De bovenkant is afgedekt met een folie van zilverpapier. Dit gaat sterk opbollen als het pannetje ongeveer drie minuten boven een laag pitje wordt verwarmd. De olie. die zich in dezelfde verpakking bevindt, komt in aanraking met de maiskorrels, die door verhitting maar liefst vijf keer zo groot wor den. Resultaat is een smake lijke lekkernij (voor de prijs van ƒ1,25), die mede door het grappige effect van het uit zetten dubbel feest betekent voor de kinderen (hoewel verse warme popcorn ook door de ouderen niet wordt versmaad). Pruimen zonder pit Nieuw zijn de zakjes met pruimen - zonder - pit, klaar om uit het vuistje te eten. Na slechts vijf minuten ko ken zijn de vruchten ge schikt voor bet dessert. De naam is Sunsweet en in Ameri ka is die een begrip geworden. De fabriek in Califomië is na melijk de enige ter wereld met machines, die de pruimen van hun pitten ontdoen zonder dat de vorm van de vruchten eron der lijdt. Voordeel is ook, dat de zakjes zeer lang houdbaar zijn. De inhoud is 227 gram, overeenkomend met 300 gram pruimen met «pit. De prijs is 1,39. Creamer Non-dairy creamer is de Amerikaanse naam voor een „melkpoeder", waaraan bij de bereiding geen melk te pas is gekomen. De voedingswaarde is bijzonder gering en daarom is het artikel ideaal voor mensen, die melk te zwaar vin den. Eén theelepel (in de koffie bv.) bevat slechts elf calorieën. Daar de creamer 1,25) ge makkelijk en langdurig is te bewaren, is het voor kleine ge zinnen, alleenstaanden en va kantiegangers een geschikte vervanger van melk. Manhattan vanuit de lucht gezien Zonnig Califomië is de ba kermat van de amandelen. Er zijn diverse soorten, maar die met een speciale, rookachtige smaak (Smokehouse Flavour) is zonder meer een delicatesse. Albert Heijn heeft ze geïmpor teerd in blikjes, dié ƒ2,50 per stuk kosten. 'Ondanks het feit dat Al- bert Heijn er zoveel moge lijk naar streeft op zijn producten duidelijk ge wicht en inpakdatum aan te geven is dit bij roombo ter niet mogelijk. Wordt op de pakjes wel het gewicht aangegeven, de inpakda tum moet achterwege blij ven omdat deze vaak verschilt van de productie datum. Dit is dan ook de reden dat het ministerie van landbouw de toestem ming om een verpak kingsdatum op roomboter te zetten weigerde. Het mi nisterie wil afwachten tot dat er een algemene rege ling in EEG-verband zal worden getroffen. Productie bedrijven Ook in deze sector werden in het afgelopen jaar aanzienlijke bedragen geïnvesteerd. Naas't de modernisering en uitbrei ding van het vleeswarenpro- cTüktiepedrijf te Wijhe en de installatie van een nieuwe biscuitoven en een nieuwe ver- micellilijn werd een aanvang gemaakt met de vergroting van de chocoladefabriek in Zaan dam. De uitbreiding van de brood- en banketfabriek in Zwanenberg is inmiddels ge reed gekomen. Voor 1968 bestaan er plannen voor de bouw van een nieuw distribu tiecentrum in Zwijndrecht, waar reeds een terrein van 12 ha werd aangekocht, en voor een verdere uitbreiding van het distributiecentrum in Zaandam. Het Albert Heijn melkbedrijf in Dordrecht gaf een teruggang van de omze'c te zien. Deze werd veroorzaakt door de ver mindering van de sterkte der Amerikaanse strijdkrachten in West-Europa. Ook het bedrijf in Tripoli registreerde een om- zetverlaging. Verplichte winkelsluiting In het jaarverslag wordt ge- Wezen op het afwijzend stand punt da't Albert Heijn inneemt ten aanzien van de verplichte winkelsluiting op zaterdagmid dag. Het dienstverlenend ka rakter van de detailhandel brengt nu eenmaal met zich mede, dat de consument de ge legenheid moet hebben op voor hem passende tijdstippen inko pen te doen. Deze zaterdagmid dagsluiting zal tot een piekbe- lasting op andere uren leiden. Albert Heijn is bovendien voorstander van een koop avond. Met name op vrijdag avond. waarmede een nog gro tere spreiding van de weekend- drukte kan worden verkregen. In verband hiermee wordt ge pleit voor een loskoppeling van de arbeidstijden van het perso neel en de openstellingstijden van de winkels*. Consumenten voorlichting Met het geven van een goede en objectieve consumentenvoor lichting is naar de overtuiging van Albert Heijn een nuttige taak weggelegd voor de consu mentenorganisaties. De geringe invloed van deze organisaties bij de beleidsvorming van de EEG in kwesties, die de con sument rechtstreeks raken, is zeer te betreuren. Premie-van-de-Maand Club De omzet van de Premie-van- de-Maand-Club steeg ten op zichte van 1966 met 15 pet. Daar de PMC zijn eigen kosten draagt, kunnen deze ac tiviteiten niet kostenverhogend werken bij de prijsvaststelling van de winkelartikelen. Het spaarsysteem blijft zich in de belangstelling van de klanten verheugen. Sedert jaren blijft het percentage van de klanten, dat aan di't spaarsysteem deel neemt, practisch onveranderd. Over wijn, over mensen die op welke wijze dan ook met wijn te maken hebben (gehad) en over avonturen, die daaraan ver bonden of daarvan het ge volg) waren, raakt een wa re liefhebber nauwelijks uitgepraat. Wina Born, de befaamde „wijn-journaliste", raakt er niet over uitgeschreven, en dat is maar goed ook, want er zijn vele wijn-wetens- waardigheden, die niet aan de vergetelheid mogen worden prijsgegeven. Daarom doet het ons ge noegen te kunnen melden dat Wina (wat een naam in dit verband!), ter gelegen heid van het tienjarig be- zullen worden gehouden. Velen zullen dit het in trappen van een open deur vinden: zij hadden nooit anders verwacht. Dat zijn degenen die in het seizoen 1967-1968 vijf maal naar het Concertgebouw zijn gegaan en daar een nog plezieriger muzieksfeer hebben gevonden dan de vorige jaren. Nóg plezierigeromdat die keer dirigent Anton Kersjes de programma nummers voor het eerst mondeling is gaan toelich ten. Daarmee heeft hij dankzij de PMC een nieuw element in het concertle ven gebracht, dat publiek en muziek nog veel dichter bij elkaar brengt. Kersjes dirigeert niet alleen op volstrekt eigen, frisse, onopgesmukte ma nier, hij is ook een goed conferencier. Annie én Sonja Goed; voor de PMC- concertbezoekers een open deur, maar voor hen die het afgelopen jaar volwas sen zijn geworden, of de muziek hebben ontdekt, of haar het komende sei zoen willen ontdekken, is het nieuws. Het Kunst maandorkest heeft o.l.v. Anton Kersjes weer vijf concerten samengesteld, zeven top-solisten geënga geerd in muziek van drie eeuwen, tot en met de favoriet van ieder jaar: George Gershwin. De clubprjjs voor deze 5 con certen is weer ƒ13,in PMC- chèques bestelnummer C-168. Btf meer dan twee abonne menten kunnen deze meerdere abonnementen in contanten worden betaald. staan van het Genootschap voor de Vrienden van de Goede wijn, voor Albert Heijn een boek samen gesteld en geschreven heeft, waarvan alleen al de titel („Wijn, wijn en wijn") vele tongen zal strelen en vele harten snel ler zal doen kloppen. Hoeveel te meer dan wel de 157 pagina's kostelijke inhoud van dit fraaie boek, dat in alle AH-fi lialen tijdelijk voor slechts 4.95 te verkrijgen is. Een voorproefje van „Wijn, wijn en wijn" vindt u op pagina 3.

Allerhande | 1968 | | pagina 1