Medicijnen borrelen sratisM uit de Turkse grond PUI II Schilderen met AH-verf Stukjes gesprekstof GEZOND SLAPEN IS EEN WELDAAD Maak van uw balkon een bloeiende tuin GENEESKUNDIGE BRONNEN IN BURSA Nederlandse vlag HP Abonneren op AllerHande DAT ZEGT DE DOKTER ERVAN AllerHandigheidje MAART 1963 ALLERHANDE J ze vlag Een beetje radio-actieve sloffen tegen de reumatiek, een beetje mineralen tegen wintervoeten en afweerstof- jen tegen alles wat een mens nog meer kan kwellen. Dat alles komt in heerlijk warm water gratis uil de grond borrelen. U moet er wel voor naar Turkije en een klein schepje meenemen. Graaf twee meter diep en je hebt een stukje geneeskrachtig warmwaterbron zeggen ze in Bursa. Gaat u in gedachten even mee naar cleze stad tussen de heuvels in hel Westelijk deel van Klein-Azië, waar de temperatuur in deze tijd van het jaar vaak nooit lager is dan tien graden Celsiusboven nul dan. Wt zitten op een koninklijk pad, want we volgen doodge woon de weg van de koning van Lybië. Want hij is de man die een soort knipkaart heeft genomen voor reisjes naar Bursa. Voor het badhuis daar wel te verstaan, want met die warmwaterbronnen vol radio actieve stoffen hebben sinds vele eeuwen al de Turken in Bursa wel iets gedaan. Ze heb ben één van de huizen ge bouwd, waarvan mensen over de hele wereld de Turkse ba den hebben afgekeken. „I-Iam- ma'm", zeggen de Turken legen zo'n badhuis. Dat van Bursa is al zo oud. dat er wordt ïondverteld dat de grote Hannibal (inderdaad, van de olifanten) er al in heeft rondgesparteld. Misschien wel om de wintertenen en de reu matiek te verdrijven die hij opliep tijdens zijn tocht over de Alpen. Over Hannibal wordt in Bursa trouwens meer ver teld. Hij heeft er niet alleen gebaad, maar hij zou er ook gestorven zijn. Mausolea Of het verhaal waar is, dat is niet le achterhalen. Maar gek zouden 'de Turken er niet van staan kijken als de geschied kundigen zouden zeggen: „Ja, inderdaad", Want Bursa is be halve aan warmwaterbronnen ook rijk aan mausolea. Luister rijke gebouwen met praalgra ven van sultans en hun echtge noten, hun zoons en dochters. Sultans, één echtgenote? He lemaal waar en wie onmiddel lijk denkt: „En die haremda mes dan?", die krijgt in Bursa meteen uitleg. Haremdames, natuurlijk, maar ze kwamen niet in 'het mausoleum van hun heer, ze werden na hun dood veelal begraven in het graf van hun eigen vader. Maar, is dat niet opvallend, een stad die beroemd is om zijn mausolea en mooie moskeeën van eeuwen en eeu wen oud èn om warmwater bronnen. waaromheen pijlsnel een badhuis is gebouwd? In Turkije is zoveel opval lend en op het eerste gezicht met elkaar in tegenspraak. Vrouwen die in lange broek op de 'markt verschijnen of daarin even een kopje dikke Turkse koffie gaan drinkgn in een openluchtcafeetje, die kunnen erop rekenen door iedere man Boodschappen doen in Tur kije. Sinds de staatsman en vrijheidsheld Atatürk de vrouwen wees op de moge lijkheden van zelfstandig heid, zeggen de Turkse da mes nu tegen hun echtge noot: „Pak de ezel maar, als je zonodig erg veel boodschappen moet halen, ik sjouw niet meer zoveel." Hoewel deze man geen boodschappen heeft gedaan, laadde hij cement op zijn ezeltjes en is op weg naar een huisje in aanbouw. te worden aangestaard en na gefloten. Maar: wees een vrouw van het Turkse platteland en loop in een lange broek en niemand kijkt er van op. Even uitleg gen. Die broeken van de Turkse boerenvrouwen zitten niet strak, integendeel. Ze dra gen wijde pofbroeken van ge bloemd katoen en daarover heen gaat dan meestal nog eens een jurk (tot ver over de knie) en een jas, warm of niet. Ze zijn in Bursa, een vrij grote stad, overal te vinden, die vrouwen in broek. Maar dan moet het wel vrijdag zijn, de heilige dag in het land van de Mohammedanen. Op vrijdag wordt er naar de moskee ge gaan, maar op vrijdag gaat een goed opgevoede Turk ook naar het hadhuis. En in Bursa bete kent dal: naar de Hammam met zijn weldoende baden. Voor één Turks pondje: dertig cent. Massaal huden Terwijl in de vele moskeeën mannen bidden, vrouwen in een aparte afdeling zitten en weer andere vrouwen met gro- te stofzuigers over de Turkse 1 tapijten razen (jawel, in de moskee), springen wéér andere vrouwen in het Turkse bad. Met zijn zeventigen tegelijk vaak. Want in het huis dat Ham mam heet, zijn de vrouwen nu eenmaal minder bedeeld dan de heren der schepping. Die kunnen beschikken over mas sagetafels van marmer, de ech te Turkse stoombaden, over za len vol marmeren zuilen en masseurs die een zee van lijd voor hen beschikbaar hebben. .En de dames? De laatste man die ze lubben gezien is de man die de' entree-kaartjes ver koopt, een opgewekte Achmed in eeft óucl glazen hokje. Zoveel vrouwen er willen baden, zo veel gaan er ook tegelijk in een kleine, betegelde en nogal be nauwde ruimte. In het midden is een zwembadje en daarin dampt het geneeskrachtige wa ter. Dit is alles en voor twee Turkse ponden kun je met een hoop vette zeep en kannen vol water nog eens hevig worden gemasseerd. Liggend op de te gelvloer - en iedereen zal om je heen komen staan en helpen om je een beurt te geven als gold het een ouderwetse Ne derlandse voorjaarsschoon maak. Hoewel de mannen in de mannenafdeling veel meer te ondergaan hebben, kunnen de vrouwen een weddenschapje afsluiten dat zij toch het laatst de Hammam verlaten. Want daar komen dan de grote tassen met appelen en grote Turkse boterhammen voor kleine Turkse kindertjes en kleine Turkse omaatjes. Honger? Iedereen deelt uit aan iedereen, terwijl er haren wor den gewassen, terwijl moeders hun kinderen nog eens in het Ofschoon wij. als natie, de waren die een vlag tot ge- eenschappelijk symbool verhie- rood-wit-blauw of oran- bleu; zeker is de juiste combinatie nog nooit), toch is on ze vlag de enige die nog niet in een nauwkeurige, wettelijke rege ling is vastgelegd. De regeling van 1 bezetter Napoleon die haar, in ,1810. gelijktrok met de Frans vlag 'wat de kleuren en de verhoudin- gen aangaat) telt natuurlijk niet. Overigens: dat Franse blauw- wil-rood 'met de kleuren verti kaal en het blauw aan de stok) is jjong vergeleken bij ons rood- wit-blauw (vermoedelijk ge baseerd op de kleuren van het fa miliewapen van de Oranje's): het ontstond in de dagen van de Revo lutie. Wel staan de kleuren van onze vlag vast: vermiljoen-wit- coöaltblauw. V/at de afmetingen aangaat dit: de verhouding is 3 x \jAN de gelegenheid om zich op AllerHande te abonneren heb ben reeds velen gebruik gemaakt. Slechts een briefkaart met dui delijke vermelding van naam. vol ledig adres en woonplaats, liefst in blokletters. voorzien van .f2,— aan extra postzegels voor administra tiekosten en gericht aan Albert Heün N'.V. Zaandam, is voldoende om zich gedurende een jaar van toezending te verzekeren. De post bezorgt AllerHande aan huis. Wij verzoeken u wel in verband met de postvoorschriften, deze ƒ2.— aan zegels aan de adreszijde van de briefkaart te plakken. Het is nog pas februari, maar voor u het weet zitten we weer midden in de schoonmaak. Wat zegt u? Wilt u daar nog niet aan denken? Kom, kom, de lente staat voor de deur. Als straks de zon even lekker gaat schijnen bent u gewoon niet meer te houden. Dan breekt voor man en kinderen die afschuwelijke tijd aan dat u alles op ruimt en weggooit wat volgens hen nog van Grote Waarde was. U hebt gewoon genoeg van alle rommel. Alles moet weg. Man en kinderen liefst ook. Nou troost u, die gaan vanzelf wel, want niets is in hun ogen zo onuitstaanbaar als een schoonmakende vrouw en moe der. Zie zo, u hebt het rijk alleen. De bedden er uit. hup. De gordijnen naai de stomerij. Alle meubels in de gang. De kleden van de vloer, zo. Nu eerst lek ker het plafond witten... Ja, zo gaat dat. maar als het plafond gewit is en het houtwei'k is afgesopt, merk je in eens dat die deuren en plinten nodig een likje verf kunnen gebruiken. Nu is dat niet zo heel erg, want een handige huisvrouw staat voor niets en helemaal niet als de schoonmaakkoorts haar te pakken heeft. Maar wat gaat dat alle maal kosten? Verf is duur hè? goede water van Bursa laten spartelen. .Schone bruid En als er een bruid in de stad is. wordt het helemaal feest in de damesafdeling van het badhuis. De hele familie, voor zover vrouwelijk, dan, komt mee om de bruidte was sen. Valt er helemaal niets meer te wassen, na anderhalf uur? Goed. halen we de trom mels te voorschijn en gaan we wat dansen, in hel piepkleine vertrekje naast de badzaal, waar een mens in ieder geval weer even adem kan halen zonder al die benauwde, war me dampen in het gezicht. Maar: niet voor niets zeggen de mannen die een wit voetje willen halen, tegen' de vrouwen, die 'het .badhuis uitstappen, met dé haren nog1 kletsnat: ..Ah. ah, enorm, u bent zestien jaar jon ger geworden." Och, Hannibal zal toch ook niet voor niets naar Bursa zijn gekomen en denk eens aan de koning van Lybië en al die sul tans die zich voor een maandje of wat met de hele harem in de stad van de bronnen vestigden. En al was het alleen maar goed om meteen die Hollandse verkoudheid achter ons te la ten. Wassen, dat gebeurt in Turkije niet alleen in het badhuis, als het vrijdag is. de heilige dag in het land van de muzelmannenHiervoor een van de moskeeën in de stad Bursa (mei de warmwa terbronnen,reinigen vrou wen voeten en handen voor dat ze op blote voeten de moskee ingaan. Over honder den Turkse tapijten stappen ze en omdat alles schoon moet die dag. worden ook de oosterse kleden gestofzuigd. Gewoon,, tijdens de gebeds diensten. In de V.S. adverteert men met. een Anti-snurk-masker om een einde te maken aan de snurkgewoonten. Slaap toch weer rustig!, zegt de tekst. Zo wel vrouwen als mannen kun nen zulk een An ti-snurk-masker omdoen. Het heeft verstelbare plastic ban den en het hoofddoel is de zak kende onderkaak omhoog te houden. Dan schijnt de huig. die immers oorzaak is van het woeste grauwen dat de snurker doei. niet zo los neef te hangen en niet te gaan trillen. De V.S. vervaardigen ook een slaapmasker; het is bestemd voor diegene die alleen in het donker kunnen inslapen. Wie dus wil slapen terwijl naast zich een lezer-in-bed nog één hoofdstukje wil doornemen (en clan nog weer één), die zet het maskertje op. Het is een ele gant gesneden ooglap, waarop -geschreven staat. „Ann is sleep ing", Annie slaapt, en waarop één open en één knipogend oog zijn geschilderd. Van wollen vilt in mooi-blauw en omboord met een zwart kantgarnerinkje. Ieder kan er de eigen naam op laten zetten: Miesje, Truusje, Grietje en zo maar voort. In de V.S. verkoopt men antieke koffiemolens. zoals die eens in de winkels van onze grootouders stonden: en ze worden in Spanje maakt. Ze zien er prachtig Amerikanen blijken merk waardige „gadgets" (technische grapjes) nodig te hebben om het gesprek op gang te krijgen als er visite is; dingen als bo vengenoemde worden hoofdza kelijk aangeschaft als zogehe ten „conversation piece" (stuk je gesprekstof). Dat is natuurlijk ook de An tieke Telefoonlamp. Wat dat is? Een fraai gepolijst koperen telefoontoestel zoals de sheriffs dat gebruiken in hun vori- worden bediend met behulp ge-eeuwse filmverhalen, waar van zo'n mooi. rond krulwiel aan een pekzwart oorstuk met handvat en de koffiebonen j hangt in de daarvoor bestemde komen uit een helderrood ge verfd reservoir om, eenmaal vermalen, in een houten bakje te vallen. Het zijn miniaturen LUREX Lure:x speelt een belang rijke rol in dit winterse, handgehaakte jurkje voor smalle, jonge figuren. Het is gemaakt van Lurex Fri- zette; de rok is gehaakt in vedersteek; het bovenstuk- je bezit een schildpad- halsje ofwel turtle-nekje. Zo'n jurk is verkrijgbaar (in Engeland) in zilver- kleur, goud, chartreuse (een soort felgroen), sma ragd en marine. En kost dan, in Engeland alweer, plm 180,-. Het is een ont werp van het confectie be drijf „Miss Casual". JAE WELDAAD VAN HET SLAPEN met al de goede facetten daarvan, kan men pas beoordelen, wanneer men weet, wat het tegenovergestelde is, nl. het niet kunnen slapen. Wat een weldaad, wanneer men 's avonds de slaapkamer binnengaat, zich ontkleedt en weet dat, wanneer men onder de dekens ligt, men door welke invloed dan ook, langzaam in slaap zakt. De oude Grieken hechtten er zo'n waarde aan, dat zij zelfs een „god van de slaap" hadden. Dit hebben zij beslist niet ten onrechte gedaan, de slaap heeft immers een grote waarde in ons leven. Wij mogen niet vergeten, dat wij ongeveer één derde van ons leven slapend en rustend doorbrengen. Niets verfrist de mens zozeer als de slaap. Niets ondermijnt de mens zozeer als het gebrek aan slaap en rust. Op den duur is zo'n toestand uiterst funest. Ook het dier heeft een absolute behoefte aan slaap en is in dezen nauw verwant aan de mens. pen hebben. Klachten over het niet kunnen slapen zijn de meest voorkomende bij de huisarts alsook bij de specialist! De arts moet dan meestal vele vragen stellen om de achtergrond van de slapeloosheid te weten te komen. De arts moet beslissen of het hier gaat om een gezond, bijna gezond of ziek element; „slaap". Er zijn mensen, die doorlopend met hun klachten over het slapen naar de arts lopen; voor hen is de slaap het hoofdthema van een dag, evenals het eten, en zelfs zo be langrijk als de seksualiteit. BED BELANGRIJK DE HOUDING van een gezon de slaper is aan een ieder wel bekend (denk maar eens aan het slapende kind in zijn bedje). Door de grote welvaart en door andere factoren is het bed in de westerse beschaving een noodzakelijkheid geworden om goed te kunnen sla pen. In werkelijkheid is het echter zo, dat de gezonde mens zonder meer zijn rust zal kunnen vinden op stro of gewoon op de harde grond. Dit kan men zien aan het kind, dat na het spelen zomaar ergens inslaapt en aan de militai ren, die tijdens oefeningen ergens hun bivak opslaan. Ook de mensen in de „onderontwikkelde landen" kunnen heerlijk slapen op ieder plekje. Dat wij gebruik maken van het bed en alle onderdelen daarvan geeft natuurlijk bijzondere voorde len en men moet de „uitvinder" van het bed, ook medisch gezien, grote lof toezwaaien. Op het ogenblik is het ook zo, dat de geneesheren zich bijzonder met de „functie" van het bed bezig houden. vooral wat betreft de constructie van het bed. warmte- verdeling. vochtigheidscontrole, etc. Dit alles maakt het tot een wetenschap, waarbij men gewoon lijk niet stilstaat, maar die in de laatste jaren toch steeds belang rijker geworden is. Een ieder zou echter versteld staan, als men zou weten, hoe be langrijk de stoornissen zijn, die de mensen door het niet kunnen sla- KLACHTEN In dit verband kan gewezen worden op prof. De Jong, die in zijn boeken en studies over de slaap naar voren heeft gebracht, dat hij praktischelke dag in zijn praktijk de zinnen te horen kreeg: „Ik ben volledig slape loos" of „Ik heb geen minuut geslapen" of „Ik doe geen oog dicht" of „Ik hoor elk uur de klok slaan" of „Ik heb alleen drie minuten voor hel opstaan qeslapen" e.d. De slapeloosheid staat dus in sterke tegenstelling met het gezon de slapen, hetgeen, zoals al gezegd is, een enorme weldaad is. De ou de filosofen, vooral ook Hesiod, hadden al dezelfde mening als de moderne psychiaters en psycho analytici. De godin Aphrodite, de godin van de nacht, brengen zij in het bereik van de dood. van de slaap en van de dromen. Deze „gro- VOUDT U EEN TUIN willen hebben en f~t hebt u alleen maar een balkon? Maak dan van uw balkon een tuin. In het maartnummer van „Onze eigen Tuin", het driemaandelijkse tijdschrift voor hen die van bloemen houden, lazen we voor u o.a. net volgende over de mogelijkheden: MINI-BALKONS In de eerste plaats de maat van, het balkon. Deze is vooral bepalend voor de b epl anti n gsm o ge lij kh edenZeer weinig mensen bezitten een echt „woonbalkon". De huizen zijn tegen woordig zó gebouwd met inachtneming van minimummaten, dat elk uitsteeksel als een overdadige, luxueuze en eigen lijk overbodige toevoeging wordt be schouwd, zodat we meestal van een mini-balkon moeion spreken. Boven dien is slechts zelden het balkon zo ingelast in de architectuur dat het enige beschutting ontvangt van om ringende muren met als gevolg dat zo'n uitsteeksel alle wind opvangt zo dat we er zelden zitten. Wel heeft het balkon dan toch nog zijn waarde doordat we ;de deur bij mooi weer open kunnen zetten. Hier door lijkt de kamer groter en beleven we ook iet.s van buiten. Vooral dit laatste gevoel kunnen we versterken door het balkon te vullen met planten. Als we van zitruimte afzien, is er des te meer plaats voor bloemen. Alleen moeien we er rekening mee houden dat wij binnenblijven om tocht en wind te ontlopen, maar dat de planten zich niet kunnen terugtrekken van de hun door ons toegewezen plek. STERKE SOORTEN Daarom moeten we sterke soorten planten kiezen die wind verdragen en doen we er goed aan zo mogelijk aan één kant een scherm aan te bren gen. Zelfs een scherm van een meter hoog doet al dienst en er zijn tegen woordig allerlei plastic materialen in de handel die licht doorlaten en die gemakkelijk aan te brengen zijn. We kunnen dan tegen het balkonhek een wat extra hoge. dus diepe bak plaatsen met overblijvende planten als Salvia Os t-Friesland, met Cypso- p h i 1 i a Rosenschleier en P o t e n t i 11 a Miss W i 11 m o 11. Er voor op de vloer zetten we een tweede bak met éénjarige planten, als hemels blauwe cynoglossum met. over de rand hangend donkerblauwe lobelia en gele sanvittalia met wijnrode petunia er tussen. Of we zetten in de diepe bak tussen de paarse salvia vuurrode trosrozen als „Concerto" of „Farandole" en aan de voet felrode geraniums met blauwe Petunia Alpha. Aan' het balkonhek en aan de zijmuur van het huis kunt u potten ophangen met rankende planten. Probeer eens een Clematis m o n t a n a rubens grand if lór a (een hele mond vol) om het windscherm te bedekken. Vergeet niet dat balkonpianten snel ler verdrogen dan tuinplanten en dat ze in beperkte boeveelheid grond ook gauw voedselgebrek krijgen. Behandel ze daarom met dezelfde zorg als kamerplanten. te drie" beschouwde men als een grote kringloop. De bestaande slaapproblematie- ken kunnen bepaalde grondstructu ren in een karaktervorming naar voren laten komen. Men weet ook, dat men spreekt van inslaapstoor- nissen, doorslaapstoornissen en ook van stoornissen bij het wak ker worden. De slaap gaat vaak gepaard met veelvuldig dromen. Dit is reeds in de Bijbel beschreven, alsook in de oude mythologieën en in de tegen woordige tijd worden de dromen geanalyseerd in de moderne psy chologie en psychiatrie. Dit alles heeft met het slapen en het bed te maken. SLECHT BED? Wanneer men gezond is en kan slapen als een os, dan kan men gelukkig zijn. Wees er dankbaar voor! Wees blij, dat u niet verslaafd bent aan medicamenten, slaaptabletten, die alleen als hulp middeltjes mogen dienen, maar niet als oplossing van het pro bleem van de slapeloosheid. Aan de medicus is het om te achterha len, of de slapeloosheid zijn oor zaak vindt in het slechte bed e.d. De arts moet uitmaken, waarom de patiënt niet slaapt, wat de ach tergrond is, of er sprake is van een stoornis van ernstige of min der ernstige aard. De slaapstoornis staat op het ogenblik in het middelpunt der be langstelling van elke modern den kende medicus. De moderne medi cus, immers, wil niet alleen een modem slaapmiddel voorschrijven, .maar hij wil ook de verborgen problemen onderzoeken, die achter het. niet kunnen slapen liggen. Hij wil eventueel in samenwerking met enkele specialisten deze pro blemen oplossen. Een goed bed en een rustige slaapplaats zijn hier de eerste ver eisten. Ook moet men ingaan op de psyche en de karakterstructuur en van het milieu van de desbe treffende patiënt, die aan slaapstoornissen lijdt. Door een juist inzicht en een juiste behande ling heeft al menig patiënt, die vroeger niet bij een open raam kon slapen, nu weer zijn nachtrust kunnen hervinden. De arts zoekt naar de dieper gelegen problemen, j zoals naar onvolledige sociale con- Itaclen. Het is voor de onderzoeken- Ide medicus van belang te weten, hoe het bed van de patiënt is. Het is echter geen oplossing voor hem om de patiënt de wildernis van de nacht in te sturen met zijn angsten en met alleen maar het advies: Neem maar een pil in en stop watjes in de oren. Deze opvat tingen passen niet meer in de mo derne tijd. Een gezonde slaap is een geschenk. Een gezonde slaap heeft een regeneratieve functie van de allerhoogste orde, die men niet ge noeg op zijn waarde kart schatten. Een ieder die 's avonds automa tisch in slaap valt moet daarvoor dankbaar zijn. De gezonde slaper denkt alleen maar aan een goed bed. Maar voor hem bestaan er geen ziekmakende problemen, die hem niet alleen overdag storen, maar ook 's nachts niet vervolgen. haak. Dat toestel wordt kroond met een lampekap. De „Spy-Scope" die wordt aangeboden (in de V.S.) ziet eruit als een gewone vulpen maar men kan er tientallen meters ver haarscherp mee zien: het is een miniatuur-ver rekijkertje dat zesmaal ver groot (of dichterbij haalt) en ook heel eenvoudig is om te stellen tot microscoop. (Waar om zien we zoiets nu nooit eens.'in eigen land?) Wie zich tijdens het wachten aan de telefoon (op aansluiting met de gevraagde persoon bij voorbeeld) verveelt, kan in de V.S. een toestel kopen (voor zo'n 5 dollar) dat het wachten verkort door muziek te geven. Het is, voorzover wij het heb ben kunnen bekijken, een soort speeldoosje ('geleverd in de bij passende kleur van het hoofd toestel) dat aangesloten kan worden op dat 'hoofdtoestel en dan muziek levert. Amerika gebruikt graag de anti-luchtjes sprays die er zijn. Men is er allang over de recla mes heen die schermen met bloemengeuren, met denne- 'bosgeuren en het aroma van een herfstwoud. Men maakt nu sprays die, ofschoon zij natuur lijk ook een Iuchtreinigende werking en geur bezitten, voor zien zijn van komieke etiket ten. Voor nerveuze directeuren is er bijv. de „Directors Instant Anti-Panic Spray" met prach tig gouden etiket en humo ristische aanwijzingen voor het gebruik. Er is de Spray voor moede ouders: „Ouders Instant Anti-Kind-Spannings Spray" en, voor lieden die de veertig hebben bereikt de oerleuke „Instant Anti Verjaardags Spray". Kinderlijk volkje soms die Amerikanen! Dat kan ook wel blijken uit het nep-fami- liewapen dat zij kunnen bestel len. De kwartieren van het wa pen tonen ondeugende beeldjes zoals vrouwenjagende manne tjes, speelkaarten, dranksym bolen en anderszins „stoute" grapjes. Het geheel ziet er, met de oud-Engelse letters waar mee de familienaam is geschre ven en de antieke kleuren, heel echt uit. Een waar stukje gesprekstof is de „Lóodgietersdop". Het ding bestaat uit zo'n ingenieus samenstel van buizen en knop pen, elleboogjes en aansluitin gen die men aantreft op ketels van machines en centrale ver warmingen. Men monteert dit ding, als stop, op een fles en kan er dan mee schenken; het is een onzinnig tafereel. Een cadeautje is de kus sensloop. waarop onder een za lig snurkend vrouwenhoofdje dat uit de dekens steekt, geschreven staat: „Snurk maar aan: ik'hou toch van je". Ondeugend is de nachtpon die alleen de schouders bedekt; het is de kortste ter wereld; wie in bed ligt lijkt dus geheel gekleed. En krijgt geen koude schouders. Men brengt tandpasta in de handel die Schotse whisky be vat en er naar smaakt (en ook Amerikaanse Bourbon). Ten slotte: in de V.S. kan men blijkbaar veel pret hebben bij het neerzetten van flessen die, natuurgetrouw nagemaakt in plastic, in een griezelig na maak sterk water bevatten: een zg. afgezette grote teen, een vinger en een oor!!! Nou mevrouw, het valt. al lemaal wel mee. Kijkt u een: bij AH in de SuperMart. Ja echt, ze verkopen er verf Helemaal niet duur en bij zonder geschikt om uw hui: weer eens piekfijn op ti knappen. Als u verstandij bent, gaat u nu alvast een: een kijkje nemen. Straks al: u midden in de schoonmaal zit valt hel niet mee om ei „uit te breken". Een voor beeld? Synthetische muur verf, wit, gebroken wit. o. crème, geschikt voor binnen- en buitenwerk en voldoendt voor 6 a 7 m2 kost 1,95 Latex muurverf in dezelfd: tinten op rubber basis er daarom zeer geschikt vooi keuken en badkamer, kosl hetzelfde en is voldoendt voor 7 a 8 m2. Een emmer van 4 kg veegvasle witü muurverf voor 2'4 a 30 ml komt u op f2,75. Dan is ei grondverf in loit of grijs voor houtmetaal enz. 2,25. Dt grondverf kan ook nog wor den vh-dund met AH-ver dunner 0.50 per fles. Verder is er AH plamuur in eer tube voor f 0,80 en ten slottt is er hoogglanslak (ook voor metaal) in 10 kleuren vod\ J 2.95 per 10 d 12 m en in 11 kleuren voor f 1.15 per 2'h. i 4 m. Misschien bent u een kei h schilderwerk, maar het kar ook zijn dat u nog nooit eer kwast in uw handen hebt ge had. In dat geval zou ik t een paar hints willen geven Het mooiste, maar ook hei moeilijkste is, dat u eerst al le verf weghaalt met afbijt of met een verfbrander Wordt dat. u echter te vee werk, neem dan alles wat t wilt schilderen eerst goed aj met amoniawater. Nu alk gaatjes en beschadiginger, dichtsmeren met plamuur Dit goed laten drogen en ver volgens gladschuren en dar alles in de grondverf zetten Niet te dik, die A.H.-verdun ner is er niet voor niets Trouwens hoe dunner, hoi eerder is het droog. Ja er, dan komt het grote moment De hoogglanslak. Nu gaan wi alles weer mooi maken. Lek ker alles dik er op smeren.. Tenminste dat deed ik dt eerste keer in puur enthousi asme. Doet u het maar niet! Strijk die hoogglanslak zc dun mogelijk uit. Neem nooit teveel tegelijk op uw kwast en blijf het uitstrijken tot er echt niets meer aan zit. Dat is geen raad uit zuinigheid maar om te voorkomen dat ti net als ik allemaal „tranen" in uw verf krijgt. U weet wel van die druppels en hangers waarover iedereen zich later krom lacht. Zo van: „Moeder moest zo nodig schilderen..." U gaat dus met zuinige hand te werk en dan mogen ze komen kijken. Het resul taat zal schitterend zijn en vol trots zult u dan tegen ieder die het ziet kunnen zeggen: „Stukkie werk hè?" net als een echte schil der sbaas. Veel succes! Mevrouw Bosch uit Barne veld vraagt zich met verwon dering af waarom zovet huisvrouwen als zé eieren heb ben gekocht toch meteen d verpakking weggooien om d eieren in de koelkast te zetter ,.De manier, waarop men eie ren bewaart, is namelijk er belangrijk voor de houdbaaf heid. Ze zijn in de verpakkffl gerl geplaatst met de punt naa beneden omdat het „luchtzak je" in het ei aan de bolle kan zit. Wilt u dus toch het eier rekje in de koelkast gebruiker plaats ze dan ook met de pun omlaag. Zelf koop ik natuurlij; geen eieren in de winkel, maa ik denk dat het voor mensen ii de stad toch wel een bruikbar tip is", zegt ze. Hartelijk dank mevrout Bosch. AH doet zijn best d eieren zo vers mogelijk op d ontbijttafels te brengen. Ui raad uit het „Mekka van d eieren" in ons land zal er zeke bijdragen dat ze nog lekkerdei smaken.

Allerhande | 1968 | | pagina 8