N DE KEUKEN IS WEL ERG VEEL VERANDERD nog steeds een rol Slaapkamer is te lang stiefkind geweest Zal papier het textiel AllerHandigheidJes gaan vervangen zijn kliekjes een diner Oude en nieuwe keukens De „tijden" spelen TIJD VAN CULTUREN mm r Scharensliep - Op de snelvoet s [AART 1968 U zult ongetwijfeld in uw vakanties wel eens een oud ;:asteel hebben bezocht. Hebt u dan ook wel eens in zo'n oude keuken gekeken? Het zijn enorme ruimtes, dat wel. Ir zijn geweldig grote vuren en zware werkbanken, •naar ach wat is de rest ook zwaar. Pannen, niet te tillen; immers die je, ook als ze leeg zijn. alleen maar kunt eulen. Die vrouwen van vroeger moesten wel spierkracht iebben gehad, of zouden er alleen maar mannen in heb- ,en gewerkt? yee. dan ons eigen comforta ble keukentje van nu. Allerlei jndigp snufjes, alles even icht en gemakkelijk te onder- iouden... Nou ja, niet iedere misvrouw heeft nog een keu- i naar haar zin. maar zoals de Middeleeuwen is het nu nergens meer. De fijnste keukens vind ik He waar je ook kunt eten. Nu :,jn je in veel keukens eten, aar dat bedoel ik niet. Nee, £t moet zo'n fijne grote keu- ^n zijn waar je gemakkelijk een flinke tafel en vier of meer loeien in kwijt kunt. Zo'n ge- eüige keuken, waar je ook als gasten hebt, met een gerust art, gezellig kunt eten. Als aisvrouw hoef je dan niet steeds heen en weer te rennen. ?aardoor je de helft van alle esprekken mist en je er met aandacht niet bij bent en ■erder heb je alles bij de hand. Keufyenversiering Zo'n keuken kun je ook ge- ellig maken met planten, leu- ;e dingen aan_de muur zoals ■jde koekplanken. kruidenrek- koperen puddingvormen enz. Vanzelfsprekend is in o'n keuken het huishoudlin- van groot belang. Propere lee- en keukendoeken komen ier goed tot hun recht. Geluk kig is daar ook dit jaar nogal wat keuze in. Vooral de keu- sn-handdoeken zijn vaak zo ieurig en grappig gedessi- aeerd. dat je ze haast als een rersiering aan de muur zou Een wal ongemakkelijk bed, vindt u niel? Het zou een „stenen bruids bed" kunnen zijn. Ach jnee, het is helemaal 'geen bed, al heeft liet: meisje dan een nachtja pon aan. En daarom mag ze op deze Witte Weken- pagina. Om haar mooie nachthemdje uit dé Linda Lu lingerie-collectie. Het is vervaardigd uit twee lagen dunne nylon, die met vele kleine plooitjes gehecht zijn aan een gar nering van 2-kleurige Franse borduurkant. De coupe is heel lief en een voudig, maar juist daar door zo geraffinetlrd ge distingeerd. Ï/U ZAGEN een fraai, arglistig en uitermate ver lig apparaatje, waarmede ton bliksemsnel zowel de n als de scharen kan slij- len- Het bezit twee soorten %gleuven; de ene dient v°or messen etc.; de andere, schuingeplaatste, voor de «baarpoten. Het apparaat is ,en produkt van de N e c - h- fabrieken en het werkt tlektrisch. Importeur is E1 u c- °r. Keizersgracht 727. A'dam *20- 239180). willen hangen. Ze kunnen ech ter ook uitstekend worden ge bruikt. In de Nicolientje-collectie vindt men bijvoorbeeld niet al leen een doek waarop een visje uit de pan springt, maar ook een volledige „sterrenbeeld- doek" met alle twaalf symbo len. Ook is er een theedoek met allemaal kruikjes en kan nen, waarbij het net lijkt alsof ze in een kast staan. Jorzolino levert een vrolijke barbecue set bestaande uil een keuken doek van 40 x 76 cm, twee pan nelappen en een bijpassend badstof vaatdoekje van 30 x 30 cm, in frisse moderne kleuren bleu - oranje - groen of oranje- groen-geel. alles verpakt in een geschenkdoos. Van Elias zag ik een keuken- doek. theedoek en pannelap in één dessin en in dezelfde kleurstelling. Een nouveauté die maakt dat we nu dus ook in de keuken aan ..total-look" kunnen doen. Ook in de Supermarts van AH kunt u op de textielafde- ling veel moois uitkiezen. U weet wel dat de kwaliteit uitstekend is en de prijzen be taalbaar. Bekijkt u het eens rustig als u toch boodschappen doet tijdens de witte weken. Y>' Een droomkrukt huisvrouw :ich Vleermuizen: geringe porto De vleermuizen 'Chiropterai vormen een uilgebre de familie van wel 1000 soorten: hel zijn zoogdieren. In totaal zijn er 17 fa milies: 2 ervan komen in ons land •voor. In Europa leven maar 35 soorten. In ons land 14. De grootste heten bij ons Vale vleer muis, Rosse vleermuis en Laatvlie- ger. De kleinste soorten zijn Dwergvleermuis en Kleine hoefij- zerneus. Deze laatste wegen slechts 5 gram en zijn plm. 4 cm lang. Hadden ah kind: tollijd. knikkertijd, hinkel-, spring- en veretoppertjestijd, nu we volwas sen geworden zijn blijkt er nog niet veel te zijn verander I. Al leen zijn liet nu geen tijden van spelletjes meer, jammer genoeg. Nu kennen we schoonmaaktijd, uitverkooptijd. de tijd van de „witte weken" en/. Waarom witte weken? U zult, mag ik aannemen, wel begrijpen dal witte weken niets tc maken hebben met griezelige avonturen. Zo iets san enge witte spoken die je plotseling op een donkere trap tegenkomt. Ook al vertellen we *s avonds hij de warme kaclie'. ids het buiten ijzig koud i en de storm om het huis loeit in deze tijd van het jaar graag eens een spookverhaal, dan heeft dat toch niets te maken met onze „witte weken", want die zijn o zo nuch ter en prozaïsch. De witte weken dien n name lijk alleen maar om de huisvrouw te bewegen haar lin nenkast eens grondig te inspecte ren, waarna ze aanvult of ver nieuwt indien dit no lig is. De winkeliers doen hun uiterste best zo goed mogelijk voor den «ia» te komen en een zo rijk mogelijk a-sortiment voorhanden heb ben. want hoe gek het ook lijkt en hoe volwassen we n.is toch \oelen. wij huisvrouwen zijn nog steeds gebonden aan die bepaalde tijden. In november weien »v al dat we heel erg aan nieuwe keuken- doeke i en lakens toe zijn, maar dacht u dat veel huisvrouwen ze dan kochten? Natuurlijk zijn er van die flinke, onafhankelijke, zelfverzekerde vrouwen die /eg gen: „nu heb ik het nodp'. t«u koop ik het". Maar de. meeslcn wachten toch tot het witte we- ken(tijd) is geworden. Of mis- -rhien komt liet ook wel door het feit. dal we het kopen van lakens en slopen e.d. eigenlijk niet zo gezellig vinden. In no vember koop ik tenminste liever een mooie jurk voor de feestda gen. Maar dan ineens in februari worden we er gewoon met de neus bovenop gedrukt. Overal in de etalages en in de warenhuizen U hebt er misschien nog niet zo bij stilgestaan, maar we le ven in de tijd van de „cultu ren". Zo hebben we de badkamer cultuur. u weet wel, alles in één kleur of dessin met mooie be kertjes. tandenborstelhouders, pedaalemmer en wattendoos voorzien van romantische af beeldingen, en als we dat on der de knie hebben, doen we aan de slaapkainercultuur. Eerlijk gezegd, ik vind het enig. Zegt u nu niet: 's Nachts is het donker en heb ik m'n ogen dicht! want daar meent u niets van. U gaat toch «niet met uw I ogen dicht de slaapkamer bin- nen? Of bent u 's avonds zo moe dat u in een stoel in slaap valt en uw man u knorrend en wel naar bed moet dragen? Nee onzin, de slaapkamer is lang genoeg het stiefkind ge weest in huis. Jammer genoeg zijn ze vaak veel te klein in de tegenwoordige nieuwbouw, maar daarom hoeven ze toch niet ongezellig te zijn. Wedden dat u 's avonds veel vroeger i naar bed gaat lekker nog en grootwinkelbedrijven zien we badhanddoeken, theedoeken, ta fellaken-. gewone, lakens, in alle mogelijke uitvoeringen. Ineens denken we: ,,Oh ia, ik moet ei genlijk zes nieuwe baddoeken hebben en m'n lakens beginnen ook gaar te worden". Witt- we ken hebben dus niets geheimzin nig-. zoals eigenlijk die spelle tjestijden van vroeger want waarom was het ineens tollijd en geen knikkertijd meer?? Nee, de verkopers van deze artikelen zeggen gewoon: „Nou wij eens", en de huisvrouw stapt schuldbe wust binnen en vult haar linnen- uitzet aan. wat lezen voor het slapen als de slaapkamer gezellig is. Ook Albert Heijn heeft prachtige lakens en slopen met galons. De beeldige randen zijn een lust voor het oog. Stelt u zich eens voor die romantische borduursels op uw lakens en slopen. Het is gegarandeerd kleur- en wasecht. Trouwens welke huisvrouw is er niet trots op als zij haar logés mooie lakens kan geven om tussen te slapen. Mag zij dan zelf mis schien ook een beetje van die luxe genieten? IV«nu dromen Voor wie heerlijk warm wil dromen, zijn er in de winkels ook donzen dekbedden te koop. Een eeuwenoude keuken in een paleis in Rintra, Portugal. Een mevrouw in Utrecht schrijft: Het gebeurt vaak dat de windjacks en jassen van mijn kinderen nog goed passen, maar dat de mouwen te kort worden. Ik maak ze dan een voudig langer met de boordjes van sokken die versie"en zijn (de voet gaat meestai alleen kapot). Knip het voetje af en u houdt een keurig elastisch boordje over. Het is ook fiin tegen inwaaien in wijde mou wen. Nagels verzorgen gaat het best na de afwas. Dan zijn de nagelriemen namelijk heerlijk, zacht. Wie overigens in het be zit is van een haardroogkap en zodoende haar eigen kapper is, kan ook de droogtijd nuttig besteden voor dit werkje. Tij dens het haarwassen zijn de handen door de shampoo al aardig voorbehandeld. U hebt dan ook alle tijd uw nagels te lakken en vlekkeloos te laten drogen. U kunt immers toch niets anders doen. Nou ja, niets.maar het is een idee. „Om een messcherpe vouw in een pantalon te krijgen, zo eentje die lang blijft zitten, wrijf ik voor het persen dd binnenkant van de broeken luchtig in met een stukje zeep. Alleen in de vouw natuurlijk. Het gaat ook geweldig in plooi rokken." Aldus mevrouw Reitsema uit Groningen. Ze schrijft er bij dat ze het al jaren zo doet, dus misschien is het wel een tip die vele huisvrouwen al kennen. Maar voor wie niet op de hoogte was is het zeker de moeite waard. Vandaar. Uit Culemborg komt een tip over oud brood, We weten na tuurlijk allemaal wel dat je er paneermeel van kunt maken als je het even laat drogen in een bakblik op de haard en er dan met de deegrol knapperige kruimels van wrijft. Maar daarna is het niet alleen fijn om er croquetjes van te ma ken, het is ook heerlijk in spinazie en gehakt. Je kunt het ook in plaats van bloem ge bruiken. Eerst even de pan invetten, wat „paneermeel" er in en dan de groente die u wilt binden. Nooit meer het probleem van een dikke korst onder in de pan èn geen pro blemen meer over oud brood. U kunt het zelfgemaakte pa neermeel in een droge, goed afgesloten bus heel lang be waren. C. V. Met al deze waardevolle waarschuwingen en raadgevin gen besluiten we dan dit keer deze aflevering. Omdat ik langzamerhand wel wat door mijn tippenvoorraadje heen ben vraag ik u allen weer eens in de pen te klimmen. Er moeten toch nog heel wat tips en wetenswaardigheden zijn om in deze rubriek gepubli ceerd te worden. DENKT U WEER EENS AAN ME? Het adres is: Ciska Verheul, Re dactie AllerHande, rubriek Aller Handigheidjes, Harsten- hoekweg 189, Scheveningen. Midden in de Witte-Weken-drukte lezen we ineens in de krant dat ze in Amerika nu ook al lakens van papier maken. Tja, vraag je je dan af, zou dat lekker slapen? Het is natuurlijk wel gemakkelijk, want je kunt ze dan na gebruik gewoon weggooien. Maar een beetje duur lijkt het me toch eigenlijk wel en het „knispert" na tuurlijk als je je omdraait. Maar nee, dat blijkt toch niet het geval, want dat „papier" waar ze het over hebben is eer een soort celstof, zacht en soepel als flanel. Het wordt vooral in ziekenhui zen in Amerika al vrij veel gebruikt en ook in Europa zou menig ziekenhuis graag met dit ma teriaal werken, alleen is het hier nog te kost baar. Waar gaat dat alles naar toe? Gaan we straks papieren witte weken houden? Wordt al het huishoudtextiel in de toekomst vervangen door wegwerp-celstof? De soep zal wel weer niet zo heet gegeten worden... Weet u nog die papieren jurken van verleden zomer? Zo'n succes waren die toch ook niet. En nuchter bezien ook niet in Amerika. Goed, het is een rage geweest. Ruim een half miljoen exemplaren werden er in zeer korte tijd verkocht. Maar Amerika is wel IETS groter dan ons land en omgerekend naar Neder landse verhoudingen zouden er hier met een dergelijke stunt zo'n 10.000 a. 15.000 jurken zijn gemoeid. Toen kwamen de nieuwtjes van papieren biki ni's, party-uitrustingen (u weet wel, to tal-look" van het papieren servetje tot de jurk van de gastvrouw), bruidskleding, avondjurken, kinderkleding. Nou nou, dachten we, alles is papier in Amerika, maar wat was het geval? Toen de jurken niet voldeden, ging men iets anders maken, temeer omdat de kranten er zo veel over schreven en het publiek dus ineens toch hevig geïnteresseerd was in papier. Waar om dan nog niet even van de reclame profite ren? Hoewel papier of celstof voor kleding (nog) geen succes bleek, moeten we echter wel voor bereid zijn op het feit dat dit materiaal als vervanger voor verbruikstextiel wel een toe komst heeft. Denk maar aan de keukenrol, de papieren zakdoekjes, de wegwerpluiers, papieren servetten, handdoeken in grote bedrijven. „Ge zellig" is het allemaal niet, maar wel uiterst praktisch en we leven nu eenmaal in een „nuch tere" tijd. Tafeldekken is een kunst. Ja echt, er zijn mensen die er zich zeer in verdiepen. Ze ontwerpen tafelversieringen voor alle mogelijke gelegenheden en soms zien we er wel eens iets van in de tijdschriften zo omstreeks de Kerst of Pasen. Mooi!, denken we dan en we bladeren rustig door op zoek naar ons ver volgverhaal. Met de Kerst leggen we een lintje over tafel en met. Pasen zetten we hier en daar een boter- lammetje neer, maar voor de rest De meeste huisvrouwen zijn al lang blij als ze 's avonds op tijd het eten op tafel hebben: „Vooruit jongens, opschieten het eten wordt koud." Laat er niet onverwachts op dit uur bezoek komen, want dan schaamt moeder zich dood. Ineens merkt ze dat het er toch allemaal niet zo verzorgd uit ziet. De pannen staan op tafel, bij Keesjes bord prijkt een prachtige vetvlek van drie dagen geleden.... Kan het u niet schelen, zegt u? Gaat het er alleen maar om dat ieder zijn portie naar binnen krijgt en u hebt zó lekker gekookt dat het nie mand kan schelen hoe het wordt opgediend? Waarom dan die plotselinge panie'k bij dat onverwachte bezoek? Waarom die verontschuldigin gen? Trouwens, weet u wel dat dat lekkere eten van u veel en veel lekkerder smaakt aan een verzorgde tafel? Leg eens een boerenbonten kleed over de tafel en zet er wat kaarsen en réchauds op. Het ziet er dan allemaal zo feestelijk en gezellig uit dat we er haast een foto van kun nen maken zoals in de da mesbladen. Zeg niet dat het u teveel tijd kost want het is gewoon niet waar. Het vraagt alleen maar wat inzicht en eigenlijk is het heel geraffineerd, want u zult veel vaker horen: „Wat heb je lekker gekookt!" En wat kost het nu voor moeite om een gezellig tafelkleed op tafel te leggen, of een stel leu ke place-mats. In deze we ken zijn ze niet zo duur en is er veel keus. Als u dan toch aan het kopen bent, kijk dan ook eens naar zo'n Pyrex-set. U weet wel die schalen en schotels van gece- ramiseerd en gehard vuurvast glas. Er kan in gekookt, ge bakken en gebraden worden, ze kunnen in de oven en ver volgens zo op tafel worden gezet. Daarvoor hoeft u zich niet te schamen, want in de nieuwe uitvoering ..Ligne décor", zien ze er prachtig uit. Het motief van wilde rozen evenals de vorm ontworpen door Harold Barnett is uitgewerkt in acht verschillende kleuren en gegarandeerd onverslijtbaar. De schalen zijn trouwens ook schokvast, dus u hoeft niet bang te zijn dat er gauw schilfers afvliegen, zoals bij gewoon aardewerk èn ze hou den de gerechten veel langer warm dan gewone schalen. Probeert u het allemaal eens. U zult zien dat het een gewoonte wordt, zo'n gezellig gedekte tafel. Eet u smakelijk! HET WOORD „FIETS", ge achte lezerik, is waarschijnlijk in Apeldoorn ontstaan, in het jaar 1870 zo ongeveer; dat had u niet van de Apeldoorners ver wacht- Het is een vervorming van het Franse vélocipède (of wel snelvoet» dat verbasterd werd tot vielsepee en. te Apeldoorn, bij een merkwaardi ge tongval dan zonder twijfel, gewoon tot fiets vergroeide. Met die vielsepee nu kan men zich lenig en kloek houden: li chaamsbeweging is de grote vij and van de hartkwaal. Dokter zegt woordelijk: „Er zouden lang niet zoveel hartinfarcten zijn met dodelijk gevolg als er meer aan li chaamsbeweging zou worden gedaan: wij moeten terug naar de fiets en het wandelen". Nederland exporteert vele vielsepees; voor 1970 schat men de uitvoer op 20 miljoen gulden. Nederland fietst weer meer en meer: de omzetten stegen bijv. vorig jaar geducht. De vouwfiets maakt opgang; het is een mode en het dinge tje vouwt fijn in de kofferruim te van de auto. De fiets geneest beter dan de pillen, zegt dok ter. De Amerikaanse arts Peter de Kruyt verklaarde onlangs: „Het is geen toeval dat in New York, waar de bevolking dagelijks zoveel pillen ge bruikte dat zij op elkaar ge stapeld de hoogte van de Eif- feltoren zouden bereiken, op het ogenblik, nu het aantal gebruikers van de fiets zich heeft verdubbeld, nog maar een halve Eiffeltorenhoogte per dag gebruikt. Overbelaste leidende figuren dienen op de fiets te stappen en zich zo te ontspannen. De ritmische bewegingen van het trappen doen veel goed: ze doen de bloeddruk afnemen. De ademhaling wordt verdiept. Jonge moeders die juist zijn be vallen, laat men fietsen; zo herstellen deze knappe jonge vrouwen dan de lichaamscondi tie. Verstandig gebruik van de vielsepee in de zwan gerschapsmaanden wordt warm aanbevolen. Fietsbewegingen veroorzaken een soort massage van darmgedeelten en bevorde ren zo de stoelgang. Fietsen be vordert de regelmatige adem haling en de bloedsomloop en dat, te bliksem, is belangrijk, zoals gij weet. Wie een uurtje fietst met een snelheid van 15 km. per uur verbruikt 380 calorieën (op de vlakke weg). In heuvelachtig landschap is dat aanzienlijk meer. U weet wel, die mollige dekken waaronder u in de vakantie in I Oostenrijk of Duitsland sliep. Deze dekbedden zijn vooral geschikt voor Hts jumeaux. omdat iedereen in zijn slaap nu eenmaal aan de dekens en in dit geval aan zo'n dek i trekt. Wilt u er toch een over een twee persoonsbed, kies dan een hele grote. Bij de dekbed- den zijn couvertures te koop. dus een soort lakens die om het dekbed heensluiten op de manier van een kussensloop. Ik zag ze onlangs in een fijne sa- tijnstof, gemaakt van katoenen garens en uitgevoerd in vijf verschillende soorten. in pasteltinten en in vrolijke ro- de, groene en blauwe kleuren i in streepmotieven, maar ook in Schotse ruitdessins en in da mast figuren. Hierbij zijn bij passende slopen leverbaar. Niet alleen is het bedden-op maken door het gebruik van dekbedden een kleinigheidje geworden, maar het is ook bij zonder hygiënisch. Immers het gehele overtrek wordt regelma- j tig verwisseld. Wie aan de slaapkamercul tuur mee wil doen hoeft echter niet per se zo'n dekbed te ko pen (dat zal een hele ge ruststelling voor u zijn). Koude slaopkamers Mocht het in uw slaapkamer wat koud zijn (een straalka cheltje een uurtje voor het sla pen gaan in de slaapkamer doet overigens wonderen denk er- alleen om, Niet Te Dicht Bij Het Bed), dan zou ik u flanel len lakens aanraden. Ook die zijn er in alle mogelijke kleu ren en dessins. Vooral de „boe- I renblokken" staan heel gezellig en zijn bijzonder geschikt voor jongens- of meisjeskamers. „Een elektrische deken", hoor ik u zeggen. Als u er een aanschaft, koop dan niet zomaar iets. Informeer eerst eens goed bij verschillende za ken, of wat u nog beter kunt I doen, schrijf een briefje aan de Nederlandse Huishoudraad in Den Haag. Weet u overigens, dat gewo ne lakens nog het beste de warmte vasthouden. Ze zijn vaak ijzig koud als je in bed stapt, maar dan ineens voel je het gewoon warmer worden. Laat daarbij de mooie uitvoe ring van de lakens en slopen u een troost zijn. Fleur uw slaap kamer ook verder nog wat op met gezellige snuisterijen en u zult zien, ook u krijgt plezier in de nieuwe slaapkamercul tuur. Daar staat alles zo proper in de kast. Maar niet lang meer, want emmers, dweilen, bor stels, schoonmaakmid delen en boenders hel pen ons straks om het verborgen vuil van een heel jaar te lijf te gaan. Ja, want in die kast is het wel mooi schoon en zindelijk, maar hoe staat het rnel de kelder, de zolder, de diepe kast op de gang? Daar kom je niet iedere dag en we willen het toch allemaal wel net zo schitterend krijgen, vóór Pasen

Allerhande | 1968 | | pagina 5