FABËLTJE IN DRIE BEDRIJVEN Door grote omzetsnelheid altijd verse artikelen f 1?« <Mêé\ J f00/ GEEN TUD OM OUD TE WORDEN Met aardappelen de winter door Koffie melk 59 68 Reproduktie uit de PMC-aanhieding Windsor Thee Groenmerk Choc. Repen Tandpasta RIMPELS CITROENSAP GOED BEKEKEN atoerfc heijn jr - Fijne Delicata albert heijn JIAART 1968 ét ALLERHANDE Wanneer het fabeltje (jntstaan is, welen we niet. Wie het bedacht heeft, weten we ook niet. Dat het fabeltje al heel oud is, weten we wel en dat het nog steeds bestaat we ten we ook. Zo nu en dan steekt het fa beltje z'n vinnig kopje weer op. hl allerlei variaties, maar met één op het eerste gehoor nog al geloofwaardig klinkend stramien: „Tijdelijke prijsaan- •piedingen kunnen op den duur nooit écht voordelig zijn, want die lagere prijzen moeten na- tuur'ijk elders weer „goedge maakt"' worden". Dit fabeltje lean, n; ar goed Nederlands ge bruik, verhaald worden in drie I bedrijven. EERSTE BEDRIJF: Me vrouw A vertelt opgetogen aan mevrouw B, dat ze vanmorgen bij het winkelen weer geprofi teerd heeft van een aantal „gewéldige aanbiedingen". Me vrouw B: „Och kind, laat je toch niet langer in de luren leggen. Ik geloof niet in die tijdelijke prijsverlagingen. Ze zijn voor mij het beste bewijs, dat die produkten normaal dus ie duur verkocht worden!" Maar... mevrouw B heeft niet (goed) nagedacht. Want anders had zij kunnen bedenken dat óe beginkosten van een pro- Gijkt het hoogst zijn. En dat, naarmate de omzet van dat produkt kan worden vergroot, de kosten per eenheid kunnen worden verlaagd. Verkooptech niek is een hele wetenschap geworden, die voornamelijk stoelt op ervaringscijfers. De verkoopdeskundigen van Al- bert Heijn kunnen (vooraf!) nauwkeurig berekenen, welke omzetvergroting het gevolg zal zijn van een bepaalde prijsaan- b;eding. Op basis van die ver wachting kan dat produkt a. goedkoper worden vervaardigd, b. goedkoper worden ingekocht en c. (dus) goedkoper worden verkocht. (100000 x 2 cent winst is immers meer dan 40.000 x 4 cent winst?). Con clusie: was die speciale aanbie ding er niet, dan was ook de omzetvergroting er niet, even min als ,de goedkopere massa- pi oduktie, de goedkopere in koop en... de goedkopere ver koop. Omzetvergroting is het to verwoord. dat achter elke tij delijke prijsaanbieding schuil gaat. Want omzetvergroting be- tekent voordeel aan beide kan- ten. Voor de producent en de leverancier: meer winst en dus méér mogelijkheden om de consument nog beter van dienst te zijn. Voor de consu ment: lagere prijzen, die dus niet f-3 zoals mevrouw B ge looft „gefinancierd" worden uit te hoge normale prijzen. TWEEDE BEDRIJF: „Ja, dat mag nou allemaal wel waar zijn, maar waarom doen „ze" dat dan niet met alle artike len". Aldus weer mevrouw B, want zij laat zich niet gemak kelijk uit het veld slaan en dat is natuurlijk maar goed ook. Maar mevrouw B heeft alwéér niet (goed) nagedacht. Een voorbeeld: Albert Heijn lanceert (naast de toch al lage prijzen van het uit niet minder dan 2500 artikelen bestaande kruidenierswarenassortiment) wekelijks gemiddeld veertien tijdelijke prijsverlagingen; dat is ruim zevenhonderd per jaar. Daardoor wordt de consument jaarlijks een bedrag cadeau ge daan, dat enkele miljoenen guldens beloopt. Dit bedrag wordt weliswaar gefinancierd uit de daaruit voortvloeiende omzetvergroting zélf, maar stel eens, dat i.p.v. die speciale aanbiedingen de prijzen van alle artikelen zou den worden verlaagd. Dat zoü dan neerkomen op een prijsda ling van nog geen halve cent per gulden! Daar komt nog bij, dat geen enkele huisvrouw wekelijks 2500 artikelen koopt, zodat zij j uiteindelijk aanzienlijk méér profiteert van de 700 tijde lijke prijsverlagingen, ook 1 al omdat deze altijd in de hoek van de dagelijkse consumptie goederen zitten. DERDE BEDRIJF: Vrijdag avond 19 januari 1968. Me vrouw B kijkt naar de televisierubriek „Uitgere kend" en denkt bij zichzelf: „Zie je nou wel, ik heb toch gelijk gehad!". In deze uitzen ding kwam... het fabeltje aan de orde en gezegd werd o.m., dat de tijdelijke aanbieding „voor de huisvrouw vaak erg verwarrend is" en dat „soms die verwarring wel wat bewust wordt nagestreefd". Er werd ook een voorbeeld genoemd, uitgerekend een voorbeeld van Albert Heijn. „Neem nou de instant droge rijst van Albert Heijn. Nog niet lang geleden kostte dat 92 cent per pak. Toen een tijdje 55 cent in een tijdelijke aan bieding en dan ƒ1. De huisvrouw is dan door die tij delijke aanbieding de vorige prijs vergeten. En bovendien: hinnen weinig tijd drie verschillende prijzen voor het zelfde pak rijst wordt ons te gortig hoor. Goede avond". Niemand zal ontkennen, dit DE zin is snel uitgesproken: ..De artikelen van AH zijn altijd verser." De vraag kan men net zo vlug stellen: Is dat zo en waarom dan wel? Waar liet antwoord beter te halen dan bij de mensen, die zich elke dag met die ..vers heid" bezighouden: de heer Gerrit Jan Heijn, lid van de raad van bestuur van AH en de heer J. Legerstee, directeur. Meteen met de deur in huis: Meneer Heijn, let een vrouw bij het kopen niet vooral op de prijs? Men praat toch niet voor niets over de „prijsbewuste huisvrouw"? „Ik dacht", zegt de heer G. J. Heijn achter zijn bureau in Zaandam, „dat de klant bij het bepalen van een aankoop niet primair op de prijs let. Natuur lijk, de prijs is vreselijk be langrijk, maar een vrouw denkt: Is het lekker? Sla ik er een goede beurt mee in mijn gezin? Ja, en dan pas kijkt ze naar de prijs. En wanneer ze zich afvraagt of het lekker is, dan bedoelt ze natuurlijk ook de kwaliteit van het artikel." Geen tijd lltllllIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIII Uitgebreide onderzoekingen in de Verenigde Staten, waar tienduizenden huisvrouwen werden ondervraagd, geven de heer G. J. Heijn gelijk. Bij alle uitslagen bleek, dat bij de keu ze van de winkel waar zij kochten voor de vrouwen de versheid van het produkt bo venaan stond en daarna kwam de prijs. Versheid van wat bijvoor beeld, vragen wij. De heer Le gerstee somt direct op: „Vers vlees, vleeswaren, groente en fruit, maar net zo goed biscuit en koekjes. We hebben langza merhand tachtig jaar ervaring; we weten wat een huisvrouw wil." En, in telegramstijl verteld, hoe bereik je die voortdurende versheid? „Door de omzetsnel heid", aldus de heer Heijn. „De artikelen hebben bij AH geen tijd om oud te worden." „Ook het pakje pudding", vult prijsverhogingen zo nu en dan nodig zijn. De snackbarhouder J. A. Noomen te Zaandam heeft het aangedurfd om daar van openlijk eens een paar oorzaken op te noemen. Op een groot plakkaat in zijn zaak stond o.m. te lezen: „Wij heb ben onze prijzen iets moeten verhogen, omdat wij graag wil len (moeten) blijven meebeta len aan o.a. omzetbelasting, in komstenbelasting, personele belasting, grondbelasting, a.o.w., straatbelasting, preca riorechten, warenwet, bedrijf schap, Horeca, brandverzeke ring, reinigingsrecht, gas en elektriciteit, polderlasten „Oost- zaan", polderlasten „Westzaan", hoogheemraadschap, zieken fonds, waterleiding, telefoon"... Juist omdat het Nederlandse levensmiddelenpakket misschien wel de laagste winstmarge ter wereld heeft, ontkomt men er zo nu en dan niet aan kleine prijsverhogingen te moeten doorvoeren. Ook Albert Heijn niet. De door de heer Noomen opgesomde oorzaken zijn nog met vele andere uit te breiden, zoals bijvoorbeeld: loonsverhogingen, stijging van grondstoffen prijzen op de we reldmarkt en maatregelen in EEG-verband. Uitgerekend het laatste was er de oorzaak van, dat de omstreden rijstprijs moest worden verhoogd. Want vorig jaar besloten de EEG-landen per 1 september 1967 een ba sis-richtprijs voor de Italiaanse rijstproducenten vast te stellen, iets waaraan geen enkele Ne derlandse afnemer wat kan veranderen. Maar (uitgerekend) bij Albert Heijn is die onver mijdelijke rijstprijsveitioging zo lang mogelijk uitgesteld. Natuurlijk is het een ongeluk kige samenloop van omstandig heden, dat aan deze verhoging een tijdelijke prijsverlaging vooraf ging (andersom komt ook voor!), maar ook dat is althans wat Albert Heijn be treft onvermijdelijk: prijsverhogingen moeten vaak onverwacht gerealiseerd worden, terwijl prijsaanbiedin- gen maanden tevoren moeten worden vastgesteld. De laatste tijd wordt nogal eens gesuggereerd (de tele visie deed dat ook) dat tijdelijke aanbiedingen prijs- versluierend werken. Wij ge loven dat dit niet juist is, mits een prijsaanbieding ook wérkelijk een voordelige aan bieding is. Door zo"n aanbie ding immers wordt de consu ment tevens nadrukkelijk ook met de normale prijs gecon fronteerd, een prijs, waaraan hij of zij „normaal" wellicht onnadenkend voorbij gaat. Maar. het fabeltje over de tijdelijke prijsaanbiedingen zal vel eeuwig blijven bestaan. Al heeft een marktonderzoek ook onomstotelijk aangetoond dat verreweg de meeste huisvrou wen de tijdelijke aanbiedingen zeer op prijs stellen. Geen wonder, want de échte tijde lijke aanbieding betekent écht voordeel de heer Legerstee aan, „dat bij wijze van spreken tien jaar goed blijft, wil de huisvrouw tóch vers hebben." Hand in hand iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De heer Heijn kijkt de rook van zijn kleine sigaartje na en zegt: „Het woord is misschien niet zo fraai, maar ik dacht dat de vrouw door de eeuwen heen „versheidbewust" is geweest. Als ze bij de groenteman komt en een krop sla ziet er slap uit, zal ze die sla niet kopen. En als ze haar man stuurt zal ze zeg gen: Als de bloemkool bruine randjes heeft, moet je hem niet nemen." Vier punten zo heeft de praktijk geleerd spelen bij het kopen door een vrouw een doorslaggevende rol! De kwali teit en de versheid, die hand in hand gaan; de prijs en de hoe veelheid. En bij een man? „Als een man borrelzoutjes gaat kopen wil hij ze net zo goed knappe rig hebben", antwoordt de heer Heijn. Boordevol literblik iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Meneer Heijn, dat woord „prijsbewust". Het is eigenlijk een lelijk woord, maar je hoort het elke dag. Zegt u er eens iets over? „Het woord „prijsbewust" wordt te eng gezien", vindt de heer G. J. Heijn. „Men bekijkt het te veel als een uitdrukking uitsluitend voor een lage prjjs, terwijl de prijs van iets na tuurlijk altijd samengaat met de kwaliteit. Of een en het zelfde artikel 45 of 49 cent kost, dat zegt op zichzelf niets; mogelyk is dat van 49 cent van een veel betere kwaliteit en dus eigenlijk goedkoper." De heer Legerstee valt in: „Je ziet soms de vreemdste dingen in een advertentie staan. Zal ik een voorbeeld ge ven? Wel: „Een boordevol li terblik sperziebonen." Dat sug gereert een liter sperziebonen, maar als je het lege blik met water vult, dan gaat er maar 830 cc in. Er wordt dus méér gesuggereerd dan er gegeven wordt en dat vind ik ver keerd." Hoe wordt een vrouw prijsbewust? „Niet alleen door het lezen van de advertenties", is de me ning van de heer Heijn. „Ze zal ook goed en veel om zich heen moeten kijken en vergelijken. Alleen op de prijs letten is niet voldoende; ze zal ook de kwali teit en hoeveelheid moeten vergelijken." Geen toeval iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Meneer Heijn, AH heeft in Nederland 412 magazijnen en het overgrote deel is klein. Is dat toeval of niet? „Neen, geen toeval", zegt de heer Heijn. „De magazijnen worden bewust klein gehouden. Een groot magazijn vraagt meer vierkante meters, de kostenfactor speelt dus een rol. En in een groot magazijn ho pen zich de voorraden op, met twee nadelen: er zit geld in vast en het schaadt de versheid van de produkten." „In vakkringen zeggen we: Fifo", aldus de heer Legerstee. „First in, first out. Vrij ver taald: Wat het eerste binnen komt, het eerste verkopen. Dat geldt ook voor het vullen van de schappen in onze winkels. Als ergens dertig pakjes maize- na bij moeten omdat er nog maar drie staan, dan eerst die drie eruit, de nieuwe erin en die drie vooraan. Er is een ge zegde dat luidt: Achter vullen. De tijd, dat men er maar bij zette en de spullen de kans kregen lang te staan is hele maal voorbij." Binnen 24 uur iiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiniiiii Voorbij is ook de tijd van het vervoer per schip. Dat ge beurde in 1950 nog wel, van Zaandam naar Nijmegen bij voorbeeld. Nu rijden elke dag de grote bevoorradingsauto's van AH door het hele land en wordt elk filiaal twee of vijf keer per week bevoorraad. Soms zes keer, als het om vlees gaat, maar zeker vijf keer wanneer het groente betreft. „Als ik even iets over de groente mag zeggen", aldus de heer Heijn. „We hebben o.a. een contract met een teler, die tientallen hectare en gedeelte lijk onder glas, heeft. Van hem gaat de groente rechtstreeks naar onze distributiecentra en zo verder naar de winkels. Het hele tijdverlies van op en afla den en laten staan hebben we dus weggewerkt. Elke dag bestellen de chefs van de filia len per telefoon, wat ze nodig hebben en we züjn dus nu zo ver, dat we kunnen getuigen: Ruim binnen de 24 uur, nadat de groente is afgesneden, ligt ze in onze winkeis." Vers tot. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii AH wil steeds meer „aan wijsbaar verse" waren voor de consument brengen. Nu al kan de chef van een AH-filiaal door coderingen meteen de versheid controleren (via zaag- tandjes en getallen) van zeker tachtig procent van de waren. „Ook wij vinden dat we met die codering nog niet helemaal rond zijn", zegt de heer Heijn. „En als het helemaal ideaal was, dan zou je één nationale code moeten hebben." De heer Legerstee legt uit: „Soms is die codering voor de versheid voor de klant direct leesbaar. Dan staat er: „Vers tot...". Op de vacuüm verpakte rookworst, op de verse zuur kool, op de cakemix enz. De koffiemelk heeft al een datum, het verse vlees krijgt een leesbare datum. Je zou dat ei genlijk meteen willen, morgen al. Maar om dat vlees van een datum te voorzien moeten er in Amerika onderdelen voor de machines worden gemaakt, die deze cijfers kunnen aanbren gen. Je wilt wel vlug, maar het kan niet altijd één, twee, drie." Door de grote doorstroom snelheid hoeft de verpakking van de verse goederen ook niet zo te zijn, dat het maanden houdbaar is. „En zoiets drukt De heer G. J. Heyn, lid. van de raad van bestuur. voor de koper natuurlijk de prijs", vertelt de heer Heijn. In eigen hand iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Hét grote voordeel bij AH? De heer Legerstee zegt het in één zinnetje: „We hebben de versheid van de produkten he lemaal in eigen hand." De heer Heijn knikt. „Dat in eigen hand hebben is volkomen juist", besluit hij. „Wij hebben onze mensen ervan doordron gen: Jongens, die versheid is vreselijk belangrijk en door die korte bestelcyclus hebben we de mogelijkheid om het ook allemaal waar te maken." Daarom is er een waarborg voor de zin: wat vers moet zijn, is verser bij Albert Heijn. De Herengracht te Amsterdam van Jan van der Heyden (37,5 bij 44,5 cm) in particulier bezit (bestelnr. C 414). Al komen onze piepers iedere dag op tafel, toch is het wel eens goed om ze dieper „aan te snijden". Zeker nu het hartje winter is, de tijd die wij beslist goed doorvoed moeten kun nen trotseren. Ons volks- voedsel nummer één zal daar zijn steentje ook toe bijdragen. Vanaf de negentiende eeuw is de aardappel niet meer uit de warme maaltijd weg te den ken. Door de neutrale smaak zijn er zeer veel combinaties en variaties mogelijk. Maar niet alleen de smaak, ook de voedingswaarde is van groot belang. Vooral moeten worden genoemd: de eiwitten, die hoogwaardig zijn en de andere eiwitten uit ons voedsel com pleteren bijvoorbeeld die uit vlees, vis, wild, gevogelte, eie ren, kaas, melk en peulvruch ten. Het zetmeel, dat ons energie levert en ook zorgt voor een goede verbranding in het li chaam van het vet, dat wij bij de aardappels eten. Vitamine C, waarvan het ge halte het hoogste is in de zo mer, iets lager in de herfst, maar het laagste in de winter. Mineralen en vitamines B, die de benodigde hoeveelheden per dag aanvullen. Het opmerkelijke is hierbij dat nu juist het vitamine C-ge- halte afneemt in de tijd dat wij deze vitamine zo nodig heb ben. Maar daar is werkelijk heel veel aan te doen, als wij maar de juiste combinaties en variaties maken of zorgen voor een goede aanvulling. Dan is er nog iets wat wij niet over het hoofd moeten zien en wel de voorbereidingen, om de aard appel een zo hoog mogelijk gehalte aan vitamine C te laten behouden. Deze maatregelen beginnen al bij het kopen of opslaan. Als de aardappelen zijn gesproten moet u die beslist niet kopen, en als u aardappelen in voor raad neemt moet u zorgen dat ze niet gaan uitlopen. Dit kunt u voorkomen door een of ander chemisch middel te halen bij de drogist. Dit middel wordt dan volgens gebruiksaanwij zing op de aardappelen gestrooid. Het spruiten van aardappelen geeft nogal veel verlies aan voedingswaarde en verandert de gladde stevige knol tot een rimpelig en moei lijk te schillen geval. Immers voor alle produktie is energie nodig, dus ook kost het de aard appel energie om de spruiten te produceren, daar worden ze zo rimpelig van omdat ze hun spruiten moeten voeden. De vol gende stap is het schillen. Dit kan het beste worden gedaan met een dunschiller, waardoor minder verlies wordt verkre gen. Zijn de aardappelen echter toch nog gerimpeld, dan kunt u ze best een dag van tevoren schillen en in het water laten staan, dat levert geen enkel be zwaar op. Een aardappel heeft nu eenmaal de typische ei genschap geen vitamines te verliezen in water. Wel zal er verlies van vitamine C plaatshebben tijdens het koken en daarom moeten de aardap pelen zo heel mogelijk worden gelaten en met zo weinig mo gelijk water worden gekookt. Dit laatste is zeker van belang als we te maken hebben met afkokers, die tijdens het koken uiteenvallen en daardoor veel verlies geven. Dat doen ze niet als u ze in weinig water kookt. Ook stampen, bakken en het verwerken van resten zijn niet bepaald bevorderlijk om het gehalte aan vitamine C zo hoog mogelijk te houden. Toch moet u niet bij de pakken neer zit ten, want er zijn genoeg com binaties, variaties en vervan gingen of aanvullingen: Een uitstekende combinatie vormen met de aardappel de in de winter zo overvloedig ver krijgbare koolsoorten, waarvan in de eerste plaats moeten worden genoemd: spruitjes en bloemkool. Hiermee komen we beslist aan de dagelijks beno digde hoeveelheid vitamine C. Natuurlijk kunnen we niet ie dere dag deze groenten eten, maar er zijn er nog meer: groene kool. koolraap, boeren kool en rode kool. Deze koolsoorten zijn in combinatie met aardappelen een grote bron van vitamine C. Ook prei moet bij deze laatste groep koolsoorten worden geplaatst. Hierbij elke dag een appeltje of banaan zorgt voor hetgeen wij nodig hebben. Alle andere groenten hebben een lager gehalte aan vitamine C. Nu betekent dit niet dat u die groenten niet moet eten. door P. W. RUSSEL fVervolg van pag. 1) Tot in Rusland Vijfhonderdduizend gulden heeft de Vereniging Rem brandt eens op tafel gelegd om uit Engeland een Rem brandt terug te halen. „We zijn er nog trots op. de Heilige Familie, met dat schitterende licht erop", zegt jhr. Van Lennep. „We heb ben gekeken hoever we kon den gaan. hoe ver de rege ring (minister Vondeling had toen financiën) kon gaan en wat het Prins Bernhardfonds kon doen. En het werd: Ja". De heer Van Lennep lacht: „Toen ik in 1928 met dat fonds begon wist ik niet dat mijn opvolger me nog eens zou zeggen: Je hebt gezorgd voor vijf ton en je hebt ze weer opgemaakt ook, En de grote stunt van de jaren dertig: de Verloochening van I Petrus wisten we uit Rusland terug te kopen." Beetje opsnijden Het is duidelijk en de voorzitter en de oud-voorzit- ter zijn het er helemaal over eens: de musea kunnen niet zonder het rijk, het rijk kan niet zonder de musea en het mag gerust gezegd, dat ze geen van beide wnder de I Vereniging Rembrandt kun- nen. 1 Jhr. Van Lennep: „Ik ben i oud-gediende, ik mag best opsnijden. Ik werd pas opge- beid door de commissaris van i de Koningin in Drenthe. Het ging om een aankoop van zestien mille en later kon er in provinciale staten gezegd worden: de Vereniging Rem- I brandt doet mee voor de helft. Toen waren die andere acht mille er ook zo door." Soms ook komt men alleen het advies van de Vereniging Rembrandt halen en hecht daar zoveel waarde aan. dat precies ernaar gehandeld t wordt. De Koningin Helemaal iets anders. Ik weet. dat prinses Beatrix bestuurslid van de vereni ging is en ik weet ook, dat jhr. Van Lennep 'kamerheer van Koningin Juliana is. En we kunnen allemaal telkens lezen dat de JConingin bij een bezoek van een buiten lands staatshoofd weer het Rijksmuseum heeft bezocht Ineens geeft me dat deze vraag in het hoofd: Dacht u niet dat onze Koningin nu langzamerhand wel uitge keken is in dat Rijksmuseum? Jhr. Van Lennep schudt het hoofd. „De Koningin heeft een heel grote be langstelling voor kunst", zegt hij. „En wanneer de buiten landse gasten worden rond geleid blijft de Koningin zo'n beetje in de achterhoede om op haar gemak de dingen te bekijken die haar echt inte resseren. Laat mij maar zo'n beetje rondlopen, zei ze dan en ze genoot." Het jaarverslag van de Vereniging Rembrandt uit 1886 antwoordt zelf op de vraag: „Wat zijn we dan wel?" met deze woorden: „Behoeders en behouders van de kunst." Dat zinnetje heeft nog voor geen halfje aan actualiteit ingeboet. fles inhoud W* (534 g'ram) O O fles inhoud 1 liter (1068 gram) 1.57 Albert Heim mmtak Heerlijk-romige koffiemelk die aan uw kopje Albert Heijn-koffie precies dat ex- j tra aroma toevoegt voor een volmaakte genieting! verser bij Krachtige Java melange. Pakje Doos 3p 100 gram I theezakjes I samen 80 g verser bij Butterscotch 9 REPEN a 28 gram 252 gram Vlaggenceremonieel De verhoudingen van de vlag, zoals die officieel zijn voorgeschre ven. zijn 3x2 (dus, om een voor beeld te noemen: 3 meter lang bij 2 meter breed). In andere landen is dat vaak anders; de Ameri kaanse heeft een verhouding van 3 meter bij 1.75 m. De Engelse: 3 bij 1,50 m. De vlag, wapperend op vreemd grondgebied moet dezelf de verhouding hebben als die van het bewuste land. De vlaggen die voor het NAVO-gebouw wapperen (nog in Frankrijk: weldra verhuisd) hebben de Franse ver houdingen 3x2, Voor het gebouw van de V.N. wapperen ze Ameri kaans: 12 x 7 ofwel 3 x 1.75 m. choco^de*---- döiicata CHOCOLADE - - aeiicata CHOCOLADE aeiicata CHOCOLADE mw» cKyicata CHOCOLADE"™—"» cfieücata CHOCOLADE Albert Heijn repen - de lekkerste repen en toch zo laag in prijs! Nee, integendeel, eet gerust andere groenten, maar maak er dan een slaatje bij met een saus van citroensap. Denk ook eens aan die verrukkelijke veldsla in de winter, aange maakt met uitgebakken spek en citroensap, of geef een halve grape fruit vooraf of een si naasappel toe. Bovendien zijn alle genoemde koolsoorten zeer fijn geraspt als sla te verwer ken, liefst aangemaakt met sla olie en citroensap, zout, peper en om er een feestelijk tintje aan te geven: fijngehakte pe terselie en walnoten. Het vita minegehalte stijgt aanzienlijk door de niet gekookte groente en de toevoeging van ci troensap. Nee, nooit bang zijn voor de aardappel die in de winter aan waarde in vitamine C verliest. Er is altijd wel een of andere mogelijkheid te bedenken. Ver werk daarom gerust overgeble ven aardappelen tot puree of bak ze, maar houd steeds gra pefruit, sinaasappels, citroen en peterselie bij de hand, om eventuele tekorten te dekken, j Veel succes met de aardappe len in de winter, u komt er beslist wel doorheen. familietube (netto 100 gr.) Gegarandeerd zuivere, zacht reinigende tandpasta, met frisse pepermuntsmaak. Let u vooral op de prijs. Die isvoorzo'nuitstekendetand- pastawelzoongelooflijk laag.

Allerhande | 1968 | | pagina 3