Hoe goede wijn goedkoop kan zijn IJ5 T 4?5 ch ROYCO ia Kmderveilijjheid Nitroform Meststof JONG LEDER DVERAL RONDNEUZEN ALLERHANDE NIEUWTJES Eieren Sinaasappel Sap *1/ Eenmalige verpakking slasaus en slaolie (o ^'WEL6ELEGENX .AH LICHT TIPJE VAN EEN SLUIER 0P_ Joegoslavische Runder Goulash 2 kilo 5!6 SOEP VOORAF-GESCHENKEN TOE 2 ALLERHANDE A MAART 1968 Lekker, vers, puntgaaf, schoon, constante kwali> teit. U wilt kwaliteltseleren. U wilt dat ze vers, puntgaaf, schoon, van constante kwa liteit zijn. Bij 'Welgelegen' eieren hebt u die garantie. Het kwaliteitsmerk ah op elk ei is uw waarborg. Maar uw controle gaat nog verder: op elke doos staat een da tumstempel. U ziet direct hoe vers uw 'Welgelegen' eieren wel zijn! 'Welgelegen' eieren zijn breukwerend verpakt in do zen van 10 stuks, in de soor ten klein, middel of groot. verser bij r Naar origineel Servisch recept en onder controle van de Joegoslavische regering speciaal voor Albert Heijn bereid en verpakt. Nederland is in de laatste jaren steeds meer wijn gaan drinken. Sinds 1950 is het verbruik verzevenvoudigd, onder invloed van het toerisme, maar vooral ook doordat tegen lage prijzen een steeds groter wordend assortiment konden aanbieden. Het wijndrinken, vroeger een bezigheid die alleen voor de beter gesitueerden was weggelegd, werd gaandeweg een luxe die bijna iedereen zich kan permitteren. Albert Heijn heeft deze ontwikke ling al heel vroeg voorzien en sindsdien bijzondere aan dacht geschonken aan dit artikel. Het verhaal gaat niet op, dat dranken die in SuperMarts goedkoper zijn dan in de gewo ne wijnwinkels, daarom van mindere kwaliteit moeten zijn. Veelal zijn zij volkomen gelijk waardig. Het prijsverschil is echter terug te voeren op de weg die de wijn is gegaan, voordat hij op zijn bestem ming in Nederland terecht was gekomen. blik inhoud 400 gram Makkelijker kan het niet! Even in een pan verwarmen. Daarna opdienen met rijst of spaghetti, macaroni, aard- j appelen of aardappelpuree. verser bij I Scherpe waarnemers Voor ±16 cent per glas direct uit Florida: Donald Duck zuiver (diepgevroren en 4 geconcentreerd) blikje 0.17 liter I Voeg drie éénheden water toe. Dat betekent 0.68 liter natuurzuiver sap of 6 gla zen. Alle smaak en vitamine C behouden (juist in de winter zo belangrijk). Bevat géén conserveringsmiddel. NIEUW BIJ AH! Voor uw kamerplanten en uw tuin: Zak Ter kennismaking NU Zakje 50 gram75 Nitroform is een geleidelijk werkende stikstof-kunst- mest. De stikstof wordt on der invloed van de bodem bacteriën vrijgemaakt en komt zodoende geleidelijk voor de plant beschikbaar. De werkingsduur van Nitro form is zes- tot achtmaal langer dan van conventionele kunstmeststoffen. albert heijn Voor Albert Heijn zijn in tal van gerenommeerde Europese wijngebieden specialisten actief die uit de betrokken streek zelf afkomstig zijn. Deze mannen, in totaal een stuk of twintig, hebben niet alleen de tong van de zeer kritische fijnproever, maar ook oren en ogen die wijd open staan. Zij volgen al le ontwikkelingen op de wijn markt op de voet en kennen doorgaans de persoonlijke omstandigheden van de boeren goed genoeg, om bij^. te kuri- nen vermoeden wie zijn oogst wel eens voor een zacht prijsje van de hand zou willen doen. Op advies van deze „wijnma kelaars" trekt de inkoper van Albert Heijn uit Zaandam naar Frankrijk, Spanje, Italië, Het gebruiken van een fles wijn gaat vaak gepaard met moeilijkheden met de kurk. Eerst kost het heel wat moei te. om hem te verwijderen en later blijkt hij te zeer uitge zet om weer in de flessehals te kunnen worden aange bracht. Voor tafelwijnen is dit een niet zo ernstig be zwaar, omdat zij na eenmaal te zijn aangebroken snel aan kwaliteit inboeten cn dus vrijwel direct moeten worden opgebruikt. Met zoete wijnen en met port is dat anders: zij kunnen blijven staan en zul len nog meermalen worden aangesproken. Daarom wordt op deze flessen meer en meer de kurk vervangen door een „pilferproof'-sluiting, een schroefdop, die van een ver zegelring is voorzien. Luxemburg of Duitsland om te beoordelen of er werkelijk van een goede aanbieding sprake is. Hele oogsten Doordat in de loop van de tijd zo'n enorm aantal Nederlan- Helfi Regenkleding te Amsterdam is verhuisd van de overvolle Spuistraat naar de afgelegen Zuidermolenweg, tegen Halfweg aan ongeveer, en produceert daar nu haar produkten die blijken te vol doen aan de doorsneewensen van de vaderlandse regen jaskoopster. Wat zijn die wensen? Moet een regenjas modieus zijn of zomaar recht - toe - recht - aan en dan liefst beige van kleur? Om modieus geeft het publiek niet, zegt Helfi; dat is jammer maar waar. Het vraagt een ferme jas en daarmee uit. Maar dat geldt dan alleen voor de oudere en daarbij vaak grotere vrouwen; de kin- ders eisen wel degelijk vlug ge, lichte, modieuze jasjes. Nu, die is men ook gaan maken en toen dat insloeg, toen dacht men dat ook voor de grotere maten deze modellen wel zou den kunnen dienen. Men nam ze in produktie en onlangs za gen wij zulke jonge modellen voor grotere maten; ze bete kenen een stap-vooruit op de weg naar verjonging van het silhouet in ons straatbeeld. De Nederlandse vrouw wil een kloeke jas die bovendien ook nog warm moet zijn. Van daar: toepassing van stevige stoffen (dat vindt de fabrikant prettig want hij verwerkt zul ke stoffen gemakkelijker dan dunne). Maar Helfi doet meer dan het maken.van fikse re genjassen (met die ingebouw de poging tot modieusheid): Helfi verkoopt de Eska Suède Coat uit Eindhoven; het gaat hier om het zogeheten „cuir jeunesse", jeugdleder. Heel jong zijn deze modellen! Heel jong! Heel kort dus ook. Met metalen gespen en andere padvindertjes-elementen. Le der dat tamelijk log valt, kan héél goed op de ranke le dematen van jong, jong volk je. Model Afro van Helfi '68: een regenmantel van Ter- lenka poplin met brede ceintuur en schouderstuk in contrasterende kleur; de jas toont een tegemoetkomen aan de wens naar modieuze toetsen. ders bij Albert Heijn zijn inko pen is gaan doen, is het nu regelmatig verantwoord oogsten in hun geheel op te kopen. Het is duidelijk, dat dit voor de wijnbouwer een zeer plezierige transactie is, omdat hij in één slag van vele zorgen wordt verlost en op grond daarvan pleegt hij een behoor lijke reductie op de prijs toe te passen. De hoeveelheid wijn die men direct in Nederland nodig denkt te hebben, wordt daarheen per tankwagen over gebracht; de rest blijft opgesla gen in het land van oorsprong, omdat zij nergens een betere behandeling kan krijgen dan van de ware specialisten, die al hun aandacht aan de kostelijke drank kunnen schenken. In Zaandam belandt de daar aangekomen wijn ten slotte in flessen door middel van een ul tramoderne bottelinstallatie, waarmee de kosten zeer laag kunnen worden gehouden. Tegenover deze simpele pro cedure staat de veel omslachti ger gang van zaken die is ge volgd met de produkten die in de normale wijnwinkels zijn te verkrijgen. De agenten die de belangrijke buitenlandse wijn huizen in Nederland vertegen woordigen, komen eraan te pas, de importeurs, de gros siers, enfin, een reeks van menselijke schakels die geza menlijk een sterk prijsverho gende factor vormen. Hogere eisen Intussen is het punt bereikt, waarop het bijna niet meer mogelijk is nog nieuwe wijnen in het populaire genre te vin den. Zelfs in de kleinste AH-zaken worden 32 verschil lende soorten aangeboden, in de grootste 63. Omdat gaande weg in ons land een omvang rijk leger van ervaren en veel eisender wijndrinkers is ontstaan, is Albert Heiin be gonnen de sortering uit te breiden met klasse wijnen voor lage prijs. Frankrijks meest vooraanstaande wijnge bieden zijn in deze nieuwe se rie vertegenwoordigd: Cóte de Beaune Villages, een rasechte, rode Bourgogne (ƒ3,75); Pouilly Fuissé, een witte Bourgogne (ƒ3,95); Chateau de Roques, een rode, kwalitatief hoogstaande Bor deaux 3,50) Chateau Montluc, een spran kelende drank, die zelfs ken ners zonder aarzelen voor Champagne zouden verslijten; die naam mag deze wijn echter niet dragen, omdat zij niet uit de betrokken streek, maar uit het Département Gers af komstig is (ƒ6,95). En dan noe men wij nog uit Portugal de Avélar Rosé 3,95) een van die iets koolzuurhoudende rosés waar dit zonnige land terecht beroemd om is. Honingcake De ingrediën- ten voor deze I cake zijn de vol-/ gende: 250 gram> boter, 250 gramV honing, 225 gram bloem, 25 gram maïzena en 5 eieren. Voor de garnering: honing en slagroom. Roer de boter tot room en voeg er vervolgens stuk voor stuk de eierdooiers by. Daarna gaan bij kleine hoe veelheden de gezeefde bloem en maïzena in de kom. Ver volgens komt de honing het gezelschap versterken. Klop de eiwitten stijf en werk ze zo vlug mogelijk door het deeg. U hebt een cakeblik goed met boter ingewreven, u doet het deeg erin en u laat de cake in een matig warme oven in ongeveer 1 uur bruin en gaar worden. Laat de cake op een taart- rooster afkoelen, strijk er daarna wat honing over en garneer de cake, zo u dat zint, met wat styf geklopte ZONDER PRIJSVERHOGING: Sinds geruime tijd verkoopt AH ook slasaus en slaolie in «een zoge naamde „eenmalige" verpakking. Flessen, waarvoor geen statiegeld wordt berekend en die dus, als de inhoud op is, zonder meer de weg naar de vuilnisemmer kunnen bewandelen. In overeenstemming met de uitspraak, die AH heeft gedaan by de invoering van de eenmalige verpakking van jam, is dan ook ondanks deze nieuwe verpakking de prijs voor bovengenoemde artikelen niet verhoogd. Het enige AH-artikel, waarbij een prijsverschil helaas niet te ver mijden was, is de azijn in eenmalige verpakking, maar daar is dan ook naast deze verpakking de verpakking-met-statiegeld van weleer in de sortering gebleven. De klant kan dus zelf haar keuze bepalen. (Advertentie) Bij 20 lekkere Royco-soepen spaart u spelenderwijs Op elkzakjezit een zegel voor waardevolle artikelen Gratis of met forse korting. ALLE GESCHENKEN FRANKO THUIS zwoor*»-»» „Asemen en wasemen" Er vindt in vele vaderlandse (en buitenlandse) moderne keukens (zeg maar keuken tjes) een geducht wasemen plaats en dat vraagt een even geducht asemen. Een keuken, waarin gekookt en gebakken wordt en waarin vele wasem wolken ontstaan eist een goe de ademhaling ofwel ventilatie. Daaraan schort het nogal eens; de bouwkunst is nog lang niet zover gevorderd als de astronautica ofschoon de eerste toch, menen wij in onze aardse nietigheid, van zeer groot belang is voor de mensheid. Hoe modern we ook aan rommelen in de woningbouw, al te vaak faalt de ventilatie in de keuken en staat moeder aldaar met hoogrood gelaat, doortrokken van etenslucht, te zwoegen en zij denkt, moeder, aan de dagen dat haar eigen moeder, in zo'n knots van een keuken, waar plaats was voor gezellige toekijkerds, onder een machtige keukenschouw haar kookbezigheden verricht te, nog niet aangeraakt door de hoog-wetenschappelijke bouv/geleerdheden van deze tijd. En dus beschikte over voldoende ventilatie. Om kort te gaan: de behoefte aan ven tilatie heeft denkers aan het denken gezet en uitvinders aan het uitvinden. Het resultaat (een van de resultaten) is de Futurum Af zuigkap die uit Zweden komt en aldaar een machtig succes werd. Deze Futurum nu wordt boven het fornuis aangebracht en zuigt met kracht, door een slimme gleuf in de onderplaat en de zijkanten, per uur 440 kubieke meter lucht weg. Een woord, een monter woord, over de gele glorie die de mimosa is; een voor- jaarsbloeiseltje van grote schoonheid. Maar ja: wij we ten wat u zeggen wilt: mi mosa verwelkt zo schielijk. Mimosa wordt gekocht en ihoè rap men zich ook huiswaarts haast, het bloeisel verwelkt voor men thuis is. Mimosa is tot nu toe! zo zwak ge weest als eischuim, als kalver liefde. Tot nu toe, schreven wij daar. Ja: tot nu toe. Want: een vaderlandse heer, de ir. C. Buys woonachtig in het Franse La Londe, alwaar hij beroepshalve anjers kweekt, heeft iets moois uitgevonden: hij is erin geslaagd mimosa dusdanig te kweken dat men nu, gewoon als snijbloem de mimosa in de kamer kan zet ten om haar dan vervolgens geleidelijk-aan in volle glorie te zien ontbloeien. Ontluiken. Mimosa, in de wetenschappen aangeduid als „acacia", was eens alleen bekend als sier heester aan de Franse en Ita liaanse Rivièra. Pas na 1900 vond men, bij toeval, een middel om de afgesneden mi mosa-takken geforceerd tot bloei te brengen; de takken werden bepaald „met geweld" getrokken. En dat verklaart dat ook hun snelle verganke lijkheid: de dingen werden vrijwel dood getrokken. Een wasvrouw uit Cannes was het die, in 1880 of daar omtrent, ontdekte dat nog-niet-bloeiende takken mi mosa die zij in haar voch- tig-hete washok had geplaatst, snel tot bloei kwamen. Men had het gevonden! Voortaan plaatste men mimosatakken in. gesloten ruimten die tot 25 graden C werden verwarmd en waarin een vochtigheid heerste van zeker 85 percent. In anderhalf tot twee dagen werd daar de heester getrok ken en vervolgens, per bos, verpakt (de laatste jaren in plastic) en ijlensvlug per vliegtuig verzonden naar lan den waar de gele bloem fleur kon geven aan duistere win terdagen. Tien jaar nu heeft ir. Buys gemierd alvorens hij tot zijn vinding kwam. Hij zocht het, als chemicus, in een speciaal voedingsmiddel dat in het water gedaan moet wor den. Groene mimosa, zo gesneden, komt niet tot bloei in een normale kamertempe ratuur. Maar met het middel van ir. Buys gebeurt dat wel. En dat middel nu vormt het belangrijke bestanddeel van r Mimosa-Chrysal, een nieuw produkt van H. P. Bendien N.V. te Naarden en de vader van Pokon en Chrysal, ons al len welbekend. Nu dan wordt de mimosa, als doodgewone levende tak en niet als zie kelijk verwelkt bloesempje dat onderweg al zijn pluizigheid verliest naar onze noorde lijke landen gevoerd en dan gewoon in de huiskamer gezet en, met behulp van de Mi mosa-Chrysal tot bloei bracht. De takken worden groen in de handel gebracht; d.w.z. tegen de tijd dat de eerste knoppen gaan zwellen. Ze worden gesorteerd in Zuid-Frankrijk en in plastic zakken verpakt waarbij men tevens de Mimosa-Chrysal pakt. Het proefstation van de bloemisterij te Aalsmeer schreef ons desgevraagd: „Mi mosa-Chrysal maakt de bloei van verschillende mimosa-va riëteiten, die in knoptoestand gesneden zijn, in de vaas vol ledig mogelijk waarbij de Kleine mensjes „Kleine muisjes hebben kleine ivensjes, beschuitjes met gestampte mensjes", al dus luidt een vrolijk rijmpje van John O'Mill. Met een variant daarop zouden wij willen zeggen: „Kleine meisjes wensen zich aldus een jurk zoals haar grote zus". Aan dat verlangen voldoet Bleyle met dit nu reeds geshowde zomerjurkje voor de mooie dagen, die nog moeten ko men. Het is gemaakt van de zo gemakkelijk te was sen en te drogen stof „Diolen-Loft" Men staat vaak versteld van het feit dat zovele ouders (wie „niks kan overkomen"!) hun kind mee laten rijden op de voorbank van de auto, waar het zodra er iets mis gaat, of schielijk remmen noodzakelijk wordt, als een knikker rondrolt met alle risico's van dien. Men ziet moeders met baby's op de schoot. Dit is natuurlijk erg gevaarlijk. Kinderen, en trou wens ook uw huisdieren, lo pen groot gevaar als zij los op de voorzitting meerijden. Bovendien, vormen zij wip pend, hippend, draaiend en tollend, een gevaar voor de bestuurder. De auto industrie is voortdurend bezig met het bevorderen en verhogen van de veiligheid in het autover voer. Van Ford is dan ook de kinderbeschermer die men op de foto ziet; een zogeheten „Tot-Guard" ofwel „Kleuter beschermer" die, na vele proefnemingen met poppen, werd gemaakt. De beschermer bestaat uit een hol-gevormd schild van polyethyleen, een 7YZ cm hoge zitting van het zelfde materiaal en een uit- neembare schuimrubber be kleding voor de binnenzijde van het schild. De „Tot- Guard" kan ook in Europese wagens worden gebruikt en dan in de modellen bijv. die be vestigingspunten bezitten voor autogordels (ook op de achterbank dus). De „Tot- Guard" wordt met zo'n gordel op de plaats gehouden en de kleine zit zo veilig als een kieken in het ei. bloemen 5 "tot 7 dagen goed blijven." De foto laat twee bosjes mimosa zien van de soort Mirandole. Links: de mi mosa die vijf dagen op water heeft gestaan; rechts dezelfde soort maar nu gevoed met Mi mosa-Chrysal. Goed nieuws dus voor minnaars (en minna ressen) van de gele, geurende weelde die levende mimosa is! fe~ Horlogenieuws Te Neuchatel de vorderin gen van de Zwitserse horlo ge-industrie bestuderend, werd Rondneuzer getroffen door een geheel nieuwe vin ding der Zwitsers. Het Cen tre Electronique Horloger, een gezamenlijke researchorga- nisatie van de Zwitserse uur werkindustrie, heeft aan de leden het eerste kwarts-polshorloge getoond; het voorwerp is de vrucht van zes jaar navorsingsarbeid. Nu is de vraag: wat is zo'n kwartshorloge? Deskundigen legden het ons zo uit: men heeft een kwarts in een voor het polshorloge aangepaste grootte, te zamen met gemini- aturiseerde circuits (het gaat dus om elektrieke horloges!) kunnen toepassen. De kristalkwarts die in dit nieu we horloge de klassieke ba lans-spiraalsystemen vervangt (de aloude tikkertjes, het har tje van uw huis - tuin - en keukenklokje) is, na de atoom klok (want die is er ook al) het -meest accurate tijdmeter- tje dat de mens heeft uitge vonden. En „binnenkort" dus ook aan uw pols mee te voe ren naar waarheen u maar wilt gaan. Rondom het open haardvuur Menigeen droomt van een open haardvuur in huis. Me nigeen hééft reeds zulk een vuur; tellingen hebben uitge wezen dat er zo'n kwart mil joen branden in ons land. Met andere woorden: waarom zoudt ook u eens niet rondkij ken naar de mogelijkheid zulk een haard te doen aanbren gen? Ons kwam, een dezer da gen, onder ogen een pocketje dat samengesteld is door Bell- fires, Industrie en Handelmij. n.v. in Hapert, N.-Br. (op de weg van Eindhoven naar Turnhout); het betrof de 12e druk van dit werkje! Het boek je (ca. 60 pagina's) is een bron van informaties, men kan het aanvragen bij Bellfires (tel. 04977-1851). Wol weer grote mode Niet alleen in de vorm van allerlei poeszachte jersey's, wevenits, cashmirs, shetlajids, lambies en anderszins natuur zuivere tricotages zal w o l komend seizoen weer een grote rol in de mode spelen, maar ook op andere wijze verwerkt. Dat tonen deze twee jeugdige modellen wel aan; ze zijn nog bestemd voor de winter, maar hun stijl is al geheel die van de mode die komt. Het zijn jur ken; de linkse is blauw, de rechtse is bruinrood. Duidelijke lijn Er valt niet meer aan te ontkomen: de coupe van het herenkostuum wordt steeds strakker en aansluitender. Dat tonen deze twee zomer- modellen '68 duidelijk. Ze werden ontworpen in de Terlenka Young collectie voor komend seizoen. Cosmetica en cultuur Hoezeer de cultuur en in dit geval de literatuur invloed hebben op de Fransman, blijkt uit het feit dat een be roemd Parijs' cosmetisch be drijf genoemd werd naar het pseudoniem van een befaamde schrijver, Stendhal, de auteur van o.a. „Le rouge et le noir" (1831) en van „La Chatreuse de Parme" (1839), waarin tus sen haakjes een ooggetuige- verslag van 'grootse conceptie van de Slag bij Waterloo wordt gegeven. Stendhal die eigenlijk Henri Beyle heette en die van 1783 tot 1842 leef de, maakte onder Napoleon alle Duitse veldtochten mee en later ook de Slag bij Wa terloo. Zijn pseudoniem Stendhal ontleende hij aan de geboorteplaats van de be roemde Duitse archeoloog Winckelmann, die door zijn studie van de klassieke oud heid, grote invloed had op de op het classicisme geïnspireer de modestijlen van de napole ontische tijd en die van de periode daarvoor. Met an dere woorden: aan al die cul tuurzaken nu is het cosme tische bedrijf Stèndhal ver want en dat is een opmerke lijk feit, menen wij. Verschei dene artikelen van dit Huis rijn genoemd naar figuren uit zijn romans. Voor het bad maakt Stendhal bijvoorbeeld „Bain d'Armance" en zijn mascara en lipsticks zijn ge baseerd op het „Rouge et noir". En dan is daar Sanse- verina, de heldin van „La Chartreuse de Parme" wier naam een schoonheidsserie dekt. En nu dan brengt Stend hal, als noviteit, een eau de toilette van fris karakter dat „Chartreuse de Parme" heet en dat een liefelij k-roman- tische en toch moderne toets geeft. Wie nu weet dat een „chartreuse" (uit Parma dan) volgens het woordenboek kan zijn: 1) een Karthuizer klooster, 2) een eenzaam land huis, 3) soort likeur en 4) een Karthuizemon, die kan wel nagaan!

Allerhande | 1968 | | pagina 2