PMC biedt leden fantastische primeur Reprodukties Meesterwerken op schilderslinnen 1 Drukken van reprodukties eist veeI wakmanscha? Behoeders en behouders van de kunst' Prijs: f 10.= in PMC-cheques Betaalcheques van de PRiO ■IIIIIIIIIIWI Voorlichtings centrum PMC VERENIGING REMBRANDT HELPT VELE MUSEA GOED BEKEKEN kliert Heijn N.V. - Zaandam Aller SAH001000143 Allerhande maal 1968 HOFLEVERANCIER Maart 1968 oplage 1.803.000 13e jaargang no. 2 (142) Riviergezicht bij winter van Aert van der Neer (51 bij 63 cm) eigendom RijksmuseumAmsterdam (bestelnr. C 416). ken, die in de pers worden gemonteerd. In een paar woorden ver teld komt het hierop neer: uit de dia worden „half toon deel-negatieven" „getrokken". Daarvan worden „raster- positieven" gemaakt, die vervolgens worden geretou cheerd. Laatste fase vóór het drukken is het overbren gen van de afbeeldingen op de aluminiumplaten (voor el ke kleur is één plaat nodig). Als de pers dan eindelijk gaat draaien, drukt de eerste plaat de eerste kleur op het canvas. Als het vereiste aan tal is gemaakt, wordt de tweede plaat gemonteerd en komt de tweede kleur op het linnen. Dat gaat zo door tot alle kleuren op het schil- derscanvas zijn gedrukt en de reproduktie is voltooid. Resultaat is een prachtig voorbeeld van klassewerk, gemaakt door over het alge meen jonge en enthousiaste vakmensen, die er een eer in stellen, hun historische be roep hoog te houden. Reprodukties van Hollandse meesters op echt schilderslin nen! Dat eist een techniek, waarvan de Amsterdamse drukkerij Senefelder voor ons land de primeur heeft. Dank zij de opdracht van Albert Heijn kan het zeventig jaar oude bedrijf, dat op het gebied van bijzondere druk werken een goede naam heeft, het speciale procédé thans op grote schaal toepas sen na een reeks geslaagde proefnemingen, waarover de meest kritische deskundigen in vervoering raken. Met reprodukties van schil derijen op papier heeft Sene felder ruime ervaring door de relaties met Donald Art Com pany Incorporated, New York, die op de Amerikaanse markt een enorme afzet heeft. Jaarlijks maakt de hoofdste delijke drukkerij gassen de twee- en driehonderd repro dukties voor „Donald Ar*". Na een studiereis naar het bedrijf in de Verenigde Sta ten introduceerde directeur C. M. Jacobson (44) de techniek van het drukken op schil- derscanvas in Amsterdam. En met groot succes! Het maken van reproduk ties op papier vraagt veel vakmanschap; reprodukties op schilderslinnen eisen nog meer. Dat ligt ook voor de hand: papier en canvas zijn twee totaal verschillende ma terialen. Voor het drukken op schil derslinnen uit Amerika geïmporteerd, omdat het in Europa (nog) niet machinaal wordt gemaakt zijn specia le inkten en droogmethoden nodig, om dan nog maar te zwijgen over de fotolitho's, die volgens een speciale ma nier moeten worden vervaar digd. Ofschoon zij in grote aan tallen van de pers komen, is de vervaardiging van repro dukties op linnen allesbehal ve „massawerk". Voordat het eigenlijke drukken volgens de offset-methode begint, heeft een team van geschoolde vakmensen weken lang aan de voorbereidingen gewerkt. Het is een lange en voor leken ingewikkelde weg, die moet worden afgelegd om van de dia van het kunstwerk de aluminiumplaten te ma- Het PMC Voorlich tingscentrum is thans tele fonisch aangesloten onder nummer 020 - 196708. Voor de goede orde wij zen wij er even op dat uitsluitend inlichtingen over de premies kunnen worden verstrekt. Vragen betreffende levering van reeds bestelde premies kunnen uitsluitend door de PMC in Zaandam be antwoord worden. Voor storingsmeldingen dient men zich te wenden tot de PMC-Service, Vaartweg 43a te Hilversum. Tele foon: 02150-41656. De door de banken in Nederland ingevoerde wij ze van betaling met betaal cheques wordt in de prak tijk thans ook door PMC-leden gebruikt. Hier tegen is geen bezwaar, maar men dient er reke ning mee te houden dat wanneer een betaalcheque wordt toegezonden aan de PMC geen betaalpas wordt getoond, waardoor de beta ling pas kan worden geac cepteerd nadat de bank het bedrag heeft overgemaakt. Met de afhandeling is daardoor enkele dagen meer gemoeid. Wel dient men er op te letten dat de op de toegezonden girostor- tingskaart vermelde re gistratienummers worden overgenomen op de betaal cheque. Opnieuw is het de PMC gelukt een primeur voor haar leden te lanceren. Ditmaal is het een serie kleuren-; reprodukties gedrukt op schilderslinnen. De aanbieding van deze wel zeer bijzondere primeur kwam tot stand in samenwerking met de Donald Art Company Ine. (Amerika), de Vereniging Rembrandt en de drukkerij Senefelder. Door het toepassen van een speciale in Amerika ontwikkel de techniek, die nodig is voor het reproduceren op canvas is mede door het vakmanschap van de drukkers bij Senefelder een verbluffend resultaat be reikt. Het origineel word* hier door namelijk zeer goed bena derd. Donald Art Company Inc. bezit het copyright van deze speciale techniek. Hiermee is een goede wanddecoratie be taalbaar geworden en is het mogelijk zo nu en dan eens te wisselen. De prijs per stuk is bijzonder laag gehouden en bedraagt slechts 10,- in PMC- cheques. De Vereniging Rembrandt adviseerde de PMC in de keuze van de gereproduceerde meesterwerken. Deze vereni ging heeft zich als taak gesteld Nederlandse kunstwerken voor ons land te behouden. De PMC heeft besloten van elke verkochte reproduktie een gulden af te staan aan de Ver eniging Rembrandt. Elke reproduktie wordt apart in een kartonnen koker toege zonden. Men kan kiezen uit de volgende werken: 1. Jonge vrouw over onder deur kijkend van Rembrandt Harmerasz. van Rijn (61 bij 51 cm 'bestelnr. C 411). 2. Witte Rozen in groene pot van Vincent van Gogh (51 bij 66 cm bestelnr. C 412). 3. Abstract van Karei Appel (61 bij 49 cm bestelnr. C413). 4. De Herengracht te Am sterdam van Jan van der Hey- den (37.5 bij 44.5 cm bestelnr. C 414). 5. Vaas met bloemen, fruit en oester van Jan Davidsz. de Heem (54 bij 51 cm bestelnr. C 415). 6. Riviergezicht bij winter van Aert van der Neer (51 bij 63 cm bestelnr. C 416). Het „wandklaar" maken van deze prachtige reprodukties kan op verschillende manieren ge beuren. Natuurlijk is de meest veilige weg dit over te laten aan de vakman waar men keuze kan maken uit verschillende soor ten lijsten. Voor de erg handi ge doe-het-zelver de volgende raadgevingen. Het opplakken kan gebeuren op 16 mm dik spaanplaat of meubelplaat. Opplakken Welk materiaal men echter Primeur voor Nederland SuperMart met twee verdiepingen Op 13 februari jl. is aan het Karei de Groteplein 18 te Deventer de eerste AH SuperMart geopend met twee verdiepingen. De verkoopoppervlakte beneden bedraagt 660 m2. Hier worden verkocht: kruidenierswaren, vlees, groente/fruit, delicatesse n, brood, gebak, vleeswaren. De eerste verdieping heeft een verkoopopper vlakte van 975 m2 en hier worden verkocht: huishoudtextiel, japonnen, rokken, kinderkleding, huishoudelijke artikelen, lederwaren, verlichting, bijouterieën, speelgoed, pa raplu's, grammofoonplaten, drogisterij-artikelen, bollen en zaden, pockets en tijdschriften. Beneden staan zes grote check-outs en boven 2 klei ne. Er is een speciale ruim te waar de klant, na het afrekenen beneden, haar boodschappenonder toe zicht kan achterlaten, zo dat ze boven verder kan gaan winkelen. Er is een ruime parkeer gelegenheid. ook gaat gebruikenhet moet altijd worden tegengeplakt. Dit wil zeggen, dat op de achterzij de van de spaanplaat of de meubelplaat stevig pakpapier of kaftpapier zal moeten wor den geplakt om kromtrekken van het hout te voorkomen. Het is natuurlijk het verstandigst om hiermee te beginnen. Dit is alvast eèn goede oefening. Gebruik bij het plakken ge wone behangerslij m. Let er echter wel op dat de lijm sterk geconcentreerd is en dat er geen klontjes in zitten. Na het tegenplakken komt het opplak ken van de reproduktie. Smeer eerst de achterzijde in en laat j de lijm daarna ongeveer een minuut indrogen. Hierna kan I de reproduktie op de gekozen ondergrond worden gelegd. Leg over de goede kant van de re- produktie een van te voren klaargelegd stuk schoon papier en druk hierop vanuit het mid- den het linnen naar de zijkan- ten vast Spannen op spieraam Koop een spieraam op de maat van het beschilderde vlak. Zorg dat het raam góed 1 haaks in elkaar zit. Leg repro- duktiezijdfe naar beneden (een stuk schoon papier er onder is aan te bevelen), leg hierop het spieraam. Let er op dat het raam precies op het geschilder de vlak ligt. Door de repro duktie tegen het licht te houden kunt u op de achterzij de bijv. de hoeken aangeven zodat u zekerheid hebt. Het linnen wordt vastgezet met kleine kopspijkertjes of nietjes. Eerst in het midden van de zijkanten waarbij de tegenover elkaar liggende kan ten achter elkaar worden vast gezet. Hierbij het linnen goed aantrekken. Daarna op ca. 8 cm afstand het volgende spijkertje, weer in dezelfde volgorde. Nooit één zijde van het doek eerst geheel vastzetten. De hoeken worden het laatst zo plat mogelijk omgeslagen en daarna vastgezet. Elke reproduktie is voorzien van een bijlage, waarop gege vens over schilderij en schil der en tips voor het wand- klaarmaken. Hoewel iets afgeweken moest worden van de maten van de originele schilderijen is geen gedeelte afgesneden. Ze zijn in verhouding lot do oorspronke lijke maten verkleind. Jonge vrouw over onder deur kijkend van Rembrandt Harmensz. Van Rijn (61 bij 51 cm). Het origineel is ei gendom van The Art Institu te of Chicago (bestelnr. C 411). Het herenhuis aan de Prinsengracht in Amster dam is slank en statig en de twee mannen die bin nen zitten te praten horen er precies thuis. „Ja, je ontmoet dikwijls mensen die er geen idee van heb ben wat de Vereniging Rembrandt is." Het is jhr. F. J. E. van Lennep, oud-voorzitter (en ere-lid) van de Vereniging Rembrandt, die aan het woord is. Tegenover hem de heer D. F. W. Langelaan, de voorzitter van dit moment, die zegt: „Sinds 1930 zijn schilderijen ten minste tien keer zo duur geworden. We mogen zeggen, dat er nu oraktisch geen museum in Nederland is of het heeft met de steun van onze Vereniging iets gekocht." Rembrandt houden De Vereniging Rembrandt. Juist, zullen die meesten denken, die houdt zich dus bezig met werken van Rem brandt en maakt wellicht de figuur van de schilder meer bekend onder het publiek. En dat is het dan. De zaken lig gen gelukkig iets an ders. Terug naar het jaartal van oprichting: 1893. „In die tijd gingen hele kunstcollecties de grens over, met name naar Enge land", zegt jhr. Van Len nep. „Er werd een veiling gehouden, waar een groot aantal tekeningen van Rem brandt onder de hamer I kwam en een klein aantal l Nederlandse kunstliefhebbers wilde de zaak hier houden. I Dat is het moment geweest, I waarop de Vereniging Rem- 1 brandt werd opgericht en I meteen vormde men een lan- i del ijk bestuur". door P. W. BUSSEL De trekbel en de contributie is minimaal tien gulden per jaar. Dat is dus één bron van inkomsten. Dan heeft de Vereniging een eigen vermogen van ruim vijf ton en daarnaast een na tionaal fonds dat de heer Van Lennep nog heeft helpen oprichten waar ook dik zes ton in kas is. Dan krijgen we dus gelukkig regelmatig legaten en belangrijke bijdra gen uit het Prins Bernhard- fonds." En als uw vereniging een subsidie heeft gegeven aan een museum voor de aankoop van een schilderij, van wie is dat werk dan ei gendom? „Van het museum, in z'n geheel", zegt de heer Lange laan, Geen ton erbij Het is geen eenvoudige taak voor het bestuur van de Vereniging Rembrandt om bij aanvragen „ja" of „neen" te zeggen. Men had eens bij na een prachtig jongenspor tret van Rembrandt gekocht, maar men greep ernaast en het ging naar Amerika. „Had ik er een ton bij gedaan, was het misschien hier gebleven", vertelt jhr. Van Lennep. „Maar zoiets moet je in en kele seconden beslissen en na derhand heb je toch echt ver antwoording af te leggen tegenover het bestuur. Maar het is verschrikkelijk wat er de vorige eeuw uit tegenover het bestuur. Maar zit uit ons land is weg gegaan." Meneer Langelaan, hoeveel leden zou u eigen lijk willen hebben? De voorzit ter heeft geen moment no dig voor zijn antwoord „Vijf tigduizend", zegt hij. „En die mogelijkheid moet er in zit ten ook. Want vergeet niet dat het lidmaatschap ook gratis toegang geeft tot prak tisch alle musea die we in Nederland hebben". (Aan melden bij de Vereniging Rembrandt, Prinsengracht 851, Amsterdam.) En wat doet nu de Vereni ging Rembrandt? Wel, hoofd zakelijk helpen op plaatsen, waar het om kunst-redden gaat en waar de portemonnee leeg is. Jhr. Van Lennep: „Soms is een museum blut, om het maar ronduit te zeg gen en dan geven we bij voorbeeld een renteloos voorschot". Alle musea in ons land kennen de Vereniging Rem brandt en weten de trekbel te vinden, wanneer dat nodig is. Voorzitter Langelaan: „Dan komt een museum bij ons met het voorwerp dat men wil aankopen en dus ook behoeden voor verdwij ning uit ons land. Men vraagt of wij financieel wil- 'en steunen. Het kunstvoor werp wordt door ons bijzon der nauwkeurig bekeken en als er besloten is dat we het echt de moeite waard vinden, dan verlenen we een subsi die." Maar meneer Langelaan, hoe komt de Vereniging Rembrandt dan aan geld? Alleen maar via de leden? „We hebben", antwoordt de heer Langelaan, „over heel het land verdeeld 2400 leden Natuurlijk heeft de Vereni ging Rembrandt in de loop van de jaren Rembrandts aangekocht of naar ons land teruggehaald, maar men subsidieert net zo goed mo derne beeldhouwwerken, men helpt bij de aankoop van antiek speelgoed (voor het museum De Drie Harin gen in Deventer), men steunt de aankoop van twee zilve ren zoutvaten voor het Van Gijnmuseum in Dordrecht of de zilveren beker voor het Zeeuws Museum in Middel burg. Voor vervolg zie pagina 3 FOTO BOVEN: Met een afbeelding van „Titus met de monnikskap" in de hand vertelt de voorzitter van de Vereniging Rembrandt de heer D. F. W. Langelaan over bet doel van z(jn ver eniging. En jhr. F. J. E._van Lennep kamerheer van de Koningin en oud-voor zitter van de Vereniging Rembrandt gooit er af en toe opvallende details tussen door. f

Allerhande | 1968 | | pagina 1