li .Nederhorst' is het al klok wat de klok slaat Maak eens een aparte schotel Over hortin'. t MM nu ook <52* soep-in-blik f v i?»L59 Rode Kool OUD AMBACHT IN NIEUWE STUL Sinas UHTIG MILLE SPECIALITEITEN KEUZE TIKKASTJES RABAT Oploskoffie Erwtensoep Albert Heijn's boekenservice j 1 IV - uyRT 1968 ALLERHANDE A bet oude kasteel „Nederhorst" wordt een oud ambacht nieuw 1 ingeblazen: dat der klokkenmakerij. In de lange gangen en toe zalen van dit voorname gebouw tikken meer dan duizend Zen de tijd weg, want lang niet alle „schippertjes", „stoel- f en „kantoortjes" worden in een auto geladen om naar^ aller- tadk verre bestemmingen te worden getransporteerd. Kasteel- L. Jonker is namelijk, behalve bromfietsmotorenimporteur hloickenfabrikant, ook een verwoed klokkenverzamelaar en van zeldzame exemplaren die hij via allerlei kanalen op de kop 4 te tikken zal hij wèl natuurgetrouwe kopieën maken, maar Lr de hand doen dat nooit! En zo komt het, dat de heer tor een verzameling heejt die, naar wordt aangenomen, veruit grootste particuliere in ons land is. Vijfentwintighonderd klok- gn horloges. Alstublieft! gulin acht jaar is de heer iker thans eigenaar van het deel „Nederhorst" te Neder- <t den Berg. De restauratie verbouwing overigens i niet voltooid, slokten tot toe ruim zes ton op. Alleen aan hout moest een slordige jitig mille worden neerge- l De balken waren op de jenste lengte in ons land jtte krijgen en moesten daar- rechtstreeks uit Amerika «i.en. jen deel van het kasteel is rhuurd. Een ander deel her- Een staaltje van oud vak- jon schap: een Drentse stoelklok. rgt de klokkenmakerij. De rerige vertrekken zijn en blij- m bestemd voor de klokken- Üectie. De heer Jonker woont zelf t in het kasteel. Hij is erg comfort gesteld en woont in arden-Bussum. Momenteel derhandelt hij met de „Har- ine-Wolthers-Stichting" om steel, grond en inventaris mder de klokken!) voor een Bbolisch bedrag over te Hij wil voorkomen, dat in erfgenamen het later in m hoofd zouden krijgen het üt, (dat ook historisch een ote waarde vertegenwoordigt) verkopen. De heer Jon- r kan, als de plannen door- an, als conservator (en fabri- nt) zijn werk blijven doen. iter kan de Stichting er mis- hien wat nu voor de heer aker om diverse redenen iet mogelijk is een open- lar museum van maken. Wat niet wegneemt dat de chte serieuze liefhebber van irte welkom is op het kasteel, laar alleen: na (telefoon 02959 12569) afspraak. te taxeren bezit. Binnenkort zullen die „tikkastjes" worden geregistreerd. Van zijn hobby een beroep makend is de heer Jonker er toe gekomen zelf ook klokken te vervaardigen alle maal „antieke". Schippertjes, stoeltjes, Zaanse klokjes, kan toortjes en nog een heleboel an dere mooie modellen worden sinds vorig jaar, toen de pro- duktie startte, gemaakt. In de mooie ruime show-hall van het kasteel hangen ze dan: kersvers uit de horlogeriewerk plaats. Fijn en secuur vakwerk. Voor een leek zijn ze niet van de echte antieke klokken te on derscheiden. Veel van de in „Nederhorst" gemaakte klok ken zijn bestemd voor de ex port naar Amerika. Maar er worden er ook ettelijke in ons eigen land en elders in Europa verkocht. In het begin van die negen tiende eeuw waren er in Friesland ontzettend veel klok- kenmakerijen. Alleen al de ge meente Sneek telde er zo onge veer twintig. Er werden in die dagen ook, (al ging alles nog met de hand) heel wat klokken gefabriceerd. Toen inmiddels de ankergang werd uitgevon den, werden er honderden staartklokken vervaardigd. De uurwerken, die de stand van de maan en de datum aanga ven, golden als een specialiteit. Erg in zwang waren toentertijd ook de mechaniekklokken met draaiende molenwieken of be wegende scheepjes. Of de klok ken met gemechaniseerde bij belse voorstellingen, zoals „Abrahams Offerande" of „Sa- lomo's Oordeel". Meer wereldse onderwerpen waren: de wande lende soldaat, de ballonvaarder en Vadertje Tijd. Door allerlei oorzaken on der andere: sterke concurrentie vanuit Duitsland liep de Friese klokkenindustrie in de vorige twee eeuwen steeds snel ler terug. En wat ook heel triest is: heel veel Friese klok ken, die tegen goedkopere regu- lateurklokken werden inge ruild, die slechts om de acht dagen behoefden te worden op gewonden, werden zonder meer vernietigd: de koperen uurwer ken werden voor oud-koper verkocht. Door het gestegen wel vaartspeil, door de toe ristenstromen uit andere lan den (Amerikanen!) is er de af gelopen jaren weer een enorme vraag naar die oude klok- Exotische toetjes van macaroni IJ ET is bepaald 11 opvallend dat er in ons kleine land nog zo wei- nig gedaan wordt met macaroni en vermicelli. Dat geldt niet alleen voor de hartige afde ling van ons menu maar ook voor de „zoete" sector. In India maakt men het vol gende gerecht van macaroni en men heeft er verder deze ingrediënten voor nodig: 125 gr macaroni, 125 gr boter, 125 gr suiker, een hal ve liter melk, een pakje va nillesuiker, 75 gr blauwe ro zijnen, 125 gr gesnipperde amandelen. En zo is de bereiding: U laat de rozijnen van te voren wellen in een weinig water. In de gesmolten boter laat u de rauwe macaroni een goudbruine kleur krijgen maar laat ze vooral niet te donker worden! Intussen hebt u de melk op het vuur gezet en u lost er al roerende de suiker in op. Laat de melk aan de kook komen en voeg er de macaroni met de boter hij. Vermeng alles goed en laat het geheel op een heel laag vuurtje sudderen tot de ma caroni gaar en de melk dik is geworden. Dan gaan de uitgelekte rozijnen en de ge- Klokken en nog eens klok ken, een mooie antieke Wijkse kachel en fraai oud koperwerk. Een kijkje in de sfeervolle hal van het kasteel Neder horst". ken-typen. Niet alleen naar de Friese, ook naar de Drentse, de Brabantse, noem maar op. En aangezien die vraag veel en veel groter was en is dan het aanbod zijn weer aller lei mensen zich op de vervaar diging van „antieke" klokken gaan toeleggen. In Friesland komt het klokkenmakersam bacht tot nieuw leven. En sinds ongeveer een jaar gebeurt dit dus ook in kasteel „Neder horst" op vrij grote schaal. Er is keuze te over. Klokken met scheepjesmechaniek zowel als notarisklokjes, schippertjes zowel als Zaanlandertjes. Het zal zelfs voor veel liefhebbers moeilijk zijn, uit het grote as sortiment een goede en juiste keus te doen! De vraag waarom die antieke klokjes in onze dagen weer zo in trek zijn wordt wel eens be antwoord met: snobisme. Maar dat hoeft toch lang niet altijd het geval te zijn. Net zo goed kunnen een verfijnde smaak, piëteitsgevoelens jegens het ou de, al is dit soms wat „kitsche rig", een rol spelen. Velen kie zen zeer bewust het oude, ver trouwde patroon van „grootva ders klok", waarbij men zich zo heerlijk rustig en kip-lekker voelt snipperde amandelen plus de vanillesuiker erbij. Een heerlijke „toe" die het voor deel heeft dat u ze zowel warm als koud kunt opdie nen. Ovenschotel van spaghetti met eieren Kook een half pond in stukjes gebroken spag hetti in ruim, zeer licht gezou-' ten kokend wa ter gaar; beslist niet zacht laten worden. Kook zes eieren hard, houd ze even onder het koude water en pel ze. Maak een gebonden witte saus; een béchamel-saus van 30 gram boter, 30 gram bloem en ongèveer een halve liter melk. Boter smelten, bloem erdoor roeren tot een glad papje en dan beetje voor beetje de melk erbij tot een mooie gebonden saus verkregen is. Hanteer nu met ijver de pepermolen, want de béchamel mag best een beetje pikant zijn, voeg er 'n geraspt sjalotje of klein uitje bij plus geraspte noot muskaat naar smaak en wacht nog even met zouten want u roert er ook belegen geraspte boerenkaas door en die is meestal nogal har tig. Blijf in de saus roeren tot de kaas is gesmolten. En proef dan of er soms toch nog wat zout bij moet. U neemt een vuurvaste schotel en giet een laagje saus op de bodem, daarop komt een laagje van de spaghetti, dan een laagje schijfjes ei (be strooid met wat zout en pe per en ieder schijfje ei voor zien van een dotje „Hot Ket chup" van Heinz). Daarna weer een laagje saus, weer eieren met toe behoren en u eindigt met de spaghetti. Bestrooi het ge recht ten slotte met een mengsel van paneermeel met geraspte kaas, giet er wat ge smolten boter over en laat er' in de oven een mooi bruin korstje op komen. Heerlijk met spinazie uit de diepvries maar natuurlijk ook met verse sla (hebt u de nieuwe „spinazie a la crème" al eens geprobeerd?). Macaroni met kalfsragoüt Hiervoor kunt u iedere soort macaroni nemen: alleboogjes, strik jes, schelpjes, en fin wat u maar wilt. De ragout kunt u kant en klaar in blik kopen. (Kalfsragoüt met champignons 425 gram voor ƒ1,59.) Wilt u de ragout zelf maken neem dan een pond kalfsborst en snijdt het in vrij grote dobbelstenen. In de pan smelt u een stukje boter en daar laat u de blok jes vlees in kleuren. Als ze bruin genoeg zijn strooit u er twee eetlepels bloem over en u roert de inhoud van de pan duchtig door elkaar. Als ook de bloem licht gekleurd De slótgracht met stenen brug waar vroeger de klap- brug nog furore maakte. Wat daar in kasteel „Neder- orst" is gegroeid, is begonnen i hobby. Al heel lang heeft heer Jonker een uitgespro- n interesse gehad voor alles it tikt en met name dan voor Idzame klokken. Hoofdzake- |k uit liefhebberij kwam hij ieidelijkaan in het bezit van n prachtige collectie, die nog leeds door bijzondere exempla- B wordt aangevuld. Zijn huidige verzameling ordt geschat op 1.023 klokken, teamaast heeft hij nog onge- «r 1.400 horloges. En verder i- ;en er in zijn woning nog fr. vijftig. Het is een moeilijk i iMnHNiiHiiiiNtniiiiniiiinniiniNHiiiuiiiii^ Bij Albert Heijn's Boe' kènservice kan men be- g «tellen 1. „Sla, slaatjes, snacks", §j door Hugh Jans 6,75; 2. „AllerHande reccp- ten", 6,75; 3. Café Fantasia 1,50. s De boeken kunnen wor- den besteld door storting van de vermelde prijs op postrekening 416905 t.n.v. Albert Heijn N.Y. Boe- kenservice, onder vermel- van het verlaugde boek. HiHiiiniiiiiiiniiiititiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiuiiiiiniiiiii?. Zo dichtte reeds Vader Cats die blijkbaar een genieter van dit heerlijke produkt was. En hij was niet de enige kunste naar die zich met bijen bezig hield. Hondius was verrukt over zijn eigen bijenvolken die hij op zijn landgoed in Zee land had en waar hij menig gedicht aan wijdde, maar ook Guido Gezelle en Vondel heb ben menige dichtregel over de „nijvere bijen" geschreven. Maar het verrukkelijkste proza dat ooit over onze „honing- producenten" werd geschreven is „La vie des Abeilles" (be staat in een Nederlandse ver taling) door Maurice Maeter linck, de grote Belgische schrijver. Hebt u wel eens gekeken naar een bijenvolk? U kunt ze zien in dierentuinen waar ze dan bedrijvig in de weer zijn achter een glazen wand, maar als u ooit in de gelegenheid bent om in een open bijen kast te kijken, doe het dan. Het is een fascinerend gezicht, maar u moet echt niet bang zijn want dat merken bijen onmiddellijk door hun uiterst scherp reukvermogen en dan is de kans gestoken te worden groot. En dat is hoe dan ook pijnlijk en onaange naam. Toch steekt een bij alleen als ze zich bedreigd voelt in tegenstelling tot een wesp die een bijzonder agressief wezen is en een enorme rover! Dat blijkt ook uit het feit dat hij rustig probeert honing uit de bijenkorven te stelen, iets wat hij meestal met zijn leven bekopen moet, want hij wordt door het bijenvolk zon der pardon afgemaakt. Het gaat te ver om u hier de bijzonderheden van de voor- Honing op brood maeckt de wangen rood. treffelijk georganiseerde bijen maatschappij te vertellen, maar wij mensen zouden er nog wel iets van kunnen leren, al verbeelden we ons dat we op organisatorisch gebied alles weten en kunnen. Wat de honing betreft: er bestaan vele soorten en dat is natuurlijk afhankelijk van het landschap waarin de bijen kasten staan. Op de heide ver garen zij de zo gewaardeerde heide-honing die hoog geno teerd staat, leven ze echter in de buurt van een lindeboom dan zal de onvolprezen lichte linde-honing het resultaat zijn, er bestaat bloemenhoning en uit koolzaad weten de bijen honing te puren evenals uit boekweit. Al die honingsoor- ten hebben een eigen kleur, geur en smaak. Natuurlijk speelt ook de manier van verwerken een grote rol. U kunt nl. een raat met honing kopen, nog hele maal met was afgesloten, dat is zonder enige twijfel de lek kerste, maar ook de kostbaar ste soort. In potjes koopt u de zg. slinger-honing (die wordt uit de geopende raten geslin gerd en van alle was gezui verd), daarnaast is er de lek- of zeemhoning, daarbij stoot men de raat stuk en laat de honing eruit lekken. Honing heeft al in de grijze oudheid een rol van betekenis gespeeld in de geneeskunde, de Ambrosia oftewel „Goden spijs" uit de mythologie zou niet anders dan honing ge weest zijn en Kanaan werd genoemd „het land van melk en honing". Maar niet alleen de mensen zijn zich bewust van de bijzon dere waarde van de honing, ook Bruintje Beer laat zich in is, voegt u er onder voort durend roeren twee glazen water bij en u blijft roeren tot de gladde saus mooi ge bonden is. Daarna gaan in de pan: zout naar smaak en vers gemalen peper, tijm, zeer fyn gehakte peterselie en een half blaadje laurier, twee ons champignons (goed gewassen en in plakjes ge sneden), een stuk of tien sjalotjes en als die er niet zijn, twee uien in dunne schijven gesneden, twee of drie verse gepelde tomaten, maar die kunt u ook vervan gen door tomaten-puree uit een blikje. Laat de ragout sudderen en kook in die tijd de maca roni precies gaar in ruim, licht gezouten, kokend water waarin een scheutje olie gaat. Als de macaroni gaar is, af gieten en uit laten lekken. Serveer de macaroni, in een voorverwarmde schaal, ver mengd met een stukje boter en geraspte belegen kaas. De ragout wordt apart opge diend. Alles behoort gloeiend Dp tafel te komen en als u het helemaal heerlijk wilt maken dan versiert u genoemde ra gout ook nog met een teentje knoflook! Chocolade-fondue Begrijpelijk is het wel dat er iemand op het lumineuze idee |kwam dat choco laderepen mak kelijk te smelten zijn en dat je daar natuurlijk gezellig mee kunt gaan spelen! De combinatie-mogelijkheden zijn namelijk eindeloos groot, vanaf het simpele blokje brood tot vruchten toe. Zonder réchaud en zonder aardewerk potje maken de Franse kinderen als zij na schooltijd genieten van hun „goüter" (een stuk stokbrood met een reep chocolade te zamen opgepeuzeld) de meest eenvoudige chocolade-fondue op de meest natuurlijke ma nier! Op een achtste liter slag room rekent u zeven choco laderepen van 30 gram per stuk, desnoods een reep meer want het mengsel moet zo dik zijn dat het beslist niet van de snoeperijen af kan druipen! De Delicata-repen in de drie smaken: melk, puur en extra bitter lenen zich hier uitstekend voor. Hun gewicht is 30 of 100 of 200 gram. Maakt u de chocolade-fon due voor volwassenen dan roert u er nog een lepel kirchwasser, cognac, rum of een andere drank van uw gading door. Voor de kinde ren werkt u natuurlijk zon der. U kunt er van alles in dopen, brood, beschuit, cake, langevingers, andere biscuit jes, maar ook vruchten, vers gekonfijt of uit blik. Amandelen (bruine velle tjes er van te voren afhalen) gembernootjes, kortom wat u maar aan de houten cocktail prikker kunt krijgen, leent zich voor dat nieuwe spel letje. Roer door de chocolade fondue eens de geraspte schil van een sinaasappel en doop er de sinaasappelparten in. Vergeet niet dat ananas en chocolade een perfecte com binatie vormen, dat een lepel honing er een zeer speciale smaak en aroma aan geeft, kortom laat uw fantasie de vrije loop en u zult verrast zijn van de vondsten die u doet! U begint overigens met de room langzaam en zachtjes te verwarmen en als dat is gebeurd dan breekt u de chocolade in stukjes en al roerende laat u ze in de room smelten zodat u de eenvou digste fondue in uw potje krijgt. Daarna gaat u dan spelen. En genieten en nief denken aan de lijn. Maar u weet: Lizz Taylor heeft ge zegd dat we best wat om vangrijker mogen worden Honingkoek Om een ho ningkoek te ma ken gebruikt 250 gram zelf rijzend bakmeel, 125 gram bruine basterdsuiker, 40 gram bo ter, 2 dl honing, 60 gram fijngehakte snippers sukade, 3 eieren, 1 theelepel kaneel poeder en Vz theelepel ge malen kruidnagelen. Roer de boter en de suiker samen schuimig, voeg er de honing bij plus de kruiden, een snippertje zout, de eie ren, de bloem en de gehakte snippers of-de sukade. Werk het deeg flink door elkaar." Neem een springvorm of een cakevorm, wrijf de vorm goed met boter in, doe er het deeg in en bak de koek in ongeveer 1 uur bruin gaar. albert heijn vruchtenlimonade fles inhoud 1 liter Vruchtenlimonade is overal te koop. Eén ding: die van AH is zijn geld waard. En dat is te proeven ook! Kwaliteit wint het altijd! verser bij Alleen bij Albert Heijn vieriingpot 200 gram (Advertentie) De beroemde, krachtige Ra- batkwaliteit voor de laagste vaste prijs van alle oplos- koffies! vereer bij AH-fijnproever met worst en varkensvlees 5 Erwtensoep 1 Deze smulerwtensoep is compleet en kant en klaar. Volgens Oudhollands recept bereid: met smeuïge rook worst en veel mals varkens vlees. Evenaart, zo niet over treft, de echte Hollandse snert. Bevat juist al die in grediënten, die de zelfge maakte erwtensoep ook heeft en zo lekker maakt. Weekaanbieding geldig van donderdag 29 februari tjm woensdag 6 maart albert heijn 1/1 blik dit opzicht niet onbetuigd en is een fervent jager op „wilde" honing! Ook u kunt genieten van honing, op de boterham, in de vorm van een perfect slaap mutsje en probeert u toch vooral eens honing-koeken te bakken! De recepten vindt u elders in dit blad. Kant en klaar RodeKool. Geheel voor gebruik gereed. Bevat met zorg uitgezochte rodekool waaraan toege voegd suiker, appel, kruid nagelen en laurierblad. tip: maak eens RodeKoolsla! Vermeng de rodekool met 2 eetlepels slaolie en naar smaak met wat citroensap of azijn. Mmm Heerlijk!

Allerhande | 1968 | | pagina 11