Trots een van Nooitgedagtnooit scheve schaats gereden *k zijn Ard en Kees ie hard trainen weer aan het JAAP EDEN: DE GROOTSTE SPORTMAN AT,EER TIJDEN Paniek? Ach kom! SCHAATSFABRIEK BESTAAT RUIM HONDERD JAAR Wereldkampioen op de schaats ht GOED BEKEKEN Zucht en hééééel veel papier. JANUARI 1968 ALLERHANDE A 3 Honderd en drie jaar geleden werden in het Friese stadje IJlst de eerste Nooitgedagt schaatsen gemaakt. Ze kwamen recht als een kaars uit de vakkundige handen van Jan Jarichs Nooitgedagt, die in een kleine schuur z'n bedrijfje begon. Hij werkte hard en had flinke zonen. Het bedrijf kon zich in de loop van een eeuw uitbreiden: tot een belangrijke industrie. Dit is de economische kurk, waarop het stadje nog steeds drijft. Hoeveel paren schaat sen er in die eeuw vanuit IJlst naar alle windrichtingen zijn gegaan kan geen van de tegenwoordige Nooitgedagts zeggen. Wèl staat vast, dat al die schaatsen even kaars recht waren als het eerste paar, dat in 1864 door Jan Jarichs werd gemaakt. Wat. de kwaliteit van hun produkt betreft hebben de Nooitgedagts nooit een scheve schaats gereden. En toch is de verleiding daartoe groter dan men denkt. Men kan twee paar schaatsen van verschillende merken naast elkaar leggen en er niet het minste verschil in zien, terwijl het verschil in werkelijkheid toch groot is. Maar dat merkt men pas als men de schaatsen een behoor lijk poosje gebruikt heeft. Het ene paar mag van vader op zoon overgaan en toch zullen de schaatsen recht blijven. Van het andere paar zal de eerste gebruiker al spoedig merken dat het een beetje krom gaat staan. En dan kan hij er niet meer prettig op rijden. Nooitgedagt gebruikt daarom aileen hout. dat een flinke tijd in speciale droogkamers heeft gelegen. De „rechters" en de andere vaklieden die de eigen lijke schaats moeten maken besteden hieraan veel zorg Maar de mannen van de droog kamers doen dit niet minder aan het kostbare hout. In de droogkamers die een heerlijke temperatuur hebben voor ie mand die in deze tijd van het jaar net uit de kille buiten lucht komt, blijft het hout on geveer vier weken liggen. Op de plaatsen waar het doorge zaagd is, is het geparaffineerd om te voorkomen dat het splijt en als het uit de droogkamers komt is het volkomen trek- en krimp vrij geworden. Grote hoeveelheden hout, aangevoerd uit Zuid-Duitsland, liggen in de loodsen opgesla gen. „We kunnen hier wel zo'n 40.000 paar schaatsen van ma ken." schat de heer A. Nooitge dagt. Maar behalve hout moet men ook staal hebben, véél staai zelfs want het gebruik van houten schaatsen loopt nog steeds terua. terwiil dat van 2°hee' stalen schaatsen snel 'oeneemt. Zelfs in Fr'ps'ard. waar een naar mooie houten ..door'opers"' het trots* bezit waren van de soedr ridders. Maar in de 'oop van de ia ren verandert alles. De houten schaatsen worden echter nog gemaakt, zelfs voor de jeugd, zoals de Friese jongensnoor. de Brabantse kindemoor en het ..Juweeltje". En voor de oude ren is er de Friese renschaats met een bovenblad van beuke- hout en met de traditionele aanbeveling: „Gedroogd in ei gen drooginrichtingen". Nooitgedagt mag dan een aan goede tradities gehecht be- dnif ziin, men heeft tijdig on derkend dat aan de stalen schaats de toekomst is en daar op is de fabricage dan ook ter dege ingesteld. Daar komt heel ivat vakmanschap aan te pas. Voor de ijzers wordt zg. „blan ke strip" gebruikt. De ijzers worden uitgeponst. omgezet, geslepen (licht gebogen), plat genolijst en gelakt. Het kwali teitsijzer wordt „gerecht". Dan wordt de schaats in elkaar ge zet en in vele gevallen wordt er een schoen op geplaatst. Het vinden van de juiste schoen is ook weer iets, wat ervaring en vakmanschap vraagt; zal het goed zijn dan moet de voet één geheel worden met de schoen en dus ook met de schaats. Aan het maken van schaatsen komen tegenwoordig natuurlijk veel meer machines le pas dan vroeger. De 130 werknemers van de N.V. Nooit gedagt en Zonen (die behalve schaatsen ook gereedschappen en speelgoed maakt) zijn niet stuk voor stuk vaklui. „Het werk dat we in deze fabriek doen kan in principe ieder wel leren", zegt de heer A. Nooitge dagt, „maar we hebben nog wel specialistenwerk, zoals het „rechten" van de schaatsen." Een bedrijf, dat voor een groot deel gericht is op het ma ken van schaatsen, heeft steeds problemen met betrekking tot de omvang van het personeel. De laatste winters hebben wei nig ijs gebracht en dat bete kent dus, dat er niet veel schaatsen zijn verkocht. De winkels hebben nog voorraad en bij Nooitgedagt liggen de zolders vol. Maar als er plotse ling een periode van strenge vorst komt en men week in week uit schaatstochten kan maken, dan vliegen de schaatsen de winkels uit en de zolders van de sehaatsfabrie- ken raken leeg. Sterker nog: er ontstaat behoefte aan nieuwe produktie. En waar vindt men dan plotseling de extra (enigszins vakbekwame) werk krachten, die komen bijsprin gen om waar te maken wat de heer A. Nooitgedagt zegt: „Er zijn wel dagen geweest dat we duizend paar maakten." Nu heeft Heerenveen onlangs de nieuwe kunstijsbaan in ge bruik genomen en men mag aannemen, dat daardoor de vraag naar schaatsen stijgt. Nooitgedagt moet het hebben van de duizenden die in een echte winter ver over de be vroren vlakten uitzwermen: een schaatsgenot, dat ver bo ven het rijden op de kunstijsbaan staat. Het ver vaardigen van schaatsen voor hardrijders („de één wil dikke ijzers, de ander dunne; de één gebogen geslepen, de ander recht") is maar een bijkomstig heid. Nooitgedagt werkt vooral voor de Friezen en andere schaatsliefhebbers die een de gelijke schaats prefereren; zo eentje, die desnoods van vader op zoon kan overgaan en nooit krom trekt. Toch zit er wel kampioensbloed „in de fami lie". De jeugdkampioen Ronald Nooitgedagt draagt de naam van een befaamd Fries geslacht, waaruit de eenvoudi ge timmerman Jan Jarichs, stichter van een belangrijk be drijf. voortkwam. „Hij rijdt zelfs op Nooitgedagt Op deze foto enkele soor ten schaatsen. Onder de benen schaats, rechts de oude Friese schaats met de krul, links de moderne Friese schaats en boven de bekende Noor met schoen. schaatsen", zegt de heer A. Nooitgedagt. „Nee. directe fa milie is hij niet; zijn over grootvader en de stichter van ons bedrijf waren neven." Het Nooitgodagt-bedrijf ligt in het hart van het stadje IJlst, dat dit jaar (1968) zijn zeven honderdjarig bestaan feestelijk gaat vieren. De fabriek bestaat uit een oud en een nieuw ge deelte: een bewijs van het feit, dat oude tradities hun waarde houden, maar de aansluiting aan de nieuwe tijd in dit histo rische stadje niet wordt gemist. Ondanks het feit dat veel machinaal gaat. blijft het maken van schaatsen nog altijd vakwerk. Hete bliksem Op dezelfde ma nier als hutspot maakt men de r^\ „hete bliksem", de stamppot van zoe- te en zure appelen en aardappelen en ook hier past varkensvlees wonder wel bij. Natuurlijk kunt u stamp potten maken van verse an- d ij vie 'rauw of gekookt), van alle koolsoorten: savooie, groene, rode- en spitskool, evenals van spruitjes. En dat zuurkoo' zich ook voor een stamppot bijzonder goed leent vee' iedereen. Zet dus bij het koude weer uw huisgenoten rustig winter- kost voor, maar zorg voor de nodige afwisseling en gebruik ook af en toe verse raapstelen, spinazie of een andere rauwe groente. Daar blijft men ge zond bij! En... laat bij de heerlijke stamppotten uw ogen niet groter zijn dan uw maag! MET KAMPIOENSCHAPPEN VOOR DE BOEG Het gaat knetteren op het ijs van Europa, daar twijfelt geen mens aan. Van Oslo via Grenoble tot in Göteborg zul len de schaatsijzers de korte, droge krassen te horen geven en tienduizenden langs de ba nen en miljoenen in hun ka mers zullen kijken wat daar gebeurt en ze zullen hopen op overwinningen van twee Ne derlandse mannen: Kees Ver kerk en Ard Schenk. Kees. de kasteleinszoon uit Puttershoek, is een feestneus. Dat is gewoon waar, hij geeft het zelf toe en het is ten slotte zijn goed recht. Nauwelijks was hij wereldkampioen of toevallig zwierven we sa men een week dwars door Ja pan. Goed, goed, de grote Anton Geesink was er ook bij en die werd natuurlijk overal als een half-god bejubeld, maar al na een paar dagen hadden de Ja panners in de gaten wie die klefne figuur met die kuif te genstribbelende haren was: ook een wereldkampioen en dan eeu schaatser. „Of de belangrijke kam pioen Verkerk de nietswaardi ge eigenaar van deze zaak de grote eer wilde aandoen aan een van zijn nutteloze tafels nlaats te nemen." Zeker. Kees wel. Gewend aan applaus Kees Verkerk houdt van plezier. Midden in de nacht kroop hij in Tokio achter een piano en speelde; Kees speel de goed en de bijval bleef niet uit. Daar is Kees Verkerk aan gewend, aan bijval, aan ap plaus en hij kan eigenlijk niet meer zonder. Deze zomer heeft hij volop Schaatstrainer Wim de Graaff door P. W. HUSSEL gereisd. Hier een tentoonstel ling openen, daar een feest opluisteren. Kees was druk in de weer. Is dat dan niet fu nest voor een man die dade lijk tijdens de Olympische Spelen in februari in Greno ble grote prestaties moet gaan leveren en die eind januari in Oslo mee moet doen aan de Europese kampioenschappen? De vraag is gesteld aan de trainer-coach van de Neder landse kernploeg schaatsen: Wim de Graaff.* .l«n het werk „Ja", zegt hij onomwonden. „Kees is achterop geraakt door al dat reizen en al die tentoonstellingen. Als je dat doet dan kleven daar grote risico's aan en ik heb hem dat ook gezegd. Maar Kees ant woordde: „Ik kan gewoon niet leven zonder die dingen en daarom doe ik ze." Kees is erg actief geweest als ambassa deur van onze schaatssport en daarbij hielp hij van de zomer zijn vader nog in het café. Hij zal het in het begin van het seizoen ook beslist niet ge makkelijk krijgen, maar Kees heeft ernstige plannen. Kees Verkerk nu 24 jaar heeft laten zien dat het nu ineens afgelopen is met het opluisteren van feestjes. Hij liet dat overduidelijk zien door begin december op die zelfde Jaap Edenbaan even pijlsnel de vijfhonderd meter te winnen, voor Peter Nottet en Ard Schenk. „De sterkste" En hoe is het .met die ande re pijl op dé Nederlandse boog, de 1.92 meter lange blonde man uit Anna Paulow- na, die nu 23 jaar is en luister p.aar de naam Ard Schenk? Nog geen jaar geleden was het Kudravtsjef. de trainer van de Russische schaats ploeg, die zei: Schenk is voor mij één van de beste rijders die Europa heeft. Mis schien zelfs wel de sterkste. Alles is bij hem uitstekend: zijn lichaamsbouw, zijn tech niek en zijn mentale instel ling. Ik acht hem de gevaar lijkste concurrent van mijn eigen mensen." Nergens kan Schenk zich laten zien of een legioen van (vooral jonge) meisjes sluit hem in en weet van geen wij ken voordat Ard tientallen handtekeningen heeft uitge deeld. Schenk zelf: „Al die be langstelling is heus niet zo hinderlijk als het lijkt, ik vind het wel leuk en ik voel me fijn." Goed te eoorsehijn Conditie is steeds weer de rode draad die door alle tak ken van sport loopt om de successen te kunnen continue- Er bestaat natuurlijk geen „grootste sportman aller tijden"; niet alleen blijken de prestaties steeds indrukwekkender te worden, maar ook veranderen de omstandigheden met de dag. Met andere woorden: Wat voorheen niet mogelijk was, is het nu wel. Dat betekent dat men rekening moet houden met allerlei omstandig heden als men tot het „uitroepen" van de grootste sportman aller tijden zou overgaan. Maar de legende stoort zieh niet aan zulke overwegingen. En die legende heeft van Jaap Eden de grootste Nederlandse sportman aller tijden gemaakt. Hij werd op 19 oktober 1873 in Groningen geboren, maar verhuisde al spoedig naar Velserend, waar zijn grootva der een hotel beheerde. Zonder vader en moeder, die kort na zijn geboorte waren overleden, groeide hij op en speelde veel in de duinen rondom het hotel. Hij bleek een uitstekend hard loper te zijn; hij kon klimmen en springen als de beste en als er ijs op de vaarten lag, was hij op de schaats sneller dan alle anderen. Haarlem (waar hij uiteraard veel kwam) was in die dagen een waar sport centrum en dit kan men zien als belangrijke stimulans voor de jongen, wiens sportaanleg bij de leidende figuren al gauw in het oog viel. Op zijn vijf tiende zeiden de sportleiders Mulier en Houtman al tegen elkaar dat het leek of de jon gen zonder moeite over het ijs vloog. Zijn eerste wedstrijd reed hij, toen hij 15 jaar oud was, tegen een lange, veel oudere man uit Abcoude; de afstand was de Engelse mijl plm1600 m). De man begon met grote snelheid en jonge Jaap die nog geen enkele routine had, achtte het maar het beste hem vlak op de hielen te blijven. Toen de man echter, tegen het eind. adem te kort bleek te komen, kon Jaap hem gemakkelijk voorbijschieten en zo won hij de rit in een mooie tijd (voor die dagen): 3 min 20.4 seconde. In de lange strenge winter van 1890-'91 toen er veel kon worden geschaatst, boekte hij al zulke successen dat de Schaatsen rij dersbond hem uit nodigde (hij was amper 17) mee te doen aan het wereld kampioenschap in Amsterdam. WERELDKAMPIOEN Toen hij 19 en inmiddels Ne derlands kampioen alsmede wereldrecordhouder op de 1500 meter (2 min 35 sec) was. deed hij opnieuw mee aan de we reldkampioenschappen die, op 13 en 14 januari, in Amsterdam werden gehouden. Het dooide flink en er viel natte sneeuw. Eerst reed men in die tijd de 1500 meter, waarbij de rijders in series van twee werden in gedeeld. De vier beste rijders moesten dan, twee aan twee, nog eens dg eindstrijd rijden. Zo deed men ook bij de 500 meter die, met de 10 kilometer, op de tweede dag werd gere den. De ene Nederlander na da andere verloor. Tenslotte ble ven als favorieten over de Noor Frederiksen en Jaap Eden. Jaap won in 2 min 48.2 sec; hij had een grote voorsprong op de ander. Na zijn overwinningen op de 5000 en 1500 meter, moest hij nog de 500 en 10.000 meter winnen om zich wereldkampioen te kun nen noemen. In de nacht begon het opnieuw te sneeuwen, na dat het de eerste dag zelfs ge regend had en pas om half elf die zaterdag had-men de banen weer schoon. Het ging nu om de 500 meter. Eden onderschat te zijn tegenstander en verloor Hij kon zich nog rehabiliteren; hij deed dit op grootse wijze; vijf meter eerder ging hij de eindstreep over. Hij was we reldkampioen, toen hij ook de 10 kilometer nog reed. Er werd feest gevierd! En er ging een telegram naar de Koningin-Re gentes Emma met de volgende inhoud: Namens den Nederlandschen Schaatsenrijdersbon d heb ik de eer Uwe Majesteit kennis te geven, dat het Meesterschap der Wereld op de banen der Amsterdamsche IJsclub door Jaap Eden uit Haarlem op schitterende wijze gewonnen is." Het Hof zond een felicitatie terug. WIELRENNEN In de zomer hierna legde de jongeman zich toe op wielren nen; hij had vrijwel meteen succes. M43T iatuwan verging de tijd: hij was nu 20 jaar oud j en had geen vak geleerd. Hij i had al te veel roem geoogst om j nu nog terug te keren tot een j rustiger bestaan dan dat van kampioenen. Hij schaatste op nieuw; hij verloor echter, on- danks geweldige successen, zijn j wereldtitel maar slaagde erin de 5000 meter zo snel te rijden j dat zijn record van 8 min 37.6 seconde pas in 1914 werd ver- 1 beterd (8 min 36.6 sec), 's Zo mers fietsend, kwam hij 's win ters terug op de schaatsbanen. In 1895 ging hij voor de we reldkampioenschappen naar Hamar; hij verloor de 500 me ter, won echter de 5000 meter heel gemakkelijk en dat was ook het geval met de 1500 me ter. Het indrukwekkendst ech ter was het succes dat hij daarna behaalde. Hij slaagde erin het eigen record over de 10.000 meter, dat op 19 min 12.4 sec stond, in eenmaal terug te brengen tot 17 min 56 seconden! Dat kon in die dagen j nog toen men de mogelijkhe den van de sport nog niet zo goed kende als nu. nu fracties van seconden doorslaggevend zijn. Ook dit bezorgde hem de naam van een van de grootste schaatsenrijders aller tijden en niet alleen in ons land. Hij be hield dit record vijf jaar lang. Toen werd het verbeterd door de Noor Ostlund. STERKE BENEN j Jaap Eden werd een ware volksheld; de verering die hij ondervond, ging alle perken te buiten. Hij woonde toen in Arnhem, waar men hem een baantje aan een rijwielzaak Ard Schenk Kees Verkerk ren. Hoe zit dat met die con ditie van onze schaatsers op dit moment? Trainer Wim de Graaff: „Ik ben tevreden, ik kan niet an ders zeggen. Aan prognoses waag ik me uiteraard niet, maar er wordt hard gewerkt. We moeten goed te voorschijn komen. Dat verwacht niet al leen het publiek, maar dat willen de jongens zelf ook." Goed te voorschijn komen: na Oslo en Deventer weer naar Hamar voor interna tionale wedstrijden, ver volgens eind januari weer Oslo, dan half februari Greno- ble met de Olympische Win terspelen en eind februari de wereldkampioenschappen Göteborg. Stiekem.... Voor al die evenementen is uiteraard ook Ard Schenk hard aan het trainen gegaan. De lange schaatser heeft zich intussen ook op de studie ge- worpen: heilgymnastiek ei massage. Dé grote vraag voor de Nederlanders is: Wat doen de anderen? De Noren, zo weten ze, ma ken intussen ook veel gebruik van kunstijs om te trainen en de Zweden hebben nu voor het eerst een geleide training. Lau nonen in Finland staat nog altijd op een eenzame maar zeer hoge top en de Westduitsers hebben zich voor dit seizoen bijzonder intensief voorbereid. Het allergrootste vraagteken is en blijft de Rus sen. Niemand weet iets van hun training, maar dat er een omwenteling heeft plaatsge had in de Russische schaats sport. daar is trainer Wim de Graaff van overtuigd. „Heija Keesie en Heija Ard" het zal uit ontelbare kelen klinken. Stiekem ziet Nederland deze twee alweer op ereschavotten staan, mét kransen om de hals. had bezorgd. Het zijn sterke 1 benen die weelde kunnen dra gen. Jaap Eden kon het in ie der geval niet. Hij was oersterk. Maar ook hem kon- i den drank en roken kwaad j doen. Dat zou blijken. Zijn naam was volksbezit; men noemde nieuwe produkten naar hem en de „Onze Jaap'' sigaren die de kampioen zelf ook gretig j rookte, was slechts een van die j produkten. SNELLE NEERGANG Na zijn successen in Hamar volgde nog een ongekend sue- i ces vol wielerseizoen. Zo groot waren zijn successen dat hij ten slotte het aanbod be roepsrenner te worden aan vaardde; hij tekende bij de Humber - Dunlop-combinatie voor het, voor die tijd, grote bedrag van ƒ5000 per jaar. En dat dan vermeerderd met de opbrengsten van de races, zoals de prijzen. Eerst echter wilde j hij nog meedoen, in St. Pe tersburg. aan de wereldkampi- j oenschappen schaatsen. Hij versloeg, op 7 en 8 februari j 1896 toen hij 23 jaar oud was. vier Russen en twee Finnen; Noren deden niet mee. Hij won alles met telkens een grote voorsprong. Men juichte de Waarom paniek? Zo'n lege rol maakt ons niet bang meer vandaag de dag. We pakken gewoon een nieuwe. Uit het vierrolpak. dat Edet zojuist heelt uitgebracht. Heel slim natuurlijk, zo'n voorraadje. Zachtheid uit Zweden 1600 Dit. is dan dat Edet-altijd- papier-in-huis-pak. Inhoud vier rollen, oftewel 1600 zachte, luxueuze, comforta bele, hygiënische Edet velle tjes, en dat is heel wat meer dan in bijna alle andere vier- rolpakken. Een rustig idee, nietwaar? En nog voordelig ook. Alles bij elkaar kost het maar f 1.75. In groen of geel of rose. Als U een rustig gebruiker bent en vier rollen ineens te veel van het goede vindt, ligt de Edet King Size wellicht wat beter voor li. Vijfhon derd vel voor 55 cent. Edet jonge man opnieuw toe; het I kwam hem niet ten goede... Dit waren de laatste schaatswedstrijden waaraan hij deelnam. Voortaan zou hij al leen fietsen. Als professional zette hij zijn sportloopbaan voort Hij vertrok naar Parijs. En daar wonend, ging htj er ook ten onder. Hij verwaar loosde zijn training, kreeg ver keerde vrienden en hij sprong zo uitzinnig om met -zijn enor me voorraad innerlijke kracht en zijn gezondheid, dat hij in enkele jaren over zijn hoogte punt heen raakte. Hij was nog geen dertig, toen hij aan het eind van zijn sportlatijn was. Hij verzonk in de vergetelheid en stierf op 3 februari 1925 op de leeftijd van 51 jaar In onze tijd. met zijn veel grotere psyehologsiche erva ring. kan men soms de ook nu telkens weer opstaande „kam pioensfiguren" van dit soort, nog remmen en verder helpen Maar meestal lukt dat niet en dan ziet men een snelle afgang op lichamelijk terrein en zeker op moreel gebied. In die zin moet Jaap Eden de sportman van vandaag ook een voorbeeld zijn: hij volge hem op dat punt niet na!

Allerhande | 1968 | | pagina 3