60 2J5 Topprestaties verslinden geld, zegt P. Bergström ■stomerij v tien miljoen liter sherry per jaar f3! Sinaas appelsap Vacuüm verpakte vleeswaren van A tot Z in eigen hand Bijna 1 1 uOLÉl OVERAL RONDN] ALLERHANDE NIEUWTJES TIKTAKTAS Chocolade vlokken Belegen Boerenkaas 100 GRAMS Walnootreep 0.17 titer 98 Goed voor 0.68 liter natuur zuiver sap. Dat is: 6 glazen. Alle smaak en vitamine C behouden (juist in de winter bijzonder belangrijk). Bevat i geen conserveringsmiddel. Albert Heijn Met het Rijkskeurmerk vwni w iiih; inyrmmm: ovrn o.ihiii i vm> Van Spanje naar Nederland Hygiënesluis VOOR EEN FRISSE W.C. TOLET AIR wr M 1C Eindelijk 2 ALLERHANDE A JANUARI 1968 Met stukjes walnoot. Een bijzondere reep, waarin de bescheiden nootsmaak har monisch is aangepast aan het edele karakter van defijne Delicata melkchocolade. Ter kennismaking Uit Florida! DIEPGEVROREN GECONCENTREERD I Puur pak 200 gram 69 Melk pak 200 gram 79 Speciaal Voor de kinderen verpakt in grappige doos. Flink pak, goed voor vele 'graag gegeten' boterham men. VOLVET V, per 500 gram De échte boerenkaas, onder de zorgen van de zelfkazen- de boerin gemaakt en tot l volle rijpheid gebracht. Be- ff reid uit 100% verse, volle f\ melk, zó van de koe. Dat is kaas om van te genieten. j| Zacht en volaromatisuh van smaak. Alle gesneden en vacuüm verpakte vleeswaren komen met ingang van heden uit de nieuwe, uiterst mo dern ingerichte afdeling, die in recordtijd is gebouwd naast de vleeswarenfabriek van Albert Heijn te Wijhe. Hiermee is Albert Heijn het eerste bedryf in Nederland dat de fabricage, verpakking, distributie en verkoop van vleeswaren in eigen hand beeft. I De voordelen van va- cuümverpgkking zijn talrijk. In de eerste plaats is de langere houdbaarheid van groot belang en verder de wetenschap, dat de huisvrouw gegarandeerd verse produkten koopt, waar aan de grootst mogelijke hy giënische zorg is besteed. De vleeswaren komen ge koeld in de nieuwe afdeling, die (voorlopig) is uitgerust met zeven verpakkingslijnen. On der een constante temperatuur van acht graden Celsius wor den de produkten gesneden, verpakt, geëtiketteerd en in dozen gedaan, die vervolgens tot het ogenblik van transport in koelcellen worden opgesla gen. De weg van de fabriek naar de koelvitrines in de filia len geschiedt ten slotte ook bij lage temperatuur: in speciaal daarvoor geconstrueerde vleeswarenauto's. De mensheid wordt al bijna zolang zij bestaat vergezeld door wijn. Reeds bij de Egyp- lenaren, duizenden jaren voor het begin van onze jaartelling was hij bekend. Vrijwel over al kan men het begin van de menselijke beschaving zien samenvallen met het ontstaan van wijn. Tekenend is wel. dat ook bijna overal de wijn (het gegiste sap van druiven als een „geschenk der Goden" werd beschouwd. In Nederland wordt per jaar op het ogenblik zo'n slordige 50 miljoen liter wijn geïmporteerd. Dit komt onge veer neer op drieëneenhalve liter wijn per hoofd van de bevolking per jaar. Dit is niet veel als men deze cijfers ver gelijkt met het buitenland. Per hoofd van de bevolking per jaar wordt er bijvoor beeld in België verbruikt 12 liter, Duitsland 18 liter, Zwitserland 40 liter, Spanje 60 liter en in Italië 110 liter. Frankrijk voert verreweg de boventoon in het wijnver- bruik met ruim 125 liter per jaar per hoofd van de bevol king. Ongeveer 18V4 pet. va" de totale Nederlandse wijnim port bestaat uit sherry. Per jaar wordt er ongeveer 9.250.000 liter van deze drank uit Spanje naar Nederland ge bracht. Dit houdt in dat er dus 12 miljoen flessen sherry worden verhandeld. Als men deze naast elkaar zou zetten zou men aan één zijde een weg van Amsterdam naar Marseille kunnen markeren (dit is ruim 1200 kruL Sherry een wijn, die de Nederlan der blijkbaar bijzonder goed ligt. Door de vele variëteiten van droog tot zoet kan aan iedere smaak worden voldaan. Deze drank vervangt in veel gevallen de veel sterkere je nevers e.d. Het alcoholpercen tage (van 18 tot 20 procent) van sherry ligt namelijk tus sen gedistilleerde dranken en andere wijnsoorten. Een an dere en ook zeer belangrijke verklaring voor de opgang van sherry is dat deze drank een stuk lager in prijs ligt dan de gedistilleerde dran ken. De grootste importeur van sherry op het Westeuropese continent is Albert Heijn. AH heeft een uitgebreide sortering: zij importeert zes soorten sherry uit Zuid-Spanje die door de massale invoer laag in prijs aan de consument kunnen worden aangeboden. De sherrysoorten die AH op het ogenblik verkoopt va riëren van strak droog tot zoet: 1. Conqueror gold label (strak droog 4,25), 2. Anada sherry (zachtdroog 5,95), 3. Pale sherry 887 (half droog 3,75), 4. Conqueror green label (half droog 4,25), 5. Conqueror pale cream (zoet 4,25) 6. Cream (zoet 6,75). Voordat de zeventig perso neelsleden van de nieuwe afde ling het gebouw binnengaan, passeren zij een „hygiënesluis", waar zij hun handen moeten wassen. In de sluis wordt ook hun bedrijfskleding opgehan gen, als zij de afdeling verla ten. De leeswaren wqrden regelmatig aan proeven in het bacteriologisch laboratorium onderworpen. Tot drie jaar geleden betrok Albert Heijn zijn vleeswaren van een vrij groot aantal Ne derlandse fabrieken. In de fili alen werden zij gesneden en in cellofaan verpakt. Deze metho de was niet langer bevredi gend, omdat de vleeswaren on der invloed van licht en lucht verkleurden en indroogden, waardoor zij vrij snel aan aan trekkelijkheid verloren. In het najaar van 1964 sloot Albert Heijn een overeenkomst met twee grote fabrieken, die vacuüm verpakte vleeswaren via de AH-filialen op de markt gingen brengen. Een jaar later begon Albert Heijn zelf op bescheiden schaal proe ven te nemen met het vacuüm verpakken. Het resultaat was van dien aard, dat vrij spoedig daarna in de centrale mo delslagerij te Amsterdam een speciale afdeling werd inge richt: de Centrale Vleeswaren- verpakking (C.V.V.). Vacuiitnuf deling: 900 i»2 Toen Albert Heijn en de fa briek van J. Meester N.V. te Wijhe anderhalf jaar geleden samen gingen, viel meteen het besluit, het complex uit te breiden met een 900 m2 grote afdeling, waarin het snijden en vacuüm verpak ken van vleeswaren voor alle filialen kon worden gecentra liseerd. De nieuwe activiteit lag in feite voor de hand, om dat zij een logische aansluiting is op de produktie in het be drijf, dat al een zo goed als compleet (inmiddels aan de speciale AH-wensen aange past) assortiment vleeswaren en vleesconserven had. Nieuw is verder, dat met in gang van januari/februari op alle zakjes vacuüm verpakte vleeswaren de datum wordt vermeld tot waarop de versheid door AH wordt gega randeerd, mits de vleeswaren in de koelkast in de ongeopen de verpakking worden be waard. /cros VOOR SLANKE LIJN OF GEZONDHEID: In alle Albert's Corners zal men voortaan naast de suikerpot ook een Sucrosa-busje aantreffen. met T gratis trek- I auto- I maat ^Irtverfriss8' Hor de we- Tijdelijk van 2.95 voor X.69 Vervolg van pag. 1 Als Ada Kok bij de vol gende Olympische Spelen de vlinderslag wint, dan zal ie dereen haar van harte toejui chen en mogelijk zelfs met veel vertoon van vlaggen en vreugde willen inhalen, maar inmiddels is het toch maar een feit, dat ze nergens een behoorlijke baan kon krijgen omdat aspirant-werkgevers de werkneemster Ada Kok on mogelijk te weinig arbeidsu ren konden laten maken. En zo'n geval staat niet op zich zelf, al is er hier en daar mis schien een lichte verbetering te constateren. Over het alge meen bekommert Nederland zich niet of nauwelijks om zijn sportmensen en dat maakt onze concurrentieposi tie tegenover het buitenland wel bijzonder moeilijk. De tijd van de amateurs met va ders, die gemakkelijk voor de kosten konden opdraaien, is voorbij. Sport is niet langer een hobby van jongelui, die door welke omstandigheid dan ook hun liefhebberij kunnen be kostigen. Er zijn massa's jon gens en meisjes die in de een of andere tak van sport uitblinken, maar het zich een voudig niet veroorloven kun nen onbetaalde vakantie te nemen of een groot bedrag voor reiskosten uit te trekken. Piet Bergström.: „We moeten op de een of andere wijze de financiële middelen zien te krijgen om de continuïteit van onze schaatsprestaties te garande ren. We moeten, met andere woorden, hoognodig iets aan de sociale begeleiding van on ze sportmensen doen, zonder j de zaak uiteraard te overtrek- ken. Ik denk werkelijk niet j uitsluitend aan de topmensen, j maar vooral aan de jongens I en meisjes, die nu nog op het tweede plan of in totale ano nimiteit hun sport bedrijven of proberen te bedrijven. Jon gens en meisjes, waarom je op een bepaald moment eenvou dig kunt zitten schreeuwen, maar die misschien, gedwon gen door problemen van fi nanciële of andere aard, op dat moment hun activiteiten allang hebben beëindigd. Daarom, ben ik blij met dat initiatief van Albert Heijn. Als het goed uitpakt, komen we weer wat ruimer in onze middelen te zitten en dan kunnen we wat meer doen in' het belang van de schaatsen- rijderij. Kijk, als we zo maar een gezelligheidsvereniging waren, dan zou ik me daar niet zo druk over maken, maar we willen toch presta ties zien? We zijn toch blij met Verkerk, met Schenk, met Stien Kaiser? Of niet? Nou dan! In de schaatskring zijn al verschillende initiatieven ontwikkeld om de schaats- jeugd (en niet te vergeten de ouders van getalenteerde jon geren!) de helpende hand te bieden. De actie van Albert Heijn sluit daar prachtig bij aan." M 9 9 Opmerkelijke combinatie Het blijkt dat er zich omstandigheden kunnen voor doen, waarin men in zijn keu ken, behalve een gasfornuis, een elektrische verwar mingsbron nodig heeft. U weet het: de fabrieken maken kleine, smalle kacheltjes die, van dezelfde hoogte als het fornuis, ernaast geplaatst, ook gevoed worden met gas. Maar dat kan niet altijd en niet overal. Soms is ruimtegebrek de reden, soms ziin het andere overwegingen die elektrisch verwarmen doen prefereren, zoals gebrek aan zuurstof. Ex celsior nu heeft een nieuw gasfornuis uitgebracht waarin, zoals de foto dat laat zien. een elektrische verwarming is ge construeerd. Er is voor deze verwarming alleen een lei- dink-e nodig er. dat zal geen bezwaar zijn daar welhaast iedereen in zijn keuken een wandcontactdoos met rand- aarde heeft. Een voordeel voor diegenen die bijv. geen extra schoorsteengat boven het fornuis hebben is dat, voor deze verwarming die geen ruimte inneemt en geen zuurstof gebruikt, maar ook geen verbrandingsgassen ver oorzaakt, geen hakken of bre ken nodig is. Een drietraps- schakèlaar maakt het moge lijk tot 2000 watt toe te ver warmen en dat is, in een klei ne keuken, een hele stoot hit te: men zal stellig met minder foe kunnen en toch heerlijk warm zijn werk kunnen doen. Een ventilator stuwt de warmte naar 'inks en naar rechts, dus n;et tegen uw be nen en. nog iets: des zomers kan men de ventilator frisse, koele lucht door de keuken doen blazen. Het betreft hier het fornuis Dordrecht dat 380,- kost. Handig Na papieren verband, zak doeken, luiers en talloze ande re zaken met een hygiënische functie, zijn er nu ook papie ren schortjes te koop. Handig en leuk! (N.V. Papierfabriek Gennep) Het koken van eieren is ou derwets geworden sinds Erres de elektrische eierkoker heeft geconstrueerd. In deze koker namelijk worden de eieren niet gekookt maar gestoomd. De Erres Elektrische Eierko ker is een leuk apparaatje, waarin telkens vijf eieren tot de gewenste staat van zacht- of hardheid (of daartussenin) gestoomd kunnen worden. Die eiers dan gaan in een af gesloten doos, nadat men eerst, voor elk ei dat men wil stomen, een vaste hoeveelheid water in het apparaat heeft gedaan. Daarvoor staat een maatbekertje ter beschikking. Het gaat zo: u doet voor elk ei dat u koken (nee, stomen) wil, een hoeveelheid water in de masjien en zet het apparaatje aan. U kunt dan alles doen wat u wilt, want de eieren stomen zichzelf klaar en daar na wordt de stroom automa tisch uitgeschakeld en dooft het ror.de controlelampje. Het is een veilig apparaatje dat vele eierkokenden hevig z->! boeien en verrukken. Het is dubbel geïsoleerd en klein en handzaam, 49.50) Wij -wijzen op een pro- dukt van het cosmetische bedrijf Wills. Een uit komst. Een oplossing. Een vondst. Het gaat om een nieuwe „Oily Polish Re mover" ofwel een nagellak afnemer. Voorheen kon men slechts met behulp van in flessen, flacons en dergelijke verpakte re movers de nagellak van de nagels verwijderen; nu kan dat, dank zij Wills, met behulp van kleine, doodgemakkelij ke sachetjes, envelopjes, waarin telkens precies een voldoende hoeveelheid re mover is geïmpregneerd dat men er tien (lieftalli ge) vingeren mee kan rei nigen, teneinde ze op nieuw tot fraaie fleur te brengen. Er gaan vijf sa chets in één doosje en zul ke sachets zijn zo bijzon der gemakkelijk omdat men ze in de tas mee kan voeren (als men op stap is, van huis is, op reis is, met vakantie is, vort is). Wij zagen, in Zwitserland, dat vooral onze aandacht vraagt voor zijn bergmassieven en zijn horloges, een opmerkelijke noviteit, die wij u niet willen onthouden. Het ging om een uniek tasje dat, zo werd ons gemeld, de prijs van de stad Genève kreeg voorhorlogerie. Hoezo horlogerie? zult u vragen. De oplossing is deze: de avondtas (die men er gewoon bij moet hebben) is voorzien van een sluiting die bestaat uit een elegant (en duur) uurwerkje. De fraai-gouden sluiting (van gesatineerd goud in modieuze stollingsvormen) die een combi natie blijkt van gesatineerd, „wazig" goud met glanzende rand jes (elk vlakje is zo gemaakt) laat een fijn wijzerplaatje zien. Het zal wel duidelijk zijn dat de sluiting, als de tas verveelt of anderszins vervangen moet worden, losgemaakt zonder veel moeite gebruikt kan worden ofwel als bijou ofwel als sierlijke hanger. Het kunstige lijntrekken Een Franse slimmerd heeft een heel-mooie en kunstige uitvinding gedaan op het ter rein der vrije artistieke ont plooiing, zeg maar. Hij heeft deze vinding de „Spirograph" genoemd en vervolgens in een fraaie doos gepakt, waar alles in zit wat men nodig heeft voor het spirograferen. Wat, vraagt gij nu benieuwd, wat is dat spirograferen. Wij zul len het u uitleggen. „Spiro graph" is een soort tekenspel en het is bestemd voor kinde ren van 5 tot 16 jaar. maar ook voor ouderen die nog graag de lijn trekken. Want daarop komt het neer. Met. behulp van doorzichtige cir kelschijven die een tand radje hebben en die men. op sluwe en eenvoudige wijze vastzet op het papier, kan men nu de meest ingenieuze figuren tot stand brengen. Ze doen den ken aan de prachtige spinne- webben van cirkels en ovalen en wat verder al niet voor figuren, die voorkomen op bankbiljetten en andere waar depapieren. Die worden met behulp van bepaalde machines tot stand gebracht; hier gaat hetzelfde met de genoemde cirkels en latvormige hulp middelen. De „Spirograph" heeft zowel in Amerika, in Frankrijk als in Engeland de hoogste opvoedkundige speel goed-onderscheiding gekregen en dat wil iets zeggen. Men ontwikkelt er de visuele fan tasie mee en het bevordert begrip voor het gebruik van hulpmiddelen om tot een goed resultaat te komen. Door de wieltjes die ter beschikking staan, op bepaalde manier te combineren, kan men de meest, verrassende tierelantii- nen (in verschillende kleuren) tot stand brensen. Het is een mooi spel 19.50) en altijd goed voor een feestdag of ver jaardag. Hef ziet er smake- liik en Uitnodigend uit. en het geeft, zonder al te grote moei te. alleraardigste resuUaten. Wii zagen een aantal werk stukken die gemaakt waren door 'eerlingen van de L.T.S. in Edam: opvallend leuk! Hoed Zagen bij Nina Ricci in Pa rijs deze herenhoedachtige da meshoed, die gegarneerd is met fazanteveren en met een grote goudkleurige gesp. He renhoeden kunnen soms heel mooi staan: zij worden echter te gemakkeljk en dan ook nog te rommelig en flodderig op het hoofd gedrukt en zijn dan zeer akelig en gewoontjes. Het gevaar van de aloude tur ban en de daarna „modieus" geworden pluishoed die ieder een, IEDEREEN droeg en die van elke vrouw hetzelfde rol- lebollerige beertje maakte en van alle moedertjes moekes. Dat gevaar nu dreigt ook bij de intrede van de herenhoed. Ook deze laat zich te gemak kelijk op een slordig kapsel drukken; ook deze is zo tof-pra'ktisch omdat je hem bijna tot over de oren kunjt trekken. Ook deze bedreigt de zelfkritiek van de vrouw. Zo'n herenhoed, goede vrouwen, moet niet te veel achter het hoofd gezet worden. Punt 1 Dan Punt 2: zo'n herenhoed moet opgezet worden zoais een heer dat zou doen: op het voorhoofd en éven schuin. Zo'n herenhoed mag voorts nimmer, NIMMER, watterige krullen op het voorhoofd vrij laten (een vreselijk toneel). En zo'n herenhoed moet gedragen worden door grotere vrouwen en niet door de kleintjes want bij deze laatsten worden dan de 'mooie) verhoudingen verstoord. Men kope (Punt 3) een hoed omdat deze moet flatteren. En niet om vadsig onder weg te kruipen met een ongekapt koppie en een groe zelig jassie. Punt 4: een hoed kopen is erg belangrijk. En goede smaak is tamelijk zeld zaam. Maar toch kan de spie gel u alles vertellen. En an ders doen dat uw vriendinnen wel (achter uw rug) en de pijnlijke trek op het gelaat van uw echtvriend, uw man nelijke kennis, uw vrind. O ja. Grapje Het bloemenmeisje dat ons hier, met haar brandende kij kers zo koe-achtig aanblikt (de koe is een mooi dier, daar niet van) toont hoe u, geachte jeugdige lezeres, er volgens Jeanne Gatineau, een zeer groot Parijs' cosmetisch be-1 drijf, dat ook in ons land werkt, op feestelijke uren uit moet zien: een glinsterend vlekje tussen de ogen. een bloem (uiteraard) in het haar. een klein vlechtje langs de rechterwang en zeer, zéér da nig opgewerkte ogen. U weet het: niet alleen het bovenoog lid moet geducht geaccentu eerd worden, maar ook het onderste ooglid. Dat wordt, zoals dat bij oudmodische poppen gebeurde en ook de kinderspeelgoedfiguren uit Russische balletten van rond de jaren twintig, hevig aan gestreept met namaakoogha- ren. Het geeft een vreemd ui terlijk en de wat oudere mens kijkt er bepaald even van op. Maar: mode is mode en wie mee wil doen, die doet het aldus. Maar niet overdag, kin- ders! Alleen op een lief feest met beat-muziek op de ach tergrond. Dan alleen. En in een niet te hel verlicht lokaal. Want in erg helder licht staat het eng en akelig. En raar. En vooral: lelijk. Zeer lelijk. En willen wij dat? Neen, dat willen wij niet! Wij willen mooi zijn en lief ook. Overi gens: voor de vette huidjes raadt Jeanne Gatineau ons aan haar nieuwe Sero-fluide Orange en voor de dreuge huidjes, de droge dus, de Se- ro-Fluide Framboise. Beide worden opgebracht op een goed gereinigd gezicht en vervolgens lichtjes mgeklopt. Na 20 minuten ziet u het resultaat: het is duidelijk te zien dat de bewuste stoffen heilzaam werk hebben ge daan: En dan? Afnemen met een tonisch watertje (b.v. To- nique Jonquille van Gati neau). En dan gewoon opma ken. Zoals altijd. Probeer eens. Maar wél voorzichtig met die ooggies!

Allerhande | 1968 | | pagina 2