Schaatswereld heeft veel geld nodig AH-INITIATIEF KAN - MET UW HULP - f75.000 OPBRENGEN In Nederland telt men schaatsers bij uitstek .Topprestaties verslinden geld' Door verkoop Bob Spaaks „schaatslogboek" steun voor trainingsfonds QZËQBH9 Nederlandse vrouw dient hoeveel-bewust" te worden iiïiniuiniii „Koele" prijs verlagingen P. BERGSTROM: Albert Heijn N.V. Zaandam Aller ÉiHande HOrUVEKANCIER Januari 1968 oplage 1.770.000 13e jaargang no. 1 (141) De diverse schaatskampioenschappen staan weer voor de deur: Europese kampioenschappen in Oslo: 27 en 28 januari; Olympische kampioenschappen in Grenoble: 12 t/m 18 februari: Wereldkampioenschap pen in Göteborg: 24 en 25 februari. Er wordt weer getraind dat de stukken eraf vliegen. Alles wordt ge daan (en nagelaten) om in een zo perfect-mogelijke conditie te blijven. In de wedstrijdsport staat ons schaatsenrijden onbetwistbaar aan de internationale top. Alle internationale titels kwamen het vorige seizoen op naam van Nederlanders. Het is begrijpelijk, dat het schaatsenrijden daardoor in ons land een bijzonder grote belangstelling geniet. Maar laat dit ons vooral niet tè opti mistisch stemmen, wat de ver dere toekomst betreft. Hetgeen onze schaatsers in de komende weken kunnen gaan presteren kan ten hoogste een evenaring van het laatste seizoen worden. Veel trainingen in het buiten land zijn erop gericht om de schaatshegemonie van de Ne derlanders te doorbreken! Om MET INGANG VAN 4 JANUARI J.L. ZIJN DE P.M.C.-KOELKASTEN IN PRIJS VERLAAGD. DE NIEUWE PRIJZEN ZIJN: TAFELMODEL KOELKAST 259,— I GEZINSMODEL KOELKAST 359,— De diepvrieskast blijft, in- I clusief diepvriescheques met een waarde van 24,de clubprijs houden van 259, Van de genoemde clubprij- zen moet minimaal 52,in P.M.C.-cheques worden vol daan. BESTELLEN Het bestellen van combina ties koelkast met diepvries- kast geeft geen voordelen in prijs, maar er kan wel wor den volstaan met éénmaal ƒ52,in P.M.C.-cheques, Bij termijnbetaling is de regeling als volgt: TAFELMODEL KOELKAST (clubprijs 259, 52,— in P.M.C.-cheques 18,aanbetaling, daarna 12 maandelijkse termijnen van ƒ17,35: GEZINSMODEL KOELKAST (clubprijs 359, 52,-r in P.M.C.-cheques 47,aanbetaling, daarna 12 maandelijkse termijnen van ƒ23,73 of 18 maande lijkse termijnen van 16,48; DIEPVRIESKAST (clubprijs 259,—) ƒ52,— in P.M.C.-cheques 18,— aanbetaling, daarna 12 maandelijkse termijnen van ƒ17,35; COMBINATIE TAFELMODEL KOELKAST MET DIEP VRIESKAST (clubprijs 518,-) ƒ52,— in P.M.C.-cheques 90,aanbetaling, daarna 12 maandelijkse termijnen van 34,16 of 18 maande lijkse termijnen van 23,72. COMBINATIE GEZINSMO DEL KOELKAST MET DIEP VRIESKAST (clubprijs 618) ƒ52,— in P.M.C.-cheques 117,aanbetaling, daarna 12 maandelijkse termijnen van 40,73 of 18 maande lijkse termijnen van 28,27. Inplaats van termijnbetaling kan de clubprijs, met aftrek van het bedrag aan ingezon den P.M.C.-cheques ook direct contant betaald worden. de klinkende naam. die ons land op Hèt gebied van wedstrijdschaatsen op dit mo ment (nog) bezit, ook in de toe komst waar te kunnen maken, zullen we over voldoende jong talent moeten kunnen beschik ken, dat straks de top-posities van onze huidige kampioenen moet kunnen overnemen. Ta lent. dat er zeer zeker is dat hebben de kunstijsbanen vol doende bewezen maar dat er met trainen alléén niet kan ko men. Want trainen en alles, wat er aan vast zit kost geld. Véél geld, dat de KNSB alleen niet kan opbrengen „Schuatslofiboek" Albert Heijn heeft daarom een initiatief genomen: in haar opdracht heeft de bekende spnrtcommentator en journalist BOB SPAAK een boekje ge schreven, waaraan iedere schaatsliefhebber(-ster) zijn of haar hart zal kunnen ophalen. Dit „logboek" met de titel: SCHAATSKAMPIOEN SCHAPPEN '68" doet alles uit de doeken over de naderende kampioenschappen op het ijs en bevat behalve vele foto's ook uitvoerig uitge kiende tabellen, waarop men de prestaties, gevolgd via radio en/of TV, nauwkeurig kan vastleggen en vergelijken. Zesendertig cent i Dit logboek in een grote oplaag van 300.000 stuks zal vanaf 18 januari a.s. in alle AH-filialen te koop zijn voor een luttel bedrag: 36 cent. Deze 36 cent betaalt men NIET alle maal voor het logboek. VIJF ENTWINTIG CENT van elk verkocht boekje gaat namelijk in het Trainingsfonds: de „spaarpot" van de Koninklijke Nederlandsche Schaatsenrij ders Bond, waarmee jong schaatstalent de kans krijgt om Nederlands eer op het ijs te verdedigen. Als alle 300.000 logboekjes van Bob Spaak ver kocht zullen zijn, betekent dit: 75.000,waarvoor Neder lands toekomstige schaatskam- pioenen zullen kunnen gaan I trainen! Onze eigen Kees Verkerk, glunder lachend met zijn oscar"- beeld en de zilveren plaquette, die hij in Oslo wist te ver- werven. De Nederlandse huisvrouw is wel degelijk kwaliteits- en prijsbewust. Daarmee samenhangend is het voor haar van zeer veel belang, dat zij ook (wat wij zouden willen noemenmeer „hoe- veel-bewust" wordt. Weliswaar zijn er bedrijven die hun best doen om nauw keurige informatie te geven over inhoud en gewicht van hun artikelen. Informatie die uiteraard bepalend is voor een zuiver prijsinzicht. Helaas zijn echter de be drijven, die een rookgordijn leggen om hun inhouds- en gewichtsvermeldingen, in de meerderheid. Ziehier een aantal voorbeel den: Hoeveel soorten blikken zijn er wel niet? Als we de adver tenties mogen geloven, zijn het er nog al wat: een boordevol blik, een royaal blik, een fors blik, een heel literblik. Maar wat betekenen die aanduidin gen? Niemand, die er een touw aan kan vastknopen. Neem nu zo'n literblik. Tot de rand met Om de een of andere reden is Nederland altijd een land van schaatsenrijders geweest. Dat hebben we dan waarschijnlijk in eerste instantie te danken aan ons kli maat, dat ons ééns (maar dat is kennelijk wei verleden tijd) met opvallende regelmaat op voor de aanmaak van natuurijs benodigde lage temperaturen placht te trakteren. Een verschijnsel, dat dank zij de artistieke activiteiten van talrijke vaderlandse schilders, teke naars en etsers voor het ontroerde nageslacht is be waard. Goed, de beeldende kunstenaars van onze dagen vinden minder emplooi en inspiratie op het ijs (hebben er misschien ook minder behoefte aan) maar Neder land is nog steeds schaatsnatie nummer één, een volk van rijders en rijdsters, dat maar een beetje vorst no dig heeft om zich aan de verlokkingen van Thialf ge wonnen te geven. Het zit ons blijkbaar in het bloed. In de „sneeuwlanden" spelen kleine kinderen op skilatjes van minimale afmetingen, by ons rijden kinderen op miniatuur-schaatsjes, zij het dan nu op kunstijs, wat minder romantisch aandoet, maar in feite geen enkel verschil maakt. Als er maar gereden kan worden! i Blij zijn alle vrouwen met die i heerlijk-warme, praktische icintermode van tegenwoordig: j dikke wollen stoffen, hoog op- j geslagen kragen, lange soepel- j I leren laarzen en dikke, spor- j üeve maillotswie nü nog kou lijdt, is ook niet meer te helpen. (Foto Internationaal Wol Secretariaat) Het is dus niet zo verwon derlijk dat dit volk van harts tochtelijke rijders en rijdsters op de smalle ijzers tal van su blieme uitblinkers heeft ge produceerd, hetgeen in de laatste jaren heeft geresulteerd in een hegemonie op schaats- gebied die zonder overdrij ving uniek genoemd kan wor- deii. Alle internationale klas- sementstitels zijn in Neder landse handen. Stien Kaiser, Kees Verkerk en Ard Schenk paraderen zonder een spoor van bescheidenheid op de we- reldrecordlijsten en voor de beste rijders en rijdsters aller tijden behoef je ook al weer niet ver van huis te gaan. Ne derland regeert de wereld van de hardrijderij, resoluut en nogal onverbiddelijk en dat is in de sport een gezond ver schijnsel. Kunstijsbanen Internationaal schrijft men deze successen voor een be langrijk deel toe aan de kunstijsbanen, die onze ploegen al in oktober in de gelegenheid stellen (letterlijk) aan de slag te gaan, maar het is duidelijk dat niet alleen het kunstijs de basis van onze uitzonderlijke positie kan zijn. Hetzelfde vaak barre klimaat, dat ons vol waardige winters in de stijl 1800-zoveel onthoudt, maakt ook het dagelijks trainen op kunstijs vaak tot een bezoe king; trainen in regenbuien bij windkracht zeven kun je nau welijks een pretje noemen, ook al ligt er dan een ijsvloer om te zoenen en de praktijk van de laatste jaren heeft dan ook geleerd, dat de rijders maar al te graag een streep onder de voorbereidingsperiode in Ne derland trekken wanneer het moment is aangebroken om de training op Noors natuurijs voort te zetten. Kunstijsbanen zijn prachtig en in zekere zin een uitkomst, maar ze moesten er de gewenste weersomstan digheden bij kunnen maken! Natuurlijk, als factor van be tekenis is de opkomst van onze kunstijsbanen niet uit de ont wikkeling van onze schaatsen rijden j weg te denken, maar het zal een ieder duidelijk zijn, dat ook nog andere (en zwaar dere) factoren een rol hebben gespeeld. Een mooi ijsvloertje garandeert nl. niets, of het nu kunst of natuur is. De Zwitsers hebben hier en daar ideale baantjes liggen (denkt u maar aan Davos), maar een rijder i van enige betekenis kunnen ze niet naar voren schuiven; om van een rijdster maar helemaal i te zwijgen. De verbondenheid van ons, Nederlanders, met het ijs (als ik die zo vrijmoedig constateren mag... het zal wel net zo iets zijn als de door ie- i dereen aanvaarde verbonden heid met onze vijand, het wa ter) speelt uiteraard een gewei- I dig belangrijke rol. maar ver klaart toch ook weer niet al- les. Het is nu eenmaal geen wet van Meden en Perzen, dat de massa sterren produceert. Al gaat het door de massa wel vlotter dan door een klein groep- je.... Even een vergelijking: Ne- Door BOB SPAAK derland mag toch wel een voetballand genoemd worden. Het aantal beoefenaars is groot (ruim 600.000!), de publieke be langstelling enorm, terwijl ook de organisatie en de mogelijk heden om deze sport te beoefe nen uitstekend mogen worden genoemd. Betekent dat auto matisch, dat we in de interna tionale topklasse meedraaien? Antwoord: We doen het niet onaardig, maar niemand zal het in zijn hoofd halen Neder land bij de toonaangevende voetbalnaties in te delen. De vergelijking gaat natuurlijk niet helemaal op. Voetbal is een teamsport, schaatsenrijden een individuele sport en tegen over de minstens twintig ge talenteerde jongens die voor een hoofdrol op de internatio nale voetbalvelden kunnen zor gen, heb je er maar twee of drie nodig (jongens én meisjes in dit speciale geval), die je aan de top van de internatio nale schaatsenrijderij kunnen brengen, maar het is toch wel (Zie verder pag water gevuld, is de inhoud 830 cc. Desondanks blijft de adver tentie het een „literblik" met ananas <§of appelmoes, sperzie bonen e.d.) noemen! Ten opzichte van de consu ment, voor wie de advertentie is opgesteld, zou het eerlijker zijn, te spreken over de inhoud van het' blik en het gewicht ervan. Of: de aanduiding te ge bruiken van 1/1 (één-éénde) blik ter onderscheiding van V: blik (een half). Wat dat betreft hebben de Amerikanen hun zaken beter voor elkaar. Zij hebben elk formaat blik een nummer ge geven, zodat het publiek met een ziet wat het koopt. Op conservenprodukten is in de Verenigde Staten bovendien de inhoud in gewicht (ounces) ver meld, volledigheidshalve met een onderscheid tussen vaste en vloeibare artikelen. Met de aankondiging van flessen weten de advertenties ook goed raad. De consument moet er maar zien uit te ko men: een reuzefles, een grote fles, een literfles. Gaat u maar na: een literfles koffiemelk. Ie dereen denkt, vol vertrouwen: daar zit een liter in. Fout: de inhoud weegt 1000 gram, maar zij is 939 cl. Het kan natuurlijk ook gebeuren, dat een „liter fles" koffiemelk inderdaad 1000 cl bevat, maar dan is het ge- wicht 1068 gram. Hetzelfde geldt voor flessen chocolade- melk. Onder elkaar staan in één adem genoemd: spinazie per pak 49 cent; boerekool per pak Er is sinds kort een nieuwe up-drink op de markt, geadverteerd als een familiefles voor 55 cent. Dat suggereert een fles met een inhoud van een liter. In werkelijkheid zit er maar driekwart liter in. Andere met up-drank, 'die vier centen duurder zijn, be vatten wèl een liter. Waar mee maar gezegd wil zijn, dat goedkoop vaak duur koop is Wees daarom „hoeveel- bewust". 89 cent. Wat vraagt u zich dan af? „Wat is de inhoud van de pakken?" De advertentie zwijgt in alle talen. Wijnen, bier en frisdranken zijn eveneens artikelen die een inhoudsomschrijving behoeven. Bijvoorbeeld: „4 flesjes heer lijke pils". In den regel is de inhoud 30 cl, maar onder druk van de concurrentie worden flesjes met een kleinere inhoud dan 30 cl geleverd. Vandaar het „spotkoopje".... Met flessen limonadesiroop is het ook het zelfde liedje. Doorgaans in fles sen van 0,6 of 0,75 liter te koop, Piet Bergström is een man die als directeur van de De- venter-kunstijsbaan zijn spo ren in de nationale schaatsen rijderij al ruimschoots ver diend had. voordat hij tot (wat je zou kunnen noemen), „dagelijks leider" van het KNSB-werk werd benoemd. In deze functie moet de heer Bergström aan veel méér aan dacht besteden dan alleen aan de paradepaardjes, die in de beide kernploegen zijn samen gebracht en rekent hij het te vens tot zijn taken in de toe komst te zien. ,,'t Is ongelofelijk fijn", vindt hij „dat we over een stel kampioenen beschikken, maar je moet ten slotte verder denken. Na deze tijd komt een andere, waarin we toch ook opvallende prestaties hopen te Door BOB SPAAK is het niet duidelijk hoeveel men krijgt, als de advertentie spreekt over een prijs van 99 cent. „Braadkuikens voor 2,50." Wat wegen ze? Het staat er niet bij. „Tartaar voor 39 cent". Het gewicht blijft in de ad vertentie althans geheim. „Taai-taai pop extra groot 52 cent." Wat betekent „extra groot"? Fruit is ook zo'n produkt, dat zich in de advertentieslogans gemakkelijk laat verkopen. „Tien sinaasappelen voor 98 cent. Tweede net voor halve prijs". Vraag: hoe groot zijn die sinaasappelen? Waarom de vruchten niet per kilogram ge prijsd? Voor de kwaliteit van Hollands fruit bestaan officiële graderingen. Waarom worden die niet in de advertenties ge meld? Het publiek weet dan meteen waar het aan toe is! Aan de manier, waarop in advertenties allerlei levensmid delen worden „verkocht", schort veel. Dat heeft deze wil lekeurige greep uit een wille keurig aantal advertenties wel duidelijk gemaakt. Er is slechts één afdoend wapen tegen: een kritische instelling, die het kaf van 'het koren scheidt. Maar beter ware het, indien de adverteerders behalve hun prijzen óók het gewicht en/of de inhaud van hun artikelen vermelden, zodat de consu ment in één oogopslag ziet wat haar (of hem) wordt aangebo den. Dat kost natuurlijk (voor het winkelbedrijf) extra werk, maar een goede voorlichting van het publiek is die moeite meer dan waard. Het werkt in de hand, dat de Nederlandse huisvrouw wij schreven het al, maar we herhalen het graag meer „hoeveel-bewust" wordt dan zij thans is! Wie wintersport zegt denkt aan skiën. De laatste jaren is dit echter sterk aan het verande ren. Veel mensen delen hun vakantie in tweeën om te genieten en te relaxen in de bekende en minder bekende wintersportplaatsen, waar men naast skiën, schaatsen en wandelen er ook met de arrestee uitstapjes kan maken. kunnen leveren. Daarom zou den we nu grotere kernploe gen moeten kunnen sa menstellen en uitsturen, zodat jongeren de gelegenheid gebo- j den wordt ervaring op te doen. Het is nu eenmaal van essentiële betekenis dat jonge, i talentvolle rijders hun neus1 over de grens steken en de j sfeer van het internationale J schaatsmilieu proeven. Maar, daar moet je geld voor hebben en dat is er niet." De Nederlandse kernploegen worden uitermate gewetensvol samengesteld, zodat ze het grootste rendement zullen op leveren in de belangrijke klassementswedstrijden en dat betekent, met betrekking tot de heren bijv. dat niet meer dan zes rijders (inclusief een reserve) naar Noorwegen zul len gaan om zich daar gereed te maken voor het Europese kampioenschap, dat op 27 en 28 januari in het befaamde Bislet-stadion van Oslo ge houden zal worden. Deze ploeg wordt vergezeld door een coach (Wim de Graaff), een tweede begeleider, die alle administratieve beslommerin gen voor zijn rekening neemt en een medicus. „Alleen aan reiskosten ben je al een kapitaal kwijt Mid den december vertrok deze ploeg naar Noorwegen voor de ijstraining. In de eerste week van deze maand stonden ze weer in Deventer op het ijs staan voor de landenwed- strijd tegen de Noren. Daarna keren ze terug naar Hamar om zich voor te bereiden op het Europese titeltoemooi. Daarna volgen de Olympische wedstrijden in Grenoble en ten slotte staat het \oereld- kampioenschap in Zweden (Gothenburg) op het pro gramma. De dames reizen achtereenvolgens naar Davos, Helsinki, Grenoble en weer Davos." Wat besteedt de KNSB nu aan deze kernploegen? „De kosten van uitzending en voorbereiding belopen sa men een bedrag van 106.000, maar hoewel we er allemaal van overtuigd zijn dat dit geld zonder meer goed besteed ls, moeten we ons wel realiseren, dat er nog meer te doen is. De KNSB houdt zich nl. ook nog bezig met kunstrijden, schoonrijden, het kortebaan- rijden en het ijstoerisme. Tak ken van sport die weliswaar geen schatten verslinden, maar die toch per se niet ver waarloosd mogen worden. Bo vendien zou de schaatsbond toch ook wat meer moeten kunnen doen voor jonge rij ders, die nu op geen enkele steun of tegemoetkoming in de kosten mogen rekenen. Er zijn toch genoeg jongens met talent, die onderweg uitstap pen, die eenvoudig de midde len niet hebben om de kosten, verbonden aan het reizen naar de trainingsbanen, op te bren gen. Een jongen die bijv. in Den Helder woont, moet toch zeker driemaal per week naar Amsterdam of naar Heeren veen. Dat kun je van een be taalde voetballer wel verlan gen, maar van een rasechte amateur, die alles uit een te kleine portemonnee zelf moet betalen nauwelijks. Zulke jon gens zou je toch moeten kun nen bijspringen, want het is toch eigenlijk doodzonde' dat talenten op deze wijze verlo ren gaan." De sportbeoefening is in Ne derland geen staatszaak, en in feite ook niet een zaak van het hele volk. Prachtig vindt men het, wanneer er succes sen worden geboekt, maar daarmee is de kous dan ook af. Voor vervolg lie pag. 2

Allerhande | 1968 | | pagina 1