MENUTIPS voor OUDEJAAR len ander menu voor een traditionele feestdag Zonder wijn geen feestdagen MENU II Slaaties- recepten- Behoedzaam Vorstelijk Warme wijn •NU I 31BER 1967 ALLERHANDE Hugh Jans: schrijver van het „Sla» slaatjes, snacks"-boek van AH, vertaler van Life-Platen- Kookboek, dezelfde man die evengoed tekent als kookt deze Hugh Jans heeft ditmaal een tweetal menu's voor u samengesteld om de Jaarwis seling te vieren. spek. Kruid de vogeltjes ook van binnen met peper, zout en basilicum en braad ze bruin in boter, steeds overdruipend met het braadvet. Ze mogen rose van binnen zijn en maak als ze goed zijn de jus los met wat lichte droge wijn. Een half vo geltje per persoon is genoeg. Was mooie kleine kropjes sla en vul ze met pitloze mandarij nenpartjes. Maak er een le mon-dressing bij. Dat gaat zo: roer goed dooreen 2 delen olijf olie met 1 deel citroensap, zout en peper en enige drup pels Maraschino. Schenk er een lichte en fruiti ge rode Bordeaux bij. Geef na het wild een niet te uitgebreid assortiment van kaasjes, bijv. een rijpe Brie, een Limburger en een puntje Bleu Bresse. Zet wat noten op tafel en schenk bij de koffie een klein glaasje Armagnac. Een ware maaltijd, maar be denk, waarde lezers en lezeres sen: u hoeft geen reuze porties te geven. Nu het tweede menu. Groentesoep anders Garnalen op zijn Italiaans Kalfsoesters Lavallière Peperige hertebiefstukjes Sinaasappelen uit de oven Koffie, Cognac De groentesoep moet een licht en geurig soepje worden. Er zijn wel eens boeketjes verse kruiden te koop; anders moet u tevreden zijn met gedroogde kruiden. Groentesoep anders Beleg de bodem van uw soep pot met een mooi stuk kalfs- knie, schik er rondom wat niet te klein gesneden wortelen, gesneden prei, wat dobbelsteen tjes koolrabi of raap. wat struikjes bloemkool of wat blaadjes kool, peterselie en sel derie, leg in het midden een grote ui, bestoken met een kwartet kruidnageltjes; doe er nog wat foelie, een laurierblad en een paar schijfjes gedroogde gemberwortel bij en een half teentje u.d.kn. ofte wel een half teentje „knoflook uit de knijper" en besin uw langzame trekkerij. Kruid de soep bij met wat tijm, dille, een strenge tje of twee saffraan en een snuifje kerrie, peper en zout en misschien nog een ziertje sui ker. Maar laat het vooral lang zaam gaan en schuim ongerech tigheden zorgvuldig met de schuimspaan af. De soep moet helder zijn. Ververs haar op het laatst nog wat met gehakt groensel en geef een klein kelk je Madeira aan tafel bij de soep. Garnalen op zijn Italiaans Hiervoor kopen we die grote bevroren garnalen en splitsen ze in de lengte voor 2'3 naar de staart toe, als ze ontdooid zijn (nooit onder de warme kraan ontdooien, maar onder de kou de). Laat staart en ruggeschaal zitten. Plet het gespleten gedeelte. Rangschik de garnalen in een ronde pan met een rand van ongeveer 9 cm hoog, naast el kaar steunend op het gespleten gedeelte en met de staarten over de rand. Ze worden nu begoten met de volgende saus: 2 eetlepels droge witte wijn, 2 theelepels olijfolie. 1/4 teentje u.d.kn., wat fijngehakte peterse lie, marjolein, zout en een snuf je cayennepeper, alles goed dooreen geroerd. Ze gaan zo 8 minuten in een warme oven (400 gr. F.). Breng ze zo uit de oven op tafel. Wilt u meer saus hebben, dan moet u wat meer wijn en olie gebruiken. We drinken hier het beste een niet te droge Rijn of Moezel bij. Kalfsoesters Lavallière Koop oestertjes van 1 ons per persoon en laat ze niet plet ten. Wrijf ze in met wat knof look u.d.kn., bestrooi ze met gemalen rozemarijn en tijm, zout en peper en sauteer ze in boter in een platte pan. Het Lavallière zit hem in het garnituur. Dat bestaat namelijk uit artisjokbodems gevuld met aspergepuree. Beide kunt u in geblikt kopen. Laat ze uitlek ken en maak puree van de puntasperges, meng er nog wat fijngemalen kaas door en vul hiermee de artisjokbodems, maak er een mooi kopje op. Bestrijk ze met gesmolten bo ter en laat ze warm worden in de oven. Geef er dobbelsteen tjes in boter gebraden aardap pel bij. De wijn kan een rode Graves zijn. Peperige hertebiefstukjes Bespreek de koop van tevo ren met uw poelier, het is zijn drukste tijd. Laat hem biefstuk jes snijden van 150 gram uit een hertebout of hertezadel. Zorg dat het vlees van een jong beest is. Smeer de biefstukjes lichtelijk met gewone mosterd in en rol ze daarna door in een vijzel stukgestoten zwarte peperkor rels. Zout ze en braad ze in boter eerst op hoog vuur en daarna óp kleiner vuur. Be druip ze steeds, dat is drie kwart van de kunst. Maak de jus los met een glas goede cog nac. Geef er gebakkon champig nons bij. Gebakken op flink U kent haar vast (nog) wel: WIN A BORN, bekende culi naire medewerkster van tal van bladen, wijnspecialiste bij uit stek. AH-klanten vooral ook bekend door baar originele receptenboekje: „Die Brave Gehaktbal", waarin ze op liefst 200 verschillende manieren van doodgewoon gehakt iets lek kers weet te toveren. In het kader van onze fees telijke december- etentjes geeft ze enkele deskundige adviezen bij het kiezen van het juiste wijntje. Het boek „Sla, Slaatjes, Snacks" van Hugh Jans kan nog besteld worden door stor ting van 6,75 op postrekening 416 905 t.n.v. Albert Heijn n.v. Boekenservice, onder vermel ding van: Sla, Slaatjes, Snacks. vuur in wat olijfolie gekruid met wat paprikapoeder, zout en peper en een gesnipperd uitje. Laat het bakken zo kort moge lijk duren en borstel de cham pignons voor het bakken liever schoon met een droog kwastje, ze dan te laten verkleuren on der een waterstraal. Stokbrood is weer het lekkerste om de jus van het bord te halen. Schenk hier een Bourgogne bij, een Cöte de Nuits of Hermitage. Sinaasappels uit de oven Snijd sinaasappels doormid den. Bestrooi iedere helft met een koffielepel suiker. Smelt wat boter en bestrijk de buiten kanten van de sinaasappels er mee. Doe ze in de oven, een niet te hoge oven en laat ze daar goud kleuren van boven. Serveer ze warm en geurig, be goten met een koffielepel Coin treau. Na dit maal volgt weer wat koffie met Cognac. U heeft het gezien beste lezers, de recepten zijn vrij eenvou dig. Ik heb het al gezegd: u hoeft geen grote hoeveelheden op te dienen, dat ligt aan uzelf. Het gaat voornamelijk om de liefdevolle bereiding, de geva rieerdheid van het menu. En is het zo gek om het kookwerk te verdelen onder wat echte liefhebbers? Die neemt dit voor zijn rekening en de andere dat, de ware geest voor een goede samenleving. Als een Nederlander één keer per jaar een fles wijn drinkt, dan is dat met Kerst mis. en hele generaties van Ne derlandse jeugd hebben de wijn leren kennen aan het huiselijke Kerstdineetje. We zullen het er nu niet over heb ben. dat men zichzelf met zo zelden wijndrinken ernstig te kort doet, (wijn is immers ge zellig en gezond en een mens gaat zich van een glas wijn aanmerkelijk plezieriger voe len) maar we zullen eens nader de flessen bekijken, die rond de feesten - van - het - einde - van - het - jaar ter tafel ver schijnen. En om te beginnen bij het begin drinken wij eerst dat ge zellige glas voor de maaltijd: het apéritief zoals het officieel heet. Dat kan zijn een glas ver mouth (goed gekoeld alstu blieft, en liefst voorzien van een heel klein stukje ci troenschil, dat aroma en geur geeft), of een glas sherry; maar hoe populair sherry en ver mouth ook mogen zijn, toch houdt niet iederéén ervan, Schenkt U dan eens als apéri tief een licht mousserend wijn tje, zoals de Mosel Perlé. Heel feestelijk, heel animerend, heel apart ook en toch naar de beste tradities, want ook in Frankrijk schenkt men graag voor een bijzonder etentje een mousserende wijn die al na het eerste glas een genoegelijke stemming schept. (Zorgt U wel, dat deze Mosel Perlé echt goed gekoeld is?) Welke wijn zijn glorieuze entrée zal maken op uw stijl vol gedekte Kersttafel tussen de* kaarsen en de hulsttakjes? Dat hangt in de eerste plaats af van uw Kerstmenu. Laten wij aannemen, dat U eerst een gezellig voorgerechtje geeft. Misschien een heel origineel en pikant slaatje. Misschien paté. Of piroggen. Daar drinkt U een witte wijn bij, die niet al te droog behoeft te zijn. U zoudt bijvoorbeeld een Graves Supérieures kunnen kiezen (de aanduiding Supérieures bete kent, dat de wijn minstens 12 pet. alcohol bevat, wat een ze kere kwaliteitsnorm is). Maar U kunt ook een andere witte Bordeaux kiezen, bijvoorbeeld Réserve du Palais Gallien. Houdt U meer van een echt droge witte wijn, dan kunt U een witte Bourgogne kiezen zo als de Macon blanc. Bij een slaatje of pasteitje smaakt trou wens ook een rosé-wijn. van het kippetje volmaakt tot zijn recht zal doen komen. En dat men anderzijds bij een for midabele wildschotel, met pi kante saus, geen heel zacht en liefelijk wijntje moet drinken, want dan blijft die wijn nergens meer. Kies daarom bij lichte vlees schotels een lichte wijn, bij zwaardere vleesgerechten een wat vollere, liefst ook wat oude re. wijn. Bij een kipje smaakt bijvoorbeeld een Beaujolais uitstekend, omdat die juist dat jonge, fruitige heeft dat zo goed harmonieert met de smaak van kip. Bij de klassie ke rollade kunt U een eenvoudi ge rode wijn drinken, zoals de Réserve du Palais Gallien, maar ook heel goed een wijn van wat meer allure, zoals een Bourgogne Passetoutgrain. En vindt U dat het geen Kerstmis is, als er geen kalkoen op tafel komt, dan kunt U daarbij ook heel goed deze eenvoudige Bourgogne schenken. Maar U kunt het ook bij een Bordeaux zoeken, zoals de Chateau Gar- dus of de Calvet Foncastel Mo- nopole. En wilt U er een echt feestdiner in grote stijl van maken, met haas, of met fazant, dan kiest U daarbij ook een wijn, die dit edele wild waardig is: een Saint Emilion, een Chateauneuf du Pape of één van de werkelijk mooie Bordeaux-wijnen uit Médoc of Pomerol. 't Geef deze wijnen de eer die hun toekomt. Rode wijnen laat j men voorzichtig en behoed- 1 zaam op kamertemperatuur ko men. d.w z. men zet de fles 's I morgens al tijdig gereed in een verwarmd vertrek, op een kast of dressoir bijvoorbeeld, niet al te dicht bij de kachel of ver warming. De wijn zal dan 's avonds omstreeks zeven uur precies de juiste aangename temperatuur hebben. Een Beau jolais hoeft niet zover op ka mertemperatuur te worden ge bracht: die heeft aan een uur of vijf bijkomen in een ver warmde kamer al voldoende. En schenk een rode wijn altijd in een ruim glas, dat niet ver der dan voor de helft, hoogstens twee-derde gevuld wordt. De wijn moet ruimte hebben om zijn fijne geur en zijn bouquet breeduit te ont plooien! En èls U een mooie wijn schenkt, geniet er dan ook uitvoerig van. Laat het kaarslicht flonkeren in de kleur, ruik vooral eens op uw gemak aan de wijn voor U een slok neemt Bij wijn werken geur en smaak heel nauw sa men en wie de tijd niet neemt om eerst de geur en het bou quet in zich op te nemen, voor men een slok neemt, die heeft bij lange na niet het volle ple zier dat wijn kan geven. En dan zoudt U, om de feeste lijkheid af te ronden, na de maaltijd gezellig kunnen natafe- len met een glas Port of een cream sherry. Cream sherry is een zoete sherry-variant, die vooral in Engeland als „after dinner" heel geliefd is. Echte sigarengenieters zeggen dat een fijne sigaar nooit zo lekker smaakt als bij een glas cream sherry! En bij dit natafel- en napraatglas kunt U allerlei ge zellige knabbeltjes op tafel zet ten. Noten en bonbons, manda rijntjes, geconfijte vruchten, studentenhaver. En dan geef ik tot slot, voor de lange winteravonden, nog een heel bijzonder recept van warme wijn: Leg onderin een kom (bijv. van vuurvast glas, of een flin ke soepterrine) de inhoud van een blik ananas zonder het vocht, de schijven ananas aan stukjes gesneden. Strooi er wat witte basterdsuiker over en giet er een fles Rijnwijn op, die met een scheutje water er bij is verhit tot net onder het kookpunt. Voeg tenslotte 2 dl rum toe. U serveert hierbij ouderwetse bitterkoekjes. Op uw aller gezondheid! Maakt u ijs als dessert? Schaf u dan zo'n handige ijstang aan. U weet wel, zo één als de ijsman hanteert. Het staat veel gezelliger dan alleen maar zo'n „kwak" ijs in een glas. U kunt zo'n ijstang overi gens ook gebruiken om rijst of puree mee te scheppen. Staat heel leuk als garnering van schotel. AH heeft ze te koop in de SuperMarts met een af deling huishoudelijke artikel- len. M. Advertentie Al deze voorgerecht-wijnen, wit of rosé, behoren fris, en liefst heel licht gekoeld te wor den geschonken. Na dit veelbelovende begin, (misschien nog met een kop geurige en pikante soep. komt het hoogtepunt: het hoofdge recht. Wij kennen in Nederland niet zulke onaantastbare Kerst tradities als bijv. in Engeland. Wij hoeven niet beslist op Kerstmis kalkoen te eten. Wij mogen ook een rollade braden, of een mals kippetje, een pi kante hazebout of een vorste lijke fazant. En bij dit mooie gebraad behoort natuurlijk een rode wijn, flonkerend en hart verwarmend. De fles wijn, zo zegt een Frans spreekwoord, is het mooiste sieraad van de ta fel. Het kiezen van de wijn en het combineren met het hoofd gerecht is geen ondoorgronde lijk mysterie. Het is gewoon een kwestie van gezond verstand en goede smaak. Want het ligt immers eenvou dig voor de hand. dat men bij vlees met een lichte subtiele smaak, zoals een naturel gebra den braadkuikentje, geen wijn van - heb - ik - jou - daar drinkt, maar liever een lichte, j jonge wijn, die de fijne smaak I aterklaas heeft zich moeilijk op zijn voorgeschreven laats staande kunnen houden. De maan. al of niet aardse satellieten omringd, heeft nauwelijks door de 3i geschenen. Haar oude onbewogen visage heeft een ondoordringbaar wolkendek aan gestaard, ijl dit geschreven wordt, giert de zuidwesterstorm ide ramen en vegen gordijnen water door de straat. donkere dagen, 's Middags al vroeg licht op. Het lijkt er dan het is. Het is de maand dat goede vrienden rerzinnen om in de beslotenheid van de warme ka- bij elkaar te zitten, met een gesprek, of een spel en jlas. Om de warmte te vinden die we nodig hebben, rredig naast elkaar voort te leven. Een nieuw jaar moet. Laten we hopen dat de hele wereld er zo over i, maar dan iedere maand van het jaar. >t is tijd om een avond door te brengen aan een ge le tafel voorzien van gerechten die we niet dagelijks Hier volgen twee menu's die ik voor deze gelegen- in het Hollands heb gesteld. I* Iouillon met hersen- broodjes Snoekballetjes met tomatensaus Varkenshaasjes met roomsaus dingen met manda rijnensla Kaas en noten Koffie, Armagnac de bouillon trekken we krachtige kalfsbouillon erd mei wat fijngehakte ne en geparfumeerd met cheutje sherry. De brood- aken we zo: ienbroodjes adigdheden: 2 puntbrood- 90 gram boter, 2 ons lersens, 1 theelepel zout, !e peper, 1 groot ei, 1 rui- :eelepel gehakte peterselie gram geraspte kaas. jd de korsten van de punt- ijes af en zorg dat u een of 16 mooie ronde plakjes I overhoudt van 1 cm dik. ie in de platte pan in wat mooi lichtbruin (ze gaan s nog in de oven) en leg n op een bakblik. de kalfshersens fijn en zout, peper en peterselie )r. Braad de hersens in boter, breek het ei over de a en bak al roerende door u een vrij dikke pasta Verdeel de pasta over hakken broodjes, maak er bergjes van, maar 'druk iet te stijf aan. Bestrooi ze de geraspte kaas, doe er gesmolten boter overheen voor de liefhebbers nog knoflookpoeder) en schuif ide oven tot ze goudbruin inapperig zijn. Breng ze ter tafel, gerangschikt op tren servetjes, naast de en met de hete kalfsbouil- tenk hier een droge Ries- 'oij. ekballetjes tomatensaus ider ons gezegd, mag het van snoekbaars zijn of van arper; zelfs voor de voor den van de bot of de ik prefereer de snoek je We hebben nodig 400 I snoekfilets, 100 gram i zout, peper, noot- taat, 200 gram boter, 150 i bloem, 1 klein gesnipperd en 5 eetlepels melk. pheer de visfilets, kook ze tot pap. maar laat ze nog tevigheid behouden. Jk van de boter, bloem en gesnipperde uitje in een apan een blanke roux, ge- k hierbij wat van het po- Wocht van de vis en de 5 =pels melk. Laat het al roe- ieen mooie dikke gebonden 1 worden, waar we de gesmolten merg doorheen roe ren en die we op smaak bren gen met zout, peper en noot muskaat. Hak of maal de visfi lets zeer fijn en roer ze door de saus. Het moet een dikke stevi ge massa worden, die we laten afkoelen om er dan balletjes van te kunnen rollen. Ietwat langwerpige niet te kleine balle tjes. Nu de tomatensaus. Eerst ma ken we een eenvoudige boter saus. Breng Vï liter bouillon aan de kook, (om het eenvoudig te houden, mag dat ook van blok jes goudbouillon zijn). Houd er, als u dat niet wilt doen, dan rekening mee met het maken van de kalfsbouillon van hier boven, een half litertje meer te maken voor deze saus. Als de bouillon aan de kook is, binden we haar met in koud water aangemaakte maïzena. 30 gram maïzena. Laat de saus zachtjes 5 minuten doorkoken en haal haar dan van het vuur. Roer er snel achter elkaar 30 gram bo ter in kleine klontjes verdeeld doorheen. Maak de saus af met peper en zout en een paar drup pels citroensap. Voeg met de 30 gram bóter 4 eetlepels dikke tomatenpuree toe en geef er nog wat aparte geur aan met een scheutje Pernod. Uw toma tensaus is klaar. Snoekballetjes en saus kunt u van te voren klaar maken en te hunner tijd zachtjes opwarmen voor ze op tafel komen. U kunt doorgaan met de Riesling of een Chablis schenken. Kruid 750 gram varkenshaas met knoflook uit de knijper, rozemarijn en tijm en braad het in 100 gram boter bruin en gaar. Snijd het daarna in niet te dunne plakken en rangschik ze weer in de oorspronkelijke vorm op de schaal waarin u ze gaat opdienen. Houd de schaal warm boven een pan met ko kend water. Fruit in de overgehouden bo ter een klein gesnipperd uitje lichtbruin, voeg 1V» deciliter room (lauwe room!) van het vuur al roerende toe en laat dan de saus even doorkoken. Giet vlak voor het opdienen de saus door een zeef over het vlees. Geef hier bloemkoolstruikjes bij, even voorgekookt, dan bestrooid met wat komijnpoe der en met boter gaar gemaakt in de oven. De wijn is een droge Rosé, een Pelure d'oignon of een Ta- vel. O ja, als u er persé aardap pels bij wilt eten, laat het dan gefriteerde stro-aardappeltjes zijn. Ik heb liever knapperig stokbrood, dat past dadelijk ook bij het wild en het is zo fijn om de kostelijke saus of jus mee op te deppen. Laat uw poelier de talingen barderen met een dunne plak bardeerspek. U weet wel barde ren is omwikkelen met spek in tegenstelling tot larderen. Lar deren is het doorrijgen met Varkenshaasjes met roomsaus Talingen met mandarijnensla

Allerhande | 1967 | | pagina 9