MENUTIPS voor KERST De haantjes in het bier Voor de snoepers een chocolade-rozijnentaart Kaas-salade voor de stoere eters En zo smaakt een kipje uit Tunesië In Bazel eet men „groene -soep Artikelen waar u veel gemak en plezier van kunt beleven Een speciaal kaas-lunchhapje r> Wilt U eens een heerlijke koele punch genieten? 1 Voetselderij om mee te beginnen Baktijden. JMBER 1967 ALLERHANDE //~r. é-'k; Probeer eens om haantjes te een bodempje olie en daarin ibeer eens om haantjes te ■gen, lukt u dat niet dan ikt u kipjes op de volgen- mnier klaar. en grote of twee kleinere •es, een wortel, twee uien, snuifje tijm, een half lau- rblaadje, boter, olie, 1 dl ie genever, bloem, een hal liter bier, een halve liter iUon (eventueel van een Ulonblokje te maken), 200 champignons, 200 gram oofcf spek en 10 sjalotjes of ui in grote stukken gesne- peperkorrels en vers ge len peper en indien nodig tcat zout. lis u kip uit de diepvries mt, laat ze dan volgens rschrift ontdooien, was ze iral niet, maar droog ze een doekje zeer goed af. kip behoort in vier stuk gesneden te worden. ijd de hals in kleine stuk- neem de punten van de igels eraf. n de koekepan deponeert u een bodempje olie en daarin gaan de wortel (in plakjes gesneden) en de twee uien, grof gesnipperd, plus van de kip: de maag en het hartje, de stukjes hals en de vleugelpun- ten. Laat alles mooi bruin wor den (regelmatig roeren en ke ren is wel verstandig) en voeg er een stuk of 10 peperkorrels bij plus de tijm en de laurier. Zet een deksel op de pan en laat alles verder sudderen ter wijl u met het klaarmaken van de kip verder gaat. In een braadpan schroeit u in half boter, half olie de stuk ken kip mooi bruin, daarna zet u ze gedurende 5 minuten op een sudderpit. En nu komt het.'.' U flam beert de stukken kip met de zeer oude genever. Daarvoor verwarmt u de genever een klein beetje en piet ze over de kip waarna u de vlam in de pan jaagt. Ah de vlammen uit geblust zijn, strooit u een wei nig bloem in de pan en u roert en keert de stukken kip om en om. Weer laat u alles 5 minuten sudderen en daarna voegt u er onder voortdurend roeren de bouillon en het bier bij. Verder laten sudderen. Van tevoren hebt u de klei ne uitjes in licht gezouten wa ter gaar gekookt en uit laten lekken. De champignons hebt u schoongemaakt, voor zover no dig, en u hebt ze gewassen en in plakjes gesneden. In de bo ter laat u ze vervolgens gaar worden en licht kleuren. Het gerookte spek snijdt u in dobbelsteentjes en die laat u in de boter eveneens kleur krijgen. Doe dat vooral niet op te groot vuur want het spek mag niet hard, wel licht bros wor den. Vanzelfsprekend houdt u al le pannetjes goed in het oog en u keert en roert waar ge keerd en geroerd moet wor den! Als het kipje gaar is, legt u de stukken ervan in een vuur vaste schotel in gezelschap van de champignons, de uit jes en de spekjes. U houdt dit alles warm terwijl u de jus van de kip voegt bij de pan met wortel en de kip-onderde len. Laat al roerende dit alles nog even koken gedurende een minuut of tien. Zeven door een zeer fijne zeef boven de vuurvaste schaal waar de stukken kip met toebehoren in verblijven en opdienen, na dat u gecontroleerd hebt of zout- en pepergehalte in orde zijn. U kunt dit gerecht echter ook van tevoren klaarmaken, het laat zich gemakkelijk weer warmen. Eet er eens aardappel-puree bij en bij voorbeeld doperwten (f 0,89 t/m 1,85). Heerlijke potjes met Heinz' Sandwich-, Snack- in Paprikaspread, voortref- ielijk op toostjes met chijfjes hard gekookte eie- Paté, een geraspt uitje n wat Tomaten Ketchup ormen een goede combina- ie als snackje. Bij het drankje vooraf nabbelen op AH Potato hips en AH Papr.ika hips. Daarnaast de Buggle aacks met verschillende ittige smaak-opwekker- ;es te vullen, zo als paté, erscheidene boters en srgelijke. Denk aan de kant-en- lare kroketten en bitter- allen uit de diepvries, zo andig! Vooral op oude- larsavond. Willen de oudere kinde en zelf iets maken? Laat e Pizza Go bakken, dat is «el gemakkelijk en alles it bij elkaar in één pak! En dat zelfde geldt voor: ie Marmer cakemix en de friese cakemix plus de he tende Feestpudding. Maak crab-, garnalen- of beeftencocktail eens klaar net de verrukkelijke Cock- til-sauce van Devos-Lem- mens en zo gemakkelijk *ant u vindt de crab, de jarnalcn en de kreeft voor het gebruik gereed in blik- Ef. Naast deze heerlijkheden Een keur van blikken zalm, van de Fancy Pink tot de Japanse rode zalm. Verder klikjes gesneden gerookte tonijn in olie (u maakt uw toostjes en hapjes in een vip!) Vanzelfsprekend biedt Ul u een keur van soe pen uit blik. Maak toch vooral voor Je Kerst een gerecht met 'e meer dan voortreffe lijke puntasperges uit blik: Niree Diamonds, ze zijn merkelijk boterzacht. Kerstboterstaven, Kerst- lollen, Duivekaters wach- ton op u bij AH om de feestvreugde te helpen verhogen. En tot slot en als bekro- ring zo'n prachtige Plum bidding van Crosse Hackwell brandend bin- •en gebracht. Vrolijk kerstfeest!! Pruimen-piroggen Allereerst hebt u hier een pond pruimedanten voor nodig en die zet u de dag van tevo ren liefst in de rode Fidal- go-port (ƒ4,50) met een deksel op de pan of de schaal. De dag dat u de piroggen klaar gaat maken kookt u de pruimen in genoemde port met suiker naar smaak tot ze prettig zacht zijn. Laat ze afkoelen en snijd ze overlangs met een scherp mesje half open, zodat u de pitten er gemakkelijk uit kunt nemen. In plaats van de pit stopt u dan een amandel van het bruine velletje ontdaan (een minuut of wat in kokend water leggen, dan vliegen de velletjes er gewoon af!). U drukt de pruimedanten weer mooi in hun model en dan gaat u het deeg maken. Daarvoor gebruikt u 400 gram bloem, een ei, een weinig zout en wat water. U kneedt tot het deeg van uw handen los laat en dan rolt u de deegbal met de deegrol mooi uit. In een kommetje maakt u een papje van bloem met water daarmee plakt u later de piroggen dicht. Uit de lap deeg steekt u ver volgens vierkanten of rondjes al naar uzelf wilt. Ze moeten echter zo groot zijn dat als de pruimedant in het midden er van ligt, u het deeglapje gemak kelijk toe kunt vouwen over de pruimedant en de randen vast kunt plakken met het bloem- papje. Zorg voor een flinke pan met kokend water en mik daar de piroggen in. Als ze boven ko men drijven zijn ze gaar. U haalt ze er met een schuimspaan uit en u serveert ze koud, overdekt met stijf ge klopte, gesuikerde slagroom. N.B. U kunt ze natuurlijk ook maken met gewelde ge droogde abrikozen en daarbij welt u die abrikozen bijvoor beeld in wat marasquin. Overigens is het bijzonder smakelijk wanneer u een paar druppels van de drank waarin geweld werd, over iedere vrucht sprenkelt! Hiervoor hebt u eigenlijk Emmenthaler nodig, die u dan in reepjes snijdt. Als u geen Emmenthaler in huis hebt maar wel een zeer goede middel-belegen Goudse, laat niets u dan verhinderen dit beste produkt te gebruiken. Voor de rest gaan erin: middelfijn gehakte uien, een geperst teentje knoflook, een weinig zout, vers gemalen peper, radijsjes, gehakte augurkjes, kappertjes en hard gekookte eieren in plakjes gesneden of makkelijker nog, grof gehakt. U vermengt dit alles met mayonaise waar u nog een lepeltje mosterd en een scheutje dragon-azijn aan toevoegt. Als u de kaas in blokjes en de radijsjes ook klein snijdt dan kunt u deze kaas-salade ook serveren op toostjes als hapje bij een drankje voor het eten. Hazerug met noedels Het mag natuurlijk ook een hele haas zijn, als u het wild maar laat larderen. Behalve de haas hebt u no dig: 2 uien, zout en vers gema len peper naar smaak, 100 gram boter en 4 eetlepels onge klopte slagroom. Verder noedels lint-marcaro- ni) precies gaar gekookt en heel simpel met wat boter opge diend. De haas wordt, gelardeerd en wel, voorzien van een beetje peper in de braadslee gelegd, de boter wordt er in stukjes bovenop gedeponeerd. Er om heen de zeer dun gesneden ui en, nog wat meer peper en zo dra het haas eenmaal kleur heeft gekregen, zout naar smaak er overheen strooien. Gedurende het braden in de oven, regelmatig bedruipen en keren en wenden. Tijdens het proces van het gaar worden gaat de room er bij en u roert goed en bedruipt op gezette tijden. Als de haas boterzacht is (u behoort de rug met een lepel uit te kunnen scheppen), dient u op met de noedels er omheen en de saus apart. Een eenvou dig maar zeer goed gerecht dat uit de Elzas stamt. Neem een mooie malse braadkip en maak hem op de volgende manier klaar. U snijdt 300 gram uien in dunne plakken en laat die uien in ruim olijfolie licht goudbruin worden. (Vooral niet te donker laten worden). Daarna gaat de kip in de pan om eveneens kleur te krijgen. Voorzie het gevogelte van zout en peper naar behoef te; cayenne-peper smaakt hier best in. Voeg de inhoud van een blikje zeer geconcentreerde tomatenpuree bij de kip in de pan. Maak een blik voetsélderij open en doe wat van het vocht uit dat blik bij de kip met toebehoren. Laat de kip goed gaar smo ren en voeg er een minuut of tien vóór het serveren, de voet selderij bij die u in de lengte doormidden hebt gesnedenBe druip het gerecht natuurlijk regelmatig en controleer of het har tig genoeg is. Uitstekend met spaghetti-nature of droge rijst. Daarvoor hebt u geraspte Gruyère-kaas nodig en die ver mengt li al roerende met zo veel droge witte wijn van een zeer goede soort dat u een stevige gladde crème krijgt. Voorzien van veel vers gema len peper, zout naar smaak (het mag gerust wat hartig zijn) en een snuifje noot muskaat. Neem vingerdikke sneden brood en bak ze even heel licht aan beide kanten in de boter. Leg ze daarna niet te dicht opeen op een bakblik en bestrijk iedere boterham met een vrij dikke laag van de kaas-crème. In het midden zorgt u voor een kuiltje en in ieder kuiltje breekt u een ei dat u ook weer voorziet van een weinig zout en peper. In de oven laat u de broodjes door en door gloeiend wor den en de eieren stollen. Geef bij deze smakelijke broodjes zilveruitjes, waaiervormig gesneden augurkjes, eventueel wat piccalilly. 500 Gram aardappelen geschild en in blokjes gesne den, zeker twee of meer liter geconcentreerde bouillon (kan van bouillonblokjes), een hand vol fijn gehakte peterselie, een grote ui, een teentje knoflook, groene selderij-bladen, 200 gram mager gerookt spek in blokjes gesneden, een achtste slagroom, een eetlepel bloem, indien nodig zout en verder vers gemalen peper en een stukje boter. Laat de aardappel blokjes in de bouillon gaar ko ken, vis ze er met de schuimspaan uit en maak ze met een vork fijn. In een andere pan laat u in middels de blokjes spek in een weinig boter op een heel zacht vuurtje een beetje uitsmelten en kleur krijgen. U voegt er de fijn gehakte peterselie, de ge hakte selderijblaadjes (naar smaak), de zeer fijn gesnipper de uien, het fijn geperste teen- Zo maakt men ze in Tahiti en waarom zoudt u dat met de feestdagen hier ook niet doen! In een grote schaal mengt u een liter rum met een halve liter witte wijn. Behalve het tap van 6 sinaasappelen en 4 citroenen gaat er ananassap bij. Regel de hoeveelheid naar uw smaak. Behalve dat gaan er blokjes ananas en een paar bananen in schijfjes bij, plus een snuif je kaneel en een snuifje ge raspte nootmuskaat. De hoe veelheid van de kruiden dient u ook alweer volgens eigen smaak te bepalen. Laat de punch goed toege dekt op een koele plaats (maar niet in de koelkast) trekken. Een half uur voor het serve ren doet u er ijsblokjes bij zodat de drank aangenaam ge koeld is. Een zonnige drank voor de laatste festiviteiten van het jaar! Het deeg bestaat uit: 150 gram tarwebloem, 1 theelepel bakpoeder, 100 gram boter, 1 ei, 100 gram suiker en een mespuntje zout. Voor de vulling gebruikt u: 250 gram blauwe Californische rozijnen, een kwart liter onge klopte slagroom, 50 gram bitte re Delicata-chocolade, 50 gram boter, 2 eieren, 1 pakje vanil lesuiker, een halve theelepel poederkoffie, een mespuntje ka neel, een mespuntje zout, 150 gram suiker en 30 gram (3 eet lepels) maizena. En zo maakt u de vulling klaar: Al roerende verhit u de rozijnen, de slagroom, de choco lade en de boter, op een heel zacht vuurtje tot de chocolade gesmolten is. In een aparte kom klopt u de hele eieren goed los en voegt er de rest van de ingrediënten bij. Roer het laatste mengsel door het eerste en laat, steeds roerende, de vulling ongeveer 5 minuten heel zachtjes door koken. Van tevoren hebt u het deeg gemaakt als volgt: Meng en zeef de bloem, het zout en het bakpoeder in een kom. Snijd de boter er met twee messen zeer fijn doorheen, klop het ei los en kneed alle ingrediënten door elkaar tot u een samen hangend deeg hebt verkregen. Een beboterde springvorm hebt u klaar staan. Daar drukt u het deeg gelijkmatig in, op de bodem en langs de zijwand. Vervolgens doet u de vulling in de vorm. U zet deze op het rooster in de oven en bakt de taart. Als de taart klaar is laat u hem goed afkoelen en garneert hem eventueel met slagroom en blauwe rozijnen. tje knoflook bij en laat alles met elkaar plezierig smoren met een deksel op de pan. Strooi er vervolgens de bloem overheen en voeg er al roeren de langzaam de bouillon waar de aardappelen gaar in zijn ge worden, bij. Laat de soep een kwartiertje heel zachtjes door koken. Daarna roert u er de geprakte aardappelen door, u brengt de soep opnieuw aan de kook en roert er de ongeklopte slagroom door. U serveert deze geurige soep met knapperig gebakken dob belsteentjes brood, waarvan eenieder zich naar smaak kan bedienen. Maar voordien hebt u de soep van het nodige zout en zeer veel vers gemalen pe per voorzien. Vanzelfsprekend kunt u ook deze soep van tevoren klaar maken. Haas met bieten vormen een goede combinatie In dit geval behoort de haas gelardeerd te worden. Boven dien hebt u nog 100 gram vet spek nodig, in blokjes gesne den. Voorts komt er-natuurlijk zout naar smaak en vers gema len peper aan te pas plus een eetlepel kruidenazijn, 50 gram boter, een pond gekookte bie ten en een potje „sour cream". In de braadslee laat u de blok jes vet spek zachtjes uitsmel ten, daarna legt u de haas erin en bedruipt hem met het spek vet. Plaats de braadslee in een gloeiende oven gedurende 40 minuten. Zodra de haas begint te kleuren, giet u er de helft van de sour cream over en u voorziet hem van het nodige zout en de vers gemalen pieper naar smaak (het mag best wat pikant zijn!). Laat de haas onder veelvul dig bedruipen goed gaar wor den en giet er 5 minuten voor het serveren een glas kokend water bij, waarna u de saus goed doorroert en er nogmaals de haas mee bedruipt. Intussen hebt u de schoongemaakte biet jes in fijne blokjes gesneden en ze met boter, peper en tout gewarmd. Even voor het opdienen giet u de azijn er over. Serveer de haas op een ver warmde schotel, omringd door de bietjes. Bind de saus in de braadslee met de rest van de sour cream en giet de saus ge lijkelijk over haas en bietjes. Met vers gekookte aardappel tjes; maar als u geen zin in schillen hebt kunt u ze kant en klaar in de blikjes van Jonker Fris vinden (1/1 bl. 0,88). O Het is heel plezierig dat u de voetselderij kant en klaar in een blik vindt. Er zitten er vier in een liter-blik. U laat ze goed uitlekken. Intussen vermengt u mayo naise met een geraspt uitje, een lepeltje mosterd, vers ge malen peper, eventueel een beetje dragon-azijn, wat ge raspte belegen Goudse kaas en fijn geprakt hard gekookt ei. Snijd ieder seldcrijdeel overlangs door midden en leg de platte kant op een klein bord, waarna u de selderij- helften rijkelijk bedekt met de mayonaise. U kunt game ren met plakjes hard gekookt ei en, maar dat is naar eigen inzicht, wat zeer fijn gehakte peterselie, of een stuifseltje rode paprikapoeder. Geef er van die knapperige toost bij en balletjes boter. In de gasoven zonder ther mostaat; Verwarm de oven 7 minu ten voor, zet de vorm op het rooster onder het midden van de oven, temper de vlammen tot klein en bak de cake in plm. 1 uur. In de gasoven met ther mostaat: op het rooster onder het midden van de oven plm. 1 uur op cijfers 3 of 4 (het is aan te bevelen de oven eerst 10 minuten op deze stand te laten branden). In de elektrische oven met 2 ovenschakelaars: op het rooster op de on derste richel van de oven plm. 50 minuten Bl-03, 15 minuten beide uit. In de elektrische oven met temper atuurregelaar: op het rooster op de on derste richel van de oven plm. 1 uur op 175* C. (voor verwarmen op deze tempe ratuur tot signaallampje uitgaat). Sandwich Spread, Heinz -t- pot 1.85 -1.30 Hors d'Oetnre Salad, Heinz I blik i:45 - 89 Paprika-of Snackspread, Heinz, pot 130 Hot Tomato Ketchup, Heinz flacon 340 gram 1.49 X Italiaanse Saus, Duyvis j- fles 1.35 Witte Saus, Knorr. zakje 49 Tomatensaus, Knorr zakje 85» - Kerriesaus, Knorr zakje 69 Worcestershire Sance, Lea Perrins flacon 1.25 X Worcestershire Sauce, Heinz I flacon 59 Olijven Cocktail, Fragata X 4 soorten in één flacon:piment, X amandel, amandel/piment en kappertjes. Zeer decoratief J voor het afwerken van salades slaatjes en snacks. 1.80 Olijven met Ansjovis, Festival blikje 1.20 X Groene Olijven, Griekse Jampot 1.95 Cocktaflcherries, Royal Mail X Bigarreaux au marasquin; als garnering van gebak en cock- tails, ook voor chipolatapud- ding en fruitsalade, flacon 2.10 A-I Sance, Brand. Ideale saus om de- smaak van rode vlees- soorten te accentueren. J flacon 1.30 Ideal Sauce, Heinz. Geeft de finishing touch aan vleesvis, wildsoepen enz. flacon 1.25 Cocktail Sance, Devos Lem- - mens. Met whisky, speciaal voor het bereiden van crab- of - kreeftcocktails. potje 130 Condi Sauce, Cirio. Bestand- delen: tomaten, olijfolie, sel- I derij, peterselie, ui. Bijzonder geschikt als spaghettisaus en - h voor de pizza. t Tabasco Sauce. Pikante saus h voor oesters, maar ook voor J soepen, sauzen en vleesgerech- h ten met krachtige smaak. t I flacon 250 Chili Sauce, Amoy. Rode, zeer pikante saus voor Oosterse t gerechten. flacon 1.60 Sauce Diable, Escoffier. Een pikante, smakelijke saus met apart aroma; een specialiteit voor de fijnproever bij gebak- ken vlees of vis. flacon 2.15 Sauce Cumberland, Escoffier. Een unieke saus, bereid uit verse sinaasappelen, citroenen en port; een goede combinatie met wildbraad, ham en alle wildschotels. flacon 3.10. Sance Derby, Escoffier. Eert smakelijke vruchtensaus, bij alle vis- en vleesschotels. flacon 1.70 Ree-Ragoót k la St. Hubert Een kant en klare vleesragoüt. blik 420 gram &95 t en X «95 J saus Verkrijgbaar fa een groot aantal AH-winkels

Allerhande | 1967 | | pagina 7