met A Ier *Ha nde cd MENUTIPS voor KERST Een feestelijke Kerstpudding is de Gourmet-pudding Biefstuk uit Chaton Eet eens konijn op Catalaanse manier t 59 i Hawaii sauce Exotisch rundvlees Paling in het groen vooraf Een bijzondere salade van rauwe zuurkool 9 9 Een foto van een vrouw, die eigenlijk geen nadere toelich ting meer behoeft: ja, u hebt het goed gezien: het is weer mevrouw Lily van Pareren- Bles, waarover u uitvoerig op pagina 1 in de vorige Aller- Hande hebt kunnen lezen en die ook nu weer de „geeste lijke moeder" is van al het heerlijks, dat u op deze pagi na's aantreft. Uit onze afdeling DELICATESSEN en SALADES 4* per 100 gram X 5 Cobnrgerham 1.19 Runderrookvlees. 1.29 X Keizerjachtworst 59 4- Cervelaatworst: 69 X Varkensrollade 1.19 4* f Filet de boeuft 99 Salami89 f Paté de Campagne 59 X Lachschinken 1.29 4- - - 4- Pekelvlees69 Frikandeau 1.19 4* Gesneden Rosbief Hausmacher Osseworst Rundertong1.09 4- Runderlever 69 1 4 1.15 I 65 FLINE SALADES 4* per 100 gram Hongaarse Salade 59 4- Zalmsalade79 Vleessalade 59 -i- Huzarensalade 49 4* 4* 4» t BUITENLANDSE KAAS 4- 4- 4- 4- j MonChon 100 gram 95 Petit Port Salut t per stuk ca. 250 gram 2.40 Briedoosje 75 gram 1.25 Danish chef tube 85 gram 1.20 Danablue. 110 gram 1.45 4» SPECIALE AANBIEDING! 1 4- Brie van de mat •j. per 100 gram JLs&T 89 4- 4* Verkrijgbaar in de meeste AH-SuperMarts en enkele AH-Zelfbedieningszaken 4- albert heijn Ditmaal zijn we eens afgeweken van het be kende menu-schema want we zijn ervan over tuigd dat u echt wel weet dat een runderrollade door de slager panklaar verzorgd wordt en dat u hem alleen nog maar be hoeft te braden (en dat zelfde geldt voor ^iedere andere soort rollade!), en natuurlijk weet u van het bestaan van kippen uit de diepvries en van al even hard bevroren kalkoenen en kalkoenbouten. Daarom wilden we u eens wat recepten geven, die wat minder traditioneel zijn, zodat uw kerstetentjes een bepaald verrassingselement zullen be vatten; aan u om er een keuze uit te maken en de menu's sa men te stellen. En u weet het: schrijf alles op een blocnote, controleer of u bepaalde ingrediënten, die ver meld worden, wel in huis hebt en in voldoende mate en doe aan de hand van uw lijst uw boodschappen en doe ze vooral tijdig. De winkelier zal er u dankbaar voor zijn!! Bij ons uitermate huiselijk en gezellig kerstfeest passen de spellen en de spelen. En waar om zoudt u in de keuken nu niet eens plezierig „spelen" met alle mogelijke ingrediënten, Waardoor u de verrukkelijkste gerechten op tafel zult kunnen brengen! Varkenskoteletten anders dan anders Per persoon rekent u op een kotelet. Verder hebtu nodig: half reuzel, half boter, een dl droge witte wijn, een eetlepel sterk geconcentreerde tomaten puree, een dessertlepel witte wijn-mosterd, augurkjes uit het zuur en fijn gehakte bieslook U bakt de koteletten in een mengsel van reuzel en boter mooi bruin, waarna u ze voorziet van zout en vers gema len peper en ze verder gaar laat worden. Zodra dat het geval is, neemt u ze uit de pan en houdt ze warm. In de pan gaan dan de wijn en de tomatenpuree. U roert goed tot alles weer kokend ls en van het vuur roert u er de mosterd, de bieslook en een ex tra stukje boter door. Giet de saus over de koteletten en strooi er wat fijn gehakte au gurk over. Onmiddellijk opdie nen. Uitstekend met lof of ge mengde sla (kropsla, komkom mers en tomaten heel pittig aangemaakt met wat mayo naise waar u een ferme scheut van de beroemde Escoffier Der by Sauce doorheen roert. 1,70). Die sauzen van Escof fier uit het flesje zijn werke lijk verrukkelijk en ze geven aan uw gerechten een zeer aparte smaak. Er zijn er drie, te weten: de Cumberland Sau ce, de reeds genoemde Derby Sauce en de Diable Sauce die zo voortreffelijk bij een biefstuk nature smaakt! voor 4 personen 100 g Gallfomische blauw* rozijnen 8 dl C/2 liter) ananassap V2 theel. maïzena 30 g (2 eetl.) euiker mespunt zout 2 eetl. tomatenketchup mespunt (cayenne)peper 30 g (2 eetl.) boter of margarine 4 eetl. koffiemelk Meng de rozijnen met het ana nassap, de maïzena, de suiker en het zout en laat alles even doorkoken. Voeg daarna de tomatenketchup, de peper er» de boter of margarine toe. Neem de pan van da warmte bron en roer er tenslotte ds koffiemelk doorheen. Serveren b(J gebakken plakken ham. 1'VWWWWWWWWW Neem voor dit gerecht een stuk rundvlees wat zich goed laat stoven, bijvoorbeeld van de fijne- of de dikke rib. U hebt er 750 gram van nodig en daar komen de volgende ingrediënten bij: een zeer fijn gesneden ui, 100 gram gelderse ham in blokjes gesne den, 4 eetlepels olie (bet beste olijfolie), een snuifje kaneel, drie kruidnagelen, een takje tijm, een snuifje oregano, zout naar smaak en vers gemalen peper, 4 middel grote tomaten, 1 dl goede ro de wijn, 4 eetlepels belegen brandewijn wat bloem, perzi ken uit blik 0,79, 1,05, 1,25, 1,35 en 1,58) en peren uit blik 0,69 kerst aanbieding en 1,69), Bestuif het rundvlees met de bloem. In de braadpan gaan de olie, de zeer dun gesneden ui en de blokjes bam plus bet bestoven rund vlees. Laat bet vlees bruin worden en voeg er de krui den plus de gepelde, in stuk ken gesneden, tomaten bij. De saus blussen met de rode wijn en de brandewijn. Daarna zet u bet deksel op de pan en laat het vlees hele maal gaar smoren. Een kwar tiertje voor bet serveren gaan in de pan bij het vlees de peren en perziken uit blik, zonder het sap. Opdienen op een verwarm de schaal, de peren en perzi ken in een krans er omheen, de saus apart. H hebt een mooie dikke biefstuk van 500 gram, dan laat u die biefstuk, na hem van wat zout en vers gemalen peper voorzien te hebben, gedurende een uur marineren in een dl. goede rode wijn en twee eetlepels olie. Keer de biefstuk enige malen. Intussen roert u door middelzachte boter een geperst teentje knoflook. Laat de boter vervolgens (goed afgedekt) in de koelkast opstijven tot u op gaat dienen. Als de biefstuk voldoende gemarineerd is, droogt u hem af en bakt hem in wat boter in gezelschap van een geraspt sjalotje mooi bruin. U serveert de biefstuk met de kruidige boter, in schijven gesneden, er apart bij. Heerlijk met gebakken champignons en knappend stokbrood. Ragoütbakjes en ongevulde pasteitjes Die ragoütbakjes worden door Bicro gemaakt en AH heeft kant-en-klaar kalfsra- goüt in blik 1,59) om ze mee te vullen, in de handel. Er zit ten 16 van die bakjes in een doos 1,80). Als u ze voorverwarmt in de oven en u vult ze daarna met de kalfsragoüt, zijn ze ook voortreffelijk als snackje bij de borrel. U kunt ze echter ook vullen met alle mogelijke slaatjes, dan verwarmt u ze natuurlijk niet. De ongevulde pasteitjes met deksel, daarvan vindt u er vier in een doos. 0.95). Ook hier geldt: voorverwarmen in de oven en vullen met een kant-en-klaar ragoüt. Er be staan kipperagoüts en ragoüt met kalfsvlees en champig nons. Bij de kipperagoüt een klein drupje citroensap op het laatst toegevoegd en bij de kalfsvleesragoüt wat fijn ge hakte peterselie geven dan een extra smaak-plusje dat zeer ge waardeerd zal worden! En laten we eerlijk zijn: pasteitjes als entrée zijn zo feestelijk! Een Portugese lekkernijEnsopadas De ingrediënten zijn: 250 gram poedersuiker, 125 gram bloem, 4 eieren, het sap van 4 sinaasappelen, madeira en wel een hoeveelheid gelijk aan een derde van het verkregen si naasappelsap. In een kom roert u de eier dooiers met de suiker net zo lang tot u een wit schuim hebt verkregen en dat vraagt u ze ker 10 minuten. Daar werkt u vervolgens de zeer stijf geklop te eiwitten door. En over die massa zeeft u de bloem die u er zachtjes door gaat roeren zo dat u ten slotte een mooi glad deeg krijgt. In een ferm bebo terde vorm deponeert u dit deeg en u bakt het in een mid- delwarme oven gedurende een minuut of twintig dertig. Als de koek prachtig gerezen en ap petijtelijk bruin is haalt u hem uit de oven en u stort hem terwijl hij nog warm is. De bedoeling is dat u deze koek in vierkanten snijdt. Daar deze koek zeer bros is, behoort u voorzichtig en toch met ferme hand te werk te gaan, want de vierkanten moeten netjes gaaf blijven. Het sinaasappelsap dat lek ker zoet moet zijn vermengt u met de madeira en met dit mengsel begiet u de Ensopadas die zeker een nacht de kans moeten krijgen om het geurige sap op te nemen. Op individuele bordjes opdie nen. Heel heerlijk voor de „zoete bekjes" en zo goed omdat u het van tevoren kunt klaarma- ken! Kuikens zoals men ze in Sydney klaarmaakt Laten we zeggen dat u 4 kui kens hebt die ieder zo'n 400 gram wegen, ,dan gebruikt u daar verder bij: drie-kwart li ter ananas-sap, een kwart liter droge witte wijn, zout, vers ge malen peper, boter, blokjes ana nas en schijfjes banaan. Die kuikens zet u gedurende een halve dag in een mengsel van de wijn en het sap van de ananas. Daarna laat u ze uitlek ken, u droogt ze zorgvuldig af en voorziet ze van zout en vers gemalen peper. In de boter laat u ze vervolgens kleur krijgen en gaar worden. Vervolgens neemt u ze uit de pan en u houdt ze warm. U giet de marinade (ananas sap en wijn) in de pan en op hoog vuur, onder voortdurend Laat het tamme konijn uit de diepvries op de voorgeschre ven manier in alle rust ontdooi en. Droog het konijn daarna zorgvuldig met een doekje af. Behalve het konijn (in stukken verdeeld) hebt u nodig: roeren dampt u de saus in tot ze stroperig is geworden. Op dat moment voegt u er stukjes ananas en schijfjes ba naan bij. Laat alles door en door warm worden en giet de saus met de vruchten over de kuikens. Geef er aardappelpu ree bij. De hoeveelheden van deze pudding zijn bedoeld voor 8 a 10 personen, u kunt ze dus naar behoefte aanpassen. 150 gram Californische blau we rozijnen, 150 gram (plm 22 stuks) lange vingers, 50 gram Delicata bittere chocolade, 50 gram Franse vruchten (bigar- reaux), 25 gram amandelen, 3 eieren, 4 eetlepels koud water, ongeveer 4 dl melk, 6 blaadjes gelatine,, 75 gram (5 eetlepels) basterdsuiker, een mespuntje zout, 1 flesje rumessence, een kwart liter slagroom. Van al deze ingrediënten bij elkaar kunt u een heerlijke pudding maken die een beetje verwantschap vertoont met de beroemde Charlotte Russe. U begint met de rozijnen in Een zeer feestelijke kerstpud ding is de Gourmet-pudding heet water gedurende onge veer 5 minuten te wellen, daarna laat u ze goed uitlek ken. U snijdt de chocolade, de vruchtjes en de gepelde aman delen in zeer kleine stukjes. Splits de eieren en klop de eierdooiers met het water en de helft van de melk los. Doe er de gelatine, de helft van de suiker en het zout bij en laat alles op een zeer laag vuurtje, onder voortdurend roeren, aan de kook komen en plm. 10 mi nuten zachtjes doorkoken. Daarna neemt u de pan van het vuur en voegt de rest van de melk en de rumessence toe. Laat de massa afkoelen, tot ze dik begint te worden waar bij u wel af en toe moet roe ren om klontjes te voorkomen. Klop de eiwitten met een garde of een klutser tot ze bijna stijf zijn en voeg er dan lepel voor lepel de rest van de basterdsuiker bij. Daarna klopt u de slagroom stijf en met een metalen lepel spatelt u de stijfgeklopte eiwitten en ie slagroom door het eimeng sel. Ten slotte roert u er de rozijnen, de chocolade en de amandelen door. U bebotert een springvorm met een middellijn van onge veer 20 cm. Doe er een beetje van het mengsel in en zet de lange vingers aansluitend '■echtop langs de wand. Giet de rest van het pud dingmengsel in de vorm en laat alles door .en door koud worden in de koelkast. (Afdek ken, heel luchtig, met alumini- um-folie). Op de foto ziet u hoe feestelijk deze pudding ge garneerd is! 3 eetlepels reuzel, 200 gram licht gerookt vet spek, een fikse ui, een eetlepel bloem, 1 dl. rode wijn, zout en neper, een „bouquet garni" (in een lap je bij elkaar: een laurierblad, een worteltje of twee a drie, een paar takjes peterselie, een takje selderij en twee takjes tijm plus een beetje basilicum), een snede brood, 50 gram gepel de amandelen, 50 gram Bom- bay-noten; zeer fijn gehakte pe terselie. Laat de stukken konijn in de reuzel mooi bruin worden in gezelschap van het, in dob belsteentjes, gesneden spek en de grof gehakte ui. Als alles voldoende kleur heeft gekregen bestuift u de in houd van de pan met de bloem. Keer de stukken konijn om en giet er al roerende de rode wijn bij pl.us een zelfde hoeveelheid water. Tevens voegt u er het zout en de vers gemalen peper bij en het zakje met de kruiden. Laat het konijn zachtjes sud deren gedurende een minuut of twintig. Rooster de boterham en maal de noten en amandelen. Het brood in een vijzel fijn stoten en vermengen met de noten en amandelen, de peterselie en de lever van het konijn. Deze in grediënten gaan dan ook in de pan en u laat het geheel verder sudderen gedurende ten minste een uur. Mocht de saus u te dik voorkomen dan voegt u er nog wat rode wijn bij. Even voor het opdienen neemt u het zakje met het bouquet garni uit de pan. Konijn op deze wijze is een fors eten, spruitjes passen er als groente heel goed bij. Geef, om in stijl te blijven, hierna van die geurige witte Spaanse druiven. Een Vlaams konijn met pruimen en rozijnen Het heerlijke van dit gerecht is dat u het rustig van tevoren klaar kunt maken, het laat zich nl. zeer goed opwarmen. U laat het konijn volgens de regels van de kunst in een lang zaam tempo ontdooien en droogt het daarna zorgvuldig met een doekje. Er komen ver der aan dit recept te pas: 125 gram licht gerookt spek in blok jes gesneden, 10 sjalotjes (even tueel door een zelfde hoeveel heid grof gehakte ui te vervan gen), wat bloem, zout, peper (vers gemalen) en tijm, 125 gram blauwe Californische ro zijnen en een zelfde hoeveel heid mooie pruimedanten, een flink glas cognac, een lepeltje bessengelei. Een stukje boter. I11 de braadpan smelt u eerst een stukje boter, daarna gaan de blokjes spek erbij en u laat ze langzaam bruin en bros wor den. Haal de blokjes uit de pan en laat het konijn (in stukken verdeeld) in het mengsel van spekvet en boter aan alle kan ten mooi bruin worden. Haal Het voordeel van dit recht is dat u het van te vo ren kunt klaarmaken en dat het zich zowel koud ah warm laat genieten. De verhouding is ah volgt: op twee mooie, middeldikke palingen hebt u nodig 50 gram kervel, 50 gram peterse lie, 50 gram zuring (probeer vooral de zuring in overleg met groentenboer of kruiden leverancier tijdig te bestel len), 50 gram spinazie, zo mo gelijk een takje verse dragon (als dat niet kan dan wat ge droogde), een snuifje tijm; een snippertje gemalen lau rier, vers gemalen peper, zout naar smaak en wat pimpernel. Daar komt dan nog een halve liter droge witte wijn bij plus het sap van een citroen en twee of drie eierdooiers; 50 gram boter komt er ook aan te pas. Maak de palingen schoon I snijd ze in moten. Bestrooi de gewassen moten met pe per, zout, tijm en de fijn ge malen laurier. De groenten wassen, fijn hakken en in de boter smo ren in gezelschap van de dra gon en de pimpernel. Op dat geurige bedje komen de mo- fc?n paling te liggen, waarna u er de wijn bijgiet. Breng het gerecht aan de kook, laat liet op zacht vuur gedurende een kwartiertje stoven. Neem de moten paling uit de pan en breng ze over in een schaal. Het kookvocht met de groenten en kruiden wordt gebonden met de losge klopte eierdooiers, daarna wordt het citroensap erdoor geroerd. Deze saus wordt over de paling gegoten en u Iaat alles goed koud worden. Geef er AH kleine of grote toost 0,35) dan wel bebo terde crackers 0,55) bij. de stukken konijn uit de pan en houd ze op een schotel, die 1 u op een pan kokend water zet, mooi warm. Daarna bakt u de sjalotjes of j de stukken ui tot ze goudgeel zijn. Doe de spekjes en de stukken konijn in de pan terug stuif er wat bloem over, voeg er al roe rende wat water bij plus zout naar smaak, een aangename hoeveelheid vers gemalen pe per en wat tijm en laat het konijn gedurende een uur of twee heerlijk sudderen. Een halve dag van tevoren hebt u de rozijnen en pruime danten laten wellen in een goed glas cognac. Na de twee uur sudderen voegt u die zuid vruchten met de cognac bij het konijn en u suddert verder ge durende nog ongeveer een uur. Dien het konijn op overgoten met de saus en de andere ingre diënten maar roer er eerst van het vuur nog een lepeltje rode bessengelei door. U hebt er voor nodig een pond van die bijzonder lekkere zuurkool zonder conserveringsmiddel zoals AH die in de handel brengt, (f0,39) Daarbij komen nog: een ui (middelgroot) en twee appelen plus olijfolie, een snuifje suiker en fijn gehakte peterselie en twee worteltjes. De ui, de gewassen, maar niet gekrabde worteltjes en de gewassen, maar niet geschilde appelen worden in zeer dunne reepjes, de zg. „julienne" gesneden. Vanzelfsprekend verwijdert u de klokhuizen van de appels zeer zorgvuldig. U mengt al die reepjes met de zuurkool die niet vochtig mag zijn en vervolgens maakt u de salade aan met de olijfolie, wat suiker naar smaak en de peterselie. Dit is een bijzonder originele samenstelling die uit Polen afkomstig is. Probeert u het maar eens, het zijn lepels met gezondheid! ALLERHANDE DECEMBER 1967

Allerhande | 1967 | | pagina 6