Vijfduizend jaren oud en zonder naam van nu Royco 678.- 457.- 20.- 7 _L T 4000 ijl Warm aanbevolen BRUINE BONENSOEP ERWTENSOEP VAN wipstuiver mmm Van boekomslag tot pet-embleem: een grafisch ontwerper tekent van alles! ALLERHANDE DECEMBER De meest profijtelijke club van Nederland CastorLux Wasautomaat Clubprijs GastorClean Wasautomaat Clubprijs PMC Ventilator- kachel Clubprijs 52.- SPELREGELS PMC-textiel Ch albert heijn. 13 14 12 11 10 13 14 EEN KLEIN OVERZICHT VAN ALLERLEI SPELMOGELIJKIIEDEN a I Zo wordt de Premie.van.de. I Maand Club vaak genoemd. En terecht! Want de PM.C is werkelijk formidabel voorde lig. Voorbeelden Hier enkele uit de vele mogelijkheden. De volautomaat die u de was geheel uit handen neemt. Aangepast wasprogramma d.w.z. hoge of lage water- stand. Normale of langzame wasbeweging. Voegt was middel automatisch toe; spoelt 5 maal en centrifu geert. Thermostatisch ge stuurde wasprogramma's voor heet, warm, lauw, maar ook koud wassen is moge lijk. 'Denkende' waterstand houdt het water op het juiste niveau. Alle programma's kunnen steeds onderbroken, bekort of herhaald worden. lnhoud4a4'/4kg droog was goed. Oerdegelijke construc tie: roestvrijstalen trommel, dubbelwandige geëmailleer de kuip, beveiligde deur. Afm. 90 cm hoog, 63 cm. breed en 51 cm diep. 1 Jaar garantie. Gespecialiseerde PMC-service - ook na afloop van de garantieperiode. Vw-1.143.-. Bestelnr. A-251. waarvan 52.-in PMC cheques I Afgeleid van de CastorLux: I dezelfde degelijke construc- I tie, dezelfde afmetingen, het- I zelfde schitterende wasre- resultaat. Alleen iets een- I voudiger automatiek zoals zelf wasmiddel toevoegen en voorwas als zelfstandig pro grammaonderdeel. Vw- 750.-. Bestelnr. A-249. waarvan 52.-in PMC cheques Voor uitvoerige gegevens raadpleeg PMC najaarscata- I logus. Altijd fijn om erbij te hebben. Nieuw, modern model met kunststof 'huis'. Kan opge hangen worden en is daar door een ideale bijverwar ming, bijvoorbeeld voor de kinderkamer. Ook als haar droger te gebruiken. Vele keuzemogelijkheden: lang zame (500 watt) of snelle circulatie (1000 en 2000 watt). Als ventilator keuze uit twee snelheden. Met veiligheids thermostaat en regelther- mostaat. 1 Jaar garantie. Vw- 89.-. Bestelnr. F-505. in PMC cheques EEN SPEL, DAT U ECHT EENS SPELEN MOET! Het oudste spelbord dat ooit gevonden is; het werd opgegraven in de vlakte van Eufraat en Tigris en bevindt zich nu in het British Museum. De spel regels welke men erbij heeft bedacht en die vrij wel zeker de oorspronke lijke zeer "nabijkomen, vindt men hierbij. Om het spel te spelen, tekene men deze figuur na op een kar ton van plm 30 cm hoogte en let daarbij vooral op de bloemmotieven en de vier kanten met de vijf „ogen" (rondjes); deze hebben een speciale betekenis. Iedere speler speelt met zeven schijven. Men gebruike 2 dobbelstenen. 1) Het is de bedoeling al zijn stukken (men speelt het spel met zijn tweeën) langs de nummers 1, 2, 3 en 4 voort te schuiven, vervolgens naar boven te gaan over de middenbaan en dan af te zwenken naar onderen over de nrs. 13 en 14. Wie het eerst zijn stukken van het bord heeft, is winnaar. De velden 1, 2, 3, 4 en 13 en 14 zijn „privé". 2) Elke speler werpt met de twee gewone dobbelste nen maar hij gebruikt om voort te schuiven slechts één der aldus aangegeven aantal len. Slechts één stuk mag per worp verplaatst worden. Dus: gooit u met de dobbelstenen een 5 en een 3 dan mag u ofwel de 5 gebruiken ofwel de 3. 3) Men kan zijn stukken, bij elke worp en elk aan tal, voort laten gaan (mits het veld waarop men terechtkomt niet reeds bezet is; (zie regel 12). 4) Men kan zowel voor waarts als achterwaarts schuiven (maar niet beide tege lijk!); een stuk mag echter niet achterwaarts van het bord gespeeld worden. Wel zijn er velden vanwaar men alleen achteruit kan gaan (zie regel 11). 5) Er mag slechts één stuk op een veld staan; alleen de velden die genoemd wor den in de regels 9 en 10 vor men een uitzondering. 6) Een stuk kan alleen „uit" komen vanaf de vel den 13 en 14 en dan met één preciese worp; dus men gooit dan 1 of 2. Men mag natuur lijk met zijn stuk van 13 naar 14 en mag ook van hier terug naar het middenveld (de vel den 12 t/m 5). 7) Op de middenvelden wordt een stuk van de te genstander terugverwezen naar het begin van het spel In de speciale wintercatalo- gus Textiel vindt u een be gerenswaardige collectie witgoed, handdoeken, keu kendoeken, bedsets, etc. Voor 20.- in PMC cheques (20.- is de minimale bestel ling) stelt u een prachtig pak ket huishoudtextiel naar keuze samen. Bijvoorbeeld: 1 tweepersoonslaken,1 hand doek 2 bijpassende was handjes, 3theedoeken,1 keu kendoek. Totaal? Bijna ongelooflijk: jn PMC cheques "Vw vergelijkbare winkelwaarde De volledige PMC-na- jaarscatalogus en de spe- cialetextielcatalogus kunt u gratis meenemen uitelke AH-winkel. UIT IN (opnieuw beginnen dus) als er een nieuw stuk op aankomt (zie de regels 9, 10 en 12). 8) Elke speler moet zetten als het zijn beurt is, zelfs al is het in eigen nadeel; al leen wanneer zijn enige speelstuk op veld 13 staat, be hoeft dat niet. Dan mag het stuk hier blijven als de speler dat tenminste wenst tot hij een 2 gooit (en het stuk dus „uit" is) of een 1 en hij naar 14 verhuist. Als hfj andere speelbare stukken heeft, maar deze niet kan zetten, dan móet hij het stuk op veld 13 zetten (regel 11). Stukken die al van het veld zijn („uit" zijn dus) en stukken die „vast" staan (zie regel 10) gelden niet als speelbaar. 9) Op de velden die een bloemmotief tonen kan de speler stukken op elkaar stape len; er mag telkens slechts een stuk per beurt van de sta pel genomen worden. Op veld 8 kan slechts één speler stape len en de tegenstander kan er geen gebruik van maken zo lang de ander erop staat. Stuk ken op dit veld zijn dus bevei ligd voor terugzending door een stuk van de tegenstander; het verdient aanbeveling zo snel als mogelijk dit veld in te nemen en te behouden. Zolang als men er één stuk op kan houden, kan men de ande re, met wat gelük bij het wer pen, van de privévelden, via 8, naar de velden 13 en 14 bren gen, zonder naar huis te wor den gestuurd of vastgezet te worden. 10) Op de velden 7 en 10 kunnen beide spelers stuk ken opslaan (stapelen); alleen het bovenste kan ver plaatst worden. Op die manier kan men stukken van de tegenstander vastzetten; hij zal ze dan niet kunnen gebrui ken. Als al zijn stukken vast gezet zijn, of „uit" zijn, dan mag hij niet werpen tot de ander een van zijn stukken vrijgeeft. 11) Van de velden met de vijf rondjes erop kan men alleen in achterwaartse rich ting schuiven. Zo kan een stuk op veld 2 alleen verzet worden (achterwaarts) als er 1 is gegooid. Als geen 1 is ge gooid, blijft het stuk deson danks speelbaar en als het eni ge andere speelbare stuk op 13 staat, dan mag het terugge zet worden. Dat geldt ook voor een stuk op veld 6 als twee zessen worden gegooid; het gaat geheel terug. 12) Een stuk mag bij - eerste worp alleen ge plaatst worden op veld 5 als er nog gem ander stuk staat. Zo kan een stuk op dit veld alleen naar huis terug worden gestuurd door een stuk dat al op het hord aanwezig was; b.v. dat van veld 1, 2, 3 of 4 komt (een stuk mag echter wel bij eerste worp op veld 6 geplaatst worden met een worp 6 en dan het al aanwezi ge stuk terugsturen). Dus: als twee vijven worden gegooid en veld 5 is bezet, dan kan een stuk dat nog niet op het bord staat, ofschoon het speel baar is, niet ingezet worden. inr •W 1 Ar 1 Nieuwe gezelschapsspelen zjjn heel zeldzaam. Bijna altijd zijn het varianten op oude, reeds bestaande spelen. Van een spel als „Scrabble" (en „Lettera") kan gezegd worden dat het nieuw is; het werd boven dien een wereldsucces. Hetzelfde is het geval met „Monopoly". SCRABBLE is de bekendste der kruiswoordpuzzels. Het be rust op een ander spelletje, dat men gemakkelijk met twee (of meer) stukjes papier kan spe len; het heet (in Amerika) Ward Squares (woord-vierkan tjes) en gaat aldus. Het aantal deelnemers is onbeperkt. Ieder heeft een stuk papier en een potlood. Daarmee trekt men een vierkant met 5x5 hokjes erin. Een der spelers begint met het noemen van één letter. Deze plaatst hij ergens in zijn diagram. De anderen doen dat ook. Dan noemt de volgende speler eèn letter; oók die wordt ergens neergezet, maar natuur lijk wel zo dat er een woord uit zou kunnen ontstaan. Zo gaat men voort. Elke letter die neergezet is, moet blijven staan! De bedoeling is dus woorden te vormen van 3, 4 of 5 letters; ze worden alleen hori zontaal of vertikaal geplaatst: diagonaal mag niet (al kan men dat natuurlijk ook anders. afsp:okml. Het spel gaat voort tot er 25 beurten zijn geweest en elk hokje dus gevuld is. Dan volgt de puntentelling: een woord van 5 letters is 10 pun ten waard; een woord van 4 letters: 5 punten en een woord van 3 letters: 1 punt. Wie de hoogste score heeft, wint. „Word Squares" of „Hokje vullen": de voorloper van „Scrabble" en andere kruis- woordspelen. SCRABBLE wordt gespeeld met vierkante blokjes, waarop letters (met - elk een bepaalde waarde) zijn aangebracht. Met deze letters legt men woorden op het speelveld. Elk woord moet aansluiten op een eerder gelegd woord. Tot vier deelne mers kunnen er aan meedoen. Beter nog gaat het spel als slechts twee, hoogstens drie meekampen. BOARD SCRIPT: nauw ver want aan „Scrabble", maar toch weer niet zo nauw, dat de uitgever van dit laatste spel een proces, dat hij de uitgever van „Board Script" aandeed, won. LETTERA: "op twee fraaie spelborden met verzonken vak jes, waarin de letters precies passen (en op hun plaats blij ven) speelt men met z'n tweeën dit kruiswoordspel. Het speel bord bezit, behalve de vijf rijen, waarin de letters bewaard wor den, een diagram van 6x6 vakjes (de diagonale tellen ook) en in de veertien rijen dient men woorden te vormen van 6, 5, 4 of 3 letters, daarbij steeds de eigen genoemde of de door de tegenpartij genoemde letter gebruikend (uit de voorraad van 51 letters die men bezit). Hoe meer woorden van 6 let ters, hoe hoger de score. Men kan het spel natuurlijk met meer spelers spelen, maar heeft dan ook meer spelborden en letterseries nodig. Maar men kan het ook als patien- cespel beoefenen, in z'n eentje dus. Dan is het nodig een zo hoog mogelijke score te beha len: de hoogste is 280 punten (14 woorden van 6 letters). Waar is de taartpunt In het boekje „100 trucs" of wel Goochelen met de we tenschap" komt dit aardige „trucje" voor: U ziet duidelijk dat er een taartpunt uit de feesttaart ont breekt. Waar zou die gebleven zijn? Nee, hij is niet weg. Wilt u hem terugvinden, dan moet u de tekening omgekeerd bekij ken! Dan ziet u duidelijk, waar de taartpunt is gebleven. Dit is een mooi voorbeeld van ge zichtsbedrog. (Advertentie) PAROLO: ook bestemd voor liefhebbers van kruiswoordpuz zels. Het spel bestaat uit vier speelborden (voorzijde voor vol wassenen, achterzijde voor kin deren) uit 4 kleurpotloden (vet te) en 2 kleurdobbelstenen. Ook hier dient men letters in te vul len (uitwisbaar) in de vakjes volgens de regels, (vanaf 7 jaar). Na de kruiswoordspelen enkele taktiekspelen. SIROCCO: is een spel, waar van de jacht op de tegenstan der het voornaamste kenmerk is. Het wordt door 2 tot 4 perso nen gespeeld §n het gaal er om met zes pionnen die van de te- genstanders(s) te vangen. Het einddoel is het diagonaal tegen overliggende veld. Dobbelste nen bepalen de vooruitgang (vanaf 7 jaar). WIEKSLAG: ook een tak- tiekspel dat slagvaardigheid vereist; het wordt gespeeld door 2-5 personen, (vanaf 8 jaar). In één haal ■4000 Hier staat het getal 4000. Met een haal eromheen. Wie kan het geheel in één haal tekenen Dat lijkt onmogelijk. Dat is het echter niet als men het zo doet: men vouwt het pa pier zo om dat, óp de om gevouwen flap, de ver bindingshalen worden ge plaatst en vouwt het daar na weer goed. Dan staat de 4000 er prachtig op. Met de slinger erom heen 1 SKADO: een zakfor maat-spelletje, dat heel boei end is. Het is geschikt om op reis, tijdens de lunchpauze of „zomaar even voor de grap er tussendoor" te spelen. Het vere nigt elementen van dammen en schaken in zich, wordt door 2 personen gespeeld, waarbij 2 witte pionnen het op nemen te gen 24 blauwe. Het vergt tak- tisch inzicht. Een alleraardigst spel! (vanaf 8 jaar) TROGUE: een £pel, dat ge baseerd is op het „overbren gen" van vier burchten die elk uit drie losse delen bestaan, naar de overkant van het speel bord. Men maakt bij dit over brengen gebruik van de losse en passende delen van de burch ten der tegenstanders. Een spel dat taktisch inzicht vergt, maai ook vrolijk „zomaar" gespeeld kan worden en dan heel leven dig en verrassend is." (vanaf 12 jaar). We hebben elders gesproken over Monopoly. Zoals bekend, hebben velen getracht het suc ces van dat spel te evenaren (of te overtreffen) met spelen van soortgelijk karakter; de handel is er het hoofdelement van. Een succesvol en wellicht zelfs aardiger handelsspel is het: EENMAAL: ANDERMAAL!: een spel, dat bestemd is voor 3 tot 6 personen en bestaat uit het veilen van zogenaamd „an tiek": er worden fraaie kunst voorwerpen geveild (althans de afbeeldingen daarvan) en pas als men de koopsom heeft vol daan (het geld is in de doos bij verpakt!) ontdekt men of het gekochte voorwerp echt is, beschadigd is of vals. Het is dan zaak (heel handelsslim), de valse of beschadigde voorwer pen snel door te verkopen aan medespelers en zelf met een zo gaaf mogelijke verzameling te blijven zitten. Er zit geld in de doos en een veilinghamer en 31 kanskaarten alsmede 36 kunst- voorwerpkaarten (de valse in clusief). (vanaf 12 jaar). CARRIÈRE: het beroeps- kansenspel, waarbij men, spe lend volgens de principes van het Monopoly-spel, van een bepaald beroep het beste moet zien te maken. STRATEGO: een spel dat be rust op de strategie welke nodig is om legerkorpsen veilig door vijandelijke linies te dirigeren. Veldmaarschalken en spionnen maken elkaar het leven zuur. Een spel dat vele, vaak pijn lijke, verrassingen biedt en daarom heel boeiend is. DOMOSOLO: Met gebruikma king van fiches, worden ge kleurde dominostenen aan el kaar gepast. Het is een boeien de variatie op het aloude domi nospel, maar het ziet er veel vrolijker en kleuriger uit (en dat is ook veel waard!) BOERENSCHROOM: heel oud al is het vaderlandse Boe- renschroom; onze voorvaderen (en -moederen) speelden het al. Het- is kortom een „oudt-hol- landtdsch" - gezelschapsspel, waaraan een onbeperkt aantal spelers mee kan doen. De Advo- kaat en de veldwachter van weleer spelen er een rol in. En niet te vergeten de arme Boer Bart, die almaar betalen moet. „Men laat mij dorschen, Iaat mij zweeten, en 't wordt door andren opgegeten". En wat zegt Boer Sijmen? „Ik arme Sij- men moet betalen! Mocht ik hen met mijn vork onthalen" Het is wel duidelijk dat men veel beter Burgemeester kan zijn in dit spel: „AI is een ie der niet content, ik trek gerust mijn tractement". Of Advo- kaat. Of Klerk. Elk dezer beroe pen heeft een nummer; deze nummers nu worden bij opbod verkocht door de kashouder. De „dure" beroepen zijn, na tuurlijk duurder dan de arme. Met dobbelstenen en sluwe han del komt men een heel eind in dit spel, dat gespeeld wordt met fiches. BUSSTOP: het laatste nieu we spel: men streeft ernaar zijn pionnen (vier stuks) zo snel mo gelijk naar het station te brén gen met behulp van autobus sen; dat er handicaps genoeg zijn, behoeft geen betoog. Een aardig spel dat met een dob belsteen wordt gespeeld. LOTTO- of BINGO-SPE LEN: spelletjes, die berusten op het kienprincipe. Het wordt gespeeld met kaarten (voor el ke deelnemer één), waarop cij fers zijn aangegeven. Deze wor den bedekt met blokjes, waar op hetzelfde cijfer voorkomt. Bingo is iets dergelijks, alleen gaat het hier om het volmaken van rijtjes van yjf getallen. En dit alles is dan, met het Halmaspel, het Ganzen bordspel, het Mens-erger-je- niet" en nog zo wat bekende spelen (zoals de Kwartetspelen, die er in de mooiste uitvoerin gen en soorten zijn) wel zo on geveer alles wat er aan ge zelschapsspelen is. Heel veel is er niet veranderd in de loop der tijden! Andere tijden, andere spelen Hieronder een advertentie, zo als die voorkwam in de Amster- damscheCourant van 26 no vember 1819. Er blijkt wel uit dat onze voorouders ook be langstelling hadden voor gezel schapsspelen. Maar ook wordt duidelijk dat vele der spelen die toen in de handel waren, nu wel zijn verdwenen. Of heb ben zij nu andere namen? Wie zal 't zeggen! Te Amsterdam, bij N. Geysbeeb, op de Leliegracht, no. 21, zijn, tot tijdkorting in dé Wintcr-Avonden, de volgende Boekje» te bekomen; als: 1. Beknopte Handleiding tot de Kufist van het Kaorthggm, of Aan- wijzing om met een Spel Kaarten iemands Horoscoop te trekken, 3de Druk, i 15 St. 2. Verzameling van 44 Nieuwe Gezelschaps spelen, waarin de volgende Spelen; als: ik verkoop mijne Paruik, mijn Buurman behaagt mij, Adam met zijne zeven Zonen, de Jodenschool, Papageno, Miau, enz. 2de Druk, k 11 St. 3. Vier Nieuwe Geestige Konstgrecpen, of vermakelijk bedrog voor het Verstand én de Memorie en tevens nuttig Tijdverdrijf, i een Zesthalf. 4. Ge schiedenis van Moeder Trol en haar Raljt, met 12 Plaatjes, k 11 Stuiven. (Anultrdamscht Courant, 26 novtmbir 1819) Als de fles limonade leeg is (en nog koud!) moet u eens een stuiver op de opening in de hals leggen. Maak uw vinger nat en bevochtig de rand van de stuiver zodat de opening luchtdicht is afgesloten. Houdt nu de beide warme handen stevig om de fles gedurende onge veer vijftien seconden. U zult dan zien dat de stuiver, op mysterieuze wijze, begint te wippen. En dat duurt nog even door, nadat u de fles hebt losgelaten. Dat wippen is een gevolg van het uitzetten van de lucht in de fles door de warmte van de handen. Uit „100 trucs", een Else- vier-pocket. ~V'*-: i' •••>.>-, -V v - s- - 1 Hoe komt men nu eigenlijk aan een helemaal nieuw kwartetspel: ontstaan die kaartjes bij het grote veilin«. spel nu zomaar of zit iemand daarover dagen gebogen, die eerste met een fotograaf allemaal antieke voorwerpen heeft gefotografeerd en bekeken? Het antwoord liet onder meer in Amsterdam, bij de grafische ontwerper Kees Kelfkens. Eén kwartetkaart bedenken en tekenen, dat kost twee dagen. Het gebeurt soms, dat Kees Kelfkens uit Amster dam hoort: „Die plaatjes op mijn kwartetspel, hé, hebt u die getekend? Ik dacht nou ja, die worden gewoon gedrukt." Jawel, kwartetkaarten wor den gewoon gedrukt, de balle- tjesplateau's van „Mens erger je niet" ook, maar wat er alle maal moet gebeuren voordat een spel van papier uiteinde lijk zijn definitieve vorm krijgt, dat is bijvoorbeeld te zien in de werkkamer van Kees Kelfkens, ontzettend hoog gelegen in een oud stukje Amsterdam. En wat doet nu precies Kees Kelfkens, die „grafisch ontwer per" achter zijn naam heeft staan en 48 jaren jong is? Hij heeft voor zeker vijfhon derd boeken de omslagen gete kend, er zijn bijvoorbeeld bier brouwerijen die hem vragen: „Meneer Kelfkens, tekent u nu eens het etiket dat op al onze flessen moet en verzint u ook eens iets leuks voor het em bleem, dat onze chauffeurs op de petten moeten gaan dra gen." Maar er zijn ook mannen die gezelschaps- en éénmans- spellen uitgeven en die hem zeggen: „Hier hebt u de spelre gels van het grote veilingspel, dat wij uit Frankrijk meena men. De Franse uitvoering van dat spel krijgt u niet te zien, omdat we haar niet zo geslaagd vinden, maar verzint u aan de hand van de spelregels nu eens iets leuks voor Nederland." Appeltje kijken Het zijn maar een paar voor beelden, die slaan op de woor den „grafisch ontwerper" ach ter de naam Kees Kelfkens. We blijven even bij de spellen en dan vertelt de man, die daar aan in Amsterdam meewerkt, dat hij in de eerste plaats ook rekening moet houden met de ouders, die zo'n spel voor de kinderen toch meestal uitzoe ken en betalen. Met zijn allen gaan we er doorgaans van uit, dat een spel letje of een boekje voor kleu ters er een beetje kleuterachtig moet uitzien. En de man die het spelletje of boekje tekende en vorm gaf, heeft daar rekening mee gehou den, ook al zegt hij voor zich zelf, zoals Kees Kelfkens: „Mis schien vinden die kleuters het ook wel eens leuk om een boek je te krijgen waarop een gewel dige appel staat, tot in de kleinste details weergegeven." Lekker groot Allemaal dingen waar we in de speelgoedwinkels als kopers niet zo bij stilstaan, maar waar een man als Kees Kelfkens te allen tijde rekening mee moet houden. We hebben veel meer van die dingetjes. We willen bijvoorbeeld heel graag erg gro te dozen, waarin dan de spelle tjes zitten die we 's avonds eens een keer willen spelen. Kees Kelfkens ontwerpt die dozen. Hoe? Wat is nu een goe de doos, wat is nu precies een goed spel en wat is een slecht spel in uw ogen, meneer K;1 kens? „Een goed spel is iets dal op het eerste gezicht al pret; uitziet", is het antwoord. „Ga gillende kleuren, geen lelij schreeuwend rood, geen geel." En dat slechte spel? „Dat is iets dat bij de presa tatie meteen teveeldoet da ken aan iets reclame-achtigs zegt de grafisch ontwerper. Hij draagt een stapel aan, waarin mini-puzzels n kleine kinderen zitten, die i ontwierp. Jawel: hij teken ook de voorstellingen! „Deze doosjes zijn eigenü te klein", vindt hij en hij pra nu uit de verkooppraktij Want wat kiezen we vaak a er een grote doos met een p zei voor ons ligt en direct daai naast een veel kleiner doosj met misschien wel een veel gn tere puzzel erin? We kiezen» ven tegen tien de grote doos. Dat zijn van die kleine eigei aardigheidjes, waaraan uitg ver en ontwerper even moeti denken. Maar op hun beurt m gen de spelletjes-doeners vo deze keer van Kees Kelfke horen, dat het ontwerpen het bedenken voor een kwaï tetspel wél een paar weken beslag neemt. Hij heeft er een gemaakt leuke kaarten met oude aut mobielen erop. Hij dook daaj voor eerst in een kast, waar hij mappen bewaart met all mogelijke papieren en vens over alle mogelijke ondei werpen. Hij koos de map iw „auto's" erop geschreven. H tekende iedere kwartette eerst op groot formaat en di nam per kaart zo'n twee dage Moeilijk werk? „Ja, en leuk werk", ze. Kees Kelfkens. Hij werkte aan een soort do minospelletje voor kleine kindi ren, waar ze uiteindelijk e« treintje mee kunnen samensti len, compleet met lokomotio Hij maakte doosjes doe-het-zelf postpapier, waai op plakkertjes kunnen wordi geplakt en de briefkaarten, d kunnen ook al zelf worden g< maakt. Instinct vergeten En dan zegt hij opeens: „Ei genlijk heb ik een overbodi vak" dan praat hij niet al leen meer over de spell maar over al zijn grafische ff werpen. „Vroeger had je geen mensa zoals ik", weet hij. „Heel vw ger deden de drukkers in hu gilde eigenlijk precies hetzeu' werk, zonder dat zë er od maar voor hadden geleerd. D« mensen kregen een soort P tuurgevoel voor kleuren vormgeving. We leren en stuce ren nu en voordat we goed a wel in een vak beginnen, zij we vergeten dat er ook no zoiets bestaat als instinct, N zijn vergeten wat de go» vorm en de goede kleur daarom hebben we nu men nodig die grafisch ontwerpe zijn en mensen die industrie* vormgever heten." Mensen met deze beroep* steken nu overal hun hoofd oö de hoek, zelfs als we aan ttf' willen gaan zitten om heel ou* derwets een spelletje te speleo C; ur h ïens*

Allerhande | 1967 | | pagina 2