Denemarken Oranjekalender 1968 - Een feest van kleuren AH-restaurant- nieuws rondom de feestdagen Sieraden Genoegelijke spelletjes contra T.V. G23BB PMC brengt GOUDEN 1LWDJES VAN ORLA EGGERT Bandrecorder Hoge eisen IN MEPPEL VERKOOPT MEN HUISELIJKE GEZELLIGHEID GOED BEKEKEN van tal Ten bate van die Grapje met dobbelstenen extra zorg hard nodig hebben O VOOR NUTTIGE EN VOORDELIGER KERST GESCHENKEN DECEMBER 1967 ALLERHANDE A 13 Openings- en slui tingstijden tijdens de kerstdagen en Oud en Nieuwjaar van AH-Restaurants, Albert Corners en Wimpy's zijn als volgt: Restaurant Formosa, Amsterdam. Ie Kerstdag: gesloten 2e Kerstdag: open Oudjaar: gesloten Nieuwjaarsdag: gesloten Restaurant De Walvis, Zaandam. Ie Kerstdag: open 2e Kerstdag: open Oudjaar: open tot 19.30 uur Nieuwjaarsdag: open AC Oud Leusden le Kerstdag: open 2e Kerstdag: open Oudjaar: open tot 22.00 uur Nieuwjaarsdag: open vanaf 6.00 uur AC Zevenaar Ie Kerstdag: open 2e Kerstdag: open Oudjaar: open tot 22.00 uur Nieuwjaarsdag open: vanaf 6.00 uur AC Lage Weide le Kerstdag: open 2e Kerstdag: open Oudjaar: open tot 21.00 uur Nieuwjaarsdag: open vanaf 9.00 uur AC Heerlen le Kerstdag: gesloten 2e Kerstdag: open Oudjaar: open tot 19.30 uur Nieuwjaarsdag: open AC Utrecht le Kerstdag: gesloten 2e Kerstdag: open Oudjaar: open tot 19.30 uur Nieuwjaarsdag: gesloten AC Amstelveen le Kerstdag: gesloten 2e Kerstdag: open Oudjaar: open tot 19.30 uur Nieuwjaarsdag: gesloten AC Amsterdam le Kerstdag: open 2e Kerstdag: open Oudjaar: open tot 19.30 uur Nieuwjaarsdag: gesloten AC Den Haag le Kerstdag: open 2e Kerstdag: open Oudjaar: open tot 19.30 uur Nieuwjaarsdag: gesloten AC Leiden le Kerstdag: gesloten 2e Kerstdag: open Oudjaar: open tot 19.30 uur Nieuwjaarsdag: open AC Hoogvliet le Kerstdag: gesloten 2e Kerstdag: open Oudjaar: open tot 19.30 uur Nieuwjaarsdag: gesloten AC Enschede le Kerstdag: gesloten 2e Kerstdag: open Oudjaar: open tot 19.30 uur Nieuwjaarsdag: open Wimpy Amsterdam Damrak, Leidsestraat en Wimpy Heerlen le Kerstdag: open 2e Kerstdag: open Oudjaar: open tot 19.30 uur Nieuwjaarsdag: open Vami Lunchroom le Kerstdag: gesloten 2e Kerstdag: gesloten Oudjaar gesloten Nieuwjaarsdag: gesloten Rosa Rugosa Anthriscus silv. Hedra helix Crataegus Spirea Cissus laciniatus Ensiformis Aegopodium Bambüsa Bestelnummer C-361 C-362 C-363 C-364 C-365 C-366 C-367 C-368 C-369 Doordat niet alle bladen die in het laboratorium van Orla Eggert terechtkomen, geschikt zijn voor verwerking tot sie raad, kan het voorkomen dat van een bepaald model maar een beperkte voorraad aanwe zig is. Wij raden U daarom aan bij een eventuele bestel ling dok een tweede keus op te geven. Om vertraging, mis verstanden of teleurstellingen te voorkomen, adviseren wij U dringend Uw wensen zo duidelijk mogelijk kenbaar te maken: b.v.: Rosa Rugosa (bestelnr. C-361) of Ensifor mis (bestelnr. C-367). Vraag folder in AH-winkel. Het is betreurenswaardig dat de gehaaste inwoners van onze grote steden slechts zelden stil kunnen staan bij de schoonheid die men zelfs bij de kleinste dingen in de natuur aan kan treffen. En nog erger is, dat velen die zelf te midden van het groen leven, geen oog meer heb ben voor de wonderen die in bos of heideveld te vinden zijn, omdat zij het allemaal als een normaal onderdeel van hun dage lijkse omgeving be schouwen. Toch is ieder blad, elke bloem een meesterwerk, waarin bin nen de altijd goed gekozen vorm een verfijnd lijnen spel is getekend. Behalve vele schilders en dichters, hebben talrijke edelsmeden hierin inspiratie gevonden en het is een snobistisch trekje van de mens, dat hij voor die gouden of zilveren nabootsingen van de na tuurlijke schoonheid wel zeer gevoelig is gebleken. De Deen Orla Eggert heeft van dit verschijnsel gretig ge bruik gemaakt, maar tegelijker tijd toch ook de natuur alle eer bewezen, die zij volgens hem verdient. De perfectie die hij daarbij heeft nagestreefd, is er de oorzaak van, dat U zijn naam thans bij de aankondi ging van een nieuwe PMC-pre- mie aantreft. Deze voormalige acteur en balletdanser was al van jongs- af aan door de fraaie, zuivere lijnen in bloem en blad be koord. Nadat aan zijn carrière op het podium een einde was gekomen, werden die bewonde ring en zijn hobby de chemie, tot een gouden bestaansmoge lijkheid samengesmeed. In zijn huis, in één der buitenwijken van Kopenhagen, richtte hij enige vertrekken in tot atelier, (of misschien is het woord labo ratorium beter op zijn plaats) en begon te zoeken naar een methode om, met de natuur als enige ontwerper, kostbare siera den te maken. Flora Dunica Na jarenlange experimenten Orla Eggert bekijkt met merkbare trots een kostbaar kleinood. werd een formule gevonden waarmee zorgvuldig gekozen blaadjes op een zodanige wijze in zuiver zilver en vervolgens in 24 karaats goud worden ge vat, dat de natuurlijke vormen geheel en al bewaard blijven. Zelfs de fijnste nerven blijven zichtbaar en houden 'het karak ter van het als broche te dra gen sieraad luchtig en speels. Het toegepaste procédé be schouwt de heer Eggert als een diep geheim en anderen, die hebben geprobeerd zijn werk wijze te imiteren, zijn nooit tot een zo bevredigend resul taat gekomen: de fijne struc tuur van blaadjes kwam bij hen niet meer tot haar recht. Wandelend door de winkel straten in het hartje van Ko-. penhagen, ziet men bij alle juweliers een hoekje gereser veerd voor de „Flora Danica" sieraden van Orla Eggert. Het assortiment vertoont doorgaans een grote verscheidenheid, want de ondernemende ex- acteur heeft speciaal voor dit doel talrijke planten en bomen in Denemarken geïmporteerd die normaal in dit land niet voorkomen. De Premie-van-de-Maand Club heeft met het oog op de voor ons liggende feestdagen negen juweeltjes uit deze col lectie voor haar leden beschik baar gesteld tegen de bijzonder lage clubprijs van 47.in PMC-cheques. Iedere broche wordt geleverd in een luxe etui. U hebt de keuze uit: Mensen die een bandrecorder bezitten, willen steeds meer. Men veegt niet gaarne de oude jaarsconference van Wim Kan uit of de opera-aria's die trien slechts door iedere week nauw gezet de programma-bladen te bestuderen achter elkaar op de band heeft kunnen krijgen. Maar dan komt er plotseling een programma met Toon, met Boudewijn of Jasperina en ook hun stemmen wil men gaarne voor het nageslacht bewaren. Weer wordt een nieuwe tape aan de voorraad toegevoegd en men zoekt, vanzelfsprekend, naar de goedkoopste. Daaraan is echter een gevaar verbondener zijn er nl. bij die te snel slijten en daarbij onge rechtigheden op de opnamekop achterlaten. Op zichzelf is dat niet zo erg, want met een pen- ceeltje en wat alcohol is de zaak zo weer in orde, maar in tussen is het betreffende pro gramma lang niet feilloos op de band gekomen. Controleer daarom, wanneer U vuil aan treft op de opnamekop, van welke tape dat afkomstig is en koop dat merk voortaan niet meer! Overigens: in het novem- ber-nummer van de Consumen tengids vindt u alles over recor derbanden, wat U weten wilt. Hoewel wij er zeker van zijn, dat de artikelen die U via de Premie-van-de-maand Club betrekt, aan hoge eisen vol doen, zal het toch wel eens een enkele keer gebeuren, dat er een defect optreedt of iets an ders aan het licht komt dat niet met Uw wensen in over eenstemming is. In dat geval kunt U de premie vanzelfspre kend terugsturen, maar het is dan wel nodig het garantiebe wijs bij te sluiten. Gebeurt dit niet. dan ontvangt U een ver zoek tot betaling van de repara tie, ook al is de garantietermijn nog niet verstreken. Dezelfde Nederlandse handen, die jarenlang in de vroege avond gretig naar de knop van het televisie toestel tastten, die zetten dezelfde knop nu zo twee keer in de week af. Men klimt weer met het hele gezin rond de tafel en het ganzenbord verschijnt. „Sinds een jaar is dat dui delijk te merkenzegt in Meppel de heer B. G. ten Brink, uitgever van spelen. „Nederland, midden Duits land en Engeland, dat zijn de landen van de spelle tjes. Gek hè, Nederland is wel een land van spelle tjes-spelen, maar niet van spelletjes-bedenken." Pas een jaar of zes zit de heer Ten Brink „in de spe len". De uitgeverij Ten Brink (sinds 1848) was gespecia liseerd in schoolboeken. „In die richting kreeg ik dus ook mijn opleiding, onder andere in Stuttgart", zegt de jonge directeur die pas negenentwin tig jaar oud is. „Maar toen Indië als markt wegviel, zei mijn vader: Ik wil een brede re basis en economisch minder gevoelig zijn. Toen begonnen we met de Egel-spelen, dat was 1961." Aardig beestje Waarom Egel? Och, één van de mensen van de uitgeverij zag in zijn tuin een egeltje lopen en vond dat een dier, dat elk kind moest aanspre ken. Er is helemaal niet lang over gedebatteerd: iedereen was het met hem eens. „Het vlooienspel, ganzen bord, domino en lotto, dat waren de eer ste", vertelt de heer Ten Brink. „Ganzenbord in een klein for maat en ais ik even een grote sprong mag maken: nu is de vraag weer naar het grote formaat! We rekenden af met vroeger, toen een spel in een doos zat en op die doos stond een pop petje, dat was alles. We gin gen uiterlijk en inhoud heel anders aanpakken en de gra ficus Alfons van Heusden in Amsterdam maakte voor ons geheel nieuwe ontwerpen." Soms waren het maar klei ne dingen, maar je moet er toevallig opkomen: de domi nostenen ook aan de achter kant een kleurtje geven, om bat het gemakkelijker voor kinderen is er. bij het vlooi enspel het bekertje vastzetten in de doos. „We lieten die doos ook een rol meespelen, want wie niet in het bekertje maar wel in de doos mikte, door P. W. RUSSEL kon ook punten verdienen. Dat is zo'n succes gebleken, dat we de vlooienspellen nog altijd zo leveren." Itlet pokerface Televisie is een moordende concurrent van de gezelschaps spelen gebleken, dat vindt ook de heer Ten Brink. Maar lang zaam doch heel zeker komt een „ouderwetse smaak" weer terug. „Van de kant van de ouders komen zelf de ver zoeken om Doe-spelen te ma ken", vertelt de man in Mep pel. „En dan langzaam opvoe ren, kijk zo." Hij haalt uit een koker een aantal maskers. Ze moeten nog uitgeknipt en gekleurd. Wat verderop zitten maskers waarbij gedeelten van het ge zicht ontbreken en helemaal achteraan een vel karton met alleen nog maar twee ogen. „We maken het steeds iets moeilijker. maar het blijkt voor de kinde ren een heer lijke uitdaging, die „Doe-spe len." Nieuwe spelen, meneer Ten Brink? „Vrij nieuw is „Eenmaal an dermaal", een veilingspel, wer kelijk geweldig goed. Je kunt elkaar met een pokerface ge weldig bij de neus nemen. Het komt oorspronkelijk uit Frank, rijk en via Duitsland raakte het in onze handen. En de bestseller van dit ogenblik? „Dat is „Kom er maar eens achter", zegt de heer Ten Brink direct. „Dat loopt nu het beste; er worden er tien duizenden van verkocht. Het is een geheugen testspel en heeft veel te maken met het spelletje, dat Mies Bouwman een tijd geleden voor het scherm bracht." Sterk rekenstaaltje Schrijf het magische ge tal 123.456.79 op (gemakke lijk te onthouden: het bestaat uit de cijfers van 1 tot en met 9 met weglating van de 8). Vraag nu een vriend wat zijn favoriete cijfer is. Wat hij ook kiest: u vermenigvuldigt het met 9. De uitkomst schrijft u onder uw magische getal en laat hem vermenigvuldi gen. Hij zal, tot zijn stom- me verwondering zien, dat kmrJeren er een uitkomst ontstaat die helemaal bestaat uit het door hem uitgekozen cijfer. Heeft hij dus een gekozen en wordt er dus vermenigvuldigd met 9 x 4, dan bestaat zijn eindge- tal uitsluitend uit vieren. U weet. dat tal van kinderen extra zorg hard nodig hebben Pro Juventute probeert die kin deren te helpen, in samenwer king met de ouders en met eer biediging van hun levensover tuiging. Met instemming van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bem- hard is ten bate van die taak de Oranjekalender 1968 versche nen. Een unieke, een verras send mooie Oranjekalender. Enkele bijzonderheden: geheel in kleuren; grotendeels zijn de afbeel dingen nog niet eerder gepubli ceerd; naast de Nederlandse is er ook een op buitenlandse rela ties afgestemde Oranjekalender verkrijgbaar. Deze heeft een viertalig calendarium: Engels, Frans, Duits en Spaans. De on derschriften van de foto's zijn in het Engels; verkrijgbaar bij alle Vere nigingen Pro Juventute en het landelijk besteladres a 3,90 (verzendkosten 0,60 ex tra) Postgiro 51 74 00 Kalender actie Pro Juventute Postbus 7101 Amsterdam. Tel. (020) 79 09 49. Kinderen - in - moeilijkheden hebben meer nog dan ande ren een zacht plekje nodig in warm kloppende harten. Heaft u niet ook zo'n zacht plekje ergens in uw hart? Na tuurlijk! En daarom zijn wij er zeker van, dat ook u zo'n prach tige Oranje-kalender straks in 1968 aan uw muur hebt han gen! DE ORANJEKALENDER 1968 IS VERSCHENEN - GEHEEL IN KLEUREN De tegenover elkaar liggende kanten van een dobbelsteen tellen samen altijd zeven. Daarmee kan men een grapje uithalen. Draai u om en laat iemand met drie dobbelstenen gooien. Vraag hem 1) de bovenliggende ogen stilzwijgend te tellen. 2) één steen op te pakken en het aantal ogen dat op de onderkant staat erbij op te tellen. 3. deze steen nog eens te gooien en het aantal ogen dat boven komt weer bij de laatste som op te tellen. draait zich nu om en zegt natuurlijk niet te kunnen weten, welke steen het laatst werd gegooid (voor de tweede keer dus). Daarna neemt u de stenen op, schudt ze even en zeg dan INEENS wat de juiste som van de ogen is. Hoe kunt u dat weten? Heel simpel: u hoeft alleen maar de ogen die boven liggen, te lellen voor u de stenen oppakt en daar 7 bij op te tellen, Wie even nadenkt, begrijpt hoe dat moge lijk is. Maar het klopt! BESTELBON woonplaats toezending POSTGIRO 51 74 00 KALENDERACTIE PRO JUVENTUTE POSTBUS 71 01 - AMSTERDAM-TEL (020) 790949 Jantje droomt Krijgt een uitgever van spelen nu niet elk jaar een stel landgenoten op de stoep, die ook een spel hebben uitge vonden? „Maandelijks een paar", lacht de heer Ten Brink. „Heel veel namaak-Monopoly wordt aangeboden, dikwijls door mensen die hopen zo als de uitvinder van Monopo- ly ook miljonair te wor den. Maar Monopoly is al 28 jaar nog altijd stukken beter en er worden niet voor niets per jaar honderdduizend exemplaren van verkocht." Met andere woorden; die Nederlandse aanbiedingen, daar gaat u niet op in? „Neen. ze zijn doorgaans ge woon niet goed genoeg", zegt de heer Ten Brink. „Wij heb ben wel een reuze leuk Neder lands spel. Het heet „Jantje Droomt"; je legt kaarten op een bord en aan de hand van de teksten kun je elke avond een kind een ander verhaaltje voorlezen. Je hebt twaalf tot de zesde macht aan mogelijk heden. dus ga maar na. Het is uitgevonden door John van Snellenberg, een fantasievolle man uit Laren, die jammer ge noeg in 1962 is overleden. Met een sigarendoos onder zijn arm stapt hij bij ons naar bin nen en binnen een half uur had hij iedereen enthousiast gemaakt. Uit zijn nala tenschap hebben we ook ge kocht: „Hoe bestaat het?". He lemaal nieuw, pas een paar weken uit". Tot de dag Hoe komt een uitgever aan zijn spelen? „Wel, om met Ganzenbord te beginnen, dat is een heel oud Hollands spel, een paar eeuwen geleden gemaakt en niemand weet meer door wie", zegt de heer Ten Brink. „Dan zijn wij een tijdje geleden met het oer-Hollandse „Boe- renschroom" op de markt ge- komeh. Daarmee kwam me vrouw Kortekaas de Haan naar ons toe. Ze had het nog van haar grootouders. Ook een spel ouder dan een eeuw. We hebben het helemaal op nieuw Jaten ontwerpen, maar wel in de oude stijl." En verder? „Ja, verder", glimlacht de heer Ten Brink. „Je reist speelgoedbeurzen in het bui tenland af, je leest je periodie ken die nieuwe spelen van overal ter wereld vermelden en je wacht tot de dag iemand je iets geweldigs komt aanbie den." En dat „Boerenschroom", loopt dat nu? „Oh geweldig en wel in spe ciale streken, namelijk in Zuid-Holland, de Peel, Zee land en de Veluwe", vertót de Meppelse uitgever. „In die streken schijnt het ook vroe ger vooral rond de jaarwisse ling ontzettend veel gespeeld te zijn." Vrouwen spelen En puzzels? Zeker, ook de puzzels komen terug, tot zelf het formaat van de Uiver-puz- zel, waar velen zich voor de oorlog dagen over hebben ge bogen om het enorme exem plaar in elkaar te krijgen. „Ik ben bezig met vier puz zels, die je los kunt kopen en die toch in elkaar passen", zegt de uitgever. „Pas de vier de puzzel maakt uiteindelijk de rechte rand om het geheel, maar ze vormen ook allemaal een zelfstandige voorstelling. En als verwoed zeiler wilde ik apk eens iets anders. We heb ben hü ëèn serie maritieme puzzels uitgegeven, met mede- werking van musea. Die lopen bijzonder goed bij de liefheb- bers." Nog één vraag, meneer Ten Brink: Hoe test u nu een spel voor u het uitgeeft? „Ik zet het uit bij kennis sen", zegt de heer Ten Brink. „Ik zit er ook avonden over te bomen met de graficus Van Heusden, want als we niet he lemaal achter het spelidee staan, dan kunnen we het ook niet uitgeven. De mening van vrouwen is zeer belangrijk. In Amerika geven uitgevers van spelen ze eerst in handen van een hele serie vrouwen, die er thuis met hun kinderen mee gaan spelen; de uitslag is daar doorslaggevend." „En zelf spelen", lacht de uitgever. „Ik speel alle spelle tjes eerst een heleboel keren zelf. Die praktijk mét je eigen vakkennis, ik moet zeggen: ze bedriegen maar zelden.'4 Verdeeld China De Chinezen die ons aankij ken van bijstaande driehoek kunnere zo van elkaar geschei den worden (door drie rechte lijnen) dat in elk vak twee Chi nezen komen te staan. De stuk ken hebben niet dezelfde vorm, maar toch hebben ze eenzelfde, oppervlak. De oplossing staat erbij.

Allerhande | 1967 | | pagina 13