Manil en Vicky weten er mee om te AllerHande 495 Hé 4L Ch ch ch z 1#,bnk58 ch Verschoten behang 1 l i I 1 1 „GOUDEN THEE" UIT CEYLON Recepten uit het jubileumboek MEPAL brengt nieuwe voorraad- en koelkastdozen Culinair ideeënboek m 49 l75 APPEL MOES i wJb HE, Heintje GRATIS es; GOED BEKEKEN 0 Als 121/2 jaar AllerHande aanbieding albert heijn Cs DOT IS boffen! Zilvervloot 36 Silver Queen Gold Queen Aa iïm. MACARONI Mmmmm! Albert Heijn Boterstaven X ™!^LAGING! jhC 88 OVEMBER ALLERHANDE Op 3 oktober startte bij AH een twee maanden durende „Ceylon-thee- aktie", die in twintig Super-Marts van Albert Heijn gevoerd zal worden. Op die twintig plaatsen zullen meisjes uit Ceylon demonstreren met de thee van hun land en laten zien wat met hun nationale drank allemaal voor varia ties te maken zijn. AH heeft het handels merk van de Ceylon-thee zeer duidelijk op de pak jes Windsor „Blauw" laten zetten. En dat handelsmerk is De LEEUW. Wie een pakje thee koopt met een leeuw erop, die weet: Dit is zuivere Ceylon-thee. Om gemakkelijk de weg naar de twee Cey- lonse demonstratrices te vinden, volgt hier een lijst van de plaatsen die ze nog zullen bezoeken: Van 31 okt. t/m 3 nov.: HAARLEM, Eksterstraat 67 en ROTTERDAM, Marinus Bolkplein 4. Van 7 t/m 10 nov.: TILBURG, Korvelplein 26 en HUIZEN, Kerkstraat 22. Van 14 t/m 17 nov.: ZAANDAM, Westzijde 28 en DORDRECHT, Admi raalsplein 227. Van 21 t/m 24 nov.: BREDA, Valckeniersplein 2 en DRIEBERGEN, Traay 153 a I. Van 28 nov. t/m 1 dec.: HEEMSTEDE, Binnenweg 161 en AMSTELVEEN, Bin nenhof 61—63. Van 5 t/m 9 dec.: AMSTERDAM, Helmholtz- straat 63 en GOES, Grote Markt 24. Ik maak zo zal dadelijk blijken eigenlijk dezelfde fout als vele Nederlandse mevrouwen. Je hebt een af spraak met twee meisjes uit Ceylon en je zult ze treffen in de lounge van Hotel Kras in Amsterdam. Wat denk je dan? Twee lange, slanke meisjes met van die Singapore- jurken met split en een beetje Sirikit-gezichten, nietwaar? Mis. Miss Manil White is niet groot, wel een beetje Sirikit, helemaal geen split jurk, maar een lange sari die tot op de grond hangt. En miss Vicky Brokier kon, wat haar uiterlijk betreft, in Frankrijk of Nederland geboren zijn, hoewel ze ook in sari gekleed gaat. Feit is, dat hun twee wiegen op Ceylon stonden. Feit is ook, dat ze alles van thee weten. Daarom zijn ze dan ook in ons land. Van begin oktober tot en met de eerste week van decem ber staan ze in twintig Super- Marts van AH te vertellen hoe je thee kunt zetten. Cey lon-thee wel te verstaan. Miss Vicky heeft dat nog pas in Parijs gedaan, Miss Manil het vorig jaar op een tentoonstel ling in Rotterdam. Duizenden en duizenden koppen (eigen lijk glazen) thee hebben ze al gezet om vrouwen (en soms mannen) te laten zien wat de mogelijkheden wel zijn. „In glazen omdat men de kleur dan beter kan zien", zegt miss Ma nil. INDUSTRIE NR. 1 De Ceylon-thee bestaat dit jaar een eeuw, vertellen de twee dames in sari. „Thee-cul tures vormen de grootste „in dustrie" van ons eiland", zegt miss Manil. „Thee is bij ons belangrijker dan rubber en kokos." Van de ruim tien mil joen mensen op Ceylon leeft meer dan een kwart van de thee. Daarom hebben de gezamen lijke thee-mannen op Ceylon ook een thee-bureau opgericht in Londen, vanwaaruit propa ganda voor de Ceylon-thee wordt gemaakt. Daarom woont miss Manil ook al jaren in de Britse hoofd- stad. „Maar dit jaar Kerst mis ben ik dan toch ein delijk weer op Ceylon", lacht ze. In winkels, op exposities en soms in scholen staan miss Manil en miss Vicky over thee te praten. „We leggen uit en demonstreren", zegt miss Vicky. „Hoeveel water en hoe veel thee, hoelang trekken en vooral: wat kun je allemaal met thee doen, want er is veel meer dan een schepje suiker en een wolkje melk." MET KANEEL Bijvoorbeeld, miss Vicky „We zetten telkens verse thee en de ene keer doen we door P. W. RUSSEL Uitgekiende dozen, uitge kiend van materiaal,vorm en mhoud met perfect sluitende „snap"-deksels die nietkun nen vervormen ook al ge bruikt men ze voortdurend. Dozen met ronde hoeken die uitstekend gereinigd kunnen worden, dozen waarin precies 1 ons thee gaat en een half pond koffie, zodat ze niet no deloos veel plaats innemen in onze, meestal beperkte, keu ken-ruimten. Deze dozen voor thee en kof fie zijn opgestapeld net zo als de suikerdoos waar een kilo suiker in gaat. Er is een fantastische „onsjes"-doos, waar het onsje vleeswaren zo voortreffelijk in past. Drie van de platte do zen passen weer op elkaar en vormen met één deksel een uitstekende koelkastdoos voor de verschillende vleeswaren, ook als lunch-trommel te ge bruiken. Er is een goede kaasdoos waar een ordente lijk stuk kaas in geborgen kan worden. De koelkastdozen en voor- raaddozen zijn onderling ver wisselbaar. De kleuren van de deksels zijn zeer aantrekkelijk en de kwaliteit is heel bijzonder, iets wat trouwens bij de ge bruikers van de Mepal-servie- zen wel bekend is. Ook nieuw is een allerhan- digste dozenschuif die onder aan een plank in de kast be vestigd kan worden en waar de dozen dan als het ware in hangen en ook dat spaart weer ruimte. Kortom Mepal heeft de huisvrouw met deze nieuwe dozen-serie een zeer grote iienst bewezen! er wat kaneel bij, een andere keer citroen, soms een scheut je rum, een beetje gember of wat mint. En we laten de mensen natuurlijk proeven, anders kunnen ze nog niet oor delen. „Gewone thee" kan gaan vervelen, maar als je doet wat wij op Ceylon doen, verveelt het nooit." Thee drinken is op Ceylon bijna een heilige ritus, hoor ik. Er zijn geen vaste tijden, maar op sommige dagen wanneer de familie dorstig is kan het gebeuren dat er vijf of zes keer thee gezet wordt. In hun Nederlandse hotel houden ze het alletwee maar op koffie. Ze hebben één keer thee be steld, maar wat geen Ceylon- thee is dat houdt niet op de tongen van Manil en Vicky „ENGELSE THEE" Wordt aan deze twee Cey- lonse dames wel eens iets geks gevraagd „O jawel", grinnikt miss Ma nil direct. „Er komen regelma tig vrouwen naar me toe die aan mijn haar voelen en vra gen of het echt is. Anderen willen weten of ik Chinese ben. Er is me ook al gevraagd: Gebruiken ze in uw land lepels en vorken „En maar heel weinig men- sen weten waar Ceylon ligt", vult miss Vicky aan. „De meesten zeggen: Cey lon? O ja, in Afrika." „Maar wat me het meeste opvalt dat is de beperkte ken nis over thee", vindt miss-Ma nil. „Hoeveel mensen ik al ont moet heb die denken, dat thee in Engeland groeit, niet te ge loven. Ze hebben nog nooit ge hoord van thee uit China en thee uit Ceylon." Waar kun je Ceylon-thee aan herkennen, vraag ik. „Aan de gouden smaak", lacht miss Manil direct. „Iets zwaarder dan Chinese thee, iets roder van kleur, met een bij zonder lekkere smaak, niet om dat ik van Ceylon kom, maar het is gewoon zo. En als ik in Rotterdam kom, gebruik ik ge filterd water", lacht ze nog vlug. „Dan moeten ze maar eens bij me komen proeven om te weten, wat ik van dat Rot terdamse water nog voor heer- j lijke thee kan zetten Onder een foto van de konink lijke familie („Een geweldig gezin", zegt Manil) zijn ze alle twee in Amsterdam gefotogra feerd, de twee demonstratrices uit Ceylon, die op twintig plaat sen in Nederland komen laten zien wat men met de thee uit hun land kan doen. Links miss Vicky Brokier en naast haar miss Manil White, beiden in lange Blinkend als goud Mevr. H. den Hertog- Borghorst, Raaf straat 19, Haarlem- N. die geïntrigeerd was door het feit dat mevr. Van Daal-v. d. Hurk uit Heer len door mij verzocht was haar adres bekend te ma ken aan de Poetsmiddelen- fabriek te Sittard, schrijft: „Ik weet niet welke tip zij u gegeven heeft betref fende het schoonmaken van koperen bran ders, maar mijn methode om ze schoon te maken is zeer simpel. Na 's avonds afgewassen te hebben schuur ik ze even met een stukje Scotch-Brite (de groene panneboender die alles reinigt en zelf schoon blijft). Hierna blin ken ze weer als goud. Zijn ze heel erg vuil dan leg ik ze even in heet water met azijn." CISKA VERHEUL „Misschien een beetje een vreemd idee. We moeten nog aan de winter beginnen maar alweer midden in de schoon maak. Worden ditmaal de ka mers niet behangen, dan moe ten ze worden bijgeplakt. Spij- kergaatjes, krasjes, kale plek ken enz. enz. Maar nu is het behang verschoten en het rc1- letje dat we nog hadden liggen verschilt van tint. Geen nood. Neem nu alvast een stuk be hangpapier en leg dat uitge rold bovenop uw linnenkast. Over een paar maanden heeft het dezelfde tint als uw be hang. Knip nooit het stuk dat u op wilt plakken af, maar scheur het. U zult zien dat het, eenmaal opgeplakt, haast met meer terug te vinden is." Dit schrijft mevrouw M. J. JanssenSmit uit Amsterdam (Osdorp), een zeer vooruit ziende huisvrouw die aan haar brief toevoegde: „Wanneer u het mal vindt om nu al over de schoonmaak te schrijven dan maar in de prullenmand met dit geval. Ik schreef u deze tip omdat ik vanmorgen zelf een stuk behangpapier op mijn linnenkast deponeerde." Integendeel, mevrouw, ik i 'vind deze tip zeer waardevol. Regeren is vooruitzien, maar 1 „huishouden" zeker. Heel har telijk dank. ciska verheul mm AllerHande bestaat 12!4 jaar. En Albert Heijn vindt dat zo'n zilveren jubileum best feestelijk gevierd mag worden. Vooral feestelijk voor de Nederlandse huisvrouw. Hoe? Met de uitgave van een waardevol boek vol culinaire ideeën. 160 pagina's, waarvan vele in prachtige kleurendruk. AllerHande Recepten is een verzameling van de beste recepten, bijeen gelezen en bijeengeproefd uit 12'/i jaar AllerHande: speciale soepen, hapjes vooraf, snacks, wild en gevogelte, visgerechten, gebak, desserts en mix-suggesties voor cocktails en longdrinks. Een verrukkelijk boek voor de vrouw (en de man!),die graag iets goeds en bijzonders op tafel tovert. Kook smakelijk, mevrouw, meneer Normale prijs 6.' tijde lijk SP ch Vanaf 7 november in alle filialen verkrijgbaar. Parijse uiensoep Uien, zout, vers gemalen peper, water, eierdooi er, sneetjes wit brood, geraspte belegen kaas. Bak een paar fijn gesneden flink grote uien in ruim boter goed bruin. Voeg er de ge wenste hoeveelheid water bij, wat zout en vers gemalen pe per en laat de soep een half uur doorkoken. Klop in de soepterrine een eierdooier los en roer er langzaam de ko kende soep door. Tot slot voegt u er een eetlepel of 3 a 4 ge raspte belegen Goudse kaas bij en een paar sneetjes wit brood, even voor het opdoen. Zet verder nog een schaaltje met geraspte kaas op tafel en geniet van deze eenvoudigste vorm van culinaire kunst, Brood-rolletjes Toost, boter, dunne witte bo- terhammen zon- L/ der korst, mayo- f\ naise, tomaten- f ketcfrup, gerasp- v te belegen kaasgerookte tong, groene paprika. Iedere dunne snede brood wordt bestreken met een mengsel van gelijke hoeveel heden mayonaise en tomaten ketchup, waarna de boterham metjes rijkelijk met geraspte pikante kaas worden bestrooid. Daarna legt u er een plakje gerookte tong op en in het midden daarvan een dun reep je groene paprika. Vervolgens rolt u het boterhammetje op en prikt het met een houten cocktail-prikker vast. Zo mo gelijk laat u zowel de tong, als het paprikareepje uitste ken. Rosbief met mierik-boter Plakken ros bief, 2 eetlepels geraspte selde rijknol, 1 eetle pel geraspte mie rikwortel (in. flesjes verkrijgbaar), 4 eet lepels boter, witbrood, peter selie. Korstloze sneden witbrood besmeren met het volgende mengsel: de geraspte selderij knol. de mierikwortel en de boter die van te voren romig geroerd wordt en met genoem de ingrediënten door elkaar gewerkt wordt. Smeert u vooral niet te zuinig'. Daarop legt u een mooie plak rosbief die u met wat fijn gehakte peterselie siert. Risi e Pisi Rijst, ui, ham, - boter, doperw- Sa J ten, bouillon, pe- r, per, zout, olie, vf peterselie. Zh in parten. De tonijn haalt u uit het blik en u verdeelt ze in kleine stukjes. In een kom vermengt u mayonaise met een geraspt uitje, een lepeltje mosterd, een scheutje citroen sap, een snuifje zout en wat vers gemalen witte peper. U verdeelt de mayonaise in tweeën en roert door de ene helft wat kerrie naar smaak en door de andere helft roert u fijn gehakte peterselie. Daarna gaat u de schotel met veel fan tasie opmaken, waarbij u er zorg voor draagt dat het wit en het geel van de eieren op het groen van de sla tot hun recht komen, terwijl u er hier en daar de kerrie-mayonaise over of langs spuit. Er tussen in legt u dan de stukjes tonijn die u bedekt met de peterselie- mayonaise. Als u het geheel nog een beetje meer kleur wilt geven, legt u er hier en daar wat gepelde plakjes tomaat tussen. Vis in de oven Israël 1 Kg uis, 2 middelgrote, uien Yz kop olijfolie, f 1 kop water, 2 \t eetlepels torna- tenpuree, 3 teen- v tjes knoflook, 4 worteltjes, 1 klein selderijknolletje, het sap van een halve citroen, zout, rode paprikapoeder, fijn gehakte peterselie. U neemt een kilogram vis filets bijv. kabeljauw, schelvis, tong of tarbot. De vis snijdt u in flinke grote dobbelstenen. De uien snijdt u in dunne rin gen. Met een deel van de olijf olie worden de uiringen ge fruit tot ze mooi bruin zijn. Dan gaat de tomatenpuree er bij evenals de geperste knof- lookteentjes, het paprikapoe der, het zout, het water en het citroensap. Roer alles goed door elkaar en doe er dan de overgebleven olie en de in kleine blokjes gesneden wor teltjes en selderij knol bij. Roe ren en gloeiend laten worden. Laat alles goed kleur krijgen, maar waak tegen aanbranden! Daarna worden de vis-dobbel- stenen in een braadpan gelegd en bedekt met de gebakken groentenmassa. Zet de braad pan gedurende een minuut of 25 in een zeer warme oven. Voor het opdienen wordt de gehakte peterselie er over ge strooid. Kalfsvlees met notensaus Dit is een Venetiaanse spe cialiteit en wel een bijzonder smakelijke. In half boter, half olie smoort u gedurende enige minuten een mengsel van fijn gehakte peterselie, geraspte ui en grof gehakte ham. waar na de erwten bij dit mengsel gaan, in gezelschap van wat vleesbouillon. Een minuut of tien laten koken. Vervolgens gaat de gewassen, goed uitge lekte rijst in de pan. Er moet bijna tweemaal zoveel vlees bouillon als rijst voor dit ge recht gebruikt worden. Wederom aan de kook bren gen en daarna op een heel klein sudderpitje gaar laten worden. U controleert of er vocht genoeg in de pan zit en of de rijst niet vast gaat zitten. De rijst moet net als bij de risotto het vocht opnemen, zacht worden maar een droge korrel behouden. Voor het op dienen proeft u nog even of het zoutgehalte goed is. u strooit er wat peper over, roert er een stuk boter door en ser veert de Risi e Pisi met ge raspte Parmezaanse kaas. Haze peper Resten van de haas, boter, bloem, bouillon, stukje Spaanse peper, een paar laurierbladen, 6 kruidnagelen, fikse ui, scheutje soja, scheutje Wor cester shire-saus, kruiden- azijn, witte peperkorrels, suikerklontjes, rode Bor deauxwijn. Maak de resten van de haas los van de botjes. Bereid een bruine roux door bloem op hoog vuur onder voortdurend roeren bruin te laten worden, waarna u er de boter bijvoegt en vervolgens door dit. gladde papje zoveel bouillon, tot een aangenaam gebonden saus het resultaat is. Hierbij gaan dan een stukje Spaanse pepei, 3 laurierbladen, 6 kruidnagelen, 1 fikse fijn gehakte ui, een scheutje soja, een scheutje Worcestershire-saus," ongeveer Yz dl kruidenazijn. wat witte peperkorrels en vier suiker klontjes. Als de haas heerlijk gesmoord is, haalt u de krui den er zoveel mogelijk uit en u roert door de saus met de haas een scheutje goede rode Bor deauxwijn. Daarna dient u de hazepeper gloeiend op. Koude schotel met eieren en tonijn Eieren, tonijn, slabladen, peter selie, mayonaise, ui, mosterd, ci troensap, peper, zout, kerrie, to maat. Fris groene slabladen droogt u voorzichtig af en bedekt er een platte schaal mee. Kook de benodigde eieren hard, leg ze even in koud water, pel ze en snijd de ene helft van de eieren in plakjes, de andere Deze week voorde jeugd! Da nieuwste bij AH-margarine Albert Heijns vrolijk - elke 14 dagen - jeugdblad, vol kleurige strips voor uren kijk- en leesplezier. pakje tafelmargarine pakje 4 plantenmargarine pakje 40 albert heijn WEEK A AN BIEDING m Van 2 tot en met 8 november. Breng een extra voordelige schotel op tafei: Snelkokend M 500 gram jKf Bombay-noot- jes, 2 teentjes knoflook, zout, een theelepeltje tBT zwarte peper, 'S kalfsvlees, boter, tomatenpuree, uien, bloem, Worcestershire-saus. Twee teentjes knoflook wor den, zo mogelijk in een vijzel, tot pasta gewreven en ver mengd met een snuifje zout en een theelepeltje zwarte peper. Mooie kalfslappen snijdt 6 in flinke dobbelstenen die u be smeert met het zeer pittige knofïookzalfje waarna u ze in de boter aan alle kanten goud bruin laat worden. Voeg er met royale hand de Bombay- noten bij, de tomatenpuree, wat water en een paar fijn gesnipperde uien. Laat net vlees langzaam gaar en boter zacht worden. Meng gelijke hoeveelheden bloem met Wor cestershire-saus, zorg dat er geen klontjes in zitten en bind met dit mengsel de saus, die voortdurend geroerd behoort te worden. Controleer de sterkte en scherpte en dien dit bijzondere kalfsvleesgerecht op met droog gekookte rijst. Het recept stamt uit Haïti, het ver rukkelijke eiland in de Cari bische Zee. Varkens fricandeau met ananasschijven Varkensfrican deau, boter, zout, gemalen peper, bloem, blik ana- nasschijven, ge- raspte oude kaas. Braad de varkensfricandeau aan alle kanten in de boter mooi bruin en gaar 'Wanneer u een breinaald in het vlees steekt, moet die er gemakke lijk in- en uitgaan en er mag geen spoortje rood vocht te voorschijn komen, pas dan is de frincandeau gaar.) Zouten en peperen doet u direct na het dichtschroeien van het vlees. Als de fricandeau klaar is, neemt u het vlees uit de pan. U bindt de saus met een weinig beurre manié. Leg het vlees op een vuurvaste schotel en leg de schijven uitgelekte ananas er dakpansgewijze op. Iedere schijf ananas zet u met een houten prikker vast, zodat ze niet weg kan glijden. Daar na strooit u over de ananas flink wat gerasp'e belegen kaas en u laat er in de oven in zeer korte tijd een goudbruin kleurtje op komen De saus serveert u apart. Perziken-sla Blik Californi- sche perziken, belegen kaas, srz. dikke plakken ham, een paar 3*'' stukken gekook te kip, krop sla, gekookte biet. Probeert u dit perziken- slaatje eens als licht hapje vooraf bij een feestelijke maal tijd. Bedek een schotel met knapperige slabladen. Daarop legt u langs de buitenkant de halve perziken in een krans. U snijdt de belegen kaas. de dikke plakken ham en mooie stukken gekookte kip in repen. Met die repen vult u het mid den van de schotel op 'de re pen gaan van de perziken af naar het midden). Op de per ziken legt u kleine gesneden figuurtjes gekookte biet als garnering. Een kostelijk hapje dank zij het smakelijke samen spel van de hartige reepjes met de zoete perziken! Tomatenpuree, Goudfazant 3 blikjes 57 AH-Tomaten Ketchup fles 340 gram 98 Gelderse Ham (voor blokjes) gg 100 gram 69 Luncheon Meat blik 200 gram 69 albert heijn PER STUK Bereid met uitsluitend room boter en amandelen. Ze arri veren rechtstreeks uit de bakkerij in de AH-winkel. Een ware traktatie bij uw kopje koffiel albert heijn Extra kwaliteit van geselecteerde goudreinetten 1/1 blik. albert heijn

Allerhande | 1967 | | pagina 3