e „grote vakantie" loopt nu af Eén-vijfde bleef zitten AUT(OOT)JES-VAN-DAGEN IN DRIEBERGEN nu is er T&tcVl Julienne Groente soep V 1_55 )Iet frisse Hirioed en schone lei beginnen! b 64 ct IJstoe (met wat erbij of erover) y Verse Braadworst Vruchten drank overhoren KeKem AlgeJofó op 5 'taal GOED BEKEKEN NOODKREET VAN DE PMC- ADMINISTRATIE GULYAS VERANDERDE OPVATTINGEN ^De Koffies^ van het laar! PAK RABAT KOFFIE AUTHENTIEKE MODELLEN HONGAREN WETEN WAT KARPER ETEN IS En als uw man zelf vist. soep lief hebbers! extra goed nieuws! Tijdelijk ter kennismaking TIPTOP ONTBIJTTIPS Paprika Schnitzel op z'n Hongaars POT RABAT 0PL0SK0FFIE 500 978 gram Abrikozen, Perziken of Peren iUGUSTUS 1967 ALLERHANDE A 3 :tid )IT ZIJN de dagen van de zuchten. Explosieve er'C| Omhalingen stijgen op uit 'o,J ten geprangd gemoed, daar ke, paar een moeder ontdekt, at het nog maar één, twee reken duurt en de kinderen aan weer naar school. STOP, STOP, er zijn meer wejoorten zuchten in deze da- en. Vaders herinneren zich, jeens, dat ze over twee! ltvj reken weer het huiswerk zitten te overhoren, meehelpen ,et, aet die algebrasom en al of niet hun goedkeuring moeten icchten aan de gang naar het schoolfeest. 0 JA, en daar is de derde serie zuchters. Die groep city, draagt mini-rokken of stropdassen. Het zyn de leerlingen t t« elf, die in deze dagen weer uitzwermen naar alle soorten Scholen, met het heerlijke gevoel, dat het overgangsrap- irt nog een heel jaar weg ligt. 7 door P. W. RUSSEL JK BEN gek op ze. maar na zes eken zeg je toch wel: Hè, hè". he durft te schatten hoeveel vrou- en in Nederland deze woorden «teren of vandaag zeiden of mor- m zullen zeggen? In het begin was het even ge- takkelijk met de boodschappen n de karweitjes in huis. Er wer en wat meer schoenen gepoetst m gewoonlijk, er waren nu geen Itvluchten om de fiets of brom- ler niet eindelijk eens te poetsen d er was geen excuus voor het omear dichtgooien van het bed. Vooral bij de zllten-blijvers bleef de bereidheid tot dit soort zaken wat langer hangen dan bij de geslaagden. En dat betekent, dat er in heel wat huizen met behoorlijk glim mende schoenen is gelopen, in deze vakantie, want vergeet niet dat meer dan twintig procent van alle kinderen op alle scho len dit jaar niet overging naar een volgende klas. Dat is ruim één vijfde en dat is geen "leinigheid. Vlinderachtig I Zo'n vakantie heeft natuurlijk c een voordeel. Wat zes weken jeleden nog „blijven zitten" heet- is nu teruggebracht tot „een tje overdoen". „En dat kan helemaal geen md voor Kareltje", hebben de Iers intussen bemerkt, „want tdereen zegt dat hij nog '.els is voor zijn leeftijdWat in derachtig, begrijpt u wel •l afgeleid en meer interesse n konijnen en marmotten dan w rekenen". Soms is het waar, waarbij het ach wel redelijk is in het oog te ouden, dat Kareltje niet tot zijn "iende alleen maar warm loopt konijnen. Iet is natuurlijk niet helemaal >t, wat iik een dezer dagen van schooldeskundige vernam, oubleren betekent in onze tijd, faarin schoolsucces zo allesToepa- ad is voor de toekomst, een ver- Meer dan vroeger, toen er ig vele andere wegen openston- n voor een maatschappelijke car- -e", was zijn mening. Alles bepalend Daar ben ik het dan niet mee Voor de zoon van Piet zijn r juist tegenwoordig veel meer manieren om later de kost te ver dienen dan in de tijd dat Piet zelf jong was. En „schoolsucces allesbe palend voor de toekomst"? Een ge deeltelijke waarheid, want nimmer hebben er in Nederland zoveel mensen met „alleen maar lagere school" rondgelopen wie het mate rieel zo goed gaat. En wat die deskundige helemaal vergeet: de maatschappelijke car rière is natuurlijk iets dat men niet zomaar even over het 'hoofd kan zien, maar het menselijk ge luk lijkt mij een stuk belang rijker. Mag het, met een voorbeeld je? Ik heb, nog maar een paar dagen geleden, een jurist ontmoet, een man van nu tegen de zestig. Hij is wat verdord, „wat ver droogd in het leven", zegt hij zelf en hij was direct bereid te zeggen hoe dat kwam. Ilocr worden? „Ik kom", zei hij, „uit wat men noemt een goed nest. De uitdruk king is niet van mij, maar mijn vader leerde hem me. Al mijn familieleden hebben een titel ge haald en na mijn gymnasiumtijd zei ik: Ik wil boer worden. Ieder een schrok zich wild en er was geen sprake van. Mijn vader in vesteerde meer dan een halve ton in me door me als bedrijfsju rist bij een fabriek, zeg maar, in te kopen. Ik heb een keurige baan, een goed inkomen, maar ik ben mijn leven lang al jaloers op mensen, die de hele dag met koeien en paarden omgaan. Blij met. mijn werk ben ik nooit geweest. Al leen om geen familieschandaal te verwekken heb ik mijn vaders zin gedaan. Met mijn zoon gaat het anders. Hij zit in Amerika, als bedrijfsleider op een farm. Hij wil later wat ik ook altijd wilde: een eigen boerderij. Ik zal alles doen om hem daarbij te hel pen". Pa Is een fan Vakanties voorbij, moeders die weer wat tijd voor zichzelf krij gen, die weer eens een keer meer de kapper kunnen opzoeken. En degenen die met pa, pappa, vader, paps of „Zeg maar Daddy tegen vader" worden aangespro ken? Het werk op kantoor, fa briek, atelier, werkplaats of direc tiekamer is weer begonnen en staat te beginnen en tegelijk met de „opluchting" van hun vrouw zien ze in de naaste toekomst weer het dagelijkse uurtje 's avonds. Niet kijken naar die documentai re over Vietnam, want Carla niet royaal, maar toch net over is wat zwakjes in de meetkunde en Jan krijgt die onregelmatige werkwoorden maar niet in zijn hoofd gestampt en zonder „begelei ding" lukt het helemaal niet. Over horen dus en helpen en uitleggen. Soms gewoon, door een appel eerst in vieren en dan in achten te snij den; soms met alleen maar geduld en telkens alles opnieuw. Maar ja, „hij" wil graag dat zijn zoon „iets bereikt". Kritiek wor den de zaken op avonden dat de voetbalwedstrijden op het scherm verschijnen en dat wéét Jan. want „pa is een fan van" en vul dan de club maar in. Compromis Sommige vaders die van de zitten-'olijven-kinderen zien het wat minder moeilijk in, dat komen de schooljaar. Vooral tot kerstmis, want „de tweede keer moet het toch veel makkelijker gaan". Maar ze nemen zich wel voor, dat „ge doe met al die feestjes" wat meer in de hand te houden. „Mamma, Anneke geeft van avond een fuif, mag ik er heen?". O ja, de vragen komen weer. De antwoorden ook, van de moe ders die zich de toom van de va ders over de slechte rapporten her inneren. „Vraag maar aan je va der als hij straks thuis komt". En de vaders denken. „Och, je wilt die kinderen toch ook iets 'gunnen, nietwaar?" Vader is zelf ook jong geweest. Zo'n paar flesjes cola, misschien al een enkel biertje en wat dansen, nou voor uit, maar „om half elf ben je in huis en geen minuut later". Kreet van ontzetting: „Half elf? Dan begint het pas leuk te wor den". Vader: „Nou, dan ga je maar helemaal niet- Je hebt vorig jaar gezien wat er op school van terecht komt met al dat gefuif". Uiteindelijk wordt het compro mis gesloten: kwart over elf. Over twee weken En de „slachtoffers" zelf? Och, ze weten het wel. Hun ouders heb ben tot vervelens toe gezegd: „Je studeert niet voor ons, maar voor je zelf, voor je eigen toekomst". Daar koop je wat voor, als je veertien of zestien bent. Een zoon van een vriend is net over van de eerste naar de tweede HBS, met drie tienen, vier negens en een handjevol achten. „Griezelig", zegt de vader, wel trots van binnen, maar hij denkt: Hoe lang zouden we het zo houden? Eén ding is prettig: al die soor ten zuchten die er in deze dagen geslaakt worden, die blijven niet duren. Over twee weken zucht er nie mand meer. Dan zijn we er weer allemaal aan gewend en dan draait alles weer zo'n dikke tien maanden gewoon door. DE ADMINISTRATIE van de Premie-van-de-Maand Club meldt verdrietig dat er nogal wat ver traging ontstaat, doordat de huis vrouwen op de meest uiteenlopende manieren bestellingen doen. Er moeten soms halve en hele raad sels worden opgelost, een karwei waar men bij de PMC weliswaar niet voor terugdeinst, maar dat wel veel tijd in beslag neemt. De mensen van de administratie heb- be daarom een lijstje met wensen opgesteld. Wanneer u die verlan gens ter harte neemt, zal dat een vlotte afhandeling van de bestel lingen zeer ten goede komen: Per bestelling één bestelbiljet invullen, de benodigde PMC- cheques uit het boekje scheu ren en die achter het biljet voe gen. De cheques ook uitscheu ren wanneer een vol boekje of enige boekjes worden ingezon- i den. De cheques niet vouwen of kreuken. Ze moeten worden gesorteerd en machinaal geteld. Door vouwen ontstaat stagna-j tie en dus vertraging in de af-1 zending van de premie. Geen geld in de enveloppe slui- ten. Een enveloppe met cheques al tijd aangetekend verzenden. Links bovenaan de enveloppe vermelden wat voor bestelling het betreft. Duidelijk schrijven en uw vol-|! ledig adres vermelden. De cheques ondertekenen en op het bestelbiljet specificeren. S.v.p. geen nietjes of plakband gebruiken. EEN VERRUKKELIJKE ma nier om papikra's o.a klaar te maken gaat zo: U neemt varkenslappen en snijdt ze in grote dobbel stenen. U hebt er verder reuzel voor nodig liefst zelf uitsmel ten, dat is wel zo lekker!), tnen,| knoflook, peper, zout. rode pa-I prikapoeder, aardappelen, papri ka's (groene), tomaten, kummel.I De middelfijn gehakte u i e n I maakt u in de reuzel goudgeel en dan voegt u er de dobbelstenen vlees by en laat ze verder mee- kleuren. Als alles heel lichtbruin is. voegt u er wat zout en peper bij en een snippertje water. Het is. de bedoeling om het vlees boter- gaar te laten worden, maar het mag niet nat zijn. Liever controleren en indien nodig nog een paar drup peltjes bijvoegen. Daarna worden de aard appelen in net zulke grote blokjes als het vlees gesneden en er bovenop in de pan gelegd. Strooi er rode paprika poeder over plus een snuifje kummel en het zeer fijn ge snipperde teentje knoflook. Giet er nu zoveel water op dat het vlees er maar net mee bedekt is. Leg op het gerecht verder de repen groene paprika en stukken gepelde tomaat. Breng aan de kook en laat smoren tot alles gaar is. Genieten met een goede rode wijn, de Hongaren drinken er Egri Bikayér (en dat be tekent met anders dan „Stieren- bloed" bij, een volle wijn die er tot in de perfectie bij past. VOLGENS religieuze voorman nen in de zestiende eeuw moest de vronw haar mond houden; zij was nu eenmaal een soort minde re van de man en daarmee uit! Als zij haar mond opendeed dan moest dat zijn om een gebed te zeggen. Men was er in die dagen nog vast van overtuigd dat de vrou wen voorbestemd waren voor moe derschap, keuken en gebed en ver der maar voor heel weinig andere bezigheden. „Onttrek de vrouw aan het familieleven", zeiden de leermeesters, ,,en zij dient nergens meer toe." Eeuwen hebben deze opvattin gen een taai leven gehad: pas sinds het Victoriaanse tijdperk in de vorige eeuw zyn ze begonnen te verdwijnen. „Op een gegeven moment had ïk er dik genoeg van om almaar door •middel van oude prenten mijn leerlingen te tonen hoe de auto's uit lang vervlogen tijden er hebben uitgezien. Het is een trieste zaak dat er zoveel oude auto's zowel in binnen- als buiten land staan te verroesten. Ik voelde het daarom als mijn plicht hieraan iets te doen." Dit vertelde ons de heer G. R i e m e r. directeur en eigenaar van het automuseum aan de Bunt- laan te Driebergen, die we bezoch ten om meer aan de weet te komen over het interessante hoofdstuk: ,,De Automobiel". Op 1 augustus 1953 heb ik op heel bescheiden wijze het autcmii- seum opgezet. Thans zijn er drie grote zalen volgepropt met curieu ze automobielen, oude motorfiet sen, vélocipèdes, en ander mate riaal, dat een zichtbare binding vormt met een rijk verleden. Druk bezoek We zijn in het stadium van de uitbreiding gekomen. Dit zal helaas HIER IS DAN de vermaarde schicht uit het kinderverhaal van Ollie B. Bommel. Het is onze echte, beroemde Hollandse Spijker uit 1906. (Advertentie) ^LWEER MOET ONS DE KLACHT van de lippen dat wy, Nederlan ders, toch zulke slechte visgenieters zyn. O, ja! Gevist wordt er lenoeg en met enthousiasme, maar hoeveel mensen eten nu werkelijk hrper, baars of snoek Toegegeven, zoetwatervissen hebben veel (raten, maar dat valt van de karper bijzonder mee. Karper moet zeer Wrs gegeten worden, maar dan is het ook een delicatesse. kruiden als tijm, peterselie, een worteltje en een laurierblad. Na voldoende trekken zeeft de bouillon en voegt er naarmate het nodig is, wat bij. De pan (of vuurvaste schotel, die wel zo elegant is) waarin de karper en de groenten en kruiden verblijven gaat namelijk de oven in om alles gaar te laten worden: vandaar de scheutjes bouillon die er gaande weg bijgevoegd worden. Als een vork gemakkelijk in de vis gestoken kan worden, is de karper gaar en dan begint de grote .genieting"! (LAAT, als u het zelf niet kunt c' wilt doen, de karper door de vishandelaar schoon maken. De karper wordt in mo- kn verdeeld. zout ze en laat een tijdje staan. Op een karper van laten we rt 'eggen 3 kg., hebt u een pond "'l "ten nodig, 50 gram rode Wprikapoeder, 20 gram zout, 6 l'Qte groene paprika's en 3 "looie grote tomaten, boter. Terwijl de karper staat te wach- 'eQ, hakt u de uien zeer fijn ?n u laat ze even kleuren in de Wer Vervolgens legt u de mo- 5? karper in een grote pan en '°egt er de uien, de gepelde, ge beden tomaten, de p a- y'ka's in repen gesneden bij J'Us natuurlijk de paprika- ?oe d e r. Voeg er een weinig ^bouillon bij die u gemaakt hebt l3n wat koppen en graten plus Mogelijkheden Overigens: om u een idee te ge ven van de mogelijkheden met karper: u kunt ze gewoon „na ture" koken, u kunt ze klaarma ken met rode Bourgogne-wijn, uiringen en rozijnen (waarbij de saus lichtgebonden wordt). De karper verdraagt ook het spek, de aardappelen en wat u verder maar aan kruiderijen wilt toevoegen. Werkelijk de karper verdient meer dan uw gewone aandacht, zeker als uw echtgenoot ze regel matig vangt. DE ÉÉK-CYIINDER Darracq 1901 had al een stuurversnelling, cardanaandrijving ten koste moeten gaan van ee groot gedeelte van de werkplaat:. Er is een filmzaal bijgekomen waar de bezoekers interessante films uit het tijdperk toen de au tomobiel nog in de „kinderschoe nen" stond worden vertoond. Over gebrek aan belangstelling hebben we niet te klagen; jaarlijks komen er gemiddeld ruim 100. Ü00 bezoekers. De heer RIemcr is tevens direc teur van het Instituut voor de Au tohandel (I.V.A.), dat in 1930 met een klein aantal leerlingen startte. Hier worden jongelui (van 16 tot 60) in twee jaar gedegen opgeleid voor een vrij zwaar examen, waar aan een diploma is verbonden. Als de cursisten dit diploma in hun zak hebben zijn ze, mits ze zich enige tyd in overall op de praktijk werpen, bekwaam voor een leiden de functie in de automobielwereld. Tijdens een rondwandeling door de verschillende zalen kan men z'n autominnend hart ophalen aan de verrukkelijkste modellen. Wat er staat Daar is dan een Grégo van 190 8, een two-seater, waar van de stoel van mevrouw iets naar achteren is geplaatst. Achter de chauffeur een plaatsje voor het schoothondje. Aan de kant van de bestuurdersplaats zit een kope ren plaatje in de voorruit dat bij beslagen ruiten er kon worden uitgenomen om zodoende een be ter uitzicht ie hebben. De DION BO UT ON (Lan- daulette) van het 19 0 8 is erg populair en wordt vaak uitgeleend aan producers voor filmopnamen ui: de roman tische tijd. Het laatst werd ermee gewerkt in de musical ,,My fair Lady". Ook vijftig jaar geleden wilde een jong paartje achter in de auto niet graag door de chauffeur op de vingers worden gekeken. Na een seintje was de'bestuurder ver plicht het scherm achter zich te laten zakken van de PANHARD 1912. De PEUGEOT van 1917 was nog voorzien van twee ferme oarbidlantaams en op de forse treeplank staat de carbid-instal- latie. Als de voorraad water voor de verbranding was verbruikt, wat onderweg uiteraard wel eens een probleem vormde, vooral tij dens een vorstperiode, was men soms genoodzaakt 'water' bij het carbid te doen dat men gewoon lijk in het toilet pleegt te laten afvloeien. Enkele oude exemplaren wor den één keer per jaar nog wel van stal gehaald om te kunnen behoorlijke versnellingsbak met tandwielen. Deie Franse auto werd door Opel n}eedoen aan de bekende P A.C. 1 rif fPinrim- AnfAmnhiiïl f.ii'r,! i Duitsland geïmporteerd en verkocht onder de Opel-Darracq. HEBT U de gewoonte af en toe een ei aan het ontbijt te geven? Wel, maak er eens een roer-ei van en laat eenieder zich daarbij naar smaak van de tomatenketchup be dienen. Een afkeer van oud brood? Waarom roostert u het niet ter wijl u aan tafel zit? Het gaat er daarna meestal In als koek en ook het bruine brood smaakt geroosterd overheerlijk! Vooral met een plak jonge kaas erop. Maar vergeet ook nooit om de dag te beginnen met een ferm glas vruchtesap op de nuchtere maag, terwijl een schoteltje compote van zuidvruchten werkelijk uitstekend is voor het algemeen welzijn. Wy behoeven u natuurlijk niet te vertellen dat zowel jong als oud de nodige melk in de loop van de dag tot zich behoort te nemen, ter wijl menigeen geniet van karne melk, yoghurt, sour cream en kwarkgerechten. Hier is een voor beeld. Haring met sour cream-sans VERMENG een potje sour cream met twee eetlepels mayonaise en roer er fijn gesneden bieslook of geraspte ui door. Breng de saus verder op smaak met peper en zout en doe ze, zo mogelijk, in een glazen kommetje, wdarna u er wat paprikapoeder over stuift. Neem een grote ronde schotel en zet het kommetje met de saus in het midden. Eromheen legt u ster vormig de goed schoongemaakte haringen. Geef hier verse toost bij en boter. Het is een bijzonder lekker en hartig hapje voor lieden met een pittige smaak (en dat kunnen ook de zeer jongen al zijn). DEZE PANHARD LEVASSOR van 1897 was omstreeks de eeuwwisseling de beste auto ter wereld. Met dit Franse raspaardje werden in die tijd talloze wedstrijden, van Parijs uit naar vele Europese hoofdsteden, gewonnen. De knuppel in de parapluiemand diende om de aanvallen van boeren (paardenbezitters) af te wersn. RECTIFICATIE Geen 13.50 maar 15.30 IN HET juni-nummer van Aller- Hande is in de rubriek „Overal rondneuzen" een vergissing ge slopen, die aanleiding tot teleur stelling geeft. Onder het opschrift „Stop met handwringen" wordt melding gemaakt van een keurig koffertje, waarin de autorijdende man verschillende onderhouds middelen die hij voor zijn voertuig nodig heeft, kan terugvinden. Wij bevestigen gaarne het bestaan van dit artikel, maar ontkennen dat de prijs 13,50 zou zijn. Deze bedraagt 15,30. IN ONS LEVEN speelt Ijs Ui wat voor vorm dan ook, een zeer belangrijke rol. Een veel groter rol dan ooit tevoren. Allicht. Met de intrede van de koelkast is er al een enorme stap gezet, we zyn ver trouwd geraakt met het idee van kou. We drinken onze dranken koel tot koud, we kunnen veel meer bewaren dankzij die koude. We gebruiken regelmatig Ijsblok jes. In het Horeca-bedryf worden tegenwoordig ijsblokjes-fabriceren de-machines geplaatst met een ca paciteit van x-kilo's per dag, opdat n uw frisdranken ook werkelijk fris zult kunnen genieten! SUGGESTIES Vroeger waren ouders eigenlijk een beetje bang voor „het ijsje" en misschien wel terecht. De bereiding van ijs gaf dikwijls aanleiding tot ziek-zijn, omdat ijs in de grond van de zaak een moeilijke materie is en de wetten waren op dat ge bied zeker niet zo goed als tegen woordig. En bovendien behoorde ijs-eten tot de uitzonderingen. De mens was er fysiek bepaald nog niet zo op ingesteld als tegenwoor dig. En daarom ons advies nu: Eet toch eens een keertje ijs toe! En doe er dan wat mee. Serveer er dunne wafeltjes bij. Giet er eens een koude vruchtesaus over: fram bozen of bessen of aarbeien (als u een mixer hebt, kost dat geen moeite want dan gebruikt u blik jes en pureert). Gebruik eens een scheutje ad vocaat of een of andere likeur als het om volwassenen gaat. Bijvoor beeld: cake, gedrenkt in likeur, daarop iets van vruchten en daar over een ferme scheut van uw lievelingsvla met slagroom als gar nering of met een chocolade-gar nering. Bovendien kan een of andere yssoort samen met een frisdrank en een schentje likeur leiden tot een soort exclusieve sorbet die ze ker gewaardeerd zal worden. Aan u om de combinaties te vinden. U BEGINT met het fruiten van twee fijngehakte uien in reuzel. Als ze goudgeel zijn gaat er rode paprika-poeder bij tot alles mooi rood is en u giet er een klein scheutje vleesbouillon bij. U hebt de Schnitzels heel dun laten kloppen. En verder maakt u groene paprika's klaar voor het gebruik, evenals verse tomaten. (Pellen, kern, zaden en vocht eruit laten lekken en in stukken snijden). De paprika's snijdt u in reepjes. Vervolgens gaat u de kalfs oesters, eveneens in de reuzel (als u het lekkerder vindt, neemt u half boter, half reuzel), even dicht schroeien, maar niet donker laten kleuren. U zout en pepert ze naar smaak, neemt ze uit de pan en voegt ze bij het ui-mengsel om ze gaar te laten stoven. Door de kwart liter room roert u wat bloem tot een glad papje en dat gaat dan bij de vleegjes in de pan. U blijft roeren en laat de saus mooi binden. Tot slot gaan de paprikareepjes en de stukken tomaat er ook bij en u laat alles nog de tijd om gloeiend te worden. Uitstekend met noedels of een andere vorm van macaroni, dan wel aardappelen. rit 'Pionier Automobiel Ciub), voor een prestatierit naar Zand- voort. 'Nieuwe' modellen In een van de zalen staan de auto's van recenter datum braaf geparkeerd. Het zijn .vogels' van diverse pluimage, die nu broeder - lijk, na een zware concurrentie strijd, in het .bejaardentehuis' zijn opgenomen. Een aantal van deze amiiiguw» bekende museumstukken draagt o.m. de naam: Triumph 2 00 0, 4ABugatti, Willys Knight ■fk 192 9, (le fabr. met schuivenmo- mM tor), Open Lancia 1918 (met s 1 tussenruit), Delahaye, Fiat 19 2 5, enz. enz. Ook staat hier bescheiden de ROLLS ROYCE tussen, die indertijd als trouwwagen werd A-' gebruikt en waarmee ruim drie- 1 duizend bruidjes (en natuurlijk ook bruidegoms) naar stadhuis en kerk werden vervoerd. De Engelse num merplaten zitten er nog op. Onze blik viel nog op een VOLKSWAGEN. 'enminste dat dachten we eventjes. Het bleek echter een MERCEDES 17 0 H uit 1933 te zijn, met een ruggegraat-chassis. Een construc tie van Ir. Porsche, met een 1700 cc. motor. Ook werd een 130 H geleverd, met de motor van 1300 cc eveneens achterin Men beweert dat de Volkswagen (kevermodel), die in 1934 het „le venslicht" aanschouwde, naar dit ontwerp werd gebouwd Nog een unieke auto, de enige op de hele wereld, kunt u ook in het museum zien, n.l. de in 1906 gebouwde 2 cylinder S P IJ K E R, een jonger broertje dus van de vorige. De kap ligt er los op en om het afwaaien te voorkomen werd deze met twee soliede rie- men ergens aan de voorkant vast gezet. Het is de werkelijke schicht uit het kinderverhaal van Ollie B. Bommel. Deze magnifieke auto stond voor dit doel model voor de bekende tekenaar Marten Toonder. Deze Spijker was een variant op de in 1903 uitgekomen 4 cylinder. Wegens de concurrentie van de z.g.n. cycle-cars bouwde Spijker in twee wagens een twee cylinder motor. Miniaturen In één der zalen staat een grote vitrine vol unieke miniatuurmo dellen, o.a. een miniatuur-auto mobiel, die als theepot gebruikt kan worden. Hoe zou u het vin den als uw vrouw voorraadbussen in de keuken had staan in de vorm van een auto. Of een auto op uw tafel waaruit uw gasten uit de reiskoffer sigaretten kun nen halen en onder uit de motor kap een sigaar kunnen nemen. Al deze miniatuur-modellen zijn van Franse makelij. Een uitzondering vormt een koperen automobiel uit Birma, waarin u vijf tabakspotjes kunt vinden. Wanneer open Wilt u van het museum meer weten? Iedere dag van 9 tor 18 uur kunt u er terecht. De heer Riemer en zijn medewerkers zul len u gastvrij en met veel genoe gen ontvangen! dubbelpak bonen 500 gram vierlingpot200gr. 350 ter kennis- 425 making In de meeste AH-winkels NIEUW GOED! Albert Heijn NECTAR Fles 0,7 liter statiegeld Nectar is een pure vruchten drank, gegarandeerd uit eer ste soort fruit bereid. Deze vruchtendranken kunnen puur gedronken worden o.a. bij het ontbijt. Maar ook gemengd met up-drink of mousserende wijn (b.v. Mo- sel Perlé) is er een heerlijke longdrink van te 'brouwen'. Zoudt u zo'n fles niet eens proberen? U zult er verrukt van zijn! cd albert heijn

Allerhande | 1967 | | pagina 3