|!8f'67 JROENTE EN FRUIT it alle delen van de wereld PMC- Israël-reizen gaan door! VERVOER ZOWEL TE LAND, TER ZEE ALS IN DE LUCHT Diepvries-sinaasappelsap uit zonovergoten Florida EEN LAND IS VOOR AH TE VER ilwerk van contacten EEN „HAVERMOETWEREID" GAAT VOOR l OPEN Goed gevoed naar school I TOPPER UIT AMERIKA PMC-VOORLICHTING Een flesje met twee glazen tafelwijn HIIIIIIIIBIIII f albert heijn! j (Zie Laatste Nieuws op pag. 5) si, si, si.... Wat opvalt: de zuivere smaak Glaasje op, ga maar rijden!' Voor warme en koude dagen PMC-TENTEN AANGENAAM JURKJE HAPPEN IN EEN ANDER HAPJE t Heijn N.V. - Zaandam Aller HOFLEVERANCIER SAHO01000137 AUerhanüe augustus 1967 §80 jaar voordeliger Augustus 1967 Oplage 1.600.000 12e jaargang - no. 7 (137) den-Oosten een heel ai p geplukt, 's nachts inge- s morgens vroeg per ,p geland en direct door- norteerd naar de AH- uaar het heerlijke fruit mir voor de verkoop ge- TIJD LIGT NOG NIET ZO VER ACHTER ONS, wij ons slechts gedurende een korte periode per aan perziken, pruimen en tomaten te goed konden Deze verrukkelijke vruchten beleven immers maar jortstondig het toppunt van hun bloei, en met allerlei itesoorten is dat niet anders. ich staan er de laatste jaren met Pasen sperziebonen ifel en in het toetje met Nieuwjaar vindt men verse leien terug. Dat dit mogelijk is geworden, is te dan- aan enorme ontwikkelingen die zich in het vervoer- D, zowel te land, ter zee als in de lucht, hebben vol- en en waarvan Albert Heijn N.V., meer dan enig Nederlands bedrijf, profit heeft weten te trekken. VOERT zijn groente en fruit vele landen aan: namen talië, Spanje, Grie- a n d, Israël, Mexico, da, Californïë, de kaan se ontwikke- slandeu, Zuid-Afri- Xieuw-Zeeland en Australië worden de heer J. van Meer, losjes genoemd. ter de import uit deze verre schuilt echter een enorm problemen en daarover kan Bd beter vertellen dan de A. de Jong. die er als van de betrokken afdeling reeks mee te maken heeft, natig is hij zelf in het bui- 'd te vinden. Misschien snuift rwijl u deze regels leest, de geur in die over de Spaanse Jppelplantages pleegt te han- Vellicht ook onderhandelt hij een kleurige parasol op de iscbe Eilanden over de leve- fan paprika of sleept hij zich moordende zon voort door de van Palermo om over de op van Siciliaanse sperziebo- t praten. Hij heeft al zoveel «"'Sd, dat wuivende palmen en 'tische haventjes geen ander meer van hem maken. De •V de Jong begeeft zich te- van dit alles en denkt aan Heijn. 1 blijft zijn bureau op het totoor in Zaandam nooit erg «bezet, want hij trekt er pas wanneer er ergens spijkers oppen geslagen moeten wor- Het leggen van contacten laat anderen over: aan een net- 1 van AH-medewerkers dat '•'ele landen is uitgespreid en «a tevens op de hoogte houdt bijzonderheden die zich Snds afspelen: penetraties, fu- verwachtingen voor de komen- oogst, marktontwikkelingen. ginnen er meteen aan", vertelt de heer De Jong. Uit Griekenland komen ci troenen en perziken. Wat druiven betreft ondervindt men hier nog te grote vervoermoeilijkheden, hoe wel de Griekse chauffeurs kunste naars in hun vak zijn die kans zien in vier dagen met een grote oplegger naar Nederland te komen. Bij Albert Heijn ziet men in de toekomst mogelijkheden voor een vliegroute naar het geboorteland van Pythagoras, Aristoteles en an dere beroemde mannen, om aard beien op te halen. In Israël heeft Albert Heijn zich weten te verzekeren van grote hoeveelheden citrusvruchten en van grapefruits, die zonder meer. de beste zijn die in het gehele Mid- zijn te vinden. En uit ndere hoek van de we reld, uit Mexico, komen me loenen en aardbeien. In de ont wikkelingslanden wordt ge probeerd om wat er al wordt ver bouwd. te cultiveren, om daarna aandacht te gaan besteden aan het kweken van nieuwe produkten. n a n a s uit deze streken is een gevraagd artikel. STEEDS GOEDKOPER Het betrekken van al deze groen te- en fruitsoorten uit verre landen is pas enkele jaren geleden tot de mogelijkheden gaan behoren als gevolg van de grote ontwikkelin gen die zich in de vervoersector hebben voltrokken. Eén van de be langrijkste daarvan is de komst van de container, enorme vierkante ge vaarten, waarvan de temperaturen onderweg te regelen zijn. Jit ver voer gaat van huls tot huis. Overladen is dus niet meer nodig. Ondanks de hoge eisen die aan de outillage van de schepen wordt gesteld, worden de transportkosten- over zee naar verhouding steeds lager, als gevolg van de felle con currentie. De spoorwegen passen zich even wel, naar het oordeel van de heer Van Meer, nog te langzaam aan. Toch heeft de samenwerking die zij in internationaal verband reeds hebben bereikt, ertoe geleid, dat de goederen nu doorgaans in de rij dende trein wprden ingeklaard, zo dat er oTrderweg^daardoOT geen extra^Vertraging meer kan v^ont- Zie verder pag. 2)\ veranderingen die voor het vervoer van belang zijn, enz. WANTROUWEN De problemen waarvoor men zich in de zuidelijke landen geplaatst ziet, zijn niet gering. Een boer in Zuid-Italië is van grote argwaan vervuld jegens dat verre noorden, waar volstrekt ondoorgrondelijke volkeren huizen, die altijd haast hebben, moord en brand schreeu wen wanneer een gewone afspraak eens niet nagekomen wordt, en wier meisjes zo vrijmoedig zijn, dat zij zonder mannelijke begeleiding met vakantie gaan „Wij komen", zegt de heer De Jong, „dikwijls voor een berg van wantrouwen te staan. Deze mensen die eeuwenlang hun produkten op dezelfde manier hebben behandeld, doen niet zo maar wat zo'n vreemde snoes haan hun vertelt. Daar komt heel wat overredingskracht aan te pas. Soms zijn we tot twee uur 's nachts met hen bezig." En dan brengt de mentaliteit van het zuiden, waar men met grote onbezorgheid door het leven gaat, met zich mee, dat hel woord af-j spraak er bij lange na niet dezelfde betekenis heeft als bij ons. MET GROTE laadbakken worden de „Je komt voortdurend voor ver- - versgeplukte sinaasappelen ui» de boom- -it- »*;S- DE HUISVROUW wie het blikje onvoorbereid in handen valt. zal overigens grote ogen opzetten: in de eerste plaats omdat het slechts een inhoud van 0,17 liter heeft, en rassingen te staan. Je vertelt bij voorbeeld aan Italianen, dat wij de klanten van Albert Heijn aardbei en voor een bepaalde prys per kilo willen aanbieden, maar dan een werkelijke kilo, dus zonder het ge wicht van de verpakking. Je zegt het tegen de baas, tegen de voor man en nog tegen drie, vier ande- j ren en zij roepen allemaal: Si, si.; Maar wat je dan tenslotte afgele verd krijgt zijn zakken waarvan toch het brutogewicht een kilo is." Over het algemeen vindt de he ei- De Jong dat de wijze van zaken doen in Spanje wat meer in onze lijn ligt dan in Italië. Op het Ibe risch schiereiland heeft men ook de spoorwegen, wat de outillage en anderszins betreft, meer aan de ei sen aangepast. Daartegenover staat evenwel, dat de Italianen op het gebied van de kleinverpakking dikwijls een pro gressiviteit aan den dag leggen waar men in Nederland iets van zou kunnen leren. Maar voor beide landen geldt, dat verleden en heden er hand in hand gaan: men vindti er moderne transportwagens, maar ook boeren die met hun muilezel urenlang onderweg zijn om hun produkten af te leveren. KUNSTENAARS Italië, dat allerlei soorten groenten en fruit levert, enSpan- j e waar vooral sinaasappels en clementines vandaan komen, ter wijl met de kweek van tomaten een begin is gemaakt, leveren ver reweg het meest aan Albert Heijn. Ook de Canarische Eilan den moeten worden genoemd, om dat daar niet alleen paprika en sperziebonen uitstekend gedijen, maar eigenlijk alles wat men nodig heeft. „Zeg maar tegen de mensen daar wat je hebben wilt en zij be- gaarden aangevoerd. Nog dezelfde dag; worden ze uitgeperst, ingeblikt en diep-; gevroren. HET IS begrijpelijk dat steeds meer mensen zich bezig houden met de drankjes voor de automobilist. Ten slotte wil hij of zij ook wel eens iets anders dan het gewone flesje en zeker op een feestje. Hier is dan de Kola M a m b a. Heel simpel klaar te maken want het is niet anders dan een groot glas ge koelde Cola, bekroond met een prachtige hoed van slagroom bestrooid met gehakte hazelnoot. Het staat enig (het oog wil toch ook wat!) en het smaakt uitstekend. Met dit glaasje op kunt u zon der bezwaar gaan rijden. Al met al blijft natuurlijk van kracht dat als u naar een feest gaat en daar wel iets alco holhoudends tot u neemt, uw trouwe auto beter thuis kan blijven. HAVERMOUT-heerlij kheden zijn er voor warme en koude dagen, voor het ontbijt in de vorm van verschillende „Müsli's", voor de koffiepauze (lees: schoolpauze) voor de koffietafel, voor de thee, voor vader bij de borrel, voor de avondmaaltijd in pikante zin en voor een toetje. Kortom: er is zo veel met havermout te doen! Om een voorbeeld uit het bovenvermel de boekje) te geven: FRIESE FRISSE VOOR 4 personen hebt u no dig: 6 dl bessesap, 4 dl water, 75 gram (9 afgestreken eetlepels) havermout, 100 gram suiker, 80 gram (4 eetlepels) Californische blauwe rozijnen. U brengt het bessesap met het water aan de kook. §trooi de havermout, de suiker en de UOORAL IN AMERIKA PLEGEN REGELMATIG grote geesten te verrijzen, die de stroom ontwikkelingen van onze moderne tijd met nog een nieuwe uitvinding verrijken. Vaak vindt het resultaat van hun verbeten onderzoekingen snel zijn weg naar de oude wereld, maar met het geconcentreerde diepvries-sinaasappelsap, dat van nu af in de meeste winkels van Albert Heijn is te vinden, is dat anders gegaan. Al jarenlang hebben miljoenen Amerikanen ervan genoten, maar wanneer men het naar Nederland zou hebben overgebracht, had men het hier in de handel moeten brengen tegen een prijs, die velen bezwaarlijk zouden hebben gevonden. Doordat de laatste jaren in Florida de sinaasappelkweek een enorme vlucht beeft genomen, zozeer zelfs dat men er nu wel wat van het goede te veel heeft, Js het tot een gunstige prijsontwikkeling gekomen, waar Albert Heijn slagvaardig op heeft gereageerd. ten tweede omdat er, wanneer men het openmaakt, niets anders dan een geel orok ijs uitglijdt. Florida is één van die plezierige landen ter wereld waar veelvuldig de zon schijnt, palmen wuiven en mensen vrolijk in de golven van de zee spartelen. Het is een ty pisch trekje van de citrusvruchten dat zij alleen in een dergelijk kli maat willen gedijen en het schier eiland in de zuidoosthoek van de Verenigde Staten bevalt hun zo goed. dat de plantages en de ver werkingsbedrijven daar tot de grootste ter wereld behoren. Dit geldt zeker ook voor de Florida Citrus Canners Co-operative, waar het ge concentreerde diepvries-sinaas appelsap, dat thans onder de naam „Donald Duck" in de AH- wlnkels komt, vervaardigd wordt. IX DE KOELKAST Het gaat in wezen om een be trekkelijk eenvoudig procédé. De sinaasappelen worden geperst en daarna wordt door snelle verdam ping. zonder het product te veel te verhitten het overgrote deel van het water aan het sap onttrokken. De blikjes worden met dit sap ge vuld en onmiddellijk bij 40°« C diepgevroren. In die koude-toestand mag na dien ook geen verandering meer komen. De blikken die naar Ne derland worden geëxporteerd, moeten zowel tijdens het vervoer per schip als daarna in de winkel opgeslagen worden in koelruim ten waar het zo'n twintig tot veer tig graden vriest. Ook de huisvrouw moet het busje in haar ijskast opbergen, waarin de „ijzige samenstelling" ongeveer 48 uur houdbaar blijft. maar in het speciale diepvriesvak I (ongeveer 10 graden) een week. I In geconcentreerde vorm is het iprodukt ontdooid niet houdbaar. ..EERLIJK" EX ZUIVER Nadat het sinaasappelconcentraat uit zijn stalen omhulsel is verlost, moet het water weer worden toe gevoegd, dat er tijdens de bewer king in Amerika uit is gehaald: driemaal de inhoud van het blikje is daarvoor nodig. De totale hoe veelheid van de gele drank die men na even dooien en enig roeren verkrijgt, bedraagt dus viermaal 0,17 liter of 0,68 liter. Iedereen die van de nu ontstane sinaasappelsap nipt en een verge lijking maakt met de normale Jus d'orange uit blik of fles zal het verschil direct proeven. Het laatste heeft door de hoge tempe ratuur waaraan het produkt bij de sterilisatie moet worden bloot gesteld een iets scherpere smaak gekregen. De combinatie van „Donald Duck" met drie busjes water, levert echter een vocht op, waarvan een ieder direct proeft dat het volko men „eerlijk" en zuiver is. UAVERMOUT IS KOSTBAAR VOEDSEL, dat aan schoolgaande kinderen, by bet ontbyt voorgezel, de nodige energie mee geeft om de inspanningen van de ochtend te doorstaan. En bedenk wel, havermout hoeft niet altijd in papvorm te worden opgediend. Leest u het boekje „Havermout-Heerlijkheden" maar eens, dat u bij het Havermout Voorlichtingsbureau, Postbus 9019, Amster- dam-W3 (tel. 020153994) kunt aanvragen. Er gaat gewoon een heel nieuwe „havermoutwereld" voor u open! geveer vijf minuten al roerende doorkoken. Doe een deksel op de pan, neem deze van de warmte bron en wacht een paar minuten. Naar verkiezing warm of koud ser veren. Eventueel garneren met ge klopt eiwit of een toefje slagroom. Als u dit goed bekijkt dan ziet u dat u dit gerecht de avond tevoren klaar kunt maken. Ook zonder de garnering smaaJct het voortreffe lijk en is het aantrekkelijk om te zien. Zelfs het moeilijk etende kind zal de bessesapsmaak heerlijk vin den. Voor de goede orde willen wjj u er nogmaals op attent maken dat het PMC-voorlichtingscentrum in Amsterdam (Osdorp) telefonisch niet bereikbaar is. Voor telefoni sche inlichtingen gelieve u zich uitsluitend te wenden tot PMC r o z ij n e n erin en laat alles on- Zaandam, telefoon 0298027000. De firma Brinkman De Vries, het service-adres voor de PMC- tenten is thans telefonisch bereik baar op 020761771. Het nummer van de werkplaats op N.Z. Voor burgwal 31 (020—248746) vervalt hiermede. Hoewel dit produkt tevens een veel grotere rijkdom aan vitaminen bezit, wordt het concentraat door Albert Heijn in de handel gebracht tegen een prys die in verhouding iets lager ligt dan jus d'orange in blik: het kost 0,98, maar in de maand augustus gaat daar, ter kennismaking, nog een dubbeltje af. SUCCES IX V.S. In de Verenigde Staten is men al jaren verzot op de „frozen orange concentrate", zoals het daar heet. Reeds in het seizoen 1961-1962 werden in Florida ruim 73,5 miljoen kisten van de geurige oranjeappelen, ofwel meer dan 65^ van de totale produktie „voor het blik" bestemd. Gaandeweg is het er zelfs het meest verkochte diep vriesartikel geworden en knappe cijferaars hebben berekend, dat on geveer 30 van alle Amerikanen er 'wel eens per maand één of meerdere busjes van aanschaft. TNAAR GAAN ze weer, de kin- deren! De ouderen gaan met het ietwat zelfverzekerde van ,,Wy weten het allemaal al pre cies! Ons hoeven ze niets meer te vertellen!" De kleintjes die voor het eerst naar school gaan vinden het toch eigenlijk maar een beetje griezelig, zeker als ze geen groter broertje of zusje hebben bij wie ze al eens eer der een kijkje ln de klas moch ten nemen. Het Is dan ook wel een hele stap, zo vanuit de beslotenheid van het huis de onbekende we reld in. Misschien is het in het jonge gezin de eerste, in het oudere gezin, de laatste en dus is zo de stap voor de moeders ook heel erg groot, heel erg be langrijk! En wat nog belangrijker Is; natuurlijk, u weet bet eigenlyk wel: wat geeft u ze te eten thuis en wat geeft u ze mee. Uw eerste stelregel moet ei genlijk zijn: een goed ontbyt geeft energie voor de hele och tend, het is de brandstof waar op ook- de kleinste motor het beste kan draaien. Om werke lijk goed en prettig te ontheten moet om te beginnen het gezin de tijd nemen om in alle rust van het gebodene te genieten. En helaas, daar zit nu juist in bijna alle gevallen het knel punt! Dat kwartiertje langer blijven liggen maakt van de meeste grote mensen en kinde ren de beruchte „slechte" ont- bjjters. En als men dat van jongsaf aan gewend Is geweest, dan leert men dat later heus niet meer af, met alle nare ge volgen van dien. Ga bij uzelf na wat uw kin deren graag eten (neen. geen friten met kip en appelmoes op de vroege ochtend, dat hoeft nou ook weer nietmaar er zijn nog wel andere dingen die zc de moeite waard zullen vin den ener zUn dingen waar ze uitgesproken een hekel aan hebben. Als uw kind lammetjespap met vellen en klonten niet door de keel kan krijgen, probeer het dan ook niét maar geef ze eens, om een voorbeeld te noemen, een havermoutgerecht, want de voedzame gezonde havermout hoeft echt niet ln de traditione le „papvorm" opgedist te wor den. Elders in dit nummer van AlIerHande vindt u allerlei sug gesties om uw kinderen 's mor gens met graagte aan het eten te krijgen. Xicuwtje voor wijnliefhebbers HET DRINKEN van tafelwijn is een genoegen, dat niet alleen be hoort te zijn voorbehouden aan ge zinnen waar meerdere personen van boven de zestien jaar zich aan de maaltijd verzamelen. Ook echtparen alléén of met kinderen, die nog te klein zijn om al aan de invloed van alcoholica te worden blootgesteld, verhogen de plezie rige gedachten die op een ge slaagd etentje plegen te volgen, gaarne nog door af en toe te nippen aan een goed glas wijn. Laatstgenoemde families zagen zich echter tot dusver geplaatst voor de handicap, dat zij te klein waren voor een grote fles. En wanneer men deze aangebroken laat staan, verliest de inhoud snel zijn smaak en houdbaarheid. Albert Heyn komt nu te hulp door het in de handel brengen van fles jes, die net groot genoeg zijn om twee royale glazen te vullen met M a r g n a t. eerlijke tafelwijnen uit Frankrijk. Deze flesjes, ma jorettes gedoopt, zijn leverbaar met drie wijnen, een droge rode, een iets zoete witte wyn en een rosé, ook iets zoet. Behalve dit formaat is er nog iets bijzonders onder de zon: de Margnat vloeit nu eens niet uit flessen die van glas, maar van plastic vervaardigd zijn. Dit mate riaal heeft verschillende voorde len: het is onbreekbaar, licht in gewicht en geen statiegeld. Een majorette Margnat kost 0,85 en is verkrijgbaar in een aantal AH- winkels. JT\E JONGE mejuffrouw, die de foto toont en die zo on gedwongen (met moderne beenstand) voor een oord des vermaaks staat in het oude DITMAAL neemt u punt broodjes die u wat uitholt. Daarna besmeert u ze licht met een flink laagje Snack Spread. Tussen de beide gevulde brood helften legt u een plak pittige, be legen kaas. Dit is het verras sendste kaasbroodje dat u zich kunt voorstellen! (En het voldoet aan een van de voorwaarden van een goede voeding: minstens één keer per dag iets van kaas). Immers de bouwstoffen voor het lichaam vindt men in kaas, melk (in alle vormen), vlees, eieren en vis, maar ook in brood en peul vruchten. En onder brood verstaan we dan ook de grove graanpro- dukten als havermout en gort. Dagelijks moeten ook vol doende verse groenten, vers fruit en wat boter of margarine worden gegeten. En minder snoepen is alleen maar beter voor de tanden en de algehele gezondheid. Londen (die club heet „Dol ly"), draagt een tweekleurig feestelijk aangenaam jurkje van het confectiehuis „S hu- bette" dat ook in ons land importeert. Het is verkrijg baar in meer kleurstellingen dan de hier getoonde die lila- wit is. Men kan ook zulke knappe meisjes zien lopen in cerise-wit, in marine-wit en in oranjegeel. In Londen en ook hier. IEDER in x*n eigen hokje. De «orteer- machine xorgt ervoor dat sinaatappelen van gelijke grootte bij elkaar komen.

Allerhande | 1967 | | pagina 1