H verkoopt kunst in galerie te Amsterdam childerijen met korting tot veertig procent NIEUW MODEl LUXE KOEKBOX MET JUBILEUM VRUCHTENROEK W.w UBILEUM-AANBIEDING VOOR PMC-LEDEN: Net als in gewone winkels: afrekenen aan de kassa Albert Heijn tachtig jaar A Een neus voor kunst WAAR? IIIRB1IIIIIIII i albert heijn| lljfi Mr. dr. P. E. J. Bomli officier in de orde van Oranje-Nassau AH - 40 jaar Hofleverancier Drie vliegen in één klap Omdat het feest is! iQ albert heijn] Prijswinnares Israël-Kerstreis Lit Heijn N.V. Zaandam Aller Hande HOFLEVERANCIER wm 80 jaar voordeliger Mei 1967 Oplage 1.600.000 12e jaargang no. 5 (135) METTEN KOORNSTRA KAREL APPEL MARTIN ENGELMAN U> EEN TENTOONSTELLING KIJKEN NAAR SCHILDERIJEN, verliefd wor- den op een van de doeken, het van de spijker aftillen, bij de kassa betalen en in eens mee naar buis nemen is dat een grapje? Neen, bet is pure realiteit en van 27 mei tot 25 juni gaat bet gebeuren in Amsterdam, in de galerie Pribaut. Het is Albert Heijn die daar-een verkoop-expositie van moderne kunst inricht. En de 's middags om vier uur in de galerie op een litho verliefd geworden mevrouw zit dezelfde avond in baar kamer naar haar aankoop te kijken. „Op deze manier werkt AH mee tot de de mocratisering, van de aanschaf van de moderne kunst", is het oordeel van Dr. Louis Gans, kunsthistoricus in de hoofdstad. Tl/TIDDEN IN de galerie Pribaut, in de Amsterdamse !V± wibautstraat 133, praten we met de heer J. Legerstee, directeur van AH. „In deze dagen bestaat Albert Heijn tachtig jaar en de Premie- van-de-Maand Club vijf jaar. We dachten, dat het plezierig zou zijn wannneer we voor de PMC-leden iets bijzonders konden doen, op het gebied van de kunst. Zouden we in de galerie Pribaut iets kunnen organiseren, piekerden we. Wat zouden de heer Paul Mertz directeur van de galerie en dr. Louis Gans ervan zeggen? Er werd over gesproken en ze waren enthousiast, meteen. En nu wordt het plan in werkelijkheid omgezet. Van vijfen twintig kunstenaars in en rondom Amsterdam gaan we werken exposeren. Zo'n honderd en veertig stuks, bij elkaar. De prijzen?. Van vijf tientjes tot zeshonderd gulden, om een idee te geven. En nu het bijzondere: voor PMC-leden die met een chequeboekje van 26 gulden betalen, zijn er kortingen tot veertig procent!" OP DE DERDE verdieping van I het moderne en grote gebouw in de Wibautstraat vinden we de heer Paul Mertz van reclame bureau Prad, het grootste van Ne derland. Reclame en kunst, ligt er ergens een verbinding? Mischien, maar in J dit geval lag de zaak iets anders. I Het gebouw van Prad is met het I oog op de toekomst gebouwd en voor uitbreiding vatbaar. Beneden, waar nu een grote ruimte over bleef, kunnen als dat nodig is kan toren worden ingericht. Dat is nog niet gebeurd en de ruimte werd een galerie. Bureau Prad, de Wibautstraat kortom, de naam werd Galerie Pribaut. En het was vanzelfspre- I kend dat de heer Paul Mertz direc teur van de galerie werd. Hij was toch degene die al vier en een half jaar als hobby exposities in I de Drommedaris van Enkhuizen (met zoveel succes) had ingericht. I Hij, de pas 28 jaar jonge begaafde Paul Mertz, die bescheiden zegt: „Kunst? Het begon al in de derde klas HBS. Tekenen? Zelf? Neen, ik kan helemaal niets." Degenen die hem kennen weten beter. Die zeggen van hem: Mertz is een man met een neus voor kunst van gehalte, een artistiek in richter, een opvallend organisator, een opvallende galerie-directeur. Vertrouwde klank En zo kwam er uiteraard een j werkcomité om dat plan van die Verkoop-Expositie tot werkelijk heid te brengen. De drie namen I van de drie n^annen zijn al ge noemd: de heer Legerstee van AH's-directie, de heer Paul Mertz j en de enthousiaste dr. Louis Gans, zes jaar conservator bij Kröller- Möller, vier jaar conservator bij het Stedelijk Museum in Amster dam, de laatste vier jaar initiatief- nemer ter bevordering van het particuliere bezit van hedendaag- se kunst; een man die direct warm liep voor het initiatief van Albert i Heijn. ,Jk geloof dat de belangstel- ling voor moderne kunst vrij I groot is", zegt dr. Gans. ,,De mensen beginnen te begrijpen dat ze de ingelijste reproductie i van Van Gogh kunnen vervan- gen door een origineel werk van deze tijd. Wat er echter blijft, dat is een bepaalde drem- -t pelvrees. Het publiek is onzeker 1 over de prijzen; ze horen verha- len over Karei Appel die voor elk werk een ton vraagt! Het DE GALERIE PRI BAUT, waar AH van 27 mei tot 25 juni een Ver koop-Expositie van mo derne kunst organiseert, is te vinden te Amster dam, in de Wibautstraat 133, schuin tegenover Re nault en de Banketbak kers-vakschool. De Galerie is open van maandag tot en met za terdag van tien uur 's och tends tot vjjf uur 's mid dags. En op zondagen van twee tot vijf uur 's mid dags. Bovendien elke woensdagavond van 7 tot 9 uur. De toegang is gra tis. publiek zegt: wie garandeert ons dat de prijzen redelijk zijn en dat het kunst is dat we kopen?" „Namen van galeries en kun stenaars zeggen het publiek nog te weinig", aldus dr. Gans. „Dat komt grotendeels door het ont breken van een distributie-appa raat, dat een vertrouwde klank heeft en daardoor een garantie geeft voor redelijke prijzen en een artistiek niveau. De mensen weten de weg nog niet naar de moderne kunst en het belangrijke dat Albert Heijn nu doet, is tijdelijk zijn organisatie en naam geven aan die moderne kunst, zodat het nu gemakkelijker is er kennis van te nemen." Onder de arm Van de meest figuratieve tot de meest abstracte werken zullen er van 27 mei tot 25 juni in gdlerie Pribaut te zien zijn; alle stijlen en alle richtingen. Zeer en minder bekende namen dragen de kunste naars, die elk minstens zes werken zullen afstaan. Hier, zomaar, een greep uit de namen van de kunste naars: Jef Dieder en, Friso ten Holt, Peter Alma, Met ten Koornstra, Sam Mid- dleton. Hannes Postma, Frans Meijers, Constant, Han Mes, Karei Appel, Corneille, Martin Engel man, Marjan Plug, Rei- nier Lucassen, Jan Mon- tijn, Pierre van Soest, Jaap Hillenius, Guillau- me le Roy, Joost Roelofsz, Lucebert, Anton Hey- MARJAN PLUG boer, Frits Gramberg en Willem van Malsen. „De zaal komt helemaal vol te hangen, omdat het de be doeling is dat de kunst laat ik het noemen, eruit gaat, ver kocht wordt dus", zegt de heer Legerstee. „We zetten aan het einde van de galerie Pribaut een gewone AH-kassa met toonbank neer. Men komt daar met zjjn schilderij, het wordt ingepakt. men betaalt en neemt het werk onder de arm mee naar huis. Dat is juist het ongewone, want op elke tentoonstelling blijft een werk, dat men koopt, eerst nog weken hangen. Zijn er op een dag bij Pribaut twintig schilderijen verkocht, dan hangen er de vol gende dag weer twintig nieuwe voor in de plaats. Wie dus de tiende dag komt vindt evenveel keus als de eerste dag". Det beste Op vrijdagavond 26 mei wordt de expositie in Galerie Pribaut door Pierre Jansen geopend. „Wie kunst koopt moet de weg weten en moet ook naar een ate lier durven gaap", zegt d r Lou is Gans. „Hier kunnen de men sen zo maar binnenwandelen en dat vergemakkelijkt veel. Honderd en veertig werken van kunste naars zien is een feest op zichzelf. Schilderijen, litho's, gouaches, aquarellen, tekeningen, etsen, houtsneden, zoals ik al zei: alle technieken en stijlen. Met een aan trekkelijk prijsniveau, ook voor niet-PMC-leden." Het werkcomité is zo enthousi ast, dat de opmerkingen van de drie heren aanstekélijk werken. „De expositie in Pribaut is gewoon de moeite waard om er een dagje voor naar Amsterdam te gaan", aldus de heer Legerstee. En dr. Gans tenslotte: „Wat AH hier doet is niet alleen een prac- tisch gebaar, maar het heeft ook educatieve waarde, want het wordt een tentoonstelling van het beste dat er in Groot-Amsterdam wordt gemaakt." Mr. dr. P. E. J. Bomli, directeur van Albert Heijn N.V- is bij monde van de burgemeester van Blaricum benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. De benoeming vond plaats op april 's morgens 9 uur ten huize van de heer Bomli te Blaricum, in aanwezigheid van de heren A. Heijn, G. J. Heijn, J. Le gerstee en P. Ligtenstein- Mr. dr. Bomli is reeds vele ja. ren vice-voorzitter van het hoofdbedrijfschap detailhandel. Tevens is hij thesaurier-gene raal van het Nederlands Ge nootschap tot reclassering, vi ce-voorzitter van de Raad van het Grootwinkelbedrijf en kantonrechter plaatsvervangend te Zaandam. HET organisatie-driemanschap in de Galerie Pribaut: v.l.n.r de heren Paul Merti, J. Legerstee en dr. I. Gans. TT ET PREDIKAAT „Hofleveran cier", dat in 1814 door Koning Willem I werd ingesteld, dient te worden beschouwd als een erken ning van het desbetreffende bedrijf dat in zijn branche een volstrekt vooraanstaande of althans uitzon derlijke positie moet innemen. Om voor toekenning van dit pre dikaat in aanmerking te komen, speelt het doen van leveranties aan het hof geen rol. Het predi kaat wordt slechts verleend bij een jubileum of een bijzondere gebeur tenis in het bedrijf. Voor Albert Heijn was dit ibij het veertigjarig jubileum in 1927. HET KONINKLIJKE wa penschild, dragende de konink lijke kroon, is uitgevoerd in azuur, bezaaid met staande blok jes van goud, een klimmende, rechtsgewende leeuw van goud, ge kroond met een kroon van drie bladen en twee parelpunten van hetzelfde, getongd cn genageld van keel, in de rechtervoorklauw opgeheven houdende in schuin- linkse stand een ontbloot Romeins zwaard van zilver, met gevest van goud, en in de linker een bundel van zeven pijlen van zilver met punten van goud, de punten opa- hoog, en de pijlen te zamen gebon den met een lint van goud. Schildhouders zijn twee heral dische leeuwen van goud getongd en genageld van keel, onderaan het devies „Je maintiendrai" in Latijnse letters van goud op een lint van azuur, alles geplaatst op een mantel van purper, geboord van goud, gevoerd met hermelijn, opgebonden met koorden, eindigen de in kwasten, beide van goud, en gedekt door een baldakijn van purper, geboord van goud en dra gende de Koninklijke Kroon. TAEZE MAAND BESTAAT AH 80 JAAR! Feeststemming allerwegen natuurlijk, waarvan de huisvrouw, die van een goed verzorgde tafel houdt, ook iets moet merken, dacht men in Zaandam. Na lang wikken en wegen is er een even unieke als praktische verrassing uit de bus gekomen: een koekbox geruid met een jubileum-vruchtenkoek MAAR vergist u zich niet Geen gewone bus of trommel om de koek in te bewaren en ook geen gewone koek De koekbox, vervaardigd van hard, reukloos plastic, heeft een paar aparte eigenschappen: hij kan rechtop staan zodat hij een minimum aan ruimte in neemt. De grote vondst komt echter aan het licht als men de box opent. Het geribbelde on derstuk heeft namelijk één zijde van zeer dik, slagvast plastic, even hoog als de koek en als men dus de geopende box neerlegt kan de koek er meteen op gesneden worden. Fijnste mélange Drie vliegen in één klap dus: 1. een smaakvolle koekbox, 2. een bijzon der smakelijke jubileum- vruchtenkoek en 3. jdirekt klaar om te snijden! De jubileumkoek 2felï, die liefst 700 gram weegt, is van zelfsprekend het neusje van de zalm. De AH-koekfabrieik heeft de fijnste mélange van eerste klas vruchten ervoor uitgeko zen en het resultaat is een zeer „malse" vruchtenkoek waarvan zelfs de meest verwende fijn proever zal watertanden! Wat gaat dat allemaal wel kosten? zult u vragen. Het is feest van de maand en die koek krijgt u helemaal cadeau want de koekbox inklusief de vruch tenkoek kost slechts 2,50 ter wijl de vergelijkbare winkel waarde van de box heel wat meer dan 2,50 bedraagt. Zorgt u wel dat u er als de kippen bij bent omdat AH het aantal jubileum-koekboxcn heeft moeten beperken tot 50.000 stuks. FRISO TEN HOLT fjjm FRANS MEIJERS GUILLAUME LE ROY HANNES POSTMA 80 jaar voordeliger S 'TACHTIG JAAR geleden, op 27 mei 1887, nam in Oost- zaan 'de toen 22-jarige Albert Heijn van zijn vader een klein houten kruidenierswinkeltje over, dat in de loop der jaren is uitgegroeid tot een onderne ming met ruim 400 filialen, een aantal fabrieken, restau rants en een eigen krant. Die uitbreiding gaat nog steeds verder, want er ver strijkt bijna geen maand of er wordt ergens in Nederland wel een nieuwe AH-SuperMart of een ander AH-bedrijf geopend. Zo stormachtig ha'dden de ontwikkelingen in de tweede helft van de vorige eeuw ech ter niet hun beloop en het pleit dan ook voor de voort varendheid van de jooige Heijn, dat zijn bedrijf na twin tig jaar reeds 23 filialen telde, d.w.z. dat er dus gemiddeld één per jaar was bijgekomen, De eerste jaren moest Albert zelf de boer op, als in- en ver koper tegelijk, terwijl zijn vrouw in de winkel de klanten bediende. Nadat in 1900 Zaandam een centraal magazijn was gebouwd en begonnen was met het branden van koffie, kwam elf jaar later het eerste produkt van eigen fabrikaat in de handel. Het waren koek jes, die in een kleine bakkerij in Zaandam werden gebakken Weldra kwam er een suiker- bakkerij bij. In 1917, na dertig jaar dus, waren er 54 filialen. Drie jaar later kwam er een wijziging in de leiding van het bedrijf, dat werd omgezet in een n.v. Albert Heijn gaf het roer over aan zijn zoons Gerrit en Jan en aan zijn schoonzoon Joh. Hille. Daarna volgt in het geschiedenisboekje een stroom van jaartallen, die bewijzen dat men ook in vaak moeilijke jaren tussen de beide wereldoorlogen niet stil heeft gezeten. Wij noemen er slechts enkele: in 1923 werd de basis gelegd voor een nieuw neven- bedrijf, toen het aan de Am sterdamse Kalverstraat geves tigde restaurant Formosa werd overgenomen, en in 1940 kocht de n.v. een melkfabriekje in de hoofdstad, dat in de loop der jaren is uitgegroeid tot het zuivelbedrijf Sterovita. Maar in 1951, drie jaar na dat Albert Heijn een open n.v. was geworden, begon de stroom gebeurtenissen die het bedrijf hebben gemaakt tot wat het nu is: 1951, overname van het con- curerende grootwinkelbedrijf Van Amerongen, waardoor het filialennet een uitbreiding van 65 zaken ondergaat, 1952, ope ning in Schiedam van de eer ste zelfbedieningswinkel, in Rotterdam wordt de eerste Su- perMart in gebruik genomen, het klantenobligatiesysteem doet zijn intrede. Het gaat nu allemaal erg snel: zeven jaar na de ope ning van de eerste zelfbedie ningszaak wordt het eerste honderdtal volgemaakt, en de tiende SuperMart (in Amstel veen wordt na zes jaar een feit. In die tussentijd zijn het fa- brieks- en het kantoorgebouw aanzienlijk uitgebreid, in Am sterdam is de American Lunch room overgenomen en onder de naam Ameiyjcan Corner her opend, in Rotterdam verrees een nieüwe consumptiemelk fabriek van Sterovita, die de meest geautomatiseerde in ge heel West-Europa is. In 1962 maakte Nederland voor het eerst kennis met AH's Premie-van-de-Maand-Club. De eerste aanbieding, een koel kast tegen zeer lage prijs, vond een geweldige aftrek. In de jaren, die volgden, werden et telijke nieuwe restaurants geopend en verpakkings- en distributiecentra in gebruik genomen. Met de SuperMart ging het zo hard, dat aan een raadgevend technisch bureau de opdracht werd gegeven een „prefab" bouwsysteem te ont werpen. Deze standaardisatie leidde ertoe dat de projekten thans sneller gerealiseerd kun nen worden. Thans beschikt Albert Heijn n.v. over 22 bedieningszaken, 22 brood- en banketfilialen, 295 zelfbedieningswinkels en 64 SuperMarts. Tevens exploi teert de dochteronderneming Formosa nv.: 1 restaurant Formosa, twaalf restaurants onder de naam, „Albert's Cor ner" (waarvan vier met de functie van wegrestaurant), 3 Wimpy's en 1 Vami-lunch- room. HET AANTAL inzendingen op onze Israël-prüsvraag is zo over weldigend geweest, dat de jury er bü de beoordeling byzonder veel werk aan heeft gehad. De hoofd winnaar in dit geval de hoofdwin nares is nu bekend. Het is mej. M. G. R. D r i e s s e n, Rusthoff- laan 7, S a s s e n h e i m, die de 16- daagse geheel verzorgde Kerstreis naar Israël heeft gewonnen. Per K.L.M.-DC 8 gaat zU in gezelschap van de overige deelnemende leden van de Premic-van-de-Maand Club deze reis (waarde 850,onder nemen, terwyi zü tevens een zak geld van f 120,in Israëlische valuta meekrijgt. Aan de 100 winnaars van een leuk souvenir uit Israël wordt be richt gezonden. Ook op zondag! Sinds 23 april j.l. zijn de volgende Albert's Corners óók op ïondag ge opend: Utrecht, Oudegraeht 101—103: van 11.00 20.30 uur. Amstelveen, Binnenhof 16—17: - van 11.00 20.30 uur. Amsterdam, Kalverstraat 18: van 11.00 20.30 uur. leiden, Stationsplein 24: van 11.00 20.30 uur.

Allerhande | 1967 | | pagina 1