IKTERSECHTPAAR OP DE WILLEM BARENDSZ Scheepsarts zat nooit uimen te draaien KASTWANDEN Al die herinneringen zijn onbetaalbaar OOR IN RECEPTEN IS ER PRACHTIG ANTIEK DOETUMEE? Meer berg ruimte op kleiner vloer oppervlak o „Die vervelende vleeshaakjes!" Kat: een grote rol VAARLIJK BEDRIJF ,Al die mannen F" ujaren enig voor me' KERST-TIP ONTELBARE TOEPASSINGS MOGELIJKHEDEN Nieuwe ontwikkeling Honingkoeken iER 1966 KERST-ALLERHANDE A 7 dertien Dr. TEUER pootste walvis die scheepsarts Nicolaas Jacobus 1 j e r heeft gezien was hij weet het nog exact 96 wel 32 meter lang. „Een blauwe walvis", legt hy uit, jrootste dier dat momenteel op aarde leeft." Dokter N. J. uit Bilthoven, een scheepsarts met een enorme belang voor de vangsten van de mannen van de Willem Ba- „Niet gek", zegt hij. „Als je op zo'n varende visfabriek loet je ook iets van vissen weten, al ligt je eigen belan- r meer bij blindedarmen en gekneusde heupen. Van men- Zijn eigen vangst was, vergeleken bij de buit die in van de Barendsz verdween, vrij bescheiden: zo'n zeventig darmen in dertien seizoenen. Maar er was meer. JHetgeen niet voorradig was. Daar bleek, zegt dokter Teljer, de gewel dige sam'enwerking die hij met de bankwerkerij van de Barendsz had. [TER TELJER: „De Ba- isz was een heel gevaar- Irijf en eigenlijk was ik die dat merkte. Twee >r dag hield ik spreek- had mijn mannen zover ■erd dat ze met elk hoe klein ook, bij mij Vleeshaakjes, daarvan ze de meeste last. Kleine gekromd staaldraad die 'handen drongen en direct !S veroorzaakten. Dat had mijn eerste reis al ge- En ik moet zeggen dat ik de infecties voor een 'deel heb teruggedrongen." Rauwe jongens Duitse werknemers af- •jg van Onassis' rederij rauwe jongens, vond de dok- vonden het volkomen idioot Bet ieder wondje bij hun psarts aan te bellen. Dokter ■-heeft hen snel anders ge- kleine dokter roodver- grijzend stoppeltjeshaar en 'gezicht met zevenduizend lullende glimlachen ver- Ie op de Barendsz in een unie- ositie. Hij was de enige man p iedere reis zijn echtgenote it meenemen. Dat was bij het ten van zijn contract een van eisen geweest. en van de mannen op de drij e „visfabriek" heeft dat ooit lurd. Wekenlang heeft me- tv Teljer de verpleging in het inzaait je op zich genomen de assistent van haar man het afweten en zelf doodziek in an de bedden kroop. Boven- enige vrouw aan boord, eni- «verlaat voor de geharde Ba- sz-vaarders die door omstan- eden in geestelijke nood wa- geraakt. evrouw Teljer leidde het Kerst- t, mevrouw Teljer praatte man- moed in, mevrouw Teljer leid- - zo nodig de uitvaart- st. Ook zij was in het Zaanse lurant ..De Walvis". Een moedi- vrienaelijke vrouw. In de !e plaats bewonderd door haar In de tweede, maar zeker in de laatste plaats, vereerd de vroegere opvarenden van Barendsz. „Geweldig, wat zij naai voor ons heeft gedaan." ikter Teljer is, voordat hij de opging, huisarts geweest.Ook jaar, in het leger, officier van radheid. Daarna vijf jaar assis- an een chirurg in Den Haag. Walvisvaarderskwalen heer Teljer: „Dat laatste gewoon nodig. Want zonder iring als chirurg is het be- onmogelijk om scheepsarts worden op een schip als de endsz. Je moest er opereren, ossingen vinden voor de imdste gevallen. Als je dan chirurgie niets afweet, berg ilf dan maar in het cachot. je nergens meer." ogen we aannemen dat dokter ;er op de Barendsz gevallen It meegemaakt waarmee geen zijn collega's aan de wal ooit laken heeft gehad? et valt mee, vindt de dokter „Natuurlijk had je typische 'isvaarderskwalen. Voeten die it waren getrokken door een in een kabel, waarmee een vis werd voortgesleurd. Daar wel een beetje kracht achter, m dat van mij aan. En dan die uchte vleeshaakjes. Maar echte, I speciale gevallen: neen, niet r dan iedere andere scheeps- Bankwerkerij helpt „We hebben een katrol gemaakt, helemaal op maat, voor het rekver- band. Met als gewicht esn lege granaathuls van een harpoen jawel je wordt in de Zuidpool heel vindingrijk. Maar wat bleek nu? Het gewicht ging slingeren bij ie dere beweging die het schip maak te. De man verging van de pijn. Dus hebben we ook daar weer wat op gevonden, dank zij die enorme samenwerking." De vriendelijke heer Teljer noemt zich de eerste scheepsarts die van all'e opvarenden van een schip de bloedgroepen heeft gere gistreerd. „Een keer las ik in de krant dat de maatschappijen zus en zo die primeur hadden. Nie mand wist dat ik toen al jaren zulke lijsten had. Ook die waren eenvoudig broodnodig." Waarom? Omdat er zo nu en dan bloedtransfusies moesten wor den gegeven en dokter Teljers voorraad bloed niet onuitputtelijk was. „De mannen vochten er bijna om om hun bloed te mogen ge ven", vertelt de dokter. „Zo graag wilden zij een collega helpen .die het nodig had. Het waren gewel dig fijne kerels, daar aan boord." Complete bibliotheek Mevrouw Teljer toeverlaat in noodgevallen. Dokter Teljer idem. Zijn eigen toeverlaat was. als de zaak ging spannen. Radio Medical Schevenmgen. Die radioverbinding was soms heel erg nodig, vertelt on danks de complete artsenbibliu- theek die hij altijd aan boord had. Hij herinnert zich sterker: zo zullen hem altijd bijblijven d. ziekt'everschijnselen bij een van de Afrikaanse opvarenden, v De bibliotheek bracht geen uitkomst. Radio Medical Sche- veningen uiteindelijk wel. „Dat is een geweldige ser vice". zegt de dokter, ,,'s Avonds om vijf uur stuurde ik een tele gram, met alle bijzonderheden erin en de vraag om raad. 's Avonds om kwart voor twaalf had ik het antwoord, op het te legram dat pas om één uur 's nachts in Nederland was afge geven. Gek hè, maar dat kwam door het tijdsverschil tussen de Zuidpool en Nederland." N DE TAAL speelt de huiskat een grote rol. Er zijn heel wat uitdrukkingen bekend waarin deze huisvriend (in) een hoofdrol speelt, "t Muist wat van de katten komt" kinderen hebben de aard van hun ouders. Nog een: „Hij loopt er omheen als een kat om de hete brij" hij wil wel graag maar hij weet niet hoe de zaak aan te pak ken. „In het donker zijn alle kat jes grauw" in het avondlijke duister lijken alle meisjes mooi. „De kat uit de boom kijken" rustig afwachten hoe de zaak ver loopt. „Een kat in de zak kopen" bedrogen uitkomen. „De kat de bel aanbinden" een onderneming wagen, waar bij groot gevaar is dat de waag hals gestraft of gesnapt zal wor den; in het algemeen: de eerste zijn bij een précaire onderneming. Ontleend aan de fabel waarin de muizen afspraken dat een hunner de kat een belletje zou ombinden zodat zij haar zouden kunnen ho ren aankomen. Toen men echter voor de taak stond durfde geen der muizen. Een fabel die voor komt bij Lafontaine. „De kat in 't donker knijpen" in het geniep doen wat in het licht niet mag: ae uitdrukking heeft niet uitsluitend betrekking op de omgang met een meisje kat. „Het is hetzelfde of men van de kat of de kater wordt gebeten" als men toch betalen moet of schade dragen moet, dan kan het niet schelen wie er de oorzaak van is. „Een kat in 't nauw maakt rare sprongen" wie in moeilijkheden zit, doet soms dingen die men niet verwacht had. „Om der wille van de smeer, likt de kat de kandeleer" mooipra ten om er beter van te worden: vleien. „Men moet de kat niet bij 't spek zetten" men moet de mens niet in verleiding brengen. „Als de katten muizen, mauwen ze niet" onder het eten wordt nooit veel gepraat. „In katzwijm vallen" zoals een kat die geval len is, even blijft liggen; korte tijd bewusteloos zijn. „Het spel van kat en muis" het slachtoffer telkens weer enige hoop geven; aan het einde zonder genade zijn. „Als de kat van huis is, dansen de muizen op tafel" als er geen toezicht is, ontstaat wanorde. ]\/jEVROUW M. L. Teljer Pfaeltzer uit Bilthoven is gewoon een bijzonder lieve mevrouw, maar wie mocht den ken dat men met haar alleen over flensjes kan praten, die vergist zich en niet zo'n beeije. Met mevrouw Teljer kan men praten over pot- en vinvissen, over operaties en zeereizen, over Franse toneelstukken en Zoe- Ioe's. Ineens zegt ze, midden in de Zaanse Schans: „Als kind wilde ik altijd aan een koffie- kraantje draaien en warempel op m'n oude da*g mocht het zo waar op de „Willem Barendsz", want ik stond op de monster rol als „stewardess" en hield het ziekenzaaltje bij. Mevrouw Teljer. echtgenote van dokter M. J. Teljer heeft negen reizen met de „Willem Barendsz" 1gemaakt en het hadden er eigenlijk KadlO belangrijk j tjen moeten zijn. „Maar op mijrt» ir, nraifhik i laatste reis heeft m'n man me aan De ladio heeft in zijn praktijk boord aan een been moeten opere- op zee helemaal een belangrijke rol gespeeld. Was die radio er niet geweest, dan had hij nooit spreek uur voor de bemanning van de jagers, mijlenver uit de buurt, kun nen houden. ,De moeilijkheid was", zegt de dokter, „dat de mannen op de ja gers allemaal baarden droegen. Kwamen ze ziek aan boord èn moesten ze geopereerd worden dan moest eerst die baard eraf. Anders paste het narcosekapje niet." Hij operereerde terwijl hij constant met zijn benen wiebelde. Om het bovenlichaam zoveel moge lijk stil te houden, terwijl de Ba rendsz deinde op de golven. „Als de operatie achter de rug was, was ik doodmoe, alleen al van het wie belen." Een gekke 'ervaring: één onver wachte belangrijke beweging van het schip en de tafel met steriele instrumenten valt om. Midden in een blindedarmoperatie. Maar ook daar was dokter Teljer vinding rijk. Alweer. Altijd was er wat Misschien toch wel dit speci- le geval: dokter Teljer heeft zijn dertien Zuidpoolseizoe- tn nooit één dag met de dui- len zitten draaien. „Duimen raaien? Kom, er was altijd at. Soms verschrikkelijk veel life." Hij heeft in al die seizoenen et moederschip nooit durven erlaten, nooit naar een van jagers durven varen. Om- at hij er altijd rekening mee loest houden dat er op de arendsz zelf een keer een assa-ongeluk kon gebeuren. Eigen werk tokter Teljer zegt: k nteem nu één nacht. Een radio- tfoontje van een van de jagers. Noorse zeeman, die een klap een losschietende ketting ft gekregen. Ik vraag wat er tcies is gebeurd, hoe de zaak ^it ziet. Heup compleet vermor- 1 Ik advies geven hoe de &sen op de jager een heup moe- spalken. Pas 's morgens om uur had ik hem aan boord, ntgenfoto's gemaakt. Jawel, we "en van alle markten thuis." iet verhaal gaat verder, want Noor moest in een rekverband. Zwart en blank Hij praat bijna met vertedering over zijn ziekenzaaltje op het schip. Zwart en blank het lag naast elkaar in de bedden in het begintot grote verbazing van de Afrikanen. „Later, toen vonden ze het reuzefijn", zegt de dokter. Hij heeft zich nooit en te nim mer met het begrip rassendiscrimi- nati'e ingelaten. Hij is, achter zijn glaasje sherry in „De Walvis", in staat om te vragen: „Wat is dat, ik begrijp het niet". En dan tovert hij een exemplaar uit zijn serie glimlachen op zijn gezicht. Dokter Teljer vaart als het zo uitkomt nqg steeds. In novem ber was Bij weer tijdelijk scheepsarts op het kerkschip „De Hoop", samen met zijn vrouw. Als altijd. Ze kunnen het ni'et laten. Maak voor uw huisgenoten eens een „Weinachtsteller" zoals dat in Duitsland en Oostenrijk gebruikelijk is. Hiertoe versiert u een diep bord met dennegroen waarop noten, appels, suiker goed en een klein kerstcadeau tje worden gelegd. Vooral kin deren vinden het prachtig. Ze hebben hun eigen snoepbord,w__ waarop ze al dan niet zuinig getest aleer zij ten huwelijk wer- kunnen zijn. Iden gevraagd. ,NZE VOOROUDERS in de 17e eeuw hadden bepaald andere gewoonten dan wij; dat kan wel blijken uit de spelletjes die zij speelden. Afgezien van de zeer wrede spelen, waarbij behendig heid moest blijken en waarin dieren treurige hoofdrol speelden, wisten zij ook voor elkaar aller aardigste pretjes te verzinnen. Neem maar eens het zogeheten b e k k e s n ij d e n: het op elkaar afgaan met een mes zonder punt. waardoor de wonden „hoogstens" een gemene schram konden worden. Het langst hield dit „spel" het uit op het boerenland: de kermissen vertoonden altijd wel „pretmakers die elkaar met een stomp mes te lijf gingen en niet eerder rustten, voor dat de tegenstander of zijzelf (meestal beiden), een totaal geha vend, gekliefd gelaat toonde. Maar het móest wel, wilde men voor .echte" min doörgaan en wilde men een vrijster vinden. Trouwens de vrouwen „speelden" dit aardige spel ook mee; pas zeer hoge boetes en streng optreden slaagden erin deze ruwe pret uit te bannen. Er was nóg een leuke variant op dit spel „sneetje in 't h o n d e r d", heette dat; het ging er bij dat spel om, als men ver zameld was in een groep, lukraak om zich heen te japen met een zelfde stomp mes en voor zichzelf maar het beste te hopen. Begrijpe lijk is dat zulke groepsgevechten hoogtepunten van verschrikke lijke ruwheid en bloeddorst kon den worden <en werden). Teergevoeliger landgenoten, bijv. die in Twente en daaromtrent, speelden dit aardige spelletje met behulp van knotsen; het was het streven elkaar stevig op schedel of iomp te timmeren. „Dopen en inzouten" Enig was ook de grap die lieden die in de buurt van de zee woon den uithaalden: de jonge meisjes werden dan. op eer. zachte dag. naar. het strand gelokt en vervol gens onder luid geschrei (gegil, zeg maar) de zee in gedragen door sterke mannen en vervolgens gron dig ondergedompeld. Daarna voer den de mannen de verkleumde stakkers naar een duinpan en rol den haar in het zand tot zij droog waren, „Dopen en inzouten" noem de men dat spel. Gezegd werd dat, op die manier, temperament, vriendelijke aard en kracht van de meisjes werden ren en drie van de zeven maanden lag ik in mijn kooi. We vonden het toen beter dat ik de reis daar na thuis bleef." BED VERLENGD Heerlijk, de manier waarop me vrouw Teljer over de „Willem Ba rendsz" kan vertellen. Geen gero mantiseerde verhalen, heel nuchter, soms hier en daar losse opmerkin gen die haar te binnen schieten maar ze zegt altijd dingen die op vallen. Dit bijvoorbeeld: „Voor we uit Kaapstad wegvoeren voor de wer kelijke vangst, moesten er soms driehonderd Afrikaanders gekeurd worden. Ik deed in die dagen de boodschappen voor de bemanning.' Ook dit: „Een van de heren Vinke hadden we eens aan boord en hij liep een versplinterd been op. Mijn man verzorgde hem, maar hü was zo lang, dat hij niet in een bed kon. Aan boord van de „Wil- daan, dat de vriendinnen thuis het echt niet konden begrijpen. Wat heerlijk dat je nu elke avond bij je man zit, schreven ze in brieven, nog denkend aan de tijd dat dokter Teljer met zijn drukke praktijk als huisarts 's avonds veel weg was. „Ze hadden er geen idee van dat ik hem aan boord van de „Willem Barendsz" bijna nooit zag," zegt mevrouw Teljer. „Hij was altijd en altijd bezig en de eerste reis dacht ik dat ik gek werd. Maar mijn man zei, toen de Barendsz weer op het punt van vertrek stond: Het is toch beter dat je gezellig met me meegaat. Ik heb hooit spijt van zijn raad gehad." Aan boord in de vrije mo menten ging mevrouw Teljer zich op het Frans toeleggen. „Het was heerlijk om. alleen in mijn hut, Franse toneelstukken te lezen. Neen. ik heb me nooit verveeld aan boord en al die mannen waren enig voor me. Ook die keer dat mijn man op één reis 783 mensen moest bedokteren; daar hoorden de bemanningen van de jagers ook bij natuurlijk." OOK GEPREEKT Telkens schieten mevrouw Teljer - in die Zaanse „Walvis" aanwe zig om mee aan tafel te zitten bij het kerstdiner van de „Wrillem Ba rendsz" nieuwe herinneringen te binnen. „Godsdienstoefeningen heb ik ook geleid," zegt ze. „Soms was ik een hele week 's avonds bezig met mijn preek. Maar de mannen luisterden en dat was heerlijk." -fr -fr yOOR HET EERST IN DE HISTORIE van de Nederlandse meu- belindustrie heeft een Nederlandse fabriek een programma van kast- en scheidingswanden geïntroduceerd, dat op dit gebied zeker het laatste woord mag worden genoemd. Formule-meubelen ontwierp een aanbouwsysteem, waarbij het met in serie vervaar digde standaardelementèn toch mogelijk is kast- en scheidings wanden op de milimeter nauwkeurig en geheel volgens eigen wens en smaak ingericht, in iedere willekeurige ruimte op te bouwen. KLEINERE SLAAPKAMERS is een aan bergruimte te verkrijgen door de toepassing van een bed-inbouw, waardoor vooral in de bovenkastjes nog veel bergruimte beschikbaar is voor minder vaak te gebruiken voorwerpen, zoals bijv. dekens, winterkleding e.d. lem Barendsz" was „niet kunnen" een onbekende uitdrukking. Dus werd er een stuk aan een bed ge timmerd en de zeilmaker naaide een stuk aan de matras. Toen kon meneer Vinke toch in bed." DRUPPELS Dat stewardess-zijn van mevrouw Teljer pakte wel eens heel anders uit. Op een van de reizen werd de ziekenbroeder zo ernstig ziek, dat dokter Teljer zei: Ik weet niet wie er nu moet verplegen. „Heel toevallig had ik twee witte schorten bij me", vertelt mevrouw Teljer. „Dan moet jij maar verplegen, zei mijn man. Ik ben lerares, geen verpleegster, sputterde ik tegen. Dan doe je het maar op je eigen manier, vond hij. Dat deed ik toen, want j er was gewoon hulp nodig. Voor al de eerste dagen mei het niet mee: jonge kerels op de po te zetten en wassen, ik zal u zeg gen, dat de druppels over mijn hoofd liepen." En als mevrouw Teljer dan wist dat de bewoners van het zieken zaaltje sliepen, ging ze een frisse neus halen. Alleen op de brug van de „Willem Barendsz" kon ze „schoon" lopen. „Verder was het op het schip overal vet en glibbe rig." NOOIT VERVEELD Maar mevrouw Teljer heeft op die negen reizen zoveel meer ge- „En dan die epidemie die we eens hadden", schiet haar te bin nen. „In één week hadden we negenennegentig patiënten; ze hadden allemaal roomijs gegeten of ijsshake gedronken. En juist in die dagen ging het schip vre selijk te keer, almaar slingeren. De mannen moesten op voor schrift van mijn man rijst met bessesap hebben. Dan bestelde ik bij de keuken zestig of tachtig porties rijst. En dan kwam het eten nam de Willem Barendsz weer een zwaai. Ik zie het nog voor me: de rijst mét het besse sap kledderden rond en alles vloog over de vloer. We konden nawelijks meer lopen en gleden overal uit. Wat een toestand." Missen? .Die reizen met de „Wil lem Barendsz" hebben willen mis sen? „Nooit", zegt mevrouw Teljer met volle overtuiging. „Vooral alle herinneringen die ik met mijn man samen heb, zijn onbetaalbaar." MET DEZE ELEMENTEN kan in feite net zo worden gewerkt als met de moderne inbouwkeu- kens, die Nederland stormender hand veroveren. De toepassingsmo gelijkheden van het nieuwe kas tensysteem zün echter aanzienlijk groter. Kastwanden voor slaap- en kinderkamers, hal, studeervertrek ken, maar ook als scheidingswand met gebruiksmogelijkheden naar twee zijden, bijvoorbeeld tussen keuken en woonvertrek of tussen twee andere vertrekken. Daarnaast opent het nieuwe systeem ook vele mogelijkheien voor de .nrienting van hotelka mers. bejaardentehuizen, scholen, studentenflats en kantoren. Vooral in direotiekantoren kunnen met de in teak, noten of palissander en de kleuren mosgroen, ivoorwit of pa relgrijs uitgevoerde elementen doelmatige en toch representatie ve kast- en scheidingswanden wor den opgebouwd. Vrijheid van handelen Bij de toepassing van de elemen ten behouden particulier, woning inrichter, architect en binnenhuis architect ondanks gebruik van deze standaardonderdelen hun vrijheid van handelen bij de in richting van vertrekken of bij het ontwerpen van bouwplannen. In lette vereenvoudigt de toepassing van Formule hun werk en geef't uitkomst voor problemen, waar voor anders misschien een gefor ceerde oplossing moest worden ge kozen. De kastwanden leveren een optimale bergruimte op een mi nimaal vloeroppervlak. Boven dien behoeft geen centimeter muuroppervlak verloren te gaan, omdat de kasten zowel in hoogte als breedte op de juiste maat kunnen worden af gewerkt. De kasten zijn bijzon- der praktisch in te richten en wat de kleur en uitvoering be treft zonder moeite bij ieder willekeurig interieur aan te passen. Representatief van uiter lijk en door een strakke lijn eigenlijk los van plotselinge wij zigingen in de meubelstijlen. kamers of als garderobekast in kan toren. e. d. In deze hoekkast is na melijk een hanglengte voor kle dingstukken beschikbaar van niet minder dan 1,80 meter. De speciale kledangcarrousel loopt op kogella gers ert draait daardoor soepel en geruisloos en maakt ieder kleding stuk steeds gemakkelijk bereik baar. De afmetingen van de Formule- 60 kasten zijn als volgt: breedte 60 centimeter en hoogte inclusief plint 1.96 meter of 2.20 meter voor toe passing bij deurombouwen. De bo venkastjes. eveneens zestig centi meter breed, hebben een maxi mumhoogte van zestig centimeter, waardoor met de standaardelemen ten een totale hoogte van 2.56 me ter of 2.80 meter kan worden be reikt. Bij het aanpassen van de elementen naar maat wordt de constructie op geen enkele wijze nadelig beïnvloed. 17 jaar ervaring kastjes een ideale combinatie met de kastwanden tot stand worden gebracht. Zowel in slaapkamers als ook in andere ruimten kunnen de kastwanden ook om deuren of bedden worden heengebouwd. Bij toepassing als scheidingswand kan zo nodig ook een verbindingsdeur in het geheel worden opgenomen. Naast deze nieuwe serie heeft men ook qen omvangrijk program ma aanbouwmeubelen typisch ge richt op woonvertrekken, kinder kamers en studeerkamers. Ook hier weer hetzelfde. Iedere kast op- bouwbaar geheel naar eigen idee en pasklaar te leveren voor iedere kamer, ongeacht of deze groot of klein is, in een moderne of oude woning. Een groot voordeel van een aan bouwsysteem is. dat de kasten bij eventuele verhuizing kunnen wor den gedemonteerd en elders weer snel kunnen worden opgebouwd De fabrikant van Formule-meu belen, de dit jaar zestig jaar be staande Kempkes Meubelfabrieken te Waddinxveen, heeft zich seder. 1949 vooral toegelegd op de ver vaardiging van aanbouwmeube-sy- stemen. Waarschijnlijk is er geen andere fabriek ter wereld, die de loop der jaren een dusdanig veelzijdig aanbouwprogramrna Voor slaapkamerinrichtingen kan I heeft ontwikkeld en daaivnede zulk met tot dezelfde serie behorende een grote ervaring heeft opgedaan, bedden, toilettafel en andere lage I als d t bedrijf. Carrousscl De interieurs van de kast- en scheidingswanden zijn naar keuze in te delen volgens eigen behoef ten met gebruikmaking van spe ciale garderoberails, laden, vaste DE KLEDINGCARROUSEL, die Formule speciaal voor hoekkasten heeft ontwikkeld, zorgt voor niet minder dan 1.80 meter hanglengte voor kledingstukken. NIET ALLEEN IN MEUBELS BESTAAN ER juweeltjes van an tiek ook in recepten. En we zien aankomen, dat er op dat en schuif planken, enz. De boven- gebied straks wel eens net zo'n rage zou kunnen ontstaan als in kastjes zijn gemakkelijk met een meubilair en huisinrichting al een hele tijd het geval is. Waarom'.' lichte druk van de vir.ger te ope- Qmdat we tegenwoordig dank zij barbecue en grill, roosters en oven nen en te sluiten door toepassing met ve<?1 minder moeite precies dezelfde heerlijkheden kunnen een speciaal gepatenteerde sluiting, die vanaf de buitenzijde niet zichtbaar :s. Uniek is vooral de hoekkast met zgn. kledingcarrousel, die speciaal is bestemd voor slaap- MET AANBOUWMEUBELEN, vooral wam neer deze precies op maat kunnen wor den geleverd zoals dit van Formule, kan ieder wandoppervlak volledig worden benut. Bovendien zijn ze praktisch en smaakvol. tevoorschijn toveren als de familie Stastok in de negentiende eeuw, u weet wel die familie uit de Camera Obscura van Nicolaas Beets of de heerlijkheden van nog veel vroegere jaren tot de zeventiende en zestiende eeuw toe. precies zoals onze voorouders aten? Wilt u een voorbeeld? Hier volgt een recept voor honing koeken, al ten minste 150 jaar oud die als nagerecht werden gegeten, zowed bij ons als in Duitsland. ALS U- VAN ANTIEK in uw huis houdt, waarom eet u dan niet eens een keertje echt antiek. Ingrediënten Vz kg tarwemeel, kg ho ning, 125 gram boter, 100 gram gemalen amandelen, 1 ci troenschil geraspt, lepel carda- monpoeder, 15 gram potas, 1/4 theelepel fijngestampte kruidna gelen, een mespuntje kaneel- en/of gemberpoeder. U brengt heming plus boter aan de kook en laat het afkoelen. Het meel vermengt u met de opgege ven overige ingrediënten (de potas oplossen in een heel klein beetje water) en dan vermengen met het afgekoelde mengsel van honing en boter tot een stevig deeg. Na een dag rolt u het vrij dik uit op een beboterd bakblik, u ver deelt het geheel in vierkanten en bakt die, niet te warm, gelijkmatig in de oven bruin. U werkt de koe ken af met glazuur van poedersui ker (suiker vermengd met wat ko kend water).

Allerhande | 1966 | | pagina 7