„De laatste Hollanders" van de walvisvaart rond de kerstboom In AH-restaurant ,De Walvis' proefden zij een „ZUIDPOOL KERSTMENU" In romantische omgeving LANG JUN UW SIERADEN 1EN LEVEN NAVELINAS en „dikke" AllerHande I I imiiniiiiuo ALLERHANDE wenst u een GELUKKIGE KERSTMIS Wie verre reizen doet. Openingstijden rondom Kerst NIEUW BIJ AH DIEPVRIES CRAB D AH OP TV Voorpret in de Zaanse Schans !CHT OF ONECHT Warm zeepbad 4 januari vertrekt PMC-Israëlreis Nieuwe sinaasappel uit Spanje Wacht liever niet tot 't laatste ogenblik! Doe dit jaar eens lekker vroeg uw kerstinkopen! EEN GOEDE RAAD: rt Heijn N.V. - Zaandam Aller Hande Allerhanae december 19C6 HOFLEVERANCIER December 1966 - Oplage 1.600.000 11e jaargang no. 12(130) Alle AH-filialen zijn geopend dinsdag 20 t/m vrijdag 23 december 8.3021 uur, waar zulks is toegestaan 8.3022 u. zaterdag 24 december 8.30 17 uur zaterdag 31 december 8.30— 16 uur. Voor de bedrijven van de N.V. Formosa geldt: Beide Kerstdagen geopend: Formosa Den Haag; De Walvis (Zaanse Sdhans), Zaandam; Alberts Corners: Amster dam. Kalverstraat. Wimpy» Amsterdam, Dam rak en Leidsestraat. Tweede Kerstdag geopend: Formosa, Kalverstraat, Am sterdam: Alberts Corners: UtrecSit, Amstelveen, Leiden, Hoog vliet, Heerlen en Enschede. Beide Kerstdagen gesloten: Vami Lunchroom, Kalver straat, Amsterdam. Op Oudejaarsavond sluiten de bedrijven om 19.30 uur. Op Nieuwjaarsdag zijn ge opend: „De Walvis", Zaandam (Zaanse Schans), Alberts Cor ners te Leiden, Heerlen, En schede en Wimpy Damrak en Leidsestraat te Amsterdam. Altijd geopend, dag en nacht, is het Wegrestaurant Albert's R te Zevenaar, behal ve op Oudejaarsavond. Dan wordt het restaurant om 22.00 uur gesloten. Op Nieuwjaars dag gaat Albert's R om 6 uur 's morgens open. TTET WAREN NEGEN EX-WALVISVAARDERS van de „Willem Barendsz", die dezer dagen om de feestelijk versierde kersttafel schoven in het door AH ge- exploiteerde restaurant ..De Walvis" in de Zaanse Schans te Zaandam. Op die tafel een kerstdiner zoals ze het gezamenlijk ook eens aan boord van de ..W illem Barendsz" kregen opgediend. Het was een goed diner, we kunnen het u aanbevelen. Een diner op papier blijft theorie. Maar een echt klaargemaakt diner vraagt oin smulpapen, die het op de juiste wijze verwerken. jIEPVRIES CRAB Iglo In keuri ge verpakking (van uitstekende kwaliteit en tegen aantrekke lijke prijs: 3,30) kunt u als nieuwste produkt bij Albert Heijn kopen. Laten ontdooien in plastic binnen- zakje dat gaat overigens vrij snel en vervolgens uit laten lekken. Deze crab smaakt als vers gekookte en u kunt er let terlijk „alle kanten mee uit"! Natuurlijk meer dan verrukkelijk In een feestelijke crabcocktail (u roert door de mayonaise wat to matenketchup of tomatenpuree, een scheutje sherry, een scheutje cognac, er komt een bewijsje ge raspte ui in, wat mosterd, peper, zout en eventueel wat room ko men er aan te pas). In een glas deponeert u een bedje van slablaadjes, wat partjes ge pelde grapefruit, de heerlijke crab en over dit alles giet u rij kelijk van de pittige cocktail- saus. Maar laat niets u beletten om deze diepvrles-crab In een gebonden kaassaus als een gloeiende cas serole op te dienen, even in de oven gegratineerd en met wat verse toost. En vanzelfsprekend vormt de diepvries crab een bijzonder lek ker onderdeel van een fraaie schotel hors d'oeuvre. GEDURENDE de maand januari komt Albert Heijn op de T.V. op: vrijdag 6 januari na het nieuws van 19.00 uur Nederland I donderdag 12 januari voor het nieuws van 20.00 uur Nederland I vrijdag 20 januari voor het nieuws van 22.15 uur Nederland II donderdag 26 januari voor het nieuws van 20.00 uur Nederland I T7"N ZO VERZAMELDEN zich in „De Walvis" de heer en mevrouw M. J. T e 1 j e r uit Bilt- hoven, (de heer Teljer was scheepsarts en mevrouw Teljer vergezelde hem op verscheidene reizen), ex-scheepsarts H. P. d e V r i e s uit Enschede, chef-kok P. R. K o k uit Egmond, chef- produktie C. Spronk uit Badhoevedorp, chef-kok C. deVries uit IJmuiden, eerste-stuurman J. Veis uit Ede, bioloog dr. W. L. Van Utrecht uit Bad- 1 hoevedorp, en administrateur C. Sluis uit Haarlem, vrijwel allen vergezeld van hun echtgenoten. Het werd een feestelijk en gezellig diner, waarbij de sterke verhalen en persoonlijke belevenissen loskwamen. Onze medewerkers waren ook bij dat diner, luisterden en maakten aantekeningen. Hun „logboek van het Walvisdiner" vindt u in deze AllerHande. Pag. 2. Een halve pagina Rondneuzen Echtpaar in Utrecht: ilvis Scheepsarts Telje hoefde geen duimen te draaien en Teljer was de .Willem Barendsz' een onverge telijke belevenis. Pag. 8. Kerstreceptuur vc Christmas' Eve en Eerste Kerstd ga jk opnieuw! ag. 3 Speksnijders, robbenslaan- ders, stinkerds en mallemukkers. Zwitserse horloges in de PMC. 'ok de Vries eeft het over ralvisbiefstuk- n van 400 kilo. ïste biefstuk!", zegt hij. Pag. 5. Allerhandigheidjes. |Nooit gebeurt er eens iets. Gouden echtpaar is 50 jaar klant bij Albert Heijn. Administrateur Sluis heeft de totale vangst iteld: 27.475 walvissen. Pag. 7. Kastwanden precies naar maat en smaak. Meer ruimte, min der vloeroppervlak nodig. Pag. 9. Kerstmenu voor de Tweede Kerstdag en tips voor Oud en Nieuw. Pag. 10. De tijd heeft nooit stil- Dokter De Vries uit Enschede heeft als scheeps arts „gelukkig gevaren" Pag. 14 Rabat. Pag. 11. Geen zin in de tradi tionele Kerstvie ring thuis? Ga naar de winter sport. Stuurman Veis was zeven maal met Kerst op zee tussen water en ijs. Chef-kok Kok klapt uit de keuken over „stormsoep" en „lapscous" Pag. 12 enl3. Twee pagina's vol Feestelijk Eten Albert Heijn's Grote Kerstreclame. De Koffie-van-het-Jaar: HET RESTAURANT heet „De Walvis". Het vangstquotum is er, zoals destijds hij de „Willem Barendsz", niet vastgesteld op zes honderd walviseenheden; het „quo tum" zegt alleen: voel u thuis en kijk rond hoe de voorouders hier met eerlijk hou*, een sfeer wisten te scheppen, die ons het moderne comfort even doet vergeten om dat ons hier werkelijkheid en warmte tegemoet treedt. Daar. in die „Walvis" zo was het plan gaan we een kerstmenu samenstellen voor die meer dan anderhalf miljoen lezers van Aller Hande. „In De Walvis? Maar dan moe ten er ook mensen zijn die dat diner opeten. Samenstellen, voor pret, voorbereiden dat is leuk, proeven is misschien wel zo leuk", was de opmerking. NAAR JAPAN ET IS NIET AL GOUD WAT ER BLINKT. Dat is ook niet nodig. Ook zogenaamde mode-bijoux, op een fraaie manier afgewerkt of et, hebben een aparte bekoring en kunnen een op zichzelf eenvoudig tje een heel aparte noot verlenen, ook al zijn ze niet van een edel laai gemaakt en zullen de er in gevatte stenen een juwelier wel mer in verrukking brengen. liggen en borstelen ze daarna voor zichtig schoon met een zachte tan denborstel. Afspoelen onder stro mend warm water en daarna droogdeppen met een zachte tissue. Ook kunnen we de sieraden schoonmaken door ze een half uur in een oplossing van half water, half ammoniak te laten liggen. Haal ze er daarna uit, bewerk alle groeven en spleetjes voorzichtig met een zacht borsteltje en spoel ze vervolgens nog eens in de am- moniakoplossing. Goed droogdep pen. !HT OF NIET ECHT iedere vrouw zal er op uit zijn om Ehaar sieraden zo lang mogelijk ier te hebben. Hoe kunnen we echter bereiken? [Veel vrouwen zouden veel meer '•ier van hun sieraden hebben zij er voor zouden zorgen ze on te houden en op de juiste ier op te bergen", vertelde ons id. die het weten kan: een ian van de Vakgroep Goud en 'er in Den Haag. Echte of namaakstenen met Sondering van kralen en parels kunnen we een warm zeepbad ven, waaraan nog een scheutje tooniak is toegevoegd. We laten 1 sieraden er een minuut of vijf in Het antwoord lag voor de hand: wie zouden er beter In „De Walvis" rond de kerstboom- 1966 kunnen zitten dan de men sen die het laatst met die Ne derlandse walvisvaart te maken hadden? De scheepsartsen en de kok, de stuurman en de admini strateur. Wie anders dan degenen di.e de laatste reis van onze beroemde Willem Barendsz" meemaakten, voor de drijvende traanfabriek in augustus 1964 in Japanse handen overging. Neen, neen. niet dat de Japan ners onmiddellijk met onze „Wil lem" richting Zuidpool trokken, het was de jagers uit het land van Nippon meer te doen om de Ne derlandse vangstrechten. Het had de „Willem Barendsz" niet altijd meegezeten, de laatste jaren. Zeshonderd walviseenheden, dat mocht het vangstquotum zijn, maar men was het laatste seizoen niet verder gekomen dan driehon derd drieënveertig. En de traan- produktie was twintig procent ge daald ten opzichte van vorige sei zoenen. Russen en Noren hadden al lange tijd met grote ogen naAr de drijvende fabriek van „de Hol landers" gekeken, maar het y ren de Japanners die met rechten en schip gingen strijken en zo Ne derlands tweede periode in de wal visvaart tot een einde brachten. VAN DE BASKEN Want vergist u niet: de Neder landers waren er al vroeg bij, wan neer het om traan, spermolie. vlees meel. bevroren vlees en lever ging. Vinvissen waren dieren waar onze Bent U niet in de gelegenheid om elk stuk afzonderlijk in een doosje op te bergen, dan doet U er goed aan door elk sieraad apart in een tissue te verpakken (ge woon papier is te hard en geeft krassen). Zodoende vermijdt U dat de sieraden met elkaar in aan raking kunnen komen en er be schadigingen in het dikwijls zach te metaal kunnen ontstaan. verre voorouders reeds traan in zagen. Helemaal terug naar 1596 moeten we om terecht te komen bij de tocht van Heemskerck en Barendsz naar de baaien van Spitsbergen, waar zij „grote aantallen walvissen" aantroffen. Hun bevindingen werden nauw keurig opgetekend en bestu deerd in het vaderland en in 1614 werd daar, na enkele kleine expedities, De Noordse Com pagnie, opgericht. Aanvankelijk waren de Basken de leermeesters van de Hollanders, maar in de zeventiende en acht tiende eeuw hadden wij het leeu wendeel van de toen zogeheten Vaart op Groenland in handen. Onze over-over-opa's hebben er bepaald geen zinken dubbeltjes mee verdiend, maar in de tweede helft van de achttiende eeuw ging het bedrijf snpl bergafwaarts en niet het minst door de Britse con currentie. De eerste periode van de Nederlandse walvisvaart ging ten einde. KAAPSTAD Maar de Japanners bleven niet van de Nederlandse visrechten profiteren. Nauwelijks een jaar na dat de „Willem Barendsz" in Ja panse handen was overgegaan, kwamen de rechten weer terug bij de „Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart" en in juli 1965 raakten wij de „Willem" voorgoed kwijt aan de Zuidafrikaanse Vis serijmaatschappij, voor de vrien delijke som van tien miljoen gul den. Er Is nog een tijdje onderhan deld over het aandeel, dat Neder land zou hebben In die maatschap pij. Eerst werd het zeven en der tig procent en dat betekende: zes miljoen in contanten en vier mil joen „In aandelen", maar wat la ter bleek dat het Nederlandse aan deel iets was veranderd en dat wij voor ruim één-vierde zijn geïn teresseerd in de „Willem Barendsz". Nu, vandaag, nog steeds. ONDER DE specerij molens telde. Die tijd is voorbij. „De Zaanse Schans" roept wel bij ons terug de tijd, dat Zaan se huisjes groen stonden te dromen langs het water dat De Zaan heet te. De tijd van de touwslagerijen, de papier- en oliemolens, de bak kerijen van scheepsbeschuit, de houtzagerijen ende tijd van de walvisvaart. In De Walvis" hebben „de laatste Hollanders" die dit alle maal meemaakten, onder de kerstboom over hun ervaringen verteld. „Allerhande" is er een beetje trots op die herinneringen op getekend te hebben. E KIJNT NOG MEE KERSTBOOM Er is een tijd geweest dat de Zaanstreek elfhonderd zaag- en AANDAG 19 december vertrekt een groep PMC-reizigers per KLM naar Israël. Er is nog ge legenheid om te boeken voor de vier reizen naar Israël, waarvan het ver trek per KLM-vliegtuig plaatsvindt op 4 januari 1967. Alle gewenste inlichtingen worden n graag verstrekt door Hoogstins Passages, Prins Hendrikkade 48, Amsterdam (Telefoon 020- 223291). Oud-Walvisva»;ders van de „Wil- Aem Barendsz'' Leufden i»> hel restau rant „De Walvis" in de Zaanse Schans I het AllerHande-kerstdiner 1966. En I tegelijk haalden ze er de herinnerin- gen op van die vele walvisvaarten, die ze gezamenlijk naar de zuide- I lijke poolzeeën maakten. Verenigd J rond de kerstboom van links naar rechts: de heren J. Veis (eerste stuur- I man), C. Sluis (administrateur), C. Spronk (chef-produktie), H. P. de Vries (scheepsarts), de heer en me- I vrouw M. J. Teljer, zittend, (scheeps- arts), dr. W. I. van Utrecht (bioloog), P. R. Kok (chef-kok tijdens de laatste I vaarten van de Willem Barendsz) en C. de Vries (chef-kok tijdens eer- dere vaarten). CPANJE IS EEN LAND, waar juist in de donkerste tijd van het jaar veel goede zaken van daan komen. Eerst is het de Sint, beladen met suikergoed en mar sepein, en dan komen, dit jaar voor het eerst, de Navelinas, een nieuw soort Spaanse sinaas appel, vol gezondheid voor het gehele gezin. Navelinas, de naam zegt het eigen lijk al, betekent wel enige ver-, wantschap met de bij ons zeer bekende Spaanse navelsinaasap pelen. Alleen is het een nieuwe variëteit. Zjj onderscheiden zich van andere navelsinaasappelen door een aparte bijzonder fijne smaak, 's Ochtends bij het ont bijt, 's middags bij de lunch of zo maar op een willekeurig tijd stip van de dag zorgen Navelinas ervoor, dat het gezin weer de no dige doses vitaminen binnen krijgt. .lbert Ileljn heeft ervoor gezorgd, dat de Navelinas (net geplukt) uit de Spaanse sinaasappeltuinen in de AH-filialen zijn beland. U moet de smaak beslist eens keu ren. Let u daarom op de naam Navelinas bij uw eerstvolgende bezoek aan Albert Heijn.

Allerhande | 1966 | | pagina 1