I WINTERSPORT HES WELOVERWOGEN DE PLAATS VAN STORM TOT LAPS a Zeven tussen maal Kerst zee Hongerige tienermagen vragen om vulling mm ZONDER CHRONOMETER ELKE DAG 400 HONGERIGE MAGEN VULLEN 99 NE KERST-TIP ESKIMOMODE MARTINI iets bijzonders bj elke fERST-TIP Stevig ontbijt noodzakelijk :EMBER 1966 KERST-ALLERHANDE 11 Jt> ZIN IN DE TRADITIONELE KERSTVIERING THUIS GA NAAR DE helanca-après-ski-ensemble. Ontwerp j EEN prachtig jack uit de collectie van i EEN naturel iuis Centrum- Heeft een bijzonder Perry van der Kar. Gewatteerd met een I zeer geschikt pasvorm en is heel prettig in het dunne tussenlaag van fleece. Fraai bor dragen. I duurwerk. nertskeeltjes mantelpakje, ils après-ski-kleding en om ndelen. (Van Daal Meijer N.V., Amsterdam.) LS U ECHT HELEMAAL 1 geen zin hebt in alle be- sognes voor de kerstvie- en de mogelijkheden zijn iwezig, ga dan uw kerst- ;antie in de sneeuw door ngen en zoek een gezellige ,01 itersportplaats op. letjils u dat voor het eerst gaat laat u dan zeer wel in- iten, vooral ook omtrent de tiddelde zonne-uren die u ter atse kunt verwachten. Er [jja nl. heel wat plaatsen die or hun ligging nu eenmaal t kunnen bogen op heel veel Bneschijn en juist dat is voor s „Lagelanders" met een te- rt aan zonne-uren zo belang- k. Nuttige kleding „•der is er' natuurlijk de ski- ding, die uw aandacht vraagt. M aoeger was de aanschaf ervan ij kostbaar omdat men die kle- gfcenlijk alleen^ tijdens die het gewatteerde sport- ick, de laarsjes, de mail - ij its, de wollen kousen en "Ikken, de wollen mutsen, pull-overs die als „col- worden betiteld, hun vaste aats in ons dagelijks leven heb- is die ski-outfit lang zo kost- r en uitgebreid niet meer! Schoenen en ski's Vooral omdat men als beginnend i-enthousiast de skischoenen en g ski's beter ter plaatse kan hu- De laarsjes van hier draagt dan als „après-ski"-schoeisel. Natuurlijk zult u nog wel iets odig hebben aan extra blouses, ■üilots, sokken en dergelijke, lar dat is nooit verloren. ?n dat de vogels, zonder de be schikking te hebben over een of andere tijdmeter, nauwkeurig we- ten wanneer ze moeten gaan trek- ken, wanneer ze „op moeten staan" en wanneer ze eieren moe- ten gaan leggen. Een verstand heb ben de dieren niet dus moet een of ander ..instinct" of anderszins ze nauwkeurig vertellen „hoe laat het is". Men heeft ontdekt dat dit het licht is! „Apparaat" In elke vogel bevindt zich een „apparaat" dat het licht regis treert Het zijn de ogen van het dier die hier het grote werk doen. Bij andere dieren doet ook de huid wel dienst als „meter". De lichtprikkel werkt vanuit de ogen od het systeem van cellen in de diepte van de hersenen en vandaal op de grote klier die wij het hér- senaanhangsel noemen. Van hier gaat de weg door de bloedbaan. De boden zijn hier de hormonen die o.a. de geslachtsorganen beïn vloeden. Experimenteel heeft men de wer king van het licht bewezen. Als we, bij het verminderen van het daglicht in het najaar, elke dag wat meer kunstlicht gebruiken en zo de dag kunstmatig verlengen, dan zullen de vogels die onder dit licht leven, midden in de winter el hun eieren gaan leggen. De kippen- kwekers maken, zoals spreekt, ge bruik van deze licht-truc om hun kippen tot snellere leg te prikke len. Hormonen Het zingen van vogels staat ook in verband met de hormonen die door het licht worden gewekt: het- zijn de geslachtshormonen, die, als ze eenmaal in de bloedstroom ko men, daarna dat hersengedeelte opwekken dat voor de zang verant woordelijk is. Als de geslachtshor monen dus circuleren zingt de vo gel: ontbreken ze dan is het dier stil. En het licht blijkt hier de kracht te zijn die ze doet bewe gen. En hoe zit het dan met vogels in de tropen die geen wisselende dag lengte kennen zoals wij en geen verschillen tussen de seizoenen? Daar werkt inderdaad een ander .apparaatje" in de dieren: hoe het werkt is echter nog niet bekend. Andere reacties De paradijsvogel en de keizerpin- guin van de Zuidpool bijv. reage ren anders dan de vogels wanneer zij hier bestudeerd worden; zij blijken, bij het afnemen van de lengte van de dagen, geprikkeld te worden: hun hormonen gaan dan juist bewegen. Terwijl juist dan ónze vogels tot rust komen! Overigens: het licht speelt voor al een rol in de paringstij d en de broedtijd. Want veel vogels heb ben ook nog een lied voor de herfst. Maar dat heeft een ander, een rustiger karakter dan het voor jaarslied. EVENSTAAND vindt u het menu dat werd geserveerd ter gelegenheid van de ont vangst van een aantal oud-wal visvaarders in het restaurant „De Walvis" aan de Zaanse Schans te Zaandam. Het was een heel curieus diner, niet zozeer door de gerechten die ge noten werden, als wel door het feit dat de wonderschone „Commandeurskamer" van een prachtige kerstversiering was voorzien en glansde in het mil de kaarslicht. Het menu was nl. gelijk aan het menu dat op de kaart stond tijdens de laatste reis van de „Willem Barendsz", voordat ons land zich uit de walvisvaart terugtrok. De chef-kok die dat destijds ver zorgde was nu met zijn vrouw onze gast. De heer Kok (want hij heeft wel een bijzonder toepasselijke naam) heeft gevaren vanaf zijn vijftiende jaar (is als koksmaat begonnen bij de K.N.S.M.) maar sinds zijn huwelijk heeft hij vaste grond onder de voeten in Egmond aan Zee. waar hij met zijn jonge vrouw het „Pension de Vassy" drijft. Ik had het genoegen om naast de heer Kok te zitten en mocht op die manier veel bijzon derheden vernemen over het ko ken aan boord van zo'n enorme traanfabriek, want dat was de „Willem Barendsz". KREEFTESLA Op het menu staat bijvoor beeld kreeftesla en wij als landrotten zijn dan maar al te zeer geneigd er een Jcreefte- cocktail" van te maken. 43- van he» diner ter gelegenheid van de ontvangst van een aantal oud-Walvisvaarders in het Restau rant „De Walvis" in da Zaanse Schans, Zaandam, op woensdag 19 oktober 1966. Kreeftesla Aspergesoep Kip Appelmoes Sperzieboontjes, Pommes Frites Rode wijn Gebak IJs Sinaasappel Koffie, Cognac of Likeur gratineerd opgediend met blokje boter er bovenop. NEPPERS CHEF-KOK KOK neppers een naturel beige geschort Daal Meijer) i kalf capejasje. (Van Kaarsen zullen langer bran- ma te?» wen m net gesmol ten kaarsvet van brandende kaarsen zeer fijn zout strooit. V-e-r-l-e-n-g uw vakantie - Vlieg per KOI „Nee", zei de heer Kok jul lie denken toch niet dat we zo'n vierhonderd glazen coupes aan boord hadden voor cocktails." Tja, daar sta je als leek eigen lijk niet bij stil. De keuken aan boord was zeer goed en modern ingericht. Men kookte elektrisch op grote fornui zen, had .stoomketels voor groen ten en aardappelen en „kiep"- braadsleden. In den regel werd er vil) veel met Krulden als laurier, kruidnagel, nootmuskaat enz. ge werkt. De k i p van het feestmenu werd altijd goed gesmoord; zou zij ge grind zijn geworden dan had de bemanning dat als „ongaar" be titeld. Bij de walvisvaart waren naar verhouding weinig specifieke zee lieden betrokken, maar vooral veel boeren uit Friesland en Groningen die als fabrieks- en dekarbeiders werkten, ze waren „vlees"- er „spek"-snijders (van de walvissen) Men startte met een kleine drie honderd man en dan kwamen in de produktie-arbeiders (kleurlin gen) aan boord. Bij de Pool wer den dan zo'n dikke vierhonderd maaltijden klaar gemaakt. SCHRAPERTJES Op sperziebonen waren de mensen dol cn die werden dan ook zeker tweemaal per week opgediend, de doperw ten daarentegen waren niet zo gewild. Sn ij bonen droegen de fraaie naam „gehemelte- schrapertjes" omdat in doorsnee vroeger alle scherpe draden kantjes er nog aan zaten. R U s t met kerry, nasigoreng, macaroni met kruiden en gesauteerde ingrediënten gin gen er altijd graag in. Zo'n walvisvaart telde 120 zee dagen en de heef Kok vertelde dat het wel de manier was om ieders hebbelijkheden en onhebbelijkhe den te leren kennen. Trouwens, de kok had niet alleen te zorgen voor het eten. maar er kwam nog een knap stukje ziels zorg aan te pas ook. want de jónge mensen leefden vaak onder grote spanningen en werden dikwijls ge kweld door een intens heimwee en grote eenzaamheid. STORMSOEP De heer Kok heeft zeven jaar op de jagers gevaren en hij vertelde, dat het beslist een zware opgaaf was om bij windkracht 9 a 10 en hoger toch een menu op te dienen van soep, vlees, groenten en aard appelen. De „Storms o ep" bestond uit worteltjes, gekookte aard appelen, grof gesneden rundvlees, witte kool uienvermicelli, krui den en werd dan nog gebon- Aan boord zijn natuurlijk enorme koelcellen en de proviandlijsten vormen een compleet boekwerk. Ook voor het zoete gedeelte wordt gezorgd, tompoucen en soe mochten zich in een grote populariteit verheugen in tegen stelling tot gevulde koeken want die kreeg men naar het hoofd ge slingerd! „Neppers" zijn harde We ners omdat er niets inzat) en worteltjes met doperwten had den de karakteristieke naam van „Oranjehout met kogellagers", terwijl de Bisschopwijn, die op Oude jaar werd geschonken, klaar werd gemaakt volgens een spe ciaal recept van dr. Teljer en de fraaie naam droeg van R o o i e Riek". KOOKRRIGADE De chef-kok stond op de „Wil lem Barendsz" aan het hoofd van een brigade van twaalf personen (inclusief de bakkerij en de sla gerij). Er werd hard gewerkt, maar ook goed gegeten en dat was heel belangrijk want dat werkte de te vredenheid in de hand. Lang hebben we die avond in restaurant „De Walvis" nog mogen luisteren naar de herinneringen van al deze mensen van de „Wil lem Barendsz". die elkaar in deze feestelijke zaal na lange tijd weer terugzagen! Barbecue Sauce. Crown's. Uit een J grote verscheidenheid van kruiden en specerijen bereid. Ook geschikt I> bij spaghettimacaroni, kaas, rijst en als tomatenketchup bij ham- I burgers en hot dogs I> extra grote flacon 1.98 A-l Saucc. Brand. Ideale saus om de smaak van rode vleessoorten te accentueren jiacon 1.25 Ideal Sauce. Hei/jz. Geeft de finishing touch aan vlees, vis, wildsoepen enz. flacon 1.25 Ijl Cocktail Sauce. De vos hemmens. Ij. Met whisky, speciaal voor het bereiden van crab- of kreeft cock- tails potje 1.25 Ijl Condi Saucc. Cirio. Bestanddelen: tomaten, olijfolie, selderij, peter- selie, ui. Bijzonder geschikt als Ijl spaghettisaus en voor de pizza flacon 1.- Tabasco Sauce. Pikant. Voor soc- Ijl pen en vleesgerechten die'n krach- tige smaak vereisen flacon 2.50 Chili-Sauce. Amoy. Rode, zeer pi- kante saus voor exotische gc- rechten flacon 1.60 Sauce Cumberland. Escoffier. Unieke saus, bereid uit sinaasap- pelen, citroenen en port. Uitste- kende combinatie met alle soorten wildschotels flacon. 3.- Sauce Derby. Escoffier. Appe- Ijl tijtelijke vruchtensaus. Bij vis- en vleesschotels flacon 1.50 Sauce Diable. Escoffier. Een van de fijnste sausrecepten van de be- Ijl roemde chef-kok Escoffierpikan- £./e, smakelijke saus met een apart aroma; specialiteit voor de fijn- proever bij gebakken vlees of vis flacon 2.- Ijl Kaapstad de jagerbemanning en j den met wat aardappelmeel. Een /..i i.„ - soe.p ais een heje maaltijd, kort om.'! Bewegingsvrijheid Denk vooral bij de aanschaf van rntalon, jack, blouses en truien t een eerste vereiste de goede isvorm is, die u alle bewegings- rijheid toestaat, want de begin- mde skiër maakt weieens dolle ipriolen! Vreemd hoe die lange Iten in het begin altijd de haas in en zo eigengereid! (Vergeet iet een verzekering af te sluiten oor u weggaat, bagageverzekering, tvens ongevallen.) Wilt u om de een of andere re in niet gaan skiën, bedenk dan it wandelen in de sneeuw bijzon- gezond en ontspannend is. Future Fashion Informeer vóór u gaat, wat voor »rt kleding men van u verwacht jdens de viering van de Kerst, lat kan nl. enorm verschillen en i grote avondtoiletten gaan tot helanca-ensembles die als „Fu- ore-Fashion" worden aangeduid. Ze liggen in de prijs tussen 50 a gulden en zijn dat geld alleszins laard. daar men ze thuis als vrije- ijdskleding draagt. Ze zijn ont worpen in de ateliers van Sport luis Centrum in tal van kleur- lellingen. In ieder geval, prettige akantie! Veel zon en veel mooie leeuw en geen pech onderweg! T/OOR (kleine) kinderen ontwierp Salamander dit warme, behaaglijke model laarsje; het is een duidelijk Lappenschoentje en het is gemaakt van zwart bont met een vrolijk-gekleurde garne ring. Het laarsje wordt met een veter gesloten; het is ge voerd met wollen namaak bont. De prijs? Zo ongeveer 35.—. (Advertentie) Ml rosso, bianco, extra dry TE GING met de „Willem Ba- J rendsz" weg uit Kaapstad en je zag vier maanden niets, tot je terug was." In die ene zin schetste hij het beeld van wa ter en ijs, een tocht van 25.000 zeemijlen, een avontuur van traan en vismeel, een tijd van heel hard werken. Hij doet het in zeer rustige woorden, want hij is geen wilde verteller, de heer Johan Veis, zeven seizoe nen lang eerste stuurman van de „Willem Barendsz"'', nu nog steeds eerste stuurman op Ne derlandse vrachtschepen. Toeval eigenlijk, dat hij er bij was, bij het kerstmaal ir „De Walvis"'. Toeval, dat hij mee rondkeek in de Zaanse Schans, een (herbouwde) wijk van eeuwenoude huizen, uniek in de wereld. Toeval, omdat zijn schip in een Nederlands dok lag en hij dus niet ergens tussen Vancouver en de oostkust van Japan voer. OP EEN FABRIEK Eén brok rust uit Ede, die stuurman Veis. Waarom Ede? Het antwoord komt bijna re gistrerend: „Vlak vóór mijn eer ste reis met de „Willem Ba rendsz" in 1957 trouwde ik en er was woonruimte te krijgen Ede. Vandaar." Tweeënveertig jaar is stuurman Veis nu en tweeëntwintig jaar vaart hij al. Of hij het nog weet, die walvis- sentijd! „Je voer op een fabriek, op een uniek bedrijf", zegt hij en drinkt voorzichtig van een jonge. „Mijn eerste reis stond ik nog wat vreemd naar alles te kijken, want eerste stuurman op een schip als de Willem Barendsz is méér werk, méér arbeidstijd dan gebruikelijk is bij de koopvaardij. Waarom? Wel, als er gejaagd werd, dan ging het bedrijf dag en nacht door." Die traanfabriek „Willem Ba rendsz" voer daar niet op z'n een tje, zo'n tweeduizend zeemijl van Kaapstad. „We hadden vijftien ja gers en boeiboten om ons heen", vertelt eerste stuurman Veis. „Kijk, die vis zat niet meer zoals vroe ger met bossen bij elkaar. In de goede tijd had je groepen van vijf- ff tig vissen, maar dat is lang ge- m leden. Wij kwamen ze tegen za twee of drie bij elkaar en dat be tekende dus werk voor twee jagers. De rest zocht verderop, soms mij len en mijlen van elkaar. En de fabriek zelf. de „Willem Barendsz" dus, die zigzagde maar heen en weer." Spannende tijden, twaalf uur werken achter elkaar was het al lergewoonste. 's Morgens, bij het aanbreken van de dag, waren de jagers in slagorde opgesteld en dan ging het op zoek naar vis. Soms dagen lang, dat „op zoek". Wanneer echte kaarsen in een boom gebruikt, pas dan op dat deze niet precies on der een slinger of een tak zijn geplaatst en zet de boom ook niet te dicht bij de gordijnen. Een emmer water of zand bij de hand is overigens echt geen luxe. Worcestershire Sauce. Lea Perrins. flacon 1.25 Worcestershire Sauce. Heinz. flacon 49 Ital. Saus. Duyvis. flacon 1.35 Kerrysaus. Knortsachet 65 Tomatensaus. Knort, sachet 85 Wittesaus. Knorr. sachet 45 Olijven met ansjovis blikje 1.05 Griekse, Groene Olijven. 'jam'-pot 1.95 French Capres. Nonpareilles. Ro- yal Mail. Bloemknoppen van de kaperstruik, ingemaakt in azijn; -> in salades en voor garnering van vis- en vleesschotels en eiergerech- ten flacon 84 Cocktail Cherries. Royal Mail. Als decoratie van gebak en cock- tails; ook voor chipolatapudding en fruitsalade flacon 2.10 Keuken-Madeira flesje 1.- De Bond en de Maatschappij stellen richtlijnen voor de samen stelling van de maaltijden op en geven indicaties voor maaltijden in de tropen en aan de Pool, ook de voedingseenheden worden regel matig gecontroleerd. In de tropen worden erwtensoep en zuur kool echter met graagte gegeten. „Lapscous" bestaat uit gestampte aardappelen met gesauteerde blokjes vet rundvlees en uien plus jus. In de vorm van stamppot gaat dat in vuurvaste schalen, wordt met paneermeel bestrooid en ge- Dc KLM opent voor u nieuwe mogelijkheden in verrukkelijke vakantielanden Canadese Lobster. Princes. y4 blik 4.55 Shrimps. Pride of New Orleans. blikje 2.95 Filets d'Anchois. La Rose. Met kappertjes blikje 60 Canadese Volrode Zalm. dover Leaf, V2 blik 2.85 Volrode Alaska Zalm. DelMonte. heel blik 4.80 Haringfilets in fijne sauzen. Keuze .j. uit: mosterd-, paprika- of torna- tensaus blik 79 .j. Vijf Snacks (canapé-snacks). In wijn-, sherry-, lamaten-, dill- cn mosterdsaus vensterdoosje 4.15 Gaffclbilcr.//! wijnsaus..blikje 1,15 Macédoine de Legumes. Le Soleil. fijne gemengde, gesneden groen- ten. Flageolets, haricots verts, dop- „Het was niet ongewoon wan neer er jagers 120 mijl van ons afzaten", zegt stuurman Veis. „Dat betekende anderhalve dag stomen. De vangsten werden eerst per radio aan onze varende fabriek gemeld en men dirigeer de er dan een boeiboot heen om de buit op te halen." OVERWINTEREN Vierhonderd en vijftig mensen waren er aan boord van de „Willem Barendsz". Dat aantal werd later wel minder toen de vangsten slech ter werden, maar het bleven er toch honderden", aldus de heer Veis „Ja, wat deed je in je vrije tijd, al die vier maanden dat je weg was uit Kaapstad? Veel lezen, veel bridgen, veel platen draaien en we hadden films aan boord." Maar met vier maanden was zo'n JOH. VELS vlak naast het ijs reis niet afgelopen. Die nam door gaans meer dan een half jaar in beslag. „De jagers overwinterden wel in Kaapstad, maar de „Willem Ba rendsz" ging steeds terug naar Amsterdam", zegt de heer Veis. „Ons vertrek uit Amsterdam lag meestal in oktober. We voeren dan naar Kaapstad via Curasao, omdat we daar de enorme brandstoffen- voorraad innamen; een reis van een dikke maand". „In Kaapstad waren intussen de jagers klaargemaakt voor de vangst en wanneer wij er aankwamen, kregen we ze stuk voor stuk langs zij, omdat ze door ons van provi and en vangstmateriaal werden voorzien. Jazeker wel, dat bracht de Barendsz allemaal zelf mee". AANTREKKELIJK Eerste stuurman Veis vindt het niet erg dat hij nu op een vracht schip vaart, maar hij had zijn Wil- lem-Barendsz-tijd toch niet willen missen. Hij zit gewoon nog wat hardop te peinzen: „Ja, de potvis leverde de olie die niet voor consumptie was en de traan kwam van de vinvis. Traan kwam uitsluitend van vet vlees. En dan produceerden we in onze fabriek ook vleesmeel en diepvriesvlees voor honden katten. Ik heb zelf ook wel wat men dan noemt walvisbiefstuk HEEL wat moeders zitten met problemen wanneer de „hongerlappen" thuiskomen met een 'maag die wel een bodemloze put lijkt. Vooral die opgroeiende zonen zijn onverzadigbaar! Daar moet toch iets aan te doen zijn en ik geloof dat we bij het begin moeten beginnen, namelijk by het ontbijt. HELAAS. HELAAS, daar schort bij de meeste gezinnen veel, om niet te zeggen „alles" aan. Het euvel begint al bij het te laat op staan waardoor alles roef-roef moet gaan en de rust om uitgebreid te ontbijten er niet is. Ja, zelfs wordt er meestal maar een boterham op de valreep naar binnengespoeld met, in de gunstigste gevallen, een glas melk. Het ontbijt, lieve moeders van opgroeiende kinderen, behoort ge zond, stevig en smakelijk te zijn. Met het boterhammetje met kaas en misschien een eitje komt u er niet en de tieners nog veel minder. gegeten; een enkel keertje maar. Sommigen waren er gek op, ik vond het gewoon niet lekker." Hard werken zes maanden per jaar, het ijs achterna op de zuide lijkste rand van de wereld, want hoe verder het ijs zich terugtrok, des te zuidelijker stoomde de „Wil lem Barendsz" op. Soms dag en nacht in touw, maar tegen een aantrekkelijk salaris, omdat er met premies werd gewerkt. „Wanneer er veel vis werd ge vangen moest die natuurlijk ook snel verwerkt worden en dan vlo gen de stukken er bij het werk af: maar de premies maakten weer veel goed". DIT JAAR NIET Zeven reizen met de „Willem Barendsz" betekenden voor eerste stuurman Veis: zeven keer Kerst mis op zee. op de koude zee, vlak naast het ijs. Dit jaar is zijn kerstdiner hem niet ontgaan. Hij zat achter de feesttafel in „De Walvis" zelf! Variatie Zorg voor een flink bord ha vermout, Com flakes, Brinta of Iets van dien aard. Rystebry, over gebleven van het toetje van de vorige dag, doet het ook voortref felijk. Vooral wanneer u al deze gerechten combineert met vruch ten, als compote van zuidvruchten, geraspte of gesnipperde appelen, bananen of sinaasappelpartjes. Be denk dat vooral variatie zo'n enorme rol speelt by het „genie ten" van het ontbijt Laat ze goed brood eten, bij voorkeur bruin, en, weet u eigen lijk wel dat bruin brood geroos terd, zo best smaakt? Vooral met kaas is dit iets heel pittigs. Als uw kinderen van eieren houden, geef ze dan een ei, maar ook daar- erwten en twee soorten wortelen X Vzblik 65 Golden Sweet torn. DelMonte. Heerlijk-zachte, licht-zoete mais- korrels. (Opdienen als groente met Béchamclsaus) blik 135 Pieds de Céléris. Le Soleil. Mooie •;I gele, Franse selderij l/l blik 1.98 V Verkrijgbaar in de meeste AH-winkels. in kunt u variëren. De ene keer gekookt zacht half zacht of hard al naar de smaak is. Het harde ei kan bovendien zo gezellig op een boterham gesneden worden en dan met een klein dotje mayonaise uit de tube versierd worden. Of maak eens roereieren met tomatenketchup, ze vinden het vast verrukkelijk! Of de roereieren met blokjes boterhammenworst of met geraspte kaas. Natuurlijk, Ik begrijp dat het méér werk is, maar u geeft de kinderen een bron van energie mee, waardoor ze toch minder behoefte zullen hebben aan de fri- ten, de warme worstjes, de vette gehaktballen en dergelijke. Pumpernickel Als ze nu ln de ochtendpauze toch wèl wat willen eten, dan kunt u bijvoorbeeld eens sneden pum pernickel met kaas ertussen mee geven. Dat Is niet alleen heel sma kelijk maar ook zéér voedzaam!

Allerhande | 1966 | | pagina 11