DE MOOISTE MEISJES VAN ZWITSERLAND ch de schermen 1 VERSTANDIG EN HANDIG! "I HALF MILJOEN TV-KIJKERS V KOFFIE MELK OVERAL RONDNEUZEN ALLERHANDE NIEUWTJES f §2 v° Flavia, de ernstige CHOCOLADE LETTERS Lyliam - geen ster Daniela - naïef Roompudding in zoimebloemvorm GEEF TROUWE HUISGENOOT GEEN HONDELEVEN! Zoet en vet uit den boze Harige poten En dan zó naar het feest Nieuw spel Trogue Uitbouw naar 4 Thee-praatjes N' Dikke bovenarmen DE MODE schrijft vei mouwloze jur ken, sweaters er truitjes voor. Dat bi tekent dat men nu ext\ scherp de (eigen) bovenal men moet gaan controlen op onvolmaaktheden. Aldt heeft onze Eigen Redactiom le Schoonheids Adviseur or langs verklaard. ALLERHANDE NOVEMBER ZWITSERLAND IS EEN MERKWAARDIG LAND. Altijd geweest trouwens. Globaal genomen: een toevluchtsoord voor mili taire, politieke en financiële avonturiers van Julius Caesar tot onze dagen toe. Vandaar dat het door de grote mogendheden als neutraal terreiD is uitverkoren. Desondanks duurt de dienstplicht er tot het schrik niet vijftigste jaar en daarna moeten de grijzende opa's zich nog tien jaar beschikbaar houden voor een soort BB! Tja, een vreemd land. Een democratische republiek zonder vrouwenkiesrecht. Aan het hoofd een president, die maar voor één jaar wordt gekozen en niets in de melk te brokken heeft. Twee en twintig kantons die volstrekt baas in eigen huis zijn. Na Denemarken het land met het hoogste aantal zelfmoorden. EEN HOOGST MERKWAAR- f Toen ik van de toneelschool DIG land. Vijf afzonderlijke ta- \kwam, begon de televisie net Jen (echt vijf en geen drie: Frans. Z0'B beetje van de grond te ko. Duits, Italiaans, Schwyzer-Dutsch al' Schwyzer- en Rhetoromaans), zeven hoofdzen ders en vierenveertig steunzenders om een half miljoen televisiekij kers te bereiken, die steevast bewe ren dat de programma's van de omliggende landen veel en veel beter zijn. We geven dat grif toe want na twaalf jaar hebben de Zwitsers nog maar weinig kaas van televisie gegeten. Zeg echter nooit dat u de omroepsters, die uit Frankrijk, Duitsland, Oostenrijk en Italië over de bergkammen kij ken beter, liever, knapper of intel ligenter vindt dan hun mooiste meisjes van Zwitserland. Kom dus nooit aan hun Flavia, Lyliam of Daniela, want die drie tv-om- roepsters zijn zo ongeveer voor een Zwitser wat de heilige koe in India betekent. Zijn dat nu wel zulke su per-vrouwen, vroegen we ons af en met een koffertje vol vragen reisden we naar Zürich, Genève en Lugano. Een BUITENISSIGE naam, vindt de 32-jarige hoogblonde omroepster van TV-Zürich zelf. Ze lacht er geamuseerd bij en noemt meteen de naam die iedere man ervoor denkt: Lancia, het beroem de Italiaanse automerk. Wij laten er dan nog twee bekende F's op volgen: Fulvla en Flaminia uit de zelfde renstal, waarop mejuffrouw Schnyder zo heet Flavia speels opmerkt: „Misschien nader hand voor mijn dochters." Met een haast manlijk gebaar van hand over voorhoofd, dat een beetje ontsierd wordt door een litteken, is de ernst teruggekeerd. Flavia is ernstig en ze neemt haar vak ernstig. Ze is trouwens veel meer dan alleen maar tv-omroepster. Iedere dinsdag ontvangt ze van zeven tot acht prominente gasten in de stu dio, die ze aan de tand voelt. Zo iets als Mies Bouwman bij ons doet. Eens in de drie weken stelt ze een filmrubriek samen, spreekt veel commentaar, onder andere bij het ook ons bekende internatio nale jeugdjournaal „De Verrekij ker", schrijft geregeld teksten bij allerlei programma's en roept ten slotte ook nog om. „Ja, een druk bestaan, dat ei genlijk vanzelf zo is gegroeid. Fijne Delicata Melk of puur 50 gram 100 gram K^nt u de Delicata repen van Albert Heijn? Welnu, van diezelfde heerlijke, fijne chocolade worden de letters gemaakt. Zorg dat u er bij bent. Hoe eer der hoe liever. Dan hebt u nog keus uit het hele assortiment! albert heijn men. Als actrice en cabaretière kon ik steeds kleine bijdragen leveren totdat ik moest kiezen: toneel of televisie, combineren was namelijk op een gegeven moment niet meer mogelijk. Jammer, ik was het liefst allebei blijven doen." Manlijk gebaar "Weer dat manlijke gebaar, „Waarom ik tv koos?" Even houdt haar bruine stoere hand mond en kin stevig omklemd, dan zegt ze recht op de man af: „Het is met allebei even arm zalig gesteld hier. Ik woon ii een bijzonder rijk land, dat ech ter niets voor culturele zaken over heeft. De televisie heeft voor mij het voordeel dat ik ei gen initiatief kan ontwikkelen, bij het toneel zit je helemaal in 1 een keurslijf". Met deze bittere conclusie moest Flavia Schnyder afscheid van ons nemen want het was tijd om voor de camera te verschijnen. Die gezeten burgers moesten eens weten... dachten we, toen we even later in een smetteloos café duidelijke gevoelens van nationale trots van hun blozende gezichten konden aflezen bij het verschijnen van Flavia's charmant maar on doorgrondelijk tv-masker... ZE IS KLEIN, tenger en char mant met rafelig ponyhaar bo ven kittige bruine ogen. Een Frans type dus, die Lyliam uit Genève, maar toch beslist geen Frangaise, daar is ze weer te gedegen, te weinig pikant voor. Na een kwar tiertje praten in haar kleedkamer in het hypermoderne studiocom plex aan de Ave Carl Vogt wordt de keus van haar superieuren ons ineens duidelijk. „O ja, populair zijn vind ik best leuk en mijn drie collega's ook. We moeten nu eenmaal een bepaal de mythe hooghouden zonder dat we echter de kijkers de ogen mo gen uitsteken. Ons publiek bestaat voor het grootste deel uit boerenfa milies en kleine middenstanders uit de Jura en omstreken..." zegt Lyliam en we menen een licht ex cuus in haar toon te bespeuren, Voor de mooie meisjes van TV Suisse Romande dus geen gewaag de decolletés of al te opzichtige kapsels, ze mogen zelfs geen bui tenbeentje zijn. geen sterallures hebben omdat hun nuchtere land genoten dat gewoon niet zouden nemen. Jk doe dus gewoon alles zelf", vervolgt Lyliam zakelijk. „Mijn huishoudenboodschap pen, mijn dochtertje heen en weer naar school brengen en dat vinden mijn buurtgenoten pret tig. Iedere dag even naar de kap per, vijf minuten, langer niet want ik moet er niet opgedoft bijlopen. En wat de mensen ook erg waarderen is dat ik Corinne, mijn dochtertje dus, 's middags vaak meeneem naar de studio." Simenon „Leest u veel Franse romans", werpen wij er even tussendoor. Er wordt zeer diep nagedacht „Collet- te" horen we mompelen en dan, hoog Italiaans jonge vrouw die weet hoe ze la chen moet. Daniela is het en- fant-terrible van de Zwitserse tv-omroepsters: 19 jaar, drie we ken getrouwd en pas een half jaar voor de camera's. Helemaal pril' dus. Ze spreekt prachtig Italiaans, veel beter dan de andere inwoners van het kanton Ticino. Frans en Duits -gaat haar veel slechter af. ,Jn Italië tot ver voorbij Mi laan kunnen ze ons ontvangen en we weten dat veel Italianen onze programma's bekijken tot negen uur 's avonds als hun hoofdprogramma begint. Vroe ger had ik ook het dialect van Ticino maar dat was gauw voor bij toen ik wist dat ik eens om roepster zou worden. Een half jaar is er gewerkt aan mijn uitspraak, die gelijk moest staan met het hoog Italiaans uit Flo rence en toen was ik er." Daniela zegt het allemaal heel naïef en zo is ook het antwoord als we haar vragen hoe ze bij de televisie is gekomen. Moeders initiatief Allemaal het werk van moe der", steekt ze ineens fel geba rend van wal. „Die is gewoon, zonder dat ik ergens vanaf wist, met een foto van me naar de studio toegestapt om de heren duidelijk te maken dat ik het was die ze zochten en niemand anders. Achteraf vertelde ze me, Albert Heijn Albert Hem Koffiemelk l LITERfles 1 (1068gram)i 'A LITERFLES 82 Heerlijk-romige koffie melk, dat aan uw kopje Rabat- of Perla-koffie pre cies dat extra aroma toe voegt vooreen volmaakte genieting! albert heijn dat ze aan het succes begon te wanhopen want het duurde pre cies een jaar voordat ik een op roep kreeg en trots dat mammie was! Ze had me wel verteld dat ik een baan bij de televisie zou krijgen als ik zuiver Italiaans leerde spreken, maar ik had nooit kunnen dromen dat het omroepen zou zijn!" Het kinderlijk spontane relaas van Daniela past helemaal bij haar en bij haar familie-omroepje in Lugano. „We hebben hier bezui den de Alpen maar 25.000 kijkers, eigenlijk één grote familie en in gedachten zeg ik ook altijd je, jij en jou tegen ze, gezellig, vindt u niet?" We durven die vraag, op recht gesteld, niet ontkennen, van daar dat we haar prompte uitnodi ging om diezelfde avond nog bij haar thuis („Giorgio, mijn man, is ook vrij") te dineren met beide handen aannamen. Het was oerge zellig! Hoe bewaart u uw fles sen, die nog niet leeg zijn staand of liggend? Elke fles, die een kurk als sluiting heeft, moet liggen, elke fles die met blik, alu minium of iets anders gesloten is, moet staan. U kunt het nooit meer vergeten, als u er één keer even bij stilstaat, wat er met een kurk gebeurt, die „droog" staat. Die wordt poreus. En dus doorlaat baar. Daarom moeten geknrkte flessen altijd liggen. Blik en ande re metalen gaan op den duur „wer ken" als ze met vocht in aanra king komen, dus die zet u rechtop. Ook flessen met gummi of kunststof-sluitingen zet u rechtop. De kurk ligt dus. de rest blijft staan. Heel eenvoudig. bons, kaaskoekjes, pinda's, parano ten of studentenhaver vinden er een geschikte ligplaats in en het staat gezellig. Probeert u het maar eens! LADESKASTJE Soms is de ruimte onder een trap onbenut gebleven. Als dat in uw huis het geval mocht zijn, kunt u er met weinig kosten en moeite een ideale kledingberg plaats van maken. Mogelijk bent uzelf al eerder op dat idee geko men. Maar waar u misschien niet aan hebt gedacht, is aan de moge lijkheid om de laagste ruimte te benutten voor een paar schuifla den, waarin handschoenen, sjaals, regenschoenen en dergelijke kun nen worden opgeborgen. In een „doe het zelf"-winkel kan zo'n la- denkastje vaak voor een beschei den bedrag worden gekocht, waar na u het ter plaatse zelf kunt in bouwen. U zult er reusachtig veel gemak van hebben! Als u in allerlei winkels kijkt, kunt u zien, dat het op het ogen blik „grote mode" is: zo'n oud glas uit grootmoeders tijd. Heel veel mensen hebben er nog hier of daar een in de kast staan. Is dat bij u ook het geval, denk er dan eens aan. dat zo'n lekker oud glas prima diensten kan bewijzen. U kunt er zoute stengels uit presente ren of sigaretten in zetten; bon- geen achternaam bij wijze van vondst, enthousiast: „Simenon, ik ben dol op Simenon, ja ja, ik lees veel als het maar niet te ingewikkeld is." „Hoe mijn achternaam is?" her haalt ze verschrikt. „Nee, die noe men wij nooit, dan gaat iedereen je opbellen." Dat hadden we nooit achter die stugge Jurabewoners ge zocht en een getrouwd vrouwtje nog wel die zo braaf haar best doet om in de pas te lopen en het iedereen naar de zin te maken.... Lyliam X heeft er geen weet van dat door al deze concessies haar toch al geringe persoonlijk heid nooit enige kans op uitgroei en zal hebben. Jammer is dat. Juist een televi- sie-omroepster moet zo'n krachtige persoonlijkheid zijn dat zij alleen daarmee haar publiek boeit en respect afdwingt. Het afscheid van Lyliam viel ons niet zwaar. Wat zou Lugano ons brengen? T UGANO BRACHT ONS een L* weldadige voorjaarszon, bo men en struiken gebukt onder een kleurrijke vracht en zomertoiletjes boven parmantige naaldhakjes. Da niela was eigenlijk een combinatie ervan zoals ze ons tegemoet tripte, het donkere hoofdje schuin en on bevangen met het lachje van de flEEM VOOR 5 personen: 1 blik perziken van liter; Vz liter melk; 100 gram bitter koekjes; 100 gram suiker; V-i li ter slagroom; 8 blaadjes gelatine. De melk met de bitterkoekjes aan de kook brengen. Zeven door een doekje en weer opwarmen. Van het vuur af eerst de in koud water geweekte en goed uitgekne pen gelatine en daarna de suiker er in oplossen. Laat dit afkoelen tot het iets stijf begint te worden. Meng het dan door de stijfgesla- gen room en daarna in een met water omgespoelde vorm gieten, b.v. springvorm, en verder stijf laten worden. Storten op een grote platte schaal. Garneer de bovenkant met uitge lekte perziken, die in schijfjes zijn gesneden. Leg de schijfjes allemaal met de ronde kant in dezelfde richting in een krans (zonnebloem- vorm). Maak het hart van geraspte chocolade. Spuit tussen de schijfjes perzik wat slagroom en onder aan de zijkant van de pudding een rand slagroom. (Vervolg van pag. 1) is dat?" Ik zeg: „Dat Is frambozen- jam". En hy weer: „Nou, maar ik lust geen frambozenjam, meneer, dat eet ik nooit. Trouwens, mam mie zei dat ik aardbeienjam zou krygen." DE REGISSEUR Zijn de opnamen eenmaal aan de gang, dan heeft één de leiding: de regisseur. Dan mag niemand zich er meer mee bemoeien, want het script is goedgekeurd en hóe de opnamen gedraaid worden be paalt hij met zijn script in de hand. Hoe vaak de opnamen ook „over" moeten dat kost niet eens de meeste tijd. Die gaat zit ten in het belichten van het object. kaatst nog moesten we een spot maken over soep", zegt Pierre Bogaers, „we begonnen om acht uur 's morgens. Pas om half twee 's middags konden we gaan schieten", pas toen was de belichting in orde. Na eindeloos manoeuvreren met lampen lampen er bij mis nog meer lampen nee, andere opstelling, eindeloos. Reflec- tieschermen er bij, zijden doe ken er voor, zilverpapier op zij voor de weerkaatsing, uren en uren achter elkaar, intens werken voor cameramannen, be lichters, regisseur en script-wri ter. U denkt: nu zijn ze er. Maar we hebben nog geen geluid. Is er mu ziek nodig, dan moet die vaak ge componeerd worden. Een orkest speelt het, of één koor zingt een jingle. De teksten komen uit de mond van vaklui op dit gebied: meestal acteurs. Je nodigt er tien uit, die allemaal een aantal opna men maken zodat je ook hier weer de beste stem en daarvan de beste opname kunt uitzoeken. Ook het geluid komt ten slotte op één band te staan. Je hebt dan twee rollen: een 35 mm filmstrook en een 35 mm ge luidsband. Uit die twee samen monteren we ten slotte een syn chrone filmspot, met een tijdsduur van 15 tot 60 seconden en een prijs die varieert van ƒ5000 tot wel 60.000 toe, voor het maken alleen al. De zendtijd kost dan nog eens ƒ110 tot ƒ272 per seconde, al naar het tijdstip. De meeste spots duren tussen de 20 en 30 seconden en kosten dus aan zendtijd al on geveer 6000, waarbij één keer uitzenden natuurlijk niets is. Voor de meeste campagnes moeten dan ook tonnen worden uitgetrokken. Vandaar dat uiterst kritisth wer ken, dat streven naar de hoogste kwaliteit, dat woekeren met tien den van seconden", zegt Pierre Bogaers. Voor hem op tafel ligt een kostbare chronometer. „Mijn belangrijkste instrument", zegt hij. A LLEREERST DITMAAL ENKELE WOORDEN over Bello of J I- Pluto of Keesje of Kazan of Lassie of hoe uw trouwe huis genoot, de hond, ook moge heten. Het biykt dat velen, uit liefde voor het dier, onwetend en onwillend uitgroeien tot de moor denaar van deze „beste vriend van de mens". De hond moet goed en smakelijk gevoed worden maar „goed en smakeiyk" zijn voor het dier andere begrippen dan voor de mens. De hond is een aaseter van komaf (uit het héle verre verleden); het dier zal dus vlees en vooral vlees dat bepaalde mineralen etc. bevat, prefereren boven een boterham met jam (om het maar heel schematisch te zeggen). Zoet en vet zijn uit den boze. TT WEET HET: men verkoopt tegenwoordig prachtige voe dingsmiddelen voor de hond o.a. in blik en die zijn, geheel langs wetenschappeiyke weg, zodanig samengesteld dat zij het natuuriyke en voor de hond meest geschikte voedsel geheel benaderen. Dat geldt niet al leen de voedingswaarde, de in houd aan vitaminen en mine ralen en andere nuttige ele menten, maar ook voor de smaak: uw hond kykt heel te vreden als hy zyn maaltje-uit blik heeft verorberd. Ofschoon het geen enkel kwaad kan, is het toch ook wél goed uw hond regelmatig voed sel te geven dat niet uit blik komt: men moet ervan uitgaan dat verandering van spijs doet eten en dat dit ook geldt voor uw canis, uw hond. Dan neme men van de slager hart of nier of, als het feest is, lever en kookt die éven aan: zo klaar gemaakt en vermengd met rog gebrood (de rest geheel zout loos en een gesnipperd sla blad smaakt het uw hond het heerlijkst. Niet mee-eten Nog dit: geen extra vet toe voegen, daar honden vooral niet dik mogen worden (even min als mensen trouwens). Men heeft ontdekt dat, wanneer men een hond went aan menselijk voedsel („mee-eten met wat op tafel komt" is niet goed voor het dier!) de hond menselijke ziekten gaat ontwikkelen. Hon den krijgen dan ook een ver hoogd cholesterol-gehalte in het bloed en daarbij aderverkal king en hartafwijkingen. Honden worden te snel ver wend met teveel zoetigheid en teveel vetten en melk en dat is slecht voor het brave dier, dat tenslotte nog dicht staat bij de wilde natuur, waaruit hij voort komt en dat nog maar „kort" (hoogstens enkele miljoenen jaren) in ons menselijke gezel schap verkeert. Al is de hond dan beter aan gepast dan de poes, die veel korter vriend is van de mens dan de hond, toch is het dier nog lang geen mensje-op-vier poten. En dat moet men voor ogen houden als men hem voedt: hij is dol op pens, nier, hart, lever, milt en andere in wendigheden van de slacht. Zout is vergif voor hem; vet en snoep evenzeer. Geef uw trouwe huisgenoot geen honde leven door hem als een baby te verwennen. DE VERSCHRIKKELIJKE Sneeuwman van de Hima- laja, dat nimmer nog werkelijk met mensenogen waargenomen monster waarnaar men. enjtele jaren geleden, zo benieuwd was, had harige poten. Immers alleen de voetafdrukken van het We zen werden zichtbaar. Geleer den echter zeiden dat ook die voetafdrukken niet echt waren, maar gaten in de sneeuw, opge treden bij bepaalde windstoten. Zo waren er meer verklaringen. Hoe het ook zij: niemand heeft ooit de harige poten van de Verschrikkelijke Sneeuwman gezien. We kunnen komende winter, in eigen land (en elders) wel harige onderdanen zien: die zijn dan bekleed met de laars Nad- ja (Salamander). Deze kor te laars, hier afgebeeld, is een nauwaansluitende bontlaars, die gevoerd is met echt biberlam oftewel lamsvacht dat de indruk geeft dat het beverbont is. De ritssluiting zit aan de binnenzij de van de voet. Zo'n laars kost zoiets van rond de 75,- (per twee stuks dan, ja). Zonder zelfs maar, in de verste verte, aan de Verschrikkelijke Sneeuwman van de Himalaja te doen denken, kan iedere vrouw, op harige voeten de koude trot seren. Een blijde gedachte Knickerbocker- tijd OOR HEEL-JONGE, heel- ranke meisjes (of vrouw tjes) kan een knickerbocker, zo'n kort tot nét over de knie reikende pantalon, heel leuk zyn. Er valt, by zo'n broekmo del, enorm-plezierig te varië ren met kousen in allerlei kleuren en motieven en des sins, structuren en breisels en dat ook is al belangrijk. De knickerbocker, die men nog veel ziet dragen in bijv. Oostenrijk en andere Alpen- klimmerige landen (en dan door liên die een geducht knapzakje de hoogten in slepen alsmede m zeer Stoere Klauter-Trekken) is, ook voor de man (en niet al leen de jonge man) een aardig, een praktisch kledingstuk; het gelukte tot nu toe echter niet het hier met succes in te voeren. Misschien dat het feit dat jonge meisjes ze nu gaan dra gen een nieuwe knickerbocker mode (ook voor mannen dus) zal doen ontstaan. Wij tonen er hier twee: een is van flanel gemaakt (een pro- dukt van Skimer en verkrijg baar in eigen land); de andere, die toont dat smalle heupen wèl voorwaarde zijn is van ribfluweel. Rogel L. Cats, Wes- terhoutpark 6. Haarlem impor teert de sportieve kleding van Skimer-Paris. JJIOR HEEFT HET zo voor u (voor ons allen!) ont worpen: een tamelijk lange cape met wit vossebont erop die gedragen wordt over een kniekorte, zilver-geborduurde kantachtig-gehaakte avond jurk. En daarbij dan (hoog- mode!): zilverachtige kousen en schoenen. Het is aardig be dacht en het kan ook best heel aardig zijn in de werke lijkheid van een mooie avond met zachte muziek en de geur van betoverend parfum ipGEL-SPELEN", het bedrijf Lj dat voortgaat met het uit geven van fraai uitgevoerde spel len, heeft de gezellige spelle tjesmens (voorzover die nog leeft in dit t.v.-getijde) ver blijd met een allergenoeglijkst spel. Trogue geheten. Het kan met twee. drie of vier per sonen gespeeld worden en men behoeft er geen Donnertje of Euwetje of Laskertje of Bot- winnikje of Petrosjantje voor te zijn, o nee. Het is een spel dat, ofschoon het stellig wel geba seerd zal zyn op een sluwe sys tematiek, ook hoogstbevredi- gend -tot een goed einde ge bracht kan worden door totaal schaak - of - dam - analfabetische personen. Trogue is voorts een ge noeglijk spel in die zin, dat het er gezellig uitziet en dat er een prettig speelveld ontstaat als men bezig is: overal tintelen de kleuren van de stukken door elkaar. Ook dat vinden wij van groot belang, al zal het wel geen doorslaggevend punt zijn voor de Ware, de Hoge Spelers. Trogue nu stelt ons voor de opgave een aantal burchten, be staande uit drie losse delen, zo snel mogelijk over te brengen naar de andere kant van het speelveld. Dat de tegenstanders hetzelfde doel nastreven en u daarbij lelijk kunnen hinderen behoeft geen betoog, maar het gaat allemaal heel vrolijk en passies, zoals die welke optre den bij het afschuwelijke „Mens erger je niet", treden hier be paald niet op. De burchten moeten in on derdelen worden overgebracht; telkens als nu een deel van uw burcht wordt verhuisd, heeft de tegenstander een kans. met het inpassende deel uit zijn eigen collectie, gemene dingen te doen in uw opbouw en dat is onge veer de grap. Vooral met vier personen ge speeld is Trogue een tintelend, kleurig spel dat, zonder al te lang te duren toch telkens per spelletje een mooie tijd- vulling betekent. Wij raden u aan dit nieuwe Egelspel eens te gaan bekijken; het zit weer (als gewoonlijk) in een prachtige doos en het is een lust voor het oog. Egel-spellen zijn een uit gave van Uit g. G e b r. Kos ter Mepp elAmsterdam. Zij verdienen de Hoogste Me daille voor hun aandeel in de spelbedrijvigheid in ons land. RENAULT HEEFT de afgelo pen vijf jaar driftig gear beid aan de uitbouw van de collectie wagens, die men uit bracht. In 1961 kwam de R e- n a u 11 4 op de markt; dat was een met voorwielaandrijving voorzien wagentje dat, na de D a u p h i n e, die heel lang oog appel van de fabriek was ge weest, nu alle aandacht kreeg. Maar er kwamen toen zoals dat ook in een huwelijk vaak gaat meer kinders: de C a r a- velle werd geboren; in 1962 Renault 8 en vorig jaar nog Renault 10 en Renault 16. Het gaat dus nu om een zestal uitvoeringen. Met deze serie bestrijkt Renault, die de grootste auto producent is van Frankrijk, alle populaire prijsklassen. HET STERKE, vriendelijke model van de Renault 4-'67, dat zwaardere voorwielremman heeft (voorwielaan drijving) die aanvankelijk alleen ge monteerd waren op de Renault 4- bestelwagen. HET NIEUWE dashboard van de Renault 4; allerlei verbeteringen zijn aangebracht in het interieur. Wat Renault 4 aangaat nu, een der oudste kinders dus, heeft men wijzigingen aange bracht (verbeteringen uiter aard) door de montage van een geheel nieuw dashboard en in- strumentenpaneel; het interieur is luxueuzer geworden en er is een handschoenenkastje toege voegd. Voorts is een komvormig vei- ligheidsstuur aangebracht met een verzonken naaf: alle model len van Renault zijn nu voor zien van een stuurslot. In de Renault 4 Export en Parisienne wordt een nieuw ty pe zittingen aangebracht; de Pa risienne heeft voorts een uit- neembare hoedenplank inge bouwd gekregen. Verder onderscheiden de 4- modellen zich door zwaardere voorwielen met grote trommels en door een lichterwerkende koppelmgsmethodiek. Ook de andere kinderen zijn, op gelijke wijze, in nieuwe kleren gesto ken; de familie Renault staat er weer mooi op A WATER IS THEE meest gedronken en goi koopste drank in de wereld. Uit één pond thee kan mi ongeveer 200 koppen schenki Nee. met de uitgekooi theebladeren kunt u niets me doen. Alhoewel: de Engelse 1 lonisten aan de kust van M; sachusetts (in de V.S.) hadd de gewoonte hun thee eerst j lang te koken tot hij een b tere smaak had en dan zont suiker of melk te drinkt waarna zij de bladeren inzoi ten en met boter aten. Tja! Dat „tja", dat wij hier i stopwoordje neerschrijven, het Japans voor ons „thee"; Portugal trouwens spreekt m ook over t s j a. En dat doen Hindoes, de Perzen en de 1 betanen al evenzeer; wel gevi zij er telkens een ietsje andf klank aan. De Turken zegg tegen „thee" t s j a i. Dat do de Russen ook: tsjai; de Ai bieren spreken over „scha of „atay". De thee die i China afkomstig zou zi wordt daar aangeduid met h woord of de klank ts c h a in sommige dialecten, met t' En daar dan ziet men de oc sprong van ook ons „t h e e". Maleisië zegt men „te"; doet men ook in Duitsland. N derland, Denemarken, Itai (met een iets vlakkere è-klai dan) in Spanje, in Frankrij in Noorwegen, Zweden, Ts choslowakije, Hongarije en F land. En de Engelsen, die aa: vankelijk spraken over „t ai hebben dat geleidelijkaan on gebouwd naar de enige aanduj ding voor thee waarin een ii klank voorkomt; ze spreke over tea (ofwel tie). Over die Engelsen gespn ken: als men u in Groot-Br tannië uitnodigt voor „hij tea", dan moet u werkelijk mi een lege maag gaan. Want zo' „high tea" is vaak gewoon e? ferm avondmaal op basis va brood of een elegant, koud bu fet. Nog één mededeling in ve! band met de thee: volgens c „National Police Gazette" va 1862 werd een douanebeambl in Amerika zeer getroffen doe de fraaie rondingen van c heupen van een jonge vrou die uit Canada bleek te kome Hij achtte de ronding echter i extravagant van vorm dat b een vrouwelijke collega vrot eens te gaan onderzoeken i deze rondingen wel hel erna biologisch verantwoord ware Zij waren dat niet: men von een soort zwemgordel op c heupen van de jeugdige schor die gevuld bleek met thee. Hi smokkelen van thee was in d dagen lucratief: wie thee vai uit Canada naar de Verenigd Staten smokkelde kon rekene op 30 tot 50 dollar per pon winst. Dikke bovenarmen blijke meestal té dikke bovenarmen zijn. Met andere woordén: me mene niet dat dikke bovena men altijd een „dathéb-ik-n eenmaal-kwestie" zijn! Neei zij kunnen, in zeer, zeer ve! gevallen, natuurlijk ook bij ee doeltreffend dieet, door oefi ning en wat extra zorg, hei wat slanker worden gemaakt. Hoe dat gaat? Men kneei dagelijks de armen van elli boog tot schouder. Men st muleert zo de bloedsomloo en brengt het vet in bew« ging. Men kan ze ook pracl tig masseren (zelf) met ee schuimrubber handschoen u het douchehok. Men strekke de arm, me loshangende hand (slap handje naar voren en gebruikt d andere hand (en arm) om t kneden en knijpen. Dat wisse] men af met geheel neerhanger de armstand. Ook zwemmen i uitstekend. En een simpele oefening: sl met de rand van de hand op d arm die behandeld wordt vana de pols tot de oksel. Doe eers de onderkant, dan de boven kant. Het komt aan op kor ritmisch kloppen. Ook: met d vuist kloppen op de bovenarm hoe meer vlees er zit ha harder men kan kloppen (pa op voor blauwe plekken;. Ook kan men heel nuttii knijpen (een typisch vrouwe lijk kunstje immers!) Neen telkens een stukje bovenaiu tussen wijsvinger en duim ei knijp dan maar zoveel u will Alweer: oppassen voor blauwi plekken! Dat alles stimuleert di bloedsomloop en verdrijft d( vetkussentjes. Dóe het eens tier minuten; u zult een zalig gloei en voelen!

Allerhande | 1966 | | pagina 2