lok Albert Heijn komt in 1967 cöfé Fantasia via de TV in de huiskamers Wat gebeurt er achter de (beeldschermen? DUIDELIJKE EN. GOEDE VOORLICHTING IS IN HET BELANG VAN DE KAAS OP DE DAGEN EN DAGEN ZWOEGEN VOOR EEN PAAR SECONDEN BEELD EN GELUID CLEMENTINAS KOMEN WEER 1% V BUITENKANSJE VOOR KAMPEERDERS MEER DAN 300 CULINAIRE AVONTUREN MET KOFFIE Perzikbararsis Abonneren op AlIerHande Omzetverhoging leidt tot lagere prijzen f VERZILVERD R00MSTEL Glubprijs f 49.- ELKE WEEK VARIATIE IN DE KAAS GERECHTEN KOOKBOEK GRATIS (jerl Heijn N.V. - Zaandam Aller Handle hui ii Minn milium i ii SAH001000129 Allerhande november 1966 pagina 5 HOFLEVERANCIER November 1966 Oplage 1.600.00 11e jaargang no. 11 (129) Voor liet eerst in Nederland VOOR ALBERT HEIJN BETEKENT DE COMMER- f C1ËLE TELEVISIE opnieuw een mogelijkheid om het devies ..hoge omzetten, lage prijzen" verder uit te dragen. Want natuurlijk zal de Nederlandse huis vrouw in januari, wanneer de televisiereclame in Nederland begint, ook via het televisiescherm kennis kunnen gaan neuten van de vele voordelen en moge lijkheden, die Albert Heijn zijn grote klantenkring heeft te bieden. Het bedrijfsleven is in de rij gaan staan om de zendtijd te reserveren voor zijn reclameuitzen dingen. Natuurlijk is Albert Heijn daar bij. Niet al leen zomaar, omdat een moderne onderneming mo derne middelen te haat wil nemen om in contact te komen met haar afnemerskring, maar ook omdat Albert Heijn via de televisie enerzijds verhoging van de omzetten kan bevorderen met de daaruit voortvloeiende gunstige werking op de prijsvorming en anderzijds voor de huis- vrouw op visuele wijze waardevolle informatie kan presenteren. ZENDER Lopik {met aangesloten de regionale zenders) van waaruit straks 1967 de reclameboodschappen de II in zullen gaan, om met beeld en lid in de huiskamer binnen te „tre- fEEM VOOR 4 personen: 1 blik perziken van Vz liter liter slagroom; 2 eiwitten; 70 m suiker; 4 blaadjes gelatine. een puddingvorm iels eiwit m Het overige eiwit en de slag- om afzonderlijk stijf slaan. Breng 1 dl. perzikvocht met wat toensap aan de kook, daarna D het vuur halen en de in koud ter geweekte en uitgeknepen ladjes gelatine er in oplossen, erna wordt de suiker toegevoegd, lijd de perziken in stukjes en eng die door het iets afgekoelde cht en schep dit voorzichtig door slagroom en eiwit. De puddingvorm met het daarin htergelaten ongeklopte eiwit be- ijken. Zodra de stukjes perzik meer zakken, de pudding- i in de vorm overdoen. Koud stijf laten worden, daarna stor en opspuiten met slagroom. AN de gelegenheid om zich op AlIerHande te abonneren heb- reeds velen gebruik gemaakt. Slechts een briefkaart met dui- lijke vermelding van naam, vol- dig adres en woonplaats, liefst in okletters, voorzien van ƒ2,aan itra postzegels voor administra- tosten en gericht aan Albert fijn N.V. Zaandam, is voldoende a zien gedurende een jaar van wending te verzekeren. De post tzorgt AlIerHande aan huis. iVij verzoeken u wel in verband le postvoorschriften, deze an zegels aan de adreszijde >n de briefkaart te plakken. TEDERE TV-bezitter weet, welk een indringend medium de televisie is. „Als bedrijf dragen we daarom een grote verant woordelijkheid voor wat we brengen", zo oordeelt de AH-di- reetie. Dit besef zal ertoe leiden, dat in reclamefilmpjes goede en duidelijke voorlichting zal moe ten worden gegeven. Die voorlichting komt niet op zichzelf te staan maar zal na tuurlijk ergens een eenheid moe ten gaan vormen met de andere reclameuitingen, zoals de dag bladadvertenties, e.d. „Advertenties" zo stelt de di rectie, „zijn onmisbaar, omdat daarin nu eenmaal een groot aantal aanbiedingen kan worden gepresenteerd op een eenvoudi ge en steeds weer te herlezen wijze. Omdat de ondernemer zijn boodschap via de televisie wel heel direct bij de huisvrouw kan brengen, zal hij van deze moge lijkheid vanzelfsprekend gebruik maken. Het is nu zo ver Hij heeft er in Nederland lang op moeten wachten. Nu het dan zover is, moet hij de forse prijs, die daarvoor werd vastgesteld, wel op de koop toe nemen. Afhankelijk van het tijdstip waarop de TV- reclame wordt uitgezonden gaat één minuut zendtijd tussen de 6500 en 16.500 gul den kosten. Geen kleinigheid dus. Lang heeft men bij AH over- wogen of men van het nieuwe - medium, gezien de hoge kosten, gebruik zou gaan maken. Ten slotte heeft het consumentenbe lang de doorslag gegeven. Want wanneer meer huisvrouwen méér gebruik maken van de door Albert Heijn geboden voordelen en mogelijkheden, spelen die reclamekosten eigenlijk hele maal geen rol meer. Want dan belanden we weer op het AH- stokpaardje. Die extra reclame zorgt voor een omzetverhoging en dus een verlaging van ande re, veel hogere kosten dan die van de TV-reclame. In dat ver trouwen begint Albert Heijn dan ook aan de nieuwe fase in de relatie tussen leverancier en klant. In vergelijking met de andere landen komt die fase voor Ne derland wat laat, maar dat heeft wel het voordeel, dat de Neder landse reclametelevisie kan star ten met de ervaring, die men in het buitenland al eerder heeft opgedaan. Die periode van kin derziekten kunnen we hier over slaan. Ook dat betekent kosten besparing en bovendien het voor komen van ergernissen, die veelal een gevolg waren van onwetendheid. De mensen van Albert Heijn hebben zorgvuldig in het buiten land en met name in de Verenig de Staten, waar AH zich eigenlijk steeds aan spiegelt, rondgekeken. Zij weten nu, dat bijvoorbeeld een Amerikaanse benzineprodu cent drie jaren lang veel geld aan TV-reclame besteedde, zon der dat het tot resultaten leidde. De adverteerder had een spe ciale benzinepomp, waar de klanten zelf gemakkelijk mee zouden kunnen werken. De pro- Honderdvijftigdui- ZEND Nederlandse huisvrouwen zullen binnen kort in de gelegenheid zijn, hun man en na tuurlijk alle anderen, die hen lief en dierbaar zijn te verrassen met een van die ontelbaar vele trakta ties, die je van en met koffie kunt maken. Albert Heyn heeft namelijk beslag weten te leggen op een koffie- jreceptenboekje, dat in Ame rika door de befaamde koffie-firma Maxwell House van General Foods Corporation werd uitgege ven en aldaar een formida bel succes is gebleken. En zo dacht AH wat ze in Amerika weten te waarde ren, zal er in Nederland be slist ook in gaan als koek. Of liever gezegd als k o f - f i e. ZES PUNTEN Vandaar dat u binnenkort tegen inlevering (vóór 31 janua ri 1967) van een kaart met zes Café Fantasiapunten die u op alle AlI-koffie verpakkingen aantreft dit fijne koffie- receptenboekje. in de Neder landse bewerking van Hugh Jans, gratis ter hand gesteld zult krijgen. Een boekje dat niet alleen bijzonder aardig is om te zien, maar dat u ook zeer binnenkort mocht u die niet al bezitten de reputatie van grandioze gastvrouw zal bezor gen. Want geloof niet, dat het boekje uitsluitend en alleen recepten van koffie-dranken brengt. Wis en waarachtig niet. Van de 18de tot de 114de blad zijde smult u voorlopig nog op papier van de meest uiteen lopende cocktails, toetjes, koekjes, taarten, sauzen en andere gerech ten, waaraan koffie te pas komt, terwijl u op de overige pagina's nauwkeurig uit de doeken wordt gedaan, op welke manier u de aller- verrukkelijkste koffie kunt zetten en waar de koffie vandaan komt. ducent zelf vond die pomp ge weldig, maar hij vergat het pu bliek te vertellen wat het nut van die pomp en de voordelen voor hen nu wel waren, dus werd er onvoldoende gebruik van ge maakt. Voordeel voor ogen Albert Heijn zal zo'n fout niet meer maken. De Nederlandse huisvrouw zal via de televisie kunnen zien wat voor haar wer kelijk belangrijk is en wat voor haar nuttige en praktische voor delen kunnen zijn. In een duide lijke en goede voorlichting zal AH het belang van de klant, zo als altijd, voorop stellen. Na deze beschouwing zal ook Albert Heijn moeten af wachten of voldoende zend tijd wordt toegewezen. Overigens is het niet on mogelijk dat de start van de reclame T.V. op technische gronden nog even zal moeten worden uitgesteld. huis- in PMC-cheques. Vergelijkbare winkel waarde f77.50 Bestelnummer F-252. Alle gegevens vindt u in de najaarscatalogus. albert heijn „[NE WEEK VAN DE KOSTELIJKE KAZEN", de landelijke kaascampagne, door hef Nederlands Zuivelbureau in september ontwikkeld voor 30.000 Ne derlandse winkelbedrijven (waaronder ruim 400 AH-zaken), werd in oktober gevolgd door „De maand van de Nederlandse kaasgerechten". In de Formosa- restaurants en Alberts Corners, verspreid over heel Nederland, werd op de menukaart een opvallende plaats ingeruimd voor gerechten, waarin Neder landse kaas verwerkt was. Zo werden in deze periode, naast de in de AH-horecabedrijven gebruike lijke schotels, gerechten geadviseerd als Kaassoep, Snack Hawaii, Scaloppini Romano, York Steak, Canapés California enz. Elke week varieerden de kaas gerechten, uitgezonderd de Kaas Lunch en de Portie Nederlandse kaas. Zij bleven gedurende de gehele maand op de menukaart prijken. Twee kaasmeis jes bezochten bij toerbeurt de bij deze speciale actie ingeschakelde AH- restaurants om de gasten een stukje kaas en reeeptenbundels aan te bieden. DINNENKORT is het zo ver: •*-' tussen de bekende tv-pro- gramma's 'door zult u op uw scherm reclame-„spots" kun nen zien; waarbij ook Albert Heijn zich aan de huisvrouw en aan haar niet alléén zal presenteren. Veel tijd vra gen deze voorbijflitsende, u vaak op humoristische manier over nieuwe produkten infor merende filmpjes niet. Een kwestie van luttele seconden en u weet het weer. Toch zou u waarschijnlijk nog opmerkzamer zo'n „com mercial" bekijken als u wist wat er allemaal moet gebeuren voordat zo'n flits uw huiska mer binnenkomt. Tientallen hooggekwalificeerde vaklieden houden zich weken, soms maanden intensief bezig met de vervaardiging van zo'n tv- spot, die u in 15 seconden „al les" vertelt over bijvoorbeeld een nieuwe instant-pudding poeder. Creatieve mensen, die daarvan soms ware kunst werkjes weten te maken en technici, die het beste uit hun camera's halen wat er in zit. „DOORMAKEN" De 40-jarige Pierre Bogaers uit Naarden is zo'n creatief mens: script-writer bij een groot reclamebureau De ideeënman. die op papier vorm geeft aan wat de klant de tv-kijker wil vertellen. Vóór hij aan het werk kan worden met de leidende figuren van z:m bureau eerst alle facetten van die nieuwe puddingpoeder bespro ken: de „briefing" heet dat. Weet hij alle feiten, dan kan hij starten. Dan gaat hij piekeren, „ermee naar bed gaan en ermee opstaan", zoals hij zelf zegt, „steeds ermee bezig zijn, het almaar doormalen". Pierre Bogaers vraagt zich dan af, welke techniek hij gaat ge bruiken: foto-animation (stilstaande foto's waar hij „le ven" in brengt door er met de lens „op af te zoomen" en foto's ritmisch te verwisselen)car toons (tekenfilmpjes) of live- action, waarin dus levende mensen in beweging zijn heel korte speelfilmpjes eigenlijk. Tevoren is al beslist, hoe lang de tv-spot mag worden. Men kan kiezen tussen „er tien keer op gaan zitten. met 30-secondenspots of twintig keer met 15-secondenspots". EEN PAAR VELLETJES Eindelijk is het definitieve „script" klaar, U ziet er het werk. het vele gemiddelde Nederlandse vrouwtje hebben. En dan gaat de camera draaien. U denkt: „Dat duurt dan een seconde of 15, met nog eens 10 als reserve". Maar een tv-spot is geen ama teurfilm. .Voor een paar seconden film", zegt Pierre Bogaers, „waarin een huisvrouw laat zien. hoe je een hoekje van een pakje koffie af knipt, moesten we 85 pakken koffie laten openknippen, vóór dat stukje naar onze zin was." En: „Voor één shot mag ik even op mijn klokje kijken hoe veel het helemaal geweest is prrrt prrrt prrrt ja, voor drie seconden van een schaaltje waar iemand pudding in giet heeft een levensgrote kok honderd pannetjes pudding staan klaarmaken. Dat was zelfs voor ons in het begin bijna onvoorstelbaar. Maar je moet wel, om het beste van het beste te krijgen." ONGELUKJES Ze maken ook rare ongelukjes mee, de Nederlandse tv-reclamema- kers. Ze zijn rijst aan het koken en het gaat prachtig. Ze staan er met de camera bóven op. De hete walm van het kokende water strijkt ro mantisch langs de (speciale gekoel de) lens. De opnamen worden prachtig. Je ziet in de zoeker de rijstkorrels zwellen. Opeens is het beeld weg. De lens is uit de ca mera gevallen en ligt op de bodem van het rijstpannetje. Leuk is het filmen van kinderen die bijvoorbeeld van dezelfde in stant-pudding mogen snoepen. Maar soms moet een opname honderd maal opnieuw. „Bij de 99e keer kunnen zij dan onmogelijk nog met hetzelfde enthousiasme de lepel naar hun mond brengen als in het begin. Daar zit je dan. met een .schattig meisje dat beleefd, maar Samen met de filmmaatschappij 2eer gedecideerd opmerkt, dat zij ■aat mpn r!p snnt wppr hplpmanl i i..„. RECEPTEN Wel, we zouden zo zeggen: ge noeg redenen om zo snel mogelijk die bewuste zes punten bij elkaar te drinken. Dan bent u in het bezit van deze café Fantasia', waaruit onderstaande recepten zijn overgenomen. ZWEEDSE GEHAKTBALLETJES 1,8 dl vers gezette koffie met melk; lVz kop zachte broodkrui mels: Vt kop fijngehakte ui; V* kop boter of ander vet; V\ thee lepel nootmuskaat; lVz theelepel zout; Vs theelepel peper; 1 los geklopt ei; 1 pond rundergehakt; kop bloem; 1 kop dunne room; 1 theelepel instantkoffie: lVz eetlepel bloem; 2 eetlepels water Vt - Vz kop heet water; zout en peper. Giet de koffie over de brood kruimels en zet het terzijde. Fruit ui in boter goudbruin in een koe- kepan. Doe gefruite ui bij het broodmengsel, maar laat zoveel mogelijk bakboter in de koekepan achter. Kruid het broodmengsel met nootmuskaat, zout en peper en meng het zorgvuldig met het ei. Doe het gehakt erbij en meng weer goed. Rol er balletjes van 3 cm van en rol die weer in V4 kop bloem. Bak de balletjes bruin in de overgebleven bakboter in de koekepan. Giet er dan de room over. doe het deksel op de pan en sudder 5 minuten. Haal de pan van het vuyr. rangschik de balletjes in een schaal en houd ze warm. Doe 1 theelepel instantkoffie, lts eetlepel bloem en 2 eetlepels water bij elkaar en meng het goed. Roer het door de saus in de koekepan. en kook het al roerend tot het glad en gebonden is. Ga door met koken en roeren en voeg geleidelijk het hete water toe tot de saus van de gewenste dikte is. Kruid naar smaak met zout en peper. Giet de saus over de gehaktballetjes en dien het meteen op. Genoeg voor 6 eters. KOFFIE A L'ESPRESSO 2 eetlepels instantkoffie; 2 kop pen (4% dl) hete vers gezette koffie. In Italië en in espresso-bars hier te lande maakt men deze koffie met een speciaal daarvoor geroos terde soort koffie in espresso machines. Doet u het thuis eens zo, door vers gezette koffie met in stantkoffie te mengen. Los de in stantkoffie op in hete vers gezette koffie. Geef het goed heet in kleine kopjes. Genoeg voor 7 kleine kop jes. vergaderen, het omgooien, het tel kens weer opnieuw schrijven nau welijks aan af: een paar velletjes papier, verdeeld in twee kolom men: links de omschrijving van de beelden, rechts die van het geluid en tekst. Het script is geheel in het Engels geschreven op de Neder landse tekst na die straks uit uw luidspreker komt. Engels is de vak taal van de reclamewereld, met af kortingen zoals B C U, wat Big Close Up betekent. Vanwege de grote ervaring die in Engeland al met reclame-tv is op gedaan. werken sommige reclame bureaus in Nederland dan ook met Engelse regisseurs en producers. „Dat zijn werkelijk de besten", zegt Pierre Bogaers. Geeft de cliënt zijn fiat aan het script (grote bureaus kunnen hem met de video-recorder op een echt tv-toestel al een proefspot tonen) dan begint het eigenlijke maken van de tv-spot. Voor het camera werk en de geluidsoroduktie komt meestal een buitenlandse produk- tiemaatschappij in het geweer. „Vooral de Engelsen zijn er ware specialisten in, ze weten precies wat kan en niet kan. en halen alles uit de belichting", zegt onze Nederlandse script writer, die een uur na ons ge sprek al weer naar Londen moet. BRAIN STORMING praat men de spot weer helemaal jnu met meer lust door. Ook de opdrachtgever doeti dan weer mee aan de brain! HAISSTARRIG storm in g. Hij ziet kleinigheden, zoals een ring die rechts of juist links gedragen moet worden, of de plaats waar de huisvrouw het pak je instant-pudding in haar kast zet Het lieve meisje, dat haar brood verdient met poseren voor foto- en filmcamera mag niet „te Engels" zijn, maar moet de trekken van het Of: „Dan heb je op een gegeven ogenblik een aardig jongetje ge vonden, heel filmgeniek, een ge boren acteurtje. Het ging om fram- bozenjam. Hü kijkt er naar als een kritische consument en zegt: „Wat (Zie verder pag. 2) OET SPAANSE SINAASAPPELSEIZOEN is weer aangebroken en dat betekent ook, dat we in de komende weken met de fijnste mandarijnen onze fruitschalen zullen kunnen sieren. Het begint met de C 1 e m e n t i n a s in feite de bonbon onder de ci trusvruchten. Deze „Clementinas" is bijzonder fijn van smaak, heeft een ronde, enigszins afgeplatte vorm en is nogal helrood ge kleurd, waardoor ze, zo op het oog, weinig meer met de manda rijnen gemeen heeft. Behalve deze voordelen laat „Clementinas" zich gemakkelijk van haar schilletje ontdoen, is bijzonder sappig en bovendien bijna pitloos. Een ideale vrucht om mee te nemen naar school of het werk. Maar ook als garnering op een of ander toetje werkt „Cle mentinas" aantrekkelijk, terwijl ze bovendien de smaak verhoogt. November en december zijn de oogstmaanden voor de „Clementi nas" en dan is het weer afgelopen. K0FFIECAKE 1 pak cakemix; 3 eetlepels vers gezette koffie met melk: 3 on geklopte eieren. Doe cakemix en koffie bij elkaar in een kom. Voeg water en eieren toe. Meng het; klop het dan 3 mi nuten tot het glad en romig is. Doe het beslag in twee ingevette en met bloem bestrooide 23 cm cake blikken. Bak volgens de aanwij zingen op het pak. Laat het af koelen en bestrijk en vul de cake met het chocolade glazuur dat u het lekkerst vindt. IJSKOUDE MOKKA PUNCH 3,6 dl koude vers gezette kof fie; V\ kop chocoladepasta; 1 kop melk; Vz liter zachtgeroerd cho coladeijs. Roer de ingrediënten bij de kof fie tot alles goed gemengd is. Ge noeg voor 8 personen. Het kostelijke meer dan 300 culinaire avonturen met koffie (re cepten voor koele of war me dranken, sausjes, dressings, desserts), to taal 129 pagina's, handig formaat: 14'/2 x 19l/i cm. tegen inlevering van spaarkaart met 6 Café Fantasia-punten. Deze punten vindt u op elk blik of pak Albert Heijn Koffie Spaarkaart grati9 in elke AH-winkel. Inleverings- termijn sluit op 31 de cember 1966. albert heijn

Allerhande | 1966 | | pagina 1