P ciaal voor jullie klaargemaakt losel Perlé on Boter- staven Concertkaartjes (via PMC) bij u thuis bezorgd HARTVERWARMENDE HUTSPOT CU albert heijn y WEE NIEUWE WIJNEN UIT DE RHÖNE-STREEK 125 VCH albert heijn^ lien [enukaarten ior de jeugd VEE «AANBIEDING Gebakken lever PROGRAMMA'S SARDINEN- BR00DSMEERSEL iTOBER: DE MAAND VAN DE WIJN Japanse witte halve Perziken WITLOF IN DE OVEN Aardappeltaart aller-handigheidjes aller-handigheidjes aller-handigheid]es aller-handigheidjes aller-handigheid jes BE jBER 1966 ALLERHANDE 0 MAMMIE, KIJK S n echte spijskaart voor ons! veel lek-ke-re 9m uit te kiezen! En oei!! vanbinnen! Wat een leu- iertjes met geel, paars en yar! Pof-fer-tjes met boter |er-sui-ker slag-room hier. moet je 's kijken, tn echt diner dat wil ik hebben pa- oayo-naise en ap-pel-moes knap-pe-rig ge-bra-den 'bout!-' Michel zuchtte Ujkt. „Wat staat hier?" iet dunne stemmetje van het naast hem, zijn zusje Ar en haar priegelvingertje n regeltje lager aan. staat" begon Michel man nier staat een happy, is een warm met ge-roos-terd vlees er- itat met kippebout *at kost dat?" vroeg het jdertje van tafelhoogte. ™Big cent!" mij dat dan maar en wat met kippebout natuur- ïat kost dat?,, drong ze aan. jfcrd vijf en twintig cent!" jij bent groter dan ik!" en 7p conclusie ging Armelle esseerd de smaakvolle Al- brner aan de Oude Gracht jht in zich opnemen. eugd-menukaarten en hadden hun ouders, de mevrouw -Spitsbaard, interesseerd het enthousias- hun twee kinderen gade- I, die zich met de speciale irten voor de jeugd, waar- Alberts Corners het hart kleintjes voorgoed hebben „Wat een ontzettend leuk idee" merkte mevrouw Spitsbaard te gen de serveerster direct op, „om aparte menu's voor de kinderen samen te ètellen en wat zijn de prijzen laag! Als ik goed tel kunnen ze voor twee gulden hun buikje al rond eten, tjonge, dat had ik eerder moeten weten!" ,JZeg dat wel", viel haar man onder de haar direct bij, „je betaalt niet alleen minder dan de helft dan ergens anders, maar ze eten ten- I minste alles op, als ik dat zo om me heen zie." (t/m 26 oktober) en echte Perlé van de uxemburgse zijde van e Moezel, sprankelend nmousserend. Eenfees- elijke wijn, maar, om zijn risheïd. ook 's avonds rettig te drinken. VfEEM MOOIE PLAKKEN lever 1 n en wentel ze door de bloem na ze van zout en peper voorzien te hebben. Bak de plakken aan beide kanten bruin. Doe er een fijn gesnipperde ui bij en laat de lever precies gaar worden. Neem de lever uit de pan en maak de saus. [die door het jasje van bloem van de leverplakken al gebonden is, af met een scheutje water. De saus i behoort gebonden te blijven. Serveer hierbij zuurkool en aardappelpuree. De zuur kool klaargemaakt met wat mager gerookt spek, een scheutje witte wijn en een stukje boter. Neem een grote voorverwarmde schaal, leg de puree er in een rand op, vul het binnenste op met de zuur kool. Leg de plakken lever van afstand tot afstand op de aard appelpuree, dat ziet er bijzonder smakelijk uit. en geef de saus in een kom apart. KLEIN BERICHT Niet alleen in het Westen ontstaan superfilms om het pu bliek weer naar de kassa's en wég van de t.v. te lokken. In Polen is men tien maanden be zig geweest met een monster super-film die vier uur liefst moet duren en die, natuurlijk in grootbeeld en in kleur opge nomen, de naam „Pharao" draagt en dus opnieuw een Egyptisch verhaal wil vertel len. Dertig goederenwagens aan decors en rekwisieten waren no dig voor het werk en de opna men werden in Buchara (in de Sovjetunie) en aan de Nijl ge maakt. waar men echte pira miden heeft. We zijn benieuwd hoe deze film zal zijn. Als hij tenminste komt. Een paar tafeltjes verderop zat een gezin met vier peuters stralend om een tafel. De bordjes waren helemaal leeg en dat donkere vent je zei: „Nee mam, ik kan echt niet meer!" „Ze hebben werkelijk aan alles gedacht!" riep mevrouw Spitsbaard toen de serveerster met een paar fleurige slabbetjes kwam aandra gen. Maar Michel en Armelle merk ten het nauwelijks, toen de moe derlijke hand de koordjes om hun gebruinde halsjes vastknoopte. Ze hadden alleen nog maar aandacht voor hun eigen diner! Tegen doorliggen: schapevachten VANWEGE het Internationaal Wolsecretariaat. de instantie die het toepassen van wollen vezels propageert, werd ons meegedeeld dat een Nederlands bedrijf (Bernard Pessers N.V te Tilburg! zich bezig is gaan hou den met het prepareren van vachten ten behoeve van zieken die moeten liggen en daardoor last gaan krijgen van het pijn lijke en gevreesde doorliggen. De Tilburgse firma Pessers die al van 1936 af schapevach ten prepareert voor schoen- en kledingindustrie en een kwart miljoen vachten per jaar be werkt, begreep toen men met de studie van de in medische tijd schriften besproken resultaten van Australische vachten bij zie ken begon, dat hèt erop aan kwam de vachten zodanig te be handelen bat zij, bij gebruik, ge makkelijk gewassen zouden kun nen worden. De patiënt name lijk ligt, als een vacht tegen doorliggen wordt gebruikt, op de haarzijde en heeft dan maximale comfort door de veerkracht van het echte haar en het absorbe rende vermogen van de vacht Dat betekent dat er regelmatig en doeltreffend gewassen moet kunnen worden De firma Pessers nu lijkt ge slaagd te zijn in het prepareren van zulke vachten; niet alleen bleek dat de decubitis (dokters term voor „doorliggen") geheel voorkomen werd bij dreigend doorliggevaar maar ook dat open wonden, die al waren opgetreden „wonderbaarlijk snel genazen" Het is duidelijk dat zulke vachten een oplossing, een uit komst, zijn voor de velen die noodgedwongen moeten liggen Zeker nu de vachten (dus) ge makkelijk kunnen worden gewas sen. Oudhollands Kookboek in pocketvorm Een kostelijk boek met smakelijke ondsten en oude recepten Kookboeken zijn er te kust en te keur. Kookboeken die de Oudhollandse recepten tot onder werp hebben zijn minder talrijk. Toch bestaat er sinds kort een uit gave. die onze aandacht verdient. Van de hand van de schrijfster Annie v a tl 't Veer is het Oudhollands kookboek verschenen. Een aantrekkelijke uitgave. waar-I mee de Utrechtse uitgeverij ..Het Spectrum" zijn 2000e pocketboek I van de persen liet rollen. Met veel zorg is het boekje sa mengesteld. Vele prenten van his-1 torische waarde verlevendigen de veel geletterde pagina's. Onze1 vrouwelijke gids is op zoek gegaan naar het verleden van de Oudhol landse keuken, de keuken van] Aagje, blinkend gepoetst en ge-1 schroM waarin recepten als ..ghecloven nonnen" tot stand kwa- j men. Appelepap De schrijfster neemt ons mee te rug tot in de zeventiende eeuw en [nog verder tot zelfs aan het ein- de van de Middeleeuwen. Het re-; sultaat is een nauwkeurig gedo-1 cumenteerd verhaal aan de hand' van oude kookboeken. Tevens een j boeiend en smakelijk verhaal: al lerlei eet- en kookgewoonten van onze voorouders passeren de revue. De inrichting van de keuken, de tafelgebruiken en -manieren. de: gerechten van appelepap tot grote1 feestbanketten toe. talloze anek dotes: huisgeneesmiddeltjes en I zelfs schoonheidsrecepten, komen 'aan de orde. Gemoderniseerd Hoewel de recepten al jaren oud zijn, zijn zij zo bewerkt dat zij ge schikt blijken om zo door de mo derne keukenprinses te worden gebruikt. Gerechten uit lang ver vlogen tijden zullen de meest ver- j rj wende gastronoom van heden ten Jn. 4 dage nog doen watertanden. Zij grote artikel in het mei. kunnen zelfs uw tong strelen als nummer van dit jaar, waarin we u dit kostelijk boekwerkje, dat u allerlei vertelden over de ko- een aanwinst voor onze boeken- «■%»/-. kast mag worden genoemd, aan- mfnde pMC-concerten (vUf in to- schaft en de spijzen eens bereidt, taal) die het Amsterdams Wij wensen u met Annie van 't Kunstraaand-Orkest onder Veer ..een smakelijk etenr |eidi Anton Kersjes De prijs van dit Prismaboekje is I PMC-'Concerten Amsterdams kunstmaand Orkest Dinsdag 29 november 1966 Amsterdams Kunstmaand- orkest onder leiding van Anton Kersjes. Solisten: Theo Olof. viool, Herman Krebbers, viool. Uitsluitend met roombo ter en amandelen bereid. IN DOOS IS5 In eindeloze rijen komen ze weer uit de AH-ovens: de fijne boterstaven, zo zijn ze in trek. En dat is eigenlijk vanzelfspre kend. Ze zijn van de zui verste grondstoffen be reid, uitsluitend met roomboter en amandelen, met zorg en kennis door de AH-bakkers gebakken. Ga er morgen ook één halenl Lekker bij de kof fie! JERINNERT U ZICH NOG ons 1.75. op de verhoudingen aan. Er zijn mensen die ze te vochtig ko ken en dan wordt het iets „soe- pigs". Een tè droge hutspot daar entegen is ook niet zo smakelijk. Als u heel klassiek, hutspot met klapstuk maakt, dan gaat u uit van een pond klap stuk, drie pond winterwor. telen, eenzelfde hoéveelheid heden naar-de grootte van uw gezin en deszelfs eetlust. U begint met het klapstuk op te zetten met de driekwart liter kokend water en laat het op een zacht vuurtje sud deren tot het letterlijk zo zacht als boter is, dat zal ongeveer een uur vragen. Dan voegt u er de geschilde en gesnipperde wortelen bij en ver- C"1 EEF UW schoolgaande tieners v eens een ander broodsmeersel, wanneer zij van iets pittigs hou den. Sardientjes uit blik ont doet u van graat en staart en u prakt ze fijn. Roer wat boter tot room en zorg voor wat gerapste Emmentaler kaas. Rasp een uitje. Door de geroerde boter gaan de kaas, de geprakte sardientjes, het geraspte uitje, een snuifje rode paprikapoeder, een paar druppels citroensap, zout naar smaak en de olie uit het blikje. Proef terwijl u de verschillende ingrediënten bij elkaar voegt en doe er naar uw eigen inzicht een beetje meer van het ene of van het andere bij. Het is een zeer appe tijtelijk en voedzaam smeerseltje. Breng het vooral niet te dun tus sen de broodjes aan en verpak ze ook weer apart in plastic boter hammenzakjes. van ook deze winter weer in het Con certgebouw te Amsterdam gaat geven? Het is nu bijna zover: op dins dag 29 november a.s. wordt de dirigeerstok gehewen voor het eerste concert, waarop muziek van Mozart, Bach en Saint Saëns, door vermaarde solisten als Theo Olof en Herman Krebbers vertolkt zal worden. Ongetwijfeld zullen er ook dit jaar weer tal rijke muziekliefhebbers zijn, die van dit jinieke aanbod van de Premie-van-de-Maand Club gebruik zullen willen maken om op een efficiënte manier zonder tijd rovend afhalen van kaartjes e.d. aan de gewenste concertkaartjes te komen. BEKENDE SOLISTEN Het Kunstmaand.Orkest, dat via de televisieconcerten een nog gro tere bekendheid kreeg, heeft ook voor het komend seizoen een veel belovend programma voor de con certserie in samenwerking met de Premie-van-de-Maand Club. Vijf concerten, waaraan solisten met wereldnaam hun medewerking verlenen en waarvan u zult kun nen genieten door heel simpelweg een concertabonnement te bestel len bij de PMC onder bestelnum mer C - 166. De clubprijs bedraagt slechts 13— voor alle vijf con. certen, te betalen in PMC-chèques. Volledigheidshalve publiceren wij hiernaast nogmaals de pro gramma's der vijf PMC-concerten in de komende maanden. aardappelen, driekwart literjvolgens na een kwartiertje de ge- water, zout naar behoefte, versge. schilde aardappelen (in stukjes ge malen witte peper, een pond ge-'sneden) en de gesnipperde uien snipperde uien en een half ons renzei. ENLIJK IS DIT natuurlijk ït helemaal waar. Want in i élke maand een wijnmaand, smaakt immers altijd even bij elke maaltijd en in elk 'ijde. De Kunst (jazeker, met )te K) is om de juiste wijn gerecht uit te zoeken. Voor e wijnliefhebbers, de kèn- s deze kunst uitgegroeid tot jrt sport. De ware wijnmin- s er immers steeds op uit luwe smaken te ontdekken, ms maar een nuance van verschillen en tóch, volgens eggen, een geheel eigen „bou- hebben. iehien bent u ook wel zo'n ithousiast. Dan heb ik hier iets voor u, een wijntje, mevrouw en meneer, waarvan u zult likke baarden en waarmee u grote eer zult inleggen bij alle vrienden en kennissen, die zich zo graag om uw dis scharen, speciaal vanwege de verukkelijke wijnen, die u hen immers altijd weet voor te zetten. Albert Heijn brengt name lijk een nieuwe wijn in zijn sortering of liever ge zegd: twee nieuwe wijnen. Namelijk de Cötes du Rhone Rouge 1965 en de Cötes du Rhöne Rosé 1965, beide van de Union des Grands Crus, Chateau neuf- du-Pape en voor een prijs van slechts 2,25, in clusief statiegeld. WAAR VANDAAN U wilt misschien graag weten, waar deze beide delicate wijnen vandaan komen? De Cótes du Rho de oevers van de rivier de Rhóne dus. strekken zich uit van Lyon tot Avignon over een lengte van ongeveer 200 km. Een afstand die begroeid is met ontelbaar vele wijngaarden, die beroemde wijnen voortbrengen, stoer en vol van smaak. Vooral de Rosé, donker van kleur en volkomen droog, is een bijzonder prettige wijn, die het uitstekend doet bij alle gerechten. plus het zout, de peper en de reu zel. Met elkaar laat u dit alles op zacht vuur gaar worden en droog koken. Mocht u het gerecht echter te droog vinden, voeg er dan heel voorzichtig nog wat water bij. Smaak verfijnd Als alles klaar is, neemt u het vlees eruit en roert de rest door elkaar. Mag ik u verklappen, dat ik er van het vuur nog een stukje boter doorroer? Dat geeft een zekere smaakverfijning aan de hutspot die de inwendige mens zo voortref felijk weet te verwarmen! Een vluggertje! pEDENK DAT u bij AH wijnzuurkool kant en klaar in blik kunt kopen. Warmen, er van het vuur een flink stuk roomboter door roeren, voor aardappel puree zorgen en dan zo'n heerlijke rookworst uit de speciale vacuum-verpak- king (volgens voorschrift op temperatuur gebracht) als bekroning van deze „snelle"- zuurkool-schotel opdienen. Wist u dat er in Japan zulke heerlijke perziken groeien? Het bewijs er van vindt u in de AH-winkels. AH, ver rast door de bijzondere kwaliteit, heeft een scheeps lading uit Japan laten komen. Het zijn mooie, witte halve perziken, geselecteerd uit een welgeslaagde oogst, aromatisch, sappig, fris van smaak alsof ze een half uur geleden geplukt zijn. Geniet er van. Maar bedenk: de voorraad is niet onuitputtelijk. Dus: neem er een paar blikken van in huis „Three Diamonds" blik 425 gram EEN BEKENDE COMBINATIE, maar mogelijk denkt u er niet aan en het is toch zo'n aangenaam gerecht. U laat het witlof in mooie, vaste struiken precies gaar koken en giet het af. Duchtig laten uitlekken. Persoonlijk kook ik het witlof des morgens als ik het 's avonds wil eten. Neem zoveel plakken ham als struiken witlof hebt en wikkel na het uitlekken ieder struikje in de ham die overigens iets dikker ge sneden behoort te zijn dan voor het broodbeleg. Leg de ingerolde witlof in een vuurvaste schotel en deponeer er hier en daar een klontje boter op. Maak prachtige, luchtig geklopte aardappelpuree, en dek er de wit lof mee. Zet de schotel in de oven en laat er een goudbruin korstje op ko men. Dit is een hartverwarmend etentje, dat zich bovendien heel gemakkelijk laat opwarmen als (wat niet te verwachten is) iets van over mocht blijven. RUIM TWEE ONS SUIKER roert u met twee eierdooiers tot u een schuimige massa hebt verkregen. Maal een ons gepelde walnoten in het amandelmolen tje en roer ze door de schuimige ei-suiker-massa. Van tevoren hebt u 210 gram geschilde aardappe- 1 e n gekookt door de pureezeef ge draaid en af laten koelen. En i: hebt 35 gram bloem nodig plus een snuifje bakpoeder en de geraspte schil van een c i t r o e Een pakje vanillesuiki komt er ook aan te pas. Plus een beboterde vorm. Roer de koude aardappelen door de schuimige massa en voeg er alle andere ingrediënten bij. Zorg dat alles goed vermengd wordt er als laatste roert u er de zeer stijf geklopte eiwitten door. Met deze massa vult u de be boterde vorm. In een matig warme oven bakt u de taart tot ze goud bruin is. Af laten koelen en be spuiten met slagroom of door mid den snijden en vullen met jam. Probetfrt u het maar eens, het was bij ons altijd favoriet Theo Olof Anton Kersjes W. A. Symfonie KV 328, Mozart. Concert voor twee violen en orkest, J. S. Bach. Symfonie nr. 3 (met orgel) Saint Saens. Zaterdag 7 januari 1967 Amsterdams Kunstmaand- orkest onder leiding van Eugène Swetlanow. Solist: Nicolai Petrov, piano Ouverture-Fantasie Romeo en Julia, P. 1. Tsjaikofsky. Ie Pianoconcert, I. Tsjaikofsky. Symfonie nr. 5 of 6, P. i. Tsjaikofsky. Zaterdag 21 januari 1967 Amsterdams Kunstmaand- orkest onder leiding van Anton Kersjes. Soliste: Davidovitch, piano. 3e Symfonie, F. Schubert. Concert voor piano en or kest Es gr. t., F. Liszt. Vuurvogel, I. Strawinsky. Ouverture Wilhelm Teil, G. Rossini. Vrijdag 10 maart 1967 Amsterdams Kunstmaand- orkest onder leiding van Anton Kersjes. Solist: Jean* Decroos, cello. Suite nr. 4 D gr. t., J. S. Bach. Concert voor cello en or gel, C. Saint Saëns. Symfonie nr. 5, L. v. Beet hoven. Zaterdag 22 april 1967 Amsterdams Kunstmaand- orkest onder leiding van Anton Kersjes. Soliste: Montserrat Cabaljé, sopraan Ouverture Mignon, A. Thomas. Aria de „Giulio Cesare' (V'adoro pupille), F. Handel. Aria de „Anna Bolena" (Piangete voi? al dolce guidami), G. Donizetti. Balletmuziek Coppélia L. Delibes. Balletmuziek Lac de Cygne. P. 1. Tsjaikofsky. Escena y aria final de „Ro berto Devereux" (E sar a in questi orribili momenti Viui ingrato a lei), G. Donizetti. E scena y aria final de „II Pirata" (Oh! sio potessi col sormo d'innocenza), V. Bellini. R ZIJN VAN DIE ONTBIJ- 1 TERS die wekenlang 's mor ns niets anders op brood illen dan hagelslag of honing, naar dan ineens leggen ze een olie voorkeur aan den dag oor kaas of iets anders hartig,?. !oed. de zoetigheid verdwijnt de provisiekast en moeder plichtsgetrouw iets pittigers op de ontbijttafel. Ten slotte is allang blij als man en kroost iet met een lege maag de deur ^trennen. Op een dag komt Khter onvermijdelijk weer de raag: „Zeg, hadden we niét -'gens nog een potje honing?" Moeder duikt onder in de keu- inkast en. ja, maar de ho ning blijkt totaal versuikerd te zijn. Niet meer te eten Weggooien dan maar? Nee, dames. mevrouw eurkens - Slingerland it St. Philipsland heeft prachtoplossing gevonden dit probleempje op de vroege morgen. In de tijd dat e de eieren kookt zet ze gauw log een pannetje water op het as. Als het water goed warm I, draait ze de kraan op de laagste stand en zet ze het potje koning, „au bain-marie" zoals lat heet, erin. In een ommezien s de honing weer voor weken a weken mooi vloeibaar. BETER EEN VOL EL... Weet u dat u eieren waar- van de schaal is beschadigd, toch gewoon kunt koken als u elk ei apart in aluminiumfolie wikkelt? Vanzelfsprekend moet het folie .strak om "net ei worden aangebracht. U kunt dan de eieren gewoon meekoken zon der dat zij kunnen uitlopen. Wanneer de eieren niet bescha digd zijn, maar u uit ervaring weet dat de schaal zo dun is dat ze zodra ze in het water worden gelegd zeker zullen barsten, zoudt u uit voorzorg alle eieren van zo'n aluminium jasje kun nen voorzien. Beter een vol ei dan een lege dop. GEHEIMSCHRIFT "T'LSJE FRIS UIT ZAANDAM die vorige maand negen jaar is geworden, schreef me een gezellige brief met enkele tips voor een verjaardagsfeest. „De uitnodigingen voor m'n verjaardag had ik in „geheim schrift" rondgestuurd. Hoe dat geheimschrift is? Nou ge woon, je perst een citroen uit. Dan doop je een schone kroontjespen eentje die nog nooit eerder is gebruikt in het sap en je schrijft er mee op wit papier. Als het sap is opgedroogd, kun je zo niet lezen wat er staat. Met gewone inkt schreef ik, onder aan de brief: „Als je wilt weten wat hier staat, strijk dan met je moeders strijkbout over het papier en de letters komen te voorschijn." Enig hè? M'n vriendinne tjes en ik schrijven elkaar nu aldoor in geheimschrift. Ik had ook nog iets heel lekkers bedacht voor ijsblokjes. Je kan ze natuurlijk maken van limonade, maar ik maakte ze met marsh mallows, u weet wel die zachte suikerbolletjes die m'n moeder ook wel in de koffie doet. Ik deed in ieder vakje van het ijslaatje een marsh mallow met water en liet die bevriezen. Heer lijk in de limonade, als het ijs gesmolten is blijft er nog een lekker snoepje over." Bedankt voor je tips. Elsje. Dag, lekkerbek! VERF „WASSEN" TOEN IK LAATST de keuken aan het witten was, zo schrijft mevr. Does uit Schiedam, besloot m'n zoon van twee-en-een-half z'n han^ den in het emmertje witsel te wassen. Nu was het geen ge wone witkalk maar een sub stantie waar ook verf doorheen- gemengd zat. Toen ik dan ook probeerde zijn handen schoon te maken, was het eindresul taat dat ook £e mijne onder het witsel zaten, maar schoon wer den we niet. Ik vond het een beetje grieze lig zijn vingertjes met terpen tine te behandelen, want zo'n jong velletje is joch nog veel te teer voor zo'n scherp middel. Gelukkig wist m'n buurvrouw raad. Gewoon een beetje slaolie of margarine op de handjes en even laten inwerken. Met een lapje vloog het eraf. OP DE BAND Mevrouw van tol te Utrecht heeft een prach tige manier uitgevonden om van het eeuwige „verhaaltje vertel len voor het slapen" af te ko men. „Ik begon zo moe te wor den van het iedere avond op- nieuw vertellen over Assepoes ter en het glazen muiltje aan m'n drie peuters dat m'n man en ik ten slotte besloten al hun favoriete verhaaltjes op de band op te nemen. De kinderen horen nu onze stemmen en ze zijn er volkomen verrukt over die uit de bandrecorder te horen ko men. Mammie vertelt een ver haaltje en pappie vertelt er nog een Verleden week hebben we elk van de kinderen zelf zijn eigen lievelingsverhaaltje laten vertellen in zijn eigen woorden. Je staat er van ver steld hoe graag ze hun eigen stem horen vlak voor ze gaan slapen". Een geweldig idee voor die vaders en moeders die zelf 's avonds als het kinderbedtijd is, „bekaf' zijn en dan niet meer de energie bezitten fris en vro lijk steeds weer hetzelfde ver haaltje te vertellen. CONTROLE-IDEE ■nEN ANDERE drukbezette huismoeder schreef me welk systeem ze heeft bedacht om te controleren of alle kinderen 's morgens hun tanden poetsen. „Als ik 's morgens vroeg m'n eigen tanden poets, druk ik meteen op de borstels van alle kinderen ik heb er zes een reepje tandpasta. Al m'n kinderen hebben een tandenborstel in een andere kleur. Onderling letten ze wel op dat niet eentje stiekum de borstel afspoelt zonder te poetsen. Ik hoef nu alleen maar voor ze naar school gaan te kijken wie er ver geten heeft te poetsen en het spaart enorm aan tand pasta! (Mevrouw Vrolijk in Den Ham.) Schoenen poetsen EEN ANDER poetsprobleem is het schoenenpoetsen. Peter van» der Molen uit Driebergen vertelde me dat hij als taak heeft alle schoenen in huis te poetsen we moeten gewoon allemaal iets doen om ons zakgeld te ver dienen. Als „ervaren" schoe nenpoetser geeft hij de tip bij het poetsen een plastic zak over de hand te schuiven. Zo kun je de schoen goed vasthouden en het voorkomt smeervlekken die je haast niet van je handen krijgt. Suède schoenen poetst hij met een oude nylonkous van zijn moeder. Het is geweldig, schrijft hij, hoe mooi ze ervan worden. Trouwens ook suéde jasjes en tassen worden heel mooi als je ze met nylon opwrijft. Dank je Peter, jij verdient je zakgeld met ere. Weer als nieuw ESTE CISKA, Ik heb een goed middel om een blik opener weer brandschoon te krijgen", schrijft mevrouw Van Amerongen uit Be ver w ij k. „Je kan hem na tuurlijk afborstelen tijdens de afwas, maar echt fijn schoon krijg je hem pas als je hem een nachtje laat overstaan in een mengsel van heet water en ammonia. De volgende morgen spoel ik de opener goed af, waarna ik hem invet met plant aardige olie. Echt, hij is dan weer als nieuw en het openen van blikken gaat moeiteloos. Als een blikopener niet goed meer werkt, is hij in negen van de tien gevallen gewoon vuil en waarom een nieuwe kopen als hij alleen maar schoongemaakt hoeft te worden? Aanrecht in de olie PLANTAARDIGE OLIE is ook heel geschikt om een stalen aanrecht mee op te wrijven. M e v r ouw Kroon uit Nunspeet ontdekle dit nadat ze maandenlang tegeh een vlek kerig aanrecht had aangekeken. „Ik was eerst zo trots ge weest op m'n mooie aanrecht, maar die watervlekken bedier ven alle plezier. Tot ik op een keer enkele druppels olie, die ik gemorst had. had weggewreven. Het bleek dat op die plaats de watervlekken niet terugkwa men. Nu doe ik eens in de week het hele aanrecht met olie." Dank u wel mevrouw Kroon, ik denk dat heel wat huisvrou wen nu meteen uw voorbeeld gaan vólgen TIJDC0NTR0LE ÊVROÜW VIS uit Alk- maar die vaak interlokaal belt met haar dochter in Ede, kreeg van haar man een ouder- wetse zandloper zoals je die ge- bruikt voor het koken van eieren. Hij loopt precies vijf mi nuten, de tijd die ze gesteld heeft om met haar dochter te bellen. En geen ruzie meer met manlief over de hoge telefoon rekening. GEURVRIJ TEN SLOTTE nog een klein tipje. Om geurtjes uit plastic dozen te krijgen, hoeft u ze alleen maar te vullen met water en een nachtje in het diepvries vak van uw koelkast te plaat sen Verwijder het ijs en de geurtjes zijn er meteen uit. ZO, DAT WAS HET dan weer voor vandaag. U weet h«l, ik vind het altijd heel fijn om reacties en brieven met tips van u te mogen ontvangen. Hebt u een nuttige wenk teel hem dan io snel moge lijk weten. U kunt mij altijd berei ken op het volgende adres: Ciska Verheul, redactie Allerhande, rubriek Allerhandigheidjes, Harstenhoekweg 189, Scheveningen.

Allerhande | 1966 | | pagina 5