OVER TWINTIG JAAR HEEFT AMERIKAANSE HUISVROUW HET NOG GEMAKKELIJKER HET MAG ER ZIJN! Ch albert heijn DE HOLLAND-AMERIKA LIJN: AL 93 JAAR DE SCHAKEL TUSSEN EUROPA-AMERIKA Chelten House Dressings Koop' en Woongewoonten Veranderen Drastisch in Amerika 6? V 1! DE Ooit van. Californische wijn gehoord? 50.000 pakken Superzachte Babyluiers 1 918 jwj-a «SSSTiS... CROWNS BARBECUE SAUCE USA bij 2?5 HEINZ RELISHES f rEMBER 1966 ALLERHANDE HET AMERIKAANSE ONTBIJT INGEZIEN iedere recht- burger of bur- lÜ-tes. mits verstandig van J^leg, de goede dag begint een ontbijt, wil ik u iets •Ilen over het Ameri- ise ontbijt. In andere landen jan het Franse is be- dat wij het maar niets n: zo'n kom met melk- ie of een potje thee met croissant of een stukje ibrood met een pieterig duitje b ter en hoogstens t jam of marmelade, 'oor het Engelse tonen iets meer goedkeuring, oewel wij het te veel en bewerkelijk achten. de Belgen hebben veel waardering voor de .pistolekens' met iets 19 en de Duitse ..fris- ie Semmel" met veel boter jam of honing willen we wel tot ons nemen. Altijd warm De Amerikanen ont- yten weer op een gans lere manier. r prijken hoe dan ook één (en soms wel ér) warme gerechten, die als de hoofdschotel be- lonwd worden, op de ont- ttafel. iedere rechtgeaarde nerikaan begint met een uchtesap, liefst fls- I koeld. Dat kan zijn: sinaasappel- tel dan niet vermengd een tikkeltje citroen- grape-fruit-sap, druive- n p, appelsap of iets van en aard. Soms wisselt de iofouw des huizes dit af met bordje vruchte- mpóte. Klassiek is voor het war- pikante gerecht: de knap- gebakken bacon, al niet met eieren 0f de rme worstjes. Pannekoeken Daarnaast zijn de be- infemde Amerikaanse n- cakes" noodza- lijk. „Aunt J e mi ra a" eft gezorgd voor de eest perfecte bloem om ze kleine, dikke panne- ekjes die toch zo luchtig n, te kunnen bakken, eestal eet men er Maple- rup bij, met botertjes ge- mbineerd. Maar dat nog lang niet alles. Amerika kent tal van z.g. rial s", produkten van taan die heel smakelijk en !ht verteerbaar zijn; u kent ook wel een paar van: rn-flakes, Rice- i s p i e s, en nog vele dere. Ze behoeven niet gekookt worden maar ze worden melk. suiker en vruch- gecombineerd en dan bijzondere waardering .noten. „Muffins" We zijn echter nog steeds aan het einde van alle •lijkheden. want in het Amerikaanse gezin niet men aan het ontbijt van: wafels. En van uffins". Dat zijn klei- eigen gebakken broodjes in enorme variaties op (el gebracht worden als: sbessen-muffins, gelei- luffins, rozijnen-, noten- of idel-muffins, muffins met irnemelk en met sinaas- ppelsap en geraspte sinaas- ilschil, met ananas, ap en wat u verder nog r bedenken kunt. Denk nu niet dat de Ame- se huisvrouw halver- de nacht opstaat om ïuffins, wafelen of bijzon- andere broodsoorten oor het lieve huisgezin te aan bakken. Deegjes liggen ant-en-klaar in de diep- riezer en in de vol-auto- latische ovens gebeurt al- 5 zonder toezicht; het is een kwestie van tech- ïsch instellen en de resul- ten zijn verbluffend. Als u bedenkt dat alles nog eens afgewisseld kan worden met omeletten, roer eieren, gekookte eieren, ha- vermoutkoekjes of gewone havermout: dat de pan cakes" ook van boekweit- meel worden gemaakt, dan kunt u zich wel voorstellen dat het Amerikaanse ont bijt er zijn mag. Het wordt verder nog begeleid door gloeiende koffie, thee en chocolade, zodat iedereen zijn hart kan ophalen. Recept Muffins 13A cup gezeefde bloem (zie voor verklaring voor een inhoud van een cup etc. pag.5); 2theelepel tje bakpoeder; 2 eetlepels suiker: 3,i theelepel zout; 1 losgeklopt ei: 3A cup melk: Vt cup boter of iets dergelijks. Nu maakt u de muffins als volgt: U zeeft de bloem, het bakpoeder, de suiker en het zout tezamen in een be slagkom en maakt er een kuiltje in. Klop het ei met de melk goed los. Smelt de boter, laat ze even afkoe len en roer ze daarna in tempo door het melk-ei- mengsel. Deze combinatie giet u in één keer bij de bloem en roert heel vlug tot alle bloem vochtig is geworden. Vul beboterde kleine vormen voor 2/3 met het muffin deeg en bak ze in een gloei ende oven (400°) in 25 mi nuten gaar en bruin. De aan gegeven hoeveelheden zijn voldoende voor een dozijn muffins. Dit is gewoon een basis recept, het kan op velerlei wijzen gevarieerd worden. Overigens: muffins smaken ook voortreffelijk bij de middagthee. U snijdt ze dan overlangs open en besmeert ze rijkelijk met uw gelief de jamsoort of met marme lade! N.B. Maple-Syrup is lang niet overal verkrijgbaar, maar uw „pancakes" smaken heel goed niet de eigen stroop of met suiker of met vruchten. TN 1957 wees een onderzoek in 1 Chicago uit, dat de vrouwen daar gemiddeld in drie winkels hun inkopen deden. In 1964 bleek dat ze in doorsnee zeven winkels bezochten. Dit jaar is dit aantal nog toegenomen. Waarom? Hoe langer hoe meer blijkt, dat de za ken met parkeergelegenheid klan ten trekken. Bepaalde van ouds her gewende aankopen bij de winkelier-om-de-hoek worden dan nog wel gedaan, maar de koopge woontes worden hoe langer hoe minder „gewoonten". F.n de waren huizen varen er wel bij. Zelfs als ze artikelen verkopen, die iets duurder zijn dan bij de winke- lier-op-de-hoek, worden die om de gemakkelijkheid en passant ge kocht. De supermarkets beginnen hoe langer hoe meer ook „non-food"-produkten te verkopen, vooral huishoudelijke artikelen, EEN niet Papieren kleding AMERICAN HOME INKOPEN DOEN in de supermarket wordt hoe langer hoe meer beïnvloed door de parkeernogelijkheden. In Fairfax (Virginia) is een soort drive - in supermarket: er zijn getn etalageruiten en men kan met de auto tot voor de pui komen. textiel, speelgoed, matten en kle den. Reeds tot een totaal van 2.8 miljard dollar. Heimwee-winkel Op Manhattan in New York is verleden jaar een „Heimwee-win kel" geopend, waar alleen maar „oudheden" worden verkocht: ou de tijdschriften, oude stukjes film, oude gravures, oude foto's e.d. Bevroren cake is verser dan vers beweert de „Kitchens of Sara Lee Inc." De cakes, die de firma verkoopt worden gebakken, snel bevroren en dan 'wekenlang be waard. Als ze voor het gebruik worden ontdooid, zijn ze lekkerder dan verse, aldus deze firma. Of het waar is weten we niet, maar de omzet is in twaalf jaar opgelo pen van 4 tot 53 miljoen dollar! Er bestaan superautomaten, waarbij men maar op een knopje hoeft te drukken om er een van de 130 artikelen uit te halen, die erin staan uitgestald: van transis tors tot juwelen toe. Zelfs het HUISVROUW behoeft haar baby Ie dragen: het supermarktkarretje I dient tevens als kinderwagen. Hoe langer j hoe meer verkopen Amerikaanse super* I markten ook zogenaamd „non-food" (geen voedsel) artikelen: huishoudelijke voorwerpen, boeken, enz. juiste wisselgeld krijgt men erbij terug. Dat er shorts en sporthemden bij duizenden per automaat wor den verkocht, is al lang niets bij zonders meer, maar sinds eind ver leden jaar kan men nu ook een compleet herencostuum plus hoed via de automaat kopen. Op een projectiescherm verschijnen de di verse modellen, men stelt de auto maat in op model en maat die men wenst en na betaling komt er een grote koker van karton te voorschijn, waaruit men meteen zijn costuum kan aantrekken. Pruik bij auto Anaheim in Californië is Ameri- ka's snelst groeiende stad. Daar ad- zegt: tegen 1985 zal de we tenschap volledig de dage lijkse taak van de huis vrouw hebben overgeno men. Er zal papieren kle ding zijn en dus geen was. er zal wegwerp-plastic zijn op tafel en dus geen afwas. Alle niet papieren kleren, zullen kreukvrij zijn en dus geen gestrijk meer. Ze zul len in ultrasonische kleer kasten hangen, waardoor borstelen of stomen overbo dig worden». Elektronische stoffers zijn nu al een feit. Verdere toekomstmuziek? Men verwacht binnen tien jaar een grote omzet in elek trisch verwarmde vloerkle den en in behang, dat mid dels een ingebouwd toestel letje automatisch wordt schoongehouden. Lichtgeven de wanden zullen niets bij zonders meer zijn, evenmin als koelkasten in de stijl van het meubilair. verteerden onlangs enkele autohan delaren een model, met daarbij de tekst: „Gratis een blonde bij deze convertible". De bedoeling was dat men gratis een blonde pruik ter waarde van ƒ750 voor echtgenote of verloofde kreeg, als men een nieuwe auto kocht. Kopen is één. Gebruiken twee. De Amerikanen betalen per jaar 5 miljard dollar om hun 800 miljoen huishoudelijke apparaten, hun rond 50 miljoen tv-toestellen en hun 20 miljoen gemotoriseerde grasmaaimachines weer aan het lo pen te krijgen. En dat, terwijl ze al zoveel zelf knutselen. Van grasrpaaimachines gesproken: de leiding van het Amerikaanse vei ligheidsinstituut kan u vertellen, dat er geen roekelozer grasmaaiers ter wereld bestaan dan de Ameri kanen. In 1965 verloren ruim 53.000 mensen een teen en bijna 19.000 een vinger, doordat ze met de maaimessen zo zorgeloos omsprongen. „Schurk!" In New York, waar onnoem lijke hoeveelheden automaten staan, is er sinds kort één bijge komen, die werkelijk iets bijzon ders is. Gooit men er vals geld in of poogt men met een truc aan een dubbele portui te komen door een laadje net niet-heie maal dicht te schuiven, dan komt er een alarmsirene in w?r -1 king. Miar daarna komt Het mooiste: uit een geluidsband pro-j duceert ie automaat de krachti ge schreeuw: „Schurk! Als eer vrouw in Amerika haar man vertelt, dat ze binnenkort een japonnetje wil gaan kopen, dan is de kans, dat dit werkelijk zal ge beuren maar één op acht, zo heeft een recente enquête uitgewezen. De echte en werkelijke bedoeling om iets te gaan kopen wordt in het rapport over de enquête „top-of-the-mind-readiness-to-buy" genoemd. Slechts 26 pet. van haar winkelaankopen doet de Ameri kaanse uit een „top-of-the-mind- readiness-to-buy". De rest van haar winkel-inkopen wel, daar heeft ze een week voor de aankoop nog niet eens over nagedacht. Er zijn naast electrische dekens 1 nu ook warmwaterdekens op de Amerikaanse markt verschenen. Door de deken heen loopt een heel net van plastic kanaaltjes, waarin het water electrisch verwarmd cir culeert. Men kan ze in de wasma chine zelf wassen. Eens in de drie maanden moet de watervoorraad in de deken wel worden bijgevuld, Eet maar mee op! Wat men tegenwoordig met graanprodukten doet is in een boek niet samen te vatten. Een der nieuwste ontwikkelingen op dit ge bied is de eetbare verpakking, die: plastics of folie kan vervangen. Zo j vreemd is dit niet. want kastdeur-1 tjes en bagagenetten in diverse I ruimtevaartuigen bestaan al sinds enige tijd uit een keihard materi-( aal van bananen, maïs. melkpoe- i der, vitaminen en meel. Het is zeer vitaminerijk en smaakt uitste kend. De astronauten hebben al heel wat kastdeurtjes opgeknab beld en beweren, dat het lekker is. Éénmalig De mini-verpakking is de laatste maanden grote mode Minia tuur-jampotjes voor eén persoon bestonden al sinds jaren. Maar er is thans een rage in verpakte zeep voor één keer, tandpasta in mi ni-tubes, verpakkingen met éen bqnbon en één glas gin, Als het maar klein is. Zo is er een mi nuscuul schoenborsteltje voor één keer (met schoensmeer 1 en het wachten is nog op de wasmachine J voor één keertje... In 1970 zullen onder de 86 mil joen arbeiders met hoofd en hand, die Amerika dan zal tellen. 30 mil joen vrouwen zijn. Omstreeks 1980. verwacht men. zal 60 pet. van alle huismoeders tussen de 35 en 45 buitenshuis werken. De laatste ontwikkelingen in dit opzicht zien er echter niet zo fraai uit. He! verschil in loon tussen mannen en vrouwen begint steeds groter te worden ten voordele van de man nen. Volgens sommige sociologen is Amerika bezig met kracht te bouwen aan een generatie van „on gelukkige vrouwen". USA bij AH Met Frankrijk en Duitsland zo vlak in de buurt zijn Califor nische wijnen bij ons vrij onbe kend gebleven. Maar zij horen bij Amerika, dus ook in de USA- week bij Albert Heijn. Uw kans om er eens kennis mee te maken. Het zal een verrassende kennis making worden Napa Sonoma Mendocino Premium White Table Wine - een zonnige, witte wijn, af komstig van druiven uil de be roemde Napa Valley en de Sonoma-Mcndocino-strcck, ge legen ten noorden van San Francisco (Californië) per fles Mountain Counties California Red Wine, United Vinters - de grootste groep wijnverbouvversinNoord-Ameri- ka. brengt deze voortreffelijke rode wijn, genoemd naar de ..North Coast Counties'dc belangrijke cn bekende Cali fornische wijnstreek rondom San Francisco Bay. ^75 per fles OP EEN LOPENDE BAND komen hier metalen bakjet naar buiten gerold, waarin de aankopen van de klant bij elkaar zijn gedeponeerd- Zo behoeft men de bood schappen niet door de winkel naar de auto te dragen, maar worden ze tot voor de (auto) deur gebracht. SEDERT COLUMBUS In 1492 Amerika ontdekte, heeft dit werelddeel door de eeuwen heen sterk tot de verbeelding van de Europeanen gesproken. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat in de negentiende eeuw een grote trek van Europeanen naar dit veelbelo vende land ontstond, hetgeen na tuurlijk vervoersproblemen met zich meebracht. Twee Rotterdamse kooplieden, te weten de heren Plate en Reuchlin. zagen hier wel brood in en zij richtten in 1871 iie ven nootschap „Plate, Reuchlin Co." op, die door middel van een twee tal schepen de „Rotterdam" cn de „Maas" de oude met de nieuwe wereld verbond. Beide koop lieden konden niet vermoeden dat zij hiermede de basis legden voor een omvangrijk bedrijf: de (N)e- derlandsch- A) merikaanse S) toom vaart- (M) aatschappi j „Holland- Amerika Lijn". 25 schepen Deze maatschappij spreekt nu niet minder dan 93 jaar haar woordje mee in het transatlan- tische passagiers- en vrachtver. voer en zij heeft zich op dit ge bied een uitstekende naam verwor- we en moderne ontwikkeling door. Holland-Amerika Lijn in deze klei ne honderd jaar met Amerika on derhoudt heeft ertoe geleid, dat de maatschappij, en mét haar zeer ve le Europeanen, nauwe banden met het Amerikaanse continent hebben aangeknoopt. De vloot van de Holland-Ameri ka Lijn telt thans 25 schepen, waaronder zes passagiersschepen, acht vrachtschepen met passa giersaccommodatie en elf schepen die alleen voor de vrachtvaart zijn bestemd. Vermeldenswaard is, dat het s.s. „Rotterdam" zowel het vlaggeschip is van -de maatschap pij als van de Nederlandse koop vaardijvloot. De Holland-Amerika Lijn onder houdt diensten op New York en andere havens aan de Ameri kaanse Oostkust, Canada, de U.S. Golfhavens, Florida en Mexico en bovendien onderhoudt ziij via het Panamakanaal diensten op de Westkust van Noord- en Cen- traal-Amerika. Containerschip Het transatlantische vrachtver voer maakt thans een geheel nieu- containers te gebruiken, hetgeen bij het laden en lossen van de schepen grote voordelen biedt. Ook de Holland-Amerika Lijn is hierin sterk geïnteresseerd en heeft momenteel een speciaal con tainerschip in bestelling dat de naam „Atlantic Star" zal krijgen. Tot slot nog iets over het uitge breide cruiseprogramma dat de Holland-Amerika Lijn naast haar regelmatige passagiers- en vracht diensten jaarlijks biedt. Deze mag nifieke vakantiereizen worden in het najaar en 's winters door de „Rotterdam", de „Nieuw Amster dam" en de „Statendam" van New York uit ondernomen. De be kendste is wel de wereldcruise, die in 1967 voor het zevende achtereen volgende jaar door de „Rotter dam" zal worden gemaakt. Korte cruises Verder worden ïn de zomer maanden ook een aantal korte cruises van Nederland uit geor ganiseerd met Rotterdam als be gin- en eindpunt. Deze nieuwe vorm van recreatie een heer lijke zeereis aan boord van een drijvend hotel, afgewisseld met landuitstapjes in een reeks aan trekkelijke havens heeft in de afgelopen jaren een grote vlucht genomen. Exclusief tij AH Wij kochten van een van de grootste Amerikaanse fabri kanten tegen Amerikaanse SupcrMartprijs: Uw baby zal kraaien, zo heerlijk „fluwelig" zijn deze hypermoderne papieren luiers met non-woven-omslag (een vliesdunne superzachte textiel laag) Normale prijs per pak 17s Nu, omdat de fabrikanten- naam er niet op staat: J-t pak im. Zolang de voorraad strekt) ven. Het intensieve contact dat de Steeds meer gaat men ertoe over »-«««*«* iiniiuH «ia tm iiitiRiömumuisi HET VLAGGESCHIP van de Holland-Amerika Lijn; de „Rotterdam" in New York Een saus met pit! (Ingrediënten: azijn, mosterdzaad, toma tenpuree, sojasaus en sojameel, zout, vleesextract, tamarinde, ansjovis, ui, knoflook, suiker en allerlei aromatische kruiden en specerijen) Pot 510 gram 98 Crown's Barbecue Sauce is'een heerlijk pittige saus met tal van gebruiksmogelijkheden: voortreffelijk bij alle doorbakken vleessoorten, in de jus, bij vlees fondue, maar ook als een type ketchup bij spaghetti, macaroni en rijst. cn albert heijn Kant-en-klare sauzen, om hun fijne, pikante veredelende smaak zo populair in de Ver. Staten. Chelten House Dressings kan men in bijna iedere Amerikaanse keuken aantreffen. Een slaschoteltje even pikant maken? Een vlees gerecht wat meer „pit" geven Heeft een visschotel wat meer „flavor" nodig? De Amerikaan heeft er zijn Chelten House Dressing voor. Kant en klaar voor gebruik gereed. Albert Heijn prijst zich. gelukkig u met deze Amerikaanse specialiteiten in kennis te kunnen brengen. Baked ham glacé Om een echte Amerikaanse ham te kunnen bereiden. Pikante geleiachtige saus, waarin o.a. sinaasappel, kersen en allerlei kruiden zijn verwerkt. Ook zeer geschikt om de smaak van varkensvlees extra te verleven digen. /l95 Flacon 0.413 Itr Raisin Sauce Nog een hamsaus .American style", speciaal om over plakjes ham te doen. Ook bijzonder lek ker over varkensvlees in al zijn soorten en gevogelte. Dc samen stelling o.a. rozijnen, 'ananas, vruchtenessence en een keur van kruiden. 09S Flacon 0.413 Itr j Z.J French Garlic Dressing Een door en door Franse saus, die een slaschotel extra lekketf maakt. Er zit eén heel lichtó knofiooksmaak aan. Flacon 0.236 Itr French Red Roquefort Dressing Een rijke, rode Franse sans, boordevol Roquefort kaas en extra op smaak gebracht met allerlei kruiderijen. Voortref felijk op gemengde salades. Italian Dressing Puur Italiaans. Zie maar naar de ingrediënten: OA citroensap, olijfolie, een vleug je knoflook, uien, specerijen. Heerlijk over een zachtge- kookt eitje of b.v. over een Russian Dressing Een gemengde saus van mayo naise augurkenmixture, chili- saus, citroensap en kruiden. Voor hartige snacks (crackers 'en toast) en slaatjes a la Russc. Flacon 0.236 Itr. Thousand Island Dressing Een wel zeer geliefde saus' bij de Amerikanen, veel voorge schreven in de Amerikaanse kookboeken. Brengt variatie in hartige snacks cn slaatjes. Flacon 0.236 Itr 295 Tartar Sauce Accentueert nog eens extra de fijne smaak van-visgerech ten, b.v. een garnalenschotei, crabmcat, mosselen, gebakken vis. Al bekend in de Hollandse keuken. Flacon 0.236 Itr- 295 SeafoodCocktaüSauce Een saus, die gecombineerd met vis, zijn uitstekende kwaliteiten het beste kan tonen, zoals in garnalen-, krab-, en kreeften salades en -cocktails. 'Flacon 0.236 Itr Garlic Spread De pikante spread, b.v. heerlijk op warme toast of stokbrood. Smeren als boter, wat geraspt© kaas erover, smullen maar! Flacon 0.118 Itr 240 Hotdog Relish Pikante, zoetzure relish (lijkt op piecalilly) voor de echte Amerikaanse hotdogs. Pot 295 Hamburger Relish Ook deze relish doet denken aan piecalilly. Hiermee maakt u de originele Hamburgers Waar. 195 Pot JL- Brasswell's Pepper Relish Pikante relish voor snacks en hartige hapjes, enz. /y 55 Pot

Allerhande | 1966 | | pagina 8