Afdeling grootverbruik groeit DRINK EENS EEN SHAKE 1? Jan Borkus Veranderde levensgewoonten stellen nieuwe eisen Luncheon Heat Gold Jam OVERAL RONDNEUZEN ALLERHANDE NIEUWTJES MINI-MEISJES Varende grootverbruiker y AangenaamBrains!" TnwrWlBiH ÖVÖMALÏIKE OVOMALXIffE Buk i 09 ^Een bijzondere jam!^ J20 Hoorspelacteur van het eerste uur HE T uinhond, paard EEN FIJN VEST EET MEEft BLOEMEN* r 2 ALLERHANDE A AUGUSTUS J 'THUISBEZORGD EN TOCH GOEDKOPER. Het lijkt een tegen- stelling, maar bjj de AH-afdeling „grootverbruikers" weet men niet beter of het één ligt in het ander besloten. Anderen ondervinden het: de ziekenhuizen, bejaardencentra, pensions of vakantiecentra. Zij zijn de grootverbruikers, die onmogelijk met het boodschappenmandje in de SuperMart kunnen komen voor een ons van het één en een half pond van het ander, maar rechtstreeks „Zaandam" bellen voor bestellingen van tientallen kilo's. En Zaandam levert, met zijn auto's door het gehele land, in speciale grote verpakkingen. EN DE KLANT Natuurlijk maakt de kok liever ineens een negen-kilo-doos macaroni open dan 36 pakjes van een half pond. Dat is één. Natuurlijk heeft de pensionhou der liever eens in de week die ene auto voor de deur, die vrijwel alle voorraden komt brengen dan steeds weer een andere auto van een andere leverancier. Dat Is twee. De derde factor is zeker niet te onderschatten: door de uitgebreide relatiekring worden de AH-verte- genwoordigers bij hun klantenbe- zoek ontvangen als adviseurs: zij weten hoe andere instellingen hun problemen oplossen. „Bruggetjes slaan" noemt de heer J. P i e t e r s. hoofd van de afdeling „grootver bruikers". die bemiddeling bij er varingsuitwisseling tussen zijn klanten. Bij hem komen dan ook de vra gen: „Wat mag een Turk eten tij dens de Mohammedaanse Vasten?" En: „Moet onze inrichting een kunstkoe gebruiken?" De heer Pie- ters: „Met die kunstkoe, (een appa raat dat melk maakt voor de helft van de normale prijs) zijn al heel veel van onze klanten erg tevre den." In de wereld van grootgebruikers waar bij de bedrijfsvoering een zwaar accent ligt op kostenbespa rende werkwijzen, zet hoe langer hoe meer het streven naar schaal vergroting door. Grotere bejaar dencentra, grotere ziekenhuizen en grotere kindertehuizen. De kosten worden erdoor gedrukt. Maar te gelijkertijd vraagt deze ontwikke ling ook grotere inkopen, grotere voorraden. Aan deze ontwikkeling is de afdeling grootverbruikers tegemoetgekomen: de leveranties geschieden in grotere hoeveelheden in grotere verpakkingen. Overigens ziet de heer Pieters voor de toe komst ook een tendens naar grote re verpakkingen in de winkels: het toenemende verbruik van vele arti kelen en de gewoonte slechts één maal per week boodschappen te doen, vragen daar om. De artikelen, die de afdeling grootverbruikers met de eigen auto's volgens een strak schema thuisbezorgt, zijn dezelfde als in de (Advertentie) winkels van AH. Ook de kwali teitsgarantie is dezelfde: geen de batten met de klant, maar ruiling van het artikel of het geld ervoor terug. Deze kwaliteitsgarantie heeft de klanten een zo groot vertrou wen gegeven, dat dit betrekkelijk nieuwe werkterrein van Albert Heijn een grote bedrijvigheid heeft gegeven. Een speciaal nieuw gebouw zal als distributiecentrum voor deze af deling moeten worden gebouwd. In dit nieuwe centrum in Zaandam zal een opslagmogelijkheid zijn voor 1000 ton levensmiddelen en non food artikelen. Koude melk in de shaker, drie schepjes 0V0MALTINE, naar smaak wat suiker, even schudden enhmmmm een heer lijke schuimende beker 0V0MALTINE. Als u een blik OVOMALTINE koopt.kunt u voor slechts f 0,25 zo'n originele oranje witte Zwitserse OVOMALTINE shaker krijgen. *U kunt OVOMALTINE ook met warme melk drinken uit een kop of-beker, dan alleen even met een lepel omroeren. WARM of KOUD, eerst een OVOMALTINE voor het slapen gaan. het gezonde Zwitserse natuurproduct 340 gram Heerlijk op de boterham, In plakken gebakken bij de warme maaltijd of in blokjes gesneden bij een macaroni schotel. Smaakt ook uitste kend bij Nasi. of Bahmi Goreng. Fijn, na een dagje uit, zo klaarl Fijn, voor een gemak kelijke dag thuis, zo klaar! ALS HET HOSPITAALSCHIP A. „Henri Dunant" van het Nederlandsche Roode Kruis voor zijn wekelijkse trips met 72 patiënten uitvaart, zijn de pro visiekamers gevuld door Albert Heijn. Dit schip is één van de klanten van AH's afdeling grootverbruikers. De intendance van het Rode Kruis zegt: Juist voor zo'n schip is die grote service belangrijk. Want hoe wij ook aan het be gin van de reizen trachten de proviandering geheel rond te krijgen, altijd blijkt er onderweg nog wel behoefte aan het een of ander. Wij worden altijd voortreffelijk geholpen door Zaandam. Men ziet altijd wel kans tussen zes uur 's avonds en acht uur 's morgens de .JJunant" met een auto te bereiken, waar het schip dan ook voor de nacht voor de wal ligt." DOOR DE ZAAN Een enkele keer komt AH niet naar het hospitaalschip, maar komt het schip naar AH. Het vaart van tijd tot tijd door de Zaan, waaraan de gebouwen van Albert Heijn liggen. Een spoedbestelling is dan een klei nigheid. Een telefoontje als de Dunant de sluis inkomt, is vol doende om er een bestelauto „langszij" te hebben, voor het schip de sluis uitvaart. Behalve de 72 patiënten, die anders dan met de „Henri Du nant" niet een reisje kunnen maken, is er nog een staf van 47 V-e-r-I-c-n-g uw vakantie - Vlieg per KOI personen aan boord, van wie 36 voor de verpleging en 11 als be manning. Vanaf maart af maakt het schip zijn reizen door de Nederlandse wateren. Het maakt er per seizoen 31, steeds van een andere plaats uit. Albert Heijn pot huishoud I Keuze uit: aardbeien, abri kozen of frambozen. Alleen de fijnste vruchten van de oogst waren goed ge noeg voor deze jam. Direct na de pluk ingevroren. Daar door hebben de gave, verse vruchten hun aroma, vers heid, kleur en smaak volledig bewaard. pROFESSOR BRAINS ZIT TEGENOVER ONS. Dun, donker -f haar. grijzend aan de slapen, kleine ogen in bruin smal gezicht, druk manipulerend met steeds een verse sigaret. „Nee, onder mijn werk rook ik nooit, dat zou te gek worden, van 's morgens negen tot 's avonds acht of later." Even grinniken. „Daarna haal ik mijn schade wel in." De bezoekers in het Hilversumse café spitsen zichtbaar hun nieuwsgierige oren. Waar hebben zfj die stem meer gehoord? Niet minder dan twintig jaar in een paar duizend hoorspelen! „Dat lijkt de stem wel van onze stotterende professor uit de Thunderbirds", merkt ie mand nadrukkelijk hard op en hij boft, want onze professor reageert prompt, terwijl hij zich half omdraait, met: „Aan genaam, Brains!" „Zie je wel", en overtuigend stoot de blozen de man van middelbare leeftijd zijn vrouw aan. En als die niet vlug genoeg naar zijn zin het goede gehoor van haar echtge noot prijst, verklaart hij met welbehagen dat hij altijd wel gezegd heeft dat zijn oren er nog best mogen wezen. Jan Borkus, hoorspelacteur van het eerste uur na de oor log, is eraan gewend, dat de mensen hem verdacht aankij ken als hij zijn mond opendoet. „Ik amuseer me er best mee want het geeft geen bliksem als ik zou zeggen: Mijn naam is Borkus, Jan Borkus, van de radio, weet u wel? Want ik weet zelf nau welijks welke rol van me het laatst is uitgezonden. We ne men twee, vaak drie hoorspe len per week op en tegen de tijd dat ze de lucht ingaan, ben je allang vergeten wat je er allemaal in gepreveld hebt. KIJKDICHTHEID Een uitzondering vormen twee radioseries: „Met vrien delijke groeten", elke dinsdag middag tussen vijf en zes op het derde net en „Boven de zestig", 's maandags om de andere week.kijk daar ken nen de luisteraars je beter van. Maar dat zo'n man als die daar achter me professor Brains ontdekt, is toch wel kras en ook een bewijs dat de Thunderbirds inderdaad een zeer grote kijkdichtheid bezaten, want wildvreemde lieden in winkels en zo kon den mijn stem ook vaak thuisbrengen." Toch is de creatie van Brains in het begin niet van een leien dakje gegaan. Brains is een we tenschapsman die in gedachten altijd ver vooruit is, zijn woor den komen als het ware achter- aansukkelen en om de ach terstand weer in te halen strui kelt hij telkens, vandaar de bij naam, de stotterende professor. „Leuk vond ik dat niet want ik houd er niet van om een zeker menselijk gebrek extra aandacht te geven. De bezitters van dat gebrek zullen het vaak als een discriminatie beschou wen en hoe vaak wordt stotte ren, lispelen of het een of ande re streekaccent niet gehanteerd door artiesten omdat ze weten dat de goegemeente daarom lacht. GERECHTVAARDIGD Toen ik aan het begin van de Thunderbirds dan ook een brief van een stotterende kij ker kreeg, die zijn afkeuring erover uitsprak, heb ik langdu rig overleg gepleegd met de verantwoordelijke programma- mensen en in dit geval moest ik ze gelijk geven: professor Brains wordt een heel andere en beslist minder aantrekke lijke figuur als hij zijn gestot ter achterwege moet laten. Ik heb de desbetreffende kijker dit alles uitgelegd en gelukkig kon bij erin komen. We zagen het gestotter van Brains niet als een gebrek maar louter als een gevolg van zijn hyper-snel denken." Met een zekere weemoed kijkt Jan Borkus terug op de tv-tijd, die achter hem ligt want de vier dagen dat van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, om de drie weken, een nieuwe aflevering van de Thun derbirds van stemmen en ge luid werd voorzien, zijn de ge denkwaardigste vaii zijn car rière geworden. GEPLOETER Hij verduidelijkt: „Met twaalf tot veertien man was het een geploeter van jewelste. Goed, het waren natuurlijk alle maal geroutineerde klanten, die niet voor de eerste keer een film nasynchroniseerden. De moeilijkheid zat hem in de pop pen, de marionetten met die kwekkende mondjes. De opga ve oen daarmee gelijke tred te houden was vaak een nagel aan onze doodkist en zonder Ries van der Stijl, die fenomenale geluidstechnicus van Cinecen- trum, zouden we, ik weet niet hoe vaak, de mist zijn inge gaan. Ruim een halve week je concentreren op tekeningen en tekst vergt meer van je dan je zou denken en als de technicus dan samen met de regisseur Fred Bosman nog eens zoveel tijd nodig heeft voor het toevoe gen van de geluidseffecten... nou... dan kijkt of hoort de doorsneekijker al dat werk er beslist niet aan af, maar en er breekt een beetje trots door het levendige gezicht toch is het een bewijs dat zonder het woord de tv niet zou kunnen bestaan." MICROFOON TROUW Jan Borkus blijft om zo te zeggen het woord trouw. Na ampele overwegingen, zoals dat officieel heet, heeft hij diverse aanbiedingen om zijn gezicht eens voor de camera te tonen afgeslagen. In zijn hart zou hij best willen maar als zijn optre den zou tegenvallen, redeneert hij, zou dat in ieder geval een teleurstelling zijn en daar wil hij zichzelf en anderen voor sparen. „Ik ben zelfs benaderd om Freddy Albeck op te volgen in „Heerlijk duurt het langst", want ze hadden gehoord dat ik ook kan zingen, maar wat zou dan het gevolg zijn geweest? Dat ik al dat dierbare radio werk had moeten opgeven en alle contacten had moeten ver breken die ik in twintig jaar serieus heb opgebouwd. Nee, ik blijf maar bij mijn microfoon en mijn trein en mijn flat in Den Haag." „Geen auto dus?" WARS VAN DRUKTE „Nooit van mijn leven Ik reis nu dl twintig jaar heen en weet naar Hilversum en ik hoop dat ik de tweede helft ook haal. Ik ben nu vijf enveertig en ik geloof nooit dat ik een werkweek van ten minste zes dagen zo lang had uitgehouden als ik me ook voor en na mijn werk in dit waanzinnige verkeer had gestort. Zelfs aan een buiten landse reis heb ik geen be hoefte, de mensen jakkeren maar en moeten steeds meer zien... als ze eens wisten hoe heerlijk het was op zo'n flat in Den Haag, met een hond en een kat, duizend grammo foonplaten en een lieve vrouw!" Een benijdenswaardige man, die gewezen professor Jan Bor kus. m PATTY BOYD EN JENNY (RECHTS) zijn nauw verwant aan de Beatles; Patty is ni. getrouwd met Beatle George Harrison. Wij sloegen ze gade (met intense belangstelling) toen zij, in buitengewoon korte rokjes (zogeheten mini-rokjes) Amsterdam bezochten en aldaar de lange, lange, dunne, dunne benen uitsloegen bij de dreun van een beatband. Ze toonden mini-mode uit Engeland en ze worden hier gefotografeerd bij het toepassen van de nieuwe Cutex-lippenstift serie, de Mini-Tints, die de natuurlijke kleur van de lippen accentueren en ze een vochtige glans verlenen en daarmee, aldus heeft men ons uitgelegd, een „bloot effect" aan die lippen verlenen. De tinten zijn dan ook Mini-Ba re (Mini-Bloot); M i n i - N u d e (Mini-Naakt)Mini-Naturelle, Mi ni-Pink, Mini-Honey en Mini-Mo c c a. Dat u het maar even weet! het verwarmde element uit de ,,oven" en steekt het in de ge reedgemaakte kru'ller. Die wordt nu dus van binnen uit verhit. Het feit dat men daarna rustig zijn gang kan gaan in huis (daar men niet aan het apparaat is verbonden) maakt toepassing van de NO- VA-krullers zo gemakkelijk. De set bestaat uit een koffertje met twaalf krullers en vier verwarmingselementen. KLEIN KRIL- KENSTJE ET thuis-krullen wordt een steeds kleiner kunstje. Wij heb ben enkele maan den geleden de Carmen Cur ler op de markt zien verschijnen en zagen ook de snel le opgang van droogkap en beau ty-set. Men heeft droogkappen (van Philips, Kalo- r i k, N e c c h i, Nova en wie ver der al niet) en de ze zijn uitgevoerd ofwel als volledige kappersdroogkap met regulatoren erop, of als op vouwbare hoofd kap-met-gaatjes die de warme lucht door een buis toe gevoerd krijgt. De opvouwbare kappen worden weggeborgen in aangename dozen en het model dat N e c c h i levert (Han delsmij. Eluctor, Postbox 48. Halfweg (NH) 02907 - 4905) is bovendien voorzien van een volledige manicure-set die elek trisch werkt en voorzien is van vijf geraffineerde hulpstukken. Deze „Beauty Kit" is instel baar op gewenste temperaturen* en een klok waarschuwt als dé droogtijd ten einde is. Ja, dat is zeker: er zijn steeds meer middelen om zelf te krullen. Pas nog zagen wij de zeer billijke N O - VA-Krulset. Deze „No- va-krulset" is een set die het kapsel droog modelleert. Het systeem is niet nieuw; de prijs echter wel. Deze set kost nl. slechts 58. De set is een soort herstelapparaatje dat bepaalde, uit de orde gesprongen lokken, weer snel op hun plaats brengt en nieuwe krul verleent. Het principe is eeuwenoud: het be rust op droog verwarmen. Hoe werkt nu de Nova-set? Wij zullen dat hier snel even uitleggen. Men neemt een der twaalf krullers die bijgeleverd worden en die in keurige rang orde staan op het apparaat en draait die. op de gebruikelijke wijze, in een lok. Dat behoeft, nemen wij aan, geen nadere uit- Nu steekt men de stekker in het stopcontact en, terwijl u nog enkele krullers indraait, verwarmt net apparaat (elek trisch dus) de elementen. Zo dra zulk een element de ge wenste temperatuur heeft, gaat er een lichtje aan (dank zij de thermostaat) en nu haalt men TN DE SERIE „Elseviers Praktische Pocketbiblio theek" zijn uitgekomen drie boekjes die wij hier speciaal willen vermelden. Ze heten Goed paardrijden door deskundige Wouter Slob, „Honden" door „honden- vriendin" H. Stenfert Kroese-Groll en „Uw tuin vol bloemen en planten" door Willem Iven. Het eerste boek, rijk geïllus treerd („Goed paardrijden') kost ƒ3,90 en het geeft een volledig overzicht van alles wat er komt kijken bij het africhten van het paard, het bezitten van zo'n dier; het on derhoud en wat er zoal verder te pas komt bij de schone ruitersport. Men leest alles over de juiste en goede uitrusting van de ruiter; over de opvoeding van paard (en ruiter!); over het lessen en africhten en over al die zaken waarvan de leek geen idee heeft maar die zo'n be langrijke rol spelen in de goede verstandhouding tussen mens en paard. „Honden" (ƒ3,10) is een overzichtelijk werkje dat een historisch relaas biedt over „de beste vriend van de mens" en vervolgens de bekende rassen in het kort bespreekt om dan de zo belangrijke onderwerpen aan te snijden als „Kind en hond"; „De opvoeding tot huis genoot"; „Uitwendige verzor ging"; „Voeding en huisvesting" en meer van dit soort prakti sche zaken waarover men meestal zo weinig te weten kan komen (Fokken: Moederhond en puppies; Ziekte, ouderdom). Aardig is het hoofdstuk dat <de ervaringen met honden be schrijft en heel nuttig is het geschrevene in „Alvorens een hond te kopen". „Uw tuin vol bloemen en planten" 3.50) is een praktisch werkje dat alle gege vens die bij elkaar horen ook bij elkaar plaatst. Men vindt snel wat men zoekt en dan leest men het kort en bondig. De auteur gaat uit van het gewens te kleurpalet dat een tuin moet tonen en werkt dat dan verder uit aan de hand van een alfabe tisch gedeelte waarin dé plan ten worden behandeld met hun karakteristieken. Wie wel eens naar een goed en gemakkelijk tuinboek heeft gezocht en ontdekte hoe moei lijk (en 'hoe weinig) die er te vinden zijn (en hoe duur!) die zal stellig met dit boekje tevre den zijn; het voorziet, zoals de uitgevers dat zo graag zeggen, in een behoefte. In een drin gende behoefte zelfs. DESTERTJE DUSTERTJES ZIJN zulke aardige, flatteuze kleding stukjes; ze zijn, voor de ogen blikken dat men 's morgens, na het opstaan, meteen klaar moet staan voor de huisgenoten en geen tijd heeft om dat hele ri tueel van rustig wassen, opma ken en aankleden te voltrek ken, buitengewóón-praktische dingetjes. Ze zijn in vele soor ten, kwaliteiten en prijzen te koop. Heel mooi is dit model van het Zwitserse jersey-bedrijf H a n r o, dat ook fraaie boven kleding maakt in de vorm van kwalitatief en mode-technisch zeer hoogstaande tailleurs, pak jes en jurken. Uit Hanro's lingeriecollectie dan deze duster van wol met Orion in kanteffect gebreid en zeer licht en warm en elegant. De sluiting geschiedt met bran- denbourgs: de knopen worden door lusjes gevoerd. Garderobe van de jongere Een FORUM STELDE, een dezer dagen, in een zitting met vakliên en twaalf jonge mensen, vast wat de behoeften zijn van een jongeman op het gebied der kleding. Men ging voorbij aan de kledingmode van de excessieve groepen; men wilde zich richten op mo derne, vooruitstrevende maar niet al te wilde jonge mensen. Men stelde gemeenschappelijk de lijst van de volgende noodza kelijke kledingstukken op: een pak voor dagelijks ge bruik; het werk; een gekleed kostuum (niet zozeer een zondags pak" als wel een pak voor wat meer „geklede" bijeen komsten) een of twee. gemakkelijk wasbare, plooihoudende broe ken; truien, sweaters, pullover (in totaal 5 stuks) om op de broeken te dragen; daarvoor ook: drie, vier sportieve hemden; drie witte overhemden; een sportief jak. een re genjas, een winterjas; sokken, ondergoed etc.; dassen, maar niet te veel. Wat de coupe van dit alles aangaat: men wil wél graag anders zijn dan een ..ver kleinde aflevering van v a d er" en men wil het „eigen gezicht" tonen. De jonge man heeft veel over voor zijn uiter lijk; in de Verenigde Staten is dat de helft van net beschikba re geld, bij ons is dat een derde of zelfs twee derde deel. „Terlenka Youn g" is een collectie kleding, die zich speciaal richt op de jonge man. Men ziet op bijstaande foto een tweetal modellen, in deze reeks ontworpen. Links een vier- knoops kostuum van een stof in Higgings-ruitdessin met kor te reivers, opmerkelijke mouw inzet en (desgewenst) bijpas sende pet. Rechts: Terlenkawhipcord pak in beige: geheel door gestikt; broek met omslag van 10 cm en brede revers. Overigens: de toeneming van jonge mensen (iln de V.S. is meer dan de helft van alle man nen jonger dan 25 jaar!) noopt de confectie-industrie. ook in ons land. tot aanpassing aan de jonge smaak. Dat is er ook de oorzaak van dat de Terlenka Young Collectie tot stand is ge komen. Een FIJN VEST van Duitse komaf. Voor kille dagen. Voor rillerige momenten. Vodr huiver en kou. Voor genoeglij ke, warm-weelderige uren dus. Een vest, waarin men zich vei lig en behaaglijk voelt Het is een model van Bre mer Haus, een Duits bedrijf, zoals wij al zeiden en het is in ons land te koop. De importeur is Lagerwey N.V. te Am sterdam die te bereiken is on der telefoonnummer 020-64294 of 65020. Nog even dit: de motieven die zo luxueus het voorpand sieren zijn hoogst modern. Het zijn echter niet die kasjmier motieven die deze winter zo geducht in zwang zijn. Nee, dat moet men Bremer Haus' ontwerper nageven: hij heeft eigen, ternauwernood oos- tersachtige motieven die een mengvorm zijn tussen oost en west en dat is een mooie ge dachte, menen wij. Dit model heet „Pallanza", voor wie dat wil weten. Aardige Amerikaanse kennissen bezorgden ons on langs een verrassing; zij bleken en dat zonder geesteLijke al- wijkingen te tonen bloe men te eten. Dat ging niet zozeer in de zin van hel leegsmikkelen van de bloem, vaasjes als wel het zorgvuldig uitkiezen en vervolgens verwer ken van bloemen. Men ging, al dus vertelden zij, als volgt te werk: Allereerst gebruikte men geen enkele bloem waarvan men niet zeker was dat zij giftige bestanddelen bevatte. Voorts mochten ze natuurlijk evenmin bespoten zijn met giftige insek- ticiden, of andere bestrijdings. middelen. Tijgerlelie, lelietje van dalen, oleander, rododen dron en laurierkers zijn on bruikbaar voor consumptie. Maar de roos, het viooltje (ook het Maartse) en de Oostin dische kers kunnen prachtig dienst doen als gekonfijte toe- voeging voor gebak; men kan er jam van maken, siroop en ook thee en, als gezegd, men kan ze confijten, en dan ziet men ze wel (viooltjes dus) op dure bonbons. Sommige bloe men verlenen een prettig aro ma aan salades en andere ge rechten. Men gaat nu aldus te werk: men kiest gevaarloze, frisse bloemen die geur bezitten; de niet-geurenden hebben geen aroma. Men knipt dan de bloemblaadjes, met een schaar, in snippers en men gebruikt als men ze kookt, heel weinig water; overkoken mag beslist niet. Men kan de bloemen, evenals kruiden, ook drogen voor later gebruik. Daartoe legt men de bloetnblaadje's plat neer en zet ze op een koele, droge plaats tot ze ge.ieel ge droogd zijn. Vervolgens in een droog kruidenpotje- of flesje opbergen. Bloemen die toege voegd kunnen worden aan ge mengde salades en fruitsalades zijn roos, viooltje, oostindische kers, goudsbloem, anjer, lathy rus, chrysant, lavendel en ver- geet-me-niet. Fijngesnipperde bloemblaad jes kan men ook mengen door gelatine-gerechten en puddin gen en men kan ze strooien op gesmolten kaasgerechten. Voor conserveren zijn bloe men met een sterke geur het meest geschikt. Men kan jam maken van bloemblaadjes en die dan gebruiken als garnerm- gen op fijne puddinkjes, etc. Een mooie methode om rozen, viooltjes en gardenia's te bewa ren is ze te konfijten in suikerstroop; ze verhar den dan in een suikerlaagje en worden mooie garneringen. Bloemstroop is geschikt voor verfrissende koeldran ken. Oostindische kers wordt gesnipperd op smeerkaas; goudsbloemen smaken goed bij het brood-ei, of bij ande re gerechten. Vers geplukte lavendel in fruitdranken die] ijsgekoeld zijn, is erg verfris- send. Thee van gedroogde bloemen ils rozen, viooltjes en gardenia's wordt normaal gezet en gedronken. Probeer eens! Maar voorzichtig met de soort! TIPS VOOR DIEPVRUESVIS T ATEN WIJ NU. in dit nummer ook maar even j enkele adviezen geven. Over diepgevroren vis. Overal te koop. Meer en meer ziet men deze vis. In allerlei vormen j wordt de vis aangeboden. Op zee reeds diepgevroren, is de vis die men in de winkels koopt, dus zeer vers. Eerste voorschrift: de vis nim* mer (nooit!) laten ontdooien maar meteen diepgekoeld en wel I in de gereedstaande sausen etc. doen. Tweede voorschrift: alvorens te bakken inzouten en met ci- troensap krachtig marineren. Het bakvet (beter nog is olie) j moet zeer heet zijn en geen water bevatten. De baktijd is net vijf minuten. Intussen even tueel de pan van het vuur ne men opdat de vis vanbuiten niet te bruin bakt voor hij van- binnen gaar is. Derde voorschrift: bij het bakken in de frituur eraan den ken dat men niet te veel ijskou-1 de stukken ineens in de olie werpt; de olie zou afkoelen. Vierde voorschrift: wie diep- vriesvis wil paneren, die diene hem een kwartier te laten dooi en opdat het. paneersel beter houdt. Op diepgekoelde visspe-: cialiteiten d£e kookklaar ver*-; pakt zijn, is wel altijd een dui delijke bereidingswijze aangege ven.

Allerhande | 1966 | | pagina 2